Efektet e kafesë së mëngjesit në organizëm

Kafja e mëngjesit është shndërruar në një rutinë të përditshme për shumë persona ndaj shpesh lind dhe nevoja që secili nga ne të dijë dhe efektet që ka konsumimi i saj në mëngjes. Sipas studimeve, ndonëse kafja ka disa përparësi,…

Cilat objekte janë më të rrezikuara ndaj Covid 19?

Edhe pse të gjithë jemi të vetëdijshëm që gjatë pandemisë së coronavirusit është çështje kyç të mbahet higjiena e drejtë dhe rregullisht të dezinfektohet shtëpia Kompania e specializuar “Laundryheap” rekomandon pastrimin e pjesëve më të rrezikshme të shtëpisë, shkruan Daily…

Sa të mbrojtur jeni nga maskat e copës?

Në kohën e koronavirusit, në shumë vende mbajtja e maskave është e detyrueshme. Po a kanë ndonjë efekt maskat dhe nga çfarë na mbrojnë në të vërtetë? Mbajtja e maskave u shpall e detyrueshme në shumë zona të Kinës që…

Studiuesit italian zbulojnë faktin e ri, çfarë klime preferon koronavirusi, muajt e ardhshëm rrezikojnë këto vende me rritje të frikshme

Dy studiues italianë, Francesco Ficetola dhe Diego Rubolini nga Universiteti Shtetëror i Milano, kanë zbuluar faktin e ri, duke studiuar raportin e rasteve me Covid-19 dhe kushteve klimatike në një shkallë globale. Rezultatet, të publikuara në faqen e internetit medRxix,…

Këshillat e marinarit që qëndroi për 286 ditë nën ujë

Ryan Ramsey ka shërbyer si kapiteni i nëndetëses HMS Turbulent, pjesë e flotës detare të Mbretërisë së Bashkuar, midis viteve 2008-2011 dhe gjatë një misioni qëndroi për 286 ditë në det pa e parë në asnjë moment qiellin. Në një…

Kjo është pija popullore e cila shkatërron helikobakterin

Helikobakteri vendoset në pjesën e poshtme të lukthit dhe, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, gjysma e popullatës është e infektuar me këtë bakter. Nëse nuk shërohet me kohë, ai mund të shkaktojë sëmundje serioze shëndetësore. Helikobakteri shkakton…

Sapuni “vret” me sukses koronavirusin

Struktura molekulare e sapunit është në gjendje të vrasë me sukses pjesëzat e koronavirusit sipas disa studimeve të ndryshme shkencore mes të cilave dhe ai i Qendrës për kontrollin e sëmundjeve në Tajvan. Molekulat e sapunit të cilat janë të…

https://www.kuzhinashqiptare.com/si-ta-freskoni-dyshekun-pas-dimrit-te-gjate/

Kohët e fundit, ekspertët kanë filluar të hetojnë lidhjen midis ushqimit dhe shëndetit mendor, dhe kanë zbuluar se gjendja shpirtërore ndikohet nga një sërë faktorësh, duke filluar nga stresi, ambienti, gjumi i pamjaftueshëm, gjenetika, çrregullimet e humorit dhe madje edhe…

Si ta freskoni dyshekun pas dimrit të gjatë

Mirëmbajtja e drejtë e dyshekëve përfshin edhe ajrosjen e rregullt të tyre dhe shkundjen e pluhurit, ndërsa gjatë muajve të dimrit këtë punë nuk është e lehtë ta bëni Qe si mund ta kompensoni këtë! Posaçërisht kur është fjala për…

Si duhet të ruhet fasulja

Fasulja bën pjesë ndër artikujt më të njohur, e cila zë vend të rëndësishëm në traditën tonë kulinare Ruajtja e drejtë e fasules është shumë e rëndësishme, për ta ruajtur cilësinë dhe shijen e saj. Nëse jeni ndër fatlumët të…

Kjo është mënyra më e mirë e ruajtjes së miellit

Mielli është artikull i cili blihet lehtë. E bartni në shtëpi nga dyqani në një ndër qeset e rënda, pastaj e vendosni në një kënd të errët dhe e lini aty derisa t’ju nevojitet, apo jo? Fatkeqësisht, nuk është kështu.…

Maska për një fytyrë plot dritë ka si sekret

Nëse mendoni se kjo maskë do t’ua lërë fytyrën të verdhë, e keni gabim. Efekti final i saj është i mrekullueshëm; një fytyrë e pastër dhe e përmirësuar, pa asnjëlloj papastërtie. Shafrani i Indisë tashmë është një erëz e përdorur…

Biri im, të kërkoj falje që nuk jam i pavdekshëm

Edmond Tupja “Ges, ti i ke dhënë një kuptim të ri jetës sime, unë mësova prej teje të kuptoj Tjetrin, të mposht vetveten, egon time, sa herë që kjo është e domosdoshme; mesova të heq dorë nga shumë gjëra në…

Si të ballafaqoheni me ciklin menstrual gjatë koronavirusit

Rezulton se edhe një pandemi globale dhe nivele të papara të krizës në të gjithë botën nuk janë të mjaftueshme që cikli menstrual mujor të na japë një pushim. Në një kohë kur vetë-kujdesi është më i rëndësishëm se kurrë,…

Nëse je fëmija i mesit, duhet të lexosh tani këtë

Çfarë kanë të përbashkët Kim Kardashian, Bill Gates dhe Jennifer Lopez? Përveç llogarisë bankare me shumë shifra janë të tre fëmijët e mesit Tani me të drejtë do të pyesni çfarë kanë të veçantë fëmijët e mesit në krahasim me…

Edhe gratë heqin qimet e fytyrës: Ja cfarë duhet të dini për këtë mënyrë të pazakontë

Sado e pazakontë sa mund të tingëllojë, pushi ose qimet e fytyrës tek gratë janë çuditërisht të zakonshme. A duhet që gratë të rruajnë fytyrën? Duhet, nëse duan! Prandaj, ne ia kushtojmë këtë artikull të gjitha grave që rruajnë fytyrën…

7 përfitime nga dushi i mëngjesit me ujë të ftohtë

Nëse nuk jeni mësuar të bëni dush me ujë të ftohtë mund të reduktoni gradualisht temperaturën e ujit dhe të adaptoni këtë ritual. Ideja e një dushi me ujë të ftohtë në mëngjes nuk mirëpritet nga pjesa më e madhe…

5 shenjat më dashamirëse dhe më të dashura të Zodiakut!

Vetëm ata që dinë ta japin atë, mund ta njohin dashurinë e vërtetë dhe ta pranojnë. Jo të gjithë e dinë. Me siguri ju keni vënë re se si disa çifte nuk hezitojnë të tregojnë ndjenjat e tyre në publik,…

Çfarë mund të bëni që asnjë minutë të mos jeni të mërzitur deri sa qëndroni në shtëpi

Për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme në të cilën gjendet vendi ynë, shumica e njerëzve është e detyruar të qëndrojë në shtëpi gjatë gjithë ditës. Nëse e keni atë fat dhe keni mundësi të punoni në shtëpi, bëhuni të përgjegjshëm…

Mjeku: Ata që kanë syze janë më pak të rrezikuar nga koronavirusi

Njerëzit duhet të vendosin syze në vend të lenteve të syve pasi ofrojnë mbrojtje më të madhe nga koronavirusi, ka sqaruar një mjeke. Dr Sabrina Shah-Desai, një kirurge okuliste nga Londra, tha që syzet mund të veprojnë si një “mburojë…

Si ta përballojmë mbingarkesën psikologjike nga lajmet e këqija këto ditë

“Kjo botë po shkon drejt fundit” – Ky është mendimi i parë që të shkon ndërmend kur shikon një edicon lajmesh të mbushur me ndodhi nga më të paimagjinueshmet. Në situatën aktuale ku ndodhemi, kur duhet të qëndrojmë në shtëpi,…

Sa zgjasin menstruacionet e para, ja ç’duhet të dinë të gjitha adoleshentet

Vajzat e reja duhet të informohen mirë për atë se çfarë mund të presin, në mënyrë që të mos kenë befasi të pakëndshme dhe në mënyrë që menstruacionet e para t’i kalojnë pa brenga. Njëra ndër gjërat të cilat më…

Gjysma e grave shtatzëna me koronavirus i lindin para kohe foshnjat e tyre

jysma e të gjitha grave shtatzëna të infektuara me koronavirus i dorëzojnë foshnjat e tyre herët dhe madje mund të kalojnë sëmundjen tek të porsalindurit e tyre, zbulojnë dy studime të vogla. Në një studim, nga Kina ekzaminuan 33 të…

8 mitet rreth infeksioneve mykotike që gjinekologët s’duan të besoni më

Shkak i infeksioneve mykotike bëhen kërpudhat prezente në trupin tonë. Kur niveli i tyre rritet, për shkak të estrogjenit, shtatzënisë apo antibiotikëve, mund të shfaqet një infeksion mykotik. Disa të vërteta dhe mite qarkullojnë rreth tyre, të sqaruara më poshtë…

Si të keni një takim të mirë përmes video thirrjes gjatë vetë-izolimit

Partnerët që nuk po jetojnë së bashku duhet të bëjnë një zgjedhje gjatë bllokimit. Me siguri po përgatiteni të qëndroni në kontakt përmes video thirrjeve. Dhe për njerëzit që janë aktualisht beqarë, aplikacionet e takimit në internet janë duke parë…

Ndikimi i çokollatës së zezë në organizëm

Çokollata e zezë mund të parandalojë sëmundjet vdekjeprurëse dhe ndihmon shumë trurin, thonë ekspertët.  Kjo çokollatë përmban flavanol, i cili parandalon inflamacionin dhe mund të zvogëlojë inflamacionin e indeve. Çokollatat që përmbajnë 70% kakao stimulojnë trurin dhe sistemin kardiovaskular duke…

Si të keni një takim të mirë përmes video thirrjes gjatë vetë-izolimit

Partnerët që nuk po jetojnë së bashku duhet të bëjnë një zgjedhje gjatë bllokimit. Me siguri po përgatiteni të qëndroni në kontakt përmes video thirrjeve. Dhe për njerëzit që janë aktualisht beqarë, aplikacionet e takimit në internet janë duke parë…

Koronavirusi mund të transmetohet edhe në këtë mënyrë të pazakontë

Që prej konfirmimit të rasteve të para me koronavirus, ekspertët e shëndetit kanë treguar se cilat janë mënyrat kryesore të transmetimit të Covid-19. Gjithsesi, duket se ekzistojnë edhe disa mënyra të tjera më pak “popullore” për të cilat nuk flitet…

Koha më e mirë për t’u zgjuar dhe për të shkuar në shtrat

Sipas neuro-shkencëtarëve dhe ekspertëve të gjumit asnjë orar i gjumit nuk iu përshtatet të gjithëve. Nëse shkoni në shtrat pas mesnatës dhe zgjoheni nga gjumi në orën pesë të mëngjesit për të shkuar në punë, pagjumësia mund të ndikojë negativisht…

Gjërat që një grua e pjekur nuk i lejon

Gratë e pjekura janë në mënyrë të dukshme ndryshe nga gratë më fëminore dhe të pafajshme në një marrëdhënie. Këto të fundit përpiqen të zbulojnë se kush janë, se si ato e fusin dashurinë në jetën e tyre dhe çfarë…

Pse shumë njerëz po konsumojnë kafe me limon?

Shumë njerëz pinë kafe çdo ditë, e cila pavarësisht se është provuar që nuk ka ndonjë efekt në kreativitet, rrit përqendrimin Limoni nga ana tjetër, është një agrum i pasur me vitaminë C dhe antioksidantë dhe kjo është arsyeja pse…

Si ti ‘luftoni’ erërat e këqija në shtëpi

Nganjëherë, mjetet për pastrim dhe detergjentet nuk mjaftojnë që rrobat tona, enët dhe aparatet shtëpiake përsëri të jenë të pastra dhe aromatike Megjithatë, kundërmimet e pakëndshme mund të hiqen në mënyra të tjera: me ndihmën e uthullës, sodës bikarbone (soda…

Shtatzënë në kohë coronavirusi: Ç’duhet të dini

Shtatzënia në kohë pandemie, sigurisht që shoqërohet me frikë dhe dilema më të mëdha se ato në kohëra normale Shumë vajza/gra presin të sjellin në jetë fëmijët e tyre në një kohë kur e gjithë bota është izoluar nga frika…

Këto janë pasojat e qëndrimit të keq gjatë punës në shtëpi

Jetesa moderne përfshin një mënyrë jetese më pak aktive, qëndrimi për orë të tëra ulur përpara kompjuterit dhe qëndrimi i keq. Kur kalon një kohë e gjatë qëndrimi në pozicion të gabuar ajo reektohet me ngurtësi dhe dhimbje zike si…

Rikthehet ora verore: Pse ndodh dhe për ç’arsye disa njerëz janë të shqetësuar

Ndryshimi i orës të dielën e fundit të muajit tetor dhe mars është një ritual i përvitshëm për Evropën dhe disa vende të tjera, që prej vitit 1981 Qëllimi kryesor i ndryshimit të orës është sigurimi i orëve shtesë me…

Gjysma e grave shtatzëna me koronavirus i lindin para kohe foshnjat e tyre

Gjysma e të gjitha grave shtatzëna të infektuara me koronavirus i dorëzojnë foshnjat e tyre herët dhe madje mund të kalojnë sëmundjen tek të porsalindurit e tyre, zbulojnë dy studime të vogla. Në një studim, nga Kina ekzaminuan 33 të…

Ç’ është ky virus që po na mëson të bëhemi njerëz

Çfarë po ngjanë? Çfarë është ky virus? Nuk i sulmon shtatëzënat. Fëmijët më së paku i sulmon. Më së shumti i sulmon të papërgjegjëshmit. I detyro të rinjët të kujdesën për të moshuarit. Na detyron me zor të pushojmë, na…

Pse shumë njerëz po konsumojnë kafe me limon

Shumë njerëz pinë kafe çdo ditë, e cila pavarësisht se është provuar që nuk ka ndonjë efekt në kreativitet, rrit përqendrimin Limoni nga ana tjetër, është një agrum i pasur me vitaminë C dhe antioksidantë dhe kjo është arsyeja pse…

Jeta e grave shtatzëna në kohë të koronavirusit

Cilat janë pyetjet që atij po i bëhen më së shumti në këtë kohë? Çfarë lloji i lindjes preferohet më shumë lindje vaginale apo cezariane? Morina, gjatë intervistës ka treguar se sa janë gjasat që foshnjës t’i bartet koronavirusi –…

Nëse keni këto simptoma ju vuani nga depresioni pa e ditur

Depresioni nganjëherë quhet “murtaja e shekullit XXI”.  Studimet tregojnë se, në të vërtetë, është një gjendje mjekësore që mund të trajtohet si çdo sëmundje tjetër. Sidoqoftë, hapi i parë për të hequr qafe problemin është të kuptoni se gjendja juaj…

A preferohet lëngu i portokallit në mëngjes?

Një gotë lëngë portokalli është e mbushur me vitamina. Lëngu i portokallit ka të gjitha vitaminat C që ju nevojiten në një ditë të tërë. Ka pak proteinë (rreth dy gram) dhe një sasi të mirë të kalciumit (4 përqind…

Kolla e thatë, a është gjithmonë një shenjë e koronavirusit

Kollë e thatë dhe temperature e lartë janë dy nga simptomat më të shpeshta të sëmundjes COVID-19, shkruan The Sun. Çfarë është kolla e thatë dhe e vazhdueshme? Kjo simptomë është një nga krysoret, të cilat tregojnë se jeni të…

Si ta ulni temperaturën pa përdorur ilaçe

Viroza e shumta shkaktojnë temperaturë në trup. Do t’ju sjellim dy metoda sesi të ulni temperaturën trupore. Por nëse temperatura ju zgjat për disa ditë, ju duhet të konsultoheni me mjekun sepse trupi mund të jetë duke luftuar nga ndonjë…

Mollët janë ushqimi më i mirë për mëngjes

Deri më tani, kemi dëgjuar dhe besuar në shprehjen popullore: “Një mollë në ditë dhe i thua mjekut ik. Të gjitha varietetet e mollëve përmbajnë vlera të jashtëzakonshme, por ato jeshilet janë të pasura me proteina, vitamina, minerale dhe mbi…

Disa mënyra si të forconi imunitetin e fëmijës suaj

Kurrë nuk mund të jeni mjaft të kujdesshëm kur është fjala për shëndetin e fëmijës. Prandaj, po ju sjellim disa këshilla të dobishme se si do të duhej të vepronit me beben tuaj në mënyrë që imuniteti i saj të…

Pamje prekëse, gjyshi me koronavirus detyrohet ta sheh nipin për herë të parë nga dritarja

Kjo fotografi është duke bërë bujë në rrjetet sociale. Një foto që ka marrë vëmendje në rrjetet sociale është kjo në të cilën gjyshi shef për herë të parë nipin… përmes dritares. Frika nga koronavirusi ka ndarë këtë familje britanike…

Rregullat kundër coronavirusit, çfarë duhet të bëni kur hyni dhe kur dilni nga shtëpia

E dimë që këto ditë keni dëgjuar vazhdimisht t’ju thuhet se çfarë duhet dhe çfarë s’duhet të bëni për të minimizuar rrezikun e coronavirusit Megjithatë, të keni informacion të mjaftueshëm nuk ju bën asnjëherë keq. Më poshtë kemi përmbledhur disa…

Vitamina B6 jetike për trurin, ja ushqimet që janë të pasura me të

Vitamina B6 ka një rëndësi të veçantë për shëndetin e zemrës, sistemin tretës, funksionin e muskujve, energjinë etj. Organizmi i përdor vitaminat e kompleksit B për të transformuar ushqimin në energji. Të gjitha vitaminat e kompleksit B janë të rëndësishme…

Përse na mbron kaq shumë sapuni nga viruset?

Sapuni përbën mënyrën më efikase për shkatërrimin e viruseve që qëndrojnë në lëkurë, përfshirë Covid-19 që është ulur këmbëkryq në të gjithë globin. Ekspertët thonë se viruset mund të qëndrojnë në lëkurë për orë, në mos për ditë të tëra.…

Coronavirus, si të pastroni dhe dezinfektoni shtëpinë tuaj

Dezinfektimi i mjedisit në të cilin jetojmë dhe mbajtja e tij pastër bëhet edhe më i rëndësishëm në këtë moment të urgjencës shëndetësore: këtu janë disa këshilla për pastrimin dhe dezinfektimin e shtëpisë tuaj Këshilla më e rëndësishme në këtë…

Zakonet e mëngjesit që ju shëndoshin

Ndryshoni rutinën e mëngjesit për të humbur peshë dhe qëndruar në formë. Ndoshta jeni duke treguar kujdes me ushqimin ose po stërviteni rregullisht, por sërish nuk jeni shumë energjik apo nuk është se po bini ndjeshëm në peshë. Gabimi më…

Koronavirusi, a duhen dezinfektuar ushqimet pasi t’i blejmë në dyqane?

Koronavirusi ka vënë në alarm të gjithë botën. Jo vetëm për numrin e viktimave dhe të të infektuarve që po rritet dita ditës, por edhe në mënyrën e jetesës. Mes masave drastike nga shumë shtete, izolimi dhe mbyllja e kufijve,…

Koronavirusi, të gjithë të rinjtë duhet të lexojnë këtë mesazh

Megjithëse Covid-19 deri më tani në përgjithësi po prek të sëmurët kronik dhe të moshuarit, shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebres, u ka tërhequr vëmendjen të gjithë të rinjve : “Ju nuk jeni të paprekshëm”. Por ai…

Metoda për t’u shtuar volum flokëve të hollë

Flokët tuaj, kanë nevojë për kujdes dhe vëmendje të veçantë. Të kesh flokë të hollë dhe të dëmtuar mund të zbulojë shumë për shëndetin tuaj, nga kushtet mjekësore deri tek zakonet e dobëta dietike, shkruan Bright Side. Ka disa mënyra…

Pse vajzat e mira ndonjëherë martohen me… budallenjtë!

Ndoshta të ka ndodhur të jesh në martesën e shoqes më të mirë me një tr*p. Me siguri ke dashur “të flisje tani”, por ke heshtur…përgjithmonë. Disa çifte të bëjnë të pyesësh veten dhe të mendosh si ka mundësi që…

Kjo qenka arsyeja pse thinjen flokët

Anekdotat kanë lidhur përvoja stresuese me fenomenin e thinjave të flokëve. Tani, për herë të parë, shkencëtarët e Universitetit të Harvardit, kanë zbuluar saktësisht se si zhvillohet procesi: stresi aktivizon nervat që janë pjesë e përgjigjes së luftës , të…

Kombinimi i limonit, mollës dhe xhenxhefilit ka këto efekte

Recetë për pastrimin e zorrës së trashë nga toksinat. Mënyra e pafat e jetës, mirëqenia dietike dhe regjimet e tmerrshme të ngrënies çojnë në grumbullimin e panevojshëm të helmeve në trup, dhe zorra e trashë ngrihet nga helmet dhe mbeturinat,…

Pse është koha ideale për të përdorur mjaltin Manuka

Mjalti Manuka, me origjinë nga Zelanda e Re, është një produkt natyral që duhet njohur. Ai e ka marrë emrin nga lulja e Manukas që rritet në Zelandë. Të gjitha llojet e mjaltit natyral janë të shëndetshme dhe të rekomandueshme…

Këto janë arsyet pse kungulli është i mirë për trupin tonë

Ashtu si kushërinjtë e tyre portokalli, karrota dhe patatja e ëmbël, kungujt janë të pasur me beta karoten dhe trupi ynë e ndryshon këtë antioksidant në vitaminë A. Vitamina A është thelbësore për të parë mirë, për të hequr mikrobet…

40 vjet jetë, ja 40 mësimet që mora

Nuk është e thjeshtë të jesh 40 vjeç. Familja, puna, jeta e përditshme na kërkojnë energji të vazhdueshme ditë për ditë. Jemi energjike por të lodhura, të sprovuara nga jeta, me gabime plot por të mbushura me dije e mësime…

Ushqimet që formojnë qeskat dhe rrathët e zinj poshtë syve

A ju ndodhë shpesh që të zgjoheni me sy të fryrë ose me të nxira poshtë syve, anipse keni fjetur mirë dhe mjaftueshëm?! Kjo ndodhë pasi që jo vetëm mungesa e gjumit, por edhe ushqimi që konsumoni gjatë ditës mund…

A e dini se këto gjëra nuk duhet t’i mbani në banjo dhe pse

Disa produkte janë krijuar specifikisht për t’u mbajtur në banjë, ndërkohë disa të tjerë mund të jenë të rrezikshëm. Peshqirët Banja është një terren me lagështirë, e përsosur për krijimin e mykut dhe peshqirët janë shumë të ndjeshëm në këtë…

Kështu shprehen psikologët për fenomenin e favorizimit në familje

“Ndihem e tmerruar kur e çoj ndër mend që unë kam një fëmijë të preferuar! Unë i dua të dy në mënyrë të barabartë, natyrisht, por thjesht më pëlqen të kaloj kohë me të madhin më shumë se me fëmijën…

Sa herë në javë duhet të takohen çiftet për të qenë më të lumtur

Psikologët rekomandojnë takimet dy herë në javë, që të keni një lidhje të lumtur. Ju besoni se keni gjetur personin e duhur dhe që dëshironi të kaloni tërë kohën së bashku. Shkenca e ka vërtetuar të kundërtën, raporton “News Daily”.…

Dobitë e kombinimit “magjik” qumësht me mjaltë

Ekzistojnë disa arsye përse çdo ditë duhet të pini një gotë qumësht lope apo qumësht bademi me pak mjaltë natyral. Kombinimi i mjaltit dhe i qumështit kaherë përdoret në ushqim por edhe në kozmetikë, gjë që flet mjaftueshëm për vlerat,…

Kosi është pija që ua shpëton jetën

Kosi është ushqimi i përsosur pasi është i pasur me kalcium dhe baktere të mira që e bëjnë dietën të ekuilibruar, forcojnë kockat, por janë edhe të mira në luftimin e depresionit. Lactobacillus rhamnosus ul në mënyrë drastike simptomat e…

Hani një lugë të kësaj tretjeje shtëpiake dhe do të rilindeni

Ilaçin konsumoni në mëngjes në lukth të thatë, nga një lugë. Siç dihet, sistemi i tretjes është shumë i ndërlikuar në të cilin ndodhin njëkohësisht shumë funksione të ndryshme, andaj është e nevojshme t’i kushtoni më shumë kujdes edhe gjendjes…

Kush duhet i pari të paraqitet, mashkulli apo femra?

A duhet akoma mashkulli të jetë xhentëlmen dhe pushtues, apo gjërat kanë ndryshuar plotësisht? Faqja e Match.com, ka bërë një hulumtim në të cilin ka pyetur meshkujt çka u pëlqen më shumë pas takimit të parë – femra e cila…

Me përdorimin e këtyre ushqimeve ju do të shpëtoni nga herpesi

Shpëtoni nga herpesi një herë e përgjithmonë me këto lloje ushqimesh dhe bimësh. Fatmirësisht, ekzistojnë ilaçe mjaft efikase kundër herpesit. Nëse ndiqni këshillat e këtij kapitulli, do ta riktheni virusin në gjendje të padëmshme, transmeton Living. Kohëzgjatja e tij varet…

Këto ushtrime iu japin energji për tërë ditën

Ekzistojnë disa ushtrime të thjeshta, të cilat mund t’i bëni në mëngjes në shtratin kur flini, pa shumë mundim dhe ta mbushni trupin tuaj me energji të mjaftueshme për tërë ditën. Nëse i praktikoni këto ushtrime për disa ditë me…

Këto janë disa pjesë të trupit për të cilat duhet të kujdesemi më së shumti

Neglizhenca për t’i pastruar dhe për t’u kujdesur për disa pjesë të trupit tonë, mund të çoj në probleme serioze të shëndetit. Kështu nëse ne nuk i pastrojmë duart, mund të përfundojmë me sëmundje të traktit respirator apo diarre. Disa…

Mollët japin energji në mëngjes më shumë se sa kafeja

Kafeina që gjendet tek kafeja ofron një alternativë më të mirë zgjimi se fruktoza që gjendet tek molla. Megjithatë, ekspertët thonë se secila prej këtyre alternativave ofron përfitime disi të komplikuara. Për shembull, nëse ju kryeni aktivitet fizik që në…

Shpatulla e ngrirë: Ushqimet dhe trajtimet për largimin e dhimbjeve

Është një ndër problemet më të shpeshta shëndetësore. Sidomos gjatë periudhës së dimrit ku organizmi është më i kërcënuar përballë të ftohtit. Bllokimi apo ngrirja e shpatullës është një komplikacion që prek këdo. Veçanërisht gjatë stinës së vjeshtës dhe dimrit…

Katër dobitë shëndetësore të mollëve të gjelbra

Përveç shijes së mirë, mollët e gjelbra ose jeshile kanë edhe disa vlera shëndetësore. Janë të larta në fibra dhe ndihmojnë që të keni një aparat tretës të pastër dhe të shëndetshme. Por jo vetëm kaq. Ne ju sjellim disa…

Këshilla për mëngjes si të humbni peshë

Nga momenti që hapni sytë në orët e hershme të mëngjesit, mund të filloni të digjni kalori të vogla. Sipas Run Healthy Lifestyle, djegia e kalorive nuk do të thotë që ju duhet të rrini të uritur, ose të shtyni…

Çiftet që grinden e duan më shumë njëri-tjetrin

Marrëdhëniet zakonisht fillojnë me zemrat dhe fluturat. Çdo gjë është e mirë dhe e shkëlqyer. Jeni dakord me njëri-tjetrin. Por, pas “muajit të mjaltit” ju filloni të tregoni mendimet, dallimet dhe personalitetet tuaja individuale. Atëherë përjetoni një luhatje në harmoninë…

Njerëzit që nuk arrijnë në orar janë më të suksesshëm

Sa herë ju ka ndodhur të prisni dikë me minuta që zgjasin sa orë të tëra, ndonëse orarin e takimit e kishit përcaktuar më parë? Apo jeni vetë ata të cilët vonohen pafund? Sido që të jetë, duhet të dini…

Dashuria e ka një kufi dhe ai kufi quhet dinjitet!

Për dashurinë, një person do të bënte çdo gjë, duke ditur se tjetri është i lumtur dhe mirë, na bën të lumtur dhe të kënaqur. Sidoqoftë, jo gjithmonë e kemi parasysh se në një marrëdhënie të çfarëdo lloji, aktorët janë…

Arsyet pse zgjoheni të lodhur nga gjumi i natës

Gjumi është një proces që ndihmon automatikisht çlodhjen e trupit dhe trupit. Ky proçes rigjenerimi mendor dhe fizik zgjat mesatarisht nga 7 deri në 8 orë. Pas një gjumi të gjatë ju sigurisht prisni të zgjoheni të rifreskuar dhe energjik,…

Larja e enëve redukton stresin dhe përqendrimin tek vetja

Punët shtëpiake janë serioze, por jo të gjithëve u pëlqen të sakrifikojnë kohën e tyre për të rregulluar dhe pastruar shtëpinë. Megjithatë, është hapësira ku jetoni, ku ktheheni çdo mbrëmje për t’u takuar me partnerin ose familjen tuaj – prandaj,…

Shenjat që tregojnë nëse trupi juaj po plaket shumë shpejt

Shkencëtarët besojnë se plakja varet kryesisht nga faktorët e jashtëm dhe jo nga gjenetika. Vetëm 20% e ndikimit përcaktohet nga trashëgimia. Sipas hulumtimeve të fundit, disa njerëz janë 3 herë më të shpejtë në procesin e plakjes. Mosha biologjike e…

Kjo dietë do t’ju ndihmojë të humbisni deri në 6 kg në muaj

Kjo dietë, e quajtur ndryshe “dieta braziliane”, do t’ju ndihmojë të humbisni deri në 6 kg në vetëm tri a katër javë. Ajo ekziston në dy versione, atë të shpejtë dhe atë normal. Më poshtë do t’ju tregojmë versionin normal,…

Lëng natyral kundër aromës së keqe të gojës

Aromë e keqe mund të shkaktohet nga produkte të ndryshme ushqimore, prishja e dhëmbëve ose higjiena jo e mirë. Një nga erërat më të njohura – kanella përmban vajra esenciale që eliminojnë bakteret në fyt, përgjegjës për shkaktimin e frymëmarrjes…

Gjërat e bukura që do t’iu ndodhin kur të bëheni baba

Tor Constantino, ish-gazetar, shkrimtar italian dhe baba i tre fëmijëve, ka vendosur të tregojë se cilat janë pesë gjërat më të bukura që përjeton një mashkull kur bëhet baba. Sajti “Good man project” mbledh historitë dhe momentet më pikante të…

Lum si nënat që lindin në janar, fëmijët e tyre janë të suksesshëm e të lakmuar nga të gjithë

Nuk janë vetëm yjet ata që përcaktojnë disa tipare të personalitetit të një personi. Muaji kur keni lindur ka gjithashtu rëndësi të madhe. Besojeni ose jo, teori të tëra fshihen pas tij. 1. JANË DASHAMIRËS Rezultatet e një studimi zbuluan…

Lum si nënat që lindin në janar, përse fëmijët e tyre janë kaq të SUKSESSHËM e të lakmuar nga të gjithë

Nuk janë vetëm yjet ata që përcaktojnë disa tipare të personalitetit të një personi. Muaji kur keni lindur ka gjithashtu rëndësi të madhe. Besojeni ose jo, teori të tëra fshihen pas tij. 1. JANË DASHAMIRËS Rezultatet e një studimi zbuluan…

Nëse keni këto shenja, merrni pushim nga puna

Ju ka rrëmbyer puna? Nuk keni bërë pushim? Ja disa shenja që e tregojnë këtë: Po filloni të dukeni si fotoja juaj e pasaportës Keni probleme pagjumësie Po mungoni në shumë darka familjare, apo dalje me familjen Keni filluar të…

Ndryshimet pas lindjes te nënat

Kuptoni cilat janë ato ndryshime. Pas lindjes së foshnjes, e gjithë vëmendja është te foshnja, e jo te nëna. Kështu që shumë pak njerëz e dinë se çfarë i ndodhë trupit të nënës pas lindjes. Trupi përshkohet nga shumë ndryshime,…

Mënyra më e thjeshtë për të larguar ndryshkun nga kuzhina

Një patate dhe pak kripë, vetëm kaq ju duhet Yndyra mblidhet në shumë metale për shkak të një reaksioni ndërmjet hekurit dhe lagështirës. Natyrisht formohet me kalimin e kohës në shumë sipërfaqe si brenda, ashtu edhe jashtë. Nuk duket vetëm…

Çdo çift duhet ta shohë këtë film për dashurinë dhe divorcin!

“Marriage Story” një film me regji dhe skenar nga Noah Baumbach, e bazoi historinë në divorcin e tij nga aktorja Jennifer Jason Leigh Nëse nuk e keni parë, merrni të dashurin/ën, burrin/gruan a partnerin dhe kushtojini vëmendje. Le të shërbejë…

Katër teknika psikologjike që mund t’ju ndihmojnë të harroni kujtimet e këqija

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Gjatë gjithë kohës, mendja është në punë dhe nuk pushon. Si t’ia bëni në këtë rast? Në fakt edhe në këtë shekull që…

Pasojat e gjumit të pakët dhe atij të tepërt

Për sportistët cilësorë, një gjumë i mjaftueshëm renditet ndër faktorët më të rëndësishëm për të arritur rezultatet e dëshiruara. Por edhe për njerëzit normalë, mosfjetja mund të sjellë pasoja të rënda. E njëjta gjë ndodh edhe kur e tejkaloni me…

Pastë shtëpiake për depilim që s’ka fare kimikale agresive

Asnjëherë nuk ka qenë më e lehtë për të përgatitur pastë shtëpiake për depilim sesa tani. Për ta përgatitur një pastë të tillë, e cila nuk ka kimikale agresive, ju nevojiten ¼ e gotës lëng limoni, ¼ gotës ujë dhe…

4 “fuqi” që i kanë personat beqarë

Modelet e marrëdhënieve kanë ndryshuar: femrat nuk presin më “princin e tyre të kaltër” dhe meshkujt nuk e kanë me nxitim për t’u martuar. Gjithnjë e më shumë njerëz me qëllim vendosin të qëndrojnë beqarë dhe madje të ndjehen shumë…

10 këshilla për të zgjidhur “problemin” e mëngjesit

Megjithëse shumë prej nesh e konsiderojnë zgjimin herët në mëngjes si një sfidë të vërtetë, nuk ka pse të jetë aq e vështirë. Më poshtë po iu sjellim 10 këshilla efektive që do ju ndihmojnë të çoheni herët: 1- Gjeni…

Çfarë pëlqejnë vërtetë burrat tek gjoksi i grave?

Bukuria e gjinjve të femrave është një sinjal i fortë dhe mjaft tërheqës për burrat, aq sa shumë gra kalojnë orë të tëra në pasqyrë duke zgjedhur veshjen e duhur për të kënaqur partnerin e tyre. Por, çfarë duan vërtetë…

Pse jemi më mirë si beqarë

Vetmia është diçka nga e cila frikësohemi të gjithë, pavarësisht moshës. Edhe fëmijëve u duket e frikshme ideja e vetmisë në moshë të mesme apo të vjetër, transmeton Telegrafi. Por, a është vërtet jeta e beqarisë aq e keqe? Epo,…

Ushqim para apo pas ushtrimeve?

Është bërë një numër i madh i studimeve, për të parë nëse duhet të konsumojmë ushqim para apo pas ushtrimeve. Sipas studimeve të para, ushqimi duhet ngrënë përpara ushtrimeve, për shkak se sasia e glukozës në gjak rritet, dhe muskujt…

A është e shëndetshme të pini ujë ndërkohë që jeni duke ngrënë?

Uji është substanca më e rëndësishme në planet për jetën njerëzore, pasi që është përgjegjëse për një numër të madh të funksioneve vitale në trup. Uji është krucial për shëndetin tonë, duke filluar nga sistemi i tretjes e deri te…

Pse nuk duhet të pini ujin që rri gjatë natës

Shija e ujit që qëndron për një kohë në gotë është e çuditshme. Kjo është për shkak se uji i lënë në gotë është më i ndjeshëm ndaj grimcave të pluhurit dhe baktereve në ajër. Në anën tjetër, kur uji…