Rëndësia e ushqimit të drejtë në Ramazan nën rrethana izolimi

Sivjet, muajin e Ramazanit e presim në hovin e pandemisë së coronavirusit, andaj është me rëndësi të domosdoshme të theksohet dhe të paralajmërohen të gjithë agjëruesit që të jenë të përgjegjshëm ndaj vetes dhe të të tjerëve Obligimi i besimtarëve,…

Mesazhi i Yllka Kuqit për muajin e Ramazanit

Yllka Kuqi ka uruar muajin e Ramazanit dhe iu drejtua Zotit me disa lutje. Yllka Kuqi ka pak kohë që është bërë nënë, andaj po i shijon në maksimum muajt e parë të mëmësisë. Këngëtarja ka publikuar edhe disa imazhe…

Vlerat shëndetësore të kores së bukës

Një herë e një kohë, një nga këshillat e përsëritura të gjysheve të zonave të veriut të Shqipërisë ishte që fëmijët duhet të hanin koret e bukës, sepse nuk do të kishin ftohtë në dimër. Korja e fortë e bukës…

Ramazani nis të premten, më 24 prill

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka njoftuar besimtarët myslimanë dhe gjithë opinionin e gjerë se Muaji i Ramazanit fillon ditën e premte më 24prill 2020. Me rastin e fillimit të muajit të madhëruar të Ramazanit, Kryesia e BI’së, përgëzon…

Si shpjegohet e folura në gjumë

NDODH QË MUND TË FLASIM NË GJUMË, POR ÇFARË THEMI? NJË GRUP NEURO-SHKENCËTARËSH FRANCEZË VENDOSËN TË STUDIOJNË MË THELLËSISHT PËRMBAJTJEN E KËTYRE BISEDAVE QË RRALLË KUSH MERR MUNDIMIN T’I DËGJOJË. Përfundimet e kërkimeve u publikuan në Sleep dhe pohojnë se…

Pogaçe me ajkë

Përbërësit 800 gr miell 3 decilitra ajkë 3 vezë 1 decilitër qumësht 1 tharm i freskët 1 lugë kripë 1 lugë e vogël sheqer Për mbushje 300 gr gjizë 2 vezë Hapat o i o i o i o i…

Pitalka për iftarë

Përbërsit 1 l uje te vaket 1 luge krip 1 luge maja 1.5 kg miell Udhëzimet Ne nje gote uje te vaket qesim majen,nje luge te vogle sheqer dhe leme derisa maja te fermentohet Me pas ne ujin e mbetur…

Çomlek me mish viçi

Përbërësit 700 gr mish viçi pa asht 300 gr kërpudha 150 gr tranguj turshi 1 lugë mustardë 1 lugë nisheste 1 lugë e vogël biber i kuq 300 gr makarona Mëlmesa 5 lugë vaj Biber i zi Hapat Mishi dhe…

Ushqimet e preferuara për syfyr

Per nje agjerim te lehte dhe te shendetshem,ju sugjerojme disa lloje ushqimesh te cilat na mbajne te ngopur pergjate tere dites dhe njekohesisht jane te shendetshme. -Ushqimet e pasura me proteina si gjeldeti(mish qure),mish pule,peshk. -bollguri,sepse eshte i pasur me…

Pitalka me suxhuk

Përbërësit 500 ml qumësht i vakët 10 gr tharm buke 1 lugë kripë 1 lugë çaji sheqer 3 lugë vaj 1 vezë 600 gr miell Susam Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Pogaçe Ramazani

Përbërësit 1 gotë ujë qumësht i vakët 1 gotë ujë të vakët 1 lugë majë 1 lugë kripë 5 lugë vaj Miell Hapat I derdhim në një enë mesatare të gjithë përbërësit I përziejmë mirë dhe e ngjeshim brumin, brumin…

Pitalka të shpejta për ramazan

Përbërsit 1 gote kos(gota 200ml) 2 gota miell+miell per berjen e brumit 1 luge e vogle krip 1 pluhur per pjekje Udhëzimet Ne nje ene qesim kosin,kripen,pluhurin per pjekje dhe miellin Perzijme nje brum te bute dhe sipas nevojes shtojme…

Patëllxhanë në furrë

Përbërësit 2 patellxhana 250 gr mish 1 qepë 1 lugë gjalpë 2 copa hudhër 1 spec 1 domate 1 lugë salcë Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pite me mollë(e shpejtë për ramazan)

Perbersit: 500 gr pete te gatshme per bakllave 1.5-2 kg molle 3 luge sheqer 100 gr margarin 100 ml vaj Kanelle per arome sipas deshires Sherbeti: 3 filgjan sheqer(filgjani 250ml) 2 filgjan uje Udhezimet: o i o i o i…

Si të ushqehemi shëndetshëm gjatë muajit të Ramazanit

Agjerimi është ritual shpirtëror i besimtarëve muslimanë, i cili zbatohet duke hequr dorë nga ushqimi e lëngjet gjatë ditës dhe duke marrë vetëm dy vakte në ditë: në agim dhe muzg. Nëse agjerimi mbahet në mënyrën e duhur nga persona…

Vezë të mbushur me përshutë

Përbërësit 10 vezë 80 gr përshutë 80 gr tranguj 1 lugë majdanoz 1 lugë mustardë 2 lugë ajkë 200 gr thërrime buke 150 gr miell 3 decilitra vaj 3 decilitra salcë tartar Mëlmesa Hapat o i o i o i…

Piroshka me mish për syfyr

Përbërësit 600 gr miell 2 decilitra ajkë 200 gr gjalpë 1 tharm i freskët 1 decilitër qumësht 500 gr mish i bluar 1 kokë qepë 3 decilitra vaj 1 lugë e vogël sheqer Mëlmesa Biber i zi Kripë Hapat o…

Perime ideale- Kungullesha dhe patate

Përbërësit  2 kungullesha 3 patate 200 ml krem të qumështit 1 gote te çajit qumësht Hapat    o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Tatlia mas İftarit

Përbërësit  200 gr gjalpe ose margarine Gjysme gote vaj vegjetal 2 veze Gjysme gote bollgur 2 luge te gjelles sheqer pluhur 3 luge te gjelles miell 1 pluhur pjekje Për sherbet 2,5 gota sheqer 3 gota ujë 1 luge te…

Krepa për syfyr

Përbërësit  3 veze 1 luge te gjelles sheqer 1 luge te çajit kripe 4 gota qumësht 10 luge te gjelles miell 1 luge te çajit pluhur pjekje Hapat o i o i o i o i o i o i…

Qebapa me patellxhana

Përbërësit  6 patëllxhana 500 gr mish Qepë Kripe 1 luge te gjelles salcë Biber I zi  Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pite me rrathë

Përbërësit  6 pete Për sos 2 vezë 150 gr gjalpe 1 gote te çajit jogurt 200ml qumësht Hapat Gjalpin e shkrimë pastaj ia shtojmë përbërësit e tjerë dhe i përziejmë me mikser 1 petë e shtrimë në tavolinë dhe e…

Krep me mish

Përbërësit  Gjysme kg mish 1 qepë 1 domate Kripe, biber i zi , vaj vegjetal Per krep 2 gota qumesht 1,5 gota miell 2 veze 2 luge te gjelles vaj vegjetal Kripe Për sos 1 gotë qumësht 2 luge te…

Pitalka për syfyr

Përbërësit  1 gote qumesht 1 gote uje Gjysme gote vaj vegjetal Gjysme maje te thate Gjysme luge te çajit kripe Gjysme luge te çajit sheqer Miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Pide me suxhuk dhe kaçkavall

Përbërësit  3 -3,5  gota miell 1,5 gota qumësht i vakët 1 maje te bukës 1 luge te çajit kripe 1 luge te gjelles sheqer pluhur 1 luge te gjelles gjalpe 250 gr kaçkavall të grir 250 gr suxhuk Hapat o…

Sheqerpare me portokall

Përbërësit 3 veze 1 gote sheqer 1 gote vaj vegjetal 1 portokall nerende 1 pluhur pjekje 1 vanilje 1 gote bollgur Uje ( te mjaftueshem) Për sherbet 3 gota sheqer 4 gote uje Gjysme limoni Hapat  Vezët dhe sheqerin i…

Gylaç me çokollatë

Përbërësit 7 petë të gylaçit 1 litër qumësht 2 luge te gjelles kakao 80 gr çokollate 1 gote sheqer Brenda Lajthi të bluar. Hapat   o i o i o i o i o i o i o i o…

Pogaçe dhe kifle me një brum

Përbërësit Përbërësit për brum 2 gota qumesht 1 gote vaj vegjetal 1 maje te bukes 3 luge te gjelles sheqer 1 luge te çajit kripe Miell Për ti lyer anash 2 luge te gjelles pekmez 2 luge te gjelles uje…

Byrek me djathë

Perberesit 6 pete 3 veze 1,5 gote te çajit vaj vegjetal 4 gota qumesht brenda ; Djathe, majdanoz peynir, maydanoz Hapat Për sosin vezët, vajin vegjetal dhe qumështin e përziejmë Tepsinë e lyejmë me vaj, 3 petë i lyejmë me…

Byrek me mish

Përbërësit 500 gr mish 2 qepe 1 luge te gjelles biber i zi 1 luge te gjelles salce te domates Gjysme gote te çajit vegjetal 4 pete 2 luge te gjelles gjalpe 1 gote miell misri 2 veze Hapat o…

Byrek me djathë

Përbërësit 4 pete Per sos 2 veze 1 gote uje 1 gote te çajit jogurt 1 gote vaj vegjetal Brenda djathe Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sheqerpare të vogla

Përbërësit 150 gr vaj vegjetal 2 veze 1 gote bollgur 4 luge te gjelles sheqer pluhur 1 vanilje 1 pluhur pjekje 1 gote arra 3,5 gota miell Për sherbet 4 gota sheqer 4,5 gota ujë Disa pika lëng limoni Përmbi…

Kifle me molla

Përbërësit 1 margarine 6 luge te gjelles jogurt 5 luge te gjelles sheqer pluhur Gjysme gote vaj vegjetal 1 pluhur pjekje Miell Përbërësit e brendshëm 5 molla 3 luge te gjellës kanellë Gjysme gote arra 5 luge te gjelles sheqer…

Kadajif role

Përbërësit 250 gr kadajif 3 luge te gjelles sheqer 1 gote te çajit arra 2 luge te gjelles gjalpe Për sos 3 gota qumësht 2 luge te gjellës miell 1 luge te gjelles nisheste gruri 4 luge te gjelles sheqer…

Torte sezonale

Përbërësit 1 litër qumësht 1 gote sheqer 1 gote miell 1 shllag krem 1 vanilje 1 luge te gjelles gjalpë 1 çokollatë të bardhë Për sosin Lëng të vishnjës ( 1 tas vishnjë, 1 gote të çajit sheqer dhe ujin…

Qofte me kaçkavall

Përbërësit 500 gram mish 1 qepe 1 veze 1/4  copa të bukes ¼ majdanoz 1 gote kaçkavall I grire ½ luge te çajit kripe ½ luge te çajit biber 1/4 luge te çajit qimnon o i o i o i…

Sallatë me Magnezium

Përbërësit 500 gram spinaç 1 luge te gjelles vaj vegjetal 100 gr oriz ½ limon 100 gram 1 gote uje ½ luge te çajit kripe, biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o…

Krem supe për iftar

Perbersit: 100 gr margarin 1 qepe e cogel 3 thelpinje hudher ½ filgjan selino e grire imet 1 karrote e vogle 1 pjese pule(mundet krih,ose ndonje pjese tjeter) 2-3 filgjan leng pule ku eshte zier mishi I pules 3 filgjan…

Pitalka ramazani

Perbersit: 1 kg miell 250 ml qumesht te vkaet 250 ml uje te vaket 1 luge e mesme krip 1 luge e vogle sheqer 1 luge maja(kvasac,fryres) o i o i o i o i o i o i o…

Petulla për iftar

Perbersit: 500 gr miell 1 pluhur per pjekje(pecive,bakin) 430 ml kos 2 veze Krip,vaj per fergim o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Gurabija të thjeshta

Përbërësit  250 gr gjalpe 1 gote sheqer pluhur 3,5 gota miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Tortë e shpejtë me pishkotë

Përbërësit 2 pako pishkote (biskota te shkrifta me te cilat behet tiramisuja) 500 ml ajkë e ëmbël (hopla per embelsira) 150 gr çokollatë sipas deshires sheqer pluhur 200 ml qumësht per njomjen e bsikotave Hapat Pishkotet e ndajme ne tri…

Ëmbëlsirë me mjeder

Përbërësit 6 filgjan te vegjel miell 1 pluhur për pjekje 2 filgjan vaj 4 filgjan uje mineral 1 sheqer vanilje 300 gr mjedra krem pana qe tundim me uje Hapat Perziejme sheqerin,sheqer vaniljen,vajin,ujin me gaz dhe perziejme derisa sheqeri te…

Sallatë ruse

Përbërësit 1 paketim perime te ngrira (karrote,bizele,patate) 180 gr shmant (ajke e tharte,pavllake) 150 ml majonez 150 gr përshutë ose sallame te cilesise se larte 5 vezë të ziera 3 tranguj turshi piper i zi salcë speci (ajvar djeges) Hapat…

Tortë me biskota

Përbërësit 1 kg biskota (Bevita) 200 gr margarinë 2 gota të ujit sheqer 2 gota të ujit qumësht 2 lugë të gjellës kakao 2 lugë të gjellës kokos 2 gatimi çokollatë (të bardha) të copëtuara Rrush te thate arra të…

Fileto pule

Përbërësit 2 gjoks pule 1 gotë miell 1 gotë prezle (galetë) 2 vezë vaj kripë Piper te zi Hapat Marim mishin e pules, dhe e ndajme ne copë te barabarta, per se gjati Pulen e prerë e fusim në një…

Sallatë me patate

Përbërësit 1 kg patate 100 ml ajkë e thartë (shmant, pavllake) 2 luge te plota majoneze 1 qepe e vogel 1-2 tranguj turshi 1 luge e vogel sheqer kripë sipas shijes piper i zi sipas shijes Pak magdanoz pak piper…

Krofne të jashtëzakonshme

Përbërësit 2 vezë 150-200 gr djath i imtesuar ½ gotë uji jogurt (kos) 1 lugë e vogel sodë bikarbone 1 lugë e vogel pluhur për pjekje miell sipas nevojes vaj per fergim Hapat Perziejme djathin e imtesuar,jogurtin,vezet dhe pluhurin per…

Pogaqe

Përbërësit 700 ml kos ose hirre 1 lugë kripë 1 lugë e mesme sodë bikarbone miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Tortë monte

Përbërësit 300 biskota të bluara 200 gr margarin e shkrire 2 lugë qumesht cokollate PËR KREMIN E BARDHË 500 ml qumësht 5 lugë sheqer 6 lugë miell 120 gr margarinë PËR KREMIN E KAFTË 500 ml ajkë e ëmbël 300…

Petulla për iftar

Përbërësit 400 gr miell 200 gr djath Feta 75 ml jogurt 100 gr djath i fresket 1 pluhur për pjekje 3 vezë 1 luge e vogel kripë Hapat Perzieni vezet me djathin feta Shtojme jogurtin,djathin e fresket,miellin me pluhurin per…

Tortë e shpejtë 30 minutëshe pa pjekje

Përbërësit 300 gr biskota të bluara 120 gr margarinë 100 gr çokollatë 50 gr sheqer pluhur 50 gr arra te grimcuara PËR KREMIN 200 gr margarinë 250 gr pure gështënjash 50 gr sheqer pluhur 300 ml ajkë e embel(hopla per…

Llokuma pa yndyrë

Përbërësit 1 vezë ½ gotë ajkë e thartë ose kos 1 gotë ujë të ngroht 1 pluhur për pjekje pak kripë miell sipas nevojes Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Tortë me dredhëza dhe krem vanilje

Përbërësit PËR PANDISPANJEN 4 vezë 160 gr miell 130 gr sheqer lëvore limoni ne rende 1 pluhur për pjekje pak kripë 3 te bardha te vezes 50 gr sheqer KREMI I VANILJES 3 te verdha te vezes 500 ml qumësht…

Sallatë e shëndetshme

Përbërësit 2-3 domate te vogla 2 speca te gjelbert 1 filgjan makarona me forme spirale ose te drejta 2-3 vezë 1 konzerve te madhe tuna pak majoneze kripë piper i zi magdanoz Hapat Se pari ziejme makakronat me uje te…

Desert me luleshtrydhe

Përbërësit 2 kg luleshtrydhe 2 qese krem pana (shllag) 2 dcl qumësht Hapat Luleshtrydhet (dredhezat) i pastrojme mire dhe 1,5 kg i grijme ne copeza te imta. I sheqerosim dhe i rendisim nje shtrese, ne ndonje ene qelci paksa me…

Salsiqe të mbështjellura

Përbërësit 500 ml qumësht 1 lugë maja birre (kvasac) 2 lugë te vogla sheqer 2 vezë 1 te verdha te vezes 2 filgjan vaj 3 lugë të vogla kripë 1 kg miell salsiçe të freskëta sipas numrit që dëshironi Hapat…

Tortë jaffa me mjedra

Përbërësit 300 gr biskota të bluara 125 gr margarinë 2 dcl lëng portokalli 2 lugë mjalte KREMI 3 puding vanilje 1 l qumësht 200 gr margarinë 200 gr sheqer 3 lugë nisheste 300 gr mjedra te ngrira 250 gr biskota…

Ëmbëlsirë freskuese

Përbërësit 4 qese zhelatine 800 ml qumësht 500 gr krem pana (shllag) 300 gr biskota të bluara 300 gr dredhëza (luleshtrydhe) 300 gr Kivi 200 gr mandarina Hapat Zhelatinen e fusim ne uje sipas udhezimit ne qeske. Kur zhelatina te…

Bajaderë

Përbërësit 150 gr margarinë 110 gr sheqer pluhur 220 gr arra të bluara 220 gr çokollatë për zierje 1 filgjan sheqer 240 gr biskota të bluara ½ filgjan lëng portokalli Hapat Perziejme biskotat me lengun e portokallit Ne nje ene…

Patellgjan të mbushur

Përbërësit 500 gr mish i bluar 4 patellgjane te vegjel 2 thelpinje hudher 2 domate 100 gr djath gauda Hapat Patellgjanet i pastron dhe i ndan pergjysem. Patellgjanet e ndaer pergjysem kriposen dhe lihen te qendrojne per pak minuta ne…

Çoko tortë

Përbërësit 700 gr biskota 650 gr qumesht cokollate 180 gr sheqer 150 gr lajthi të bluara 200 gr çokollatë për zierje 200 gr margarinë GLAZURA 300 gr çokollatë për zierje 500 gr ajkë kuzhine me shije neutrale(hopla per kuzhine) Hapat…

Mish viçi me patate

Përbërësit 1 kg mish vici 400 gr patate 2 qepë të medha 2 karrota 4 thelpinje hudher 1 lugë Salce domate 1 lugë piper i kuq vaj kripë piper i zi Hapat Mishin e ndani ne copeza te vogla dhe…

Pulë me oriz

Përbërësit 1 kg mish pule 500 ml ujë 2 gota të ujit oriz 1 qepë 1 karrote 1 lugë piper i kuq vaj kripë piper i zi Hapat Mishi i pules qofte ajo pule e tere ,qoft vetem kofshe nuk…

Patate me brokoli në furrë

Përbërësit 1 kg patate 500 gr brokoli 2 qepë 100 gr miell 200 gr djath i fresket 100 ml qumësht 100 ml ajkë kuzhine 4 vezë vaj kripë piper Hapat Qerohen patatet dhe grihen ne rrathe. Zihen per 5 minuta…

Pogaqëza me susam

Përbërësit 1 kg miell 400 ml qumesht te vaket 100 ml ujë 1 lugë maja birre (kvasac) 250 gr margarinë 1 lugë e vogël kripë 1 lugë e vogël sheqer PËR LYERJEN 2 te verdha te vezes 1 lugë vaj…

Kifle të mbushura me djathë

Përbërësit 6 decilitra qumesht te vaket 1 luge tharem buke 2 luge te vogla kripë 1 luge te vogel sheqer 1 kg miell 2 decilitra vaj te nxehte 400 gr djathë Hapat o i o i o i o i…

Pite me kungull

Përbërësit 1 kg tul kungulli sheqer pluhur PERBERESIT PER PETET: 700 gr miell pak kripë 4 luge vaj 3.5-4 decilitra ujë të vakët Hapat Miellin e qesim ne ne nje ene te thelle. Kriposet pak,shtohet vaji dhe ngadale shtohet uji…

Sarme me lakër të ëmbël

Përbërësit 1 mesatare laker e fresket 1 luge kripë 50 ml uthull molle 3 qepë 1 kg mish i bluar 200 gr oriz Krip,piper i zi,vegete spec i kuq gjethe dafine 200 ml lëng domatesh sipas deshires Mish i thate…

Sallate me mish te bardhe

Përbërësit 2 cope mish i bardhë pule 1 qepe e vogel 1 luge vegete 200 ml ujë 50 ml vaj 400 ml ajkë e thartë 50 ml majoneze 150 gr djathë 3 luge susam majdanoz 300 gr pasta Hapat Qepa…

Sallatë me patate

Përbërësit 1 kg patate te ziera 1 luge sheqer 4 luge vaj ulliri 2 luge uthull piper i zi 1 rrënjë selinoje te verdha te vezes 3 luge vaj 1 luge sheqer pak kripë 2 luge senf Lengu I ½…

Petulla te shpejta per iftar

Përbërësit 250 gr miell ½ pluhur paste pak kripë 1 luge sheqer 2 vezë 1 sheqer vanile 300 ml jogurt PER FERGIM vaj sheqer pluhur për pjekurina Hapat o i o i o i o i o i o i…

Torte e shpejte me Nescafe

Përbërësit 4 të bardha të vesë pak kripë 100 gr sheqer 15 gr nisheste 80 gr arra të bluara FILLI: 750 ml qumësht 4 të verdha veze 150 gr sheqer 65 gr nisheste 1 filxhan nes kafe 200 gr margarinë…

Qofte me buke bajate

Përbërësit 1 Qofte me buke bajate+ 1decilitra qumësht 2 vezë 1 koke qepe e kuqe 2 qepe te bardha 1 miell kripë SALCA: 500gr kërpudha 1 koke qepe e kuqe 2luge miell 1 shmant sipas deshires melmesa vaj o i…

Tortë Marcipan

Përbërësit 4 vezë 12luge sheqer 12luge vaj 12luge qumësht 12luge miell 4luge kakao 1 pluhur paste(pecive) SHERBETI: 1/2L qumësht 10luge sheqer 1 shmant 2luge eurokrem Hapat Perzihen te gjith perbersit dhe piqet ne temperature 200 grade per 15 minuta Pastaj…

EMBELSIRE E SHPEJTE

Përbërësit BRUMI I PARE: 2 vezë 1filxhan sheqer 1filxhan kos 1filxhan vaj ½ pluhur paste(pecive) 1 sheqer vanilje miell BRUMI I DYTE: 2 vezë 1filxhan sheqer 1filxhan kos 1filxhan vaj ½ pluhur paste(pecive) 1 sheqer vanilje miell 1luge kakao SHERBETI:…

Bombica me fiq të thatë

Përbërësit 30 fiq të thatë 30 arra të ndara në gjysmë BRUMI: 200ml ujë 150gr sheqer 200gr plazma të bluara 200gr arra të bluara 1 vanille sheqer PËR DEKORIM: 200gr badema të bluar Hapat Ujin, sheqerin dhe vanille sheqerin i…

Musaka me patate

Përbërësit 1/2 kg mish i bluar 2 qepë 2 decilitra vaj ulliri 1/2 tube majdanoz 1 kg patate 2 decilitra qumësht kripë piper Hapat Qepa pastrohet dhe pritet imët Fërgohet në yndyrë gjersa të zverdhet Hidhet specall dhe mishi i…

QOFTE SHTEPIE

Përbërësit 1 qepë 1 thelbë hudhër 1 patate 2 vezë 2 feta buke 500-700gr mish Hapat Ne nje tenxhere hedhim mishin e grire dhe shtojme me rradhe qepen e grire, nje hudher te shtypur, pataten e qeruar dhe prere imet,…

Sallatë me domate dhe qepë të kuqe

Përbërësit 1 qepë të kuqe të madhe 1/2 e filxhanit uthullë e mollës 1/4 e filxhani sheqer 8 filxhana domatote, të prerë Hapat Në një enë të thellë kombinoji 4 filxhana ujë të ftohët akull dhe 2 lugë caji kripë;…

Resana

Përbërësit 4 vezë 4filxhana sheqer 8filxhana miell 2luge kakao 1 pluhur për pjekje marmelate apo eurokrem Hapat Perzihen vezet me sheqer, pastaj shtohet vaji dhe mielli i perzier me pluhur per pjekje. Nga kjo mase behet nje brume i holle.…

Kek me arra kokosi dhe krem nutella

Përbërësit 300gr miell 100gr arra kokosi pluhur 200gr sheqer 200ml qumesht arra kokosi 100ml vaj luledielli 4 vezë 1 pako te vogel pluhur pjekes 200gr krem nutella Hapat Rrahim fillimisht vezet me sheqerin derisa e gjithe masa ta dyfishoj vellimin…

Torte pa ve

Përbërësit 5 molle 2filxhan vaj 2gota sheqer 1luge sodë bikarbone 1gote griz 3gota miell Hapat Mollet e grira ne rende ,vajin,sheqerin dhe soden bikarbone i perzine mire dhe i len deri 30 minuta duke i perzier kohe pas kohe.Pastaj ia…

Petulla

Përbërësit 0.5L qumësht 400gr miell 1luge kripë 1luge pluhur paste(pecive) Hapat Qumështit ja shtojmë vezët, miellin, kripën dhe pecivën. Brumin që e fitojmë duke i përzier gjithë kta përbërës me lugë të madhe e hedhim në vaj të nxehtë dhe…

SALLATË ME TUNË

Përbërësit disa rukola 5 domate 1 speca disa qepë të kuqe djath parmezan 1konzerv ton kripë vaj ulliri uthullë ballsamiko Hapat Të gjithë përbërësit,përpos konzervës përzihen. Sipër aty këtu vendoset mishi,qoftë ai ton,ose mish i bardh pule i skuqur më…

PITE ME PRESH

Përbërësit 1kg presh 1/2gote ajkë 1/2kg petë për pite 4 vezë 1luge gjalpë 150gr margarinë 1gote uje mineral kripë Hapat Preshtë pastrohen nga gjethet e gjelbra. Pjesët e bardha të preshve priten imët dhe fërgohen me një lugë yndyrë, në…

Supë pule me misër

Përbërësit 450gr miell misri 1 presh 1 karotë 1 shpinë pule 1 kofshë me këmbë pule kripë spec djegës 1luge gjalpë Hapat Shpinën e pulës, kofshën dhe këmbën, vëjini në një litër e gjysmë ujë të ftohtë. Shto karotën e…

Rulet mishi i lehtë

Përbërësit 700gr mish i bluar 1 vezë 1 qepë 1filxhan qumësht 1filxhan prezlla kripë piper 2luge sheqer i kaftë. 2luge mustardë 1/3filxhan ketchup Hapat Të ngrohet furra në 175 gradë C. Në një enë të madhe kombinoji mishin, vezën, qepën,…

Pop Kek i bere ne shtepi

Përbërësit 2 vezë 8luge sheqer 8luge vaj 1gote kos 15luge miell 1 pluhur paste(pecive) 1 sheqer vanilije FILLI PER LYERJE 1 çokollatë për zierje 1/2 margarinë Hapat Te gjithe perberesit perzihen ne nje ene dhe behet brume paksa i trashe…

File pule me spinaq

Përbërësit 800gr file pule 8luge spinaq të zier djathë 1 vezë pak miell o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pallaqinka

Përbërësit 5 vezë 0.5L qumësht pak kripë sheqer vanilije vaj 400gr miell Hapat Se pari tunden vezet pastaj shtohen: qumeshti, vaji, kripa, sheqeri i vaniles e mielli dhe tunden te gjitha Tigani per pallaqinka, pasi ngrohet me pare, lyhet me…

Tavë Krapi Shkodrane

Përbërësit 4-5kg krap te fresket 1kg domate 1.5kg qepë 400gr Hudhra 1/2L uthull rrushi te kuqe 1luge Pistil vaj luledielli kripë biber të zi majdanoz pak sheqer Hapat Pregatisim fillimisht krapin te cilin e pastrojme mire brenda dhe jashte dhe…

Sallatë patatesh me kos dhe qepë të njoma

Përbërësit 800gr patate 2 qepë 150gr kos i trashe grek 2luge majoneze 2luge bishta qepesh te thata kripë piper Hapat Ziejme patatet me gjithe lekure ne uje pa kripe dhe me pas i kalojme ne uje te ftohte te rrjedhshem…

Llokuma

Përbërësit 1kg miell 3gota jogurt 3 vezë 3luge sode buke 3luge kripë Hapat Brumin e fituar nga këta përbërës e ngjeshim mirë dhe e lëmë ashtu të mbuluar së paku gjysmë orë. Pastaj e shtrijmë me tëhollues në një petë…

Simite me susam

Përbërësit 600 gr miell 100 ml qumësht 200 ml ujë 20 gr gjalpë 20 gr maja birre 1 luge kripë 1 luge sheqer per zbukurim fara susami 1 të bardha të vesë Hapat o i o i o i o…

Vezë alla greke

Përbërësit 4 vezë 100 gr djath Feta 4 fileto açuge 1 spec te kuq te pjekur 3 luge vaj ulliri 2 luge majdanoz te grire kripë piper te bardhe Hapat o i o i o i o i o i…

Supë krem me perime dhe domate

Përbërësit 600 gr domate 1 patate 1 spec i kuq9 1 karrote 1 dege selino 1/2 qepë 700-800 ml leng pregatitur me koncentrat perimesh 2 luge gjalpë pak spec te kuq djeges 1 luge miell 4 feta buke 100 ml…

Simite të ëmbla me rrush të thatë

Për brumin 500 gr miell 300 ml qumësht 50 gr gjalpë 50 gr sheqer 250 gr maja birre 1 lekuren e grire e limonit pak kripë Për mbushjen 200 gr rrush i thatë sheqer pluhur me vanilje Hapat Pregatisim brumin…

Supë krem me brokoli

Përbërësit 400 gr brokoli 150 gr patate 40 gr makarona spageti 1 thelbë hudhër mente e fresket borzilok lëng mishi vaj ulliri kripë piper Hapat Fillimisht qerojme hudhren, e presim shume imet dhe e vendosim ne nje ene te vogel…

Sallatë greke (Koriatiki salada)

Përbërësit 2 domate 2 kastraveca te vegjel 1 qepe e kuqe e embel 1 spec jeshil 200 gr djath Feta 8 ullinj te zinj 4luge vaj ulliri Rigon sipas deshires kripë Hapat Lajme dhe presim holle specin jeshil, qerojme qepen…