Data e sotme dhe e veçanta e saj: 02.02.2020 lexohet njëjtë nga të dyja anët

Data 02.02.2020 është e veçantë jo vetëm për numrat e interesante me dysha dhe zero, por ka një karakteristikë. Kjo datë ngado të lexohet, si nga e majta në të djathtë, si nga e djathta në të majtë del njëjtë…

Testi më i veçantë i inteligjencës me vetëm tri pyetje: sa jeni të zgjuar?

Testi më i shkurtër i inteligjencës në botë përbëhet nga vetëm tre pyetje, por vetëm një në gjashtë njerëz arrijnë të japin përgjigje të sakta! Për t’iu përgjigjur këtyre pyetjeve, duhet të dini bazat e matematikës, por edhe të keni…

Nëna e 21 fëmijëve: Në 2020 mirëpresim beben 22

Nëna e familjes më të madhe në Britani tha se 2019-ta kishte qenë më i vështiri për familjen e tyre, për shkak të humbjes së dy personave të afërm në familje, si babai dhe vjehrra e saj. Por 44-vjeçarja Sju…

E jashtëzakonshme: 34 vjeçari nga Bosnja flet 56 gjuhë, ja sa kohë i duhet për të mësuar një te re

Ai është vetëm 34-vjeç, por Muhamed Meshiçi nga Tuzlla e Bosnjës dhe Hercegovinës flet plotë 56 gjuhë. Meshiç kur ishte vetëm 16-vjeç kishte ushtruar detyrën e këshilltarit komunal. I riu nga Tuzla, është me profesion avokat, studiues i mirë i…

Polici norvegjez dënon veten, pasi voziti anijen pa jelek të shpëtimit

Një polic ka dënuar veten në Norvegji, për shkak se nuk e kishte bartur jelekun e shpëtimit gjatë patrullimit me anije në det. Fotografitë e policit Arne Stavnes, janë publikuar në të përditshmen “Verdens Gang”, ku shihet duke qëndruar në…

Ka tërhequr dhe ka shtrënguar gishtin e vet të unazës 20 sekonda. Rezultati?

Kur diçka na dhemb apo kemi ndonjë dhembje, zakonisht përdorim ilaçe. Shikoni këto këshilla se si t’i largoni plotësisht ilaçet helmuese nga jeta juaj! Sipas artit të refleksologjisë së lashtë, secili gisht është i lidhur me ndonjë dhembje dhe emocion,…

E pickuan mbi 25 gjarprinjë, gjakovari vjen me gjarpër n’Kosove Show

Hysni Rexhaj nga komuna e Gjakoves është rast specifik në vendin tonë. Ai zbutë ujqërit dhe çdo kafshë tjetër si dhe zvarranik të ndyshëm. Ai tregon se është pickuar nga gjarpërinjë të ndryshëm madje as nuk ka kërkuar ndihmë mjekësore.…

Llojet e dashurisë që i përjetoni

Le të tregohemi të sinqertë, të gjithë fantazojmë që një ditë të gjejmë partnerin/partneren ideale, që do qëndrojnë pranë nesh. Jo çdo kush është me fat të gjej ‘dashurinë e vërtet’ me personin e parë që zhvillojnë ndjenja për ta.…

Vogëlushet heroina nga Kosova, që 6 vite presin flokët e tyre për një qëllim prekës

Agnesa 13 vjeç, Driola 11 dhe Ariona 8, janë tri vajzat me prejardhje nga Kosova por që jetojnë në Gjermani, të cilat tash e sa kohë dhurojnë flokët e tyre për fondacionin “Deutsche Kinder krebs Hilfe”, për fëmijët që vuajnë…

Ky frut iu ndihmon grave që të lindin djalë

Sipas një studimi, të hash banane para ngjizjes mund të rrisë shanset për të pasur një djalë. Studimi, i udhëhequr nga Fiona Mathews jep një lidhje midis dietave të larta të kaliumit dhe konceptimit të fëmijëve të gjinisë mashkull. Siç…