Pingjur

Përbërësit: 4 kg speca të ajvarit, 2 kg domate, 5-6 thelbinjë hudhër, 1 tufe magdanoz, 2 luge kripë, 4 luge sheqer, 250 ml vaj, 50 uthull, 2 feferona (speca djeges). Përgatitja: Specat i pjekim ne pllake, i qerojme dhe grijme…

Speca somborka turshi

Përbërësit: 200 speca, 5 lt ujë, 700 gr kripë, 500 gr sheqer, 2 filgjan te kafes turke vaj, 2 filgjan uthull. Hapat Specat pastohen,numrohen 200 cope dhe u hiqen bishtat dhe farat. Ne nje ene qesim ujin,kripen sheqerin qe te…

Kastraveca turshi me hudhër

Përgatitja: 3 kastraveca të mëdhenj, (ose 1 kg kastraveca te vegjël) 2 thelpinj hudhër, pak majdanoz, 1 lugë e mesme kripë (për një kavanoz), 1 lugë e madhe uthull, pak limon, ujë të valuar. Procesi Për këtë recetë na duhen…

Sallatë turshi me karota

Përbërësit: 2.5 kg karota 2 copa hudhër 4 speca të gjelbër djegës 2 tuba majdanoz 50gr kripë 100ml uthull 50ml vaj pak konservans Përgatitja: Së pari perimet i pastrojmë mirë më pas karotat, specat dhe hudhrën i presim rrath rrath…

Lakër e grirë turshi

Përbërsit: 5 kg laker 4-5 speca djeges ose padjeges 4-5 karrota Shellira: 3 l uje 700 ml uthull 150 gr kkrip 150 gr sheqer Udhëzimet: Grijme imet lakren karrotat dhe specat. Te gjitha i  perziejm mire ne nje ene te…

Lakër turshi

Përbërsit: 30 kg laker 2 kg krip Uje sipas nevojes Udhëzimet: Lakrat pastrohen nga fletet e jashtme,me thike nxjerrim mesin e lakres-kercellin. Pastaj mbushim krip secilen laker nga nje grusht  dhe vendosim ne enen  e madhe per turshite e lakres.…

Turshi të lakrës

Përbërësit Gjysme lakre 2 speca të kuq 3 karrota 1 hudhër 2 litër ujë të vakët 2 lugë kripë 5 lugë të gjellës uthull Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Speca të fërguara të konzervuara

Perbersit: 5 kg speca te kuqe 500 ml vaj Krip,sheqer,uthull Hudher, karrote, magdanoz o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë e kombinuar turshi

Përbërsit: 14 kg perime sipas zgjedhjes suaj si(tranguj,karrote,domate te gjelberta,lulelaker,spec  etj) 800 ml vaj 800 ml uthull 600 gr sheqer 300 gr krip Magdanoz,piper i zi kokerr,gjethe dafine etj Udhëzimet: Te gjitha perimet i pastrojme,prejm ne katrorka sipas deshires,dhe qesim…

Speca turshi pa konzervues 100% natyral

Përbërësit 10 kg speca 500 ml vaj 100 gr majdanoz 3 thelbinjë hudhër 1 kg karrota 1 kg kripë e trashë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…