Ja si lani muret dhe kurseni paratë e bojës

Është një prej atyre pastrimeve që nuk i shmangni dot. Ose do t’i lyeni dhe duhet të paguani dikë për ta bërë këtë, ose lajini më mirë, në ditën e pushimit dhe kurseni paratë Është koha kur mund të lini…

Si të mbillni xhenxhefil në shtëpi?

Bima e xhenxhefilit kërkon një klimë të ngrohtë me temperatura që nuk bien më poshtë se 17 gradë celcius. Në tokën shqiptare kjo nuk është e mundur, por xhenxhifili rritet lehtësisht brenda shtëpisë, pasi temperaturat brenda janë të ngrohta edhe…

Përbërësi që e bën çdo gatim më të shijshëm

Do të ngremë në piedestal qepët e kuqe për një minutë. Shija pikante dhe pak aciditoze njëkohësisht vështirë se mund të injorohet. Parapërgatitja e tyre mund të bëhet me vetëm 3 përbërës: Qepë të kuqe, uthull nga vera e kuqe dhe…

Si t’a qërosh siç duhet xhenxhefilin

Xhenxhefili është një nga to bimët që ne e duam gjatë gjithë vitit, por sidomos në në shumë pjata dimërore me freskinë dhe shijen e tij djegëse. Sjell një aromë pranvere në kuzhinë atëherë kur kemi më së shumti nevojë…

Si t’a pastroni lavatriçen

Kur makina larëse prishet, e gjithë familja çoroditet. Aq më shumë nëse ka fëmijë të vegjël në shtëpi. Prandaj, mbajeni të pastër dhe të shmangni ndonjë dëm të mundshëm, me aq sa keni në dorë. Çfarë e kërcënon një makinë…

Si të hiqni lehtësisht yndyrën nga çelësat e sobës

Pastrimi i sipërfaqeve që kanë yndyrë mund të jetë një detyrë sa e vështirë aq edhe e bezdisshme. Nëse ju keni përgatitur proshutë apo vezë të skuqura në tigan me vaj, yndyrnat sigurisht kanë spërkatur gjithë sipërfaqen e sobës dhe…

Sekretet e turshive me perimet e stinës së verës

Vera është periudha më e mirë për të shfrytëzuar perimet. Një mënyrë për ta bërë është edhe konservimi i tyre gjatë kësaj stine, për t’i konsumuar gjatë dimrit. Të gjithë e dimë dhe e kemi provuar që me bishtajoret, kryesisht…

Gështenjat mund t’i piqni edhe në furrë, një alternativë e shijshme

Vjeshta ka sjellë një shportë të bollshme me fruta të sezonale, mes tyre dhe frutin e dashur të gështenjës. Por kur ju shkon mendja te gështenjat e pjekura, do të donit të dilnit në rrugë dhe të blini një kaush.…

Udhëzues për shkrirje të suksesshme të frigoriferit

Shpejt dhe sigurt: Lecka me alkool dhe uji i nxehtë e shpejtojnë shkrirjen, ndërsa tharëset e flokëve janë rreptësisht të ndaluara. Për ta përshpejtuar shkrirjen vërini në frigorifer një enë me ujë të nxehtë. Për t’u siguruar që frigoriferi juaj…

Këto janë vetitë shëruese të lëngut të thanave

Thana, në sajë të përbërësve të saj ka gjetur një përdorim të gjerë në mjekësinë alternative. Për qëllime mjekësore përdoren kokrrat e thanës, gjethet, lëvorja e degëve dhe bërthamat e frutave. Kokrrat e thanës kanë një shije paksa të hidhur,…