Spageti karbonara – recetë e pastës italiane

Përbërësit: – 350g proshutë – 400g spageti – 2 lugë gjelle vaj ulliri – 4 të verdhë të vezës – 2 karafila hudhër – 225ml krem – 75g Parmesan i grirë – Kripë Përgatitja: 1. Vajin e ullirit nxejeni në…

Makarona në furrë

Kjo recetë është me të vërtetë një pjatë e shijshme. Përbërësit: 500 gr makarona 300 gr mish të grirë 1 lt salcë 1 qepë 1 karotë 2 lugë vaj djathë parmixhano 1 degë selino kripë, piper Salca beshamel: 1 lt…

E shijshme: Sallatë Amerikane me pasta

Në këto ditë të nxehta të gjithë ne jemi duke kërkuar ushqime sa më të lehta dhe të freskëta. Sallata Amerikane me pasta, përveç që është e lehtë dhe e shijshme, po ashtu do ju freskojë në këto ditë me…

Tavë me patate, proshutë dhe djathë

Nëse nuk e dini çka të përgatitni për drekë, atëherë mund të përgatitnit një tavë më patate, proshutë të tymosur dhe djathë picash. Përbërësit e nevojshëm: 5 patate të prera në feta 250 gr proshutë 250 gr djathë picash 100…

Receta për përgatitjen e makaronave me mish viçi

Mishi i viçit dhe makaronat mund të jenë një miks i çuditshëm, por i shijshëm për t’u ngrënë. Përbërësit 4 racione mish viçi 500 gr makarona elb 4 lgj vaj ulliri 1 kokërr qepë 2 thelpinj hudhër 1 karotë 3-4…

Për një dark më ndryshe “Patate e mbushur me perime dhe e rreshkur në gjalpë”

Pjatat që ju rekomandojmë janë super të thjeshta, të shijshme dhe në harmoni të plotë me ngjyrat e tryezës. Përbërësit për 4 persona: 2 patate mesatare 2 kërpudha. 2 copa lulelakër kripë, piper dhe vaj ulliri. Përgatitja: Patatet, pasi i…

Makarona me djathë

Perbersit: 450 gr makarona 400 gr kaçkavall 15 gr gjalpë kripë dhe piper i zi 340 ml qumësht. Pergatitja: Ndizni furrën në 190 °C. Vendosni një tenxhere të madhe me ujë të kripur të vlojë. Shtoni makaronat dhe lërini për…

Vezë alla Greke

Përbërësit: 4 veze 100gr djath Feta 4 fileto açuge 1 spec te kuq te pjekur 3 luge vaj ulliri 2 luge majdanoz te grire kripe dhe piper te bardhe (fakultative) Përgatitja: Vendosim per tu ziere vezet per rreth 7 minuta…

Makarona me mish tuna

Pёrbёrёsit 400 gr makarona 300 gr mish tuna 150 gr kungull 6 copё domate Katёr fije borzilok 2 kokrra qepё 2 thelba hudhёr 2 lugё vaj vegjetal 2 lugё salcё domate 4 lugё djathё Kripё Piper origano Hapat o i…

Makarona me bizele

Pёrbёrёsit 300 gr makarona 500 gr bizele 3 lugё vaj 1 kokёr qepё Njё lugё miell Majdanoz Erёza 1 spec i kuq 1 karrotё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…