A do ta provonit picën me limon?

Për këtë picë të shijshme do t’ju nevojiten vetëm tre përbërës dhe erëzat e parapëlqyera! Përbërësit: – 400 g brumë të ftohur për pica; – 250 g djathë mozzarella, – 1 limon; – 3 lugë vaj ulliri, – kripë; –…

Mini pica me bukë të ftohët

Përbërësit 5 feta buke te ftohet(nga dita e djeshme) 5 fleteza djath kaçkavall (fleteza per toste) 70 gr përshutë 50 ml salcë domates(kecap) Rigon vaj urlliri disa kokrra ullinj Hapat Pjeset e bukes i lyejm me salcen e domates,shtojme pershuten…

Mini pica të shpejta-për vetëm 10 minuta

Përbërësit 600 gr miell 1 pluhur për pjekje 10 gr maja (kvasac) ½ luge sheqer ½ luge Krip 50 gr margarinë 100 ml kos shmant ose pavllake 250 ml ujë të vakët 2 luge gjelle vaj ulliri 200 gr proshutë…

Pica roladë

Përbërësit BRUMI PER PICE: 1 kg miell 10 g tharm buke i freskët 2 luge vaj ulliri 2 luge Krip 1 luge sheqer 0,5 l ujë 200 g spinaq 3-4 flete lakër nje fletez hudhër nje luge e madhe salce…

Picë e shpejtë

Përbërësit 5 filgjan miell (filgjan e kafes turke) 3 filgjan qumesht te vaket 1 filgjan vaj 1 luge maja maja birre 1 vezë Salce domatesh, kackavall ne rende, kerpudha, pershute, rigon, etj sipas deshires Hapat Ne nje ene te madhe…

Picë nga buka bajate

Përbërësit ½ buke bajate 1 vezë 150 ml qumësht pak Krip 150-200 gr salami, pershute, cilado qe keni 150 gr djath i forte, kackavall 150-200 ml salce domatesh Rigon Hapat Furren e ngrohim ne 220 grade. Taven e lyejm me…

Picë nga brumi i mbetur i bukëve

Përbërësit 1 kulaq i vogël nga bumi i bukes pak mish pule apo lloj tjeter mishi 1 gotë spinaq të freskët 1 spec i kuq 1 domate te vogla 1 gotë djath Piper te zi 4 kerpudha te fresketa Hapat…

Picë 4 stinët

Përbërësit BRUMI PËR PICEN 1 gotë salce domatesh 200 gr djath kaçkavall 100 gr djathë mocarela përshutë kërpudha ullinjë të zi Hapat Përgadisim brumin për pica. Shtrijmë peten e pices në tavë, sipër shtrojmë salcen e domateve. Pastaj fillojmë me…

Picë me hithra

Përbërësit miell sipas nevojes 50 gr majë buke 15 gr kripë 1 gotë ujë 150 gr përshutë 400 gr hithra 200 gr djathë 1 filxhanë ajkë (apo mazë qumështi) 2 lugë vaj Hapat Përgadisim brumin për pica, dhe e lëm…

Pica portobelo

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR 8 MINI PICA 8 kërpudha 4 feta djathë mocarela 4 domate të grira 1 lugë borzilok 1 lugë Rigon piper i zi për shije 2 lugë ullinj Hapat Ngrohim furrën në 220 gradë. Pastrojmë kërpudhat me letër…