Përbërësit:

600 gr miell
500 ml ujë
25 gr maja te fresket
1 luge e vogle kripë
1 luge e volge sheqer
2 luge vaj
250 gr përshutë ose sallami
350 gr mazë ose ajke per lyerje te bukes

Pergatitja:

Ne nje en te thelle qesim 100 ml uje te vaket,majen e thermuar,nje luge miell dhe sheqerin

Perzijme dhe leme te fermentohet

Ne enen per perzierje qesim miellin,kripen,ujin e mbeut te vaket,vajin dhe majen e fermentuar

Perziejme te gjitha derisa te behet nje mase brumi e bute

Ene e mbulojme dhe leme ne frigorifer per 40 minuta

Me pas nxjerrim enen nga frigoriferi,perzijme dhe kthejm prap ne frigorifer

Persperime dhe nje her kete procedure dhe heren e trete pasi nxjerrim brumin nga frigoriferi nuk e perziejme

Nga ena me brumin me duart e permillura nxjerrim toptha te cilet pasi u japim formen e rrumbullkaet en duar qesim drejtpersedrejti ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje dhe te permillur

Somunat i leme ne temp te dhomes te fruhen edhe per disa minuta dhe pjekim ne 200 grade derisa te marrin ngjyre te kuqrremt

Somunat e pjekura i presim pegjysme,lyejm me ajke dhe mbushim me feta pershute ose sallami si dhe domate.

Ju befte mir!