Rëndësia e ushqimit të drejtë në Ramazan nën rrethana izolimi

Sivjet, muajin e Ramazanit e presim në hovin e pandemisë së coronavirusit, andaj është me rëndësi të domosdoshme të theksohet dhe të paralajmërohen të gjithë agjëruesit që të jenë të përgjegjshëm ndaj vetes dhe të të tjerëve Obligimi i besimtarëve,…

Mesazhi i Yllka Kuqit për muajin e Ramazanit

Yllka Kuqi ka uruar muajin e Ramazanit dhe iu drejtua Zotit me disa lutje. Yllka Kuqi ka pak kohë që është bërë nënë, andaj po i shijon në maksimum muajt e parë të mëmësisë. Këngëtarja ka publikuar edhe disa imazhe…

Ata që nuk hanë mëngjes janë më të rrezikuar nga zemra

Një studim amerikan ka zbuluar se njerëzit që nuk hanë mëngjes janë më të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës. Studimi në fjalë është publikuar në revistën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë. Sipas tij, njerëzit që nuk hanë mëngjes janë 87%…

Si shpjegohet e folura në gjumë

NDODH QË MUND TË FLASIM NË GJUMË, POR ÇFARË THEMI? NJË GRUP NEURO-SHKENCËTARËSH FRANCEZË VENDOSËN TË STUDIOJNË MË THELLËSISHT PËRMBAJTJEN E KËTYRE BISEDAVE QË RRALLË KUSH MERR MUNDIMIN T’I DËGJOJË. Përfundimet e kërkimeve u publikuan në Sleep dhe pohojnë se…

Pallaçinka me arra e krem

Përbërësit 3 vezë 5 decilitra ujë i gazuar 300 gr miell 100 gr sheqer 1 decilitër ujë 150 gr arra të bluara Kripë Për krem 3 vezë 4 lugë sheqer Hapat o i o i o i o i o…

Vezë të mbushura me mish pule

Përbërësit 4 vezë 150 gr mish pule 1 lugë mustardë 1 lugë gjalpë 1 lugë majonezë 1 katrorkë mish pule për supë 1 tranguj turshi 2 ullinj Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o i o i…

Ushqimet e preferuara për syfyr

Per nje agjerim te lehte dhe te shendetshem,ju sugjerojme disa lloje ushqimesh te cilat na mbajne te ngopur pergjate tere dites dhe njekohesisht jane te shendetshme. -Ushqimet e pasura me proteina si gjeldeti(mish qure),mish pule,peshk. -bollguri,sepse eshte i pasur me…

Çorbë me mish të bluar

Përbërësit 500 gr mish i bluar viçi 1 kokë qepë 200 gr domate 3 karrota 100 gr bizele 4 rriska tost 4 lugë vaj Mëlmesa Biber i zi Hudhër pluhur Borzilok Hapat o i o i o i o i…

Pankek për Syfyr

Përbërësit 125 gr miell 60 gr miell misri 1 lugë pluhur pjekje 200 gr jogurt 70 gr mjaltë 100 ml qumësht 1 lugë lëng limoni 1 lugë vanilje 2 vezë Hapat o i o i o i o i o…

Krofne për Syfyr

Përbërësit 250 gr miell i bute 250 gr miell i eger 1 tharm 100 gr gjalpë 50 gr sheqer 1 vezë 2 të verdhe të vezëve 2,5 decilitra qumësht 1 lëvore e grirë limoni 1 decilitër vaj 200 gr marmelaate…

Petulla të mbushura për syfyr

Përbërësit 1 kg miell 2 lugë vaj 1 lugë Krip 2 luge sheqer 1 jogurt (kos180ml) 2 vezë 500 ml qumësht 1 pluhur për pjekje 1 lugë maja birre PËR MBUSHJEN: ketchup ajvar sallame Suxhuk djath kaçkavall Djathi i forte…

Pogaqe

Përbërësit 700 ml kos ose hirre 1 lugë kripë 1 lugë e mesme sodë bikarbone miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Llokuma pa yndyrë

Përbërësit 1 vezë ½ gotë ajkë e thartë ose kos 1 gotë ujë të ngroht 1 pluhur për pjekje pak kripë miell sipas nevojes Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Ëmbël dhe shpejtë

Përbërësit pishkote pak qumësht shllag krem (krem pana) fruta sipas deshires Hapat Ne nje ene te vogel qelqi me fund te rrafshet, rendisim pishkotat te njomura ne pak qumesht. Pasi te jete mbuluar fundi i enes me pishkotet qesim shllagin…

Salsiqe të mbështjellura

Përbërësit 500 ml qumësht 1 lugë maja birre (kvasac) 2 lugë te vogla sheqer 2 vezë 1 te verdha te vezes 2 filgjan vaj 3 lugë të vogla kripë 1 kg miell salsiçe të freskëta sipas numrit që dëshironi Hapat…

Ëmbëlsirë me pjeshkë

Përbërësit 1 lt ujë 10 lugë sheqer 500 gr pjeshkë 2 puding vanilje biskota katrore sipas nevojës PER KREMIN 3 dcl ajkë e ëmbël (hopla për ëmbëlsira) 2 dcl ajkë e thartë (shmant, pavllake) 4 lugë sheqer 1 sheqer vanilje…

Pogaqëza me susam

Përbërësit 1 kg miell 400 ml qumesht te vaket 100 ml ujë 1 lugë maja birre (kvasac) 250 gr margarinë 1 lugë e vogël kripë 1 lugë e vogël sheqer PËR LYERJEN 2 te verdha te vezes 1 lugë vaj…

Kifle të mbushura me djathë

Përbërësit 6 decilitra qumesht te vaket 1 luge tharem buke 2 luge te vogla kripë 1 luge te vogel sheqer 1 kg miell 2 decilitra vaj te nxehte 400 gr djathë Hapat o i o i o i o i…

Qofte me buke bajate

Përbërësit 1 Qofte me buke bajate+ 1decilitra qumësht 2 vezë 1 koke qepe e kuqe 2 qepe te bardha 1 miell kripë SALCA: 500gr kërpudha 1 koke qepe e kuqe 2luge miell 1 shmant sipas deshires melmesa vaj o i…

Petulla

Përbërësit 0.5L qumësht 400gr miell 1luge kripë 1luge pluhur paste(pecive) Hapat Qumështit ja shtojmë vezët, miellin, kripën dhe pecivën. Brumin që e fitojmë duke i përzier gjithë kta përbërës me lugë të madhe e hedhim në vaj të nxehtë dhe…

Pallaqinka

Përbërësit 5 vezë 0.5L qumësht pak kripë sheqer vanilije vaj 400gr miell Hapat Se pari tunden vezet pastaj shtohen: qumeshti, vaji, kripa, sheqeri i vaniles e mielli dhe tunden te gjitha Tigani per pallaqinka, pasi ngrohet me pare, lyhet me…

Llokuma

Përbërësit 1kg miell 3gota jogurt 3 vezë 3luge sode buke 3luge kripë Hapat Brumin e fituar nga këta përbërës e ngjeshim mirë dhe e lëmë ashtu të mbuluar së paku gjysmë orë. Pastaj e shtrijmë me tëhollues në një petë…

Simite me susam

Përbërësit 600 gr miell 100 ml qumësht 200 ml ujë 20 gr gjalpë 20 gr maja birre 1 luge kripë 1 luge sheqer per zbukurim fara susami 1 të bardha të vesë Hapat o i o i o i o…

Vezë alla greke

Përbërësit 4 vezë 100 gr djath Feta 4 fileto açuge 1 spec te kuq te pjekur 3 luge vaj ulliri 2 luge majdanoz te grire kripë piper te bardhe Hapat o i o i o i o i o i…

Kuglof me mish të bluar

Përbërësit 600 gr mish i bluar 7 vezë 300 ml ajkë 1 qepë 2 thelbë hudhër 3 luge miell 1 pluhur për pjekurina 200 gr bizele 150 gr proshutë erëza kripë piper PËR SOSIN: 200 gr këpurdha 200 ml ajkë…

Pogaçe të vogla me djath

Përbërësit 500 gr miell 500 gr djathë 250 gr margarinë 1 të kuqën e vesë pak kripë pak sodë bikarbone Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…