Borziloku njihet si një barishte me përdorim të gjithanshëm. Mund të përdoret në sallatra, supra, garniture, pjekje e pasta. Borziloku rritet kollaj dhe gjethet e tij janë të pasura plot me vitamina dhe minerale esenciale për një trup të shëndetshëm. Është plot benefite shëndetësore dhe përdorime mjekësore, gjë që e bën një ‘must-have’ në kuzhinë

Më poshtë do të lexoni disa prej benefiteve të tij:

Mbron shëndetin e dhëmbëve

Borziloku është një antibiotik dhe antibacterial natyral. Masazhimi i gjetheve të tij tek mishrat e dhëmbëve ndihmon kundra gjakrrjedhjes së tyre dhe trajton kavitetin e dhëmbëve

Kundra pickimit të insekteve

Aplikoni gjethe ose lëng të freskët borziloku për një shërim më të shpejtë

Kuron infeksionet e gojës

Përtypni disa gjethe borzilok për të kuruar infeksionet dhe ulçerat e gojës. Gjithashtu ai largon aromën e keqe të gojës

Fuqizon veshkat

Borziloku zvogëlon madhësinë e gurëve në veshka dhe ndihmon në largimin e tyre. Pini lëng borziloku çdo ditë për 6 muaj për të hequr gurët

Ka natyrë anti-stres

Borziloku është i njohur për reduktimin e ankthit, depresionit dhe stresit. Përtypni 12 gjethe borzilok në ditë për të ulur simptomat e stresit dhe për të përmirësuar gjendjen e humorit

I mirë për shëndetin e zemrës

Ulni nivelet e kolesterolit duke pirë çaj borziloku ose duke marrë suplemente borziloku. Parandaloni problemet e zemrës si ataku, presioni i lartë i gjakut dhe arresti kardiak

Kuron dhimbjen e fytit

Bëni një gargarë me esktraktin e gjetheve të borzilokut për t’u lehtësuar nga dhimbjet e fytit

Trajton çrregullimet respiratore

Trajtoni çrregullimet e frymëmarrjes me një përbërje xhinxheri, mjalti dhe borziloku. Këta përbërës ndihmojnë në forcimin e imunitetit dhe lehtësojnë simptomat e sëmundjeve respiratore

Ju ndihmon të lini duhanin

Borziloku frenon dëshirën për të pirë duhan. Përtypni disa gjethe borziloku kur keni nevojë të tymosni

Kuron problemet me mushkëritë

Vetitë e borzilokut kurojnë shumë probleme të mushkërive si Tuberkulozi, efektet anësore të pirjes së duhanit, bllokimin e mushkërive dhe astmën. Borziloku është i pasur me Camphene, eugenol dhe vitaminë C, të njohura për trajtimin e problemeve të mushkërive

Parandalon kancerin

Borziloku ndihmon për parandalimin e kancerit të gjirit. Gjithashtu zvogëlon shanset për zhvillimin e tumoreve kancerogjene në trup dhe për shtimin e qelizave kanceroze në ezofag

Kundra të vjellave

Pini një përzierje me mjaltë, xhinxher dhe borzilok për të larguar të vjellat

Mbron ADN-në

Borziloku mund të mbrojë trupin dhe qelizat tona nga rrezet ultravjollcë si dhe radikale e lira. Borziloku përmban sasi të mëdha antioksidantësh dhe fitonutrientësh

I shkëlqyer për sytë

Borziloku është i mirë edhe për shëndetin e syve. Është i pasur me vitaminë A e cila parandalon lëndimin e syve, verbërinë e natës dhe probleme të tjera të lidhura me shëndetin okular

Kuron ethet dhe të ftohtin

Gjethet e borzilokut janë të pasura me veti antibakteriale të cilat trajtojnë ethet, malarien dhe ethet kronike. Zjeni disa gjethe dhe pijini ato për të trajtuar në mënyrë natyrale problemet tuaja

Në hinduizëm dhe zakonet indiane, borziloku është një bimë e çmuar për shkak të përdorimeve të rëndësishme dhe përfitimeve shëndetësore