Kështu mund të pastroni mëlçinë me lëngun e panxharit

Mëlçia luan një rol shumë të rëndësishëm në pastrimin e organizmit nga toksinat. Megjithatë, funksioni detoksifikues i saj është në varësi të ushqyerjes dhe regjimit që ndjek njeriu por edhe nivelit të aktivitetit fizik dhe mjedisit. Në momentin që toksinat…

Me këto dy ushqime mund ta parandaloni kancerin e zorrës së trashë

Kanceri i zorrës së trashë është një nga llojet më të pëhapura të kancerit, i cili prekë zakonisht personat mbi moshën 60-vjeçare. Sipas studimeve, ju mund t’i shpëtoni kancerit të zorrës së trashë vetëm duke u ushqyer me ushqime të…

Rreziqet shëndetësore mund ti largoni vetëm duke konsumuar ujë

Trupi i njeriut përbëhet me më shumë se 2/3 me ujë. Andaj ne kërkojmë ujë që të hidratojmë trupin pasi që është e nevojshme të largohen toksinat që organizmi të funskionojë. Por duhet ditur se për të pirë ujë është…

Lëreni fëmijën tuaj të ecë zbathur, arsyeja mahnitëse

Shpesh prindërit fajësojnë fëmijët për zakonin e ecjes zbathur në parqe, plazh, shtëpi apo edhe në baltë. Ky është një reagim i natyrshëm nga prindërit pasi kanë frikë së fëmijët e tyre mund të sëmuren. Por tanimë ka ardhur koha…

Ja çfarë ndodh me organizmin tuaj nëse hani kastravec çdo ditë

Trangujt njihen për vetitë e mëdha shëndetësore që mund të kenë për organizëm. Ndër vetitë kryesore të kësaj perime është ajo e hidratimit të trupit. Megjithatë, trangujt janë tejët fitimprurës edhe për personat që kanë diabetin. Perimja në fjalë, kësisoj,…

Pesë përfitimet e mëdha, nëse hani avokado çdo ditë

Avokadot janë mjaft të shëndetshme për të qenë pjesë e ushqimeve vazhdimisht. Këtu do t’i gjeni edhe 5 përfitimet e mëdha nëse ju i konsumoni ato çdo ditë. Përmirëson Kolesterolin Avokado mund të ketë marrë një reputacion të keq për…

Farat e kungullit ilaç për këto probleme shëndetësore

Farat e kungullit janë përdorur për mijëra vjet për qëllimemjekësore, sepse janë një burim i pasur i vitaminave. Për mëtepër shkenca e ka konfirmuar se vlera e tyre ushqyese rritet nëserri një kohë pa u ngrënë, duke qenë pothuajse unike…

Mbani aromë të keqe në gojë kur zgjoheni? Ja arsyet që e shkaktojnë

Puthjet sensuale në mëngjes para se të dilni nga shtrati është diçka që ka gjasa të ndodhë vetëm në filma. Era ekeqe nuk i pëlqen askujt, e lëre me partnerit tuaj. Edhe pse një nga arsyet logjike është se nuk…

E kemi ditur gabim, nuk është kosi: Ja disa metoda efikase si të shëroni djegien nga dielli në kushte shtëpie

Nëse deri më dje keni besuar mamanë ose gjyshes që ju lyente shpinën, shpatullat ose këmbët me kos, pa ditur se enzimat e tij acide dëmtojnë akoma në rëndë lëkurën e skuqur, nuk keni më arsye për ta bërë. Ne…

Sëmundjet që janë shpikur për të fituar para

Viteve të fundit përmenden shumë çrregullime të reja të gjoja gjendjeve shëndetësore dhe sëmundjeve mendore për të tërhequr vëmendjen e njerëzve dhe krijimin e një atmosferë frike dhe shqetësimi për shëndetin. Ajo që ne hamë na vret, ajo që ne…