Bukë e thekur me djathë dhe spinaq

Përbërësit 6 feta buke 250 gr djathë 300 gr spinaq 2 lëng limoni 100 ml vaj vegjetal 1 limon 125 gr rukolë 4 tufëza mendër Kripë Biber i zi 1 spec djegëst i kuq Hapat o i o i o…

Bukë e thekur me salmon të tymosur

Përbërësit 500 gr bukë integrale 400 gr salmon i tymosyr 4 lugë vaj 1 lëng limoni 150 gr gjalpë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Kaftjall me patate

Përbërësit 3 patate 3 vezë Kripë Biber të zi Kripë Përmbi Kaçkavall Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Moringa – “pema e mrekullive” që kuron 300 sëmundje, shkatërron kancerin, mban nën kontroll diabetin

Nëse ndiheni keq, të molisur, të pavullnetshëm dhe ju mungon energjia, moringa është ilaçi për ju. Drejtpërdrejt nga natyra. Moringa (lat. moringa oleifera) është barishte magjike me prejardhje nga Azia Jugore. Përdoret në mjekësinë tradicionale aziatike një kohë shumë të…

Ja çfarë duhet të hani sipas profesionit tuaj

Një dietë e personalizuar sipas çdo profesioni. Në bazë të profesionit është e mundur, në fakt, të zgjidhni një dietë të tillë, në mënyrë që ushqimi të japë energjinë e nevojshme për të mund të përballuar gjithë ditën. o i…

Waffel

Përbërësit 1 vezë 2 lugë të gjellës sheqer 1 gotë qumësht 1,5 gota miell Gjysmë vanilje Gjysmë pluhur pjekje Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pankek me banane

Përbërësit 1 gotë qumësht 2 gota drithër 1 banen ½ lugë karbonat ½ lugë kanellë ½ lugë kripë 3 lugë mjaltë 2 lugë vanilje Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Omlet me patate dhe kaçkavall

Përbërësit Gjysmë gote të çajit vaj vegjetal 2 patate 1 spec i kuq 2-3 speca të gjelbërt 1 tas suxhuk 4 vezë Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Lyerje për mëngjes

Përbërësit 1 gotë nohut të zier 2 hudhra 3 lugë të gjellës qepë ½ tasa majdanoz ¼ gota tahin ¼ gota lëng limoni Vaj vegjetal Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Një centimetër bel më të hollë në ditë me melhemin antik!

Kjo recetë revolucionare hollon belin për një centimetër në ditë, por e përmirëson edhe funksionimin e trurit, përmirëson kujtesën, dëgjimin dhe shikimin. o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pankek i përzier

Përbërësit 2 vezë 1 gotë jogurt Gjysmë gotë të çajit vaj vegjetal Gjysmë pluhur pjekje 4 fije koper 2 speca të gjelbërt Kripë 2 lugë djathë Biber i zi Miell Hapat o i o i o i o i o…

Omlet i përzier

Përbërësit 1 qepë 1 patate 1 spec i gjelbërt 1 spec i kuq 3 vezë Gjysmë gote kaçkavall Kripë Biber i kuq Gjalpë Hapat Qepën e preni në copa të vogla, e fërgoni pak së bashku me specat dhe patatet…

Pogaçe të mëngjesit

Përbërësit 1 gotë qumësht i vakët 1 gotë ujë të vakët 1 gotë të çajit vaj vegjetal 1 vezë 2 lugë të gjellës sheqer 1 lugë të çajit kripë 1 majë 6 gota miell Hapat o i o i o…

Sendviça me virshlle

Përbërësit Kulaçe të bukës Virshlle Ketchup Ullinj të zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Kaftjall i shpejtë

Përbërësit 4 lugë të gjellës jogurt 1 hudhër 2 patëllshana 2 speca të kuq Kripë Majdanoz 1 kuti copa të bukës Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Omlet në furrë

Përbërësit 3 vezë ½ gota brokoli 1 biber i kuq 4 kërpudha ½ gota kaçkavall ¼ gota qumësht Kripë qipsa Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Copa buke me salsiçe

Përbërësit 4 copa bukë 4 salsiçe 4 lugë vaj vegjetal 1 spec i djegëst 1 lugë fara koper 1 thelb hudhër Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Bukë integrale me bajame

Përbërësit 8 copa bukë 100 gr bajame 3 lugë majdanoz 1 thelb hudhër 2 lugë kripë 6 lugë vaj vegjetal Spec pluhur Bajame të copëtuara Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Bukë e thekur me peshk

Përbërësit 6 copa bukë 500 gr fileta peshku 1 thelb hudhre 3 lugë koper 4 luge vaj vegjetal Ullinj të zinj Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Vezë me patate

Përbërësit 1 patate 2 vezë Speca Kaçkavall Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Riska buke të mbushura

Përbërësit ½ spec i kuq ½ spec i gjelbërt 1 vezë ¼ gota kaçkavall 1 bukë 4 copa sallam Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pogaçe me susam

Përbërësit 1 gotë qumësht 1 gotë vaj vegjetal 4 lugë të gjellës sheqer 1 lugë kripë 7 gota miell 1 majë 2 gota ujë mineral Përmbi 1 lugë të gjellës pekmez 1 gotë të çajit ujë 1 gotë të çajit…

Picëza të shpejta

Përbërësit 6 copa buke 6 domate 200 gr mocarelë 12 ullinj të zinj 4 lugë të gjellës vaj vegjetal 6 gjethe borzilok Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Bukë e thekur me djathë e rukola

Përbërësit 8-10 copa bukë 150 gr gjizë 90 gr djathë 60 gr rukolë 2 lugë vaj vegjetal Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Petë në saç

Përbërësit 6 gota miell 1 lugë kripë Ujë 1 majë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Mëngjes i shpejtë

Përbërësit 2 gota misër ¼ biber i kuq 2 lugë të gjellës miell misri 1 lugë sheqer ¼ lugë pluhur pjekje 2 vezë 4 lugë vaj vegjetal 1,5 gota kaçkavall 2 gota roka Hapat o i o i o i…

Shëndeti nga dieta me ushqimet natyrale

Kohët e fundit, pata rastin te lexoj një artikull nga USA Today i titulluar Stripping the Diet Raw, që bente fjale për të mirat e te ushqyerit me ushqime të pagatura. o i o i o i o i o…

Simita

Përbërësit 2 gota qumësht të vakët 1 gotë të çajit vaj 1 lugë të gjellës gjalpë ose margarinë 1 vezë 2 lugë të gjellës sheqer 1 lugë kripë 1 majë Miell Hapat o i o i o i o i…

Donut

Përbërësit 1 gotë qumësht 1 vezë Gjysmë maje 50 gr gjalpë 3 lugë të gjellës sheqer 1 lugë kripe 1 vanilje 5 gota miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Tosta të shpejtë

Përbërësit Copa buke të tostit Sos të picës Kaçkavall Suxhuk Misër Ullinj Gjalpë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Kaftjall i shijëshëm

Përbërësit ½ gota gjalpë 2 vezë 2 lugë kripë ¼ lugë karbonat 1,5 gota miell ½ gotë qumësht 1 lugë të gjellës lëng limoni 2 qepë 2 hudhra 2 gota domatë të vogla ½ gota përshut Hapat o i o…

Mëngjes i lehtë

Përbërësit 2 domate 4 speca 100 gr djathë 100 gr kaçkavall 50 gr gjalpë 3 vezë 1 lugë kripe 10-12 copa bukë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Nga buka petë mëngjesi

Përbërësit 1 bukë bajat 2,5 gota miell 2 gota ujë të vakët Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Simit byrek

Përbërësit 3 petë milfoj Djathë Majdanoz Susam 1 lugë të gjellës pekmez 1 gotë të çajit ujë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Patate të buzëqeshura

Përbërësit 2 patate 3 lugë të gjellës miell misri 3 lugë të gjellës nisheste 1 lugë të gjellës miell 1 vezë 1 lugë të çajit kripë Gjysme luge te çajit biber i zi Hapat o i o i o i…

Tost me patate dhe vezë

Përbërësit 2 patate 2 vezë 2 copa kaçkavall 1 lugë të çajit kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Mëngjes me patate

Përbërësit 4/5 patate 2 qepë Kripë Biber i zi Biber i kuq Kaçkavall Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pankek me patate

Përbërësit 3 patate 2 lugë të gjellës vaj vegjetal 2 vezë 4 lugë të gjellës jogurt ½ gota miell 1 lugë të çajit kripë 1 lugë të çajit biber i zi ½ qepë Hapat o i o i o i…

Pankek

Përbërësit 2 vezë 1,5 gota qumësht 2-3 lugë të gjellës sheqer 3 gota miell 1 pluhur pjekje 1 vanilje 1 gotë të çajit vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Mëngjes me vezë në kallëpa

Përbërësit 5 vezë 1,5 lugë të gjëllës krem ½ pluhur pjekje 1 lugë të çajit kripë 1 lugë të çajit biber i zi 12 copa suxhuk 1 spec 150 gr djathë mozarrela Hapat o i o i o i o…

Pogaçe me miell misër

Përbërësit 1 gotë jogurt Gjysmë gote vaj 1 lugë të çajit kripë 1,5 pluhur pjekje 2,5 gota miell Në brendësi Djathë Për ta lyer Miell misri Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Omlet me kungullesha

Përbërësit 1 kungullesh 1 vezë Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pogaçe me djathë

Përbërësit 1 vezë 1 gotë qumësht 1 gotë ujë 1 gotë të çajit vaj vegjetal 2 lugë të gjellës sheqer 1 lugë kripë 1 lugë të çajit pluhur pjekje 6-7 gota miell Hapat o i o i o i o…

Byrek role me bukë

Përbërësit Bukë Ajkë Speca të kuq Misër Vezë Miell misri Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Mëngjes praktik

Përbërësit 2 gota qumësht Gjysmë gote vaj vegjetal 1 vezë 1 lugë majë 1 lugë të gjellës sheqer 1 lugë kripë 5 gota miell Përmbi 5 domate Kaçkavall Biber i zi Hapat o i o i o i o i…

Pogaçe të mbushura

Përbërësit Miell Ujë të vakët Kripë Majë Përbërësit e brendshëm Qepë Speca Djathë Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Picë me patate në tigan

Përbërësit 2 patate Vaj vegjetal 4 vezë Kripë Biber të zi Copa të suxhukut Kaçkavall Domate Speca Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Muffina me basil të thatë

Përbërësit 2 gota miell 2 lugë pluhur pjekje ½ lugë kripë ½ lugë karbonat 1 vezë ¼ gota vaj vegjetal ¾ gota djathë 3 lugë të gjellës basil të thatë Hapat o i o i o i o i o…

Dyrym me vezë

Përbërësit 1 petë 1 vezë Krem Djathe Kripe Biber të zi Hapat  o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pankek me fëstëk

Përbërësit 2 vezë 5 lugë të gjellës sheqer 1,5 gota qumësht 1 vanilje 1 pluhur pjekje 2 gota miell Gjysmë gote festek o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Omlet i përzier në bukë

Përbërësit 1/2 speca të kuq ½ speca të gjelbërt 1 vezë ¼ gota kaçkavall Disa copa bukë 4 sallama Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Omlet me patate

Përbërësit Patate 2 vezë Speca Kaçkavall Kripë Bibër i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Mëngjes me krep

Përbërësit 2 vezë 1 gote qumësht 1 gotë të çajit vaj vegjetal 1 gote të çajit ujë Majdanoz Kaçkavall Djathë 1 pluhur pjekje Kripë Nane 3 gota miell Hapat o i o i o i o i o i o…

Pogaçe me kajmak

Përbërësit 200 gr kajmak 1 gotë të çajit vaj vegjetal 1 gote jogurt 1 pluhur pjekje 1 luge krşpe 1 veze Miell Në brendësi Djathë Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Bukë me djathë

Përbërësit buke bajat 2 vezë Speca të gjelbërt Majdanoz Djathe Kaçkavall Domate Suxhuk Hapat Fillimisht domatet, specat e gjelbërt dhe suxhukun e preni në copa të vogla Në një enë e tundëni vezën, domatet, specat, djathin, suxhuk, kaçkavallin, majdanozin dhe…

Gjevrek pak më ndryshe

Përbërësit 200 gr patate 1 vezë 500 gr miell 1 gotë qumësht 1 pluhur pjekje 1 lugë të çajit kripë 200 gr djathë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Vezë në letrat e muffinit

Përbërësit 6  copa bukë 1 grusht spinaq ¼ gota djathë 6 vezë 6 copa përshut Kripë Biber i zi 2 lugë të gjellës gjalpë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Vezë me patate

Përbërësit 2 patate 1 spec i kuq 3 veze Kripë Biber të zi Vaj vegjetal Djathë kaçkavall Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sendwicha me djathë

Përbërësit 2 qepe 1 tas majdanoz Djathë 2 lugë të gjellës jogurt 1 veze Kripë Biber i zi Vaj vegjetal Copa buke Kaçkavall nerende Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Tost dhe pica

Përbërësit Buke tosti Sos i picës Djathë kaçkavalli Suxhuk Misër Ullinj Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Petulla mëngjesi

Përbërësit 1 gote qumësht i vakët 1 gote ujë i vakët 1 luge te çajit kripe 1 lugë të gjellës sheqer 1 majë 4 gota miell Për ta fërguar Vaj Hapat Qumështin, ujin, majen dhe sheqerin e derdhni në një…

Djathë Pane

Përbërësit 4 copa djathe grana 4 copa kaçkavall Miell Miell misri Vezë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Speca me vezë

Perbersit: 6-8 speca te kuqe Pak vaj 5-6 thelpinje hudher 100-150 gr ajke e tharte(shmant) ose maze 3-4 veze Krip,piper I zi Udhezimet: Ngrohim furren ne 200 grade Psecat I pastrojme ,largojme farat,dhe presim ne shirita per se gjati Psecat…

Bukë bajat me sos të domateve

Përbërësit Buke bajat Sallam Suxhuk Kaçkavall Për sos të domateve 2 domate 1 spec i kuq 2 hudhra qimnon Kripe Vaj vegjetal Hapat  i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Simit me susam

Përbërësit 3 gota miell 150 gr margarine 1 luge te gjelles uthull 1 luge te cajit kripe 1 luge te gjelles sheqer 1 pluhur pjekje 3 luge te gjelles vaj vegjetal Per ta lyer 3 luge te gjelles susam 1…

Patate në pica

Përbërësit 6-7 patate ( te paqëruara) 3 luge te gjellës krem djathë Suxhuk Djathë kaçkavall 1 qepe Misër Ullinj 2 luge te gjellës gjalpë Kripe, biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o…

Pica me patate

Perberesit 3-4  patate Kaçkavall Suxhuk 1 luge te gjelles salce domatesh Biber i zi Trumze Kripe Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Byrek në pogaçe

Përbërësit 2 petë 1,5 gote pershut 1 gote djath kaçkavalli i grire 2 domate Gjysme gote te çajit vaj vegjetal 2 speca të gjelbert Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Pogaçe të fryera

Perberesit 1 gote qumesht 3 gota te çajit uje I vakët Gjysme gote te çajit jogurt 1 gote vaj vegjetal 2  veze 2 luge te gjelles sheqer 2 luge te çajit kripe 1 maje te bukes 4 gota miell Brenda…

Recete nga hataji

Perberesit 2 te bardhet e vezes 1 gote uje I vaket 2 gota qumeshti vaket 1 gote vaj vegjetal 2 luge te gjelles sheqer 1 luge kripe Miell 2 maje te bukes o i o i o i o i…

Pizza Omlet

Perberesit 3 veze Suxhuk 1 spece Kripe, biber i zi Kaçkavall o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pogaçe

Përbërësit 1 gote ujë 1  gote qumësht gjysme gote vaj vegjetal gjysme gote gjalpë 1 luge kripe 1 maje buke 1 veze Miell o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Tosta praktik

Perberesit copa te bukes salce vaj vegjetal uje djathe mocarela suxhuk djath kackavall sallam o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Mëngjes i lehtë

Përbërësit 4 patate 1 tas kaçkavall i grire kripe, biber i zi, biber i kuq o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Mëngjes i lëngshëm

Perberesit 200 gr ullinj jeshil 2-3 tranguj te vegjel turshi 2 speca te gjelbert 1 spec i kuq 1 luge te gjelles salce domatesh 3 luge te gjelles vaj vegjetal 3 luge te gjelles uthull majdonoz te fresket Hapat Ne…

Kungulleshka të fërguara

Perberesit 3 kungullesha 1 qepe 1 veze 1 luge e gjysme miell misri kripe Hapat Kungulleshat dhe qepet i preme ne pjese te imta dhe i vendosim ne tigan. I hedhim kripe dhe e leme ne pritje rreth 10 minuta.…

Topa me djath

Përbërësit 100 gr djathë i bardhe 100 gr djathë me te forte 100 gr djathe pice Përmbi Majdanoz Nenexhik Biber i kuq Biber i zi Kopër Hapat  Të gjithë djathërat i vendosim në një pjatë të thelle dhe i shtypim…

Pogaçe të mbushura

Përbërësit 125 gr gjalpë 1 gote te çajit jogurt 1 veze 1 gote te çajit vaj vegjetal 1 luge te çajit kripe 2 luge te gjellës uthull 2  luge te gjellës sheqer 1 pluhur pjekje 1 spec i kuq koper…

Kaftjall i lëngshëm

Përbërësit vaj vegjetal gjalpe 2 speca te gjelbert 2 speca te kuqe 5 luge te gjelles sos domatesh Hapat Ne nje tigan hedhim pak vaj, specat e grire (mund ti ndani me dore). Pastaj ia shtoni sosin e domateve rreth 5…

Kaftjall Fit

Përbërësit 1 cope buke integrale djathe labne spinaq avokado Hapat 1 cope te bukes e lyjeme me djath labne. Pastaj ia bashkangjesim spinaqin e zier dhe avokadon. Permbi ia hedhim disa pika te limonit. Sipas deshires mund ti shtoni edhe…

Llokuma

Përbërësit 1 gotë jogurt gjysmë gote të cajit qumesht 2 luge të gjelles vaj vegjetal 1 vezë 1 lugë të çajit kripe 1 pluhur pjekje 4 gota miell Hapat o i o i o i o i o i o…

Pankek me mjaltë

Përbërësit 2 vezë 3 luge te gjelles sheqer pluhur 2 gota qumësht 3 luge te gjelles vaj vegjetal 2 gota miell 1 luge te gjelles Pluhur pjekje vanilje Hapat Vezët dhe sheqerin vendosni në një enë të thellë dhe përzieni…

Gjevreka

Përbërësit 2 gota qumësht gjysme gote vaj vegjetal 125 gr gjalpë ose margarinë 1 vezë gjysme majë të thatë 3 luge te gjelles sheqer 1 luge te gjelles kripë miell Hapat I përziejmë të gjithë përbërësit dhe brumin e lëmë…

Katmer

Përbërësit 1 gote qumësht i vakët 2 gota uje te nxehte 1 luge te gjelles majë buke 1 luge te gjelles sheqer 1 luge te gjelles kripë 2 luge te gjelles jogurt 1 filxhan vaj vegjetal miell Hapat Në një…

Pogaçe me ullinj

Përbërësit 125 gr gjalpë e shkrirë ose margarin 1 gote te cajit vaj vegjetal 200 ml jogurt 2 vezë 1 Pluhur pjekje 1 luge e gjyse kripë 2 luge te gjelles uthull 1 tas ullinj te zinj 4 gota miell…

Vezë në furrë

Përbërësit 3 vezë 3/4 gota qumësht 3/4 gota miell 3 luge te gjellës vaj vegjetal 1 luge te gjellës sheqer pluhur 1 luge te çajit kripë Hapat Furrën ndizeni në temperature 180 grade celsius dhe tiganin futeni në furrë për…

Pogaçe me uje mineral

Përbërësit 1 gote qumësht i vakët 1 shishe uje mineral 1 gote vaj vegjetal 2 luge te gjelles sheqer 1 luge te gjelles kripë 1 brenda te bardha te vezes te kuqet per ta lyer 1 majë buke 2 majë…

Kifle të buta

Përbërësit 1 gote qumësht i vakët 1 gote uje i ngrohët 1 gote vaj vegjetal 1 majë buke 1 te bardha te vezes 6 luge te gjelles sheqer 1 luge te gjelles kripë miell Hapat Majën, sheqerin, qumështin dhe ujin…

Pogaçe të buta

Përbërësit 1 gote vaj vegjetal 2 gota jogurt 3 Pluhur pjekje 1 luge te gjelles kripë 4 gota miell PËRMBI susam 1 domate 1 specë kackavall Hapat Të gjithë përbërësit i shtojmë dhe i përziejmë, e përfitojmë një brumë të…

Pogaçe për 10 minuta

Përbërësit 2 gota jogurt 1 gote vaj vegjetal 3 Pluhur pjekje kripë 4 gota miell PËR TA LYER BRUMIN miell misri PËR MBUSHJE djath majdonoz te fresket Hapat o i o i o i o i o i o i…

Pogaçe me suxhuk

Përbërësit 1 gote qumësht i vakët 1 gote ujë të vakët 1 gote vaj vegjetal 2 vezë 1 majë buke 2 luge te gjelles sheqer pluhur 1 luge te gjelles kripë miell PËR BRENDA kackavall Suxhuk keçap gjalpë e shkrirë…

Pankek

Përbërësit 2 vezë 2 gota qumësht 2 gota miell 2 luge te gjelles sheqer 1 luge te gjelles kripë 2 luge te gjelles vaj vegjetal 1 Pluhur pjekje 1 vanilje Hapat Sheqerin dhe vezët i vendosim në një enë dhe…

Gjevrek i mbushur

Përbërësit 1 majë buke 1 gote uje i vakur 1 luge te gjelles sheqer pluhur 4-5 gota miell 1 gote te cajit vaj vegjetal 2 luge te gjelles jogurt 1 gote te cajit qumësht 1 luge te gjelles kripë PËRMBI…

Me brum të njejtë kifle të ndryshme

Përbërësit 2 gota qumësht 1 gote vaj vegjetal 1 majë buke 3 luge te gjelles sheqer 1 luge te gjelles kripë miell PËRMBI susam qimnon Hapat Përzieni të gjithë përbërësit dhe përfitoni një brumë të butë. Lëreni brumin në pritje,…

Gurabija të forta

Përbërësit 250 gr gjalpë ose margarinë 4 vezë 1 gote vaj vegjetal 1 gote sheqer pluhur 7 gota miell 2 Pluhur pjekje 1 vanilje Hapat Gjalpin dhe vezët vendosni në një enë, me ndihme të mikserit përzieni. Pastaj shtoni vajin…

Bukë mëngjesi

Përbërësit 2 gota qumësht 1 gote vaj vegjetal 1 vezë 3 luge te gjellës sheqer 1 luge te gjellës kripë 1 luge te gjellës jogurt 1 majë buke PËRMBI 300 gr djathë 1 luge te gjellës Salce domate 2 domate…

Edhe ushqimet e shëndetshme shtojnë kilet e tepërta

Duhet të dini që të ushqyerit shëndetshëm, jo domosdoshmërisht do të thotë humbje e peshës. Shpeshherë lind pyetja: A mund të shkaktojnë ushqimet e shëndetshme mbingopje dhe më tepër kile? Jemi në muajt e parë të vitit që sapo ka…

Pitalka

Përbërësit 2 gota qumësht 1 gote ujë 1 vezë 2 luge te gjelles kripë 2 luge te gjelles sheqer 1 majë buke miell Hapat İ përzieni të gjithë përbërësit dhe fitoni një brumë të butë, e lëni pak në pritje. Pastaj…

Gjevrek me limon

Përbërësit 1 limon 1 gote te çajit vaj vegjetal 1 gote te çajit gjalpë e shkrirë 1 luge te çajit kripë 1 Pluhur pjekje miell PERMBI susam 1 te bardha te vezes Hapat 1 limon e shtrydhim, ujin ia vendosim…

Vezë të pjekura në furrë

Përbërësit 100 ml ajkë e thartë (shmant,pavllake,salce kosi) 1 vezë Pak magdanoz 50 gr djath kaçkavall në rende 1 luge e vogle prezle (therrime buke) 1 luge e vogle margarinë Hapat Ne nje ene te vogle zjarrerezistuese,lyejme me pak margarin…