Patate dhe ajkë në furrë

Perbersit: 500 ml ajkë për gatim 500 ml qumësht 3 thelpinj hudhre 8 patate. Pergatitja: Ndezim furrën në 190 C. Hedhim ajkën, qumështin dhe hudhrën në një tenxhere të madhe dhe lëmë të ziejë. Prejmë patatet shumë hollë, rreth 3-4…

Pulë me miell misri në tavë

Përbërësit 1 kg krih pule 4-5 luge miell misri 100 ml vaj Krip piper i zi vegete 100 ml qepë Hapat Mishin e pules e ziejm me uje te kripur. Ne tave qesim qepen e grire imet dhe vajin dhe…

Lakra në tavë

Perbersit: 1/2 kg mish i kuq 2-3 copa qepë kripë dhe piper i zi vaj karrota spec i kuq kungulleshka patëllxhan lakër domate. Pergatitja: Mishin e kaurdisim në pak vaj në një tenxhere bashkë me qepët U shtojmë kripë dhe…

Lazanja

Përbërësit: 1 gotë qumësht Beshamel vaj ulliri petë lazanje salcë domatesh (Salcë me mish ) djathë kaçkavall Përgatitja: Në një tigan të thellë në zjarr mesatar shtoni qumështin dhe salcën beshamel . Trazojini mirë. Shtoni një lugë gjelle vaj ulliri.…

Pite mrekullueshme e shpejtë me mollë të cilën duhet patjetër ta provoni

Pitja ështe gjithmonë një ushqim i preferuar dhe i konsumuar masivisht Përbërësit: 5 mollë të mëdha (qëroni dhe pritni në katrorë) 100 g sheqer 1 lugë miell 100 lugë kanellë Për brumë: 15 g drithëra të përziera 150 g miell…

Tavë me kungulleshka

Përbërsit: 4 kungulleshka 3 veze 150 gr djathe 100 ml qumesht 1-2 luge ajke e tharte(shmant,pavllake) 1 luge miell Krip,piper i bardhe Përbërsit: Kungulleshkat i pastrojme dhe prejm fleta te holla per se gjati(prejen e bejme me mjetin qe qerojme…

Sarme me fleta të sekllave ose spinaqi

Perbersit: 25 flete te pastra seklla ose spinac 500 gr miesh i bluar i pules 1 qepe Pak vaj 1 filgjan i kafes turke oriz melmesa(krip,piper i zi,piper i kuq,vegete) 1 veze Uje te vaket ose supe pule Udhezimet: Fletet…

Receta për kompote nga fruta të ndryshem

Përbërsit: 1 kg fruta(kajsi,pjeshke,dardhe,qershi,vishnje,etj) 1 l uje ½ limontoz 5-6 luge sheqer Udhëzimet: Se pari pergadisim kavanozet,pastrojme,stelirilizojme duke kontrolluar a eshte kapaku i pademtuar,perndyshe kompoti do te deshtoj. Frutat i pastrojme,largojme farat,presim ne pjese sipas deshires(cilindo frut qe kemi perzgjedhur).…

Mafina me kungulleshka

Përbërsit: 400 gr kungulleshka te grira ne rende 1 qepe e vogle e grire ne rende 1 luge magdanoz i grire i fresket 1 veze 2 luge ajke e tharte-shmant ose pavllake 2 luge vaj 100 ml kos 10 luge…

Patate të pjekura në furrë

Përbërsit: 1.5 kg patate te qeruaara dhe grira ne 4 pjese 3 luge grize (miell misri,gruri ose orizi i perpunuar,ne kete rast perdorim grize misri) 1 luge vegete 1 luge kerri 1 luge piper i zi Pak vaj ulliri Udhëzimet:…