4 fakte interesante që fytyra thotë për personalitetin tuaj

Studimi i 1700 fotografive të fytyrave, në fakt të hundëve të tyre, u botua në Journal of Craniofacial Surgery në 2013. Studiuesit shqyrtuan 14 forma të ndryshme të hundës dhe i lidhën ato me lloje të ndryshme të personalitetit Rezulton…

5 fakte që duhet t’i dini rreth kolesterolit

Përshtati në shqip: Blertina Koka Fjalën kolesterol nuk duhet ta lidhim patjetër me fjalën sëmundje. Në nivele normale, kolesteroli luan rol jetik për shumë funksione fiziologjike si: prodhimi i hormoneve, i vitaminës​ D, formimi i membranave të qelizave etj. Por,…

Njihuni me 6 faktet që nuk i dinit për vezët

Pulat nuk janë zogjtë e vetëm që bëjnë vezë të ngrënshme Vezët mund të përgatiten në shumë mënyra dhe mund të përdoren për gjëra të ndryshme si te ushqimi, dekorimi i ëmbëlsirave dhe trajtimi i problemeve të thjeshta familjare si…

7 fakte rreth kafes, që ju bëjnë të rrëmbeni menjëherë një filxhan

Këtu janë 7 arsye të forta për të pirë kafe pa u shqetësuar shumë. Ju mjafton ti hidhni një sy: Kafeja stimulon performancën e trurit Kur bëhet fjalë për çështje të vëmendjes, vigjilencës dhe përqendrimit, mund të mbështeteni plotësisht tek…

Fakte. Pse gjaku për analiza merret nga gishti i unazës

Së pari, gishti i madh dhe gishti i vogël janë shumë të lidhur me krahun. Ndaj nëse merrni ndonjë infeksion, këto gishta e përçojnë dhe e shpërndajnë atë në krahë. Rrjedhimisht, gjaku duhet marrë në të gjithë gishtat e tjerë…

7 fakte rreth kafes, që ju bëjnë të rrëmbeni menjëherë një filxhan

Këtu janë 7 arsye të forta për të pirë kafe pa u shqetësuar shumë. Ju mjafton ti hidhni një sy: Kafeja stimulon performancën e trurit Kur bëhet fjalë për çështje të vëmendjes, vigjilencës dhe përqendrimit, mund të mbështeteni plotësisht tek…

Sezoni i gështenjave, pse i nevojiten organizmit

Gështenja është një frut tipik i stinës së vjeshtës, shumë e dashur nga të mëdhenj e të vegjël, për shijen që ajo ka. Sa e sa herë në mbrëmjet e ftohta, familjet mblidhen rreth një tavoline për të ngrënë gështenja…

10 fakte interesante që nuk i keni ditur për trupin

E dinit që njerëzit prodhojnë qeliza të reja të gjakut? Ndoshta edhe mund ta dinit. Por ka disa fakte te tjera të cilat nuk janë nën fokusin e debateve të herëpashershme mjekësore dhe këshillues të artikujve. Ka disa fakte të…

Ju kanë ftuar për darkë? 8 truke si ta nderoni veten

Eksperti i kuzhinës Marie Aline jep disa këshilla të vlefshme, ndër të cilat mësimi i ditës është: hani mes miqve. Ja cilat janë 8 rregullat: o i o i o i o i o i o i o i o…

Ushqimet që ne mendojmë se janë të shëndetshme, por në fakt gabohemi!

Është shumë e vështirë në ditët e sotmet të gjesh produkte që janë 100 % të shëndetshme, por të paktën ne do të dëshironim që të ishim të sigurtë që produkti që po hamë të ketë përfitime shëndetësore. Dhe meqë…