Ja me çfarë mund t’i kombinoni dardhat në kuzhinë

Dardha është një frut me shumë varietete. Ka kaq shumë mënyra për ta përdorur atë në kuzhinë, në receta të panumërta të shijshme. Ky frut i ëmbël dhe me lëng, është gjithmonë në gjendje të na japë diçka ekstra, si…

Një truk i thjeshtë që qumështi të mos ngjitë

Mund t’u ketë ndodhur me dhjetëra herë që të harroni qumështin në zjarr. Nëse keni pasur fat dhe temperatura ka qenë e ulët, ai mund të mos jetë derdhur, në të kundërt mund të ketë mbuluar të gjithë sobën tuaj.…

Sa herë dhe si ta pastroni siç duhet furrën

Pastrimi i furrës është një punë që askujt nuk i pëlqen, por për fat të keq është i nevojshëm. Në furrë mbeten shumë gjurmë yndyrnash ushqimore, të djegura që ndonjëherë mund të jenë jo vetëm toksike, por edhe të prishin…

4 mënyra të thjeshta sesi të pini sa më shumë ujë

Pirja e ujit për shumë njerëz është diçka jo fort e këndshme. Por të gjithë biem dakord se pirja e ujit është diçka e mirë për ne. Uji ndihmon të mbani nën kontroll kaloritë dhe pastron të gjithë organizmin. Por…

Lëngu i kastravecit turshi është çudibërës

Pas konsumimit të kastravecit turshi, na ndodh shpesh që ta hedhim lëngun e saj, por që në fakt ne veprojmë gabim, pasi ai lëng është çudibërës për organizmin tonë. Për të vërtetuar faktin se na bën mirë për shëndetin tonë,…

Ja pse duhet të lini një monedhë në frigorifer kur jeni në udhëtim apo me pushime

Me siguri që pas pushimeve të verës, do të donit sërish pushime të tjera po kaq të bukura edhe në dimër. Vende malore me dëborë dhe ski, sigurisht që do të ishin ideale. Pra, mund ta lini sërish shtëpinë vetëm…

Pse duhet të shtoni kripë në kafenë tuaj

Tingëllon paksa e çuditshme, por në fakt e ka një shpjegim të vlefshëm. Kripa nuk do të shtojë kaloritë, siç e bën sheqeri, apo kremi në kafe, por do të zbusë shijen e hidhur të kafesë. Nuk po flasim për të hedhur…

7 gjëra që duhet t’i pastroni urgjentisht gjatë sezonit të gripit

Janë disa vende ku mikrobet shtohen, të cilat duhet të pastrohen më mirë gjatë sezonit të gripit. Specialistët e higjienës specifikojnë çfarë kujdesi të tregoni me to. Rubinetatw Rubinetat janë pjesët më të pista, në kuzhinë dhe në banjo, sepse…

5 gabimet që duhen shmangur kur skuqni qepë

Nëse i keni provuar ndonjëherë qepët e karamelizuara, atëherë ju e dini se sa magjike janë ato në të vërtetë. Gatim i ngadaltë, feta të holla dhe kaq mjaftojnë për t’i transformuar ato tërësisht. Nëse i keni gatuar ose thjesht…

Mësoni si t’i ngrini frutat sezonalë siç duhet

Për të ruajtur të gjitha cilësitë e frutave, në mënyrë që ju të gëzoni shijen e tyre në dimër, është e nevojshme t’i ngrini në mënyrën e duhur. Nëse fruti është zgjedhur gjatë blerjes dhe është i pjekur mirë, është…

6 ushqimet që mund t’i ripërdorni para se t’i hidhni

Mendoni se disa produkte që gjenden në kuzhinë dhe frigorifer duhet t’i hidhni sepse nuk dini se çfarë të bëni më me to. Sipas jush, nuk ju hyjnë më në punë dhe e vetmja zgjidhje ëshë ti hidhni poshtë. Por,…

Largoni aromën e qepës me këtë përbërës

Qepa është një ndër perimet më të përdorshme në kuzhinë, e cila përmban vlera të larta ushqyese. Preferencat për të janë të ndryshme, sepse një pjesë e fëmijëve apo edhe të rriturve nuk dëshirojnë ta konsumojnë atë në asnjë lloj…

Si t’i riktheni shkëlqimin rubinetit të lavamanit me 1 përbërës

Dëshira është që i gjithë lavamani i kuzhinës të jetë gjithmonë me shkëlqim pa njolla apo pika, por duke e përdorur atë vazhdimisht, bëhet një mision i pamundur. Nganjëherë problemi qëndron edhe tek mungesa e kohës për ta pastruar lavamanin…

Hiqni njollat e ndryshkut nga enët e kuzhinës me një patate

Ndodh shpesh që pavarësisht se përpiqeni të kujdeseni mirë për enët e kuzhinës, veçanërisht për tiganët dhe tenxheret, ata sërish mund të preken nga njollat e ndryshkut. Janë njollat më të zakonshme që ndonjëherë bëhen shumë të bezdisshme, aq më…

Këshilla se si t’i kurseni paratë kur hyni në supermarket

Vjen mesi i muajit dhe ju përsëri nuk keni para mjaftueshëm për të kaluar muajin? Duhet të ndiqni këto këshilla kursimi, sepse me siguri “armiku” jeni ju. 1. Bëni një listë javore të nevojave që keni Bisedoni me familjarët tuaj…

Si të qëroni vezë perfekte në vetëm 10 sekonda

Në shtëpinë tuaj keni një rast festiv dhe ju duhet të qëroni një numër të madh vezësh. Sigurisht, mund të jetë pjesa më e bezdisshme dhe e ndërlikuar njëkohësisht. Pavarësisht të gjithave, ju jeni të detyruar në njëfarë mënyre që…

Mos e hidhni lëkurën e mollës, ja 7 përdorime fantastike të saj

Mollën mund ta konsumoni si frut dhe në mënyra të tjera. Për lëkurët e saj, mbase nuk e keni vrarë aq shumë mendjen. Por, ka disa mënyra ku ju mund t’i përdorni lëkurët e tyre. Kështu që, bëni mirë të…

Si të zgjidhni mandarinat më të ëmbla

Mandarinat janë frutat më të vlerësuara të kësaj kohe të vitit: të ëmbla dhe me lëng, ato janë të përsosura për t’u konsumuar si një mëngjes i lehtë, për t’ua dhënë fëmijëve me vete ose si ëmbëlsira. Ato janë agrumet…

Vendoseni hudhrën poshtë jastëkut ose në xhep, ja pse…

E përdorur gjerësisht në gatime, si aromatizuese apo edhe në forma të tjera. Në këtë rast, vjen me dy përdorime të veçanta dhe shumë efikase. Është fjala për hudhrën, e cila është një nga ushqimet më të shëndetshme Ajo duhet…

Si të shtojmë peshë në mënyrë të shëndetshme

Shëndoshja, ashtu sikurse dobësimi duhet të bëhet vetëm në mënyrë të shëndetshme! Edhe pse shumica e njerëzve sot do të ndjenin “zili” po të dëgjonin dikë të shprehet se ka nevojë të shëndoshet, egzistojnë njerëz që e kanë këtë “problem”.…

Soja në vend të ilaçit!

Një porcion djathë apo hamburger bimor, pak qumësht soje apo një tufë mugulli soje, do të eliminojë shumë telashe. Vetëm 50 g sojë apo përpunime të saj janë kontribut për shëndet të mirë! Soja është artikull i potë dhe ilaç…

Pse duhet të konsumoni dredhëza!

Dredhëzat janë fruta verore dhe shumë të shijshme që shumica prej nesh i preferojnë, por në shumicën e rasteve i duam në sallatë frutash, ëmbëlsira apo të zhytura në krem ose çokollatë. Për shkak të faktit se sezoni i tyre…

Ushqeheni me vezë? Ja çfarë të mire i keni sjellë trupit tuaj!

Vezët janë ushqimi më i domosdoshëm, më i lehtë, më i lirë dhe më i mbushur me proteina që mund ta hani.  Përveç se plotësojnë nevojën e përditshme të proteinave, vezët forcojnë gjithashtu edhe shëndetin tuaj. Vezët gjithashtu luajnë një rol…

Pjepri dhe anët e tij pozitive për shëndetin!

Pjepri me tulin e tij plot nuanca verore është shumë i shijshëm dhe i rekomanduar në këtë stinë. Frutin mund ta shijoni të plotë, ta përzieni me fruta ose perime ose të shtrydhni lëngun dhe të përfitoni një sasi të…

Çfarë ëmbëlsirash t’u japim fëmijëve?!

Gjithçka që ha fëmija është mirë të jetë e ushqyeshme. Këtë gjë duhet ta kemi parasysh që kur fëmija është në barkun e nënës dhe më tej kur e ushqeni me gji, kur ai ha ushqimet e familjes dhe kur…

Si të hiqni ndryshkun nga pajisjet metalike

Nëse keni enë gatimi apo mjete të tjera të cilat janë prekur nga njolla ndryshku, ka një mënyrë se si mund ta zgjidhni lehtësisht këtë problem. Nevojiten vetëm disa bustina çaji për ta bërë këtë. Përmbajtja e dobët e acidit…

Ja pse nuk duhet t’i lani pulat me ujë para se t’i gatuani

Të gjithë nënat tona e kanë praktikuar gjithmonë si metodë larjen e pulës para gatimit të saj. Por, pasi të lexoni këtë shkrim nuk do t’i lini ta përdorin më këtë metodë të vjetër. Të gjithë e dimë se konsumimi…

Ja si t’i “mashtroni” fëmijët tuaj të hanë ushqime të shëndetshme

Gazeta prestigjioze “The Guardian” raporton se adoleshentët mund të jenë duke i krijuar shprehitë e shëndetshme të ushqimit vetëm për t’i zemëruar të tjerët dhe të bëhen rebelë “cool” të cilëve nuk ua ndien për biskotat e mbuluara me çokollatë. Sipas…

A duhet ruajtur në frigorifer pjesa e mbetur e picës?

Është vonë dhe ju jeni vetëm në shtëpi. Dëshira për të gatuar vetëm për veten ju mungon. Kështu, i telefononi picerisë dhe porosisni picën tuaj të preferuar. Hani mjaftueshëm sa për tu ngopur dhe pjesët e mbetura mendoni t’i vendosni…

Si t’i konservoni ullinjtë për dimër

Ullijtë janë shumë të shijshëm në sezonin e vjeshtës dhe atë të dimrit. Është momenti kur në treg mund të gjeni ullij të vendit, në mënyrë që t’i konservoni për të shoqëruar pjatat tradicionale të shqiptarëve, fasule dhe thjerrëza, por…

Ja si t’i ruani gjatë qepët dhe hudhrat që mos të prishen

Shmangni hedhjen e perimeve që kanë lëshuar sythe duke i ruajtur në mënyrë të drejtë. Nëse blini sasi të mëdha të qepës dhe hudhrës me siguri keni qenë në situatë që perimet të fillojnë të nxjerrin sythe apo të vëreni që…

Përbërësi natyral që i ka munguar lavastoviljes tuaj gjithë këtë kohë

Nëse jeni me fat sa të keni një pjatalarëse, ju ndoshta e përdorni këtë pajisje për të pastruar çdo enë gatimi. Megjithatë, edhe pjatalarëset nuk janë perfekte. Ndodh ndonjëherë të dalin me njolla, madje edhe mbetjet e ushqimeve mbi to.…

Ja cili është vaji i duhur për skuqje

Vaji është një komponent thelbësor për pjekjen e ushqimeve. Pa atë, ju nuk do të merrni një pjekje të duhur të perimeve. Ka kaq shumë varietete sa përzgjedhja në supermarket bëhet e vështirë. Nga pikëpamja e sigurisë, është e rëndësishme…

Truku për ushqim pa baktere kur gatuani në skarë

Mishi apo peshku i pjekur në skarë është gjithmonë një vakt i shijshëm, sigurisht kur konsumohet brenda limiteve.Përgjithësisht, mishi dhe pëshku vendosen mbi skarë duke krijuar kontakt të drejtpërdrejtë me të. Në mënyrë që të përgatiten shumë të shijshme dhe…

Të gjitha truket për të mos hekurosur (thuajse) asnjëherë!

Hekurosja e rrobave është një prej punëve më të urryera për shumë femra. Ndiqni këto këshilla hap pas hapi për të mos patur më rroba të zhubrosura edhe pse mund të braktisni një herë e mirë hekurin e hekurosjes. Kjo…

Ushqimet që nuk duhen mbajtur në frigorifer

Nëse mendoni se në frigorifer duhet të futen të gjitha ushqimet për të qëndruar të freskëta e të shijshme e keni gabim. Sigurisht nuk po flasim për produktet e thata si makaronat, orizin apo miellin, por e kemi për frutat,…

Ja strategjitë për të gatuar pa u lodhur!

Nëse bën pjesë në grupin tonë “Po sot çfarë të gatuaj?”, ja strategjitë për të gatuar pa u lodhur. Zgjidh atë që të përshtatet! Kthehesh vonë nga puna dhe nuk ke asgjë gati në frigorifer, atëherë bëj gati diçka të…

Disa truke për amvisat

https://www.facebook.com/KuzhinaShqipe/videos/1564858816873561/ Zgjidhja për mosqulljen e kërpudhave Truku qëndron në mbështjelljen e tyre me letër kuzhine përpara se t’i vini ato në frigorifer. Në këtë mënyrë, ato nuk do të qullen. Kekë të vegjël si të sapo bërë (ose të blerë)…

Lëngu i turshisë – Zbulohen vlerat për organizmin

Lëngu i turshisë është i preferuari i sportistëve, ndonëse prej kohësh ekspertët nuk i njihnin mirë vlerat e tij. Deri pak kohë më parë, ekspertët supozonin që lëngu i turshisë ndihmonte me ngërçet dhe dhimbjet e muskujve. Rezultoi që ata…

8 arsyet pse ndiheni gjithmonë të uritur

Ndjesinë e urisë e përjetojmë shumë shpesh gjatë një dite, por kjo nuk do të thotë që vërtet trupi ynë ka nevojë për ushqim. Nëse ndiheni gjithmonë të uritur ky është një sinjal që po ju komunikon diçka tjetër për…

Ja si lani muret dhe kurseni paratë e bojës

Është një prej atyre pastrimeve që nuk i shmangni dot. Ose do t’i lyeni dhe duhet të paguani dikë për ta bërë këtë, ose lajini më mirë, në ditën e pushimit dhe kurseni paratë Është koha kur mund të lini…

Si të mbillni xhenxhefil në shtëpi?

Bima e xhenxhefilit kërkon një klimë të ngrohtë me temperatura që nuk bien më poshtë se 17 gradë celcius. Në tokën shqiptare kjo nuk është e mundur, por xhenxhifili rritet lehtësisht brenda shtëpisë, pasi temperaturat brenda janë të ngrohta edhe…

Përbërësi që e bën çdo gatim më të shijshëm

Do të ngremë në piedestal qepët e kuqe për një minutë. Shija pikante dhe pak aciditoze njëkohësisht vështirë se mund të injorohet. Parapërgatitja e tyre mund të bëhet me vetëm 3 përbërës: Qepë të kuqe, uthull nga vera e kuqe dhe…

Si t’a qërosh siç duhet xhenxhefilin

Xhenxhefili është një nga to bimët që ne e duam gjatë gjithë vitit, por sidomos në në shumë pjata dimërore me freskinë dhe shijen e tij djegëse. Sjell një aromë pranvere në kuzhinë atëherë kur kemi më së shumti nevojë…

Si t’a pastroni lavatriçen

Kur makina larëse prishet, e gjithë familja çoroditet. Aq më shumë nëse ka fëmijë të vegjël në shtëpi. Prandaj, mbajeni të pastër dhe të shmangni ndonjë dëm të mundshëm, me aq sa keni në dorë. Çfarë e kërcënon një makinë…

Si të hiqni lehtësisht yndyrën nga çelësat e sobës

Pastrimi i sipërfaqeve që kanë yndyrë mund të jetë një detyrë sa e vështirë aq edhe e bezdisshme. Nëse ju keni përgatitur proshutë apo vezë të skuqura në tigan me vaj, yndyrnat sigurisht kanë spërkatur gjithë sipërfaqen e sobës dhe…

Sekretet e turshive me perimet e stinës së verës

Vera është periudha më e mirë për të shfrytëzuar perimet. Një mënyrë për ta bërë është edhe konservimi i tyre gjatë kësaj stine, për t’i konsumuar gjatë dimrit. Të gjithë e dimë dhe e kemi provuar që me bishtajoret, kryesisht…

Gështenjat mund t’i piqni edhe në furrë, një alternativë e shijshme

Vjeshta ka sjellë një shportë të bollshme me fruta të sezonale, mes tyre dhe frutin e dashur të gështenjës. Por kur ju shkon mendja te gështenjat e pjekura, do të donit të dilnit në rrugë dhe të blini një kaush.…

Udhëzues për shkrirje të suksesshme të frigoriferit

Shpejt dhe sigurt: Lecka me alkool dhe uji i nxehtë e shpejtojnë shkrirjen, ndërsa tharëset e flokëve janë rreptësisht të ndaluara. Për ta përshpejtuar shkrirjen vërini në frigorifer një enë me ujë të nxehtë. Për t’u siguruar që frigoriferi juaj…

Këto janë vetitë shëruese të lëngut të thanave

Thana, në sajë të përbërësve të saj ka gjetur një përdorim të gjerë në mjekësinë alternative. Për qëllime mjekësore përdoren kokrrat e thanës, gjethet, lëvorja e degëve dhe bërthamat e frutave. Kokrrat e thanës kanë një shije paksa të hidhur,…

A është ky çaji që e shkatërron kancerin?

Në luftën kundër kancerit, njerëzit çdo ditë japin miliona dollarë. Specialistët dhe mjekët në të gjithë botën punojnë për të gjetur ilaçin në ilaçe dhe teori komplekse. Por kërkimet e fundit vërejnë se ilaaçi për sëmundjet më të vështira mund…

Çaji taheebo

Rezultatet pozitive të pirjes së çajit taheebo, janë dëshmuar para së gjithash në shërimin e disa llojeve të kancerit, përfshirë leukeminë dhe shumë sëmundje tjera serioze. Konsiderohet se ky çaj, duke iu falënderuar një numri substancash vitale, nxit punën e…

Largoni dhimbjet e nyjeve me lëvoren e limonit

Nuk ka dyshim se limoni është një nga frutat më të shëndetshëm në planet. Kjo agrume është jashtëzakonisht e dobishme për trajtimin e problemeve të shumta shëndetësore duke përfshirë infeksionet e fytit, kapsllëku, problemet me dhëmbë, gjakderdhjet e brendshme, reumatizmin,…

Preferencat për ushqime të yndyrshme të programuara gjenetikisht

Disa persona janë të programuar gjenetikisht të pëlqejnë ushqime të yndyrshme, kështu duke qenë të rrezikuar nga obeziteti, kjo sipas disa studiuesve britanik, shkruan BBC. Universiteti Cambridge ka zhvilluar një studim ku pjesëmarrës kanë qenë 54 persona. Këtyre u janë…

Farat e kungullit luftojnë qelizat e kancerit

Studimi i shkencëtarëve spanjollë ka zbuluar se farat e kungullit përmbajnë komponentë, të cilët me sukses luftojnë kundër qelizave të kancerit. Një studim i shkencëtarëve gjermanë ka arritur në përfundimin se konsumimi për çdo ditë të farave të kungullit, ul…

A është më mirë të hamë rrush të bardhë apo të zi

Rrushi ndikon si tonik natyral i organizmit, ngadalëson plakjen, përkatësisht pengon demencinë dhe sëmundjet degjenerative të syve… edhe rrushi i zi edhe ai i bardhë janë eliksir i rinimit, mirëpo për gjumë të rehatshëm është i mirë vetëm njëri nga…

Si të kuroni ulçerën me lëng lakre turshi

E keni pyetur veten se lëngu i lakrave turshi që ju e hidhni poshtë, sapo të mbaroni së konsumuari atë, ka veti të shumta ushqyese në shëndetin tuaj? Nëse jo, mësojeni tani se ky lëng ka aftësinë të shndërrohet në…

Pini më shumë çaj

Në vende të ndryshme të botës, çaji është pija më e zakonshme pas ujit , sipas hulumtimeve të specialistëve të shëndetit. Çaji dhe mbijetesa – Sipas specialistëve të shëndetit, çaji luan rol të rëndësishëm në shëndetin e njeriut e në…

Ky është lëngu magjik që po konsiderohet më i mirë se ilaçet

Shafrani i Indisë, dikur konsiderohej si një erëz që mund të hidhej me raste tek gatimet, ndërsa tani cilësohet si një super ushqim që mund të kurojë gjithçka, që nga problemet në zemër deri tek helmimi. Shafrani i Indisë mund…

Do të shokoheni nga rezultatet nëse e pini këtë pije një orë para se të shkoni në krevat

Pos që do të djegë yndyrat shpejt, nga trupi do të eliminoni gjithë atë që keni futur atë ditë. Trupi juaj do të ketë dobi të mëdha nga kjo përzierje. Po ju japim recetën për laksativ natyral. Në të vërtetë, kjo përzierje…

Dieta e vjeshtës

Supa është ideale për këtë periudhë të vitit. Sidomos ato me perime, bathë dhe drithëra të cilët janë ushqime të çmuara për të ri ekuilibruar kripërat minerale pas verës dhe për ardhjen e dimrit. Gjatë kësaj periudhe është mirë të…

Si të dalloni nëse mjalti është natyral dhe i përzier?!

1. Merrni pak mjaltë dhe fërkojeni atë në mes të gishtit tregues dhe gishtit të madh derisa të shpërbëhet. Mjalti i pastër është i mirë për lëkurën dhe nuk është ngjitës. Nëse ai që e keni fërkuar ngjitet, kjo do…

5 këshilla për një hekurosje pa lodhje

*Mos e kaloni kurrë hekurin e nxehtë mbi kopsat që gjenden nëpër rroba. *Këmishat i ktheni në anën e kundërt sa herë që hekurosni. Të njëjtën gjë bëni dhe me bluzat me stampa ose me dekoracione plastike pra të gjitha rrobat…

Mënyra më e mirë për të shkrirë ushqimet (Absolutisht jo në mikrovalë!)

Shkencëtarët suedezë kanë zbuluar mënyrën më të mirë për të shkrirë ushqimet që i kemi mbajtur në ngrirje dhe që duam t’i gatuajmë. Pasi t’i nxirrni nga frigoriferi, mos i lini të shkrihen vetë në temperaturën e dhomës, por futini…

18 gjërat e jashtëzakonshme që mund të bëni me fëmijët në kuzhinë

Fëmijët janë kuriozë dhe kanë shumë dëshirë të mësojnë gjëra të reja ndaj përfshirja e tyre në kuzhinë, ndërsa përgatisim drekën ose darkën, do të jetë një nga gjërat më argëtuese dhe më edukative që mund të bëjmë me to.…

Si të shmangni erën e lulelakrës gjatë gatimit

Të gatuani një lulelakër mund të jetë një veprim “mbytës”. Shpesh, ju duhet të mbyllni hundën vetëm për të shijuar këto ushqime të shijshme që natyra na ofron. Si brokoli dhe lakra, edhe pse lëshojnë këtë aromë, nuk mund të…

6 perimet që i blini njëherë dhe që rriten gjithmonë. Si t’i rrisni në shtëpi

Perimet e pagatuara janë shumë të mirë për shëndetin dhe ata të rriturit në shtëpi përmbajnë më shumë lëndë ushqyese se ato që blini në dyqane. E gjithë procedura kërkon pak kohë, por shija dhe pwrfitimet e tyre janë pa…

Një truk i thjeshtë për ta bërë biftekun më të butë

Do ju tregojmë një sekret: të ngrish dhe të shkrish biftekun përpara se ta gatuash atë, është mënyra më e mirë për ta bërë më të butë. Një studim i Universitetit të Kansas Sitit thotë se ngrirja bën që fibrat…

7 këshilla për të kuptuar etiketat ushqimore

Duke nisur nga data 13 dhjetor INCO (informacioni i konsumatorit) udhëzuesi i ri europian, do të jetë i detyrueshëm të përcaktohet në ambalazhin e produktit, duke u shfaqur në paketën ushqyesve të detajuar nga 100 g ose 100 ml. Pra…

Ushqimet që ndikojnë në gjatësinë e fëmijës suaj

Zhvillimi i fëmijëve në fëmijëri është më i ngadalshëm se sa gjatë foshnjërisë  (sidomos në vitin e parë të jetës). Në mënyrë të veçantë, pesha e fëmijës deri në moshën 7 vjeç rritet nga 2-2.5 kg në vit, ndërsa gjatësia…

Lëngu ideal për t’u konsumuar pas palestrës

Lëngu i turshive është pija e re që po përdoret së fundmi duke dhënë rezultate mahnitëse. Zakonisht pas stërvitjes ndodh të konsumojmë ujë apo qumësht me çokollatë. Por, kompania e lëngjeve Pickle, ka prezantuar një pije tjetër duke pretenduar se…

5 gabimet që bëni kur përgatisni pica në shtëpi

Pica që përgatitet në shtëpi kërkon shumë pak përbërës: salcë, domate, djathë, brumë. Ndaj picën e ëndrrave tuaja mund t’a përgatisni sipas dëshirës, sepse asgjë nuk ju pengon. Por, ju meritoni më të mirën ndaj sigurohuni që nuk po bëni…

Si t’i lani frutat që t’u hiqni pesticidet

Janë pjesë e dietës tonë, të pasura me vitamina dhe shumë vlera të tjera ushqyese. Por, duke qenë në kontakt me pesticidet, ata janë më të ekspozuara ndaj baktereve të ndryshmet. Ndaj, për t’u ushqyer shëndetshëm me fruta, ne ju…

Pse nuk duhet të pini kurrë kafe pas orës 3 të pasdites

Është ora tre e pasdites  dhe ju ndodheni në punë ose në shtëpi dhe ju kap dembelizmi, ndoshta dreka ishte më e rëndë seç duhet… gjëja e parë që ju shkon në mendje është të pini një kafe. Por mos…

Këshilla praktike për kuzhinën tuaj

• Për ta ruajtur bukën të freskët, mbajeni në ngrirje të frigoriferit. Kur ta nxirrni, do të shikoni se ka mbetur e freskët, sikur ta keni blerë atë ditë. • Që të mos ju forcohen bërxollat gjatë skuqjes, veproni në…

Këshilla se si të hani më pak pa mbajtur dietë

Nuk rrini dot pa përtypur diçka çdo moment? Jeni gjithnjë të uritur, saqë nuk e kontrolloni dot çfarë hani? Ne nuk mund t’ua heqim nga dora ushqimin, as nuk mund t’ju detyrojmë të mbani dieta të forta, por mund t’u…

Si të hiqni mykun nga frigoriferi

Pijet dhe ushqimet e lëna në frigorifer për një kohë të gjatë mund të bëhen habitati ideal për lulëzimin dhe përhapjen e mykut dhe baktereve të rrezikshme për shëndetin tonë. Mbajtja pastër e pajisjeve elektro-shtëpiake është thelbësore, por edhe më…

4 truke të thjeshtë për të tretur shpejt ushqimin

Tretja është një nga gjërat më të rëndësishme për të pasur një shëndet të mirë. Por jo gjithmonë e arrijmë këtë gjë, qoftë për shkak të një ushqimi që kemi ngrënë apo nga ndonjë shkaktar tjetër i jashtëm. Nëse gjendeni…

10 këshilla për të paketuar dhe transportuar drekën

Çanta juaj mban akoma erë nga supa që iu është derdhur dje ndërsa kishit marrë me vete ushqimin në punë, ndërsa makaronat janë derdhur në çantën tuaj! Ndodh shpesh që të mos e paketojmë siç duhet ushqimin, por këshillat e…

Ja çfarë nuk duhet të ruani në frigorifer

Është e vërtetë se shumë produkte ushqimore duhet të ruhen në frigorifer, për të ruajtur integritetin dhe për t’i bërë ata të zgjasin më gjatë, por ju duhet të dini se jo të gjitha mbahen në frigorifer, pasi ata humbasin…

Ratatuja-ushqim i lehtë veror

Përbërësit 2 kungulleshka mesatare 1 patellxhan i madh 6 domate 5 luge salcë domate 1 thelbë hudhër 1 qepë 1 spec i kuq 1 spec gjelbert melmesa krip, piper i zi, vegete Hapat Patellgjani e prejm ne feta te holla,leme…

Pemë apo Perime? (KUIZ)

A mund t’i identifikoni se cilat nga këto produkte janë pemë dhe cilat perime? Sipas botanistëve, fruti zhvillohet nga lulet. Gjithashtu, kjo është pjesë që përmban vetë fara e frutit. Lloje të tjera të bimëve konsiderohen perime. Ato përfshijnë kërcellin,…

Tortë e lehtë

Përbërësit 2 filgjan sheqer (filgjan nesskafes, nga 200 ml) 4 vezë 21/2 filgjan miell 1 filgjan qumësht ¾ filgjan vaj ½ pluhur për pjekje 1 sheqer vanilje ose extract vanilje 2 pudinga vanilje 240 gr çokollatë për zierje 1 filgjan…

Ushqim i lehtë vere

Përbërësit 4 qepe te njoma 2 speca te kuq 2 Speca te gjelber 2 domate të mëdha 3-4 vezë 150 gr djathë i fortë Krip, piper, vaj, magdanoz Hapat Ne nje tigan te thelle qesim qepet e grira,ne pak vaj.…

Brumi bazë për pite për amvisat e reja

Përbërësit miell pak Krip 1 vezë 500 ml ujë të vakët o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Ide për një iftar të lehtë

Përbërësit o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Makarona me djathë të shkrirë

Përbërësit 1 pako makarona 250 gr salce domatesh (një gotë) 3 kokë qepë 2 lugë gjelle gjalpë kripë Piper te zi pak magdanoz PËR KREMIN ME DJATHË 1 gotë qumësht 3 thelpinje hudher 500 gr djathë i shkrirë Hapat Marim…

4 këshilla se si ta përdorim ushqimin e mbetur

Shpesh na ndodh qe te na mbetet ushqim dhe nuk kemi ide se cfare te bejme me te. Meposhte gjeni disa keshilla te pergaditura nga KuzhinaShqiptare.com qe do te ju ndihmojne ne kete aspekt. 1. Buka bajate Shume shpesh na mbete…

4 këshilla të vogla por të rëndësishme

1. Gjate pjekjes se mishit lirisht mund te shtoni uje  dhe pasi qe mishi te jete i gatshme lengun e tepert mund ta perdorni vetem ti shtoni pak ajke te thart  (shmant) ose neutral (hopla per kuzhine) dhe me kete do…

Këshilla për pjekjen e mishit

Jo cdo here ne na behet mishi i shijshem edhe kur e pjekim dhe na shkon mundi dhe paraja thuajse kot.Per nje mish te pjekur mire duhet qe pervec  cilesise se mishit te dim edhe disa rregulla se sit a pergadisim…

Keshilla qe nuk i kemi ditur

Ka disa  keshilla  qe per  disa prej nesh jane te panjohura. Psh.Kur gatuajme oriz asnjehere mos e gjuani ujin ne te cilin eshte zier orizi per pilaf. Ne kete raste shtoni uje me shume per zierjen e orizit ku edhe…

Gjizë e bërë në shtëpi

Përbërësit 1L qumësht 2luge uthull molle 100ml krem pana Hapat Vendosim qumeshtin ne nje tenxhere ne zjarr te ulet dhe e nxehim derisa te arrije temperaturen 80°C duke e kontrolluar me termometer gatimi, ose nese nuk e keni mund te…

Si te ruajme erezat e fresketa ne vaj ulliri

Hapat Perzgjidhni nga kopeshti juaj ose nga supermarketi te gjitha llojet e erezave te fresketa qe deshironi. Ndajme gjethet ose i leme me gjithe kercell sipas deshires. I vendosim ne tabakane e kubeve te akullit. Erezat mund ti vendosim te…