Ajri i kondicionuar shkakton këto probleme shëndetësore

Ajri i kondicionuar është një lehtësim që na mirëpret kudo në verë: në zyrë, në supermarket, në autobus, në makinë dhe në shtëpi. Megjithatë, duhet pasur kujdes dhe gjithashtu duhen marrë parasysh pasojat negative. Ekspertët e Shëndetësisë thonë se përveç…

Nëse hani qepë shpesh do ju ndodhin këto gjëra

Ato mund të përmirësojnë dendësinë tuaj të kockave. Sado e çuditshme mund të tingëllojë, disa studime kanë zbuluar se konsumimi i qepëve mund të ketë një efekt pozitiv në dendësinë tuaj të kockave. Ngrënia e një qepë çdo ditë për…

Keshilla per shoferet femra : Mos e bëni këtë veprim në veturën tuaj

Kemi zgjedhur disa gjëra të cilat sipas automekanikëve, nuk duhet t’ia bëni veturës tuaj KURRË. Mos vendosni shumë çelësa në çelësin e veturës Të vendosni shumë çelësa në çelësin kryesor të veturës mund të jetë shumë e rëndë dhe pesha…

Në këto raste nuk guxoni të përdorni uthull molle

Uthulla e mollës është një nga përbërësit më të dobishëm që mund të përdorni, pasi ajo mund të parandalojë sëmundjet e shumta dhe mund të trajtojë sëmundje si astma, ekzemë, artrit, humbja e gjakut, infeksion në sinus, lodhje, etj. Megjithatë,…

Këto 8 hapa iu ndihmojnë që ta hiqni mykun në shtëpi

Myku mund të rritet brenda shtëpisë tuaj dhe në mure. Çfarë e shkakton mykun? Në vitin 2018, një studim nga Shelter zbuloi se 38 për qind e qiramarrësve në Mbretërinë e Bashkuar kishin një problem me lagështirën. Myku rritet në…

Pandemia po shkakton divorce të shumta

Shkalla e divorcit po rritet në të gjithë botën, dhe ekspertët e marrëdhënieve paralajmërojnë shumë më shumë ndarje, sepse pandemia mund mos të ketë arritur kulmin akoma. Në firmën ligjore Stewarts, partneri Carly Kinch përshkruan pandeminë si “stuhi e përsosur”…

A mund të flini më mirë nëse bëni ushtrime?

Shumë njerëz pyesin nëse ushtrimet fizike ndihmojnë për një gjumë më të mirë. Dhe përgjigja është, sigurisht se po. Stërvitja e ndihmon gjumin në shumë mënyra. Fillimisht e zvogëlon nivelin e stresit, gjë që ndihmon në qetësimin e mendjes para…

Çiftet e horoskopit të cilat pajtohen shkëlqyeshëm në krevat, mirëpo jo edhe jashtë tij

Edhe pse i lidh i njëjti impuls dhe afsh seksual, jashtë krevatit janë larg si “qielli dhe toka” Disa çifte horoskopi thjesht nuk mund të kenë asgjë më shumë se seksi për një natë, sepse, pos që janë të përshtatshëm…

A është xhelozia e dobishme në një lidhje dashurie?

Pa xhelozi nuk ka dashuri, thotë një shprehje. Mirëpo, ndonjëherë xhelozia bëhet problem mes çifteve. Ka raste që xhelozia e tepërt e një partneri mund të çojë edhe në ndarje.  Gjithsesi ka disa raste, kur xhelozia i shërben një lidhjeje,…

Shtimi i një luge vaj ulliri ka këtë efekt në ushqimet tuaja

Lagështia e verës plus aktivitetet e tilla si kopshtaria mund të bëjnë të keni dhimbje në nyjat tuaja pak më shumë se zakonisht. Ndërsa dhimbjet thjesht mund të jenë një simptomë e plakjes, ka gjëra që mund të bëni për…

Njerëzit që nuk i lajnë këmbët në dush bëjnë një gabim të madh

v Një sasi e madhe djerse gjatë ditës mund të prodhohet vetëm nga këmbët tona, pasi ato kanë rreth 250,000 gjëndra djerse! Dhe e kombinuar me bakteret që jetojnë mbi to, kjo krijon një erë mjaft të keqe. Larja e…

A është më mirë ta konsumoni bananen kur është e pjekur pak apo shumë?

Shija, ngjyra dhe kremoziteti i bananes janë subjekt ndryshimi në varësi të nivelit të pjekjes së këtij fruti. Në varësi të kësaj të fundit është edhe përmbajtja e ushqyesve të bananes. Mënyra më e mirë për të vlerësuar ndryshimin që…

Keni kujdes! Ja cilat ushqime po ua shkaktojnë migrenën

Ushqimi që shpesh inkurajohet për një mënyrë jetese të shëndetshme mund të sjellë një dhimbje koke migrene për njerëzit. Migrena ndonjëherë mund të jetë e vështirë të shmanget, por të kesh informacion se cilat lloje të ushqimit mund ta ndërpresin…

5 bestytnitë në shtatzëni që s’duhet t’i besoni më

Shtatzënia është një periudhë shumë e veçantë. Gjithkush ka tendencën ta mbrojë nënën e re dhe kjo është arsyeja përse njerëzit janë të gatshëm të përdorin dhe të besojnë çdo gjë, madje edhe supersticionet më të çmendura. Shumë prej tyre…

7 përfitime nga dushi i mëngjesit me ujë të ftohtë

Nëse nuk jeni mësuar të bëni dush me ujë të ftohtë mund të reduktoni gradualisht temperaturën e ujit dhe të adaptoni këtë ritual. Ideja e një dushi me ujë të ftohtë në mëngjes nuk mirërpitet nga pjesa më e madhe…

A e keni ditur arsyen se pse ulëset e aeroplanëve kanë ngjyrë të kaltër?

Për disa transporti ajror mund të jetë pak i tensionueshëm. Fluturoni nëpër një tub metalik i mbushur përplot me karburant të flakueshëm, mbi të gjitha, shkruan Independent. Por që, herën tjetër kur të udhëtoni me aeroplan vini re diçka. Ulëset…

5 problemet shëndetësore që një e qarë mund t’ju ndihmojnë të zgjidhni

Shoqëria shpesh mendon se nëse jeni duke qarë është një shenjë dobësie. Nëse ndiheni sikur të keni nevojë të qani, mos i mbani lotët. Ata me të vërtetë kanë më shumë përfitime shëndetësore nga sa mendojmë, transmetojn lajmi.net. Stresi Një…

E përdoni kosin, por janë edhe 3 produkte efektive për të shpëtuar nga lëkura e djegur

Përgjithësisht jemi mësuar që pas plazhit, atëherë kur e kemi tepruar me qëndrimin në diell ose mospërdormin e kremit mbrojtës, lëkurën e skuqur dhe të djegur nga dielli ta kurojmë me pak kos, kastravec të copëtuar hollë ose xhel të…

Vajza, kjo mund t’ju befasojë: Kjo është mosha kur epshi juaj do t’i arrijë majat

Gjithmonë është menduar se femrat e arrijnë majën e epshit seksual pak më vonë sesa meshkujt.Por, shanset janë që vajza, ju do ta keni seksin më të mirë të jetës më herët se ç’keni pritur – në fakt, veçse mund…

Gati për pushime, mos u nisni pa lexuar disa këshilla të mjekut shqiptar

Mjeku Pëllumb Pipero së fundmi ka dhënë disa këshilla për qytetarët që janë nisur apo do të shkojnë në pushime. Ai thekson se kujdesi duhet të jetë maksimal dhe se maskën duhet ta mbajmë gjithmonë me vete. “Natyrisht jemi ende…

9 mënyra për të kontrolluar fshikëzën tuaj kur nuk ka tualet afër

Kur fshikëza juaj është gati gjysmë e mbushur, tashmë do të filloni të ndjeni nxitjen për të shkuar në tualet. Siç e dini shumica, kjo mund t’ju sjellë në një situatë të pakëndshme kur nuk ka kohë ose vend të…

Si të shpëtoni nga faturat e larta të energjisë

Faturat e energjisë elektrike në fund të muajit janë një barrë e madhe, sidomos kur shuma është e lartë. Dhe zgjidhja për këtë është kursimi!Një eksperte buxheti australiane, Michelle Thompson-Laing thotë se ka kursyer gjithë vitin 5400 dollarë nga fatura…

Sekreti që po i ndihmon gratë të humbasin pesë herë më shumë peshë

Bota është çmendur për Keto-dietën, e cila ka pak karbohidrate dhe yndyrë të lartë, e menduar për të ndihmuar gratë të heqin kilogramët e tepërt ndërsa shijojnë ushqime si puding me çokollatë dhe proshutë. Naomi Whittel, eksperte e të ushqyerit…

Përdorimet popullore me lëngun e hudhrave

azhdimisht kemi lexuar e ndëgjuar për hudhrat mirëpo edhe lëngu i hudhrave është i jashtëzakonshëm për mbrojtjen e imunitetit dhe parandalimin e sëmundjeve kronike. Ka njerëz që bëjnë be e rrufe kundër pirjes së lëngut të pastër të hudhrave. Por…

Rita Ora vendos maskë kur del jashtë shtëpisë

Rita po i respekton masat gjatë kohës së pandemisë. Rita Ora periudhën e pandemisë e kaloi në një shtëpi në Costwolds, ku edhe punoi rreth albumit të tretë. Këngëtarja gjatë kësaj kohe ishte aktive me performanca nga shtëpia, duke iu…

Duhanpirësit janë më pak joshës

Është dëshmuar shkencërisht se njerëzve u duken duhanpirësit më pak tërheqës sesa ata që nuk pinë duhan. Studimi i kryer nga hulumtues të Universitetit të Bristolit, kishte përfshirë 500 pjesëmarrës të cilëve u ishin prezantuar fytyra me binjakë identikë. Dy…

mënyra natyrale për të rritur qarkullimin e gjakut në trup

Qarkullimi i gjakut është shumë e rëndësishme që një qenie njerëzore të mbetet e shëndetshme. Është sasia e gjakut që pompohet nga zemra për të arritur në të gjitha organet e trupit tuaj. Një sasi e mirë e qarkullimit është…

3 këshilla praktike për të ndaluar ngrënien e thonjve njëherë e përgjithmonë

Kur përpiqemi të luftojmë zakonin tonë të kafshimit të thonjve, na duhen këshilla praktike që mund të zbatohen lehtësisht pa pasur nevojë të bëjmë shumë përpjekje. Pavarësisht nëse i kafshojmë ata për shkak të ankthit, zemërimit ose mërzisë, ne e…

Nëse doni të ndiheni të ngopur dhe të humbni peshë ky është mëngjesi i duhur

Ekspertët e ushqimit kanë konfirmuar se njerëzit që hanë më shumë kos në vaktin e parë të ditës, janë më të predispozuar të humbasin në peshë. Kosi është shumë i pasur me proteina dhe përmban pak kalori. Ideja e të…

Pse na skuqet dhe nxehet veshi papritur nganjëherë?

Janë tri pjesë të veshit: veshi i brendshëm, i mesëm dhe i jashtëm, i cili është pjesa e vetme të cilën mund ta shihni. A e keni ditur se veshët tuaj kanë gjithashtu më shumë se 20,000 qeliza flokësh që…

Keni nishane të kuqe në lëkurë? Ja çfarë janë dhe si hiqen…

Sa herë keni parë pika të kuqe në lëkurën tuaj dhe pyesni veten se çfarë janë? Ne kemi bërë një udhëzues të shkurtër për të shpjeguar se çfarë janë dhe si t’i eliminoni ato. Ato pika të çuditshme të kuqe…

Keni probleme me veshkët, ja ilaçi shtëpiak

Çdo ditë, veshkat filtrojnë rreth 120-150 litra gjak, për të prodhuar 1 deri në 2 litra urina. Duke filtruar mbeturinat dhe lëngjet shtesë të trupit, veshkat parandalojnë grumbullimin e mbetjeve në trup, mbajnë nivelet e elektroliteve të qëndrueshme, prodhojnë hormone…

Sa lehtë dhe shpejtë mund të përhapet koronavirusi brenda një aeroplani me pasagjerë

Një video e publikuar më poshtë tregon se sa larg mund të mbërrijnë spërkalat që përhapen brenda aeroplanit, e në veçanti tek personat që nuk bartin maskë mbrojtëse. Industria e udhëtimit është goditur rëndë nga pandemia e koronavirusit, ku mijëra…

Gjërat që ndodhin me lëkurën tuaj kur ndaloni grimin për një muaj

Ka të ngjarë që ju nuk jeni duke vendosur grim (ose ndoshta vetëm më pak) ndërsa mbani distancë sociale këto ditë. Do të kishte kuptim në teori që nëse i japim lëkurës pak pushim nga grimi të jetë e dobishme,…

Me birrë të vluar ju do të keni flokë më të gjatë

Sekretet dhe truket për të pasur flokë të gjatë janë të shumëllojshme. Me siguri, keni dëgjuar për rolin që ka birra te flokët. Larja me të është një këshillë e hershme e gjysheve, të cilat besonin se birra bën mrekulli.…

A ndikojnë tek bebja të qarat gjatë shtatëzënisë

Gjatë shtatzënisë, gratë janë më të ndjeshme ndaj faktorëve të jashtëm, prandaj e qara bëhet një reagim i përhershëm. A ndikojnë të qarat gjatë shtatzënisë në shëndetin e fetusit? Megjithëse duket e pabesueshme, të qarat gjatë shtatzënisë mund të jenë…

Sfidat që duhet të kaloj një nënë kur fundi i muaji e gjen pa asnjë dyshkë

A jeni tunduar ndonjëherë të vidhni letër higjienike nga vendi i punës? Apo ndoshta të merrni para nga kursimet e fëmijëve të vegjël? Të ngelesh pa para dhe njëkohësisht të kesh fëmijë për të ushqyer është një kombinim që ju…

Truke që ju lehtësojnë jetën nëse vuani nga dhimbjet e qafës

Nuk ka asgjë më të sikletshme se të zgjohesh në mëngjes me dhimbje dhe ngurtësim të qafës. Kjo dhimbje e bën shumë të vështirë lëvizjen dhe aktivitetet e ditës. Edhe kthimi i kokës për të biseduar me një koleg, mund…

E keni vërejtur se kur nuk kemi gjumë, mendojmë negativishtm ja pse ndodh kjo !

Personat të cilët flenë më pak se tetë orë në ditë janë më të prirë të vuajnë nga ankthi dhe depresioni. Kjo për shkak se të pagjumët janë më pak të aftë t’i mbajnë larg mendimet negative dhe të qëndrojnë…

Me këto ushqime shpëtoni nga tensioni i lartë

Ushqyerja e shëndetshme është një nga mënyrat më efikase për uljen e tensionit të lartë të gjakut. Mëngjesi, sipas të dhënave, është një vakt tepër i rëndësishëm për uljen e tensionit. Ky vakt përcakton mbarëvajtjen e funksioneve të organeve, mbron…

Cigarja elektronike po i shkakton kancer gojës

Përdorimi i cigares elektronike për një periudhë të shkurtër kohore mund të çojë në zhvillimin e baktereve të rrezikshme, lidhur me probleme të rrezikshme sikurse është edhe kanceri oral. Bakteret lulëzojnë në gojën e atyre që konsumojnë cigaret elektronike dhe…

A e keni ditur se trupi ju paralajmëron para infarktit?

Miliona njerëz vuajnë në botë nga problemet e zemrës. Një nga shqetësimet kryesore është ataku kardiak, i cili shënon dhe rastet më të shpeshta në vdekshmëri. Për më tepër, numri i sulmeve në zemër është rritur në mënyrë dramatike për…

Karantina nuk ka shpëtuar asnjë jetë deri më tash

Michael Levitt ka laboratorin e tij të biologjisë strukturore në Stanford University School of Medicine dhe, për shumë vite, ka qenë një referencë në botën e shkencës. Sidomos që nga viti 2013, kur ai fitoi çmimin Nobel në Kimi. Por…

Shpëtim nga problemet me fshikëzën dhe veshkat

Pema e preferuar e muajit maj – qershitë, filluan sezonin e tyre dhe tashmë po kënaqemi me frytet e para të shijshme. Megjithatë, të gjithë i hedhim bishtat e tyre, duke mos e ditur që janë shumë shëruese! Në të…

Ndjeheni të fryrë në bark? Ja se si mund të shpëtoni nga kjo

Barku i fryrë është një shqetësim i vërtetë për shumë njerëz, për shkak të grumbullimit të mbetjeve, por edhe infeksioneve të ndryshme. Mjekësia natyrale ofron një sërë variantesh për pastrim dhe shfryrjen e tij, të cilat janë efikase. Më poshtë…

Kujdesë para se të blini ujë në shishe të plastikës!

Kur të blini ujë në shishe të plastikes, ju duhet të jeni të sigurt qe nuk po e helmoni vetveten. Është shumë e thjesht, gjithçka qe duhet të bëni është qe të keni parasysh për një shenje qe në shumtën…

A i dini efektet e lëngut të patates

Të shumtë janë ata që i konsumojnë dhe i duan patatet. Por ajo që duhet të dini është se lëngu i patates është perfekt për lëkurën. Besohet se patatet veprojnë si agjentë natyralë pastrues dhe i japin shkëlqim fytyrës. Lëngu…

Bëjani këtë këmbës dhe do të flini sikur qengj

Simptomat e pagjumësisë gjenden tek 1/3 e popullsisë globale, dhe kjo mund të çojë në pasoja shumë serioze. Është mirë që t’i kushtoni rëndësi mënyrës se si bini për të fjetur dhe si flini në përgjithësi. Shumë njerëz marrin ilaçe…

Nëse bojleri juaj e lëshon këtë ‘zë’, jeni në rrezik

A e shkyçni bojlerin para se të hyni në vaskë? Ja kur është rrezik. Është e njohur që bojleri në rast të eksplodimit, mundet t’ju lëndojë rëndë apo t’ju vrasë. Sipas ekspertëve, bojleri eksplodon për shkak të defekteve dhe parregullsive.…

Këto ushqime janë më të dëmshme se cigaret

Dietat e pa balancuara vrasin më shumë njerëz në ditët e sotme sesa pirja e duhanit. Shkencëtarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Sidoqoftë, disa produkte, të cilat ne i përfshijmë në dietën…

2 metoda efektive si të kuroni infeksionet kërpudhore të gishtave të këmbës

Athlete’s Foot është një infeksion kërpudhor që zakonisht shfaqet në zona të lagështa dhe të ngrohta. Kërpudhat, e njohura si Tinea pedis, rriten midis gishtërinjve e ndonëse nuk është një problem që vendos në rrezik serioz shëndetin tonë, është mjaftueshëm…

Përdorimi çdo ditë i internetit sjell pasoja tek të moshuarit

Një studim i ri arriti në përfundimin se të moshuarit, të cilët janë përdorues të përditshëm të internetit, kanë më shumë shanse që të izolohen nga shoqëria. Studimi është kryer në Angli dhe rezultoi se 19% e të anketuarve shfaqën…

A të lë kafja pa gjumë?

Gjumi është një proces që ndikohet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm. Kafeina është një prej këtyre faktorëve. Të dhënat shkencore thonë se sasia ditore e kafeinës ka një rol të rëndësishëm në sasinë dhe cilësinë e gjumit…

Si të kujdeseni për stomakun çdo ditë

Ushqyerja e shëndetshme shkon krah për krah me mirëqenien e stomakut. Marrëdhënia mes ushqimit dhe stomakut ka ndikim të drejtpërdrejtë jo vetëm tek shëndeti i organizmit por edhe lumturia e njeriut. Ky organ në formën e shkronjës J është një…

Burrat që kanë gishtin e unazës më të gjatë kanë më pak rrezik nga Covid-19

Burrat që kanë gishtin e unazës më të gjatë përballen me një rrezik më të ulët të vdekjes nga Covid-19 dhe kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga simptoma të lehta në rast infektimi, pretendojnë studiuesit. Akademikët zbuluan se…

Me këto truqe njollat nga pemët dhe lëngjet zhduken në çast!

Njollat të cilat ndodhin nga pemët e freskëta ndonjëherë është e vështirë të hiqen. Mësoni si t’i eliminoni në tërësi me këto truqe të thjeshta Fëmijët, por edhe të rriturit, shpesh ndyjnë rrobat me lëng pemësh apo me pemë, aq…

Nektari i kajsisë, mbrojtja kundër sëmundjeve të zemrës

Të gjithë lënë kokën pas kajsive. Nektari i tyre konsiderohet si lëngu i artë i vlerave shëndetsore. Shqipëria, është një vend fatlum sepse kajsitë rriten me bollëk. Në aspekt konsumi, ne mjaftohemi me ngrënien e frutit dhe neglizhojmë lëngun ose…

Enëlarësen mund ta pastroni me ndihmën e mielli

Të gjithë e dimë që në enëlarëse gjatë larjes së enëve përfundojnë mbetjet e ushqimit, prandaj është shumë me rëndësi që ajo të jetë e pastër Enëlarësja është një ndër elementet më të ndotura në kuzhinë, prandaj duhet kërkuar mjetet…

Nektari i kajsisë, mbrojtja kundër sëmundjeve të zemrës

Të gjithë lënë kokën pas kajsive. Nektari i tyre konsiderohet si lëngu i artë i vlerave shëndetsore. Shqipëria, është një vend fatlum sepse kajsitë rriten me bollëk. Në aspekt konsumi, ne mjaftohemi me ngrënien e frutit dhe neglizhojmë lëngun ose…

Ujitni lulet me ujin e vezëve të ziera dhe e shiheni ndryshimin

Kur i zieni vezët në të ardhmen, mos e derdhni ujin në të cilin i keni zier. Arsyeja pse po ju themi mos ta bëni këtë është sepse ju mund ta përdorni atë ujë për lulet. Ky ujë mund të…

12 ligjet e jetës!

Ja 12 ligje të jetës që mund t’ju ndihmojnë të jeni më të lumtur dhe me më shumë vetëbesim. 1. Ligji i shkaqeve dhe pasojave Çfarëdo që ne krijojmë në këtë univers, ai gjithmonë do të na e kthejë mbrapsht.…

Mbajeni këtë bimë brenda dhe kurrë minjtë s’do të futen në shtëpinë tuaj

Minjtë janë alergjikë ndaj mentës. Prandaj menta është mjet natyral, efikas, jotoksik me aromë të këndshme në luftën kundër minjve. Njëra ndër mënyrat është që të mbillni mentë në saksi dhe t’i shpërndani nëpër shtëpi apo banesë. Nëse keni pastrues…

As vonesa e ciklit e as të vjellat; Kjo është shenja e parë që tregon se jeni shtatzënë

Rritja e gjoksit është një nga shenjat e para të shtatzënisë. Dy javët e para pasi keni mbetur shtatzënë, gjoksi fillon të rritet dhe të ndryshojë duke u përgatitur që të prodhojë qumësht. Të stimuluara nga hormonet estrogjen dhe progesteron,…

Ku qëndron rëndësia e dashurisë ndaj vetës?

Ditët e vështira të cilat janë të ngarkuara më punë dhe stres, normalisht që ndikojnë në trupin tuaj. Duke u nxituar për që të kompletojmë aktivitetet tona ditore dhe përgjegjësitë, na ndodh që shpesh të harrojmë që trupi ynë ka…

Mënyra se si ju kryqëzoni gishtat tregon çfarë personi jeni

Ekspertët e gjuhës së trupit besojnë se mënyra se si ju kryqëzoni gishtat thotë shumë për personin që jeni. Ky përfundim bazohet në studimin e kryer nga Nobel Roger Wolcott Sperry. Hulumtimi i tij vërtetoi se truri është i ndarë…

Pasi ta lexoni këtë, ju do të vendosni menjëherë sapun nën çarçafë

Jo të gjithë arrijnë të bëjnë një gjumë të rehatshëm. Ka shumë njerëz që kanë vështirësi të flenë natën për arsye të ndryshme. Disa janë të shqetësuar dhe të tjerët nuk mund të gjejnë një pozicion të mirë. Cilado qoftë…

Krijoni një rutinë të fuqishme mëngjesi

Filloni duke u zgjuar dy orë më herët se zakonisht. Po, e dimë; kjo tingëllon e tmerrshme. Por provojeni. Mund të funksionojë për ju. Njëra prej gjërave më të rëndësishme të cilën mund t’a bëni që të siguroheni se keni…

Pesë ushqime që do t’ju ndihmojnë të humbni peshë sa hap e mbyll sytë

Pas gati tre muajve në karantinë të plotë, me siguri keni shtuar peshë dhe jeni alarmuar, pasi koha për plazh është shumë pranë. Mos u shqetësoni, do t’ju duhet të konsumoni vetëm këto ushqime për t’u kthyer sërish në formë.…

Video që tregon mënyrën e krijimi të bebes gjatë 9 muajve në barkun e një femre

A keni menduar ndonjëherë se si krijohet një bebe në barkun e një gruaje gjatë nëntë muajve? Kjo video e shkurtër demonstron mënyrën e formimit dhe zhvillimit të bebes në barkun e një gruaje gjatë nëntë muajve. Jeta me të…

Ekspertët sugjerojnë të pastrohen kaq herë në ditë

Ekspertët nga Mbretëria e Bashkuar thonë se është e preferueshme të pastrohen duart gjashtë herë në ditë, për t’u ruajtur nga coronavirusi. Sipas mediave të huaja kjo ka qenë këshilla që në fazat e hershme të këtij virusi, dhe një…

10 fakte interesante për ëndërrat!

Ëndrrat mund të jenë magjepsëse, tërheqëse, tmerruese ose thjesht të çuditshme. Ndërsa nuk ka një konsensus të qartë pse ne ëndërrojmë, studiuesit kanë mësuar mjaft pak për atë që ndodh përderisa ne jemi duke ëndërruar. Këtu janë 10 gjëra që…

Pse nuk mund të flemë pa batanije, madje edhe gjatë një nate të nxehtë

Ju e vëreni veten duke duke lëvizur dhe duke u kthyer gjatë tërë natës, dhe e vetmja gjë që ju ndihmon të rehatoheni është batanija. Duket sikur ata kanë fuqi magjike dhe me to që na mbulojnë, ne flemë më…

Këto pemë duhet t’i hani në mëngjes

Mëngjesi është vakti të cilin assesi nuk duhet ta anashkaloni.Ushqimi në mëngjes është shumë e rëndësishme që edhe të konsumoni pemët e caktuara.Dietologët rekomandojnë që në mëngjes të konsumoni fruta të freskëta, pasi kanë shumë ushqyes. Në këtë mënyrë e…

Gjumi i drekës, bën mirë apo dëmton?

Sipas një studimi të ri, gjumi i pasdites pushon trurin dhe përmirëson funksionet e kujtesës. Mirëpo, ky studim në fakt vërteton se është e dobishme të flihet, por jo të flihet në gjumë të thellë. Gjumi i shkurtër prej gjithsej…

9 zakonet e këqija që thithin energjinë tuaj

A ndjeheni vazhdimisht të rraskapitur dhe të lodhur dhe nuk e kuptoni pse? Arsyeja është se ne priremi të mbajmë zakone që thithin energjinë tonë, dhe ne nuk dimë si t’i shmangim ato. 1.Mbani premtimet Mos bëni premtime që nuk…

Këndimi është ilaç kundër gërhitjes?

Këndimi mund t’u ndihmojë atyre që gërhin, por edhe atyre që flejë bashkë me ta, sepse do të bëjnë gjumë më të mirë gjatë netëve të qeta. Mirëpo, kjo nuk është e vetmja përparësi. Terapeutët muzikorë, psikologët dhe mjekët tashmë…

Meshkuj, nëse i keni këto 10 cilësi, atëherë femrat nuk do ju ndahen

Të gjithë ju meshkuj, në këtë artikull, do shikoni se cilat janë gjërat kryesore që femrat shohin tërheqëse te ju. Pamja e jashtme Edhe pse shumica e femrave thonë, se shikojnë njeriun, gjëja e parë që të tërheq te dikush…

Dhjetë shprehi të këqija gjatë Ramazanit

Gjatë muajit shpirtëror, faljes dhe agjërimit do të duhej të përmbaheshit nga shprehitë e këqija të cilat ndikojnë në shëndetin psikofizik 1. Mos hani tepër kur vjen koha e iftarit. Më mirë është të pini një gotë ujë të ngrohtë…

Pse gjyshërit tuaj nuk kishin alergji ndaj ushqimit kurse ju keni?

A e keni vërejtur që shumica e njerëzve që njihni kanë alergji ndaj ushqimit? Më shumë se 17 milion njerëz në Evropë kanë alergji ndaj ushqimit dhe numri po rritet vazhdimisht. Deri në vitet 1950 apo më gjatë, ushqimi erdhi…

Tharja e rrobave brenda është e dëmshme për shëndetin

Të gjithë mund të kemi ndeshur një pamje të tillë: Tela në dritaren e një dhome dhe rrobat varur jashtë që të thahen. Nuk ka asgjë për t’u habitur e ky veprim nuk është për t’u gjykuar. Nëse mendoni se…

Sekretet që nuk i dinit për natën e shenjtë

Nata e Kadrit është një natë shumë e veçantë për besimtarët myslimanë. Lutjet dhe falja në këtë ditë përcaktojnë fatin dhe mirësitë e vitit të ardhshëm. Është bërë traditë tashmë që në këtë ditë nuk agjërojnë vetëm praktikuesit e fesë…

E keni provuar kurën 30 ditore me ujin e qepës?

Uji i qepës përmirëson tretjen falë sasisë së fibrave që ka. Kjo është një kurë e vjetër natyrale, e njohur gjerësisht për të mirat që i sjell gjithë organizmit e në veçanti shkrirjes së dhjamit të tepërt në trup. Për…

Çfarë duhet të bëni Natën e Kadrit, nata që vlen sa 1000 muaj

E veçanta e kësaj nate qëndron në zbritjen e fjalës së Zotit përmes profetit Muhamed për mbarë njerëzimin. Nata e Kadrit është një natë shumë e veçantë për besimtarët myslimanë. Lutjet dhe falja në këtë ditë përcaktojnë fatin dhe mirësitë…

Kafja, parandalues i kancerit të lëkurës

A keni nevojë për një arsyetim tjetër të mirë kur është fjala për shprehinë e konsumimit të kafes? Një hulumtim i fundit nga Instituti Nacional i Kancerit ka sugjeruar se konsumimi i kafes mund t’i zvogëlojë rreziqet e kancerit të…

Pse duhet të flesh çdo natë me një hudhër poshtë jastëkut?

Hudhra është një perime shumë e zakonshme në shumë kuzhina dhe përdoret në të gjithë botën. Por, a e dini se disa njerëz e futin hudhrën nën jastëk? Shumë njerëz që e kanë të vështirë të flenë dhe të bëjnë…

Përgjumja gjatë ditës, pse ndodh dhe çfarë duhet të bëni

Me stilin modern të jetesës, jo të gjithë mund të flenë menjëherë sapo ndihen të lodhur. Shpesh pavarësisht lodhjes, qëndrimi zgjuar është domosdoshmëri dhe i paevitueshëm. Në këtë artikull do të mësoni disa këshilla mjaft interesante të cilat mund t’i…

Nëse keni këso lloj gungash në qafë ose pas veshit, duhet ta lexoni këtë

istat epirdermoide janë dukuri relativisht e zakonshme për shumë njerëz.  Disa i referohen cistave epidermoide si cista dhjamore, por kjo është gabim. Sipas klinikës Mayo, cistat dhjamore vërtetë janë të rralla dhe origjinën e kanë nga gjëndrat dhjamore.Zakonisht pa dhimbje,…

Shpëlarësit e gojës mbrojnë nga COVID-19

Shpëlarësit e gojës kanë potencialin për të na mbrojtur kundër Covid-19, pasi vrasin virusin përpara se të infektojë qelizat njerëzore. Kështu thuhet në një studim të ri nga Universiteti i Kardifit, shkruan Daily Mail. Studimi i tyre është mbështetur nga…

Ja se cilat përfitime të mahnitshme ndodhin në trupin tonë kur ne nuk pijmë cigare

Përfitimet janë pothuajse të menjëhershme. Sapo një person ndalon pirjen e duhanit trupi i tij fillon të shërohet në mënyrat e mëposhtme: Pas 1 ore Në pak sa 20 minuta pasi pihet cigaren e fundit, rrahjet e zemrës bien dhe…

A bëheni me jargë natën? Ju jeni shumë me fat

Ju do të thoni të vërtetën ose do të shtriheni nëse një mik ju pyet nëse bëheni me jargë në gjumë. Përgjigja më e zakonshme është jo, sepse për disa, është e turpshme ta imagjinoni atë në atë situatë. Megjithatë,…

4 ushqime shumë më të dëmshme se cigarja

Dietat e pabalancuara i dëmtojnë më shumë njerëzit në ditët e sotme sesa pirja e duhanit. Shkencëtarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Sidoqoftë, disa produkte, të cilat i përfshijmë në dietën tonë…

Ja si mund t’i largoni qimet e fytyrës për vetëm 15 minuta

Ka mënyra të ndryshme se si të shpëtoni nga qimet e trupit, përfshirë metoda natyrale dhe trajtime të ndryshme mjekësore. Megjithatë, metodat natyrale shpeshherë janë më pak të kushtueshme, që mund t’i përballojë çdokush. Andaj, për ju ne sot kemi…

Pse duhet të konsumoni një grusht fara kungulli përpara gjumit?

Që nga lashtësia, vaji dhe ekstrakti i farave te kungullit njiheshin për vlerat e tyre shëruese. Dikur këto fara përdoreshin për të luftuar krimbat e zorrëve. Por konsumi i tyre parandalon këto sëmundje. Luftojnë kancerin Studimi i shkencëtarëve spanjollë ka…

Heqja e papilomave shpejt dhe sigurt në shtëpi!

Papiloma është emër i zakonshëm i cili kombinon të gjitha tumoret e formacioneve beninje në lëkurë Papiloma mund të shfaqet në mukozën e hundës, sinuse paranazale, fshikë etj. Papilomat si të tilla nuk shkaktojnë shumë probleme. Nëse rriten në pjesët…

Frutat që ndihmojnë më shumë për të rënë në peshë

Kur është fjala për të rënë në peshë, ajo që hamë është po aq e rëndësishme sa edhe agjërimi. Mund të hamë shëndetshëm pa rrezikuar të shëndoshemi dhe në këtë drejtim, frutat kanë një rol të veçantë Përgjithësisht ato kanë…

Qumësht apo lëng portokalli, ja kë duhet të përdorni në mëngjes

Nëse ju pëlqen ta nisni ditën me lëngje se sa me ushqim, gjasat janë që të jeni të dyzuar mes lëngut të portokallit dhe qumështit. Në përgjumje e sipër ndoshta nuk mund të përcaktoni cila është alternative më e shëndetshme,…

Detajet që ju bëjnë të kuptoni nëse një person po ju gënjen

Sytë Kontakti me sy mund të jetë një tregues i fortë i pandershmërisë. Për shembull, nëse dikush po bën shumë pak ose më shumë seç duhet kontakt me sy, ka gjasa që ky person po të gënjen. Thyerja e kontaktit…

Mbështillni këmbët me folie alumini dhe pritni një orë!

Folia e aluminit është ndër gjërat më të zakonshme që gjenden në shtëpitë tona. Besohet se foliet e aluminit kryesisht përdoren vetëm në kuzhinë, por shumica e njerëzve nuk e dinë se mund të bëjnë edhe diçka tjetër me të.…

Studim: Duhanpirësit dhe ish-duhanpirësit janë dyfish më të rrezikuar nga koronavirusi

Sipas një studimi të ri të Universitetit të Kalifornisë, duhanpirësit dhe ish-duhanpirësit, përfshirë përdoruesit e cigareve elektronike, janë dukshëm më të rrezikuar që të sëmuren rëndë me koronavirus dhe të vdesin prej tij në krahasim me ata që nuk e…

Është e ndaluar t’i lini fëmijët tuaj me partnerë apo miq të njohur

Dashuria mund të jetë e verbër, por një prind ka për detyrë t’i mbajë sytë hapur. Dashuria është e domosdoshme, por fëmijët tuaj janë dashuria me përparësi. Për t’i mbrojtur, për t’u kujdesur dhe veçanërisht kur janë të vegjël. Një…