Kjo pije e mrekullueshme ju zgjidhë shumë probleme shëndetësore

Pija e bërë nga uji, limoni dhe mjalta jep përfitime të mahnitshme shëndetësore për të gjithë organizmin. Kjo pije zbut simptomat e ftohjes dhe gripit, rregullon oreksin, rrit nivelet e energjisë dhe nxitë punën e sistemit tretës. Në një gotë…

Çka është më i mirë për organizmin – ujë i vakët apo i ftohtë?

Nëse ju hidheni në ujë të ftohtë, dhe jashtë është shumë nxehtë, çfarë do të ndodhë me trupin tuaj? A është relaksuar apo ngrirë? Ndoshta e dini se uji i ftohtë i mbyll poret dhe tendosë lëkurën, ndërsa uji i…

Këto janë dobitë e jashtëzakonshme të hurmës

Hurmat konsumohen në pjesë të ndryshme të botës, ndërsa në vendet arabe janë një pjesë e rëndësishme e dietës. Më së shpeshti hahen të thata, por kjo nuk do të thotë ndonjë ndryshim – efektet e saj të dobishme për…

Me këto ushqime e luftoni stresin

Pranë vetes gjithmonë duhet të keni fruta të thara, sidomos kur moti është i ftohtë, sepse përmbajnë substanca të rëndësishme për organizmin Këtë e ka rekomanduar eksperti i njohur nga Vjena, profesor Dr. Hademar Bankhofer. Arsyet e konsumimit të frutave…

Lëngu natyral që pastron mëlçinë

Mëlçia është organi që ka shumë rëndësi për organizmin e njeriut, pasi kryen disa funskione në organizëm, si djegia e yndyrërave, largimin e toksinave dhe shumë të tjera. Por ushqimi jo i duhur dhe një stil jete jo i shëndetshëm…

Ushqimet që ju lënë pa gjumë

Pagjumësia është një ndër problemet e jetës moderne, e cila shkaktohet nga faktorë të shumtë si stresi, aktiviteti i tepërt mendor dhe të tjera. Por, në fakt janë edhe ushqimet ato të cilat ndikojnë për një gjumë të qetë dhe…

Recetë natyrale për të shkrirë dhjamin e barkut për më pak se 3 javë!

Një mjeke popullore nga Lindja e Mesme thekson se ka recetën për melhemin revolucionar, të cilin e ka përgatitur me qëllim t’u ndihmojë femrave për të humbur 10 centimetra në bel, për vetëm tri javë. Receta është e thjeshtë dhe…

Me këtë recetë popullore i pastroni mushkëritë!

Kjo recetë është jashtëzakonisht efektive për trajtimin e kollit të vazhdueshëm, e gjithashtu është njëqind për qind natyrale dhe e sigurt për t’u përdorur nga fëmijët dhe të rriturit. Karotat janë shumë të shëndetshme për personat me diabet, si dhe…

Rrëfimi i njeriut që shëroi tumorin në tru vetëm me këtë frut

Kjo është një recetë, që ka të bëjë me rrëfimin e njeriut që ka shëruar kancerin. Ai kishte vuajtur nga tumori në kokë, me një madhësi prej 5,5 cm. Pas operimit tumori i ishte kthyer përsëri. Pas operacionit të dytë,…

Ju që pini kafe çdo ditë, lexojeni

Një studim i ri ka gjetur se pirja e rregullt e kafesë nuk çon në rrahje të tepërta të zemrës – një studim i mëhershëm që thoshte se konsumimi i kafeinës mund të çrregullojë ritmet e rregullta kardiake. Studimi, që…