Mish pule me tri lloje djathërash i cili gatuhet për 20 minuta

Dreka më e mirë përfundimisht është ajo e cila përmban mishin pule. Mishi i pulës me tri lloje djathërash është zgjedhje e shkëlqyeshme nëse sot vonoheni për kafjall, pasi që mund të gatuhet për vetëm 20 minuta, transmeton Telegrafi. Ju…

6 pije që ju ndihmojnë të qëndroni të hidratuar përgjatë verës

Temperaturat po rriten, ta mbajmë trupin tonë të hidratuar përgjatë këtyre temperaturave është mjaft sfiudese. Mirëpo, është e rëndësishme që t’i kushtoni rëndësi trupit tuaj dhe ta mbani atë të hidratuar, për shkak ju i ndihmoni lëkurës tuaj, sistemin e…

Uji Sass, receta e duhur për bark të sheshtë

Përshtati në shqip: Blertina Koka Në këto ditë të nxehta vere trupi i njeriut ka nevojë për shumë hidratim. Nga studimet e shumta është vërtetuar së trupi ynë ka nevojë për 8 gota ujë në ditë për t’u hidratuar, por…

Receta për byrek me spinaq dhe gjizë

Ky byrek ofron furnizim me proteina, të cilat ngadalësojnë përthithjen e sheqerit në gjak. Në këtë mënyrë parandaloni rritjen e glicemisë Sasia: Për dy persona Vështirësia: Minimale Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit: 50 minuta Përbërësit: 400gr gjizë…

Receta e Ramazanit: Gogla mishi në salcë domatesh

Ju propozojmë që menynë e iftarit ta pasuroni me gogla të shijshme mishi në salcë domatesh Përbërësit e nevojshëm 500 g mish të bluar salcë domatesh 500 ml domate të kulluara 1 qepë (grijeni imët) 1 lugë miell 4 lugë…

Receta e Ramazanit: Gogla mishi në salcë domatesh

Ju propozojmë që menynë e iftarit ta pasuroni me gogla të shijshme mishi në salcë domatesh Përbërësit e nevojshëm 500 g mish të bluar salcë domatesh 500 ml domate të kulluara 1 qepë (grijeni imët) 1 lugë miell 4 lugë…

2 mijë vjet na e kanë mbajtur të fshehtë, del receta e ilaçit që po “tërbon” mjekët

A e dini se më shumë se 2 mijë vjet në Tibet ky ilaç përdoret për shërimin e dhimbjeve të shumta? Zbulojeni JA PËRGATITJA: Hudhrën e qëroni dhe preni në pjesë të mëdha Pjesët e hudhrës i hidhni në kavanozin…

Receta e sallatës ruse nga shef Renato Mekolli

Receta e sallatës ruse është një nga pjatat e preferuara në tryezat shqiptare, sidomos në rastet e gëzimeve familjare apo festave të fundvitit. Kjo sallatë e shijshme me perime të freskëta nën salcën e majonezës shoqëron në mënyrë fantastike gatimet…

Receta për një gjumë të mirë dhe të rehatshëm!

Të bësh një gjumë të mirë dhe të zgohesh ditën tjetër kompletësisht i çlodhur duket se është bërë diçka e vështirë për t’u arritur. Kjo është për shkak të një stili jetese hektik dhe stresi që nuk mungon në asnjë…

Receta e qofteve më të shijshme që keni ngrënë në jetë!

Kjo është receta më e vjetër e përgatitjes së qofteve më të mira që keni ngrënë ndonjëherë. Duhen vetëm 20 minuta për t’i gatuar Përbërësit: 60 gr thërrime buke 60 ml qumësht 400 gr mish i girë viçi 1 vezë…