Dobësohuni duke ngrënë makarona të ftohta

Është e vërtetë që këtë vit të flasësh për provën e rrobave të banjës duket çuditshëm, duke pasur parasysh kufizimet dhe paqartësinë nëse do të rrimë në shtëpi, apo se si do të shkojmë në plazh. Por gjithsesi shumica e…

Sfidoni inteligjencën tuaj duke gjetur lapsin në fotografi

Oxbridge, një ofrues i mësimit në distancë, ka lëshuar një sfidë të inteligjencës për të mbajtur mendjen tuaj të punojë në izolim. A mund ta zgjidhni atë? Nëse jeni duke kërkuar diçka për t’ju ndihmuar të mbani trurin tuaj të…

6 arsye pse duhet të agjëroni, edhe nëse s’jeni besimtarë muslimanë

Orët e para të së premtes shënuan nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit për besimtarët muslimanë, megjithatë agjërimi është një praktikë që mund të ndiqet edhe nga të gjithë, sepse ka përfitime të rëndësishme shëndetësore. Pse praktikohet agjërimi? Agjërimi…

Ç’ndodh me ne nëse nuk lahemi për 2 ditë?

Të bëni dush çdo ditë është një zakon i shëndetshëm të cilën e mësojmë që të vegjël. Sigurisht na ndodh shpesh të kalojmë ndonjë ditë apo edhe dy, mbase sepse nuk kemi mundësi, kohë, mund të jemi të sëmurë. Por…

Çfarë i bëjnë trupit valët e telefonit?

Epoka dixhitale sa ndihmuese është aq edhe shkatërruese duket të jetë. Organizata Kombëtare e Shëndetit dhe disa mjekë rusë, paralajmërojnë se telefonët celulare janë të dëmshëm për shëndetin. Ata janë të shqetësuar seriozisht për efektet e fushave elektromagnetike në trupin…

Koronavirusi mund të përhapet edhe nëpërmjet dashurisë

Burrat që janë shëruar nga koronavirusi duhet të abstenojnë marrëdhëniet seksuale, në mënyrë që të mos kalojnë virusin përmes spermës, sugjeron një studim i ri. Pacientët në Kinë që dhuruan mostra disa ditë pasi simptomat e virusit i ishin venitur,…

A ndihmon uthulla e mollës të humbisni peshë?

Uthulla e mollës është një produkt i lakmuar e i reklamuar në të mirë të organizmit dhe higjenës shtëpiake. Vlerat e uthullës së mollës janë tashmë të provuara, por ajo nuk zgjidh çdo problem tuajin. Ka shumë studime që thonë…

Mënyra të lehta për t’i mësuar fëmijët të ndihmojnë rreth shtëpisë

Le ta pranojmë, punët e shtëpisë janë një lloj i ngjashëm me vizitat tek dentisti, askush nuk i pëlqen, disa madje e kanë frikë atë, por duhet të bëhet. Kur të keni fëmijë, bërja e detyrave të shtëpisë mund të…

A e keni bimën Aloe Vera në shtëpi? Ja për çfarë mund t’a përdorni

Xheli i Aloe Verës është shumë efikas kundër djegieve të lëkurës. Ai ka aftësi freskuese dhe qetësuese por edhe nxit formimin e shtresave të reja të lëkurës. Ky xhel është veçanërisht efikas në djegien e shkallës së parë, pra djegiet…

Mësoni disa ide dekorative për muajin e begatë të Ramazanit

Erdhi Ramazani, muaji I agjërimit, festa më e madhe myslimane. Njeri i lumtur është ai i cili i shfrytëzon në maksimum eventet mujore, ditore apo momentale dhe përpiqet maksimalisht për t’u afruar tek Zoti nëpërmjet këtyre adhurimeve. Ardhja e muajit…

Kujdes kur përdorni këtë ilaç në shtatzëni

Tilenoli është një prej medikamenteve kundër dhimbjes, për të cilët mjekët thonë se është i sigurt për gratë që ta përdorin gjatë gjithë shtatzanisë. Por një studim i kohëve të fundit nga Universiteti John Hopkins tregon për një lidhje midis…

Ky është gabimi më i madh që bëjnë të gjithë me thinjat e para

Nëse ke filluar t’i dallosh fijet e para gri në të 30-at ose nëse jo deri në të 50-at (lum si ti), ka diҫka që do të të surprizojë në ҫdo moshë.  Ndoshta e ke pyetur veten ҫfarë duhet të…

30 këshillat e një nëne për të bijën e saj adoleshente

1.Dëgjoji prindërit e tu. Ne asnjëherë nuk do të të udhëheqim drejt rrugës së gabuar. Do të ketë edhe kohëra kur mund të mendosh se nuk i kemi në mendje interesat e tua, por ne përherë i mendojmë ato. 2.Mos…

Këto mund të jenë arsyet e problemeve tuaja me lëkurën gjatë karantinimit

Ende po vuani nga acarimi i lëkurës së fytyrës edhe pse keni qëndruar larg grimit të përditshëm? Kjo është arsyeja e vërtetë pse. Edhe pse kemi pritur që nga garantimi lëkura jonë të pastrohet dhe të detoksifikohet mirëpo shumë keni…

Këshilla të sigurisë për gratë që vozisin vetëm

Vozitja vetëm është një realitet për shumë gra. Sidoqoftë, mund të ketë shumë rreziqe që përfshihen, veçanërisht nëse udhëtoni në distanca të gjata. Mosmarrja e masave paraprake të duhura mund të çojë në një aksident me makinë, dëmtim dhe madje…

A mund të infektohemi me koronavirus vetëm nga ajri?

Një nga pyetjet më kritike të pandemisë koronavirus është: A mund të infektohem duke marrë frymë vetëm nga ajri? Fillimisht, shumë ekspertë thanë jo, duke besuar se transmetimi kërkonte një kollë ose teshtimë për të përhapur pikat e pështymës me…

Tre minuta stërvitje para gjumit: Katër ushtrime që do të hollojnë këmbët tuaja

Ka njerëz që janë të dhënë pas ushtrimeve, por ka edhe të tjerë që preferojnë të shtrihen përreth dhe luten për një trup të bukur e të tonifikuar. Kush e di, lutjet mund të funksionojnë! Nëse ju jeni një nga…

Ushqime për të ngritur sistemin imunitar të familjes suaj

Po kërkoni planet e vakteve që mund të ndihmojnë si ju ashtu edhe familja juaj të qëndroni të shëndetshëm? Ka shumë produkte ushqimore që kanë ndikim të drejtpërdrejtë në atë se sa mirë sistemi juaj imunitar i përgjigjet kërcënimeve nga…

Katër arsyet përse personat e lindur në maj janë vërtet të veçantë

Njëlloj si stina e pranverës, edhe të lindurit në muajin maj sjellin në jetën tonë gjallëri, dritë dhe ngrohtësi. Vetëm ai, ajo i cili, e cila ka në jetën e tij, saj njerëz të lindur në muajin e 5 të…

Mos e pini kurrë kafen me sheqer, ja pse?

A e dini se kafeja me sheqer mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin tuaj? Kafja është bërë një zakon i secilit dhe njerëzit i pinë ato për tu këndellur gjatë ditës dhe për të kthyer energjinë. Ne të…

4 arsyet pse të gjithë zgjedhin korrikun e gushtin për t’u martuar

Momenti më i bukur për një çift është dita e dasmës. Ata kurorëzojnë dashurinë e tyre dhe janë pranë njerëzve më të dashur që i kanë shoqëruar në rrugën e gjatë të jetës, në ditë të mira dhe të vështira.…

Pse dhe si duhet ta pastrojmë gjuhën për të shpëtuar nga problemet me shëndetin

Nuk janë vetëm dhëmbët tuaj, por edhe gjuha që kërkon një trajtim të veçantë.  Shkencëtarët thonë se pastrimi i saj rregullisht mund të zvogëlojë ndërtimin e pllakave dhe probleme të tjera të shëndetit oral. Si të kujdeseni për të: Pastruesit…

Dobitë e lënies së ushqimit dhe llojet e agjërimit jo vetëm tek besimtarët myslimanë

Ajo përfshin abstenimin nga ngrënia, pirja, pirja e duhanit dhe marrëdhëniet seksuale nga agimi në perëndim të diellit, me shpresën se kjo do të çojë në një “takva” më të madhe, ose vetëdije më të lartë për Zotin. Myslimanët u…

Të gjithë kemi pastruar dhëmbët në mënyrë të gabuar

Një video në TikTok në të cilën një grua shpjegon metodën e pastrimit të dhëmbëve të burrit të saj ka shkuar virale dhe ekspertët e dhëmbëve kanë komentuar të thonë që është mënyra ‘e duhur ’për ta bërë atë. Çdo…

Katër mënyra për ta bërë më argëtuese punën që e urreni

Fare pak njerëz e kanë fatin të ndjekin punën e ëndrrave Ndonjëherë, të ngecësh me një punë që e urren është hap i domosdoshëm për të ecur drejt pikës ku dëshiron të përfundosh, e ndonjëherë tjetër e bën vetëm për…

Si po arrin të ndikojë izolimi në cilësinë e gjumit tuaj?

A e keni vërejtur se teksa jeni duke fjetur më gjatë këto ditë, cilësia e gjumit është përkeqësuar? Në të gjithë botën, shumë njerëz që janë në izolim janë duke e përjetuar këtë gjë. Një sondazh i kohëve të fundit…

Si të ballafaqoheni me refuzimin në jetë dhe në dashuri?

Të qenit i/e refuzuar është gjë e vështirë, por kjo i ndodh të gjithëve gjatë fazave të ndryshme të jetës. Si ta kaloni këtë gjë? Qoftë nëse është fjala se jeni ndarë me partnerin apo nuk jeni pranuar në punën…

Shpërblimi për atë që i shtron iftar agjëruesit

Profeti (alejhi selam) ka thënë: “Kush i jep ushqim për të çelur një agjëruesi, merr të njëjtin shpërblim si agjëruesi, pa e cënuar shpërblimin e agjëruesit.” (Tirmidhiu: 807) Në një transmetim tjetër: “Kush i jep ushqim dhe pije për të…

Këta janë librat më të mirë për t’ia lexuar fëmijës para gjumi

Leximi para gjumi është një ndër momentet më të lumtura midis prindërve dhe fëmijëve Është mundësi për të bërë një hap para së bashku drejt një bote emocionuese me mrekulli dhe magji, e gjithashtu edhe mënyrë e mirë për të…

Zgjidheni problemin me celulitin në këmbë dhe bark

Me ushtrime të thjeshta të jogës do të eliminoni celulitin në këmbë dhe në pjesën e poshtme të barkut Pozicionet galiç, ngritja e këmbës dhe e gjithë trupit nuk do të japin përnjëherë rezultate, mirëpo në periudhë më të gjatë,…

Nëse i lani atletet në rrobalarëse, shtoni këtë përbërës

Nëse keni një palë atlete apo këpucë të cilat i mbathni çdo ditë, ekziston mundësia e madhe që kanë filluar të lirojnë aroma të pakëndshme Kombinimi i djersës dhe i vapës në një zonë të vogël është i përsosur për…

Si t’i humbni 10 kilogramë brenda dy jave me këtë dietë të çuditshme me limon

Ka shumë dieta të ndryshme që janë për humbje të peshës, mirëpo shumë pak prej tyre janë efektive Kjo është arsyeja se përse dieta me limon është bërë e famshme, për shkak se është shumë e thjesht dhe efektive. Çfarë…

Mishi mund të shërojë depresionin, sipas shkencëtarëve

Dieta vegjetariane ose vegane mund të jetë duke rritur gjasat e depresionit, sipas një studimi nga Universiteti i Alabama-s në SHBA. Njerëzit me një dietë të bazuar në bimë kishin dy herë më shumë të ngjarë të merrnin ilaçe pa…

Këto janë rregullat e reja për të bërë plazh në Shqipëri

Ashtu sikurse ministri i Turizmit Blendi Klosi e theksoi një ditë më parë në një intervistë në Abc News, sezoni turistik në vend do të hapet në masa të rrepta sigurie, për të shmangur rrezikun e transmetueshmërisë së koronavirusit. Ministria…

Si t’i humbni 10 kilogramë brenda dy jave me këtë dietë të çuditshme me limon

Ka shumë dieta të ndryshme që janë për humbje të peshës, mirëpo shumë pak prej tyre janë efektive Kjo është arsyeja se përse dieta me limon është bërë e famshme, për shkak se është shumë e thjesht dhe efektive. Çfarë…

Që një marrëdhënie të jetë e sukseshme, duhet të ketë këto lloje dashnije

Seksi në një marrëdhënie duhet të jetë i pranishëm por po ashtu edhe i larmishëm, andaj është e rëndësishme që të ketë disa llojë të seksit. Ngadalësoni seksin. Kryesisht është dashuri dhe jo vetëm seks, andaj provoni lëvizjet e lehta…

Dietat më efektive që dobsoi Gilin edhe shumë femra të njohura

Lori Hoxha – dieta Atkins “Heq dorë nga karbohidratet dhe sheqeri totalisht dhe i zëvendëson me proteina dhe yndyrna. Pi shumë ujë,” shkroi Lori në Instagram pak kohë më parë. Dieta Atkins është një ndër dietat më të njohura në…

Ky djalosh i llastuar dhe nevrik, fyente këdo… por babai ia hoqi vesin e keq me 1 thes gozhdë!

Një djalë i vogël kishte marrë një temperament shumë të keq. Nevrikosej shpejt, shpërthent me fjalë e britma ndaj kujtdo që ia prishte terezinë. Babai i tij e kuptoi se djalin nuk mund të vijonte me këtë llastim dhe vendosi…

Mos konsumimi i mjaftueshëm i ujit, ju bën nervozë dhe “zvogëlon” trurin

Detet, liqenet, oqeanet dhe lumenjtë jo vetëm përmbytin tre të katërtat e tokës, por edhe mendjen tonë. Tek një i rritur, uji përbën më shumë se gjysmën e peshës së tij, sikur një grua 60 kg të mbante një ngarkesë…

10 këshilla për të hequr dorë nga ngrënja e thonjëve

Kur përpiqemi të luftojmë zakonin tonë të kafshimit të thonjve, na duhen këshilla praktike që mund të zbatohen lehtësisht pa pasur nevojë të bëjmë shumë përpjekje.  Pavarësisht nëse i kafshojmë për shkak të ankthit, zemërimit ose mërzisë, ne e bëjmë…

Djali dhe nëna e verbër (Histori prekëse)

Për vite me radhë e kam urryer nënën time! E urreja për faktin se ajo kishte një sy. Me qëllimin që ne të na plotësisheshin kushtet në familje, nëna ime punonte në një gjelltore . Puna e saj ishte e…

“O gjysh, si ke mundur të jetosh më parë: Pa internet, pa facebook…?”

Nje djalosh pyeti gjyshin e tij: “O gjysh, si ke mundur të jetosh më parë: – Pa teknologji – Pa internet – Pa kompjuter – Pa drone – Pa bitcoin – Pa telefona celulare – Pa Facebook Gjyshi iu pergjigj:…

5 arsyet pse njerëzit po martohen gjithmonë e më vonë

Arsyet janë disa, por më e rëndësishmja, sepse nuk kanë gjetur njeriun e jetës.  Martesa, në fakt, është më shumë se gjetja e njeriut perfekt. Vitet e fundit në Amerikë, janë bërë shumë studime për të gjetur arsyet pse njerëzit…

Sa gjatë mund të qëndrojë një pulë e papjekur në frigorifer

Ne gjithmonë duam të sigurohemi që po shërbejmë ushqim të freskët dhe të shëndetshëm për familjet tona, por është edhe më e rëndësishme tani që shumë prej nesh po përpiqen t’i bëjnë ushqimet tona të zgjasin për aq kohë sa…

Ndaloni kripën për të zvogëluar urinimin gjatë natës

Shumica e njerëzve mbi moshën 60-vjeç zgjohen një ose më shumë herë gjatë natës për të shkuar në banjë. Edhe pse duket një problem i thjeshtë, mungesa e gjumit mund të çojë në probleme të tjera si stresi, nervozizmi ose…

Disa mënyra interesante për t’u kënaqur gjatë vetizolimit

Nëse jeni si shumica e njerëzve të planetit, tani ju po kaloni shumë kohë brenda shtëpisë tuaj. Dhe ndërsa masat për distancimin shoqëror janë mënyra përgjegjëse për të ngadalësuar përhapjen e COVID-19, nuk është shumë kënaqësi të ulesh rreth shtëpisë…

Nuk mund të vihet prapanica midis dy karrigeve

Jehona e mençurisë së popullit italian vijon të kumbojë që nga thellësia e shekujve të historisë. Për kënaqësinë e lexuesve tanë kemi përzgjedhur disa thënie të mençura të cilat ju garantojmë se do t’ju pëlqejnë. Ai që fillon shumë gjëra…

Virusi korona: Lamtumirë shtrëngimit të duarve?

Nisi disa shekuj më parë si simbol paqeje, një gjest për të provuar se nuk ke armë. Me kalimin e kohës u bë pjesë e ndërveprimit të përditshëm social, fetar, profesional, apo sportiv. Një mënyrë e njerëzve për të sinjalizuar…

A lejohet seksi gjatë muajit të Ramazanit?

Marrëdhënia seksuale gjatë ditëve në Ramazan nuk është i lejuar për burrat dhe gratë të cilët janë të detyruar të agjërojnë gjatë ditës. Të bësh seks sipas islamit është një mëkat. Përmbahuni nga marrëdhëniet martesore apo marrëdhëniet seksuale. Gjatë agjërimit…

Këto 10 gjëra nuk i keni ditur për muajin e ramazanit

Çdo vit për Ramazan, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje. Por ky muaj është shumë më tepër se thjesht agjërim. Më poshtë jepen 10 gjërat që ju ndoshta mund të mos i…

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse nuk hani kurrë peshk?

Peshku dhe gjithë ushqimet e tjera të detit na vijnë në ndihmë për shumë gjëra që lidhen me shëndetin tonë. Të pasura me Omega 3, vitaminë E dhe zink i bëjnë mirë trurit dhe lëkurës sonë. Gjithsesi, për një arsye…

Te gjithë ju që keni syze duhet me patjetër ti mësoni këto 2 metoda

Mbajtja e syzeve optike dikur konsiderohej nevojë për të gjithë ata persona që kishin pro. bleme me shikimin, por vitet e fundit ato qëndrojnë shumë mirë edhe si një aksesor që plotëson look-un e një personi. Por si çdo aksesor…

Me çfarë duhet të çelim iftarin?

Shpesh njerëzit pyesin: me çfarë duhet të çel iftarin? Në fakt, nuk ka asnjë obligim të përzgjidhni një ushqim të caktuar për të çelur iftarin. Iftarin mund të çelni me çfardo ushqimi të mirë e të pastër që keni mundësi…

Çfarë do të thotë nëse fëmija juaj përdor të dy duart për të shkruar

Vetëm 1% e njerëzve mund të shkruajnë, vizatojnë dhe të bëjnë çdo gjë me të dy duart, në mënyrë të barabartë. Dhe është krejt normale që prindërit të shqetësohen pak kur vërejnë se fëmija i tyre nuk është djathtak ose…

Shtatë dobitë fizike dhe shpirtërore të agjërimit gjatë Ramazanit

Agjërimi gjatë muajit të bekuar të Ramazanit sjell më vete shumë dobi. Ndër to po ju rendisim shtatë: “NATA E KADRIT ËSHTË MË E MIRË SE NJË MIJË MUAJ”. Muaji Ramazan erdhi sërish. Është muaji që përmban natën e bekuar,…

Kjo është temperatura ideale e frigoriferit që artikujt të mos prishen

A po ju prishet ushqimi më shpejt se zakonisht? Kur e nxirrni akulloren nga frigoriferi a i ngjason supës? Nëse përgjigjja është po, ndoshta duhet të duhet ta rregulloni temperaturën e frigoriferit dhe frigoriferit me ngrirje të thellë. Temperatura ideale…

7 probleme të kushtueshme shëndetësore që shfaqen pas të 50-ve

Me plakjen problemet shëndetësore shpesh zvarriten, gjë që kërcënojnë të dëmtojnë vitet tona të arta. Trajtimi i disa prej këtyre sëmundjeve mund të jetë i shtrenjtë. Për fat të mirë, ka mënyra për të ulur koston e kujdesit të tillë.…

7 pyetjet që mund t’i bëni në takimin e parë

Cilat janë pyetjet e duhura për t’u bërë në takimin e parë?  Thyerja e akullit, duke eliminuar sikletin takimit të parë, nuk është aq e thjeshtë. Megjithëse natyrisht që jeni një vajzë e cila i qëndron larg ndrojtjes, takimi i…

Shkenca tregon lidhshmërinë mes suksesit dhe intimitetit

Emocioni i seksit është një “forcë e papërmbajtshme”, ndaj së cilës nuk mund të ketë një kundërshtar të tillë si një “trup i paluajtshëm”.  Kur njerëzit udhëhiqen nga ky emocion ata fitojnë fuqi shumë të madhe për të vepruar. Kërkimet…

Vënia e parfumit në kërthizë, truk të cilin nuk e keni ditur se ju nevojitet

Ndoshta keni dëgjuar më parë se vendosja e parfumit në ‘pikat e pulsit’ është mënyra më e mirë për ta bërë aromën t’ju zgjatë – dhe kjo është arsyeja se përse të gjithë e vendosin parfumin në qafë dhe kyç…

Ja pse duhet të punoni kur të gjithë janë pushim…

Milioneri i Grant Cardone beson se çelësi i suksesit qëndron te puna me orar të zgjatur apo në fundjavë. Ai thotë se nëse punoni si të gjithë të tjerët ju do të jeni po njësoj dhe asgjë nuk do t’ju…

Mos e lini ruterin në rrymë gjatë ditës

Kur mendoni për konsumatorët e mëdhenj të energjisë elektrike në familjen tuaj, juve kurrë nuk do t’u binte ndërmend ruteri për lidhje me internet. Lënia e tij gjatë gjithë ditës në rrymë, megjithatë, do të konsumojë energji elektrike po aq…

Si ka ndryshuar përdorimi i internetit gjatë izolimit

Ndërsa shumë qytete i afrohen dy muajve të plotë në mbyllje, punëtorët po vendosen në rutina që më parë do të dukej e çuditshme. Një sondazh i ri nga studiuesit zbuloi se 34% e të punësuarve amerikanë kanë kaluar nga…

5 këshilla të thjeshta për të zhdukur majat e djegura në kushte shtëpie

Majat e djegura të flokëve janë një shqetësim i vazhdueshëm, por nëse tregohesh pak më e kujdesshme, mund t’i evitosh.  Majat e ndara, vijnë si pasojë e krehjes së keqe dhe të shpeshtë të flokëve, sidomos kur janë të njomë,…

Si të pastroni banjën tuaj për t’u mbrojtur nga koronavirusi?

Banjat janë një pikë thelbësore në shtëpi, nëpër të cilën kalojnë të gjithë njerëzit dhe për këtë arsye kalojnë edhe mikrobet. Kështu që gjatë kësaj pandemie mirëmbajtja e tualeteve, lavamanëve, banakëve dhe dushit sa më shumë që të jetë e…

Simptomat që e tregojnë varësinë nga kafja e mëngjesit

Hulumtuesit e universitetit të Baltimores “Johns Hopkins” kanë konstatuar që kafja e mëngjesit vërtet është e nevojshme, sidomos në rastet kur jemi mësuar me të, sepse në të kundërt mund të vihen re simptoma të krizës së abstinencës. Ekipi i…

3 maska natyrale për çdo problem të flokëve

Maskat me përbërës natyralë janë gjithnjë një ide e mirë ! Janë ushqyese, hidratuese dhe duket se i rikthejnë shkëlqimin lëkurës apo flokëve. Larg kimikateve dhe produkteve kozmetike, Living do të japë më poshtë 3 receta maskash për të trajtuar…

6 arsye të forta pse duhet të agjëroni

Orët e para të së premtes shënuan nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit për besimtarët muslimanë, megjithatë agjërimi është një praktikë që mund të ndiqet edhe nga të gjithë, sepse ka përfitime të rëndësishme shëndetësore. Pse praktikohet agjërimi? Agjërimi…

Ja çfarë duhet të hani për ta eliminuar aromën e gojës që vie nga stomaku

Aroma e keqe e gojës mund të jetë e sikletshme dhe më shumë se 80 milion njerëz vuajnë nga ajo në të gjithë botën. Sidoqoftë, mbartja e një mollë të freskët ose çamçakëz është sigurisht një mundësi për ta eliminuar…

Përse ndihemi të lodhur gjatë gjithë kohës në karantinë

Thuajse gjysma e njerëzimit është e mbyllur në shtëpi dhe në pak raste mund të kenë përjetuar një jetë më të izoluar se kjo. Nuk ecin më, nuk bëjnë sport, i dedikohemi gjithnjë e më shumë pastrimit të shtëpisë dhe…

Premtimet që meshkujt i bëjnë, por nuk i mbajnë kurrë

Kur jemi në një marrëdhënie, në fillim të gjithë bëjmë premtime, por e dimë se një pjesë të mirë të tyre nuk kemi ndër mend t’i mbajmë.  Është normale. Truri ynë është shtuar nga endorfina dhe të gjitha gjërat janë…

Zgjidheni problemin me celulitin në këmbë dhe bark

Me ushtrime të thjeshta të jogës do të eliminoni celulitin në këmbë dhe në pjesën e poshtme të barkut. Pozicionet galiç, ngritja e këmbës dhe e gjithë trupit nuk do të japin përnjëherë rezultate, mirëpo në periudhë më të gjatë,…

Ushqimet që përmirësojnë humorin gjatë izolimit në shtëpi

Secili prej nesh ka gjetur mënyra nga më të ndryshmet për të përballuar izolimin në shtëpi në kushtet e pandemisë së COVID-19.  Disa prej aspekteve që na bashkojnë si shoqëri janë ëndrrat e frikshme dhe miqësia e ngushtë me kuzhinën.…

Mëngjesi – një element i rëndësishëm i ushqimit për një shëndet më të mirë

Gjithnjë dhe më shumë studime tërheqin vëmendjen lidhur me mënyrën e të ushqyerit, kur dhe çfarë duhet konsumuar. Dihet që mëngjesi duhet të jetë vakti kryesor i ditës për një shëndet më të mirë. Edhe pse informacioni është mjaft i…

Dy gota verë para gjumit ju ndihmojnë të dobësoheni

Të gjithë ata që janë përpjekur të humbasin peshë, e dinë sesa e vështirë është që të heqësh dorë nga ushqimet dhe pijet e preferuara. Shkencëtarët kanë sugjeruar se dy gota vetë përpara se të shtriheni në shtrat, mund t’ju…

Ja çka është e ndaluar dhe çka është e lejuar në muajin e Ramazanit

.Mos mallko! Ramazani është një kohë për durim dhe përulësi, si dhe pastrim shpirtëror i mendjes dhe trupit. Edhe kur testoheni nga të tjerët, duhet të përmbaheni nga keq-temperamentët dhe padurimi. Në vend të kësaj, buzëqeshni – për të injektuar…

Djersitja e tepërt, çka tregon për shëndetin tuaj?

Djersitja është një proces normal që ndodh në trupin tonë. Temperaturat e larta bëjnë që trupi të djersitet dhe të nxjerrë jashtë toksinat. Gjithsesi, djersitja e tepërt dhe aromat e pakëndshme, krijojnë situata të sikletshme. Nëse doni të parandaloni probleme…

Ja çka është e ndaluar dhe çka është e lejuar në muajin e Ramazanit

Agjërimi shkon përtej vetëmohimit të ushqimit dhe pijes. Ndërkaq në këtë muaj të shenjtë të Ramazanit, një nga studiuesit mysliman tha se jo vetëm rregullat që kanë të bëjnë me ushqimin duhet zbatuar në këto ditë. Ai tha se edhe…

Nëse ju dhembë shpina, shëroni dhëmbët

Nëse ndieni dhembje në shpinë, nuk duhet menjëherë të shkoni në masazh. Trupi i njeriut është ndërtuar ashtu që brenda tij të jetë çdo gjë e lidhur. Stomatologët theksojnë që shkaktarin e dhembjes së shpinës patjetër duhet ta kërkoni te…

Rëndësia e ushqimit të drejtë në Ramazan nën rrethana izolimi

Sivjet, muajin e Ramazanit e presim në hovin e pandemisë së coronavirusit, andaj është me rëndësi të domosdoshme të theksohet dhe të paralajmërohen të gjithë agjëruesit që të jenë të përgjegjshëm ndaj vetes dhe të të tjerëve Obligimi i besimtarëve,…

Ja çka preferojnë nutricionistët të konsumoni gjatë Ramazanit

Muaji i shenjtë i Ramazanit sapo ka filluar dhe të gjithë agjëruesit duhet ta dinë se çfarë ushqime duhet konsumuar, në mënyrë që këtë periudhë ta kalojnë sa më shëndetshëm. Ka fakte që tregojnë se agjërimi ka efekte pozitive në…

Një avokado në ditë, bën mrekulli për zemrën dhe shëndetin

Pse duhet të hani avokado çdo ditë? Avokadot konsiderohen si një nga produktet natyrale më mirëbërëse për organizmin njerëzor. Një avokado përmban më shumë kalium se banane. Avokadot kanë 14% kalium, ndërsa një banane përmban vetëm 10% kalium. Substanca bazë…

Femrat të cilat vuajnë nga kjo sëmundje tinëzare kronike janë në rrezik nga forma më e rëndë e koronavirusit

Endometrioza torokale, sëmundje tinëzare kronike e cila sulmon një ndër dhjetë femra, shfaqet kur indi (endiometriumi) i ngjashëm me mukozën e mitrës fillon të rritet në pjesë të tjera të trupit, në mushkëri apo në diafragmë. Meqenëse coronavirusi është infeksion…

Uji i hudhrës, përfitimet e mëdha për shëndetin në vetëm 15 ditë

Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinë. Përveç se u jep gatimeve një shije të mrekullueshme, ajo ka dhe vlera të panumërta për shëndetin. Por përdorimi i i hudhrës me ujë është trajtimi më i lehtë që…

Nëse ju dhembë shpina, shëroni dhëmbët

Nëse ndieni dhembje në shpinë, nuk duhet menjëherë të shkoni në masazh. Trupi i njeriut është ndërtuar ashtu që brenda tij të jetë çdo gjë e lidhur. Stomatologët theksojnë që shkaktarin e dhembjes së shpinës patjetër duhet ta kërkoni te…

Çfarë duhet të dini për flokët tuaj që të vetë-pastrohen?

Shprehja “gjëra të mira vijnë për ata që presin” vlen vërtet kur bëhet fjalë për flokët. Për shumicën e njerëzve, përmendja e flokëve “vetë-pastruese” sjell vizione të një barre të tmerrshme, të yndyrshme dhe me erë të keqe. Dhe e…

Të vërtetat befasuese që shkojnë përtej pamjes së jashtme

Kur flasim për tërheqje midis dy personave, ne shpesh i referohemi faktorëve fizikë, gjithçkaje që mund të duket e këndshme për syrin. Por të qenit tërheqës është më shumë sesa pamja. “Bukuria gënjen sytë e shikuesit.”- Plato. Përveç perspektivës biologjike…

a çka preferojnë nutricionistët të konsumoni gjatë Ramazanit

Muaji i shenjtë i Ramazanit sapo ka filluar dhe të gjithë agjëruesit duhet ta dinë se çfarë ushqime duhet konsumuar, në mënyrë që këtë periudhë ta kalojnë sa më shëndetshëm. Ka fakte që tregojnë se agjërimi ka efekte pozitive në…

A duhet të agjëroni gjatë Ramazanit nëse jeni të ndjeshëm ndaj koronavirusit?

Myslimanët filluan muajin e shenjtë të Ramazanit, do të thotë se ata do të agjërojnë nga lindja e diellit deri në perëndimin e diellit çdo ditë. Ky është muaji i nëntë i kalendarit islam, kur agjërimi është i detyrueshëm për…

Udhëzuesi për trajtimin dhe parandalimin e qimeve të bezdisshme në kushte shtëpie

Qimet e rritura nën lëkurë thjesht mund të kryesojnë listën e gjërave të bezdisshme të bukurisë në sajë të të dyja efekteve, të pakëndshme dhe të padurueshme. Në fakt, 30% e grave që kujdesen për zonën e tyre të bikinit…

5 shprehitë që do t’iu ndihmojë ta luftoni ankthin gjatë kësaj kohe

Një numër i madh i njerëzve në botë, kanë probleme serioze me gjumin. Pandemia, me të cilët jemi duke u përballur ka ndikuar që këto probleme të përkeqësohen dhe pagjumësia tek shumë njerëz të përcillet edhe me ankth dhe stres…

Vaj kokosi dhe sodë buke për një pastrim të plotë të fytyrës

Çdo femër është e fiksuar me pastrimin e fytyrës dhe kujdesin për lëkurën. Gjëja e parë që vërejmë te dikush është fytyra, kjo është arsyeja pse mbajtja e fytyrës tuaj të pastër, të lëmuar dhe e re do të tregojë…

Studimi i ri: Duhapirësit më të sigurtë, koronavirusi “nuk e pëlqen” nikotinën

Koronavirusi “nuk i preferon” duhanpirësit. Kjo është gjetja e një studimi që është kryer në spitalin, La Pitie-Salpetriere në Francë, ku vetëm 4.4% e 343 pacientëve të shtruar me koronavirus, me mesatare 65 vjeç, ishte duhanpirës i zakonshëm. Në studimin…

Kështu mund ta bëni zgjidhje nëse keni dhimbje të dhëmbit dhe nuk dilni nga izolimi

Dhimbja e dhëmbit mund të shkaktohet nga një sërë çështjesh serioze, duke përfshirë prishjen e dhëmbëve, një mbushje të dëmtuar, një frakturë dhëmbi, mishrat e infektuar etj. Këto ndërlikime mund të përfshijnë humbjen e dhëmbit dhe kockën mbështetëse. Në disa…

Studimi i ri: Duhapirësit më të sigurtë, koronavirusi “nuk e pëlqen” nikotinën

Koronavirusi “nuk i preferon” duhanpirësit. Kjo është gjetja e një studimi që është kryer në spitalin, La Pitie-Salpetriere në Francë, ku vetëm 4.4% e 343 pacientëve të shtruar me koronavirus, me mesatare 65 vjeç, ishte duhanpirës i zakonshëm. Në studimin…

Bukën kurrë nuk duhet ta mbani në qese, aq më pak në ato plastike

Zgjidhja më e mirë do t’ju tingëllojë mbase si e krisur, mirëpo vërtet është fenomenale për shumë arsye. Shumica e njerëzve bukën e lënë në tavolinën e kuzhinës, në kutinë e bukës apo në dollapin e kuzhinës, ndërkaq me atë…

E vërteta që qëndron pas bananeve

Një prej frutave më të shijshme dhe le të themi gjithashtu më të lira, bananet janë ushqimi më popull që ju mund të konsumoni. Edhe pse benefitet e tyre ushqimore dihen gjerësisht, disa nuk janë në dijeni të ndikimit që…

Izolimi dhe pandemia e koronavirusit mund të ndikojnë në ciklin tuaj menstrual

Cikli menstrual mund të ndjehet si i çuditshëm dhe misterioz. Stresi mund të ketë një ndikim masiv në shëndetin tonë fizik. Mund të shkaktojë psoriasis dhe çështje të zorrëve. Mund të shkaktojë dhimbje koke dhe gurët në tëmth. Dhe gjithashtu…

Vlerat shëndetësore të kores së bukës

Një herë e një kohë, një nga këshillat e përsëritura të gjysheve të zonave të veriut të Shqipërisë ishte që fëmijët duhet të hanin koret e bukës, sepse nuk do të kishin ftohtë në dimër. Korja e fortë e bukës…

Ramazani fillon nesër, ky është orari i syfyrit dhe iftarit të parë

Sipas kalendarit mysliman, muaji i Ramazanit fillon më 24 prill dhe dita e parë e Fiter Bajramit është me 24 maj. Sipas fesë islame, agjërimi në Islam nënkupton abstenimin apo “me u përmbajte nga një veprim”. Do të mbetet të…