A duhet t’i konsumojmë picat e ngrira? Ja çfarë thonë dietologët

Shiten në pako me të gjithë përbërësit e nevojshme për përgatitjen e tyre, Ato janë të gatshme dhe për rreth njëzet minuta mund t’i keni në tryezë. Kërkojnë vetëm pak kohë sa t’i bëni gati, por shija dhe aroma janë…

4 përdorimet e panjohura, por fantastike të majonezës

Majoneza është ndër produktet më të përdorura e sidomos nga fëmijët, që e përdorin më së shumti në sanduiçë apo ushqime të tjera. Por, atë mund ta përdorni edhe në shumë forma të tjera, përveçse si ushqim. Zbut mishrat rreth…

Ky është vakti që duhet të hani patjetër, është ‘miku’ i zemrës

Mëngjesi është vakti ‘mik’ i zemrës. Në këtë përfundim ka arritur “American Heart Association”, pas një studimi të zhvilluar mes njerëzve me sëmundje të zemrës, diabet dhe obezitet. Kush ha mëngjes rregullisht ka nivele më të ulëta të kolesterolit dhe…

Mos e lini qumështin të prishet, 4 përdorime të dobishme ku nuk u kishte shkuar mendja

Qumështi është një ndër produktet më të rëndësishme në planin ushqimor të çdo njeriu për shkak të vlerave të larta ushqyese që përmban. Por, përveçse për t’u pirë dhe për ta kombinuar atë edhe me ushqime  të tjera në receta…

Nëse pini ujë me limon në mëngjes, shtoni vetëm këtë përbërës dhe zbuloni 20 arsye pse

Pirja e ujit limon në mëngjes është bërë rutinë për një numër të madh njerëzish. Kjo është padyshim mënyra më e shëndetshme për të filluar ditën tuaj. Por duke shtuar edhe këtë përbërës do të keni edhe 20 arsye të…

Përdorni ujë orizi çdo ditë, 7 arsyet e mrekullueshme se pse duhet ta bëni

Nëse nuk e keni ditur më parë dhe e keni hedhur poshtë ujin e orizit, mos e bëni më këtë. Kjo, sepse uji i orizit të gatuar është një bekim më vete Për këtë ju nevojitet një tas me oriz.…

Ja cili është mëngjesi i shëndetshëm me të cilin duhet të nisni ditën

Dietologia Viktoria Naco këshillon ta filloni ditën me mëngjesin më të shijshëm dhe më të shëndetshëm. Ja cilat janë këshillat e saj. “Nëse nuk keni dëshirë për t’u kujdesur për ushqimin dhe regjimin tuaj duhet minimalisht të kujdesini për vaktin…

Sa gjatë mund ti mbajmë ushqimet në frigorifer?

Proshuta që hapët fundjavën e shkuar nuk do të qëndrojë përgjithmonë e freskët në frigoriferin tuaj. Në fakt, ka një guidë se sa gjatë mund të qëndrojnë ushqimet apo pijet në frigorifer pa u prishur.  Si fillim sigurohuni që frigoriferi…

Si ta largoni dëshirën për të ngrënë ëmbëlsira

Shumica e dëshirave shkaktohen nga emocionet, zakonet apo ushqyerja. Ndoshta pasi keni ngrënë një darkë të shëndetshme me sallatra dhe perime, direkt ju lind dëshirë për të ngrënë disa “macarons”. Ose ndoshta ju nuk keni ngrënë mjaftueshëm ushqim gjatë ditës,…

Aleatët më të mirë të pastrimit të shtëpisë suaj

Pastruesit më të mirë të shtëpisë ndoshta vijnë në një shishe, por në jo pak raste ata nuk rezultojnë efektivë. Por aleatët më të mirë të pastrimit të shtëpisë suaj gjenden në kuzhinën tuaj… Limoni Limoni pastron shumë mirë mikrovalën,…