Qofte me patate: Shija që duhet patjetër ta provoni

Nuk kanë stinë apo vakt, recetat me qofte janë ‘të mirëpritura’ çdoherë në shtëpitë tona. Përbërësit: – 300 g mish të bluar; – 3 lugë thërrmija buke; – 1 qepë; – 4 – 5 thelpinj hudhre; – 2 vezë; –…

Receta e vjetër për Rahat-llokume

Është shumë e lehtë të përgatitet ky desert i vjetër të cilin gjyshet tona e kanë adhuruar. Nuk ka asgjë më bukur se rahat-llokumi shtëpiak i cili shkrihet në gojë, transmeton Telegrafi. Nevojiten: – 380 ml ujë; – 300 g…

Patate me hithra

Përbërësit 500 gr patate 200 gr gjethe hithrash të freskët 1 qepë e njomë 1 hudhër e njomë mëlmesa kripë dhe piper i zi 2 lugë gjelle miell misri piper i kuq Udhëzimet Hapi 1  Hithrat pastrojini e kalojini në…

Ushqimet që ju ndihmojnë t’i kaloni më lehtë periodat gjatë verës

Në verë duhet, si në çdo stinë tjetër duhet të konsumoni sa më shumë fruta. Ato duhet të jenë të freskëta në mënyrë që t’i shijoni sa më shumë, por edhe të përfitoni prej tyre. Pse është e rëndësishme të…

Receta për përgatitjen e makaronave me mish viçi

Mishi i viçit dhe makaronat mund të jenë një miks i çuditshëm, por i shijshëm për t’u ngrënë. Përbërësit 4 racione mish viçi 500 gr makarona elb 4 lgj vaj ulliri 1 kokërr qepë 2 thelpinj hudhër 1 karotë 3-4…

Si të përgatisni një pije të shëndetshme për mëngjes

Avokadot janë mjaft popullore kohës së fundit. Shpesh përzihen me qumësht të kondensuar të ëmbël për t’ju dhënë një shije më të butë si milkshake. Ne ju rekomandojmë qumështin e kokosit dhe nëse doni më shumë ëmbëltues mund të përdorni…

Mrekullitë që i ndodhin trupit kur pini ujë me limon dhe shafran

Ta mbash trupin të hidratuar është e domosdoshme për ta siguruar funksionin optimal të tij. Megjithatë, nëse e pasuroni ujin me limon dhe shafran, atëherë ju në mënyrë drastike do t’i rritni përfitimet e konsumimit të ujit, transmeton Telegrafi. Nevojat…

Pija që iu ndihmon të pastroni zorrët dhe të humbni peshë për shtatë ditë

Ngrënia e ushqimeve të shpejta bën që trupi të pranojë toksina të shumta. Si rrjedhojë, lind nevoja e pastrimit të tyre nëpërmjet metodave natyrale. E një ndër pijet që ndihmon me këtë është lëngu i ananasit dhe trangujve. Pija në…

Gogla mishi në salcë domatesh

Ju propozojmë që menynë e iftarit ta pasuroni me gogla të shijshme mishi në salcë domatesh Përbërësit e nevojshëm 500 g mish të bluar salcë domatesh 500 ml domate të kulluara 1 qepë (grijeni imët) 1 lugë miell 4 lugë…

Rizoto e mrekullueshme me kërpudha është ushqim ideal për vapën verore

Verës gjithsesi pëlqehet ushqimi i lehtë, ndërsa ky është pikërisht një ndër ushqimet e tilla Përbërësit: – 200 gramë kërpudha – 100 gramë oriz; – 1 karotë e madhe; – 2 tufa qepë të reja; – fletë majdanozi; – vaj,…