A do ta zhdukë moti i ngrohtë koronavirusin?

Presidenti amerikan Donald Trump sugjeroi muajin e kaluar që moti i ngrohtë do të ndihmojë në dobësimin e përhapjes së coronavirusit ndoshta qysh në prill. Por ndërsa pranvera erdhi të enjten, shkencëtarët dhe mjekët thanë që ata nuk e dinë…

Tallet Majku me qeverinë: Do po thonë kështu, e do po thonë ashtu

Situatën aktuale në vend po e komentojnë edhe artistët e njohur. Ishte Majk ai që në një postim në Instastory ka shprehur mendimin pas vendimit të qeverisë që tq ndalohet qarkullimi i makinave dhe njerëzve në oraret e caktuara, vendim…

Bashkëshorti u dorëzua pas 1 viti në kërkim, Angela Martini rrëfen si qëndron e vërteta

Lajmi se bashkëshorti i Angela Martinit ishte në kërkim ndërkombëtar, me akuzën e falsifikimit të dokumentacionit në lidhje me disa prona, bëri xhiron e mediave vitin e kaluar.  Në shkurt të këtij viti, mediat rumune bënë të ditur se Dragos…

Edhe dy raste të reja sot me koronavirus në qytetin e Prishtinës jetojnë në lagjen Tokbashqe. ja mosha e tyre

Dy raste të konfirmuara me koronavirus në komunën e Prishtinës jane banore të lagjes Tokbashqe. Lajmin për Express e ka konfirmuar Era Pireva nga IKSHP. “Po mund t’ju konfirmoj se janë banore të lagjes Tokbashqe”. Dy femra, njëra 29 dhe…

Nuk do ta besoni sa vite mbushi sot Engjëllusha Salihu

Engjëllusha Salihu ka arritur të jetë mjaftë e pëlqyer nga publiku shqiptar që kur u inkuadrua në botën e muzikës për herë të parë. Këtë talent të rrallë e ka trashëguar nga nëna e saj këngëtarja e njohur Shyhrete Behluli…

Meda i izoluar bën thirrje të qëndrojmë në shtëpi

Meda bën thirrje për të qëndruar në shtëpi. Këngëtari i njohur, Mehedin Përgjegjaj -Meda i cili është mjaf i pëlqyer nga publiku, sot në një lidhje të drejtpërdrejt në RTV21 ka treguar si po e kalon kohën në këtë periudhë…

Goldit i vdes një person i dashur

Reperi ka njoftuar për humbjen e personit të dashur. Reperi Arian Agushi sot e ka marrë një lajm të hidhur. Mësuesja e tij Minire Veliu ka ndërruar jetë dhe kjo e vërtetë e hidhur e ka prekur tej mase reperin…

Tuna ia lë ‘magjen’ Patrisit

Gjatë këtyre ditëve artistët po qëndrojnë aktiv nëpër rrjete sociale. Tuna ka qenë mjaft aktive në këto ditë izolimi në Instagram, ku shpesh herë ndajnë me fansat receta gatimi, gjë që e bëri edhe sot por ndryshe nga ato parapraket.…

Kështu e luanë ‘qyqekun’ i dashuri i Gentes

Genta dhe Usta tanimë përbëjnë njërin nga çiftët më të ndjekura e dashur për publikun. Ani pse kanë prejardhje të ndryshme Genta kosovare e Usta turk, kjo nuk i ka penguar ti dalin zot dashurisë së tyre, shkruan “Kosovarja”. Fatkeqësisht…

Edhe 19 raste me koronavirus në Shqipëri

Bilanci i të infektuarve në Shqipëri rritet me 19 raste të reja brenda 24 orëve, ndërsa një 49 vjeçar humbi jetën mëngjesin e sotëm në spitalin e Infektivit. Ai ndodhej i shtruar prej 13 ditësh. Deri tani në Shqipëri numërohen…

Arrestohet djali i Ilir Shaqirit

Policia e Kosovës ka arrestuar sot në Pejë pronarin e firmës “Aztech” për mosrespektim të dispozitave që parasheh legjislacioni i Kosovës për mbrojtje nga koronavirusi (COVID-19). Sipas Prokurorisë Themelore në Pejë, i dyshuari është ndaluar për 48-orë nën dyshimin se…

Duda Balje tregon anën humanitare në këtë kohë të vështirë

Deputetja e grupit 6 plus Duda Balje është një nga personazhet mjaftë të komentuara për çdo paraqitje të saj. Ajo përkundër moshës që ka, 43 vjeçarja është ndër femrat më të bukura në Kuvend dhe arrin të jetë e përfolur…

U mbyllën kufijtë, por Eni e Genci të karantinuar bashkë

Të dy janë këngëtarë, Genci nga Kosova, e Eni nga Shqipëria. Përveç se dikur ishin thjesht veç kolegë skene, tani ata janë edhe të fejuar, shkruan “Kosovarja”. Romanca është duke iu ecur mjaft mirë, aq sa edhe karantinimit nuk po…

Për herë të parë, Shyhrete Behluli na prezanton me vëllain e saj

U ngjit në skenë më 1974 e që atëherë u bë pjesë e pandashme e saj. Të gjithë ata që e duan dhe e vlerësojnë e mbajnë mend qysh në fillimin e karrierës së saj, në veçanti gjeneratat më të…

Nuk zbatohet vendimi i qeverisë në Prishtinë, qytetarët lëvizin lirshëm

Qeveria e Kosovës, të hënën mbrëma ka marrë vendim për kufizim të lëvizjes së lirë. Pavarësisht se Qeveria e Kosovës ka marrë vendim të martën mbrëma për kufizim të lëvizjes së lirë si masë parandaluese për përhapjen e koronavirusit, qytetarët…

Infektologu Krasniqi: Jam baba i tre fëmijëve, shpresoj ta kalojmë shpejtë këtë situatë

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ndonëse ka mundësi për karantinim të personelit, aty nuk është izoluar askush prej stafit. Mjekët aty thonë se pas orarit të punës kthehen në shtëpi te familja. Disa mbajnë distancën sociale…

Shëndeti i qytetarëve nga vendimi i qeverisë rrezikohet edhe në Prishtinë

Vendimi i qeverisë së Kosovës për kufizimin e lëvizjes veç se ka shkaktuar kaos dhe tubime të mëdha të qytetarëve në pikat e postës. Tubimet në fjalë po bëhen për të marrë ndihmat sociale, që sot do të jepen për…

Anita Haradinaj: Ta injorojmë politikën dhe të mendojmë për shëndetin tonë

Anita Haradinaj fton qytetarët të qëndrojnë në shtëpitë e tyre. Pasi numri i të prekurve nga koronavirusi ka shkuar në total 61, Qeveria kishte marrë vendimin të kufizojë lëvizjen e qytetarëve dhe qarkullimin e automjeteve, shkruan lajmi.net. Por vendimi i…

PREMIERË: EDHE 5 SUPER PROJEKTI MUZIKOR NGA V41DON FOTO-VIDEO

Industria muzikore shqiptare aktualishtë është shumë produktive, fal artistave të talentuar dhe përqafimit me rryma të reja muzikore kjo industi po sundon Europen. Një artist i ri po që premton shumë në industrinë e muzikës është V41DON. V41DON sapo ka…

Vendimi i Qeverisë po rrezikon qytetarët e Kosovës, të gjithë janë mbledhur në turma për ta marrë socialin

Në shumë qytete të Kosovës në këto momente është krijuar tollovi para pikave zyrtare të Postës së Kosovës. Me qindra persona jenë mbledhur, kryesisht të moshuar për t’i marrë asistencat sociale. Kjo pasi që Qeveria ka marrë vendim që pensionet…

Edhe Tuna humbi shumë peshë

Altuna Sejdiu është këngëtarja e cila çdo herë gjenë, bën diçka për të na befasuar. Këngëtarja e njohur shkupjane po vazhdon të konsiderohet ‘zogu’ ma i mirë prej krejtve, ashtu siç edhe e tha në këngën e saj vet ajo,…

A mund të jeni imun pasi të rikuperoheni nga koronavirusi

Është e paqartë nëse njerëzit që shërohen nga COVID-19 do të jenë imunë ndaj këtij virusi dhe nëse po, sa kohë do të zgjasë ky imunitet. “Ne nuk dimë shumë”, tha Matt Frieman, studiues në Shkollën e Mjekësisë në Universitetin…

Loredana karantinohet bashkë me Zunën

Reperja kosovare Loredana është shfaqur sonte në karantinë bashkë me reperin Zuna. Është përfolur shumë për një lidhje të mundshme në mes të reperes Loredana dhe reperit Zuna. Derisa Loredana nuk ka folur për këtë gjë, Zuna e kishte mohuar…

Çfarë ndodh nëse dikush nga familja juaj preket nga koronavirusi

Virusi vdekjeprurës që tashmë epiqendër ka Evropën, COVID-19, është përhapur gjithandej edhe në vendin tonë Instituti i Shëndetit Publik i Shqipërisë ka publikuar një grafik  se si brenda një familjeje koronavirusi lind, përhapet dhe më pas përfundon brenda 19 ditësh.…

Aktorja Ismajli qanë si fëmijë: Këta politikanë nuk janë në tokë të bukës

Aktorja Anisa Ismajli po i përjeton rëndë mosmarrëveshjet e politikës për menaxhimin e krizës me coronavirusin. Ajo përmes një video dërguar në portalin KultPlus, e ku flet gjatë gjithë kohës duke qajtur, thotë se nuk e kupton politikën, se si…

As foshnjat e as fëmijët nuk janë të mbrojtur nga koronavirusi

Fëmijët dhe foshnjat nuk janë të sigurta nga koronavirusi, i cili ka prekur më se 300 mijë njerëz, kanë paralajmëruar mjekët. Ekspertët thonë se virusi mund të përhapet edhe në mesin e foshnjave dhe fëmijëve – edhe pse të moshuarit…

Vdes burri i cili përdori ilaçin e malarjes kundër koronavirusit të sugjeruar nga Trump

Një burrë nga Arizona vdiq pas vetë-mjekimit me klorokinë për të trajtuar koronavirusin. Një burrë i zonës Phoenix ka vdekur dhe gruaja e tij është nën kujdesin kritik pasi të dy morën fosfat klorokuine, (chloroquine) për të vetë-kuruar koronavirusin sipas…

Si të kuptojmë nëse jemi prekur nga koronavirusi në 10 sekonda?

Kudo në botë thuajse çdo vend të saj situata është shqetësuese. Kjo për shkak se koronavirusi ka prekur një numër të madh njerëzish dhe po ashtu ka shkaktuar shumë viktima. Duke qenë një virus jo shumë i njohur për shkencën,…

Ahmeti: E këtë nuk ja u patëm borxh, ama bash hiç

Pas situatës së krijuar orëve të vendit nga masat e reja të vendosura nga qeveria dhe më pas konferenca e presidentit Thaçi, ka reaguar kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. Ai në një postim të bërë në Facebook ka…

HOROSKOPI DITOR, E MARTË 24 MARS 2020

Dashi Gjate gjithë kësaj dite do jeni me humor te mire dhe do ruani komunikimin e ngrohte me partnerin. Do ndiheni te qete ne çdo moment. Beqaret do kenë shume komplekse prandaj nuk do mundin dot te fillojnë një histori…

21 vjet nga ndërhyrja e NATO-s në Kosovë

Sot mbushen 21 vjet nga fillimi i sulmeve ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake e policore të Serbisë dhe Malit të Zi. Sulmet kishin filluar në orën 19:45, kur aeroplanët e NATO-s lëshuan raketat e para kundër pozicioneve strategjike të…

Sot dhe nesër mot dimëror në Kosovë, nga kjo ditë pritet ngritje e temperaturave

Sot në Kosovë do të mbajë mot i vërtetë dimëror. Do të ketë reshje bore të cilat në mëngjes dhe në mbrëmje do të jenë më intensive në disa vende. Reshje më të dendura do të ketë në lindje, juglindje…

LAJNI I FUNDIT : Mësohet nga cilat qytete në Kosovë janë 26 të infektuarit e fundit me koronavirus

Sonte me 23.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar njëqind (100) mostra të marra në hulumtim të personave që kanë qenë në kontakt të afërt me rastet e konfirmuara dhe të gjithë kanë qenë…

Nga nesër ndryshon koha e qarkullimit të lëvizjës së qytetarëve dhe automjeteve

Qeveria e Kosovës sonte pritet t’i publikojë masat e reja pas shfaqjes së virusit COVID-19 edhe në Kosovë.Masat e ekzekutivit kosovar, siç merr vesh KALLXO.com, pritet të ndalojnë qarkullimin e njerëzve dhe automjeteve. Ndalimi i qarkullimit të qytetarëve dhe automjeteve…

Kosovari nga Nju Jorku tregon si u shërua nga koronavirusi përmes vetizolimit

Shpend Gjocaj, një shqiptar që jeton në Nju Jork, ka treguar përvojën e tij me koronavirus. Ai përmes një postimi në Facebook ka treguar se është vetizoluar për 12 ditë, duke përdorur ilaçe kundër temperaturës dhe kura të tjera popullore…

Njerëzit me mbipeshë janë më të rrezikuar nga koronavirusi

Gati dy të tretat e pacientëve që përjetojnë simptoma të rënda të koronavirusit janë persona me mbipeshë, sipas të dhënave të institucioneve shëndetësore.  Mjekët kanë paralajmëruar se njerëzit me mbipeshë kanë gjasë më të madhe të vdesin nga koronavirusi. Në…

Shkencëtarët shpikin testin 23 eurosh për të zbuluar koronavirusin edhe në kushte shtëpie

Shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit kanë zhvilluar një test 30-minutësh për COVID-19, i cili mund të bëhet kudo. Lëndët e para për të kushtojnë rreth 25 dollarë. Një ekip në Laboratorin e Shkencave Inxhinierike së bashku me partnerë nga Kina…

Mënyra si të largojmë ankthin për shkak të coronavirusit

Teksa për të gjithë këto janë ditë të vështira për shkak të distancimit social dhe izolimit në shtëpi, sërish ka disa gjëra të vlefshme që mund t’i bësh për veten, për të larguar gjendjen e stresit, ankthit që krijon kjo…

Kjo mund të jetë një simptomë e fshehur e koronavirusit

Një pjesë e mirë e të prekurëve nga Covid-19 mund ta kalojnë atë pa simptoma, por të dhënat e mbledhura nga vendet e prekura masivisht, tregojnë se ka disa simptoma të fshehura prej të cilave mund të kuptosh diçka Rinologët…

E pyetën Encën: A ke menduar të pajtohesh me Noizyn?

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria Enca Haxhia është një nga figurat më të pëlqyera nga publiku shqiptar. Ajo gëzoj famë të madhe që nga lansimi i këngës së parë, duke qenë mjaftë e kërkuar në mbrëmje të ndryshme muzikore brenda…

Leonora i ka këta persona për zemër në kohë karantine

Këngëtarja Leonora Jakupi në një postim të saj në Instagram ka shkruar se kënd e ka për zemër në këtë kohë karantine. “Mjekët, policët dhe gazetarët”, ka shkruar ajo duke ia bashkëngjitur disa zemra. Ajo e ka bërë me qëllimin…

Arta Nitaj ekspozon gjoksin edhe gjatë izolimit

Modelja dhe aktorja Arta Nitaj përmes një postimi në Instagram ka treguar thuajse gjithë gjoksin. E shtrirë në shtrat, ajo po qëndron e izoluar. Në një këmishë të zbërthyer ajo ka nxjerrë thuajse tërësisht gjoksin.

Kaq kushton një veshje e Anita Haradinaj

Markat e njohura janë favorite për shumë fytyra të njohura publike. Ka prej tyre që vishen shumë shtrenjtë por edhe prej atyre që nuk ju bëjnë përshtypje çmimet. Së fundmi, është zbuluar shifra e sakos së Anita Muçajt, bashkëshortes së…

Prej tre marsit Lulja e Medes nuk është askund

Meda është këngëtari i njohur kosovar, që ka karrierë disa vjeçare, e një listë të gjatë këngësh hite, shkruan “Kosovarja”. Në këto kohë, edhe Meda si të gjithë këngëtarët e tjerë, e ka ndaluar aktivitetin muzikor, me shpresë që sa…

Afrona kujton një moment intim me Bleron

Blero dhe Afrona Dika janë ndër çiftet më të dashura për publikun shqiptar. Që nga lidhja me këngëtarin e njohur, Afrona përfolët shumë për lëvizjet e saj dhe postimet në rrjete sociale, shkruan Kosovarja. Gjatë izolimit për shkak të Koronavirusit,…

Djali i Cimes thotë se ka koronavirus – Adelina në kulmin e frikës

Epo, s’ka se si të mos mungoj humori në familjen e një prej ikonave të humorit në vend, Rasim Thaçi-Cima. Cima është baba i tre fëmijëve, një vajze dhe dy djemve. U duk sikur asnjëri nga fëmijët nuk e trashëguan…

Festë në familjen e Shyhrete Behlulit

E pëlqyer për zërin e karakterin e saj, madje e cilësuar edhe si ëmbëlsira e estradës, këngëtarja Shyhrete Behluli, thuajse përditë është nëpër media. Këngëtaren e gjejmë të përfolur edhe kur bënë diçka në aspektin muzikor, e edhe kur hesht…

Robert Berishës ia konfiskojnë sintin në konvikt, i theu rregullat e karantinës

Artistit Robert Berisha i është konfiskuar sinti me të cilën po argëtonte vetën dhe persona tjerë të cilët janë po ashtu në karantinë. Arsyeja pse i është konfiskuar instrumenti muzikor është sepse shumë persona të tjerë po shkonin që të…

Ryva vetëm po zbukurohet gjatë shtatzënisë

Ryva Kajtazi është shumë e njohur nga publikur shqiptar. Mësohet se Ryva së shpejti do të bëhet nënë për herë të dytë. Sot ajo ka publikuar një foto ku shihet e shtrirë dhe duket shumë e relaksuar. Kaq joshëse po…

Fjolla e Albanit pozon me vathë unik

Fjolla Svicra u bë e njohur që nga martesa me këngëtarin e njohur Alban Mehmeti. Ata përbejnë një çift mjaftë simpatik, dhe janë prindër të dy djemve, shkruan Kosovarja. Bukuroshja është mjaftë aktive në rrjete sociale që ndan imazhe të…

Ronela bën apel të qëndroni në shtëpi duke theksuar të pasmet

Derisa qytetarët vazhdojnë të rrinë të izoluar, këngëtarët tonë po vazhdojnë t’i mbajnë adhuruesit e tyre me poza të ndryshme. Edhe Ronela Hajati, në këtë kohë pandemie ka nxjerrë një fotografi nga arkiva. Ajo duket joshëse, teksa bën apel që…

Qendra Studentore “thumbon” Robert Berishën: Apliko edhe për vitin tjetër në konvikt

Këngëtari i njohur i estradës kosovare, Robert Berisha është në karantinën e improvizuar në konviktet e studentëve. Aty qëndrojnë personat që janë futur në Kosovë pas përhapjes së virusit Covid-19 për një periudhë 14 ditore. Ai sonte ka zgjedhur një…

Albatriti kënaqet me fëmijët në këto ditë izolimi

Egzona dhe Albatrit Muqiqi janë një çift shumë i përfolur në publikun kosovar. Krahas profesioneve të tyre, çifti janë shumë të përfolur sidomos për jetën private. Çifti janë gjithmonë tejet aktivë me postime në rrjete sociale. Pas përhapjes së koronavirusit…

Edhe dy raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 35, personat janë nga kjo komunë

IKSHPK ka njoftuar se pas analizave të bëra nga 20 persona, dy prej tyre kanë rezultuar pozitiv me koronavirus, e gjithsej numri shkon në 35 të prekur, njofton Bota sot. Dy prej rasteve pozitive janë raste kontakti njëri me vendbanim…

Madona: Koronavirusit nuk i intereson a je i pasur

Interpretuesja e shumë hiteve, Madona ka dhënë një mesazh lidhje me situatën e krijuar nga koronavirusi. “Koronavirusit nuk i intereson se sa i pasur ose i famshëm je”. Ajo e konsidëron atë “barazuesin e madh” dhe shton se “ajo që…

Linda Halimi nuk i harron ushqimet tradicionale shqiptare

Këngërarja e njohur shqiptare e cila jeton në Amerikë dhe është e martuar atje, nuk ka harruar asnjëherë se prej nga vjen Nëpërmjet postimeve në rrjete sociale ajo e ka përmendur shpesh vendlindjen e saj e se fundmi gjendja e…

Ja çfarë punë bën në shtëpi Gresa këto ditë

Gresa Behluli është një këngëtare e dalluar në skenën muzikore. Ajo me paraqitjet e shumta nuk u mungon asnjëherë mediave rozë, shkruan “Kosovarja” E angazhuar tej mase në profesionin e saj, Gresa pak kohë ka që të përkujdeset për shtëpinë…

Djali i Vesa Lumës e dëshmon talentin në muzikë

Pas mesazheve sensibilizuese dhe këshillave të dhëna ditët e fundit, Vesa Luma, kësaj here ka vendosur të sjellë për ndjekësit e saj diçka krejt ndryshe. Nëpërmjet llogarisë së saj në “Instagram”, ajo tregon se është kthyer në mësuese e muzikës…

Qumili i ka dy fjalë për politikanët në këtë kohë të vështirë

Humoristi i njohur shqiptar nga Kosova, Sevdai Radogoshi, apo siç njihet në publik si Qumili, së fundmi ka bërë një thirrje për gjithë politikanët nga Kosova. Kjo për shkak të zhvillimeve të fundit politike, kur partnerët e koalicionit qeverisës kanë…

Granit Xhaka i ka dy fjalë për Robert Berishën në karantinë

Këngëtari i njohur, Robert Berisha ka argëtuar me muzikë të gjithë të pranishmit në Qendrën e Studentëve, aty ku është edhe vetë i karantinuar. Berisha që ditë më parë kishte reaguar për kushtet jo të mira në konvikte, tani si…

Kallashi bën twerk edhe në kohën e izolimit

Vallatarja e njohur Donjeta Kosumi apo siç e njohim të gjithë me emrin “Kallashi” është një nga emrat më të përfolur nga mediet rozë. Edhe pse ka kohë që i është larguar profesionit të saj në klubet e natës, ajo…

Pse njerëzit thonë ‘JO’ në altar? Këto 9 arsye i bëjnë të heqin dorë në minutën e fundit

Burrat përpiqen t’i rezistojnë martesës, megjithëse ata përfitojnë më shumë.  Rezulton se burrat nuk duan të martohen, sepse kanë frikë se gruaja e ardhshme do të fillojë t’u tregojë çfarë të bëjnë. Kjo mund të jetë një arsye e rëndësishme…

Sa bukur duket Shkurte Mustafa në dimi e jelek

Motrat Mustafa janë më të dalluarat në skenën muzikore. Ato me përkushtimin që kanë në punë, gjithmonë kanë qenë gjithmonë në qendër të vëmendjes, shkruan “Kosovarja”. Dile qenë tejet aktive në rrjete sociale, të gjitha motrat janë pjesë e mediave…

Momenti kur VIP-at lënë nam në daljet e tyre publike

Të ndjekura nga qindra kamera dhe aparate fotografikë, VIP-at botërorë e kanë të vështira t’ia hedhin “pa u lagur”, teksa pësojnë ndonjë incident. Edhe pse shpesh mundohen të jenë të kuruara në çdo detaj dhe t’i shpëtojnë syve kritikë dhe…

Meda i izoluar bën thirrje të qëndrojmë në shtëpi

Meda bën thirrje për të qëndruar në shtëpi. Këngëtari i njohur, Mehedin Përgjegjaj -Meda i cili është mjaf i pëlqyer nga publiku, sot në një lidhje të drejtpërdrejt në RTV21 ka treguar si po e kalon kohën në këtë periudhë…

Goldit i vdes një person i dashur

Reperi ka njoftuar për humbjen e personit të dashur. Reperi Arian Agushi sot e ka marrë një lajm të hidhur. Mësuesja e tij Minire Veliu ka ndërruar jetë dhe kjo e vërtetë e hidhur e ka prekur tej mase reperin…

Cilat mjete transportuese është më së miri t’i përdorni në kohën coronavirusit?

Pikërisht për ata të cilët për këtë shkak dalin jashtë shtëpisë, revista javore gjermane Spiegel ia ka kushtuar një tekst kësaj teme se cilat mjete transporti është më mirë të përdoren në kohën e pandemisë së coronavirusit. Transporti publik urban…

Fillojnë reshjet e borës në Kosovë

Në Kosovë, tashmë kanë filluar reshjet e borës. Edhe nga Instituti Meterologjik i Kosovës, për këtë javë kanë parashikuar temperatura të ftohta të përcjellura me reshje bore.Java e parë e pranverës do të filloj me kushte tjera meteorologjike. Si pasojë…

Tenori i famshëm del pozitiv me koronavirus

Tenori i famshëm, Placido Domingo, ka njoftuar pasditen e së dielës se ka dalë pozitiv me koronavirus.  Artisti i madh spanjoll tha se e ndjente “detyrim moral” që të ndante këtë lajm me publikun dhe shtoi se së bashku me…

Pse Donald Trump po këmbëngul kaq shumë që ilaçi kundër malaries lufton koronavirusin?

Presidenti Trump pretendon se një ilaç i përdorur kundër malaries është miratuar në Shtetet e Bashkuara për të trajtuar koronavirusin e ri. Chloroquine është një nga ilaçet më të vjetra dhe më të njohura anti-malariale. Pra, a ka të drejtë…

Këto janë temperaturat për sot

Si pasojë e masave të ajrit me origjinë nga veriu i kontinentit do të kemi rënie në fushat termike. Do të ketë edhe reshje kohë pas kohe të shiut dhe borës. Deri në mesin e javës minimalet do të shënojnë…

Sot fillon mësimi online për klasat 1 deri 5

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit për shkak të situatës me coronavirus, (MASHT) prej sot fillon së zbatuari procesin mësimor online për klasën 1 deri 5, ndërsa shumë shpejt pritet të fillojë prodhimi i materialit për klasën 6 deri…

Mesazhi emocionues i mjekes kosovare: Kujdesuni ju pak për veten, ne kujdesemi shumë për ju

Mjekja kosovare, Dafina Krasniqi, ka dhënë një mesazh emocionues por edhe një porosi për të gjithë qytetarët e Kosovës. Ajo thotë se në këto kohë të vështirë qytetarët duhet të iu dalin me ndihmë atyre që tashmë janë në vijën…

HOROSKOPI DITOR, E HËNË 23 MARS 2020

Dashi Do e kuptoni me mire gjate kësaj dite se marrëdhënia ne çift nuk i përmbush te gjitha objektivat e duhura, prandaj mund te merren vendime me rëndësi. Beqaret duhet te tregohen sa me te arsyeshëm dhe te mos bëjnë…

6 deputetë zviceranë kanë një apel politikanëve kosovarë

Gjashtë deputetë të Parlamentit të Zvicrës kanë dënuar përpjekjet për rrëzimin e qeverisë së Kosovës dhe sidomos synimin e presidentit Hashim Thaçi për t’ia marrë kompetencat kabinetit të kryeministrit Albin Kurti. Përmes një njoftimi, ata në të njëjtën kohë i…

Këto janë simptomet kryesore të koronavirusit

Sipas studiuesve, gati gjysma e pacientëve Covid-19 të regjistruar në studimin e kryer në provincën Hubei të Kinës paraqitën simptoma tretëse, të tilla si diarre dhe anoreksi, dhe e cituan atë si ankesën e tyre kryesore. Në përhapjen e shpejtë…

Rina: Ose do bëhem grimere ose kuzhiniere

Kjo periudhë e izolimit ka bërë që shumë nga njerëzit t’i tregojnë aftësitë e tyre edhe në fusha të tjera, përveç profesionit aktual që kanë. Derisa akoma po qëndrojmë të karantinuar, shumë prej të famshmëve shqiptarë kanë sfiduar veten në…

Adelina Tahiri me orë dore në vlerë prej 13 mijë eurove

Këngëtarja Adelina Tahiri njihet si një nga emrat e estradës e cila bën jetë të shtrenjtë. Atë e kemi parë shpesh me rroba të markës së fundit e Adelina shpenzon shumë edhe për orë dore. Faqja ‘whatteywearin’ e kanë publikuar…

Berisha: Nga nesër të reduktohen daljet, Kosova hyn në kthesën e parë të ashpër

Mjeku Visar Berisha ka bërë thirrje për qytetarët t’i respektojnë rekomandimet nga institucionet për parandalimin e infektimit nga koronavirus. Përmes një postimi në Facebook, Berisha ka thënë se Kosova është në kthesën e parë të ashpër. Ai tutje ka shtuar…

Edhe dy raste të reja me virusin Covid-19 në Kosovë, numri i të infektuarve shkon në 33

Janë konfirmuar edhe dy raste të reja me koronavirus në Kosovë. Dy prej rasteve pozitive janë raste kontakti njëri me vendbanim nga fshati Vrapçiç komuna e Gjilanit, e gjinisë femër me moshë 50 vjeç dhe tjetri me vendbanim nga fshati…

Beqare apo në lidhje? Përgjigjet Diana Avdiu

U bë një kohë e gjatë prej kur kemi dëgjuar të reja nga ish-Missi, Diana Avdiu. Bukuroshja po mban një profil më të ulët, larg intervistave dhe paraqitjeve publike. Mirëpo, përkundër këtij detaji, interesimi për të nuk mungon nga ndjekësit…

Këso gjeste bën Arbenita kur është vetëm në tren

Modelja e njohur kumanovare që jeton dhe vepron në Angli, Arbenita Ismajli po vazhdon të jetë në fokus të medieve rozë. Sidomos që kur u bë publike lidhja e saj me reperin Fero, emri saj është pjesë e pandashme e…

Këngëtari kosovar me koronavirus tregon çka i dërguan fëmijët në spital

Jetmir Hyseni erdhi nga Gjermania në Kosovë dhe u vendos në “Qendrën e studentëve”. Ai, vetëm pas një nate qëndrimi në konvikt, u prek nga simptomat e sëmundjes, shkruan “Kosovarja”. Hyseni, që është këngëtar nga Ferizaji, e gjithashtu sipërmarrës, duket…

Tuna i ka dy fjalë për motrat Kardashian

Tuna është “tallur” me vajzat të cilat kanë operacione plastike. Këngëtarja Tuna ka ditë që është tejet aktive në rrjete sociale. Duket se edhe koha e mjaftueshme po e bën të veten. Pothuajse të gjitha postimet që po i bën…

Tentim sulmi ndaj Buzhalës, reagon Haxhiu: I dënueshëm, por më ngjasoi me PDK’në

Ministrja e Drejtësisë dhe anëtarja e VV’së, Albulena Haxhiu, ka thënë se çdo tentim sulm ndaj gazetarëve është i dënueshëm, por se akuzat e Berat Buzhalës i kanë ngjasuar me ato të PDK’së. Haxhiu përmes një shkrimi në rrjetin social…

Merr koronavirusin nga dashnorja – tani është në izolim me gruan e tij

Një burrë nga veriu i Mbretërisë së Bashkuar aktualisht është në izolim pasi doli pozitiv me koronavirus. Ai u sëmur gjatë një fundjave romantike me një zonjë në Itali. Sidoqoftë, për gruan e tij ishte një udhëtim pune, kështu që…

Kjo është gjendja shëndetësore e Muhamet Sejdiut dhe bashkëshortes së tij

Këngëtari Muhamet Sejdiu dhe bashkëshortja e tij ndodhen në Klinikën Infektive në Prishtinë. Këngëtari Muhamet Sejdiu së bashku me gruan e tij janë infektuar me koronavirus. Çifti ndodhen në Klinikën Infektive në Prishtinë. Lidhur me këtë rast ai ka folur…

Enca duke ekspozuar trupin provokon nga karantina

Këngëtarja e njohur shqiptare Enca Haxhia, njihet për nga publiku shqiptar për shumë këngë të bukura që ka sjellë. Por ajo më shumë njihet për paraqitjet e saj të ‘nxehta’ në publik, për çka përflitet shumë nga publiku dhe mediat…

Gjermania shtrëngon masat, gjobat deri në 25 mijë euro

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e landeve kanë vendosur sot gjatë një konference telefonike që të ndalohen kontaktet sociale. Denimet tepër të larta. Gjermania e ka kuptuar shumë seriozisht luftën kundër virusit Corona, ndaj ka ashpërsuar sot rregullat për…

Xhensila reklamon të pasmet bombastike gjatë qëndrimit në shtëpi

Xhensila këtë kohën e izolimit ka zgjedhur të bëj palestër dhe të kujdeset për trupin e saj. Ajo vazhdimisht ka publikuar video duke u marr me aktivitete, ndërsa sot ka publikuar rezulatetet e këtij aktiviteti. Xhensila duket në formën më…

Gresa Pallaska bën thirrje për lutje kolektive

Gresa Pallaska ka bërë një thirje publike. Duke pasur parasysh situatën e jashtëzakonshme me koronavirus, reagimet nga emra të njohur të estradës nuk po mungojnë. Aktorja Gresa Pallaska ka vendosur që të kërkojë nga qytetarët që të bëjnë lutje kolektive.…

Si të bëni një gjumë të qetë

Melatonina është një hormon që prodhohet nga truri për të rregulluar ciklet e gjumit dhe për t’i dhënë njeriut qetësi çdo natë. Trupi prodhon 5 deri në 25 mikrogramë melatoninë çdo natë. Kjo sasi pakësohet me kalimin e moshës, gjë…

Enca as sutjena nuk vesh më, pa marre nxjerr krejt gjoksin jashtë

Këngëtarja shqiptare Ruenca Haxhia po vazhdon ti prijë listës si njëra ndër femrat më të ndjekura e pëlqyera në shoubiz. Se është një femër ambicioze dhe lufton me shpirt për gjërat që do këtë e ka thënë shumë herë në…

Hoxha i Drenasit: Rrini n’shpi, se tani mundë të ndodhë të keni “punë” me mua

Hoxha nga Drenasi, i njohur për qëndrimet e tij të veçanta në opinionin kosovar, Osman Musliu, sërish ka ardhur me një porosi të veçantë për qytetarët e Drenasit, përkatësisht për xhematin e tij. Ai ka këshilluar të gjithë që të…

Këshillat e mjekëve psikiatër për të përballuar mendërisht izolimin

Ekipi i stafit të Ankthit në Mbretërinë e Bashkuar, (shumë prej të cilëve kanë përvojën e tyre personale të ankthit) sugjerojnë disa këshilla që ju vijnë ndihmë qytetarëve, sesi të kujdesen për veten kundër ankthit, duke qenë se vetë-izolimi i…

E dhimbshme ndërron jetë në moshën 27-vjeçare djali i kryetarit të klubit të futbollit kosovar

Ai ndërroi jetë dje në moshën 27-vjeçare. Lajmi është bërë i ditur nga faqja zyrtare e klubit kuqezi. Ngushëllime familjes Islami i ka bërë KF Gjakova. Po ashtu, një gjë të tillë e kanë bërë edhe shumë futbollistë tjerë nga…

Flet 32 vjeçari Kosovarë i ardhur nga Gjermani tashmë i prekur me koronavirus, tregon simptomat e para të cilat i kishte – KUJDESË!

Katër persona rezultuan pozitiv nga testet e kryera së fundi për COVID-19 së në Kosovë. Një nga 28 qytetarët kosovarë të prekur nga koronavirusi është edhe 32 vjeçari nga fshati Bibaj në komunën e Ferizajt. I kontaktuar nga Indeksonline, Jetmir…

Dy simptomat e reja të koronavirusit – humbja e nuhatjes dhe shijimit!

Otorinolaringologu britanik, Nirmal Kumar, ka thënë se rahas kollës së thatë, temperatures apo etheve, dy simptoma të tjera të Covid-19 mund të jenë edhe humbja e nuhatjes dhe shijimit.Shoqata Britanike e Otorinolaringologjisë thotë se pacientët asimpomatikë ose personat që nuk…

Shembull për t’u ndjekur: Qytetarët mbajnë distancën me njëri-tjetrin para në furre në Prishtinë

Qytetarët tashmë janë duke i respektuar këshillat e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik. Mëngjesin e sotëm disa qytetarë në lagjen ‘Dardania’ të Prishtinës po e mbajnë distancën dy-metërsh me njëri-tjetrin, në mënyrë që ta shmangin infektimin, shkruan Express. E deri më…

Heq maskën dhe pështyn mbi fruta duke qeshur, idiotësia e fundit në kohë koronavirusi (Video)

Heq maskën, pështyn mbi fruta dhe nis të qeshë. Është ky budallallëku i fundit në këto kohë koronavirusi që po qarkullon në rrjetet sociale. Në videon më poshtë mund të shihni se si një person heq maskën dhe pështyn mbi…