Një ndër mjekët më të mirë në Ballkan, Zhan Mitrev jep rekomandime si të kujdesemi këto ditë (VIDEO)

Akademiku Dr. Zhan Mitrev përmes një video mesazhi jep disa rekomandime se si të mbrohen njerëzit nga koronavirusi. Sipas tij, shumë më mirë është nëse njerëzit mbajnë një shall në fytyrë sesa të mbajnë maska kirurgjikale. Ai gjithashtu shton se…

Vitamina C Kundër Stresit dhe Plogështisë

Ju mund të merrni vitaminën C tek agrumet, përfshirë portokallet, limonët e verdhë dhe jeshil dhe qitro. Foto: Flickr Vitamina C është një ushqyesit më efikasë dhe më të mirë për organizmin. Vlerat e kësaj vitamine janë të larmishme, por…

Rreth 174 mijë njerëz janë shëruar në botë nga koronavirusi

Për 2 javë, Covid-19 kaloi në pandemi. 199 vende të botës u preken u infektuan gati gjysmë miliardë njerëz. Numri i të infektuarve me koronavirus në Spanjë ka kaluar 100,000, ndërsa numri i të vdekurve, i raportuar në 24 orët…

Ja çka u ndodh pas shërimit atyre që janë prekur nga koronavirusi

Një pjesë e madhe e njerëzve të prekur me koronavirus kanë raportuar se kanë humbur sensin e shijes ose edhe atë të dallimit të aromave – dhe tash një studim shkencor britanik e ka mbështetur këtë pretendim. Sipas The New…

Pse po flitet për një “valë të dytë” të epidemisë nga KOSOVARJA 7 orë më parë në Shendetesi

Një nga frikërat për pandeminë e shkaktuar nga Coronavirus i ri është mbërritja e një “valë të dytë” të infeksioneve dhe për këtë arsye një rikthim në emergjencë pas sakrificave të shumta të bëra. Ky eventualitet do të ishte i…

Si të hani shëndetshëm gjatë izolimit

Mbyllja në shtëpi nuk është një proces shumë i lehtë për t’u përballuar, por kur kjo është e domosdoshme, atëherë këshilla e vetme është të kujdeseni sa më shumë për veten dhe shëndetin tuaj. Ushqim i shëndetshëm, pak aktivitet fizik…

Në ‘luftën’ kundër koronavirusit, shkuma e sapunit është vërtetë arma më efektive: Arsyeja është kimike

Një nga këshillat kryesore në luftën kundër koronavirusit, përpos karantinës në shtëpi, është larja e shpeshtë e duarve pas çdo veprimi ose takimi domethënës. Mjekët dhe hulumtuesit jo vetëm mendojnë se kjo nuk është thjesht një masë higjienike bazike, por…

Përse lëvizë bebja gjatë natës kur jeni shtatzënë?

Gratë shtatzëne janë gjithmonë të emocionuara kur i ndjejnë lëvizjet e bebes brenda tyre Në përgjithësi, çdo lëvizje supozohet të jetë lëvizje e mirë pavarësisht kohës kur ndodh, gjatë ditës apo natës Në muajin e shtatë të shtatzënisë, bebja flenë…

Pastrimi i banjës gjatë epidemisë: Tri gjëra për të cilat duhet të kujdeseni posaçërisht

Ekspertët gjatë gjithë kohës theksojnë rëndësinë e higjienës – personale, respiratore dhe higjienës së duarve, ndërkaq midis gjërave thelbësore është edhe pastrimi i rregullt dhe dezinfektimi i shtëpisë Derisa në pastërti gjërat me të cilat biem në kontakt jashtë shtëpisë…

Kështu mund të pastroni mëlçinë me lëngun e panxharit

Mëlçia luan një rol shumë të rëndësishëm në pastrimin e organizmit nga toksinat. Megjithatë, funksioni detoksifikues i saj është në varësi të ushqyerjes dhe regjimit që ndjek njeriu por edhe nivelit të aktivitetit fizik dhe mjedisit. Në momentin që toksinat…

Me këto dy ushqime mund ta parandaloni kancerin e zorrës së trashë

Kanceri i zorrës së trashë është një nga llojet më të pëhapura të kancerit, i cili prekë zakonisht personat mbi moshën 60-vjeçare. Sipas studimeve, ju mund t’i shpëtoni kancerit të zorrës së trashë vetëm duke u ushqyer me ushqime të…

Rreziqet shëndetësore mund ti largoni vetëm duke konsumuar ujë

Trupi i njeriut përbëhet me më shumë se 2/3 me ujë. Andaj ne kërkojmë ujë që të hidratojmë trupin pasi që është e nevojshme të largohen toksinat që organizmi të funskionojë. Por duhet ditur se për të pirë ujë është…

Lëreni fëmijën tuaj të ecë zbathur, arsyeja mahnitëse

Shpesh prindërit fajësojnë fëmijët për zakonin e ecjes zbathur në parqe, plazh, shtëpi apo edhe në baltë. Ky është një reagim i natyrshëm nga prindërit pasi kanë frikë së fëmijët e tyre mund të sëmuren. Por tanimë ka ardhur koha…

Ja çfarë ndodh me organizmin tuaj nëse hani kastravec çdo ditë

Trangujt njihen për vetitë e mëdha shëndetësore që mund të kenë për organizëm. Ndër vetitë kryesore të kësaj perime është ajo e hidratimit të trupit. Megjithatë, trangujt janë tejët fitimprurës edhe për personat që kanë diabetin. Perimja në fjalë, kësisoj,…

Pesë përfitimet e mëdha, nëse hani avokado çdo ditë

Avokadot janë mjaft të shëndetshme për të qenë pjesë e ushqimeve vazhdimisht. Këtu do t’i gjeni edhe 5 përfitimet e mëdha nëse ju i konsumoni ato çdo ditë. Përmirëson Kolesterolin Avokado mund të ketë marrë një reputacion të keq për…

Farat e kungullit ilaç për këto probleme shëndetësore

Farat e kungullit janë përdorur për mijëra vjet për qëllimemjekësore, sepse janë një burim i pasur i vitaminave. Për mëtepër shkenca e ka konfirmuar se vlera e tyre ushqyese rritet nëserri një kohë pa u ngrënë, duke qenë pothuajse unike…

Mbani aromë të keqe në gojë kur zgjoheni? Ja arsyet që e shkaktojnë

Puthjet sensuale në mëngjes para se të dilni nga shtrati është diçka që ka gjasa të ndodhë vetëm në filma. Era ekeqe nuk i pëlqen askujt, e lëre me partnerit tuaj. Edhe pse një nga arsyet logjike është se nuk…

E kemi ditur gabim, nuk është kosi: Ja disa metoda efikase si të shëroni djegien nga dielli në kushte shtëpie

Nëse deri më dje keni besuar mamanë ose gjyshes që ju lyente shpinën, shpatullat ose këmbët me kos, pa ditur se enzimat e tij acide dëmtojnë akoma në rëndë lëkurën e skuqur, nuk keni më arsye për ta bërë. Ne…

Sëmundjet që janë shpikur për të fituar para

Viteve të fundit përmenden shumë çrregullime të reja të gjoja gjendjeve shëndetësore dhe sëmundjeve mendore për të tërhequr vëmendjen e njerëzve dhe krijimin e një atmosferë frike dhe shqetësimi për shëndetin. Ajo që ne hamë na vret, ajo që ne…

Kufizimet e luleshtrydheve, ja sa copë mund të hani në ditë

Dredhëzat janë shumë të shijshme dhe mund të konsumohen në kombinime të ndryshme. Ato janë të dobishme për imunitet dhe përmbajnë një numër të madh vitaminash, por shumë nuk janë të sigurt se cila është doza e tyre konsumuese në…

Është koha e tyre – përfitimet shëndetësore të qershive

Qershia është një frutë i jashtëzakonshëm i cili përmban pak sheqer dhe kalori. Ideal për ata që ndjekin dietat për dobësim. Studimet thonë se qershitë përmbajnë flavonoidë që kanë veti antioksidante. Ato ndihmojnë edhe në problemet e kyçeve, që vijnë…

Keni qenë duke i larë dhëmbët gabim gjatë gjithë kohës

Në epizodën e mbrëmshme të “reality show”-it, pjesëmarrësit e këtij emisioni u panë duke larë dhëmbët me furça elektrike, transmeton lajmi.net. Por, dentistët thonë se ky mjet po i shkakton presion mishit të dhëmbëve, duke i bërë ata që të…

Stresi tek shtatzënat, ja si ndikon tek foshnjat meshkuj

Sasia dhe cilësia e spermës u gjetën të jenë më të ulëta në meshkujt e rritur të cilët ishin të ekspozuar ndaj stresit, ndërsa ishin në barkun e nënës. Tre ngjarje të vështira të jetës e zvogëlojnë numrin e spermës…

Ja sa gjumë duhet të flini për të humbur peshë

Duke qenë se nga vera na ndajnë shumë pak ditë të gjithë jemi duke luftuar që të heqin kilogramët që kemi vënë gjatë stinës së dimrit. Disa mbajnë dieta e disa bëjnë ushtrime fizike për të ulur peshën. Por, në…

Çfarë tregojnë ndryshimet në lëkurë për shëndetin tonë

Ndodh që gjatë çdo muaji, pa u vënë re, hormonet në trupin tonë krijojnë kaos të vërtetë që reflekton në disponimin tonë, mendjen dhe lëkurën. Ky debalancim te femrat zvogëlohet gjatë ciklit menstrual, por duhet të dini se si duhet…

Ja çka përmban një iftar i shëndetshëm

Koha e iftarit është pjesa më e mirë e ditës gjatë agjërimit, por iftari mund të jetë sfidues për njerëzit që dëshirojnë t’i përmbahen zakonit të të ngrënit mirë edhe gjatë muajit të Ramazanit Për këtë arsye, është shumë e…

Nga pesha te kanceri: Përtej fesë, efektet shëndetësore të agjërimit

Deri më 4 qershor, besimtarët muslimanë agjërojnë nga lindja e diellit e deri në perëndim Agjërimi praktikohet për arsye fetare dhe shpirtërore dhe ndonëse e përhapur më së shumti te besimtarët muslimanë, në fakt është praktikë edhe e feve të…

Pastërtia e tepërt, e dëmshme për shëndetin

Ekziston një lidhshmëri ndërmjet fiksimit për pastërtinë dhe numrit gjithnjë e më të madh të personave depresivë – thonë shkencëtarët amerikanë Sipas tyre, eliminimi i baktereve dhe viruseve, në fakt e zvogëlon imunitetin tonë dhe kjo ka efekt në funksionin…

Shkuarja në pushime me shoqet është gjë e mirë për shëndetin tuaj

Shpenzimi i kohës me shoqet është gjë shumë e vlefshme Por, në rast se më parë nuk e keni bërë këtë, a keni menduar ndonjëherë se sa “cool” do të ishte po të udhëtonit së bashku me shoqet e zhurmshme…

Recetë natyrale: Qumësht kanelle për lëkurë të shëndetshme dhe humbje peshe

Konsumimi i një gote me qumësht të ngrohtë para set ë flini është rutinë relaksuese dhe e shëndetshme por, nëse i shtoni edhe kanellë, atëherë vetëm sa shtohen efektet shëruese të pijes Qumështi me kanellë është një nga pijet më…

Shtypja e lartë e gjakut mund t’iu shpijë tek një problem tjetër shëndetësor

Studiuesit e Universitetit të Rojçesterit kanë konkluduar se shtypja e lartë e gjakut mund të çojë në sëmundjen e Alzheimer-it Sistemi i trurit për heqjen e mbetjeve nga trupi nxitet kryesisht nga pulsimet e arterieve fqinje Studiuesit nga Rojçesteri tregojnë…

Ja sa do të jenë pagat e punëtorëve shëndetësorë me Ligjin e ri

Në projektligjin për paga, në bazë të koeficientit, pagat më të larta do të jenë për Mjekët Specialist të cilët janë klasifikuar me koeficient 5. Paga e tyre nga 659 euro do të rritet në 1195 euro Ndërsa koeficientin më…

Ja sa shpesh duhet t’i prisni flokët për t’i patur të shëndetshëm

Prerja e flokëve vendos në dilemë të gjithë femrat të cilat i pëlqejnë flokët e gjatë dhe kanë pritur shumë kohë për zgjatjen e tyre Por vjen një moment që duhet ti presim dhe ti mirëmbajmë. Ja sa herë duhet…

Sa është i shëndetshëm lëngu i portokallit në mëngjes?!

Nëse mendoni se pirja e lëngut të portokallit në mëngjes mund ta përmirësojë shëndetin tuaj, duhet të njiheni me rezultatet e studimit, të cilat u botuan në revistën “Appetite Shkencëtarët kanë konstatuar se konsumi i shpeshtë i lëngut të frutave…

Dëmet shëndetësore që shkakton mikrovala

Eksperti zviceran Hans Hertel bëri një studim ku zbuloi se mikrovala largon çdo lëndë ushqyese të ushqimit. Rrezatimi deformon ushqimin dhe e bën atë të dëmshëm për shëndetin tonë Pavarësisht anës pozitive që e përgatisin shpejt ushqimin, shëndeti ynë mbetet…