7 këshilla për të kuptuar etiketat ushqimore

Duke nisur nga data 13 dhjetor INCO (informacioni i konsumatorit) udhëzuesi i ri europian, do të jetë i detyrueshëm të përcaktohet në ambalazhin e produktit, duke u shfaqur në paketën ushqyesve të detajuar nga 100 g ose 100 ml. Pra…

Ushqimet që ndikojnë në gjatësinë e fëmijës suaj

Zhvillimi i fëmijëve në fëmijëri është më i ngadalshëm se sa gjatë foshnjërisë  (sidomos në vitin e parë të jetës). Në mënyrë të veçantë, pesha e fëmijës deri në moshën 7 vjeç rritet nga 2-2.5 kg në vit, ndërsa gjatësia…

Lëngu ideal për t’u konsumuar pas palestrës

Lëngu i turshive është pija e re që po përdoret së fundmi duke dhënë rezultate mahnitëse. Zakonisht pas stërvitjes ndodh të konsumojmë ujë apo qumësht me çokollatë. Por, kompania e lëngjeve Pickle, ka prezantuar një pije tjetër duke pretenduar se…

5 gabimet që bëni kur përgatisni pica në shtëpi

Pica që përgatitet në shtëpi kërkon shumë pak përbërës: salcë, domate, djathë, brumë. Ndaj picën e ëndrrave tuaja mund t’a përgatisni sipas dëshirës, sepse asgjë nuk ju pengon. Por, ju meritoni më të mirën ndaj sigurohuni që nuk po bëni…

Si t’i lani frutat që t’u hiqni pesticidet

Janë pjesë e dietës tonë, të pasura me vitamina dhe shumë vlera të tjera ushqyese. Por, duke qenë në kontakt me pesticidet, ata janë më të ekspozuara ndaj baktereve të ndryshmet. Ndaj, për t’u ushqyer shëndetshëm me fruta, ne ju…

Pse nuk duhet të pini kurrë kafe pas orës 3 të pasdites

Është ora tre e pasdites  dhe ju ndodheni në punë ose në shtëpi dhe ju kap dembelizmi, ndoshta dreka ishte më e rëndë seç duhet… gjëja e parë që ju shkon në mendje është të pini një kafe. Por mos…

Këshilla praktike për kuzhinën tuaj

• Për ta ruajtur bukën të freskët, mbajeni në ngrirje të frigoriferit. Kur ta nxirrni, do të shikoni se ka mbetur e freskët, sikur ta keni blerë atë ditë. • Që të mos ju forcohen bërxollat gjatë skuqjes, veproni në…

Këshilla se si të hani më pak pa mbajtur dietë

Nuk rrini dot pa përtypur diçka çdo moment? Jeni gjithnjë të uritur, saqë nuk e kontrolloni dot çfarë hani? Ne nuk mund t’ua heqim nga dora ushqimin, as nuk mund t’ju detyrojmë të mbani dieta të forta, por mund t’u…

Si të hiqni mykun nga frigoriferi

Pijet dhe ushqimet e lëna në frigorifer për një kohë të gjatë mund të bëhen habitati ideal për lulëzimin dhe përhapjen e mykut dhe baktereve të rrezikshme për shëndetin tonë. Mbajtja pastër e pajisjeve elektro-shtëpiake është thelbësore, por edhe më…

4 truke të thjeshtë për të tretur shpejt ushqimin

Tretja është një nga gjërat më të rëndësishme për të pasur një shëndet të mirë. Por jo gjithmonë e arrijmë këtë gjë, qoftë për shkak të një ushqimi që kemi ngrënë apo nga ndonjë shkaktar tjetër i jashtëm. Nëse gjendeni…