Si shpjegohet e folura në gjumë

NDODH QË MUND TË FLASIM NË GJUMË, POR ÇFARË THEMI? NJË GRUP NEURO-SHKENCËTARËSH FRANCEZË VENDOSËN TË STUDIOJNË MË THELLËSISHT PËRMBAJTJEN E KËTYRE BISEDAVE QË RRALLË KUSH MERR MUNDIMIN T’I DËGJOJË. Përfundimet e kërkimeve u publikuan në Sleep dhe pohojnë se…

Bukë me kaçkavall

Përbërësit buke mish i bardhë vaj spec i kuq qepë të njoma 2 të bardha të vesë Krip pavllak 100 ml qumësht susam vegete origano domate melemesa kaqkavall rukola UDHËZIMET I GJENI NË VIDEON E MË POSHTME

Grejpfrut me fruta

Përbërësit grejpfrutë Kivi manaferra vishnje boronica Fara chia mjalte Hapat UDHËZIMET I GJENI NË VIDEON E MË POSHTME

Toptha djathi

Përbërësit djathë vegete biber me fara susam spinaq Hapat UDHËZIMET MUND TI GJENI NË VIDEON E PËRGATITUR MË POSHTË

Biskota (Gurabija)

Përbërësit 2 vezë 100 gr sheqer 100 ml vaj 100 ml kos 300 gr miell 2 pluhur paste(pecive) 50 gr nisheste susam lajthia arra çokollatë Hapat UDHËZIMET MUND TI GJENI NË VIDEON E PËRGATITUR MË POSHTË

Tiramisu

Përbërësit 6 vezë 140 gr sheqer 750 gr mascarpone 200 ml ajkë 1l ujë 2 lugë nesskafe biskota tiramisu kakao  

Pjeshka

Përbërësit 2 vezë 150 ml vaj 240 gr sheqer 100 gr pluhur për pjekje reçel vishnje badema lëng portokalli leng vishnje