Krijoni një rutinë të fuqishme mëngjesi

Filloni duke u zgjuar dy orë më herët se zakonisht. Po, e dimë; kjo tingëllon e tmerrshme. Por provojeni. Mund të funksionojë për ju. Njëra prej gjërave më të rëndësishme të cilën mund t’a bëni që të siguroheni se keni…

Lëngu i lakrës e shëron këtë sëmundje

Lakra ka një numër të madh të përbërsve, të cilët janë shumë të mirë për shëndetin. Ajo është përdorur si mjet trajtimi për shumë çrregullime shëndetësore. Thuhet se një litër lëng lakre në ditë, ndihmon në lehtësimin e dhimbjes dhe…

Ushqimet që po ju pengojnë të mbeteni shtatzënë

Mezi po prisni që familja juaj të shtohet me një bebe? Atëherë sigurohuni të lexoni këtë artikull Më poshtë do të lexoni për disa ushqime të cilave duhet të qëndroni larg nëse së fundi po përpiqeni të mbeteni shtatzënë. Çdokush…

Çfarë i ndodh organizmit nëse konsumoni një lugë mjaltë herët në mëngjes

Mjalti i dhuron natyralisht fuqi organizmit, ai është antioksidant dhe armik i mikrobeve Nisja e një dite të mbarë dhe të shëndetshme nis me patjetër nga kuzhina. Mënyra se si dalim nga shtëpia në mëngjes për t’u nisur në punë…

6 arsye që mund t’ju bëjnë të qani gjatë marrëdhënieve

Akti intim është një nga ato proceset që çdo çift e jeton në mënyra të ndryshme. Nuk e dimë a ju ka ndodhur juve realisht, por studiuesit thonë se mund të ndodhë që një nga partnerët, por sidomos gratë të…

Pozicionet e duhura të gjumit për shtatzënat

Ne e shpenzojmë një të tretën të jetës tonë, ose duke fjetur ose duke tentuar për të fjetur. Studimet e fundit tregojnë se është një lidhje në mes pozicionit të fjetjes së një nënë dhe të shëndetit të fëmijës. Për…

Simptomat e varësisë nga kafja e mëngjesit

Hulumtuesit e universitetit të Baltimorit “Johns Hopkins” kanë konstatuar që kafja e mëngjesit vërtet është e nevojshme, sepse nëse nuk e pimë mund të hetohen simptoma të krizës së abstinencës. Ekipi i ekspertëve amerikanë thekson që një filxhan kafe në…

Problemet e çifteve në vitin e parë të martesës

Ai viti i parë i martesës mund të jetë po aq ngazëllyes dhe rraskapitës. Pasi të keni thënë zotimet tuaja dhe të jeni kthyer nga muaji i mjaltit romantik, realiteti vendos. Gjërat që dikur ishin të adhurueshme për partnerin tuaj,…

Keni dhimbje koke në mëngjes, ja çfarë do të thotë

Zgjimi në mëngjes me dhimbje koke, është mënyra më e keqe për të nisur ditën. Dhimbjet e kokës në mëngjes shpesh tingëllojnë të pakuptimta, për vetë faktin se trupi supozohet të ketë pushuar gjatë natës. Atëherë, çfarë e shkakton dhimbjen…

Këto ushqime po ua ulin energjinë

Nëse zgjoheni të rraskapitur pa kurrfarë shkaku, me siguri hani ushqim të këtillë Lodhja dhe mungesa e energjisë, të cilën ndonjëherë e ndiejmë, jo vetëm kur bëjmë aktivitete të përditshme, por edhe derisa pushojmë, mund të na krijojnë probleme, ndërkaq…

Nëse e bëni këtë gabim makina larëse konsumon dy herë më shumë rrymë

Edhe pse ju keni një rekomandim se sa pastrues duhet të vendosni në një cikël larjeje, shumica e prodhuesve e teprojnë – në mënyrë logjike, të konsumoni më shumë produkte dhe të blini më shpesh. Shumë pastrues është i dëmshëm…

Këto janë shtatë pjesët e trupit më epshndjellës

Nëse një marrëdhënie fillon e mbaron thjesht me penetrimin e organit gjenital, ka shumë për të mësuar e provuar. Ndonëse qëllimi final është arritja e kënaqësisë maksimale, duhet të dini se jo vetëm akti, por edhe paraloja, stimulimi i pikave…

Kaq e dëmshme është letra e aluminit

Sipas një studimi të ri të Universitetit të Sharjahut, përgatitja e ushqimit në letër alumini mund të jetë e dëmshme për shëndetin. Hulumtuesit kanë treguar se ushqimi i përgatitur në lëngje acide, të tilla si lëng limoni ose salcë domatesh,…

Ky frut iu ndihmon grave që të lindin djalë

Sipas një studimi, të hash banane para ngjizjes mund të rrisë shanset për të pasur një djalë. Studimi, i udhëhequr nga Fiona Mathews jep një lidhje midis dietave të larta të kaliumit dhe konceptimit të fëmijëve të gjinisë mashkull. Siç…

Për të mirën e shëndetit tuaj, mos i kombinoni këto ushqime

Disa ushqime mund të jenë shumë të dobishme për shëndetin tonë, por ka disa kombinime që nuk duhet të konsumohen kurrë. Ndonjëherë, struktura e proteinave të dy ushqimeve është e vështirë të tretet, prandaj kombinimet duhet të shmangen. Këtu janë…

Përse nuk duhet t’i dërgoni fëmijët në shkollë me veturë

Fëmijët të cilët ecin rregullisht për të shkuar në shkollë ose shkojnë me biçikletë janë më pak të rrezikuar nga mbipesha sesa ata që shkojnë me makinë ose transport publik. Bazuar në rezultatet me më shumë se 2,000 fëmijë të…

Ruani shëdetin e syve nga ekrani

Ne përdorim shumë lloje të pajisjeve elektronike çdo ditë si telefonat mobil, televizorët dhe kompjuterët. Kjo mund të çojë në probleme të syrit pasi sytë tuaj janë të ekspozuar ndaj ekraneve digjitale për periudha të gjata. Hapat që mund të…

Këshilla për nënat që mëngjesi të jetë më pak stresues

Për nënat e reja mëngjesi është mjaft stresues. Rreth ¼ e nënave të anketuara e shohin mëngjesin dhe vrapin për të çuar fëmijët në shkollë më stresuese se vizita nga prindërit ose të afërmit në mbrëmje. Ne jemi të gjithë…

7 vende të guximshme ku mund të bësh marrëdhënie në verë

Në stinën që jemi është më e lehtë ta përjetosh aktin si një aventurë dhe të provosh disa shkelje pse jo! Temperaturat e larta mund të ndezin dëshirën për të bërë dashuri papritur, duke na udhëhequr në ndonjë aventurë, duke…

Ky është kremi natyral kundë rrudhave që përdorin VIP-të

Me kalimin e viteve rrudhat që shfaqen në fytyrë janë një problem i vërtetë për shumë njerëz. Por për luftimin dhe parandalimin e tyre ju vjen në ndihmë një maskë natyrale, e cila përgatitet shumë thjeshtë, pasi ka nevojë vetëm…

Këto këshilla mjekësore i duhen çdo nëne të re

Përderisa çdo nënë i ka metodat e saja të provuara dhe funksionale për të menaxhuar ënjtjet, gërvishtjet apo sëmundjet që kaplojnë fëmijët, disa hile janë më të mira se të tjerat. Nga zbutja e infeksionit të veshit deri tek kujdesi…

Kush jeton më gjatë burrat e martuar apo beqarët?

Burrat e martuar me sa duket përfitojnë nga bordi për të qenë në një marrëdhënie të përkushtuar. Natyrisht gratë përfitojnë nga martesa, sepse ato marrin gëzimin e përditshëm për të qenë rreth burrave të tyre dhe privilegjin të shikojnë pamjen…

Nëse stërviteni dhe nuk pini ujë do iu ndodhin këto gjëra

Shumë njerëz mendojnë se nuk është mirë të pini ujë gjatë dhe menjëherë pas stërvitjeve. Por shkencëtarët dhe atletët profesionistë mendojnë anasjelltas: ju nuk duhet ta privoni trupin tuaj nga lëngjet e nevojshme. Më poshtë janë disa fakte që tregojnë…

Pse duhet ta planifikoni kohën për marrëdhënie intime

Pa marr parasysh se si e shohim ne filma lidhjen me shumë epsh, në jetën reale ndodh e kundërta Planifikimi i jetës së natës mund të ju sjell tejet më shumë kënaqësi. Sipas një studimi Gjerman i, ata persona të…

Nëse zgjoheni çdo natë në të njëjtën orë, keni këto probleme shëndetësore

Sipas gojëdhënave, nëse zgjohesh nga gjumi gjatë natës, dikush po të shikon në ëndërr. Por sipas mjekësisë nuk është kështu. Mjekët tradicionalë kinezë kanë një tjetër shpjegim. Sipas tyre, çdo organ ka orën e tij biologjike, ndaj ekziston dhe një…

Lëngu i domateve iu sjell mjaft të mira

Domatet përdoren në salca të ndryshme, në gjella ashtu si edhe në sallata. Por, megjithatë pothuajse për të gjithë, domatet janë zgjidhja e parë kur bëhet fjalë për ushqimet e shëndetshme. Në fakt, nëse nuk e dini, domatet janë shumë…

Këto ushqime iu ndihmojnë në rritjen e flokëve

Ashtu si lëkura juaj, gjendja e flokëve tuaja reflekton shëndetin tuaj të brendshëm. Kështu, flokëve tuaja i nevojiten një furnizim me ushqyes të shëndetshëm për të i mbajtur ato në gjendje të mirë. A e dini se flokët tuaja rriten…

Ushtrime kundër hemorroideve

Shikoni se si me një ushtrim të thjeshtë mund ta zgjidhni problemin i cili ju mundon, ndoshta kaherë Pozita galiç në Indinë e lashtë është aplikuar edhe si nxitje për zbrazjen e zorrëve. Ajo është pozë e cila ndihmon në…

Këto ushqime iu rregullojnë hormonet

Me hormonet të çrregullta bëhet çdo gjë më e vështirë duke filluar nga humbja e peshës, të jeni në humor të mirë por edhe sëmundjet patologjike kronike. Por ka disa pije dhe ushqime të cilat mund t’ju ndihmojnë për ti…

A duhet t’iu japim bebeve mjaltë

Botulizmi i foshnjave është sëmundje deri te e cila vjen kur i sapolinduri bart bakterin i cili prodhon toksinë brenda trupit. Fjala është për infeksionin shumë të rrezikshëm të traktit të zorrëve. Gjithnjë e më shumë dëshmi ka që flasin…

Nëse e pëlqeni shokun tuaj, duhet të veproni kështu

Nëse ju pëlqen dikush, i cili gjithashtu ndodh të jetë miku juaj, çfarë do të bënit? Nëse ju jeni të sigurt për atë që ju ndjeni për mikun tuaj dhe nuk e dini se si të veproni, më poshtë keni…

Kur jeni mysafirë, mos i bëni këto gjëra

Derën Natyrisht, mund ta prekni derën, por kurrë nuk duhet ta bësh këtë në një moment që jeni vetëm në shtëpinë e tyre ose nuk jeni të ftuar. Gjithnjë trokitni ose telefononi, edhe nëse dera është lënë e hapur, përveç…

Gjërat që burrat i bëjnë në shtrat, por gratë i urrejnë

Nuk ka dyshime që edhe gratë, ashtu si burrat kanë dëshira të ndryshme në shtrat në të cilat ndikojnë shumë faktorë. Ajo që gratë duan vërtetë në krevat është të ndjehen të lira, të marrin kënaqësi, por edhe që personi…

Këto probleme i zgjedh bananja më mirë se ilaçet

Bananet janë një burim i mirë i sheqerit dhe një sërë mineralesh si potasi, magnezi, hekuri dhe beta-karotene. Përmbajnë edhe një sërë vitaminash si ato të grupit B, acid folik, vitaminë C, E dhe fibra. Bananet janë të pasura edhe…

Verës së kuqe do ia shihni hajrin për këtë gjë

Personat që e konsumojnë verën e kuqe kanë një diversitet më të gjerë të baktereve të mira në sistemin e zorrëve, si dhe një sistemin tretës me të shëndetshëm, ne krahasim me njerëzit e tjerë. Disa përbërës të verës së…

Morena Taraku habit me veprimin që bëri

Morena Taraku ka habitur të gjithë me veprimin që bëri në Instagram. Morena Taraku ka hequr të gjithë miqtë nga Instagrami, përveç llogarisë së qenit të saj. Ajo llogarit afro 1 milion ndjekës, por vendosi që të mos e ndjek…

Këshillë praktike se si t’u pëlqeni tjerëve brenda momentit

Kur takoheni me një person të ri, mjaftojnë vetëm 7 sekonda (po pra, jo minuta – sekonda) për të vendosur nëse na pëlqen apo jo ai person. Normalisht kjo funksionon për dy palët, dhe kjo vërtetë se ju fut nën…

Çfarë iu tregon fytyra rreth shëndetit

Ju jeni vërtet të njohur me fytyrën që shikon drejt jush. Por një vështrim më i afërt mund të tregojë të dhëna për shëndetin tuaj dhe me ndonjë problem që ju mund të keni. Lëkura dhe sytë e verdhë Kjo…

Kjo recetë zhduk përgjithmonë qimet nga fytyra juaj

Edhe femrat kanë qime në fytyrë dhe për këtë nuk ka asnjë befasi. Nëse jeni prej atyre femrave që e keni këtë problem, mos u shqetësoni. Natyra ka krijuar maska të cilat do t’ju ndihmojnë t’i thoni lamtumirë përgjithmonë kësaj…

Kjo i ndodhë trupit tuaj kur pini kafe

Për shumë njerëz, kafja është shumë më shumë sesa një pije: është pjesë e pandashme e rutinës së zgjimit nga gjumit, diçka pa të cilën nuk mund të funksionojnë. Qoftë nëse e pëlqeni shijimin e kafesë në një mëngjes të…

Keni shoqe xheloze? Ja si duhet të silleni me të

Zbuloni se pse shoqja juaj mund të jetë xheloze dhe strategjitë për ta menaxhuar problemin pa e humbur atë, nëse e keni për zemër. Kur problemet me xhelozinë i përkasin rrethit shoqëror situata bëhet frustuese dhe e trishtë, sepse të…

Mashkulli perfekt ekziston, këto janë 7 karakteristikat e tij

Gjetja e njeriut ideal nuk është e lehtë, por bëni mirë që në kokën tuaj të keni disa ide të qarta rreth mashkullit perfekt me të cilin vendosni të lidhni jetën. Përveç imagjinatës suaj, kuptohet. Këtu janë shtatë tiparet e…

Arsyet se përse është mirë që asnjëherë të mos vishni sutjena

Sutjenat kanë ekzistuar qysh prej Greqisë së lashtë. Sot, thuajse secila femër mban sutjena dhe besojnë se ato sjellin shumë përfitime. Por, ndoshta do t’ju duket befasi kur ju themi se mos përdorimi i sutjenave është më i mirë për…

Këto janë ushqimet që duhet të hani para se të sillni në jetë fëmijën tuaj

Kur jeni në muajin e 9 të shtatzanisë, do të zbuloni se ekzistojnë disa sfida me të cilat ju duhet të përballeni. Meqenëse është muaji i fundit, pa dyshim që do të ndiheni të rënduara por edhe të emocionuara sepse…

Teknika e thjeshtë që jua heq stresin dhe dhimbjet e kokës

Dhimbjet e kokës nuk janë ndër ndjenjat më të mira që mund t’i përjetoni, e veçanërisht kur i përjetoni ato gjatë kohës kur jeni në punë, në rrugë, etj. Megjithatë, ekziston një metodë shumë e thjeshtë për t’i hequr dhimbjet…

Këto janë shenjat paralajmëruese që jeni të lodhur emocionalisht dhe mendërisht

Jetët tona të zëna kanë tendencë të na dërrmojnë – me përgjegjësi të punës, familjes, obligimet, fëmijët dhe ndonjëherë nuk kemi kohë të ndalemi dhe të marrim frymë. Vjen një pikë kur jemi të lodhur dhe mundohemi të bëjmë ndryshime…

Në këtë moshë meshkujt e arrijnë pjekurinë

Shumë prej jush me siguri kanë dëgjuar se meshkujt, edhe në moshë madhore, vazhdojnë të sillen si fëmijë. Disa gjithashtu besojnë se kur bëhet fjalë për çifte, janë gratë ato që sjellin më shumë pjekuri në marrëdhënie. Për këtë arsye…

Si ta shmangni xhelozinë e partnerit

Xhelozia është dashuri thotë një shprehje e urtë, por kur teprohet me xhelozinë atëherë situata bëhet serioze. Tregohuni indiferente Mund të duket e vështirë por do t’i shihni të mirat më vonë. Nëse tregoheni indiferente ndaj situatës do të shërbejë…

Je me fat nëse partneri i juaj është tullac

Për shumë burra, të mos pasurit flokë është një temë e ndjeshme: ata mund të ndjehen sikur janë më pak tërheqës dhe mashkullor. Sidoqoftë, një hulumtim i kryer së fundmi ka treguar se nuk ka asnjë arsye për një qëndrim…

Nëse flini gjatë dhe ndjeheni të lodhur kjo mund të jetë arsyja

Është vikendi dhe me padurim prisni të flini: ka qenë javë e gjatë dhe besoni se 10 orë gjumë do të bëjnë mrekulli, apo jo? Gabim! Sipas ekspertit të gjumit dhe autor i shumë librave, Dr. Michael Breus, thotë se…

Me një grua të zgjuar më e vështirë të jetohet

Koeficienti i lartë i inteligjencës në shumë situata jetësore është përparësi, mirëpo ai përfundimisht nuk është çelës për jetë të thjeshtë dhe të lumtur. Inteligjenca shumë njerëzve nuk u është bekim, por mallkim. Pse ndodh kjo?- përgjigjen psikologët. Çdo person…

Vaji që pastron komplet sistemin limfatik

Sistemi limfatik është jashtëzakonisht i rëndësishëm për përtëritjen e indeve dhe shërimin e shumicës së organeve të përflakura Edhe për imunitet ka rëndësi të madhe që çdo ditë të stimulohet drenazhi limfatik, në mënyrë që sistemi limfatik të pastrohet, transmeton…

Këto lloje të miqve mbani gjithmonë afër

Miqësia është gjëja më kryesore në jetën tonë, sepse ne gjithmonë jemi bashkë me ta dhe ka shumë rëndësi se cilat tipa i zgjedhim të shpenzojmë kohë.. 1.Miku i cili ështe gjithnjë pozitiv Është e rëndësishme të kesh një mik…

Në këtë mënyrë mund të ngrohet ushqimi në mikrovalë

Të gjithë e duan ushqimin e freskët. Ushqimi i ngrohur do të jetë njësoj i shijshëm dhe i freskët, sikur ai i sapopërgatitur Disa artikuj fare nuk janë paraparë për t’u ngrohur, një numër i madh ushqimesh nuk duhet t’i…

Çaji me bërthama shalqiri ndihmon në këtë problem shëndetësorë

Jo vetëm lëkurat dhe lëngu i shalqirit janë të dobishme për shëndetin dhe estetikën. Përveç frutit që është i mrekullueshëm, edhe bërthamat e tij janë tepër të dobishme. Ato mund të përdoren për të ngrënë (të pjekura), por edhe mund…

Ja për çfarë mund ta përdorni qesën e çajit

A e keni ditur këtë gjë për qeset e qajit. Kur e pini çajin e parapëlqyer, mos e hidhni qeskën, – qe se për çfarë mund ta përdorni. Pos që ju ka dhuruar pije të shëndetshme, ajo qeskë mundet ende…

Nëse e përdorini këtë farë do të iu ndihmojë shumë

Diabeti është një sëmundje kronike e cila ndodh kur trupi nuk mund të rregullojë sasinë e sheqerit në gjak, sepse insulina që është hormoni që kontrollon nivelet e sheqerit në qarkullimin e gjakut, nuk funksionon siç duhet. Pastaj, ky hormon…

Këto 4 gjëra i do secili mashkull nga partnerja e tij

Djemtë nuk e shprehin atë që ndjejnë. Djemtë janë të thjeshtë. Një prej tyre i ka përmbledhur në një listë me katër elementë ato që do nga e dashura. Mësoje çfarë do, nëse kjo marrëdhënie të intereson. Më trego të…

Kjo është mënyra që mund ti largoni gurët nga dhëmbët

Ne të gjithë duam të mbajmë higjienën e gojës dhe të kemi dhëmbët më të bukur dhe më të bardhë. Prandaj, ne shpesh blejmë preparate (të cilat përmbajnë shumë kimikate të dëmshme) për zbardhjen dhe të ngjashme. Ne as nuk…

Ja kur mund ta kuptoni se trupi juaj është i lodhur

Askush nuk dëshiron lodhje. Shumica prej nesh fillojnë të ëndërrojnë për pushimet tona të ardhshme që në ditën e parë pas kthimit në punë dhe këtu nuk ka asgjë të gabuar. Puna është shpesh një stres që ne pa vetëdije…

Këto aroma mund ti largojnë mushkonjat gjatë verës

Askush nuk i do mushkonjat. Gjatë verës të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të shijojmë gjelbërimin dhe lulet. Por mushkonjat mund të shkatërrojnë edhe pushimet më të mrekullueshme. Ekspertët…

Në këtë orë duhet të ekspozohemi para diellit

Më në fund kuptohet se kur duhet ti ekspozohemi diellit. Koha apo orari më i përshtatshëm për t’u ekspozuar në diell janë orët e para të mëngjesit deri në orën 10:00 paradite dhe orët e pasdites pas orës 17:00 kjo…

Të jesh optimistë edhe gjumin e bën më të mirë

Nëse veç jeni pak pesimist, atëherë ky lajm nuk do t’ju bëjë të ndiheni më mirë. Kjo sepse, sipas studimeve të reja, optimistët kanë tendenca të bëjnë gjumë më kualitativ sesa ata që mendojnë negativisht. Hulumtuesit e universitetit Illinois i…

Shëtitni kështu shtatë minuta në ditë dhe do të shihni se si zhduken kilogramët

Ky lloj ecjeje është shpikur posaçërisht për ata të cilët nuk i duan palestrën dhe pajisjet për ushtrime, mirëpo vërtet dëshirojnë të humbin peshë. Provojeni dhe trupi juaj gjithmonë do të jetë në formë. Nëse nuk jeni tip sportiv, ju…

Pse duhet të konsumoni kos në mëngjes?

Kosi është një nga ushqimet më të konsumuara nga shqiptarët. Ai mund të përdoret në forma të ndryshme dhe i kombinuar me produkte të shumta. Kosi mund të hahet siç është, mund të bëhet dhallë, tarator, mund të kombinohet me…

Pijet që rrisin rrezikun e migrenës

Hulumtuesit kanë zbuluar se konsumimi i tri kafeve apo çajave në ditë jua rritë rrezikun e migrenës. Në studimin e kryer nga “The Migraine Trust”, ata të cilët i kishin konsumuar më shumë se dy pije me kafeinë përgjatë një…

Ja cilat ushqime kalorike duhet ti hani çdo ditë

Ushqimi që zgjedhim për të ngrënë duhet të bazohet në qëllimet e shëndetit personal dhe preferencat në shije, jo vetëm sa kalori kanë. Këto ushqime më poshtë përtej kalorive të mëdha kanë dhe benefite të tjera ndaj duhet të jenë…

Këto ushqime ju duhen pas pushimeve verore

Padyshim se të gjithë mërzitemi kur përfundojnë pushimet pasi duhet t’i kthehemi rutinës së përditshme jetësore. Mënyra më e mirë për të qenë në humorin e duhur është që të hamë diçka të mirë dhe të shëndetshme, kjo pasi tavolina…

Luftoni vapën me këto ushqime

Nëse mendoni se nuk ju intereson se çfarë hani gjatë temperaturave të larta verore, e keni gabim. Ekzistojnë ushqime të caktuara që freskojnë trupin tuaj pa qenë të vetëdijshëm për këtë. Këto janë dhjetë ushqimet që ju ndihmojnë të qetësoheni:…

Për femrat këto janë zonat erogjene më të ndjeshme

Nëse akoma nuk dini se cilat janë zonat erogjene të femrës, është koha e fundit të mësoni, ndërkaq nuk është keq të aplikoni metodën e drejtë të stimulimit. Zonat erogjene në trupin e femrës janë burim i përhershëm i inspirimit…

Këtë supë të ftohtë duhet ta provoni

Në këto ditë të nxehta na nevojitet diçka për tu freskuar. Këtë bombë freskuese vitaminoze duhet ta provoni! Bëni racion të shijshëm dhe të shëndetshëm i cili do t’ju kënaqë. Përbërësit: – 6 panxharë të kuq; – 1 filxhan supë…

Kjo bimë iu ndihmon shumë për rënien e flokëve

Secila femër kërkon diçka efektive për rënien e flokëve. Shpesh herë ketë bimë e përdorim por nuk e dinim që ajo ndihmon edhe kundër rënies së flokëve. Rozmarina (Rosmarinus officinalis, siç e kanë quajtur grekët e vjetër dhe romakët), ka…

Si të Mësohemi të kursejmë?

Nëse nuk jeni në gjendje të mbani një buxhet fiks, të shpenzoni më shumë se sa fitoni, apo të bëni blerje që në fund rezultojnë të kota, atëherë ju duhen disa këshilla me vlerë. Ka një mënyrë si të shmangi…

Me këto truqe lulet mund të zgjasin më shumë

Po ju tregojmë disa truqe se si t’i ruani bukurinë dhe freskinë e luleve së që sapo i keni ndukur! Lulet e freskëta janë mënyra e shkëlqyeshme që ta freskoni hapësirën dhe të fusni ngjyrat e ambientit tuaj, transmeton Telegrafi.…

Pse nuk duhet të bëni gjumë në një dhomë të ftohtë

Shumica e çifteve fjalosen për temperaturën e dhomës, por sot do t’ju zbulojmë se personit që i pëlqen temperatura më e ulët gjatë natës, faktikisht e ka me të drejtë. Dr. Christopher Winter ka zbuluar disa arsye se përse duhet…

Ushqimi me orar ka këto dobi

Ushqyerja është e lidhur ngushtë me rënien në peshë po aq sa shpërndarja e vakteve gjatë ditës. Nga studimet e vazhdueshme për këtë çështje, ekspertët kanë dalë në konkluzionin se ngrënia e vakteve herët gjatë ditës mund të ndihmojë në…

Ushtrimet që duhet t’i bëni çdo mëngjes

Jetesa e shëndetshme nuk ka të bëjë vetëm me të ushqyerit e mirë. Pjesë të rëndësishme zë edhe aktivitetit fizik. Ndoshta keni ditën e ngarkuar, apo punoni me orar të çrregullt dhe thjeshtë nuk ju premton koha për palestër. Kjo…

Kjo është arsyeja se përse e mbajnë të gjithë orën në dorën e majtë

Secili njeri e mban orën në dorën e majtë. Nga ‘refleksi’ ne vetvetiu e vëmë orën në kyçin e dorës së majtë, por a keni menduar ndonjëherë përse? Megjithatë, nëse e analizoni mirë, ka disa përjashtime edhe për këtë “rregull”.…

Si ti rregulloni problemet me kaspllëk

Problemi i kapsllëkut shfaqet shpesh dhe shumica e njerëzve pyesin vetën – “Mos kam mungesë të fibrave”? dhe shpesh herë kjo mund të jetë arsyeja. Shumica e njerëzve thonë se zgjidhja e këtij problemi është që të hani sa më…

Ja arsyeja se përse duhet të hani domate çdo ditë

Domatet përveç se janë të shijshme janë edhe të shëndetshme. Domatet janë të pasura me një substancë të quajtur likopen. Kjo substancë u jep ngjyrën e kuqe domateve dhe i mbron ato nga rrezet ultraviolet të diellit. Pothuajse në të…

Me këta përbërës natyral i largoni qimet në fytyrë

Rruajtja dhe depilimi nuk janë zgjidhjet më të mira për këtë problem, pasi ato ofrojnë vetëm rezultate afatshkurtra, dhe qimet e shëmtuara në mjekër, buzën e sipërme dhe faqet mund të jenë një makth i vërtetë. Sidoqoftë, eliminimi i flokëve…

Këto dy ushqime nuk duhet ti hajnë të moshuarit

Të moshuarit duhet të kenë shumë kujdes në ushqime. Kolesteroli i lartë mund të trefishojë rrezikun e një personi të moshuar që zhvillon demencë, paralajmëroi një studim. Shkencëtarët thanë se një histori e gjendjes mjekësore ishte një ‘rrezik i madh’…

Shqipëria, kjo perlë ballkanike!

Me bukuritë e saj natyrore dhe pasuritë e shumta kulturore, Shqipëria vazhdon të mbetet një vend turistik i preferuar për turistët e huaj si edhe vijon të renditet nga mediet e huaja ndër vendet që nuk duhen humbur për t’u…

Kështu mund ta largoni stresin pa e ndezur cigaren

Çdo kush është i rrethuar me strese, qoftë me apo pa dashje. Viti 2019 nuk ka ikur ende kështu që le të jetë ky, viti i kujdesit për veten. Që nga kujdesi për ushqimin, stërvitja dhe lehtësimi nga stresi i…

Pas pushimit në punë, ja si të riktheheni me qejf?

Një nga gjërat më të vështira të verës është rikthimi në punë pas një pushimi. Rregulli i parë para së gjithave është të fillosh punën me humorin e duhur. Disa këshilla që ju ndihmojnë të nisni punën me humor pozitiv…

Përgëzime për çiftet që zihen mes vete!

Ky artikull nuk nxit kurrsesi zënkat në çift, por le të jemi të sinqertë; janë krejtësisht të pashmangshme. Aq shumë sa njerëzit shprehen se ku ka shumë dashuri, ka edhe konflikt (nuk është e vërtetuar shkencërisht!). Një statistikë interesante tregon…

Vuani nga pagjumësia? Ja 6 mënyra si mund të flini brenda pak minutash

Të gjithë e dimë se një gotë me qumësht të ngrohtë pas një dushi në darkë të sjell gjumë të qetë, por për fat të keq kjo nuk funksionon për të gjithë. Flini vonë dhe ditën tjetër ju duhet të…

Për këto shenja, jeta do ndryshojë rrënjësisht

Lajme te mira! Çdo ndjesi negative e mbetur nga sezoni i Gaforreve do të fashitet, kjo falë sezonit të Luanit. Më 27 korrik, Venusi, planeti i dashurisë, kënaqësisë dhe bukurisë ka dalë nga shenja e ujit dhe ka hyrë në…

Mëso avantazhet tua nëse je nënë beqare

Jeta e nënave beqare mund të jetë sfiduese, por ideja se ato nuk kanë kohë mjaftueshëm, nuk është e vërtetë. Së fundmi janë kryer disa hulumtime bazuar në të dhënat e mbledhura nga më shumë se 23 mijë nëna të…

Gjërat më të çuditshme që i bëjnë të gjitha çiftet

1.Bëni dush bashkë pa bërë marrëdhënie Magjia e ujit të ngrohtë dhe shkumës te ju kot sa ikën dëm. Ose më në fund e keni kuptuar atë që të gjithë të rriturit duhet ta kuptojnë një ditë: Të bësh seks…

Zgjidhni një nga letrat intuitive dhe merrni këshillën tuaj!

Kaloni pak minuta në heshtje për t’u çlodhur dhe bëni zgjedhjen tuaj! Ju dëshironi që gjithçka të ndryshojë, por mbani atë që keni, sepse është e vetmja mënyrë që ju bën të ndiheni të sigurt. Është koha për të provuar…

Niseni ditën me një kafe dhe nuk do keni dhimbje koke

Jeni mësuar të pini kafe sapo zgjoheni çdo mëngjes? Do të bënit mirë mos ta ndryshonit këtë regjim. Edhe pse gjithmonë është quajtur si një “ilaç” kundër gjumit dhe për të marrë energjitë e duhura për të përballuar ditën, e…

Pse meshkujt heqin dorë prej femrave që duan

Kjo ndodh për shkaqe të ndryshme dhe në të ardhmen ata martohen edhe me dikë që nuk e duan fare, por bëjnë kompromise. Disa nga arsyet pse meshkujt largohen nga femrat që dashurojnë: 1. Ai ndihet nën presion Ju mund…

Si ta harroni të kaluarën?

E kaluara tashmë ka përfunduar. Ne nuk mund ta ndërrojmë atë. Por, mund ta ndërrojmë mendimin tonë për të kaluarën. Sa çmenduri është ta dënojmë veten për faksin se dikush na ka lënduar në të kaluarën. Unik rekomandon që ta…

Pse duhet të shkoni në tualet me një sy mbyllur

Sa prej jush kanë një përtesë të madhe për të shkuar në tualet në mes të natës? Ju del gjumi papritur dhe nuk mund të rehatoheni pa e zgjidhur këtë “punë”. Ka në fakt disa arsye pse bëheni dembelë për…

Mëngjesi i duhur nëse keni probleme me mbipeshën

Shkencëtarët rekomandojnë një nga mëngjeset më të shëndetshme dhe të shijshmë, sepse përmban vitamina që përmirsojnë pamjen e lëkurës dhe flokëve, normalizojnë metabolizmin dhe forcojnë trupin. Nëse merret çdo ditë, ky mëngjes do t’ju shpëtojë nga toksinat dhe parazitët e…

Disa gjëra që duhet ti bëni pasi të përfundoni marrëdhënien intime

Shpesh pyesim veten se cila është gjëja e duhur për të bërë apo çfarë duhet të shmangim menjëherë pas seksit. Pavarësisht nëse janë marrëdhënie të rastësishme apo histori me burrin tuaj, është thelbësore të ndiqni hapa të caktuar menjëherë pas…

Gratë duan që marrëdhëniet të zgjasin kaq minuta

Akti intim nuk duhet të jetë gjithmonë një maratonë! Le të jemi të sinqertë…shumica prej nesh jemi kureshtarë për përvojën e partnerit në krevat, por kemi frikë të pyesim. Për shembull, a duan burrat apo gratë që akti të zgjasë…

Lëreni fëmijën tuaj të ecë zbathur, arsyeja mahnitëse

Shpesh prindërit fajësojnë fëmijët për zakonin e ecjes zbathur në parqe, plazh, shtëpi apo edhe në baltë. Ky është një reagim i natyrshëm nga prindërit pasi kanë frikë së fëmijët e tyre mund të sëmuren. Por tanimë ka ardhur koha…

Këto simptoma nga i nxehti nuk duhet ti kaloni

Me mijëra njerëz vdesin çdo vit nga komplikacionet e shkaktuara nga i nxehti ekstrem, përfshirë sfilitjen dhe goditjen nga i nxehti. Pikërisht për këtë preferohet që nga ora 11 deri në orën 17 të mos dilni jashtë. Ja çfarë duhet…