Kur të mësoni çka i ndodh trupit kur konsumon dy vezë në ditë, s’do t’i ndani nga dieta ushqimore

Keni menduar ndonjëherë se çfarë mund t’i ndodhë trupit tuaj nëse konsumoni çdo ditë dy vezë? Nëse ka studime që thonë se dy vezë në ditë ju bëjnë dëm, ka edhe të tjerë që dalin në përfundimin se konsumi i…

Një vezë në ditë ndihmon zhvillimin mendor të fëmijëve

Ushqyerja e fëmijëve me vezë ndihmon në zhvillimin mendor të tyre, sugjeron një studim i ri. Vetëm 1 vezë në ditë për 6 muaj rrit konsiderueshëm nivelet e lëndëve ushqyese si kholine dhe DHA tek vogëlushët, ku të dyja këto…

Ky është mëngjesi ideal për diabetikët

Diabeti është një sëmundje kronike e cila mund të avancojë deri në verbëri, probleme të veshkave ose sëmundje koronare të zemrës. Në këto kushte, është shumë e rëndësishme që njerëzit me diabet të kujdesen për ushqimin që konsumojnë. Për këtë…

5 rregullat për një mëngjes të shëndetshëm

Shpesh herë studime të ndryshme kanë këshilluar të konsumojmë mëngjes patjetër, duke u shprehur se është vakti më i rëndësishëm i ditës. Një mëngjes i lehtë e i shijshëm shoqëruar me një kafe, është nisja më e mirë dhe më…

Një mëngjes i tillë parandalon diabetin

Të mirat e ushqyerjes së shëndetshme që në orët e para të ditës janë të larmishme.Një prej tyre konfirmohet nga ekspertët gjermanë sipas të cilëve, heqja dorë nga mëngjesi edhe në raste të rralla, rrit rrezikun e diabetit të tipit…

E duhura për mëngjes, provojeni këtë pije

Freskuese dhe ushqyes, ky smotothie është ideal për mëngjeset e nxehta të verës. Përbërësit Dy pjeshkë Një limon Një banane Një lugë çaji mjaltë Tre kuba me akull Përgatitja Prisni pjeshkët në copa të vogla. Më pas shtrydhni lëngun e…

A shkakton kafja dhimbje koke?

Mbarëvajtja e të gjithë organizmit është çelësi i një jete të gjatë. E për ta arritur këtë një stil jetese i shëndetshëm është gjithnjë i nevojshëm. Filloni nga ushqimi, ajo çfarë konsumoni çdo ditë është më e rëndësishme nga sa…

Disa prej zgjedhjeve ideale për mëngjes

Tetë kombinimet më të shëndetshme për mëngjes: 1. Kos i bere vete, tershere, fara lini, fruta pylli, 1 luge mjalte, pak kanelle “ky mengjes eshte i pershtatshem per te gjithe ata qe duan te kontrollojne peshen dhe metabolizmin e yndyrnave…

Fillojeni ditën me këtë smoothie

Ky smoothie që ndryshe njihet si “lëngu i shtatë super ushqimeve” përmban shtatë ushqime shumë të shëndetshme që kur kombinohen së bashku formojnë ‘një bombë të vitaminave’ me shumë fibra. Ky lëng i gjelbër është një opsion shumë i mirë…

Këto janë ushqimet më të këqija për mëngjes

Mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm sepse trupi mund të furnizohet me ushqyesit më të nevojshëm për një energji të vazhdueshme gjatë ditës. Gjithçka që ju hani në mëngjes ka mundësinë ose t’ju bëjë më të shëndetshëm ose të…