Një pjatë kalorike, e shijshme dhe e thjeshtë në gatim.

Përbërësit:

 • 500 gr mish të bluar qengji
 • 2 lugë mente të freskët të grirë
 • 2 lugë majdanoz të grirë
 • 2 lugë rigon të grirë
 • 1 lugë hudhër të grirë imët
 • 1 lugë e vogël qimnoni të grirë imët
 • ½ luge piper i kuq djegës
 • ½ luge të vogël kripë
 • ½ luge të vogël piper.

Mënyra e përgatitjes:

 1. Në një enë përzieni mishin me mentën, majdanozin, rigonin, hudhrën, kripën dhe piperin.
 2. Shtoni spec djegës dhe gatuani katër qoftere.
 3. Lyejini me vaj tavën e grillit apo skarën dhe piqni hamburgerët nga 5 minuta na të dyja anët.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.