E dini pse qajnë gratë shtatzëna? Ja disa arsye qesharake

Dashur padashur gratë shtatzëna ledhatohen nga pak për shkak të qenies që mbajnë brenda vetes, por me të drejtë sepse çdo gjë ju falet gjatë asaj periudhe. Por hormonet bëjnë të vetën pavarësisht se ato urrejnë ta dëgjojnë këtë gjë.…

Si të bëni për vete njeriun e zemrës, bazuar në shenjën e Horoskopit

Nëse mendoni se e keni gjetur partnerin tuaj ideal dhe nuk e dini se si ta bëni për vete atë, besoni te yjet! Çdo shenjë e zodiakut ka karakteristikat e saj të sakta dhe “pikat e dobëta” të saj për…

Këto fakte të rralla për jetën nuk i keni ditur!

Në jetë njeriu ballafaqohet me shumë situata, të mira e të këqija. Secila prej tyre lë gjurmë në ju dhe secili moment mbartë kujtime të caktuara. Por, duke jetuar mes shume problemeve dhe dinamikes, ndonjëherë priremi të mendojmë drejtë dhe…

11 fakte që mund të mos i keni ditur për Ramazanin

Myslimanët në të gjithë botën të hënën, më 6 maj nisin muajin e shenjtë të Ramazanit. Nërkohë më 4 qershor festohet Fitër Bajrami Agjërimi është obligim fetar për çdo besimtar mysliman të moshës madhore të qëndrueshëm psiko-fizik mirëpo nuk është…

4 fakte interesante që fytyra thotë për personalitetin tuaj

Studimi i 1700 fotografive të fytyrave, në fakt të hundëve të tyre, u botua në Journal of Craniofacial Surgery në 2013. Studiuesit shqyrtuan 14 forma të ndryshme të hundës dhe i lidhën ato me lloje të ndryshme të personalitetit Rezulton…

5 fakte që duhet t’i dini rreth kolesterolit

Përshtati në shqip: Blertina Koka Fjalën kolesterol nuk duhet ta lidhim patjetër me fjalën sëmundje. Në nivele normale, kolesteroli luan rol jetik për shumë funksione fiziologjike si: prodhimi i hormoneve, i vitaminës​ D, formimi i membranave të qelizave etj. Por,…

Njihuni me 6 faktet që nuk i dinit për vezët

Pulat nuk janë zogjtë e vetëm që bëjnë vezë të ngrënshme Vezët mund të përgatiten në shumë mënyra dhe mund të përdoren për gjëra të ndryshme si te ushqimi, dekorimi i ëmbëlsirave dhe trajtimi i problemeve të thjeshta familjare si…

7 fakte rreth kafes, që ju bëjnë të rrëmbeni menjëherë një filxhan

Këtu janë 7 arsye të forta për të pirë kafe pa u shqetësuar shumë. Ju mjafton ti hidhni një sy: Kafeja stimulon performancën e trurit Kur bëhet fjalë për çështje të vëmendjes, vigjilencës dhe përqendrimit, mund të mbështeteni plotësisht tek…

Fakte. Pse gjaku për analiza merret nga gishti i unazës

Së pari, gishti i madh dhe gishti i vogël janë shumë të lidhur me krahun. Ndaj nëse merrni ndonjë infeksion, këto gishta e përçojnë dhe e shpërndajnë atë në krahë. Rrjedhimisht, gjaku duhet marrë në të gjithë gishtat e tjerë…

7 fakte rreth kafes, që ju bëjnë të rrëmbeni menjëherë një filxhan

Këtu janë 7 arsye të forta për të pirë kafe pa u shqetësuar shumë. Ju mjafton ti hidhni një sy: Kafeja stimulon performancën e trurit Kur bëhet fjalë për çështje të vëmendjes, vigjilencës dhe përqendrimit, mund të mbështeteni plotësisht tek…