Dymbëdhjetë mënyra që trupin tuaj ta përgatitni për agjërim

Planifikimi dhe përgatitja e trupit për muajin e agjërimit do të lehtësojë ndryshimin dhe do të zvogëlojë të gjitha simptomat të cilat do të mund t’i ndienit. Mbani në mend që jo vetëm e trajnoni trupin tuaj që të funksionojë…

6 veprime që bëjmë çdo ditë dhe nuk e dime që na demtojnë

Si rregull, rezultati është gjithmonë i dukshëm. Gjithsesi, ne sot do t’ju tregojmë 10 gjëra të rëndësishme të cilave duhet t’ju kushtoni më shumë rëndësi. Kuptohet përveç sportit dhe ushqimit. Çfarë duhet të keni parasysh për shëndetin, por edhe për…

A duhet të heqim dorë nga kontraceptivët gjatë kohës së karantinës?

Përgjegjësia e kontracepsionit zakonisht ka tendencë të bjerë mbi supet e një gruaje; ndërsa prezervativët janë të disponueshëm gjithnjë për të parandaluar shtatzëninë dhe përhapjen e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme. Zakonisht, këto pilula janë të bazuara në hormone, dhe disa…

7 gjërat që humbni kur martoheni

E kam takuar burrin tim kur isha në shkollë të mesme. Ai ishte në kolegj, unë isha në vitin e fundit, dhe ramë shumë shpejt në dashuri. Pas takimit të parë e dija që pjesën tjetër të jetës dëshiroja ta…

Përse janë shtuar ëndrrat e frikshme gjatë karantinës?

Nëse po sheh shumë ëndrra të frikshme këto kohë aspak të lehta, nuk je i/e vetëm. Së fundmi, e gjithë bota është në një ëndërr të frikshme. Ëndrrat e këqija që po shohin mijëra njerëz në botë gjithnjë e më…

Udhëzime për vetë-kënaqësinë e një gruaje në kohë pandemije!

Gratë tani janë ngecur brenda dhe kanë kaluar javë të tëra për shkak të pandemisë koronavirus. Masturbimi është një lehtësues i shkëlqyeshëm i stresit, dhe ky udhëzues mund t’ju ndihmojë të zbuloni se çfarë ju ndihmon. Të kesh këtë kohë…

Përfitimet e ekstraktit të hudhrës së moshuar

I njohur si allium sativum në qarqet shkencore, hudhra konsiderohet si një nga ushqimet më të mira parandaluese të sëmundjes për shkak të efekteve të saj të fuqishme dhe të përhapura. Ekstrakti i hudhrës në moshë është bërë një qendër…

Shtatë mënyra për t’i përballuar dhe kapërcyer krizat jetësore

Humbja e më të dashurve, shpërngulja, largimi nga puna, ndërprerja e lidhjes ose stresi i përditshëm ndikojnë negativisht në psikën tonë, dhe edhe pse më së lehti është t’i dorëzohemi pikëllimit dhe ankimeve e vajtimit, ato nuk do të ndihmojnë.…

Shtatë produkte bukurie të thjeshta që mund t’i bëni në kuzhinën tuaj

Të kujdesesh për pamjen tënde kërkon shumë punë dhe në të njëjtën kohë, mund të jetë goxha e kushtueshme Një studim i kohëve të fundit tregoi se, gjatë një jete, gratë harxhojnë 225.360 dollarë për produkte dhe shërbime bukurie dhe…

Këta persona janë të liruar nga agjërimi

Autoritetet fetare në Emiratet e Bashkuara Arabe kanë njoftuar se mjekët që merren me pacientë të infektuar me koronavirus janë të përjashtuar nga agjërimi i Ramazanit, ndërsa u bëjnë thirrje myslimanëve të luten në shtëpi. Këshilli i Festave të Emirateve…

Një truk i thjeshtë për të hequr shkarravinat e fëmijëve nga muret

Edhe për fëmijët tuaj muret janë tabloja e preferuar për të shkrirë talentin në pikturë? Është vërtet e bezdisshme, sidomos nëse ju vijnë vizitorë në shtëpi. Meqë fëmijëve s’keni ç’tu bëni, atëherë po u japim një zgjidhje për pastrimin e…

Si t’ia bëni që flokët të shkëlqejnë gjithmonë sikur sapo i keni lyer apo keni dalë nga parukeria

Thirrje për të gjitha brune! Nëse ngjyra e flokëve tuaj është kafe e mbyllur, gështenjë, e zëzë, çokollatë apo në këto nuanca atëherë lexoni më poshtë tetë mënyra për ta mbajtur ngjyrën tuaj të “gjallë” dhe të shndritshme. Përdorni një…

Çdo njeri para gjumi duhet të pijë një lugë të vogël uthull molle

Kur të zgjoheni në mëngjes, do të zhduken dhembjet e barkut dhe të lukthit, por edhe era e keqe, niveli i lartë i sheqerit, por kohë pas kohe edhe shtresat dhjamore Cilësinë e mirë të uthullës së mollës shumë mirë…

Sekreti për të pasur marrëdhënie më të mirë

Rreth 40% e grave raportuan se kanë masturbuar gjatë vitit të kaluar, sipas Anketës Kombëtare të Shëndetit Seksual dhe Sjelljes. Kontaktimi me veten mund të forcojë vetëvlerësimin dhe vetëbesimin seksual, duke ju fuqizuar të komunikoni saktësisht atë që ju nevojitet…

Pesë probleme që bananet i zgjidhin më mirë se ilaçet

Bananet janë fruta tropikale që bashkojnë energjinë, mineralet dhe vitaminat, të përshtatshme për të gjitha llojet e dietave, përfshirë edhe ato për humbje peshe. Bananet janë një prej ushqimeve më të konsumuara dhe më të shëndetshme në botë. Shpesh njerëzit…

Ky grup i njerëzve më i rrezikuar nga koronavirusi sesa ata me probleme në zemër ose diabet

Hulumtimet e fundit treguan se mbipesha është një faktor i madh rreziku për komplikimet e sëmundjes Covid-19. Dr Rajarshi Banerjee, nga Universiteti i Oksfordit, beson se njerëzit obezë mund të jenë më të rrezikuar se të tjerët, meqë organet e…

Mund të kisha liri, por zgjodha të kem fëmijë

E paramendoj ndonjëherë se si do dukesha unë po të mos kisha fëmijë? Do të nxitoja për punë dhe ti kryej të gjitha detyrimet. Do shkoja në drekë me miqtë pa u shqetësuar për asgjë. Ky lloj i grave mund…

Çfarë duhet të dini për agjërimin, lutjet, bamirësinë, shëndetin dhe Bajramin

Çfarë duhet të dini për agjërimin, lutjen, bamirësinë, shëndetin dhe Bajramin, në mes të bllokimeve globale dhe mbylljeve të xhamive – si pasojë e pandemisë COVID-19. Myslimanët në mbarë botën do të kalojnë muajin e shenjtë të Ramazanit nën mbyllje…

Nëse do të shkurtoni flokët në shtëpi, lexoni këtë së pari

Erdhi koha për të marrë gjërat (dhe gërshërët) në duart tuaja. Nëse do të përpiqeni të shkurtoni flokët tuaja në shtëpi, përputheni me këshillat dhe mjetet e duhura profesionale për ta bërë stilistin ose stilisten e flokëve tuaja kur të…

Kafshimi i maces çon në depresion

A e keni ditur që pa marrë parasysh gjithë dashurinë të cilën e ndieni ndaj maceve dhe qenve, shoqërimi me ta mund të dalë nga kontrolli dhe ata t’ju kafshojnë Natyrisht, kjo mund të ndodhë edhe me macet edhe qentë…

4 bisedat që forcojnë marrëdhënien në çift

Që një raport në çift të funksionojë, vetëm ndjenja nuk mjafton!  Duhet ta “ushqeni” çdo ditë lidhjen tuaj me situata dhe gjëra të reja, interesante, që mbi të gjitha forcojnë më së shumti raportin tuaj direkt mes njëri-tjetrit. Bisedat, argumentat…

Ja çfarë duhet të shtoni në shampo që flokët tuaj të rriten me shpejt dhe të ndaloni rënien

Nëse qitni vaj eterik në shampon, do të keni flokë shumë të bukur: Mënyra më e thjeshtë dhe më e lirë që ta zgjidhni problemin me flokët Blerja e preparateve të shtrenjta për flokë të cilët shpesh përmbajnë përbërje të…

Njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje e kanë të ndaluar nga mjeku të përdorin hudhrën

Hudhra ka një larmi efektesh shëndetësore në trupin e njeriut. Përveç promovimit të tretjes dhe sterilizimit, hudhra ka edhe efekte të forta në rregullimin e lipideve të gjakut, uljen e kolesterolit, antikoagulimin, frenimin e qelizave të tumorit, uljen e sheqerit…

Si shpjegohet e folura në gjumë

NDODH QË MUND TË FLASIM NË GJUMË, POR ÇFARË THEMI? NJË GRUP NEURO-SHKENCËTARËSH FRANCEZË VENDOSËN TË STUDIOJNË MË THELLËSISHT PËRMBAJTJEN E KËTYRE BISEDAVE QË RRALLË KUSH MERR MUNDIMIN T’I DËGJOJË. Përfundimet e kërkimeve u publikuan në Sleep dhe pohojnë se…

Gjërat që duhet të bëni kur ndiheni shpirtërisht keq

Në ditët e sotme po shtohen njerëzit që kalojnë në depresion për arsye të ndryshme, por gjërat që duhet të bëni kanë shumë rëndësi. Thuajini “jo” presionit Kur jeni keq emocionalisht nuk duhet t’i ushtroni presion vetes suaj. Ju keni…

Këshilla mendore për të qëndruar pozitiv gjatë karantinës

1.Qëndroni në diell Asgjë nuk mund t’ju japë një nxitje më të mirë në gjendjen shpirtërore sesa dielli. Dielli siguron doza të shumta të vitaminës D, e cila është diçka që trupi juaj ka nevojë të madhe. 2.Rregulloni shtëpinë A…

Cilën maskë duhet ta vendosni?

Maskat janë bërë emblemë në luftën kundër koronavirusit, teksa njerëzit i përdorin për të ndihmuar në ngadalësimin e përhapjes së shpërthimit vdekjeprurës. Ekzistojnë disa lloje të maskave, teksa N95 dhe maska ​​mjekësore, të cilat ofrojnë më shumë mbrojtje dhe janë…

Receta e përgaditjes së çajit që ndihmon në forcimin e kockave

Lazanja apo byrek me hithra njihen tashmë në manualet e kuzhinës tonë. Por jo vetëm kaq. Falë përmbajtjes së pasur të hithrave me kalcium, mangan, magnez, Vitaminë K, ajo rekomandohet në formën e çajit për forcimin e kockave, thonjve, okëve…

Fjetja në shpinë gjatë shtatzënisë është e rrezikshme

Gratë shtatzëna që flenë në shpinë gjatë tremujorit të tretë janë të pritura të vuajnë më shumë gjatë lindjes sipas një studimi të ri. Do të kishte një rënie prej 3.7 për qind të lindjeve nëse të gjitha gratë shtatzëna…

Pastroni të gjithë shtëpinë me 3 përbërës që i keni dhe nuk duhet t’i blini

Kur bëhet fjalë për pastrimin e shtëpisë, të gjithë mundohemi të zgjedhim produktet më të mira larëse duke menduar se kjo është mënyra më e mirë për të siguruar higjienën e saj. Por, shpeshherë mania për të blerë sa më…

Mos t’ju shkojë mendja të martoheni pa marrë përgjigje për këto pyetje

Shumë njerëz entuziazmohen para dasme dhe ndoshta lenë mënjanë disa çështje thelbësore që duhet t’i diskutojnë me partnerin para saj. Në rastin më të mirë, këto gjëra duhet të ishin diskutuar që në fillimet e marrëdhënies, por nëse nuk janë…

Zhvarroset trupi i 39 vjeçares nga Istogu që vdiq nga koronavirusi, trupi i dërgohet për obduksion

Në prezencë të familjarëve, para pak orëve është zhvarrosur trupi i Sevdije Kukleci që ndërroj jetë pak ditë më pare. Për 39 vjeqaren është thënë se ka qenë e infektuar me covid-19. E ndjera para se të rezultonte pozitiv në…

7 gjërat që një mik i mirë do t’i bëjë për ju

1.Ata ua pranojnë të metat dhe të mirat Një mik i mirë do t’ju pranojë për atë që jeni, pa marrë parasysh se çfarë. Një mik i mirë do t’ju adhurojë edhe nëse keni të meta për të cilat duhet…

Fondatinat më të mira për lëkurën e prirur ndaj puçrrave

Pothuajse të gjithë kanë problem me aknet në kohë izolimi! Por pavarësisht nëse keni të bëni me puçërrën e rastit ose me një sulm të vazhdueshëm, mund të jeni i sigurt për një gjë: Fondatina e gabuar mund t’i bëjë…

5 gjëra motivuese, për të nisur mbarë ditën…

Ka momente të ditës që ne nuk jemi në formën tonë më të mirë dhe nuk japim maksimumin. Për të larguar këtë gjendje që ju kap duhet të ndiqni disa hapa: Mos hapni që në mëngjes rrjetet sociale Kohët e…

Vaji i farës së zezë, një dritë e bardhë në fund të tunelit në luftën ndaj COVID19

Koronavirusi i ri COVID-19 ka vendosur të gjithë në frikën e të papriturës që do të vijë akoma. Për koronaviruset e mëhershme institucione të besueshme e kredibile shkencore kishin gjetur se vaji i farës së zezë (Nigella Sativa) është një…

Problemet shëndetësore që lidhen me aknet

Keni menduar ndonjëherë përse puçrrat ju shfaqen vetëm në një pjesë të fytyrës? Sipas një teknike të lashtë të quajtur “harta e fytyrës”, vendndodhja e akneve mund të ketë lidhje me atë se çfarë ndodh brenda organizmit. Kjo hartë lidh…

Rëndësia e të thënit: Më fal!

A mund të thuash më fal? Domethënia e saj është shtrembëruar: nuk përdoret më si njohja e një gabimi, por si një mënyrë ironike për t’u larguar nga bashkëbiseduesi ynë. Është e frikshme të pranosh një gabim. Kjo është një…

Si t’i kontrolloni mendimet negative që lidhen me COVID-19

Ndjenja e frikës dhe pasigurisë gjatë pandemisë aktuale COVID-19 është normale. Sidoqoftë, është e rëndësishme të mbani nën kontroll mendimet negative dhe pesimiste. Vetëm në këtë mënyrë do të gjejmë në mendjen tonë një aleat të shkëlqyeshëm për të kapërcyer…

Mjeku paralajmëron të gjithë ata me alergji që gjatë pandemisë së coronavirusit të mos përdorin spreje për hundë

Disa mjekë në botë pyesin a janë sprejet për hundë dhe për shpëlarje të hundës aktualisht tretmanë më adekuatë për personat të cilët vuajnë nga alergjia për shkak të brengosjes që pikërisht mund të mbajnë gjatë coronavirusin në hundë– Ata…

Si të mos e urreni për vdekje partnerin gjatë karantinës

Na duket ne apo të gjithëve u kanë ardhur të dashurit/të fejuarit/burrat në majë të hundës? Shpresojmë të jetë thjesht një shaka për Instagram, por nëse jo, nëse vërtet ju kanë ardhur në majë të hundës, ja çfarë duhet të…

A shtoni peshë nga gjumi i dobët?

Ndërsa bota ka filluar të kuptojë rëndësinë e gjumit për mirëqenien tonë të përgjithshme, shpesh harrohet kur flasim për ushqimin, stërvitjen dhe strategjitë e sjelljes për të arritur dhe mbajtur një peshë të shëndetshme të trupit dhe formën më të…

Kur bllokohen muskujt nga stresi dhe tensioni

Njerëzit që arrijnë të ‘fshehin’ emocionet janë më të prirë të vuajnë nga tensioni muskulor. Bllokimi i emocioneve është shumë i rrezikshëm sepse shkakton vuajtje të panevojshme dhe nënshtron energjinë e trupit dhe shpirtit. Ekspertët thonë se ndonëse njeriu me…

Mjeku: Koronavirusi mund të transmetohet edhe nëpërmjet gazrave

Koronavirusi i ri mund të përhapet edhe nëpërmjet gazrave, sipas mjekëve. Testet e kryera në një studim kinez kanë treguar se virusi ishte më i pranishëm tek jashtëqitjet e më shumë se gjysmës së pacientëve të diagnostikuar me COVID-19, raporton…

3 gjërat që duhet të dini në lidhje me Covid-19

Pandemia globale e shkaktuar nga sëmundja e koronavirusit ka ndikuar në të gjithë jetën tonë në mënyrë të madhe. Rezultatet e një studimit kohëve të fundit nga Imperial College London tregojnë se gati 2.2 milion amerikanë mund të vdesin nga…

Sekretet që ju duhen për të parandaluar rrudhat

Shëndeti i lëkurës është po aq i rëndësishëm sa dhe i organeve të tjera të trupit. Me kalimin e viteve dhe lëkura fillon të tregojë shenjat e plakjes. Rrudhat janë një shqetësim që nëse lihen pa trajtuar sigurisht që do…

Këto gjëra nuk duhet t’ia thoni askujt

Nuk është e këshillueshme që të komunikosh detajet e jetës tek cilido, sepse ndonjëherë, një vesh që dëgjon shndërrohet në një gojë që flet.  Më mirë që informacionet personale t’i mbani për vete, në vend që t’i ndani me këdo,…

Profesori izraelit: Koronavirusi e arrin pikun në ditën e 40 dhe largohet vetë pas 70 ditësh

Një matematicien, analist dhe ish gjeneral izraelit, Isaac Ben pohon se analizat e thjeshtë statistikore tregojnë se COVID-19 e arrin pikun në 40 ditë dhe bie në pothuajse zero pas 70 ditësh – pa marrë parasysh se ku godet, dhe…

Përse është e rëndësishme të flini në errësirë të plotë?

Është konstatuar edhe që sasia e mjaftueshme e këtij hormoni ndikon në humor të mirë, ndërsa mungesa e tij çon deri në shqetësim, lodhje dhe humor të keq Konsiderohet edhe që melatonina pengon sulmin në zemër të shkaktuar nga stresi,…

Bëni kujdes nëse partneri juaj bën këto veprime

Edhe pse është e vështirë të pranosh realitetin, është mirë t’i kushtoni rëndësi. Nëse thotë “kam frikë” Nëse lidhja juaj është gati për të shkuar në një nivel tjetër, kujdes nëse ai thotë se ka frikë. Angazhimet më serioze, do…

Profesori izraelit: Koronavirusi e arrin pikun në ditën e 40 dhe largohet vetë pas 70 ditësh

Një matematicien, analist dhe ish gjeneral izraelit, Isaac Ben pohon se analizat e thjeshtë statistikore tregojnë se COVID-19 e arrin pikun në 40 ditë dhe bie në pothuajse zero pas 70 ditësh – pa marrë parasysh se ku godet, dhe…

Si të lani një maskë mbrojtëse kundër Covid-19?

Tani që të gjithë përdorim maska ​​për fytyrën për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së koronavirusit, njerëzit po pyesin për problemin tjetër: si ta lajmë një maskë. Këto janë këshillat e ekspertëve: 1. Lajeni maskën çdo ditë. “Maska duhet…

Qimet, cilat duhet dhe cilat nuk duhet t’i hiqni

Sipas disa sondazheve, afërsisht 75 për qind të grave shohin një rritje të pazakontë të qimeve ndërsa koha kalon, veçanërisht pas menopauzës Qimet e mjekrës, që janë problemi më i madh janë zakonisht shenjë e këtyre ndryshimeve hormonale, por dermatologët…

Këto janë martesat që rrezikojnë të përfundojnë në divorc

Femrat që presin moshën 26-vjeçare për t’u martuar kanë mundësi më të madhe për një martesë jetëgjatë, ndërsa ato që martohen për herë të parë shumë më të reja, kanë gjasa të divorcohen. Ky rezultat është publikuar në revistën prestigjioze…

Gabimi që ju rrezikon jetën gjatë ciklit menstrual

Sipas studimeve të ndryshme dhe raporteve mjekësore, të harrosh të heqësh tamponin është më e zakonshme nga se mendohet dhe rastet kur femrat janë prekur nga sindromi i shokut toksik (një infeksion që shkaktohet nga materiali absorbues që gjendet në…

A flenë fëmijët me ju, ja disa arsye pse nuk duhet ta bëni më…

Të gjithë fëmijët futen në krevatin e prindërve pas një ëndrre të keqe apo pas një zhurme të frikshme. Ky cikël përsëritet me çdo brez Disa studime sugjerojnë që prindërit që i lënë fëmijët të flenë në shtrat me ta,…

Ja si ta nisim ditën mbarë

Ka shumë arsye pse ndonjëherë zgjohemi të lodhur dhe të pafuqishëm për të nisur ditën, por ka një recetë sesi kjo gjë mos t’ju përsëritet. Konsumoni një gote me ujë pas zgjimit, aktivitet fizik dhe dritë natyrore. Këto veprime rekomandohen…

Lani rrobat në këtë temperaturë për ta parandaluar koronavirusin

Pastrimi i rrobave në 60 gradë mund të ndihmoj në mbrojtjen kundër koronavirusit, shkruan Dailystar. Virusi Covid-19 nuk mund të mbijetoj në nxehtësi, prandaj rrobat dhe të gjitha objektet e tjera duhe të lahen mbi këtë temperaturë, në mënyrë që…

Pesë mënyra për të krijuar një deodorant në kushte shtëpie

Edhe pse pasojat e përdorimit të deodorantëve nuk janë përcaktuar ende, ka njerëz që preferojnë të kërkojnë më shumë alternativa natyrale për t’u kujdesur për trupin e tyre ose që përpiqen t’i krijojnë vetë në shtëpi Këto 5 receta të…

Si të kujdeseni për flokët e dekoloruar në kushte shtëpie

Cilado femër që ka provuar të paktën një herë të vetme dekolorimin e di shumë mirë sa e vështirë është të kujdesesh për flokët pas tij, duhet thënë që dekolorimi nuk është gjë tjetër veçse çngjyrosje falë përbërësve kimikë.  Nëse…

A duhet të lani rrobat pasi të dilni jashtë, për të parandaluar infeksionin me koronavirus?

Edhe nëse jeni duke bërë më të mirën e mundshme në një situatë vetë-karantine për të mbajtur veten të sigurt, si e mbani koronavirusin e ri, SARS-CoV-2, nga hyrja brenda në shtëpinë tuaj? Sigurisht se këto ditë gjithë ju jeni…

Ja çfarë nuk duhet pranuar në një marrëdhënie…

Ka një gjë për të cilën ju kurrë nuk duhet të bëni kompromis: marrëdhënia juaj. më poshtë, disa ekspertë të martesës shpjegojnë se çfarë nuk duhet të pranoni në një marrëdhënie. 1.Një partner i cili nuk jepet 100% në një…

4 gjërat që një mashkull kërkon nga një marrëdhënie, por që nuk i thotë

u kurrë nuk mund t’i keni imagjinuar këto gjëra, por burrat i duan kur janë në një lidhje: Falënderimi Në një moment të jetës sonë, kuptojmë se shumica e burrave mbështeten në një ego të brishtë. Kjo është ajo që…

8 këshilla si të bëni miq të mirë

Të gjejmë miq dhe t’i ruajmë ata për gjithë jetën, është e vështirë, sepse ke të bësh me njerëz të ndryshëm. Si mund t’i kuptojmë të tjerët dhe të mësojmë të shkojmë mirë me ta? Si t’i evitojmë debatet? Si…

Si mund të qëndrojmë në formë të mirë gjatë izolimit?

Hulumtimet tregojnë se mënyra e jetesës, qëndrimi ulur për një kohë të gjatë, është një ndër faktorët më negativë për shëndetin tuaj fizik dhe mendor. Ndaj edhe në periudhë karantine, është shumë e rëndësishme të qëndroni aktiv gjatë kësaj kohe,…

VEPRIMET QË JU NDIHMOJNË TË HUMBNI PESHË

Ndonjëherë ju sado që ushqeheni shëndetshëm dhe ushtroni vazhdimisht, megjithatë nuk keni rezultate të dukshme në pamjen tuaj të jashtme. Ndoshta nuk e dini, por janë disa veprime të përditshme që ne i bëjmë vazhdimisht e që na dëmtojnë. Por…

11 shenja që ju ndihmojnë të njihni shpirtin tuaj binjak

Ka shumë teori që përcaktojnë kuptimin e një shpirti binjak, por ekziston teoria e ndarjes së energjisë në dy gjysma dhe kur të dy palët takohen, në atë moment të dy shpirtrat përqafojnë dorëzimin në vetëdije të plotë. Ka shumë…

Mjeku i njohur shqiptar: Personat e prekur me këtë sëmundje janë më të rrezikuar nga koronavirusi

Infeksionisti Salih Ahmeti u shpreh se kjo pandemi në krahasim me pandemitë e tjera është më pak agresive, por më shumë kontaminuese. Ai tha se personat me diabet janë më të rrezikuarit. “Koronavirusi , perosnave që kanë diabet të rëndë…

A e dini çfarë do të thotë ajo “njolla” e bardhë në vezë?

Kurdo që keni thyer vezë dhe keni parë pjesën e bardhë jargëzore anash të kuqve të vezës, së paku një herë keni bërë pyetje “Ç’është kjo?” Fjala është për të ashtuquajturën fije kërthize e cila nuk është e dëmshme, përkundrazi.…

Si përhapet Koronavirusi në ambientet e një supermarketi

Tema e ditës prej muajsh tanimë është pandemia e koronavirusit e cila ka prekur një numër të madh shetetsh në mbarë botën dhe ka shkaktuar shumë viktima. Disa shkencëtarë nga Universiteti Aalto, në Finlandë, krijuan një video e cila ilustron…

Si të parandalojmë ftohjen e fëmijëve në pranverë?

Stina e pranverës është duke ardhur. Kjo është stina që nuk di si ti veshësh të vegjlit. Shumë trashë apo pak hollë. Zakonisht pranvera është kapriçoze. Ka mëngjese të ftohta dhe më pas del pak diell që të ftoh më…

Një muaj karantinë mund të rrezikojë gjendjen mendore dhe fizike

Ata që rrezikojnë më shumë të preken nga karantina janë të rriturit me probleme të mëparshme shëndetësore. Ky është rezultati i studimit eksperimental mbi punëtorët kinezë. Një muaj mbyllje mund të rrezikojë shëndetin mendor dhe fizik të njerëzve të izoluar…

4 zakonet që mund të shkaktojnë probleme të gjumit

Është e vështirë për të trajtuar pagjumësinë, por më e lehtë për të kuptuar shkaqet e problemeve me gjumin për të parandaluar atë. Pasi të keni njohur arsyet, lehtë mund të bëni ndryshimet në stilin e jetës tuaj për të…

Ja pse shihni ëndrra të çuditshme

Çfarë kanë të përbashkët dallgat, injeksionet vdekjeprurëse dhe një grusht me krimba të bardhë? Të gjitha u kanë dalë njerëzve në ëndërr gjatë pandemisë së koronavirusit. Njerëzit po raportojnë gjithnjë e më shumë ëndrra të çuditshme dhe të gjalla gjatë…

Ankthi i mëngjesit, nga se shkaktohet dhe si ta përballoni

Ankthi është një gërshetim i ndërlikuar emocionesh negative që përfshijë frikën e tepruar, shqetësimin apo panik të lehtë. Zakonisht shoqërohet dhe me pasoja fizike si rrahje të forta të zemrës, dhimbje të kraharorit dhe një frymëmarrje të çrregullt. Krizat e…

Femrat në sytë e meshkujve, ato mbi të dyzetat janë vërtet tërheqëse

Femrat në sytë e një mashkulli? Nuk ka rëndësi se sa peshojnë. Është e mahnitshme të prekësh, të përqafosh dhe të përkëdhelësh trupin e një femre. Ta dimë se sa peshon, nuk na provokon asnjë emocion. Nuk e kemi idenë…

Pse dushi i nxehtë shkakton puçrra në fytyrë?

Ekspertët thonë se uji i nxehtë rrit mikrocirkulimin e lëkurës dhe aktivizon gjëndrat tona dhjamore, duke çuar në pore të hapura dhe prodhim të tepërt të sebumit. Por a mund të ketë diçka me të vërtetë të thjeshtë se të…

4 këshilla për të qetësuar një fëmijë nevrik

Si sillet një fëmijë nevrik apo tekanjoz? Kjo pyetje është e rëndësishme, sepse shumë prindër ankohen se kanë fëmijë të lëvizshëm dhe e interpretojnë “energjinë” e tyre si hiperaktivitet. Por kujdes, fëmijët duhet të jenë aktivë! Është mëse normale. Sidoqoftë,…

Pijeni çdo mëngjes këtë lëng

Doni një kurë natyrale që t’ju ndihmojë me humbjen e disa kileve? Çdo mëngjes duhet të pini esëll lëngun e një tufe majdanozi të përzier me lëngun e një gjysme limoni dhe mjaltë. Kjo kurë duhet ndjekur me përpikëri çdo…

Shumica e njerëzve shtojnë peshë me këtë stil jete

Shumica e punëve në epokën digjitale kërkojnë të qëndroni ulur para një tavoline e të punoni për orë të gjata. Ky stil joaktiv i jetesës, i cili ndikon që shumica e punëtorëve në zyra të punojnë tetë orë të ulur…

Ku do të lindin gratë shtatzëna në Kosovë në rast se preken nga koronavirusi

Gratë shtatzëna të cilat eventualisht do të preken nga koronavirusi Covid-19 në Kosovë, do të mund të lindin pa probleme në Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK. Kjo klinikë tashmë ka izoluar një repart të veçantë ku janë improvizuar dy salla…

Prania e bashkëshortit në sallën e lindjes lehtëson dhimbjet

GJESTI I MBAJTJES SE DORËS GJATË LINDJES, NUK ËSHTË VETËM NJË VEPRIM I BUKUR. SIPAS SHKENCËTARËVE PRANIA E PERSONIT QË DONI ÇLIRON DISA ENZIMA QË UL PRESIONIN E GJAKUT ANKTHIT DHE JU MBRON NGA DHIMBJA. Në studimin e universitetit të…

A po na mbrojnë në të vërtetë maskat nga COVID-19? E tregon mjeku

Një mjek ka shpërndarë një video e cila ka dekurajuar të gjithë ata persona që kanë menduar se maskat kirurgjikale mund t’i mbrojnë, në luftën kundër pandemisë së koronavirusit. Kirurgu Karan Raj ka postuar një video në TikTok, duke shpjeguar…

Gratë flenë më shumë se burrat, por zgjohen më pak të lumtura

Një studim i kryer nga një aplikacion në telefonat e mençur (smartphone) ka treguar se gratë flenë më gjatë se burrat, por zgjohen më pak të lumtura. Studimi i kryer në mbi rreth 950 mijë njerëz është titulluar “cikli i…

Këto gjëra secila grua duhet t’i dijë për burrin e saj

Leximi i gjërave të reja do të duhej t’ju shërbejë si ndihmë për t’i kuptuar më mirë qëllimet e burrit tuaj. Por, mos prisni përgjigje në pyetjen se pse aq gjatë qëndron në WC. Disa gjëra është më mirë të…

E keni ditur gabim! Përdorimi i dorezave rrit rrezikun për infektimin nga koronavirusi

Një mjek i Britanisë së Madhe po paralajmëron se dorezat që po përdoren kohët e fundit pas shpërthimit të koronavirusit mund të rrisin rrezikun e infektimit me koronavirus. Dr Simran Deo tha se dorezat mund të mbledhin mikrobe në sipërfaqe…

Efektet e kafesë së mëngjesit në organizëm

Kafja e mëngjesit është shndërruar në një rutinë të përditshme për shumë persona ndaj shpesh lind dhe nevoja që secili nga ne të dijë dhe efektet që ka konsumimi i saj në mëngjes. Sipas studimeve, ndonëse kafja ka disa përparësi,…

Cilat objekte janë më të rrezikuara ndaj Covid 19?

Edhe pse të gjithë jemi të vetëdijshëm që gjatë pandemisë së coronavirusit është çështje kyç të mbahet higjiena e drejtë dhe rregullisht të dezinfektohet shtëpia Kompania e specializuar “Laundryheap” rekomandon pastrimin e pjesëve më të rrezikshme të shtëpisë, shkruan Daily…

Sa të mbrojtur jeni nga maskat e copës?

Në kohën e koronavirusit, në shumë vende mbajtja e maskave është e detyrueshme. Po a kanë ndonjë efekt maskat dhe nga çfarë na mbrojnë në të vërtetë? Mbajtja e maskave u shpall e detyrueshme në shumë zona të Kinës që…

Studiuesit italian zbulojnë faktin e ri, çfarë klime preferon koronavirusi, muajt e ardhshëm rrezikojnë këto vende me rritje të frikshme

Dy studiues italianë, Francesco Ficetola dhe Diego Rubolini nga Universiteti Shtetëror i Milano, kanë zbuluar faktin e ri, duke studiuar raportin e rasteve me Covid-19 dhe kushteve klimatike në një shkallë globale. Rezultatet, të publikuara në faqen e internetit medRxix,…

Këshillat e marinarit që qëndroi për 286 ditë nën ujë

Ryan Ramsey ka shërbyer si kapiteni i nëndetëses HMS Turbulent, pjesë e flotës detare të Mbretërisë së Bashkuar, midis viteve 2008-2011 dhe gjatë një misioni qëndroi për 286 ditë në det pa e parë në asnjë moment qiellin. Në një…

Kjo është pija popullore e cila shkatërron helikobakterin

Helikobakteri vendoset në pjesën e poshtme të lukthit dhe, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, gjysma e popullatës është e infektuar me këtë bakter. Nëse nuk shërohet me kohë, ai mund të shkaktojë sëmundje serioze shëndetësore. Helikobakteri shkakton…

Sapuni “vret” me sukses koronavirusin

Struktura molekulare e sapunit është në gjendje të vrasë me sukses pjesëzat e koronavirusit sipas disa studimeve të ndryshme shkencore mes të cilave dhe ai i Qendrës për kontrollin e sëmundjeve në Tajvan. Molekulat e sapunit të cilat janë të…

https://www.kuzhinashqiptare.com/si-ta-freskoni-dyshekun-pas-dimrit-te-gjate/

Kohët e fundit, ekspertët kanë filluar të hetojnë lidhjen midis ushqimit dhe shëndetit mendor, dhe kanë zbuluar se gjendja shpirtërore ndikohet nga një sërë faktorësh, duke filluar nga stresi, ambienti, gjumi i pamjaftueshëm, gjenetika, çrregullimet e humorit dhe madje edhe…

Si ta freskoni dyshekun pas dimrit të gjatë

Mirëmbajtja e drejtë e dyshekëve përfshin edhe ajrosjen e rregullt të tyre dhe shkundjen e pluhurit, ndërsa gjatë muajve të dimrit këtë punë nuk është e lehtë ta bëni Qe si mund ta kompensoni këtë! Posaçërisht kur është fjala për…

Si duhet të ruhet fasulja

Fasulja bën pjesë ndër artikujt më të njohur, e cila zë vend të rëndësishëm në traditën tonë kulinare Ruajtja e drejtë e fasules është shumë e rëndësishme, për ta ruajtur cilësinë dhe shijen e saj. Nëse jeni ndër fatlumët të…

Kjo është mënyra më e mirë e ruajtjes së miellit

Mielli është artikull i cili blihet lehtë. E bartni në shtëpi nga dyqani në një ndër qeset e rënda, pastaj e vendosni në një kënd të errët dhe e lini aty derisa t’ju nevojitet, apo jo? Fatkeqësisht, nuk është kështu.…

Maska për një fytyrë plot dritë ka si sekret

Nëse mendoni se kjo maskë do t’ua lërë fytyrën të verdhë, e keni gabim. Efekti final i saj është i mrekullueshëm; një fytyrë e pastër dhe e përmirësuar, pa asnjëlloj papastërtie. Shafrani i Indisë tashmë është një erëz e përdorur…

Biri im, të kërkoj falje që nuk jam i pavdekshëm

Edmond Tupja “Ges, ti i ke dhënë një kuptim të ri jetës sime, unë mësova prej teje të kuptoj Tjetrin, të mposht vetveten, egon time, sa herë që kjo është e domosdoshme; mesova të heq dorë nga shumë gjëra në…

Si të ballafaqoheni me ciklin menstrual gjatë koronavirusit

Rezulton se edhe një pandemi globale dhe nivele të papara të krizës në të gjithë botën nuk janë të mjaftueshme që cikli menstrual mujor të na japë një pushim. Në një kohë kur vetë-kujdesi është më i rëndësishëm se kurrë,…