Sarme

Përbërsit: 500 gr mish i bluar 1 qepe 100 gr oriz 1 karrote 1 thlep hudher Gjethe lakre melmesa(krip,piper i zi,piper i kuq,vegete) Për salcën: 100 ml vaj 1 luge miell 1 luge e vogle piper i kuq 200 ml…

Receta tradicionale e lakrorit për natën e Vitit të Ri

Përbërësit  600 gr miell pak kripë vaj ujë Gjella: 250g mish 1 filxhan çaji gjalpë 300 gr qepë kripë piper i zi Hapat Në fillim përgatisni gjellën, që do të shërbejë si mbushje për lakrorin Në një tigan hidhni mishin…

Speca të mbushur

Përbërësit: 2 -3 domate te mesme te kuqe 5 speca ngjyra te ndryshme 1 thelp hudher 1 qepe e vogel 500 gr mish i bluar 1 filgjan oriz Melmesa si vegete,piper i kuq,piper i zi,rigon,borzilok etj Pak krip 50 ml…

Receta për pingjur

Perbersit: 4 kg speca te ajvarit 2 kg domate 5-6 thelpinje hudher 1 tufe magdanoz 2 luge krip 4 luge sheqer 250 ml vaj 50 uthull 2 feferona(speca djeges) Udhezimet: Specat i pjekim ne pllake,i qerojme dhe grijme ne copeza,jo…

Pingjure i shpejtë

Te gjithe hezitojme ta bejme kete specialitet per shkak te kohes se gjate te zierjes, kostos etj.Me kete recete nuk do te hezitoni sepse do te mbushni disa kavanoze me pingjure per aq kohe sa do te zienit nje gjelle…

Ajvarë shtëpie

Perbersit: 10 kg speca te kuq 5 kg domate te kuqe 5 patellgjane 5 karrota 4 luge krip(ose sipas shijes) 4 luge sheqer 1 luge uthull 500 ml vaj o i o i o i o i o i o…

Djathë i konzervuar

Te gjithe ne duam qe te kemi djath per servim,sallata etj ne cdo kohe dhe cdo moment,por te pasur nje sasi djathi gjithemone te fresket dhe gjithemon  ne dispozicion,nje sasi djathi do te konzervojme sipas procedures ne vijim: Perbersit: 1…

Speca të mbushura

Perbersit: 1 kg speca mesatare 4 patate 300 gr mish I bluar 1 qepe 1 thlep hudher 1 karrote Melmesa(krip,piper I zi,piper I kuq,vegete) 100 ml salce domatesh Udhezimet: Ne nje ene grijme qepen imet,fergojme derisa te zbutet qepa Shtojme…

Kafe me ujë mineral

Përbërësit: Kafe Çokollatë Ujë mineral Udhëzimet i gjeni në videon e më poshtme.                                                       …

Petulla kungulleshë

Përbërësit 2 kungulleshka të mëdha 2 vezë 2 qepe te njoma 250 gr miell djathë të coptuar kripë dhe piper i zi majdanoz pluhur për ëmbëlsira Hapat Kungulleshat i grini në rende dhe i kriposni. Pas 10 minutash kullojani mirë…