Mishi mund të shërojë depresionin, sipas shkencëtarëve

Dieta vegjetariane ose vegane mund të jetë duke rritur gjasat e depresionit, sipas një studimi nga Universiteti i Alabama-s në SHBA. Njerëzit me një dietë të bazuar në bimë kishin dy herë më shumë të ngjarë të merrnin ilaçe pa…

Shkenda Dubova – femra e artë

Shkenda Dubova, e bukura e dheut, është në top-listën e këngëtareve më të pëlqyera e atraktive në vend. Ajo, shkëlqen në çdo paraqitje, në çdo gjë që bënë, qoftë në fushën e muzikës, apo në atë të biznesit, ku suksesin…

Learta tregon se për çfarë zihet me Kushtrimin

Learta Jakupi tashmë është një nga emrat me të komentuar nga mediet rozë. Pyetjeve të fansave, këtë të shtunë iu ka përgjigjur Learta Jakupi. Përmes rubrikës “Kutia e pyetjeve”, ajo foli për burrin e saj, muzikën dhe shumëçka tjetër. Të…

Majku: Mos më lë të vuaj, besom me ty s’luaj

Majk njihet për hitet e një pas njëshme, ndërsa nuk e ka ndërmend të ndalet. Reperi edhe gjatë kësaj kohë kur të gjithë po qëndrojnë në izolim, ai ka hyr në studio për këngë të reja. Sot gjatë ditës Majk…

Para se të fejohej me Seldin, me këtë këngëtar kosovar ishte në lidhje Mimoza Shkodra

Mimoza Shkodra më parë ishte fejuar me këngëtarin Seldi Qalliu, por kjo lidhje tanimë ka përfunduar. Por, përpara kësaj fejese, para disa vitesh ajo ka qenë në lidhje me një këngëtar kosovar. Fjala është për Art Abazin. Romanca mes tyre…

Dreka e Bajramit ; Mish pulës me tri lloje djathërash i cili gatuhet për 20 minuta!

Dreka më e mirë përfundimisht është ajo e cila përmban mishin pule. Mishi i pulës me tri lloje djathërash është zgjedhje e shkëlqyeshme nëse sot vonoheni për kafjall, pasi që mund të gatuhet për vetëm 20 minuta, transmeton Telegrafi. Ju…

Recetë-Qofte me salcë qepësh

Përbërësit: 1 kg mish i bluar 1 vezë ¼ filxhan troshka buke/galetë ½ lugë hudhër pluhur 1 filxhan qepë të grira 1 lugë salcë soja 1 lugë vaj ulliri kripë dhe piper i zi 2 lugë miell 1 filxhan supë…

Kofshë pule me lëkurë aromatike

Përbërësit: 10 kofshë pule 2 filxhanë troshka buke/galetë parmezan 4 lugë gjelle magdanoz 2 lugëza piper i kuq 2 lugëza hudhër pluhur 1 lugëz rigon 2 lugëza kripë 3 lugë gjelle mustardë 200 gr gjalpë piper i zi Hapi 1…

Sa gjatë mund të ruani secilin lloj mishi në frigorifer dhe në frigorifer me ngrirje të thellë!

Depozitimi i ushqimit sjell shumë pyetje dhe brengosje, aq më parë kur është fjala për produktet e mishit. Çdo lloj mishi ka afatin e vet të qëndrueshmërisë në frigorifer dhe në frigorifer me ngrirje të thellë, transmeton Telegrafi. Mishi i…

Pulë me lulelakër

Përbërësit: 4 shpatulla pule 4 filxhanë lulelakër 3 lugë gjelle vaj ulliri 12 thelpinj hudhre Përgaditja: Hapi 1 Pulën lajeni e thajeni. Hapi 2 Në një enë të madhe ngroheni vajin e ullirit e aty piqeni në të gjitha anët…

Këshilla për një ushqim të sigurt gjatë ditëve të nxehta

Ekspertët e Shëndetit Publik të Shqipërisë kanë dhënë disa këshilla për një ushqim sa më të sigurt në ditët e nxehta të stinës së verës. Sipas tyre, ngjyra e mishit nuk është një shenjë e besueshme nëse mishi është i…

Kofshë pule me lëkurë aromatike

Përbërësit: 10 kofshë pule 2 filxhanë troshka buke/galetë parmezan 4 lugë gjelle magdanoz 2 lugëza piper i kuq 2 lugëza hudhër pluhur 1 lugëz rigon 2 lugëza kripë 3 lugë gjelle mustardë 200 gr gjalpë piper i zi Hapi 1…

Mish pule me tri lloje djathërash i cili gatuhet për 20 minuta

Dreka më e mirë përfundimisht është ajo e cila përmban mishin pule. Mishi i pulës me tri lloje djathërash është zgjedhje e shkëlqyeshme nëse sot vonoheni për kafjall, pasi që mund të gatuhet për vetëm 20 minuta, transmeton Telegrafi. Ju…

Lëkura e pulës, ja çfarë përfitimesh shëndetësore iu sjell

Heqja e lëkurës nga pula është një praktikë, e cila bëhet me qëllim të ruajtjes së shëndetit. Megjithatë, jo gjithmonë qëndron kjo. Madje, ekzistojnë supozime se lëkura e pulës mund të sjellë dobi të mëdha shëndetësore. Amy Myrdal Miler, dijetar…

Pulë e mbushur me kërpudha

Përbërësit: 1 pulë 750gr kërpudha të freskëta 4 vezë 200ml shtalpë 3 lugë e grirë majdanoz 1 lugë erëza të përziera vaj kripë dhe piper i zi Përgatitja: I grijmë shampinjonat dhe i skuqim në vaj. Pasi avullon lëngu, në…

Koc në tavë me qepë, domate dhe patate

Përbërësit: 600gr Koc 200gr domate te vogla 50gr ullinje 10gr kaper 1 qepe 500gr patate Vaj ulliri Kripe/piper Magdanoz Përgatitja: Se pari koci pastrohet dhe thahet me leter kuzhine, pastaj prehet sikurse ne foto afersisht ne tri vende, e kriposim,…

Pulë me përshesh

Përbërësit: koncentrat pule vaj ulliri pulë miell gruri miell misri kripë 2 gota ujë 2 kokrra qepë (të grira imët) majdanoz Përgatitja: Në një enë copëtoni imët “Gallina Blancën”. Shtoni vajin e ullirit “Olitalia”. Vendosni pulën në një tenxhere për…

Chicken fingers

Përbërësit 700 gr mish pule Për sos 2 veze Gjysmë gote miell Gjysme gote nisheste 1 shishe ujë mineral 1 lugë çaji karbonat Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Mish pule me miell misër

Përbërësit 500 gr mish pule ¼ gota miell 1 vezë 1 gotë miell misri 1 lugë biber i kuq 1 lëvore limoni Kripë Biber i zi ½ lugë vaj vegjetal 2 lugë majdanoz Hapat o i o i o i…

Qofte me pure tё fasulёs

Pёrbёrёsit 300 gr fasule te ziera ( barbunje) 1 vezё 1 qepё 2 lugё miell misri 1 lugё caji qimnon 1 lugё caji kripё 1 lugё caji biber i zi 1 tubё majdanoz Pёr ta lyer 1 gotё miell misri…

Mish pule me sos

Pёrbёrёsit 1 pule ose kofshe tё pulёs 1 lugё salcё 2 lugё jogurt 2 lugё vaj vegjetal Kripё Piper Pёr ta fёrguar 1 gotё çaji vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i…

Shish pule

Pёrbёrёsit 2 copa mish pule 2 patёllxhana 1 qepё 8 copa kёrpudha tё prera 1 kungulleshё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Qofte me kungullesha

Pёrbёrёsit 3 kungullesha 1 qepё Gjysmё tube majdanoz ose koper 1 vezё 4 lugё miell 1 pluhur pjekje Gjysme gote kackavall Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Filetë me kaçkavall

Përbërësit 4 filetë viçi 100 gr përshutë 50 gr djathë Thërrime buke 2 vezë Kripë Piper Vaj Limon Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Peshk me karrota

Përbërësit 600 gr karrota 3 qepë 600-800 gr pershk Piper Vaj Majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Peshk në mënyrë Italiane

Pёrbёrёsit 1 qepё 200 gr domate tё vogla 1 kg fileto peshku 2 lugё koper 2 lugё thёrrime buke 1 tufё majdanoz Vaj Kripё Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Mёlçi viçi me qepё

Pёrbёrёsit 600 gr mёlçi viçi 150 gr qepё 1 decilitёr vaj Kripё Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Peshk me domate

 Pёrbёrёsit  1 kg fileo peshku 2 qepё 1 thel hudhёr 300 gr pastё domatesh 600 gr domate tё freskёta Vaj Kripё Piper Perime tё thata 1 lugё uthull Majdanoz Hapat o i o i o i o i o i…

Gjoks pule me bajame

Përbërësit 800 gr gjoks pule 3 lugë rozmarinë 100 gr bajame të bluara 2 të bardha vezësh Kripë Piper i zi Gjethe marule Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Shish pule

Përbërësit 300 gr mish pule 3 mëlçi pule 100 gr përshutë Qepë të reja Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Qofte Greke

Përbërësit 100 gr qepë Vaj 400 gr mish të grirë 1 lugë pastë domatesh 1 vezë Gjysmë tufe majdanoz Gjysme tufe erëza Kripë Piper Thërrime buke Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Kaqika

Përbërësit 4 këmbë pule 10 ullinj jeshil 2 qepë 1 thel hudhër 2 lugë kerri Kripë Perime të përziera Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Fileto peshku me kërpudha

Përbërësit 800 gr peshk 40 gr miell Pak miell 300-400 gr kërpudha marinuara të prera në feta 2 decilitra krem neutral 1 tufë majdanoz Kripë Piper Perime të thata Hapat o i o i o i o i o i…

Filetë viçi me hudhër

Përbërësit 600 gr filetë viçi 2 decilitra vaj Kripë Piper Miell 2 thelpinj hudhre 1 tufë majdanoz 2 lugë pastë domatesh Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Troftë me kajmak

Përbërësit 4 trofta Miell misri Limon 4 lugë kajmak Kripë Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Biftek Mediterani

Përbërësit 300 gr biftek viçi 150 gr domate të vogla 50 gr ullinj të zinj Pak borzilok Kripë Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Fileto Parisi

Përbërësit 4 fileto viçi 2 vezë 1 filxhan qumësht Miell Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Bërxolla

Përbërësit 4 bërxolla viçi 4 kokë qepë të kuqe Vaj Kripë Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Qofte djathi

Përbërësit 200 gr djathë 80 gr thërrime buke 30 gr djathë parmixhan 2 vezë Kripë Biber Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Qofte patatesh

Përbërësit 600 gr patate 1 qepë e vogël 1 vezë 1 lugë miell Pak vaj Kripë Biber Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Mushkëri me perime

Përbërësit 500 gr mushkëri 1 qepë 3 copa hudhër 3 speca 2 domate 1 lugë salcë domatesh 1 lugë gjalpë 3 lugë vaj vegjetal 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji biber i zi 1 lugë qimnon 1 lugë biber…

Qofte me sos

Përbërësit 500 gr mish 1 gotë bollgur 1 qepë ½ tubë majdanoz 1 lugë çaji kripë 1 vezë Për sos 2 lugë vaj vegjetal 1 lugë salce domatesh 2 gota ujë Hapat o i o i o i o i…

Cheeseburger

Përbërësit 2 lugë gjalpë 400 gr mish 1 lugë uthëll Biber i zi Pak kripë 4 petë 1,5 gota djathë cheddar Domate Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Chicken fingers

Përbërësit 1 kg file pule Për sos 1 shishe ujë mineral 2 vezë Gjysmë gote miell 1 pluhur pjekje Vaj vegjetal Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Kallamari i fërguar me salcë borziloku

Përbërësit 800 gr kallamar 1 copë presh 400 gr domate të konservuara 3 decilitra supë perimesh 300 gr miell 1 lugë biber i kuq 1 lugë niseshte 1 limon 2 thelpinj hudhre 3 decilitra vaj Borzilok Mëlmesa Biber i zi…

Medaljone me salcë rrike

Përbërësit 2 file mish viçi 50 gr mustardë 150 gr miell 2 vezë 200 gr drithëra 2 decilitra vaj Mëlmesa Për salcë rrike 100 gr gjalpë 2 lugë miell 4 decilitra qumësht 1 lugë ajkë 2 lugë rrikë Mëlmesa Hapat…

Role peshku me perime

Përbërësit 800 gr file peshku 100 gr kajsi 2 speca 400 gr domate 1 copë presh 2 thelpinj huhdre 1,5 decilitra supë perimesh 200 gr oriz 60 gr margarinë 1 decilitër vaj vegjetal 1 limon Mëlmesa Hapat o i o…

Biftek të mbushur

Përbërësit 4 copa biftek 150 gr kaçkavall 1 spec i pjekur 3 tranguj trushi 120 gr përshutë 2 lugë mustardë 1 lugë niseshte 300 gr jufka ½ lugë biber I kuq 1 decilitër vaj Mëlmesa Biber I zi Hapat o…

Mini bërxolla

Përbërësit 1 spec i kuq 5 gr xhenxhefil 1 hudhër 80 gr qepë 400 gr mish i bluar viçi 1 vezë 1 lugë majdanoz Kripë Biber i zi  4 lugë vaj Hapat o i o i o i o i…

Sote gjeldeti

Përbërësit 500 gr mish i bardhë gjeldeti 2 speca 3 domate 200 gr jufka 1 qepë 3 të verdhtë e vezës 2 deciitra ajkë 1 decilitër qumësht 150 gr miell 0,5 decilitra vaj Mëlmesa Kripë Biber i zi Hapat o…

Pulë e mbushur

Përbërësit 1 pulë 100 gr rriska përshutë 200 gr mish i bluar 150 gr mushkëri pule 50 gr oriz 1 kokë qepë 100 gr kërpudha të konservuara 1 vezë 1 brokoli ½ lulelakër 2 karrota 100 gr gjalpë 0,5 decilitra…

Mushkëri viçi në salcë mustardë

Përbërësit 500 gr mushkëri 2 rriska bukë 3 lugë thërrime buke 1 vezë 1 kokë qepë 150 gr përshutë ½ lugë e vogel biber i kuq ½ tubë majdanoz Erëza Biber i zi Për salcë nga mustarda 2 decilitra ajkë…

Role me mish viçi

Përbërësit 500 gr mish i bluar viçi 6 vezë 2 rriska bukë 1 lugë e vogël biber i kuq 1 kokë qepë 1 spec i gjelbër 3 patate 2 lugë mustardë 1 lugë ajkë Mëlmesa Biber i zi Hapat o…

Biftek të mbushur me salcë djathi

Përbërësit 2 biftekë viçi 6 rriska tranguj turshi 100 gr rriska përshutë 100 gr krem djathë 100 gr kaçkavall 3 decilitra supë viçi 2 decilitra shtalpë për zierje 1 lulelakër 3 karota 0,5 decilitra vaj Erëza Kripë Biber i zi…

Role të pjekura me salsiçe

Përbërësit 700 gr mish viçi 1 paketim salsiçe 6 rriska kaçkavall 100 gr gjalpë 2 lugë miell 3 decilitra qumësht 2 të verdhtë e vezës 1 lugë mustardë 0,5 decilitra vaj Rigon Erëza Biber i zi Hapat o i o…

Medaljone në mënyrë Meksikane

Përbërësit 2 file viçi 1 spec i verdhë 1 spec i kuq 1 kokë qepë 200 gr domate 150 gr fasule 75 gr misër 1 feferon 2 lugë pure domatesh 1 lugë niseshte 3 decilitra supë viçi 0,5 decilitra vaj…

Mish i bardhë pule

Përbërësit 2 file mish i bardhë 4 lugë kajmak 4 lugë të vogla rrikë 3 vezë 120 gr përshutë 150 gr miell 150 gr thërrime buke 50 gr susam 600 gr patate 3 decilitra vaj Mëlmesa Biber i zi Hapat…

File viçi me toptha djathi

Përbërësit 800 gr mish viçi 2 decilitra ajkë 4 thelpinj hudhre 2 lugë thërrime buke 1 decilitër qumësht 2 të verdhtë e vezëve 0,5 decilitra vaj Mëlmesa Biber i zi Për toptha nga djathi 300 gr djathë i ri 1…

Role me kërpudha e presh

Përbërësit 4 biftekë 300 gr kërpudha 1 presh 3 lugë krem djathë 1 lugë mustardë 2 karrota 1 decilitër ajkë 4 decilitra supë viçi ½ tubë majdanoz 1 lugë nisheste 0,5 decilitra vaj Mëlmesa Biber i zi Hapat o i…

Mish i bluar me speca

Përbërësit 300 gr mish i bluar viçi 2 lugë pure domatesh 1 kokë qepë 2 speca të kuq 1 spec i gjelbër 1 lugë vaj vegjetal 100 mililitra supë perimesh 2 lugë biber i kuq Mëlmesa Kripë Biber i zi…

Mish pule me salcë djegëse

Përbërësit 1 kg mish pule 1 portokall 4 lugë salcë e kuqe djegëse 2 qepë 40 gr xhenxhefil 1 lugë salcë soje Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Pjekje qingji në skarë

   Pёrbёrёsit 1 kg mish qengji 1 kokë qepë 1 spec i kuq 2 lugë susam 1 decilitër vaj ulliri 1 lugë mjaltë 4 thelpinj hudhre 1 lugë lëvore limoni Kripë Biber i zi Hapat o i o i o…

Kallamar në skarë

Pёrbёrёsit 800 gr kallamar 1 kokë hudhër 1 limon 1 tubë majdanoz 2 speca 2 decilitra vaj ulliri Erëza të përziera Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Qofte me susam në salcë specash

Pёrbёrёsit 500 gr mish viçi 1 kokë qepë 2 rriksa bukë bajate 1 vezë 1 lugë majdanoz i grirë 50 gr susam Rigon 5 lugë vaj Erëza të përziera Për salcë specash 500 gr file specash 1 tubë qepë të…

Biftek me kaçkavall të shkrirë

Pёrbёrёsit 4 biftek 1 paketim patate të ngrira 2 lugë vaj gruri 4 rriska të holla kackavall 1 lugë sheqer 5-6 lugë salcë për pjekje 4 gjysma dardhash të konservuara 60 gr komposto boronicash të kuqe Kripë Biber i zi…

File shojze me spinaq

Pёrbёrёsit 1 spec i kuq djegës 1 spec i kuq 2 lugë gjalpë 2 thelpinj hudhre 800 gr spinaq Kripë Biber i zi Arrë muskati Biber i kuq jo djegës 50 ml supë perimesh 3 lugë ajkë e thartë 800…

File gjeldeti me salcë djegës

    Pёrbёrёsit 1 qepë 1 spec i kuq 350 gr kungullesha 600 ml supë perimesh 4 file gjeldeti Kripë Biber i zi 3 lugë vaj 2 lugë fara mustardë 1 thelb hudhre 80 ml qumësht Hapat o i o i…

Katrotë të njelmët me gjoks pule

Pёrbёrёsit 500 gr gjizë feta 250 gr gjalpë 2 decilitra ajkë 250 gr majonezë 50 gr kecap 3 vezë 500 gr gjoks pule ½ tubë majdanoz Erëza të përziera Biber i zi Hapat o i o i o i o…

Biftek i pazakonshëm

Pёrbёrёsit   4 biftekë të mëdhenj 2 vezë 2 patate 50 gr kackavall ½ tubë majdanoz 20 gr djathë parmesan 100 gr gjalpë 3 lugë miell 3 decilitra qumësht 2 decilitra supë  vici Mëlmesa Biber i zi Për garner perimesh…

Mish pule me perime

Pёrbёrёsit 500 gr mish pule 1 presh 400 gr kërpudha 1 tranguj 2 karrota 100 gr lakër 100 gr lakër e kuqe 0,5 decilitra salcë soje 5 lugë vaj Salcë curry Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i…

Role me salcё

Pёrbёrёsit 700 gr mish vici pa asht 100 gr sallam 150 gr kackavall 100 gr krem djathi 1 djathё I butё 1/ 2 tubё majdanoz 50 gr pure domatesh 2 decilitra supё vici 5 lugё vaj Mёlmesa Biber I zi…

Kofshё e mbushur viçi

Pёrbёrёsit 1 kofshe e madhe vici 150 gr kёrpudha 1 koke qepё 2 thelpinj hudhre 300 gr mish I bluar vici 1,5 decilitra supё vici 1 lugё e vogёl biber I zi 2 lugё miell 0,5 decilitra vaj Mёlmesa Hapat…

Kaçika pule me përshutë

Përbërësit 20 kaçika të vegjël pule 20 rriska përshutë 200 gr mjaltë 1 lugë borzilok 1 lugë rigon 1 lugë trumzë Mëlmesa të përziera Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Toptha mishi me kaçkavall

Përbërësit 1,5 kg mish i bluar viçi 200 gr kaçkavall 2 kokë qepë 4 thelpinj hudhre 500 gr bukë bajat 2 lugë biber i zi 1 tubë majdanoz 300 gr tranguj kornishan 200 gr ullinj 200 gr tomatina 200 gr…

Qofte me ton në salcë domatesh

Përbërësit 200 gr mish peshku ton 1 kokë qepë 2 thelpinj hudhre 3 rriska bukë 1 vezë 1 lëvore e grirë limoni 5 decilitra lëng domatesh 1 lugë e vogël biber i kuq 2 lugë miell 2 decilitra vaj 300…

Qofte me speca të pjekur

Përbërësit 9 speca të pjekur 100 gr miell 100 gr djathë 3 thelpinj hudhre 1 pluhur për pjekje 1 vezë 100 gr përshutë 2 lugë majdanoz 100 gr thërrime buke 2 decilitra ajkë 100 gr majonezë 3 decilitra vaj Mëlmesa…

Mish pule me hudhër

Përbërësit 3 copa qepë 3 copa hudhër 1 lugë kripë 3-4 lugë vaj vegjetal 2 copa mish pule ½ lëng limoni 1 tubë majdanoz 1 lugë biber i zi Hapat o i o i o i o i o i…

Sushi me sallmon

Përbërësit 1 paketim alga nori 250 gr oriz për sushi 1 tranguj 250 gr salmon i tymosur ½ lugë hudhër pluhur Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Qebapë me mish pule

Përbërësit 600 gr mish i bardhë pule 2 patate mesatare 3 vezë 80 gr përshutë e tymosur 250 gr thërrime buke 150 gr miell ½ lugë hudhër pluhur 3 decilitra vaj 200 gr majonezë 1 decilitër ajkë ½ tubë majdanoz…

Kallamarë në skarë

Përbërësit 80 0 gr kallmarë 1 kokë hudhër 1 limon 1 tubë majdanoz 2 speca të gjelbër 2 decilitra vaj vegjetal Erëza Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Marinadë për mish peshku

Përbërësit 1,2 kg trofta 1 tubë majdanoz 2 limona 3 decilitra vaj vegjetal 4 thelpinj hudhër 1 lugë borzilok Erëza Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Qofte me salcë domatesh

Përbërësit 500 gr mish i bluar viçi 5 decilitra lëng domatesh 1 lugë sheqer 3 lugë miell 4 rriska bukë bajate 1 vezë 2 thelpinj hudhre 1 kokë qepë Gjysmë lëvore e grirë limoni 20 gr djathë parmezan 1,5 decilitra…

Medaljon gjeldeti me ananas

Përbërësit 800 gr file gjeldeti 200 gr kërpudha 200 gr oriz 1 lugë mjaltë 1 konserv ananas 1 kokë qepë 3 decilitra supë pule 3 decilitra ajkë 0,5 decilitra vaj Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o…

Krap me perime

Përbërësit 1 krap ½ brokoli 1 spec i kuq 1 spec i gjelbër 1 spec i verdhë 1 kungulleshë 1 karrotë 1 presh 250 gr oriz 200 gr kërpudha 1 konserv misër 100 gr miell 0,5 decilitra salcë soje 1…

Qofte pule me salcë kërpudhash

Përbërësit 500 gr mish i bardhë pule 4 rriska bukë bajat ½ presh 2 karrota 2 thelpinj hudhre 1 vezë 1 lugë biber i kuq 400 gr kërpudha 1 kokë qepë 1 lugë mustardë 3 lugë miell 7 decilitra supë…

Qofte në çorbë bizelesh

Përbërësit 500 gr mish i bluar 1 vezë 2 lugë biber i kuq ½ tubë majdanoz 2 kokë qepë ½ lugë pluhur hudhre 5 lugë thërrime buke 5 karrota 500 gr bizele 1 litër supë viçi 2 lugë miell 1…

Kofshë pule me salcë domatesh

Përbërësit 4 kofshë pule 120 gr djathë mocarela 1 kokë qepë 400 gr domate të konservuara 300 gr kërpudha 6 ullinj Biber i kuq Biber i zi Mëlmesa Hapat o i o i o i o i o i o…

Biftek të mbushur

Përbërësit 800 gr mish viçi 100 gr ajvar 200 gr djathë 2 vezë 2 decilitra supë viçi 250 gr kërpudha 2 speca 1 lugë miell 0,5 decilitra vaj 2 decilitra ajkë Mëlmesa Hapat o i o i o i o…

Pulë e mbushur

Përbërësit 1 pulë 300 gr kërpudha 30 gr bizele 30 gr përshutë 20 gr gjalpë 50 gr ajkë 100 ml qumësht 1 lugë miell 1 vezë 2 lugë trumzë 1 lugë majdanoz Kripë Biber i zi Hapat o i o…

Kofshë pule

Përbërësit 4 kofshë pule 400 gr kërpudha 250 gr qepë 1 preshë Kripë Biber të zi 3 lugë vaj 1 lugë trumzë 250 ml supë pule 2 lugë majdanoz Hapat o i o i o i o i o i…

Kaçika me karrotë

Përbërësit 4 kaçika pule 4 karrota 2 kokë qepë 2 rriska përshutë 1 lugë gjalpë 400 gr preshë 125 mililitra supë 4 lugë ajkë Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o…

Kofshë pule me salcë beshamel

Përbërësit 4 kofshë pule 400 gr kërpudha 2 decilitra supë pule 150 gr gjalpë 1 lugë miell 2 decilitra qumësht 1 decilitra ajkë ½ lugë biber të zi 300 gr makarona Erëza Kripë Hapat o i o i o i…

Kallamari e karkaleca me oriz

Përbërësit 500 gr kallamar 300 gr karkaleva 2 kokë qepë 1 spec i kuq 200 gr oriz 5 decilitra lëng domatesh 2 gjethe dafine ½ lugë hudhër e bluar 0,5 decilitra vaj vegjetal Shafran Erëza Biber i zi Hapat o…

Bërxolla të mbushura

Përbërësit 800 gr mish i bluar viçi 3 decilitra supë viçi 2 lugë therrimë buke 1 vezë 2 toptha djathë mocarellë 2 lugë miell 100 gr ketchup 1 lugë mustardë 400 gr makarona 0,5 decilitra vja Erëza Kripë Biber i…

Musakë me mish pule

Përbërësit 800 gr mish pule 150 gr përshutë 8 speca të pjekur 100 gr gjalpë 2 lugë miell 5 decilitra qumësht 200 gr kaçkavall 0,5 decilitra vaj Erëza Biber i zi Hapat o i o i o i o i…

Somon praktik

Përbërësit 2 somon 2 copa hudhër 1 limon 3,4 lugë vaj vegjetal Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Hamburger me salcë djathi

Përbërësit 750 gr tul viçi 150 gr djathë 125 gr jogurt 8-10 copa qepë 2 lugë majdanoz 2-3 lugë vaj vegjetal 500 ml vaj për fërgim 4 patate Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o…

Rosë me zarzavate dhe pjeshkë

Përbërësit 4 gjoks rose 250 gr fasule 1 qepë 1 domate 1 pjeshkë 40 gr gjalpë 4-6 lugë uthëll balsam Kripë Biber të zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Hamburger pule me rukolë dhe ullinj

Përbërësit 1 kg gjoks pule 1 tufë rukolë 12 ullinj të zinj 60 gr gjalpë 3 lugë brumë ullinj të zinj 1 thelb hudhër 1 qepë 3 lugë trumzë 4 lugë vaj vegjetal Kripë Biber i zi Hapat o i…

Tortilla të mbushura me mish toni

Përbërësit 200 ml salcë domatesh 1/3 qepë 2 thelpinj hudhre 2 lugë vaj vegjetal Kripë Biber I zi Rigon të tharë 6 tortila Mbuhsja 2-3 konserva toni ½ speca djegëst 50 gr misër 200 gr djathë mocarelë Hapat o i…