Krep me dekor

Përbërësit 1 vezë 4 sheqer pluhur luge te gjellës 1 qumësht gote te ujit 1 miell gote te ujit 4 kakao luge te gjelles 1 Pluhur pjekje luge te gjelles 1 vanilje 1 banane PER BRENDESI 1 shllag krem 1…

Mëngjes i përkryer

Përbërësit 1 djathë i bardhë gotë e ujit, djathe i grimcuar 1 kackavall gotë e ujit 1 vezë 1 domate e vogel 2 speca te grimcuar 5-6 copa buke e thekur Hapat Përzieni të gjithë përbërësit përveç bukës. Copat e…

Brusketa

Përbërësit 4 lugë të gjellës vaj vegjetal 1 specë 2 Hudhra 1 domate 8 copa të bukës SIPAS DËSHIRËS gjethe borzilok te fresket Hapat Hudhrën dhe vajin vegjetal përzieni në një enë. Shton specin dhe domatet preni në formë të…

Gjevrek i lehtë

Përbërësit disa milfoj petë 2 vezë susam Hapat Milfojet i ndani në 6 kolona. Mundohuni që të bëni zgjatjën e brumit, 3 petë kapni nga skajet dhe bëni tre fije. Bashkoni skajet e tyre dhe jepni formën e rrumbullaket, dhe…

Krep me banane

Përbërësit 1 got te ujit miell 1 vezë 1 luge te gjelles sheqer 1 luge te gjelles vaj ulliri 1.5 gote te cajit qumësht 6 luge te gjelles çokollatë 2 banane PËRMBI PLUHUR FËSTEKU Hapat Miellin, vezët, sheqerin, vaj ullirin…

Pogaçe për kaftjall

Përbërësit 250 gr margarinë 4 gota miell 2 vezë 3 lugë të gjellës uthull gjysmë got e çajit vaj vegjetal 1 lugë të gjellës Krip Pluhur pjekje susam Hapat Përzieni margarinën dhe miellin mirë. Pastaj ia bashkëngjitni edhe përbërësit e…

Gjevrek në shtëpi

Përbërësit 1 gotë të ujit qumësht gjysme gote vaj vegjetal 1 gotë ujë gjysmë pako maja buke 1 lugë të gjellës sheqer 1 lugë të gjellës kripë Përafërsisht 6-7 gota miell gjysme gote te çajit pekmez 1 gotë ujë susam…

Pogaçe për mëngjes

Përbërësit 2 vezë 1 ve vetëm të bardhët 2 Pluhur pjekje 1 gotë të ujit vaj 2 gota të ujit ujë kos kripë susam Hapat I përziejmë të gjithë përbërësit dhe fillojmë ta gatuajmë brumin. I japim formën e rrumbullakët…

Byrek me djathë

Përbërësit 3 vezë 1 gotë të ujit kos 1 gotë të ujit vaj vegjetal 500 gr (apo gjizë) djathë të bardhë majdonoz te fresket 2 gota të ujit miell 2 pako Pluhur pjekje Hapat Përzieni vezët. E shtojmë kosin, vajin…

Petulla praktike

Përbërësit 2 gota qumësht 1 vezë 1 pako Pluhur pjekje sipas shijës tuaj kripë miell vaj Hapat Qumështin, vezën, kripën dhe pluhur pjekje fillojmë ta përziejmë Tani e shtojmë miellin duke e ngjeshur butë Fillojmë ta bëjmë hapjën e brumit…

Omlet i shijshëm

Përbërësit 3 vezë kripë Biber i zi 1 lugë të gjellës gjalpë Suxhuk spec djathë i grirë kaçkavall Hapat Vezëve shtoni kripë, biber të zi dhe përzieni. Tiganit shtoni gjalpë, copëzat e suxhukit dhe specin e prerë në copa të…

Pan kek

Përbërësit 2 vezë 2 gota të ujit qumesht te fresket 3 lugë të gjellës sheqer 4 lugë të gjellës vaj vegjetal 2-2.5 gota miell 1 pako Pluhur pjekje 1 pako vanilje Hapat Vezët dhe sheqerin i përziejmë me mikser elektrik.…

Pallaqinka

Përbërësit 3 vezë 1,5 gotë të çajit qumësht lugë të gjellës sheqer gjysmë luge kripë 3 lugë të gjellës vaj ose margarin 1 gotë e çajit miell Hapat Përzieni të gjithë glazurën mirë. E vendosni në një fërtere e cila…

Bukën bajat, bëje të shijëjshme!

Përbërësit pak ketchup pak Suxhuk pak kackavall Hapat Bukën e preni në formën e dëshiruar I vendosëni përbërësit 5 – 10 minuta pjekje iu duhet Ju bëftë mirë

Omlet me sallatë spinaqi

Përbërësit 3 vezë 4 kërpudha 1 thelbë hudhër 200 gr spinaq 1 qepë e njomë 1 filxhan kërpudha turshi domate te vogla pak djath Krip Piper te zi vaj Hapat Kërpudhat i pastrojmë dhe i prejmë shumë imët, poashtu dhe…

Omlet me kërpudha dhe suxhuk

Përbërësit 5 vezë 70 gr suxhuk shtëpie 4 kërpudha 1 thelbë hudhër Krip Piper te zi vaj Hapat Kërpudhat i pastrojmë dhe i prejmë në feta të holla, poashtu dhe suxhukun e prejmë në feta. Fillimisht e fërgojmë për 4…

Vezë në sy me presh

Përbërësit 1 kg presh (purri) pak vaj melmesa kripë 5 vezë Hapat Ne nje tigan te thelle qesim preshin e pastruar dhe te grire ne rrathe. Shtojme vaj sipas nevojes(jo shume sepse preshi liron lengun e vet gjate zierjes) Fergojme…

Petulla me djath

Përbërësit 3 vezë 300 gr djathë 300 gr miell 1 pluhur për pjekje 1 luge kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Vezë me spinaq

Përbërësit 5 vezë 100 gr djathë të fortë 50 gr proshutë 400 gr spanaq 1 filxhan qumësht kripë piper Hapat Spinaqi pastrohet, lahet,pritet imët dhe vlohet pak, sa të avullojë lëngu Vezët tunden,shtohen djathi i troshitur,proshuta e prerë imët,qumështi,kriposet sipas…

Petulla te shpejta per iftar

Përbërësit 250 gr miell ½ pluhur paste pak kripë 1 luge sheqer 2 vezë 1 sheqer vanile 300 ml jogurt PER FERGIM vaj sheqer pluhur për pjekurina Hapat o i o i o i o i o i o i…

Gjizë me speca

Përbërësit 0.5kg gjize 0.5kg speca 1deciliter vaj 2 vezë 2-4 thelbë hudhër kripë Hapat Specat e pjekur e të qëruar i fërgojmë në vaj dhe i heqim nga tigani. Në yndyrën ku i kemi fërguar specat, hedhim gjysmë luge të…

Mazë me speca

Përbërësit 1konzerve mazë 1/2kg speca kripë Hapat Mazën me pak kripë e vlojmë për 5- 10 min. mandej i shtojmë specat e pjekur,të qëruar dhe të kryposur Ashtu të përziëra i lëmë të vlojnë afër 10 min dhe i largojmë…