Çfarë është një mëngjes ideal

Një mëngjes i lehtë shoqëruar me kafe, çfarë do të ishte më mirë për të filluar ditën? Tashmë është e qartë se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës sonë. Mirëpo shumica prej nesh e shmangim atë. Disa me…

Ndiqni këto këshilla për një mëngjes të shëndetshëm

Vakti i mëngjesit na furnizon me energjinë e nevojshme Mëngjesi është një vakt i rëndësishëm dhe ju për këtë duhet të bëni kujdes që të ushqeheni në kohën e duhur. Që të kemi një mëngjes të shëndetshëm është e rëndësishme…

Mëngjesi perfekt nëse doni të ndiheni të ngopur dhe të humbni peshë

Ekspertët e ushqimit kanë konfirmuar se njerëzit që hanë më shumë kos në vaktin e parë të ditës, janë më të predispozuar të humbasin në peshë. Kosi është shumë i pasur me proteina dhe përmban pak kalori. Ideja e të…

Këto ushqime ua rëndojnë lukthin nëse i hani në mëngjes

Të gjithëve na është folur që në fëmijëri për rëndësinë e të ushqyerit në mëngjes. Madje, ekspertët e ushqyerjes thonë se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, pasi na ndihmon të përballojmë ditën me më shumë energji dhe…

Konsumoni këto ushqime për të pasur flokë të shëndetshme

Sipas ekspertëve, ekzistojnë disa ushqime të cilat ndihmojnë për të pasur flokë të shëndetshëm. Spinaqi Është i pasur me hekur, që ndihmon në transportimin e oksigjenit në qeliza dhe siguron shëndetin e flokëve. Fara kungulli Janë një burim i mirë…

Këto janë 7 ushqimet që nuk duhet ti mënjanoni për mëngjes të shëndetshëm

Përkundër asaj që mund të keni dëgjuar, të hahet mëngjesi nuk është i nevojshëm për të gjithë. Në fakt, kapërcimi i mëngjesit mund të jetë më mirë se të hahen shumë ushqime të pasigurta për mëngjes. Megjithatë, të hahet ushqimi…

Mëngjesi është hapi kryesor për humbjen e peshës

Ritmi kaotik i një dite të zakonshme, shpesh shkakton dilema tek konsumatorët. Të hash apo të mos hash mëngjes? Kjo është çështja! Në shumë raste, vendimi për shqiptarët është i thjeshtë: një byrek të shpejtë tek bukëpjekësi i lagjes ose…

Si ndikon ngrënia e mëngjesit tek aktiviteti i trurit gjatë ditës

Një studim i fundit të cilit i referohet AgroWeb.org ka zbuluar se ngrënia e mëngjesit ka një ndikim domethënës në shëndetin e trurit. Ky vakt ndikon në çlirimin e disa substancave që ngjallin ndjenja të mira dhe emocione pozitive. Studiuesit…

Si ndikon ngrënia e mëngjesit tek aktiviteti i trurit gjatë ditës

Një studim i fundit të cilit i referohet ka zbuluar se ngrënia e mëngjesit ka një ndikim domethënës në shëndetin e trurit. Ky vakt ndikon në çlirimin e disa substancave që ngjallin ndjenja të mira dhe emocione pozitive. Studiuesit e…

Mëngjesi vakt i rëndësishëm, mos hiqni dorë prej tij!

Mëngjesi pothuajse është vakti më i rëndësishëm për të pasur një ditë sa më energjike. Është si një lloj karburanti për trupin dhe mendjen, pas një gjumi të mirë kur trupi ka tretur ushqimin. Përveç sigurimit me energji, të ushqyerit…

Ata që nuk hanë mëngjes janë më të rrezikuar nga zemra

Një studim amerikan ka zbuluar se njerëzit që nuk hanë mëngjes janë më të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës. Studimi në fjalë është publikuar në revistën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë. Sipas tij, njerëzit që nuk hanë mëngjes janë 87%…

Mëngjesi: a është më mirë çaji, apo kafja?

Ka nga ata që pretendojnë se nuk janë as të gatshëm të thonë mirëmëngjes pa pirë së paku dy gota kafe. Ka të tjerë, që kanë nevojë për një çajnik me avull që të ndihen të aftë për t’u përballur…

Rëndësia e vitaminës C në trupin e njeriut

Vitamina C është një vitaminë i tretshëm në ujë dhe antioksidues që zakonisht quhet acid askorbik. Pothuajse të gjitha frutat dhe perimet e përmbajnë vitaminën C. Për më tepër, vitamina C është shtesa ushqimore më e konsumuar gjerësisht. Është në…

Gabimet që bëni kur hani mëngjes

Mungesa e kohës dhe ritmi i shfrenuar i ditës mund t’ju lërë pak mundësi për të ngrënë mëngjes. Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ushqimet që hamë në mëngjes do të përcaktojnë mbarëvajtjen e gjithë ditës, por kanë…

Të ngrënit e mëngjesit iu mbron sytë

Jo rrallë e shohim se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ai e furnizon organizmin me ushqyesit e duhur dhe energjinë e nevojshme për ta vazhduar ditën. Një vakt i shëndetshëm në fillim të ditës, përbën hapat e…

Kur të mësoni çka i ndodh trupit kur konsumon dy vezë në ditë, s’do t’i ndani nga dieta ushqimore

Keni menduar ndonjëherë se çfarë mund t’i ndodhë trupit tuaj nëse konsumoni çdo ditë dy vezë? Nëse ka studime që thonë se dy vezë në ditë ju bëjnë dëm, ka edhe të tjerë që dalin në përfundimin se konsumi i…

Një vezë në ditë ndihmon zhvillimin mendor të fëmijëve

Ushqyerja e fëmijëve me vezë ndihmon në zhvillimin mendor të tyre, sugjeron një studim i ri. Vetëm 1 vezë në ditë për 6 muaj rrit konsiderueshëm nivelet e lëndëve ushqyese si kholine dhe DHA tek vogëlushët, ku të dyja këto…

Ky është mëngjesi ideal për diabetikët

Diabeti është një sëmundje kronike e cila mund të avancojë deri në verbëri, probleme të veshkave ose sëmundje koronare të zemrës. Në këto kushte, është shumë e rëndësishme që njerëzit me diabet të kujdesen për ushqimin që konsumojnë. Për këtë…

5 rregullat për një mëngjes të shëndetshëm

Shpesh herë studime të ndryshme kanë këshilluar të konsumojmë mëngjes patjetër, duke u shprehur se është vakti më i rëndësishëm i ditës. Një mëngjes i lehtë e i shijshëm shoqëruar me një kafe, është nisja më e mirë dhe më…

Një mëngjes i tillë parandalon diabetin

Të mirat e ushqyerjes së shëndetshme që në orët e para të ditës janë të larmishme.Një prej tyre konfirmohet nga ekspertët gjermanë sipas të cilëve, heqja dorë nga mëngjesi edhe në raste të rralla, rrit rrezikun e diabetit të tipit…

E duhura për mëngjes, provojeni këtë pije

Freskuese dhe ushqyes, ky smotothie është ideal për mëngjeset e nxehta të verës. Përbërësit Dy pjeshkë Një limon Një banane Një lugë çaji mjaltë Tre kuba me akull Përgatitja Prisni pjeshkët në copa të vogla. Më pas shtrydhni lëngun e…

A shkakton kafja dhimbje koke?

Mbarëvajtja e të gjithë organizmit është çelësi i një jete të gjatë. E për ta arritur këtë një stil jetese i shëndetshëm është gjithnjë i nevojshëm. Filloni nga ushqimi, ajo çfarë konsumoni çdo ditë është më e rëndësishme nga sa…

Disa prej zgjedhjeve ideale për mëngjes

Tetë kombinimet më të shëndetshme për mëngjes: 1. Kos i bere vete, tershere, fara lini, fruta pylli, 1 luge mjalte, pak kanelle “ky mengjes eshte i pershtatshem per te gjithe ata qe duan te kontrollojne peshen dhe metabolizmin e yndyrnave…

Fillojeni ditën me këtë smoothie

Ky smoothie që ndryshe njihet si “lëngu i shtatë super ushqimeve” përmban shtatë ushqime shumë të shëndetshme që kur kombinohen së bashku formojnë ‘një bombë të vitaminave’ me shumë fibra. Ky lëng i gjelbër është një opsion shumë i mirë…

Këto janë ushqimet më të këqija për mëngjes

Mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm sepse trupi mund të furnizohet me ushqyesit më të nevojshëm për një energji të vazhdueshme gjatë ditës. Gjithçka që ju hani në mëngjes ka mundësinë ose t’ju bëjë më të shëndetshëm ose të…

Për pesë minuta, receta e një mëngjesi mesdhetar

Ky është një nga mëngjeset që të mësojnë të ulesh në tryezë… vetëm 5 minuta për veten para se të fillosh një ditë të gjatë. Zgjidhja më e shpeshtë për pjesën më të madhe të ditëve mund të ketë qenë…

Lëng portokalli për mëngjes

Të gjitha lëngjet e freskëta të frutave janë jashtëzakonisht të pasura me materie bimore aq të nevojshme për organizmin, të ashtuquajtura tonutriente, të cilat na mbrojnë nga shumë sëmundje. Në këtë kuptim më i miri është lëngu i portokallit, i…

Disa prej zgjedhjeve ideale për mëngjes

Tetë kombinimet më të shëndetshme për mëngjes: 1. Kos i bere vete, tershere, fara lini, fruta pylli, 1 luge mjalte, pak kanelle “ky mengjes eshte i pershtatshem per te gjithe ata qe duan te kontrollojne peshen dhe metabolizmin e yndyrnave…

Këto janë ushqimet që duhet ti konsumoni në mëngjes

Sekreti për të humbur në peshë është të hani në mëngjes ushqime, që janë të ushqyeshme dhe të ngopin. Ja cilët janë ushqimet që ju sugjerojmë për mëngjes, që të arrini diçka të tillë. Proshutë dhe vezë Sipas studiuesve është…

Ja përse duhet të hani vezë më shpesh

Veza është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun që ka pësuar një rikthim triumfues, pas pretendimeve për rolin e saj negativ në shëndet. Vezët ofrojnë rreth 6 gramë proteinë të një cilësie të lartë. Sipas të dhënave kjo…

Ju duhet patjetër ti konsumoni këto ushqime

Mëngjeset e të hënës shpeshherë dinë të jenë të lodhshme. Por, nëse doni të siguroni energji në këtë periudhë të hershme të ditës, konsumoni një grusht boronica, pini një filxhan kafe, hani disa arra ose hani peshk me patate të…

Fillojeni ditën me këtë mëngjes të lehtë

Është recetë e shëndetshme dhe e shijshme. Këtë recetë mund ta konsumoni si për mëngjes ose ta shërbeni si një ëmbëlsirë e lehtë. Përbërësit e nevojshëm: 200g mjedra ose luleshtrydhe (mund të jetë një kombinim) 400ml grek kos 1 lugë…

Të jesh optimistë edhe gjumin e bën më të mirë

Nëse veç jeni pak pesimist, atëherë ky lajm nuk do t’ju bëjë të ndiheni më mirë. Kjo sepse, sipas studimeve të reja, optimistët kanë tendenca të bëjnë gjumë më kualitativ sesa ata që mendojnë negativisht. Hulumtuesit e universitetit Illinois i…

Shëtitni kështu shtatë minuta në ditë dhe do të shihni se si zhduken kilogramët

Ky lloj ecjeje është shpikur posaçërisht për ata të cilët nuk i duan palestrën dhe pajisjet për ushtrime, mirëpo vërtet dëshirojnë të humbin peshë. Provojeni dhe trupi juaj gjithmonë do të jetë në formë. Nëse nuk jeni tip sportiv, ju…

Pija që iu bën mirë në mëngjes

Një pije e shëndetshme për ta nisur mëngjesin është fantastike. Një nga smoothie-t më të shijshëm është ai me gjalpë kikirikësh. E Shëndetshme, e shijshme dhe ju mbush me energji Përbërësit për dy persona 1 banane 1 e 1/2 e…

Kjo pije preferohet të pihet në mëngjes

Freskuese dhe ushqyes, ky smotothie është ideal për mëngjeset e nxehta të verës. Përbërësit Dy pjeshkë Një limon Një banane Një lugë çaji mjaltë Tre kuba me akullPërgatitja Prisni pjeshkët në copa të vogla. Më pas shtrydhni lëngun e limonit…

Këto janë ushqimet më të shëndetshme për mëngjes

Asnjëherë nuk duhet të anashkalohet mëngjesi, pasi është vakti më i rëndësishëm. Është i njohur fakti se ushqimi në mëngjes ju mbanë të shëndetshëm dhe nuk duhet ta anashkaloni atë asnjëherë. Por, Jackie Newgent autore e librit të suksesshëm, “1000…

Vakti mëngjesit, ushqimet më të mira

Vakti i mëngjesit është shumë i rëndësishëm për shëndetin tonë. Prandaj i duhet kushtuar rëndësi asaj që konsumojmë. Më poshtë po ju sjellim një listë me pesë ushqime, të cilat kanë përbërës të shëndetshëm dhe janë të përshtatshëm për konsumim…

Vakti mëngjesit, ushqimet më të mira

Vakti i mëngjesit është shumë i rëndësishëm për shëndetin tonë. Prandaj i duhet kushtuar rëndësi asaj që konsumojmë. Më poshtë po ju sjellim një listë me pesë ushqime, të cilat kanë përbërës të shëndetshëm dhe janë të përshtatshëm për konsumim…

Këtë frappe të ftohtë nga banania nuk do ta ndërroni më

Nëse dëshironi që të freskoheni dhe me atë rast t’i bëni mirë trupit tuaj, bananet do të jenë zgjedhja e përsosur për desert të ftohtë veror Përmbajnë vitaminën e grupit B, vitaminat C dhe E, beta-karoten, por janë të pasura…

Lëngu i shalqirit ka shumë të mira

Ne ju sjellim disa nga të mirat e shalqirit për shëndetin: Lëngu i shalqirit lufton gurët në veshka dhe redukton inflamacionin Gurët në veshka dalin me urinimin dhe lëngu i shalqirit ju ndihmon për një urinim të shpeshtë dhe gjithashtu…

Ushqimet më të mira për të ngrënë në mëngjes

Përkundër asaj që mund të keni dëgjuar, të hahet mëngjesi nuk është i nevojshëm për të gjithë. Në fakt, kapërcimi i mëngjesit mund të jetë më i mirë se të hahet shumë ushqime të pasigurta për mëngjes. Këtu janë 12…

Si ti ruajmë ushqimet nga prishja gjatë verës

Vera është periudha më e mirë për të shijuar fruta dhe perime të freskëta të stinës, por gjatë kësaj kohe, ushqimet kanë tendencën të bëhen një vatër bakteresh që shumëfishohen shpejt dhe shkaktojnë një sërë helmesh. Moti i ngrohtë i…

Cili është më i mirë për mëngjes, qumështi apo kosi?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një ndryshim të ndjeshëm. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni…

Smoothie me karrota, pjepër e nektarinë për mëngjes

Një mënyrë e mirë dhe e shëndetshme për të nisur ditën me energji janë edhe smoothiet. Mëngjesi juaj do jetë më shëndetshëm dhe plot energji me një smoothie me karrota. Ky përpunim ka shumë pak përbërës dhe ju merr vetëm…

Ja përse duhet të hajmë mëngjes gjithmonë

Kemi dëgjuar të thonë se mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm i ditës. Por a e dini pse? Sot do të ndaj disa informacione të vlefshme rreth kësaj teme, për t’ju ndihmuar që të kuptoni rëndësinë e mëngjesit dhe që…

Ja përse duhet të hajmë mëngjes gjithmonë

Kemi dëgjuar të thonë se mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm i ditës. Por a e dini pse? Sot do të ndaj disa informacione të vlefshme rreth kësaj teme, për t’ju ndihmuar që të kuptoni rëndësinë e mëngjesit dhe që…

Role për mëngjes

Përbërësit 2 vezë 20 gr djath parmezan spinaq Udhëzimet Hapi 1  Përbërësit për petën bëjini bashkë. Hapi 2 Duhet të keni parasysh që për çdo vezë, duhen 10 gr djath parmesan. Hapi 3  Petën piqeni në furrën e parangrohur në…

Këto ushqime mund t’ju bëjnë dëm nëse i konsumoni në kohën e gabuar

Në ditët e sotme një person mesatar në SHBA konsumon rreth 20% më shumë kalori sesa paraardhësit e tyre në shekullin e fundit, sipas një hulumtimi. Edhe pse njerëzit po bëhen më të vetëdijshëm për dietat e tyre, sërish nuk…

Pse duhet të konsumoni vezë për mëngjes?

Vezë janë padyshim të shëndetshme dhe të shijshme. Studimet kanë treguar se konsumimi i vezëve në mëngjes ju bën të ndjeheni të mbushur, zvogëlon konsumimin e kalorive në vaktin e ardhshëm dhe ndihmon në ruajtjen e nivelit të qëndrueshëm të…

Avokado dhe kokos për pijen e mëngjesit

Avocadot janë mjaft popullore kohës së fundit. Shpesh përzihen me qumësht të kondensuar të ëmbël për t’ju dhënë një shije më të butë si milkshake. Ne ju rekomandojmë qumështin e kokos dhe nëse doni më shumë ëmbëltues mund të përdorni…

Vezët, ushqim i përsosur që ka gjithçka që ju nevojitet

Vezët janë ndër produktet më ushqyese në planet. Një vezë e tërë përmban të gjitha lëndët ushqyese të kërkuara për të kthyer një qelizë të vetme në një foshnje pulë. Një vezë e vetme e zier e madhe përmban: Vitamin…

Ujë me limon dhe tranguj për mëngjeset e nxehta

Në këto ditë të nxehta një nga mënyrat më të mira dhe të shëndetshme për të nisur ditën është pirja e ujit me tranguj dhe limon. Pirja e ujit është padyshim zgjidhja e parë për të pastruar organizmin, por duke…

Kungulleshka me vezë për mëngjes

Omleta është gjithmonë zgjedhja e duhur për një mëngjes të shëndetshëm. Në ka një gatim që qendron në krye të recetave për një mëngjes të shijshëm, plot vlera ushqyese e të shëndetshme pa asnjë dyshim ato janë omletat. Të kombinuara…

Ja pse nuk është e dobishme të konsumoni banane për mëngjes?!

Me siguri të paktën një herë ju është thënë se nëse nuk hani diçka për mëngjes, është mirë të hani të paktën një banane. Por duket se ky fryt nuk është një mëngjes adekuat. Nutricientët argumentojnë se edhe pse bananet…

Qumësht apo lëng portokalli, cilin prej tyre duhet të pini gjatë paradites?

Për disa njerëz është më e zakonshme që pas zgjimit nga mëngjesi të vrapojnë drejt kuzhinës për të pirë kafenë e parë, por jo të fundit, të ditës. Por, nëse bëni pjesë në grupin e njerëzve intolerantë ndaj kafeinës dhe…

Niseni mëngjesin me këtë pije plotë shije

Bananja është burim shumë i mirë i energjisë dhe është mirë ta nisim ditën me të. Gjithashtu është e mirë për humbjen e peshës falë kaliumit, i cili largon ujin e tepërt nga trupi dhe fibrave që përshpejtojnë metabolizmin. Smoothie…

Këshilla për një mëngjes të mrekullueshëm

Filloni ditën me një mëngjes të shëndetshëm dhe të shijshëm që do t’ju krijojë dhe do të përgatitet për sfidat para jush, shkruan Maryana Vollstedt në hyrjen e librit të saj ‘The Big Book of Breakfast: Serious Comfort Food for…

Këshilla dhe receta për mëngjes të shëndetshëm

Për përballimin e aktiviteteve të ditës, vakti i mëngjesit na furnizon me energjinë e nevojshme. Ngrënia e një mëngjesi të bollshëm është ideal për të ruajtur gjendjen e mirë shëndetësore, në të kundërt, mund të rrisë urinë dhe nervozitetin, duke…

Kryeministri nga dasma e mbrëmshme, sot del në bjeshkë

Vizitat e kryeministrit Ramush Haradinaj në bjeshkët e Kosovës, kohët e fundit janë shpeshtuar dukshëm, shkruan Kosovarja Kryeministri Haradinaj thuajse çdo vikend viziton bukuritë natyrore të Kosovës Pikërisht, edhe kjo e diel e gjeti atë në bjeshkët e Belegut Ai…

“Lulja n’saksi”, hiti që po çmend të gjithë në internet

“Lulja n’saksi” është duke i çmendur të gjithë në rrjete sociale Një pjesë nga seriali vendor “Çka ka shpija”, është bërë hit në rrjete sociale Facebook, Twitter dhe rrjetet e tjera sociale janë mbushur me postime të pjesës, ku shfaqet…

I shiti edhe pulat për të ikur nga Kosova!

Ka kohë që shteti i Kosovës, ky që është, thotë me krenari se është ndalur fluksi i atyre që po ikin… E, në fakt, secili po të ketë mundësi do të ikte brenda natës, e lëre më ditën Fluksi i…

Horoskopi ditor, 2 janar 2019

Dashi Jeta juaj ne çift do jete gjate gjithë ditës e mbrojtur sot. Nuk do keni asnjë debat me partnerin tuaj, përkundrazi do dashuroheni ne mënyrë pasionante me te. Beqaret do jene te paduruar dhe mund te bëjnë gabime. Ata…

Magjia që i sjell shëndetit lëngu i karrotave

Përmirëson oreksin – Nëse konsumoni një gotë me lëng karrote përpara çdo vakti, do të rrisni shanset e sekretimit të lëngjeve tretëse dhe do të rrisni oreksin. Përmirëson shikimin – Lëngu i karrotës përmirëson shikimin falë përmbajtjes së beta karotenit…

Tost me kërpudha dhe përshutë

Përbërësit ½ gota kaçkavall 100 gr përshutë 4 copa bukë 2 lugë vaj vegjetal 1 lugë gjalpë Kripë Biber I zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Omlet me qepë

Përbërësit 1 kg qepë 2 vezë 4,5 lugë miell misri Kripë Erëza Ujë i vakët Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Thёrrime perandorake

Pёrbёrёsit 8 lugё miell 1 vezё 1 lugё sheqer Qumёsht Sheqer vanilje Njё grush rrush tё thatё Pak vaj pёr tiganisje Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Simite me bukë për tost

Përbërësit 1 kg copë buke për tost Vaj 6 vezë 250 gr kajmak 200 gr djathë 150 gr përshutë 2 decilitra krem kosi Margarinë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Palapeta tё shёndetshme pёr fёmijё

Pёrbёrёsit 60 gr miell hikror 60 gr miell thekre 30 gr fjolla tёrshёrё 30 gr fara Gjysmё luge çaji sode bikarboni Gjysmё  luge çaji kripё 200 ml jogurt 2 lugё vaj vegjetal Hapat o i o i o i o…

Petulla me karbonat

Përbërësit 1 vezë 3 lugë jogurt 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji karbonat 2 gota miell Për ta fërguar 3 gota vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Tart me vezë dhe domate

Përbëresit 100 ml vaj vegjetal 2 vezë 300 gr miell Pak kripë Mbushja 4 vezë 240 gr gjizë 2 speca të pjekur 100 gr domate të vogla Kripë Bishta të qepëve Hapat o i o i o i o i…

Bukë të ëmbla të skuqur në vezë

Përbërësit Bukë integrale 3 vezë 15 gr mjaltë 1 lugë ekstrakt vanilje 30 ml qumësht Mbushja Pekmez kumbulle Krem nutella Hapat Së pari e ndajmë bukën në feta të holla diku rreth 5-6 milimetra, pastaj njërën pjesë të bukës e…

Pallaçinka të mbushura me mish e kaçkavall

Përbërësit 2 vezë 3 decilitra ujë 180 gr miell ½ lugë sheqer 0,5 decilitër vaj Kripë Për mbushje 350 gr mish i bluar 120 gr kaçkavall 1 kokë qepë 2 lugë pure domatesh 150 gr kërpudha 3 decilitër salcë tartar…

Pallaçinka të pjekura me gjizë

Përbërësit 2 vezë 3 decilitra ujë mineral 180 gr miell ½ lugë sheqer 0,5 decilitra vaj Kripë Për krem 350 gr gjizë 4 lugë sheqer 1 vezë 2 sheqer vanilje 100 gr rrush i thatë 1 lëvore e grirë limoni…

Pallaqinka me krem çokollate

Përbërësit 2 vezë 3 decilitra ujë mineral 180 gr miell ½ lugë sheqer 0,5 decilitër vja Kripë Për krem 5 decilitra shtalpë e embël 100 gr çokollatë Qumësht 100 gr lajthi të bluara 3 banane Hapat o i o i…

Petulla me patate

Përbërësit 150 gr patate 1 tharm buke 1 lugë sheqer 1 lugë kripë 700 gr miell 4 decilitra vaj 2 decilitra jogurt 1 decilitër ajkë 4 thelpninj hudhre Mëlmesa Hapat o i o i o i o i o i…

Omlet me patate

Përbërësit 1 patate 3 vezë Kripë biber të kuq djath kaçkavall Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Fërgesë me mocarellë

Përbërësit 6 vezë 200 gr mocarellë 6 lulekungull 1 lugë mendër 2 lugë borzilok 4 kunguj në feta të holla 40 gr gjalpë Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Peshk ton, vezë e fasule

Përbërësit 300 gr peshk 2 vezë 400 gr fasule të bardha 4 lugë vaj vegjetal 2 lugë uthëll balsam 1 lugë mender 2 lugë majdanoz 50 gr ullinj të zinj Kripë Hapat o i o i o i o i…

Petulla

Përbërësit 1 vezë 1 gotë jogurt ½ gotë e çajit vaj vegjetal 1 lugë e çajit kripë 1 pluhur pjekje 3,5 gota miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Simita me fruta

Përbërësit 25 gr miell 2 lugë çaji pluhur pjekje 45 gr tërshërë 60 gr sheqer me ngjyrë kafe 1 mango e grirë imët 2 të bardha e vezët 185 ml qumësht i skremuar 60 ml vaj Hapat o i o…

Tosta

Përbërësit 2 copa bukë 2 lugë sos pica 1 tas kaçkavall Speca Kërpudha Qepë Ullinj të zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Simite me manaferra

Përbërësit ½ filxhan miell ½ lugë çaji erëza të ndryshme 45 gr sheqer i kaftë 60 gr bajame të thërrmuar 180 gr manaferra 1 banane 250 ml qumësht i skremuar 90 ml vaj 1 vezë Hapat o i o i…

Copa buke për kaftjall

Përbërësit 2 vezë 1 lugë qumësht Djathë Përshutë Virshlle Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Bukë me ajvar, djathë dhe speca

Përbërësit 1 bukë 2 speca 1 patëllxhan 100 gr ajvar 150 gr djathë kaçkavall Oregano Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Waffel me patate

Përbërësit 300 gr mish të bluar 300 gr patate gjysmë të ziera 2 vezë 1 lugë miell 1 qepë Kripë Biber i zi ¼ lugë çaji spec të kuq djegës ¼ tugë majdanoz Vaj vegjetal Salca 200 ml jogurt ¼…

Pankek me kakao

Përbërësit 2 lugë drithëra 5 lugë qumësht 1 banane 2 vezë Pak kanellë 1 lugë kakao Përmbi Banana Kokos 1 lugë çokollatë të shkrirë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Omlet për gjithë familjen

Përbërsit: Veze Qumesht Djathe Pershute Qepe Melmesa sipas shijes Udhëzimet: o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pankek me banane

Përbërësit 1 lugë lëng limoni 1 gotë qumësht 2 gota drithëra 1 banane ½ luge karbonat ½ lugë kanellë ½ lugë kripë 3 lugë mjaltë 2 lugë vanilje Hapat o i o i o i o i o i o…

Mëngjes pranveror

Përbërësit 5 domate 2 qepë 4 speca Pak majdanoz 3 vezë 2 lugë vaj 1 lugë e çajit kripë 1 lugë e çajit biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Krelanё me miell misri

Pёrbёrёsit 1 gotё miell 2 gota miell misri Gjysmё gote vaj vegjetal 1,5 gota qumёsht 100 gr djathё 1 pluhur pjekje 1 lugё kripё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Omlet i pёrzier

Pёrbёrёsit 1 lugë vaj vegjetal 6 vezë 1 lugë pluhur hudhre 1 lugë borzilok Kripë Biber i zi ½ gota djathë kackavall 1 gotë spinaq ¼ qepë e kuqe 2 speca Hapat o i o i o i o i…

Si të humbasësh peshë në mënyrë të menjëhershme me limon të zierë

Gjërat më të mira të përfshira në frutin e limonit janë antioksidantët dhe vitamina C. Ato mund të shkatërrojnë radikalët e lira të cilat janë të njohura për të shkaktuar plakjen e parakohshme, si dhe kancerin. Kur limoni është i…

Kaftjall i shpejtë

Përbërësit 6 copa bukë tosti Për sos Gjysmë gote të çajit vaj vegjetal Gjysmë luge të çajit kripë Për krem 1 tas jogurt Pak djathë 1 lugë gjalpë 1 lugë nenexhik Hudhra Hapat o i o i o i o…

Muesli me fruta

Përbërësit 2 gota jogurt 1 gotë musli me fruta 1 tas luleshtrydhe Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Vezë në kallëpa

Përbërësit 3 vezë ½ patate 3 lugë qumësht kokosi Erëza Përshutë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Panine me kajsi dhe qershi

Përbërësit 45 gr miell thërshërë 60 gr sheqer me ngjyrë kafe 125 gr kajsi të grira 440 gr qershi 375 ml qumësht 325 gr miell 2 lugë çaji kanellë Hapat o i o i o i o i o i…

Omlet sikur byreku

Përbërësit 4 vezë 1 gotë djathë 1 lugë të çajit pluhur pjekje 1 tubë majdanoz 1 lguë gjalpë 1 lugë të çajit biber të zi 3 lugë të gjellës miell Hapat Në një enë e derdhni djathin, miellin, pluhur pjekjën,…

Patate me vezë

Përbërësit 2 patate 2 vezë Kripë Biber i zi Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Tost ne salmon të tymosur dhe vezë

Përbërësit 4 feta bukë 4 feta salmon 5 vezë 20 gr gjalpë 125 ml qumësht 5 lugë vaj vegjetal 1 lugë uthull balsam 250 gr sallatë 1 lugë koper Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i…