Qofte me qepë të reja

Përbërësit 300 gr mish 1 qepë 2 copa bukë 1 hudhër 1 lugë të çajit kripë 1 lugë të çajit biber i zi 1 lugë të çajit qimnon Hapat o i o i o i o i o i o…

File pule me kërpudha

Përbërësit 4 file pule 2 lugë të gjellës vaj 5-6 kërpudha 2 lugë të gjellës qumësht 1 lugë kripë 1 lugë biber i zi ¼ tasa koper Hapat o i o i o i o i o i o i…

Qofte me kungullesha

Përbërësit 1 kungullesh 1 qepë 1 vezë 1/3 tuba majdanoz 3 lugë të gjellës vaj vegjetal 350 gr mish 1 hudhër 4 lugë të gjellës miell misri 1 lugë kripë 1 lugë të çajit biber i zi Hapat o i…

Qofte

Përbërësit 300 gr mish të bluar 1 gotë ujë Gjysmë gotë vaj 6 lugë të gjellës miell 2 vezë 1 pluhur pjekje 1 qepë Kripë Biber të zi Veget Hapat o i o i o i o i o i…

Dyner me mish viçi

Përbërësit 1 kg mish viqi petë 1 qepë 100 gr vaj Kripë Biber i zi Qimnon Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Drekë ideale për sportista

Përbërësit ½ gota oriz 600 gr file pule Kripe Biber të zi 4 lugë të gjellës vaj vegjetal 3 lugë të gjellës lëng limoni ½ qepë 1,5 karrotë ose bizele Hapat o i o i o i o i o…

Tavë me qofte

Përbërësit 400 gr mish 2 copa bukë 1 qepë Gjysmë lugë të çajit biber i zi Qimnon 1 lugë të çajit biber i kuq 1 vezë Majdanoz 1 lugë kripë Hapat o i o i o i o i o…

Biftek me perime

Përbërësit 300 gr biftek ½ gota soja sos 3 hudhra 1 lugë të gjellës sos i djegëst 1 lugë të gjellës lëng limoni 2 lugë mjaltë 1 spec të kuq 1 karrotë 1 qepë Hapat o i o i o…

Gjoks pule me vezë dhe miell

  Përbërësit 2 gjoks pule 2 lugë kripë 1 lugë biber i zi 1 lugë pluhur hudhre 1 lugë biber të kuq 1 gotë miell 3 vezë Hapat o i o i o i o i o i o i…

Kaqika me qese në furrë

Përbërësit 7/8 kaqika 2 patate 2 qepë Hudher 1 lugë të gjellës biber i kuq 1 lugë të çajit biber i zi Gjysmë gotë të çajit vaj vegjetal 1 gotë të çajit jogurt 1 lugë kripe Hapat o i o…

Salmon

Përbërësit 1   somon 1 lugë të gjellës vaj vegjetal 2 lugë të gjellës lëng limon 1 hudhër ½ lugë të gjellës koper Kripë Bibër i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Mish pule në shkopinj

Përbërësit 400 gr. Pulë 2 gota ujë 1 lugë të gjellës karbonat Për ti lyer Gjysme gote miell Për ta fërguar Vaj vegjetal Për sor 1 shishë ujë mineral Gjysmë gote miell Qimon Biber i kuq Kripë Bibër i zi…

Krahë pule në tegëll

Përbërësit 800 gr krah pulë 1 lugë salcë 1 gotë të çajit vaj vegjetal Kripë Majdanoz 4-5 speca 1 karrotë 1 patate 7-8 qepe të vogla 2 lugë të gjellës gjalpë 2 kavanoza Hapat o i o i o i…

Kaqika me shije të ndryshme

Përbërësit 8 kaqika 1 limon nerende 1 lëng limoni 2 copa hudhra 10 ml uthull mole 20 gr mjaltë 20 gr koper Kripë Biber i zi Vaj vegjetal Sos soje Hapat o i o i o i o i o…

Qofte me garniturë

Përbërësit 500 gr mish 10 patate 2 domate 2 speca 3 copa bukë bajat 1 lugë kripë 1 qepë 1 vezë Gjysme lugë të çajit biber i zi 1 lugë të çajit qimnon 1 lugë të çajit biber i kuq…

File pule të fërguara

Përbërësit 1 kg file pule Për krem 1 krem te qumështit 2 lugë të gjellës lëng limonit qipsa konflleksa miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Makarona me qofte

Përbërësit 500 gr mish 2 copa buke te thyer ½ qepe 1 luge kripe 1 luge biber i zi 1 vezë 2 luge te gjelles vaj vegjetal 2  gota qumësht 4 gota makarona ½ gota majdanoz Hapat o i o…

Qofte me patate

Përbërësit 1 gote bollgur 2 gota qumësht 3-4 luge të gjellës gjalpë 1 patate e zier 2 të bardhët e vezës Djathe Kaçkavall 1 majdanoz Kripe Biber i zi Hapat Bollgurin dhe qumështin në një tenxhere vendosni në temperaturë mesatare…

Kofshë pule në salcë domatesh

Perbersit: 6 kofshe pule 350 gr slace domatesh 1 luge vegete 40 ml vaj ulliri Krip,piper I zi Udhezimet: o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Mish pule e marinuar me kërpudha

Perbersit: 4 pjese mish pule(mundet mish I bardh ose shpatulla) 1 luge melmesa=vegete 3 qepe 1 luge e vogel krip 50 ml vaj 200 gr kerpudha te fresketa Udhezimet: o i o i o i o i o i o…

Qofte me patate

Përbërësit gjysme kg mish 1 qepe Kripe Biber i zi Gjysme gote te çajit qimnon Biber i kuq Majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Burger me domate

Përbërësit 500 gr mish 2 domate 1 vezë 1 luge të gjellës lëng limoni 1 luge te çajit kripë 1 lugë të çajit qimnon 1 luge të çajit karbonat ¾ gota miell misër Përmbi 2 copa kaçkavall Për ta fërguar…

Salmon

Përbërësit 4 copa somon 450 gr bizele 2 karota 1 luge te gjelles vaj vegjetal Kripe Biber i zi Për sos ¼ gota salce soje 1 luge të gjelles mjaltë 2 hudhra 1 qepe Hapat o i o i o…

Kofshe gjeldeti me perime

Perbersit: 1-2 kofshe gjeldeti(kofshe qure) Disa patate 2-3 karrota 1 purri(presh) 200 gr kerpudha 1 domate 1 kungulleshke e vogel Krip,piper I zi,vegete sipas shijes 100 ml vaj Udhezimet: o i o i o i o i o i o…

Corn dog

Përbërësit 1 veze 20-25 hot doga Shtaga 1 gote miell misri 1 gote miell 2 luge te gjellës sheqer 1 pluhur pjekje 1 gote qumësht 1 luge te gjelles vaj vegjetal Pak kripë Për ta fërguar Vaj vegjetal Hapat  o…

Qofte me perime

Përbërësit  300 gr mish 3 copa bukë bajat ¼ majdanoz 1 qepe 1 luge të gjellës biber i zi 1 luge te çajit kripe 1 qimnon 1 veze ½ gote garniture ose perimet e prefuara Hapat  o i o i…

Qofte në formë të suxhukut

Përbërësit  300 gr mish 1 luge te gjelles biber i kuq 1 luge te gjelles qimnon 1 luge te gjelles biber i zi 1 luge te gjelles erëza 3 hudhra 2-3 luge të gjellës miell misri Hapat  o i o…

Qofte të Nanës

Përbërësit  300 gr mish 3 copa buke bajat ¼ majdanoz 1 hudhër 1 qepë të voglël 1 luge te gjelles biber i zi 1 lugë të çajit kripë 1 qimnon 1 vezë Hapat o i o i o i o…

Qofte role me perime

Përbërësit Gjysme kg mish 1 qepe Kripe Biber i zi Patatet 2 patate 1 lugë të gjellës gjalpë Kripë Kaçkavalla Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Qofte me kaçkavall

Përbërësit  300 gr mish 1 qepe 1 veze 3 copa buke bajat ¼ majdanoz 1 luge te çajit kripe 1 luge te gjelles biber i zi 1 luge te gjellës qimnon 1 luge te gjelles nane 5-6 copa kaçkavall  …

Qofte pa mish

Përbërësit  3 patate të ziera 1 gote djathë kaçkavall 1 veze 1 gote miell 2 luge te gjelles vaj vegjetal Kripë Biber i zi   Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Qofte me patate

Përbërësit  2-3 patate 2 luge te gjelles vaj vegjetal 2 luge te gjelles gjalpe Gjymse qepe 1 hudher 300 gr mish 2 gota miell 2 veze 2,5 gota miell misri Kripe Biber i zi Hapat   o i o i…

Pule në furrë

Përbërësit  3 copa kaqika 3 gjoks pule 4 patate 2 qepë 5 copa hudhra 2 luge te gjelles veget Kripe Biber i zi 1 luge te gjelles sos curry 3 luge te gjelles vaj vegjetal Hapat o i o i o…

Qofte me karotë

Përbërësit  2 veze 3 karota ¼ miell misri 2 qepe 1 tas majdanoz Vaj vegjetal ½ gota djathe ½ speca të kuq Kripe Biber i zi Hapat  o i o i o i o i o i o i o…

Dyner pule

Përbërësit  6-7 file pule Gjysme gote te çajit vaj vegjetal Kripe Biber i zi Pak qimnon 2 luge te gjelles jogurt Biber I kuq 1 luge te gjelles salce Hapat o i o i o i o i o i…

Tavë me qofte

Përbërësit  500gr mish 1 veze 1 qepe 1 hudher 1 tas majdanoz 1 gote te çajit miell misri Biber te zi Kripe Për sos 1 luge salce 1 gote ujë Hapat o i o i o i o i o…

Pulë e pjekur

Përbërësit  1 pule 4 patate 1 tas bizele 1 karote Vaj vegjetal Kripe Uje Për sos 1 luge te gjelles salce 2 luge te gjelles jogurt 2 luge te gjelles vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i…

File pule e mbushur

Perbersit: 4 pjese mishi I bardhe pule 1 kungulleshke e mesme e grire ne rende 125 gr mozzarele(djath I bute I fresket) 50 gr parmezan(djath I forte I bluar ne rende) Krip,piper I zi,vegete 2-3 thelpinje hudher + ½ filgjan…

Çofte me patate në furrë

Perbersit: 500 gr mish I bluar 100 gr therrime buke(prezle) 2-3 thelpinje hudher 1 tufe qepe te njoma 1 luge magdanoz I grire Krip,piper I zi 1 veze 150 ml vere te bardhe + 2 luge ajke e tharte(shmant,pavllake) 1…

Qofte me kaçkavall

Përbërësit 500 gram mish 1 qepe 1 veze 1/4  copa të bukes ¼ majdanoz 1 gote kaçkavall I grire ½ luge te çajit kripe ½ luge te çajit biber 1/4 luge te çajit qimnon o i o i o i…

Qofte shtëpie

Përbërësit  1 kg mish 1 qepe 2 veze 1 luge te gjelles qimnon 1 luge te gjelles biber i kuq Gjysme luge biber i zi Gjysme gote ujë Gjysme buke ne blendar Gjysme tube majdonoz  Hapat Bukën e vendosni në…

Kofsh pule me patate

Përbërësit  1 pako kofsh të pules Për sos 1 luge te gjelles salcë të specave 2 luge te gjelles vaj vegjetal 2 luge uje 1 hudher Kripe, biber të zi, biber të kuq 2 patate Hapat o i o i…

Shtimi i ujit në mish pule – receta që do ta bëni përherë (Video)

Pula e pjekur është një ndër ushqimet tradicionale, ndërkaq ky truk do t’ju ndihmojë që ta bëni jashtëzakonisht të shijshme. Në vend që të kënaqeni me mishin e zakonshëm dhe të pashije të pulës, ekziston një truk i thjeshtë, i…

Kroketa – qofte peshku

Përbërësit për rreth 15 qofte – kroketa 300 g gjuhëz e pastruar 2 karota 1 finokë 1 presh, vetëm pjesa e bardhë 2 patate pak lulelakër Për veshjen e kroketave 1 vezë disa lugë miell disa lugë galetë (peksimadhe) vaj…

Qofte pule në furrë

Përbërësit 200 gram mish pule   2 hudhra 1 patate te zier 1 luge te çajit kripe 1 luge te çajit biber te zi 2 luge te gjellës vaj vegjetal ½ qepe 1 veze 2 luge te gjellës miell misri…

Qofte në formë suxhuku

Përbërësit 4-5  hudhra 2 luge te gjellës vaj vegjetal 1 luge te çajit biber i kuq 1 luge te çajit biber i zi 1  luge te gjellës qimnon 2 luge te gjellës miell misri 400 gr. Mish kripe Hapat Fillimisht…

Salmon me ananas

Përbërësit somon 1 tas majdonoz te fresket 3 copa hudhër 1 luge te gjelles mustardë 1 luge te cajit kripë gjysme luge te cajit Biber i zi gjysme filxhani vaj vegjetal 1 limon 2 copa ananas Hapat Somunen e pastrojmë…

Qofte të qipros

Përbërësit 250 gr mish 1 qepë 1 vezë Magdanoz, kripe, biber i zi, nenexhik 4-5 patate Hapat Patatet bëni nerende, pastaj shtrydhni dhe largojani ujin (qe e lëshojnë). Qepen grine në copa të imta dhe shtoni të gjithë përbërësit e…

Qofte me patate

Përbërësit 750 gr mish 1 qepë 2 vezë 1 gote te cajit miell misri kripë Biber i zi PËR PATATE disa copa patate qimnon biber të kuq Hapat Qepët i fusim në blendar, pastaj i shtojmë të gjithë përbërësit në…

Qofte në zgarë

Përbërësit gjysme kg mish viçi 2 Speca te gjelber 5 copa Hudhra 1 luge te gjelles kripë 1 luge te gjelles biber i kuq pak Biber i zi Hapat Hudhrat, specat dhe biberin e kuq i vendosim në blendar për…

Krahë pule

Përbërësit gjysme kg krahë pule kripë PËR TA LYER kripë 2 luge te gjelles miell 4 luge te gjelles miell misri 2 vezë Hapat Fillimisht mishin e premë në copa katrore. E zhytim njëherë në miell, pastaj në vezë dhe…

Qofte e mbushur

Përbërësit 750 gr mish i grirë gjysme gote miell misri 1 vezë 1 patate 1 luge te cajit Biber i zi 1 luge te gjelles kripë 1 tas djath kackavall i grire Hapat Te gjithe perberesit i vendosim ne nje…

Qofte të mbushura

Përbërësit 300 gr mish i bluar 1 qepë 3 copa hudhër kripë Biber i zi qimnon 1 vezë 1 luge te gjelles bollgur kackavall Hapat Mishin vendosni në një ene, theni vezët dhe vendosni përbërësit e tjerë ( pasi qe…

Qofte me thjerrëza, ton dhe qepë të njoma

Përbërësit 1 gotë thjerreza (të lëna në ujë të ftohtë më parë për rreth 1 orë) 1 kuti ton natyral rreth 250 g 2-3 domate 2 thelpinj hudhre 1 tufë gjethe magdanozi 2 lugë vaj ulliri kripë dhe piper i…

Fileto viçi me kërpudha në petë

Përbërësit 800g fileto viçi ½ gotë konjakë 300gr kërpudha champignon 15gr kërpudha porçini 20gr gjalpë kripë dhe piper i zi 1 petë drejtkëndëshe sfoliatë 1 vezë e tundun Hapat Për të përgatitur fileto individuale, presim mishin në 6 copa. E…

Biftek me spec të kuq djegës

Përbërësit 700 gr biftek pa dhjamë 2 lugë vaj ulliri 2 lugë lëng limoni 1/2 lekure limoni 1 lugë salce soje 1 lugë sheqer integral 1 thelbë hudhër SALCA ME SPEC TË KUQ: spec i kuq 1/4 filxhan kos 1…

Patate të mbushura me mish

Përbërësit 2 patate mesatare disa shtresa mish të terur 1 vezë pak gjalpë kripë dhe piper i zi Hapat Patatet i preni në mes dhe hiqjani pjesën e brendshme me lugë. Masën e nxjerrë, copëtojeni sa më shumë që mundni.…

Qofte pa mish

Përbërësit 1 lulelakër 1 brokoli 2-3 karotë 1 gotë bizele 2 gota djathë i grirë kaçkavall 1 gotë miell 1 gote te çajit miell misri 3 vezë Biber i zi kripë Hapat Të gjitha perimet i preni në copa të…

Fileto pule me domate dhe djath të bardhë

Përbërësit 10 fileto pule 1 gotë çaji domate të thara 200gr djathë i bardhë Rigon 1 lugë vaj ulliri kruajtese dhembesh per te mbyllur filetot kripë piper i zi Hapat Merni filetot dhe i mbushni nje e nga nje luge…

Pulë të fërguar

Përbërësit 600 gr gjoks pule 2 vezë 1 pana kripë vaj per ta ferguar Hapat Pastroni gjoksin e pulës dhe hidhni pak kripë. Lyeni me vezë dhe pane, pas lyerjës e vendosni në një tigan për pjekje. Ju bëftë mirë!

Mish i bardhë i fërguar

Përbërësit 500 gr mish i bardhe pule 2 vezë 1 luge senf (mustarde) 1 luge e vogle nisheste 1 luge e vogle Krip (krip,vegete,piper i zi,piper i kuq) melmesa 2 luge te vogla susam Hapat Krejt esenca e nje mishi…

Qofte me mish pule

Përbërësit 250 gr mish pule 1 qepë 1-2 thelbinjë hudhër 1 karrote 1 kungulleshka (opsionale) 1 patate e mesme 1 vezë 200 luge prezle (therrime buke) 2 luge vaj ulliri magdanoz kripë piper i zi sipas shijes. Hapat Qepen,hudhren,karroten,kungulleshken,pataten,,magdanozin, i…

Qofte me kunguj

Përbërësit 2 kunguj mesatar 2 vezë koper 2 lugë të gjellës djathë të bardhë kripë Biber i zi 1 lugë e çajit Pluhur pjekje 4-5 lugë të gjellës miell vaj vegjetal Pasi qe te përgatisim, ia hedhim përmbi për tu…

Pasha Qofte

Përbërësit 300 gr mish i bluar 1 filxhan oriz 1 vezë vegete Biber i zi Hapat Fillimisht e zieni orizin, dhe e përzieni me mishin e bluar. I shtoni vezën,vegetën dhe biberin e zi. E përzieni të gjithë glazurën dhe…

Qofte në tepsi

Përbërësit 500 gr mish i bluar 1 vezë 1 qepë 1 filxhan të kafës griz 1 filxhan qumësht biber të zi vegete hudhër sipas dëshirës Hapat E përzieni të gjithë glazurën dhe i vendosni në tepsi. Le të pjekën në…

Shkopinjë me mish

Përbërësit 500 gr mish i bardhë pule 1 gote kos i holle-jogurt(gota200ml) 1 vezë 1 luge e vogel hudhër pluhur 1 luge e vogle Krip 2 gota therrime buke prezle 1 luge e vogel pluhur për pjekje Hapat Mishi prehet…

Hamburger për fëmijë në kushte shtëpiake

Përbërësit 250 gr mish 1 qepë 1 hudhër 1 vezë 2 lugë të gjellës miell majdonoz te fresket 1 lugë të gjellës biber i kuq 1/2 lugë të gjellës karbon 1/2 lugë të gjellës nane Biber i zi kripë Hapat…

Mish i bardhë me susam

Përbërësit 1 kg mish i bardhe pule Krip piper i zi 200 gr majonez 1 luge senf (mustarde) Pak pluhur i gatshem per mishin e pules 4 thelbinjë hudhër 150 gr biskota te njelmeta (mundet nga biskotat TUC,jane me te…

Kofshë pule të mbushura

Përbërësit 6 kofshe pule 200 gr djath kaçkavall 200 ml senf (mustarde) 150 gr djathë 50 gr përshutë e grire imet Krip piper i zi 100 ml ujë 100 ml vaj Hapat Kofshet e pules i zgjedhim nga me te…

Mish i bardhë me mustarde (më i mirë se në cilindo restoran)

Përbërësit 800 gr mish i bardhe pule 200 gr senf mustarde Krip piper i zi piper i kuq vegete vaj për fërgim 2 vezë miell prezle grize misri Hapat Mishin e bardhe e prejm ne feta te holla derisa eshte…

Sarme me lakër të bardhë

Përbërësit 10 qepë 700 gr mish i bluar 100 gr oriz 100ml vaj melmesa (krip,piper i zi,piper i kuq,vegete) Gjethe lakër turshi ose te fresketa Hapat (Srmet i bejem sipas deshires,me laker turshi ose te fresket,nese ju percaktohen per laker…

Qebapa me patëllxhan

Përbërësit për patëllxhan qebap 3 të patëllxhana të zi Përbërësit për mish 500 gr mish viçi të grirë një gotë uji miell Një qepë 2 karafil hudhër 1 lugë çaji piper i kuq 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji…

Kofshë pule me salcë beshamel

Përbërësit 1 kg kofshe pule 4-5 thelbinjë hudhër te shtypur 5 luge senf (mustarde) 450 ml ajkë e thartë (shmant, pavllake, salce kosi) 2-3 luge vaj sipas deshires makarona per servim Hapat Ne nje ene qesim hudhrat e shtypura,ajken e…

Pulë në pite

Përbërësit 600 gr miell 1 luge e vogle Krip 1 luge vaj sipas nevojes ujë të vakët (derisa te behet nje brum i bute sikurse per pite) 1 pulë e re ose zog me mire 4 qepë 1 luge e…

Pulë me miell misri në tavë

Përbërësit 1 kg krih pule 4-5 luge miell misri 100 ml vaj Krip piper i zi vegete 100 ml qepë Hapat Mishin e pules e ziejm me uje te kripur Ne tave qesim qepen e grire imet dhe vajin dhe…

Piroshka me mish

Përbërësit 600 g miell ( i bute) 40 g tharm buke i freskët gjysem luge sheqer nje luge Krip 4 dl ujë të vakët rreth 6-7 dl Vaj per fergim MBUSHJA: Nje kokerr e mesme qepë Krip ose ereza i…

Kofshë pule të pjekura me qepë

Përbërësit 6-8 kofshe pule 4 qepe e madhe 2 thelpinj hudhre 100 ml vaj ulliri Hapat Mishin e pules e kriposim me krip,vegete sipas shijes dhe leme te marinohet per disa ore. Ne tave qesim qepen e grire ne rrathe…

Mish i bardhë pule në salcë kërpudhash

Përbërësit 1 kg mish i bardhe pule 1 l ajkë kuzhine (hopla per kuzhine) 100 gr djath parmesan 500 gr kërpudha 1 thelp hudhër 1 luge e vogel piper i zi 1 luge vegete (10-15gr) Hapat Mishin e bardhe te…

Rolatë me mish të bluar

Përbërësit 600 gr mish i bluar 100 gr djath mocarela 100 gr pershute e tymosur 1 vezë 2 luge prezla 1 luge vaj 1 luge vegete 1 luge piper i kuq Pak Krip, piper I zi 2 thelbinjë hudhër Hapat…

Çofte në furrë me patate

Përbërësit 500 gr mish i bluar 2 qepë 2 thelbinjë hudhër 1 vezë Luge prezle (therrime buke) Krip, piper i zi, spec i bluar i kuq 6-7 patate 2 speca 2-3 luge vaj 4-5 luge Salce domate Sipas shijes edhe…

Krah pule në tavë me miell misri

Përbërësit 1 kg krih pule ose pjese tjera te pules 4-5 luge miell misri 100 ml vaj krip, piper i zi, vegete 1 qepë Hapat Mishin e pules e ziejm me uje te kripur. Ne tave qesim qepen e grire…

Kaçika të fërguara

Përbërësit 1 kg kaçika të pules vegete Krip piper i zi 200 gr miell 3 vezë Krip 100 ml vaj Hapat Mishin e pules e ziejm ne uje te bollshem me vegeten, kripen dhe piperin e zit e cilat i…

Kofshë pule me salcë! (VIDEO Recetë)

“Kofshë pule me salcë.” 😍 PËRBËRËSIT 140 gram kornfleksa drithëra ½ lugë çaji pluhur hudhër ¼ lugë çaji piper i kuq 1 lugë çaji kripë ½ lugë çaji piper 2 gjokse pule 100 gram miell 1 të verdhë të vezës…

Mish pule në salcë

Përbërësit 500 gr mish pule 200 ml ajkë për zierje (hopla per kuzhine) 100 gr djathë gorgonzola(kackavall) vaj Krip piper magdanoz Hapat Mishin e pules e presim ne feta te holla,rrahim me cekan kuzhine,kriposim,piperosim, dhe fergojm en tiga me vaj…

Qebapa klasik dhe recetë për pitalka

Përbërësit 500 gr mish i bluar 5 thelbinjë hudhër 2 luge te vogla sodë bikarbone sipas deshires Krip, piper i zi, piper i kuq 100 ml ujë me gaz PËRBËRSIT PËR PITALKAT: 500 gr miell 2 luge te vogla sheqer…

Qofte me barbunja dhe proshutë

Përbërësit 200 gr barbunja 100 gr proshutë 300 gr gjizë të ëmbël 1 vezë 50 gr buke 50 gr djath parmixhan Bukë të grirë Hapat Pastroni barbunjat nga fijet dhe kalojini në një zierje të shkurtër në avull. I prisni…

Qebapa klasik origjinal

Përbërësit 1.5 kg mish viçi 0.5 mish qengji 4 thelbinjë hudhër 1-2 luge te vogla sodë bikarbone Krip Hapat Mishin e prejm ne katrorka te vogla 2×2 cm dhe kriposet sipas deshires. Thelpinjet e hudheres I qerojme dhe ziejme me…

Fileto peshku

Përbërësit PËR 1 PERSON: 1 fileto peshku Pak magdanoz 1 limon 1 vezë miell vaj Krip Piper te zi Hapat Fileton e pastruar, e vendosim në një enë, sipër i shtojmë lëngun e lemonit, vaj ulliri, magdanozin, krypë dhe piper…

Krem për mish

Përbërësit 1 lugë mazë qumështi Pak gjalpë 1 kubë supë 4 lugë uje te nxehet 1 lugë gjelle miell Krip Piper te zi Hapat Fillimisht pjekim miellin, në një tigan, derisa ai të mer ngjyrë ari, pastaj e largojmë nga…

Një drekë e shpejtë

Përbërësit 500 gr mish i bardhë pule 1 l ajkë për zierje (hopla per kuzhine) 2 qese supë instant me shije te kerpudhave Hapat Ne nje ene qelqi zjarrerezistuese,te lter me pak vaj qesim mishin e pules te prere ne…

Tavë me mish pule dhe kungulleshkë

Përbërësit 2 copa mish gjoks pule 2 kungulleshka mesatare 3 domate 150 gr kërpudha 1 qepë 2 gota djathë mocarella apo djathë të butë 2 thelbinjë hudhër 1 filxhan kafeje ajkë (bën dhe qumësht) 2 lugë djath kaçkavall Krip Piper…

Role me preshë, përshut dhe djathë

Përbërësit 900 gr preshë 12 pjesë përshutë të tymosur 12 pjesë djath (djathin që përdorim për hamburger) 1 gote ajkë 1 luge miell 1 luge gjalpë 1 gote djathë të grirë në rende piper i zi Krip Hapat Preshin e…

Qofte me kungulleshka

Përbërësit 2 gota kungulleshkë të grirë në rende 1\3 e gotes me djathë të grirë në rende 3\4 e gotes me miell 2 lugë gjelle magdanoz i grirë në rende 1 luge e vogel Rigon vaj Krip Piper te zi…

Mish pule me perime

Përbërësit 300 gr mish pule 3 qepë 150 ml salce domatesh ose hajvar 3 karrota 2 gota ujë 2 patate 1 domate Piper te zi vaj miell Krip erëza të tjera pak magdanoz Hapat Marim mishin dhe e prejmë në…

Mish me perime

Përbërësit 300 gr mish 200 gr patate 1 gote bizele 1 domate 1 kub supë pule 3\4 ujë 1 lugë mustardë Krip Piper te zi vaj Hapat Fillimisht ndajmë copat e mishit, i kryposim ato, pastaj i vendosim në tigan…

Mish me rrush të thatë dhe uthull

Përbërësit 1 copë (300gr) mish 1 qepë 2 gota ujë të ngroht 1 kubë supë 4 lugë Uthëll 2 lugë gjelle Rrush te thate 2 lugë gjalpë vaj Krip Piper te zi pak magdanoz Hapat Rrushin e thatë e vendosim…

Bizele me mish

Përbërësit 4 qepe te vogel 2 qese bizele te ngrira me nga 450 gr 600 gr mish Krip,piper,vegete PËR SALCEN: vaj 2 lugë miell 2 lugë piper i kuq Hapat Ne nje ene te thelle qesim pak vaj.shtojme qepen e…

Kofshë pule në furrë (për Iftarë)

Përbërësit 1 kg kofshe pule Krip, piper, vegete, piper i kuq pak miell pak vaj Hapat Mishin e rrotullojme ne melmesa ng ate dyja anet. Sterpikim me pak vaj dhe leme ne frigorifer per disa ore ose tere diten. Mishin…

Mish i bardhë i pjekur për iftarë

Përbërësit mish i bardhe pule Vaj, margarin Krip, piper I zi Hapat Qe mishi I puls te piqet ne furred he te mbetet edhe pas pjekjes I lengashme duhet te ndjekim keto hapa te pergaditjes. Mishin e prejme pergjysem ose…

Receta për iftar: Qofte me salcë në furrë

Përbërësit 12 qofte 400 ml Salce domate 2 thelpinj hudhër vaj ulliri 1 lugë çaji sheqer 100 ml ujë Krip Rigon Hapat Në një tavë të thellë shtoni vaj ulliri dhe salcë domatesh. Më pas hidhni 2 hudhra të grira,…