Fileto pule

Përbërësit 400 gr mish i bardhe pule 2 vezë 1 spec i kuq 2 thelpinje hudher 2 luge nisheste 6 luge majonez Magdanoz, kripe, biber i zi, vaj Hapat Mishi i bardhe pritet ne katrore te vegjel, priten specat gjithashtu…

Fileto pule me susam

Përbërësit 1 kg mish i bardhe pule pak lëng limoni vegete 1 vezë pak miell prezlle fara susami Hapat Mishi i bardhe prehet ne shirita te gjate me ate trashesi qe eshte. Pastja laget me leng limoni,kriposet ,i qitet vegeta…

Drekë me vetëm dy përbërës

Përbërësit 1 pulë 1 gote e madhe kripë Hapat Pula lahet dhe teret. Ne taven per pjekje shtojme kripen dhe vendosim pulen mbi te dhe e shtrijme me dore pulen qe sa me rrafshet te jete . E leme ne…

Bajaderë me mish të bardhë

Përbërësit 500 gr mishi bardhe i pules 200 gr djath kaçkavall 300 gr përshutë 1 shmant 2 vezë 3 thelpinje hudher 5 luge senf Hapat Mishi ndahet ne shtresa me te holla dhe rrahet me qekan kuzhine . Pastaj kriposet…

Kofshë pule në salcë

Përbërësit 2 qepë 150 gr kerpudha te konzervuara 800 gr kofshe pule 3 thelpinje hudher piper vaj 4 luge ajvar 200 gr ajkë kuzhine 20 gr margarinë 20 gr miell Hapat Grihen imet qepa, kerpudhat dhe thelpinjet e hudhres. Mishin…

QOFTE SHTEPIE

Përbërësit 1 qepë 1 thelbë hudhër 1 patate 2 vezë 2 feta buke 500-700gr mish Hapat Ne nje tenxhere hedhim mishin e grire dhe shtojme me rradhe qepen e grire, nje hudher te shtypur, pataten e qeruar dhe prere imet,…

Rulet mishi i lehtë

Përbërësit 700gr mish i bluar 1 vezë 1 qepë 1filxhan qumësht 1filxhan prezlla kripë piper 2luge sheqer i kaftë. 2luge mustardë 1/3filxhan ketchup Hapat Të ngrohet furra në 175 gradë C. Në një enë të madhe kombinoji mishin, vezën, qepën,…

Salmon me salcë domatesh

Përbërësit 4 fileta salmoni 4decilitra vaj ulliri 1 qepë 4-5 domate 2-3 thelpinj hudhre 50gr gjalpë 1/5kg spinaq të freskët 3decilitra vere te bardhe 2luge uthull 1luge gjalpë 1luge miell 2decilitra qumësht Hapat Çdo copë e salmonit pritet horizontalisht në…

Fileto pule (recetë kineze)

Përbërësit 1 karotë 100gr mashurka te pastruara 1 spec i kuq 100gr brokoli 2 fileto pule 3luge vaj 6 qepë të grira 1 thelbë hudhër 1 xhenxhefil 20cl leng pule 1luge niseshte 3luge salce soje 2luge sheqer kripë Hapat Hedhim…

Biftek perimesh me patate

Përbërësit 1/2kg patate 100gr spinaq të ngrirë 100gr djathë kaçkavall të grirë 2 vezë 1 karrote 4 Bukë e thatë e thërrmuar 2-3luge fara susami kripë piper i zi Hapat Kjo antipastë rekomandohet jo vetëm për festa por edhe darka…

Lepur me domate

Përbërësit 1 lepur 300gr domate 1luge majdanoz 1 thelbë hudhër 1 gjethe dafine 1gote verë e bardhë Hapat Lajme lepurin dhe e fshijme me leter kuzhine. Ne nje tenxhere te gjere dhe te thelle hedhim 3luge vaji dhe gjalpin e…

QOFTE

Përbërësit 1kg mish i bluar 1luge kripë 1/2luge Biber i zi 1luge erëza 1/2luge sodë bikarbone 4luge miell 2decilitra ujë 1 qepë

Kuglof me mish të bluar

Përbërësit 600 gr mish i bluar 7 vezë 300 ml ajkë 1 qepë 2 thelbë hudhër 3 luge miell 1 pluhur për pjekurina 200 gr bizele 150 gr proshutë erëza kripë piper PËR SOSIN: 200 gr këpurdha 200 ml ajkë…

Mish pule me qepe

Përbërësit 1 pulë melmesa Erza vaj koke qepe e kuqe thelbë hudhër karrote pak borzilok pak majdanoz Hapat Pulen e pastrojme mire dhe e copetojme ne pjese te vogla . Marim pjeset e mishit te pulles dhe i qesim ne…