Gjithnjë është besuar se ngrënia e darkës pas orës 7 ngadalson metabolizmin, promovon akumulimin e yndyrës në zonën e barkut, e ndonëse këto gjëra janë të vërtetuara dhe nga ekspertët e shëndetit dhe dietologët ne ende vazhdojnë të hamë pa u shqetësuar për orën

Kaloritë e marra në mbrëmje rrisin mundësinë e shtimit në peshë shumë herë më shumë se sa kaloritë që merren gjatë orëve të ditës. Por nëse nuk mund t’ju zërë gjumi nga zhurma e stomakut, atëherë ngrihuni dhe hani diçka, por sigurohuni që të jetë nja nga ushqimet e mëposhtme pasi këto të fundit ju ndihmojnë të humbi peshë

Një tas me drithëra është i lehtë për të tretur dhe ju jep më pak se 200 kalori. Shtoni pak qumësht për të stimuluar hormonin e triptofanit dhe proteina

Kos pa yndyrë

Kosi mund të ndihmojë për të qetësuar stomakun tuaj, kështu që ju nuk rrezikoni të zgjoheni me urth ose dispepsi

Mish i bardhë gjel deti

Është i varfër në yndyrë, dhe i pasur në proteina të cilësisë së lartë

Mollë me gjalp kikiriku

Mollët kanë shumë fibra dhe proteinat e gjalpit të kikirikut nuk do j’ua rëndojnë stomakun

Karrota

Super-ushqyese dhe burim i mirë i vitaminave e mineraleve ushqyese

Një banane

Jo vetëm që janë të pasura me fibra dhe triptofan, bananet janë të njohura gjithashtu për efektet kurative të sistemit tretës