Për piperin me ujë qarkullojnë disa spekulime se është njëra nga pijet më të mira, të cilën mund ta përdorim për dobësim

Ka shije të pasur, dhe ndihmon në ngritjen e imunitetit Gjithashtu pihet edhe për shërimin e sëmundjeve, si diabeti, mirëpo sipas disa studimeve, ka madje fuqi edhe për shërimin e kancerit

Mënyra si përgatitet: Në një enë shtoni dy filxhanë ujë të pijshëm. Në atë ujë shtoni dy lugë të vogla piper të bluar. Pastaj ujin ngroheni, shtoni kripë sa mund të kapni me një gisht dhe një apo dy petale trëndafili. Kullojeni dhe pijeni derisa uji të jetë akoma i ngrohtë. Kjo pije e fuqishme mund të pihet edhe e ftohtë. Rekomandohet që të pihet dy herë në ditë

Për çfarë është i mirë piper-uji?

Ju jep energji  nëse për shkak të vapës dhe djersitjes gjatë verës ju mungon energjia, patjetër konsumojeni së paku një gotë në ditë

Pengon dehidrimin  dehidrimi shkakton një grumbull problemesh të tjera shëndetësore. Prandaj rekomandohet të pihet kjo pije në mëngjes dhe në mbrëmje

Pengon kapsllëkun  dy gota në ditë ndihmojnë në zbutjen e jashtëqitjes.

Ulë ndjenjën e urisë

Ndihmon në humbjen e peshës trupore  duke pasur parasysh se është djegës, ndihmon në djegien e shpejtë të kalorive

Parandalon diabetin  nëse arrini të bëni shprehi të pini piper-ujë dy herë në ditë, imuniteti dhe metabolizmi juaj do të jenë në gjendje të shkëlqyeshme

Mbron eshtrat nga plakja