Troftë me arra

Një vakt i shëndetshëm për të gjithë familjen. Qepën grijeni imët dhe skuqeni me vaj në tigan të nxehtë. Arrat grijini imët ose shtypini. Pasi të jetë zbutur qepa, shtoni arrat e më pas piperin e kuq dhe përziejini të…

Receta për përgatitjen e makaronave me mish viçi

Përbërësit 4 racione mish viçi 500 gr makarona elb 4 lgj vaj ulliri 1 kokërr qepë 2 thelpinj hudhër 1 karotë 3-4 domate, 1 lk sheqer 1 koncentrat pule 1 gotë verë të bardhë Kripë, piper 100 gr djathë të…

Patëllxhanë të mbushur me gjizë

Patëllxhanët janë ndër perimet fantastike që pavarësisht mënyrës apo recetës së përgatitjes të tërheqin përherë oreksin. Patëllxhanët i lajmë, u presim bishtat dhe më pas i vendosim në një tenxhere me ujë për t’i zier 10-15 minuta. Hiqni tenxheren nga…

Recetë për salcë soje me pulë

Përbërësit: 500 gr gjoks pule i copëtuar në pjesë të vogla 500 gr ananas 1 qepë 2 thelpinj hudhre 1 spec djegës piper i zi salcë soja fara sezami vaj Udhëzimet: 1 Mishin priteni në kubikë dhe skuqeni në tavën…

Këtë lloj të pites nuk e keni provuar asnjëherë

Ky racion përgatitet shpejt, ndërsa shija i fascinon të gjitha shqisat tuaja. Përbërësit: – 450 – 500 g fileta pule; – 1 qese perimesh të ngrira të përziera me oriz; – 500 ml ajkë për zierje, – 100 g kaçkavall;…

Pulë me lulelakër

Përbërësit: 4 shpatulla pule 4 filxhanë lulelakër 3 lugë gjelle vaj ulliri 12 thelpinj hudhre Përgaditja: Hapi 1 Pulën lajeni e thajeni. Hapi 2 Në një enë të madhe ngroheni vajin e ullirit e aty piqeni në të gjitha anët…

Vakt i shijshëm: Domate të vogla të mbushura

Jemi në sezonën e perimeve, kur të gjithë mundohemi të hamë ushqime sa më të freskëta dhe të shëndetshme. Në këtë artikull gjeni një recetë të lehtë dhe tejet të shijshme –domate të vogla të mbushura, transmeton lajmi.net. Çka ju…

Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme

Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me shumë pak përbërës por të mrekullon me shijen fantastike që ka. Një kombinim perfekt i brokolit me gjizë dhe hudhra, i shijshëm sa më…

Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme

Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me shumë pak përbërës por të mrekullon me shijen fantastike që ka. Një kombinim perfekt i brokolit me gjizë dhe hudhra, i shijshëm sa më…

Një recetë verore dhe e shijshme

Koha e përgatitjes 30 minuta deri në 1 orë Koha e gatimit 10 deri në 30 minuta Për 4 persona. Përbërësit: 15g kërpudha të thata të egra 1.4 litra ujë të zier 2 lugë salcë soje të errët 1 kubet…