Rëndësia e ushqimit të drejtë në Ramazan nën rrethana izolimi

Sivjet, muajin e Ramazanit e presim në hovin e pandemisë së coronavirusit, andaj është me rëndësi të domosdoshme të theksohet dhe të paralajmërohen të gjithë agjëruesit që të jenë të përgjegjshëm ndaj vetes dhe të të tjerëve Obligimi i besimtarëve,…

Mesazhi i Yllka Kuqit për muajin e Ramazanit

Yllka Kuqi ka uruar muajin e Ramazanit dhe iu drejtua Zotit me disa lutje. Yllka Kuqi ka pak kohë që është bërë nënë, andaj po i shijon në maksimum muajt e parë të mëmësisë. Këngëtarja ka publikuar edhe disa imazhe…

Vlerat shëndetësore të kores së bukës

Një herë e një kohë, një nga këshillat e përsëritura të gjysheve të zonave të veriut të Shqipërisë ishte që fëmijët duhet të hanin koret e bukës, sepse nuk do të kishin ftohtë në dimër. Korja e fortë e bukës…

Ramazani nis të premten, më 24 prill

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka njoftuar besimtarët myslimanë dhe gjithë opinionin e gjerë se Muaji i Ramazanit fillon ditën e premte më 24prill 2020. Me rastin e fillimit të muajit të madhëruar të Ramazanit, Kryesia e BI’së, përgëzon…

Pitalka për iftarë

Përbërsit 1 l uje te vaket 1 luge krip 1 luge maja 1.5 kg miell Udhëzimet Ne nje gote uje te vaket qesim majen,nje luge te vogle sheqer dhe leme derisa maja te fermentohet Me pas ne ujin e mbetur…

Krem supe për iftar

Perbersit: 100 gr margarin 1 qepe e cogel 3 thelpinje hudher ½ filgjan selino e grire imet 1 karrote e vogle 1 pjese pule(mundet krih,ose ndonje pjese tjeter) 2-3 filgjan leng pule ku eshte zier mishi I pules 3 filgjan…

Petulla për iftar

Perbersit: 500 gr miell 1 pluhur per pjekje(pecive,bakin) 430 ml kos 2 veze Krip,vaj per fergim o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Tortë e shpejtë me pishkotë

Përbërësit 2 pako pishkote (biskota te shkrifta me te cilat behet tiramisuja) 500 ml ajkë e ëmbël (hopla per embelsira) 150 gr çokollatë sipas deshires sheqer pluhur 200 ml qumësht per njomjen e bsikotave Hapat Pishkotet e ndajme ne tri…

Ëmbëlsirë me mjeder

Përbërësit 6 filgjan te vegjel miell 1 pluhur për pjekje 2 filgjan vaj 4 filgjan uje mineral 1 sheqer vanilje 300 gr mjedra krem pana qe tundim me uje Hapat Perziejme sheqerin,sheqer vaniljen,vajin,ujin me gaz dhe perziejme derisa sheqeri te…

Sallatë ruse

Përbërësit 1 paketim perime te ngrira (karrote,bizele,patate) 180 gr shmant (ajke e tharte,pavllake) 150 ml majonez 150 gr përshutë ose sallame te cilesise se larte 5 vezë të ziera 3 tranguj turshi piper i zi salcë speci (ajvar djeges) Hapat…

Tortë me biskota

Përbërësit 1 kg biskota (Bevita) 200 gr margarinë 2 gota të ujit sheqer 2 gota të ujit qumësht 2 lugë të gjellës kakao 2 lugë të gjellës kokos 2 gatimi çokollatë (të bardha) të copëtuara Rrush te thate arra të…

Fileto pule

Përbërësit 2 gjoks pule 1 gotë miell 1 gotë prezle (galetë) 2 vezë vaj kripë Piper te zi Hapat Marim mishin e pules, dhe e ndajme ne copë te barabarta, per se gjati Pulen e prerë e fusim në një…

Sallatë me patate

Përbërësit 1 kg patate 100 ml ajkë e thartë (shmant, pavllake) 2 luge te plota majoneze 1 qepe e vogel 1-2 tranguj turshi 1 luge e vogel sheqer kripë sipas shijes piper i zi sipas shijes Pak magdanoz pak piper…

Krofne të jashtëzakonshme

Përbërësit 2 vezë 150-200 gr djath i imtesuar ½ gotë uji jogurt (kos) 1 lugë e vogel sodë bikarbone 1 lugë e vogel pluhur për pjekje miell sipas nevojes vaj per fergim Hapat Perziejme djathin e imtesuar,jogurtin,vezet dhe pluhurin per…

Tortë monte

Përbërësit 300 biskota të bluara 200 gr margarin e shkrire 2 lugë qumesht cokollate PËR KREMIN E BARDHË 500 ml qumësht 5 lugë sheqer 6 lugë miell 120 gr margarinë PËR KREMIN E KAFTË 500 ml ajkë e ëmbël 300…

Tortë e shpejtë 30 minutëshe pa pjekje

Përbërësit 300 gr biskota të bluara 120 gr margarinë 100 gr çokollatë 50 gr sheqer pluhur 50 gr arra te grimcuara PËR KREMIN 200 gr margarinë 250 gr pure gështënjash 50 gr sheqer pluhur 300 ml ajkë e embel(hopla per…

Tortë me dredhëza dhe krem vanilje

Përbërësit PËR PANDISPANJEN 4 vezë 160 gr miell 130 gr sheqer lëvore limoni ne rende 1 pluhur për pjekje pak kripë 3 te bardha te vezes 50 gr sheqer KREMI I VANILJES 3 te verdha te vezes 500 ml qumësht…

Sallatë e shëndetshme

Përbërësit 2-3 domate te vogla 2 speca te gjelbert 1 filgjan makarona me forme spirale ose te drejta 2-3 vezë 1 konzerve te madhe tuna pak majoneze kripë piper i zi magdanoz Hapat Se pari ziejme makakronat me uje te…

Desert me luleshtrydhe

Përbërësit 2 kg luleshtrydhe 2 qese krem pana (shllag) 2 dcl qumësht Hapat Luleshtrydhet (dredhezat) i pastrojme mire dhe 1,5 kg i grijme ne copeza te imta. I sheqerosim dhe i rendisim nje shtrese, ne ndonje ene qelci paksa me…

Ëmbël dhe shpejtë

Përbërësit pishkote pak qumësht shllag krem (krem pana) fruta sipas deshires Hapat Ne nje ene te vogel qelqi me fund te rrafshet, rendisim pishkotat te njomura ne pak qumesht. Pasi te jete mbuluar fundi i enes me pishkotet qesim shllagin…

Tortë jaffa me mjedra

Përbërësit 300 gr biskota të bluara 125 gr margarinë 2 dcl lëng portokalli 2 lugë mjalte KREMI 3 puding vanilje 1 l qumësht 200 gr margarinë 200 gr sheqer 3 lugë nisheste 300 gr mjedra te ngrira 250 gr biskota…

Ëmbëlsirë freskuese

Përbërësit 4 qese zhelatine 800 ml qumësht 500 gr krem pana (shllag) 300 gr biskota të bluara 300 gr dredhëza (luleshtrydhe) 300 gr Kivi 200 gr mandarina Hapat Zhelatinen e fusim ne uje sipas udhezimit ne qeske. Kur zhelatina te…

Ëmbëlsirë me pjeshkë

Përbërësit 1 lt ujë 10 lugë sheqer 500 gr pjeshkë 2 puding vanilje biskota katrore sipas nevojës PER KREMIN 3 dcl ajkë e ëmbël (hopla për ëmbëlsira) 2 dcl ajkë e thartë (shmant, pavllake) 4 lugë sheqer 1 sheqer vanilje…

Bajaderë

Përbërësit 150 gr margarinë 110 gr sheqer pluhur 220 gr arra të bluara 220 gr çokollatë për zierje 1 filgjan sheqer 240 gr biskota të bluara ½ filgjan lëng portokalli Hapat Perziejme biskotat me lengun e portokallit Ne nje ene…

Patellgjan të mbushur

Përbërësit 500 gr mish i bluar 4 patellgjane te vegjel 2 thelpinje hudher 2 domate 100 gr djath gauda Hapat Patellgjanet i pastron dhe i ndan pergjysem. Patellgjanet e ndaer pergjysem kriposen dhe lihen te qendrojne per pak minuta ne…

Çoko tortë

Përbërësit 700 gr biskota 650 gr qumesht cokollate 180 gr sheqer 150 gr lajthi të bluara 200 gr çokollatë për zierje 200 gr margarinë GLAZURA 300 gr çokollatë për zierje 500 gr ajkë kuzhine me shije neutrale(hopla per kuzhine) Hapat…

Mish viçi me patate

Përbërësit 1 kg mish vici 400 gr patate 2 qepë të medha 2 karrota 4 thelpinje hudher 1 lugë Salce domate 1 lugë piper i kuq vaj kripë piper i zi Hapat Mishin e ndani ne copeza te vogla dhe…

Pulë me oriz

Përbërësit 1 kg mish pule 500 ml ujë 2 gota të ujit oriz 1 qepë 1 karrote 1 lugë piper i kuq vaj kripë piper i zi Hapat Mishi i pules qofte ajo pule e tere ,qoft vetem kofshe nuk…

Patate me brokoli në furrë

Përbërësit 1 kg patate 500 gr brokoli 2 qepë 100 gr miell 200 gr djath i fresket 100 ml qumësht 100 ml ajkë kuzhine 4 vezë vaj kripë piper Hapat Qerohen patatet dhe grihen ne rrathe. Zihen per 5 minuta…

Pite me kungull

Përbërësit 1 kg tul kungulli sheqer pluhur PERBERESIT PER PETET: 700 gr miell pak kripë 4 luge vaj 3.5-4 decilitra ujë të vakët Hapat Miellin e qesim ne ne nje ene te thelle. Kriposet pak,shtohet vaji dhe ngadale shtohet uji…

Sarme me lakër të ëmbël

Përbërësit 1 mesatare laker e fresket 1 luge kripë 50 ml uthull molle 3 qepë 1 kg mish i bluar 200 gr oriz Krip,piper i zi,vegete spec i kuq gjethe dafine 200 ml lëng domatesh sipas deshires Mish i thate…

Sallate me mish te bardhe

Përbërësit 2 cope mish i bardhë pule 1 qepe e vogel 1 luge vegete 200 ml ujë 50 ml vaj 400 ml ajkë e thartë 50 ml majoneze 150 gr djathë 3 luge susam majdanoz 300 gr pasta Hapat Qepa…

Sallatë me patate

Përbërësit 1 kg patate te ziera 1 luge sheqer 4 luge vaj ulliri 2 luge uthull piper i zi 1 rrënjë selinoje te verdha te vezes 3 luge vaj 1 luge sheqer pak kripë 2 luge senf Lengu I ½…

Petulla te shpejta per iftar

Përbërësit 250 gr miell ½ pluhur paste pak kripë 1 luge sheqer 2 vezë 1 sheqer vanile 300 ml jogurt PER FERGIM vaj sheqer pluhur për pjekurina Hapat o i o i o i o i o i o i…

Torte e shpejte me Nescafe

Përbërësit 4 të bardha të vesë pak kripë 100 gr sheqer 15 gr nisheste 80 gr arra të bluara FILLI: 750 ml qumësht 4 të verdha veze 150 gr sheqer 65 gr nisheste 1 filxhan nes kafe 200 gr margarinë…

Tortë Marcipan

Përbërësit 4 vezë 12luge sheqer 12luge vaj 12luge qumësht 12luge miell 4luge kakao 1 pluhur paste(pecive) SHERBETI: 1/2L qumësht 10luge sheqer 1 shmant 2luge eurokrem Hapat Perzihen te gjith perbersit dhe piqet ne temperature 200 grade per 15 minuta Pastaj…

EMBELSIRE E SHPEJTE

Përbërësit BRUMI I PARE: 2 vezë 1filxhan sheqer 1filxhan kos 1filxhan vaj ½ pluhur paste(pecive) 1 sheqer vanilje miell BRUMI I DYTE: 2 vezë 1filxhan sheqer 1filxhan kos 1filxhan vaj ½ pluhur paste(pecive) 1 sheqer vanilje miell 1luge kakao SHERBETI:…

Bombica me fiq të thatë

Përbërësit 30 fiq të thatë 30 arra të ndara në gjysmë BRUMI: 200ml ujë 150gr sheqer 200gr plazma të bluara 200gr arra të bluara 1 vanille sheqer PËR DEKORIM: 200gr badema të bluar Hapat Ujin, sheqerin dhe vanille sheqerin i…

Musaka me patate

Përbërësit 1/2 kg mish i bluar 2 qepë 2 decilitra vaj ulliri 1/2 tube majdanoz 1 kg patate 2 decilitra qumësht kripë piper Hapat Qepa pastrohet dhe pritet imët Fërgohet në yndyrë gjersa të zverdhet Hidhet specall dhe mishi i…

QOFTE SHTEPIE

Përbërësit 1 qepë 1 thelbë hudhër 1 patate 2 vezë 2 feta buke 500-700gr mish Hapat Ne nje tenxhere hedhim mishin e grire dhe shtojme me rradhe qepen e grire, nje hudher te shtypur, pataten e qeruar dhe prere imet,…

Sallatë me domate dhe qepë të kuqe

Përbërësit 1 qepë të kuqe të madhe 1/2 e filxhanit uthullë e mollës 1/4 e filxhani sheqer 8 filxhana domatote, të prerë Hapat Në një enë të thellë kombinoji 4 filxhana ujë të ftohët akull dhe 2 lugë caji kripë;…

Resana

Përbërësit 4 vezë 4filxhana sheqer 8filxhana miell 2luge kakao 1 pluhur për pjekje marmelate apo eurokrem Hapat Perzihen vezet me sheqer, pastaj shtohet vaji dhe mielli i perzier me pluhur per pjekje. Nga kjo mase behet nje brume i holle.…

Kek me arra kokosi dhe krem nutella

Përbërësit 300gr miell 100gr arra kokosi pluhur 200gr sheqer 200ml qumesht arra kokosi 100ml vaj luledielli 4 vezë 1 pako te vogel pluhur pjekes 200gr krem nutella Hapat Rrahim fillimisht vezet me sheqerin derisa e gjithe masa ta dyfishoj vellimin…

Torte pa ve

Përbërësit 5 molle 2filxhan vaj 2gota sheqer 1luge sodë bikarbone 1gote griz 3gota miell Hapat Mollet e grira ne rende ,vajin,sheqerin dhe soden bikarbone i perzine mire dhe i len deri 30 minuta duke i perzier kohe pas kohe.Pastaj ia…

SALLATË ME TUNË

Përbërësit disa rukola 5 domate 1 speca disa qepë të kuqe djath parmezan 1konzerv ton kripë vaj ulliri uthullë ballsamiko Hapat Të gjithë përbërësit,përpos konzervës përzihen. Sipër aty këtu vendoset mishi,qoftë ai ton,ose mish i bardh pule i skuqur më…

PITE ME PRESH

Përbërësit 1kg presh 1/2gote ajkë 1/2kg petë për pite 4 vezë 1luge gjalpë 150gr margarinë 1gote uje mineral kripë Hapat Preshtë pastrohen nga gjethet e gjelbra. Pjesët e bardha të preshve priten imët dhe fërgohen me një lugë yndyrë, në…

Supë pule me misër

Përbërësit 450gr miell misri 1 presh 1 karotë 1 shpinë pule 1 kofshë me këmbë pule kripë spec djegës 1luge gjalpë Hapat Shpinën e pulës, kofshën dhe këmbën, vëjini në një litër e gjysmë ujë të ftohtë. Shto karotën e…

Rulet mishi i lehtë

Përbërësit 700gr mish i bluar 1 vezë 1 qepë 1filxhan qumësht 1filxhan prezlla kripë piper 2luge sheqer i kaftë. 2luge mustardë 1/3filxhan ketchup Hapat Të ngrohet furra në 175 gradë C. Në një enë të madhe kombinoji mishin, vezën, qepën,…

Pop Kek i bere ne shtepi

Përbërësit 2 vezë 8luge sheqer 8luge vaj 1gote kos 15luge miell 1 pluhur paste(pecive) 1 sheqer vanilije FILLI PER LYERJE 1 çokollatë për zierje 1/2 margarinë Hapat Te gjithe perberesit perzihen ne nje ene dhe behet brume paksa i trashe…

File pule me spinaq

Përbërësit 800gr file pule 8luge spinaq të zier djathë 1 vezë pak miell o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Tavë Krapi Shkodrane

Përbërësit 4-5kg krap te fresket 1kg domate 1.5kg qepë 400gr Hudhra 1/2L uthull rrushi te kuqe 1luge Pistil vaj luledielli kripë biber të zi majdanoz pak sheqer Hapat Pregatisim fillimisht krapin te cilin e pastrojme mire brenda dhe jashte dhe…

Sallatë patatesh me kos dhe qepë të njoma

Përbërësit 800gr patate 2 qepë 150gr kos i trashe grek 2luge majoneze 2luge bishta qepesh te thata kripë piper Hapat Ziejme patatet me gjithe lekure ne uje pa kripe dhe me pas i kalojme ne uje te ftohte te rrjedhshem…

Supë krem me perime dhe domate

Përbërësit 600 gr domate 1 patate 1 spec i kuq9 1 karrote 1 dege selino 1/2 qepë 700-800 ml leng pregatitur me koncentrat perimesh 2 luge gjalpë pak spec te kuq djeges 1 luge miell 4 feta buke 100 ml…

Simite të ëmbla me rrush të thatë

Për brumin 500 gr miell 300 ml qumësht 50 gr gjalpë 50 gr sheqer 250 gr maja birre 1 lekuren e grire e limonit pak kripë Për mbushjen 200 gr rrush i thatë sheqer pluhur me vanilje Hapat Pregatisim brumin…

Supë krem me brokoli

Përbërësit 400 gr brokoli 150 gr patate 40 gr makarona spageti 1 thelbë hudhër mente e fresket borzilok lëng mishi vaj ulliri kripë piper Hapat Fillimisht qerojme hudhren, e presim shume imet dhe e vendosim ne nje ene te vogel…

Sallatë greke (Koriatiki salada)

Përbërësit 2 domate 2 kastraveca te vegjel 1 qepe e kuqe e embel 1 spec jeshil 200 gr djath Feta 8 ullinj te zinj 4luge vaj ulliri Rigon sipas deshires kripë Hapat Lajme dhe presim holle specin jeshil, qerojme qepen…

Sallatë e ftohtë me oriz

Përbërësit 300 gr oriz kokerrgjate 150 gr djath kaçkavall 100 gr bizele te ziera 100 gr ullinj te zinj 10-15 domate qershize 1 spec te madh te kuq 2 peshk ton 4 salcice 4-5 kastraveca te vegjel turshi 1 tuf…

Salmon me salcë domatesh

Përbërësit 4 fileta salmoni 4decilitra vaj ulliri 1 qepë 4-5 domate 2-3 thelpinj hudhre 50gr gjalpë 1/5kg spinaq të freskët 3decilitra vere te bardhe 2luge uthull 1luge gjalpë 1luge miell 2decilitra qumësht Hapat Çdo copë e salmonit pritet horizontalisht në…

Supe krem me karrota

Përbërësit 4 qepë 1kg karrota 1 limon 200gr gjalpë 200gr pana per kuzhine 1luge sheqer 1 koncentrat perimesh majdanoz kripë piper i zi arre moskat Hapat Qerrojme dhe grijme holle qepet. Presim karrotat me trashesi rreth 3mm. Shtrydhim dhe filtrojme…

BYREK ROLE ME MISH

Përbërësit 8 petë byreku 600gr mish qengji 1 qepë 3luge vaj ulliri 1/2luge Rigon 2 karotë 1 domate 1luge majdanoz 200gr djathë të bardhë 1filxhan djathë kaçkavall të grirë 3luge gjalpë Hapat Në një tenxhere kaurdisni qepët dhe mishin e…

Mantija

Përbërësit MISHI: 1kg mish te bluar 2 qepë 1luge kripë biber të zi biber të kuq BRUMI: 1.5kg miell 0.7decilitra ujë 1luge kripë 150gr gjalpë Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

SALLATË ME RRËNJË PERIMESH

Përbërësit 1 rrënjë selinoje 1-2 rrepa të kuqe 2-3 karrota qepë të reja disa thelpinje hudher majdanoz kripë vaj ulliri Hapat Rrënjët kalohen në rende në enë të veçanta. Rrënjës së selinos i hidhet menjëherë lëng limoni që të mos…

Jahni

Përbërësit 700 gr mish viçi 2 kg qepë 250 gr gjalpë kripë biber të kuq Biber i zi Hapat Qepët grihen dhe kaurdisen me kripë për afër gjysmë ore deri sa të zbuten mirë, pastaj ia shtojmë yndyrën, mishin, biberin…

Pite me spanaq

Përbërësit BRUMI: 1 kg miell 500 ml ujë 200 gr yndyrë 1 luge kripë (MBUSHJE): 1 kg spanaq 100 gr djathë 5 luge kos 1 vezë 2-4 qepë të reja 1 luge kripë Hapat Ujit me kripë ua shtojmë miellin…

Flija

Përbërësit 3 kg miell 2 L ujë 2 luge kripë 2 kavanoza mazë Hapat Flija e pregatitur me saça është specialitet i kuzhinës tradicionale shqiptare, por që kryesisht gatuhet në vende malore Flija është specialitet që përgatitet në mbarë Kosovën…

Kuglof me mish të bluar

Përbërësit 600 gr mish i bluar 7 vezë 300 ml ajkë 1 qepë 2 thelbë hudhër 3 luge miell 1 pluhur për pjekurina 200 gr bizele 150 gr proshutë erëza kripë piper PËR SOSIN: 200 gr këpurdha 200 ml ajkë…