Ata që nuk hanë mëngjes janë më të rrezikuar nga zemra

Një studim amerikan ka zbuluar se njerëzit që nuk hanë mëngjes janë më të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës. Studimi në fjalë është publikuar në revistën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë. Sipas tij, njerëzit që nuk hanë mëngjes janë 87%…

Njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje e kanë të ndaluar nga mjeku të përdorin hudhrën

Hudhra ka një larmi efektesh shëndetësore në trupin e njeriut. Përveç promovimit të tretjes dhe sterilizimit, hudhra ka edhe efekte të forta në rregullimin e lipideve të gjakut, uljen e kolesterolit, antikoagulimin, frenimin e qelizave të tumorit, uljen e sheqerit…

Si shpjegohet e folura në gjumë

NDODH QË MUND TË FLASIM NË GJUMË, POR ÇFARË THEMI? NJË GRUP NEURO-SHKENCËTARËSH FRANCEZË VENDOSËN TË STUDIOJNË MË THELLËSISHT PËRMBAJTJEN E KËTYRE BISEDAVE QË RRALLË KUSH MERR MUNDIMIN T’I DËGJOJË. Përfundimet e kërkimeve u publikuan në Sleep dhe pohojnë se…

Biskota Franceze

Përbërësit 1 gote te cajit vaj vegjetal gjysme gote uthull 3 luge te gjelles sheqer 1 luge te gjelles kripë 1 Pluhur pjekje 1 vezë miell PËRMBI susam qimnon Hapat o i o i o i o i o i…