Oriz me perime

Përbërësit: 2 gota oriz 1 qepë 2 thelpinj hudhre 2 speca 2 karrota 2 domate 3 gota ujë 1 lugë gjelle pure domatesh vaj ulliri kripë dhe piper i zi Përgaditja: Hapi 1 Perimet e grira imët skuqini në vaj…

Pulë me patate në marinadë djegëse

Ndajmë me ju recetën për një vakt të shijshëm për të gjithë adhuruesit e ushqimeve djegëse. Në një enë hidheni vajin, kripën, piperin dhe mëlmesa të freskëta sipas dëshirës. Shtoni edhe hudhrën, ketchupin, ajvarin, borzilokun dhe rozmarinën e pak mustardë.…

Gjella magjike që iu mbanë larg sëmundjeve

Ka kaq shumë ushqime që ne duhet të hamë për të qenë të shëndetshëm, por shpesh ushqehemi me ushqim të pashëndetshme. Sot do t’ju flasim për gjellën që sh katërron kolesterolin, shmang su lmin në zemër dhe siguron energji. Për…

E keni provuar ndonjëherë Rizoto me kungull të verdhë?

Rizotoja me kungull të verdhë është një institucion i kuzhinës italiane. Përbërësit: 320 gr oriz Carnaroli 600 gr kungull i verdhë 100 gr qepë 1,5 l brodo perimesh 80 gr parmixhano i grirë 60 gr verë e bardhë 50 gr…

Fasule me speca

Perbersit: 1 kg speca të pjekur 500 gr fasule të bardha 2 qepë 3 thelpinj hudhre 2 lugë gjelle pure domatesh vaj ulliri kripë dhe piper i zi. Pergatitja:   Fasulet ziejini në ujë si zakonisht derisa të zbuten. Pastaj…

Gjellë me perime

Përbërësit 1 kg mish Qepë të vogla 6 copa hudhër 1 spec i gjelbërt 1 spec i kuq 3 domate 2 lugë vaj vegjetal Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o…

Patate me sos barbecue

Përbërësit 4 patatet ½ gota sos të barbikjus 3 lugë vaj vegjetal 1 lugë biber i kuq i ëmbël 1 lugë biber I kuq 1 lugë pluhur hudhre 1 lugë kripë 1 lugë biber i zi Hapat o i o…

Patate me djathë dhe qepë

Përbërësit 4 patate 3 lugë vaj vegjetal 2 gota djahtë 1 lugë pluhur qepe 1 lugë kripë ½ lugë biber i zi Hapat Djathin vendosni në blendar për grimcim, patatet preni në copa të vogla I vendosni në tavë përmbi…

Patate me biber të kuq

Përbërësit 4 patate 4 lugë vaj vegjetal 1 lugë biber i kuq 1 lugë pluhur hudhër 1 lugë biber i djegëst 1 lugë kripë ½ lugë biber i zi Hapat o i o i o i o i o i…

Patate me sodë buke

Përbërësit 4 patate 1 lugë sodë buke 1 lugë kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Gjyveç me mish

Përbërësit 400 gr mish viçi 5 copa hudhër 3 domate 1,5 lugë salcë speci 1 lugë çaji biber i zi 1 lugë çaji biber i kuq 1 lugë çaji qimnon 1 qepë e kuqe 1 lugë vaj vegjetal 2 lugë…

Gjellë me patëllxhanë

Përbërësit 2 lugë vaj vegjetal 1 lugë gjalpë 10 domate te vogla 3 patëllxhana 2 gota bollgur 4 gota ujë Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pulё me sos hudhre dhe limoni

Pёrbёrёsit 6 krahe pule 6-7 copё hudhra Majdanoz 1 limon Vaj vegjetal Gjalpё Kripё Biber I zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Mёlçi viçi me qepё

Pёrbёrёsit 600 gr mёlçi viçi 150 gr qepё 1 decilitёr vaj Kripё Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pulë me oriz

Përbërësit 300 gr fileto pule 1 qepë 250 gr perime të përziera Pak kerri Kripë Piper Perime të përziera 250 gr oriz Majdanoz Pak piper i kuq Hapat o i o i o i o i o i o i…

Biftek Mediterani

Përbërësit 300 gr biftek viçi 150 gr domate të vogla 50 gr ullinj të zinj Pak borzilok Kripë Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Paelja

Përbërësit 1 qepë 2 thelpinj hudhre 3 karrota 1 filxhan oriz 1 filxhan bizele 1 lugë piper i kuq 3 lugë pastë domatesh Vaj Kripë Piper Majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i…

Patate të thekura

Përbërësit 750 gr patate 90 gr gjalpë Kripë Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Spinaq i pjekur me krem kosi

Përbërësit 750 gr spinaq i ngrirë 125 ml krem kosi 1-2 lugë parmixhan 2 thelpinj hudhër Kripë Piper Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Perime të thekura

Përbërësit 1 qepë 1 piper i kuq 2 karrota 2 patate 1 rrënje selino Kripë Piper 60 gr krekër të kripura 40 gr gjalpë Majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Bizele të skuqura

Përbërësit 1 qepë e vogël 400 gr bizele Vaj Kripë Perimë të përziera Pak sodë për pjekje 1 lugë miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Patate të ziera

Përbërësit 1 kg patate 2 qepë mesatare Kripë Biber i zi Spec i kuq Vaj Hapat Lajini patatet dhe vloni në ujë të kripur, sapo të zihen edhe pse të ngrohta, priten në rrathë Më parë në vaj kemi skuqur…

Oriz me perime

Përbërësit 300 gr oriz 4 lugë vaj Kripë Perimet të përziera 1 vezë e zier Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pilav i përzier

Përbërësit 2 gota oriz 1,5 gota ujë të vakët 1 lugë gjalpë 2 lugë vaj vegjetal 2 lugë lajthi, 1 gotë çaji fëstëk 1 lugë çaji rrushë të thatë Biber i zi Kripë Hapat o i o i o i…

Patate me erëza

Përbërësit 3 patate 4 lugë vaj vegjetal 1 lugë çaji kripë 1 lugë biber i kuq 2 copa hudhër 1 lugë çaji biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Byrek me speca, pak më ndryshe

Përbërësit 8 speca 500 gr djathë 2 vezë ¼ koper 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji biber i zi Për të mbështjell 2 gota miell 2 gotë miell misri 2 vezë Hapat o i o i o i o…

Patëllxhanë role

Përbërësit 1 patëllxhanë 2 lugë arra 1 gotë krem djathë 1 copë hudhër 2 lugë nanexhik 1 limon Vaj vegjetal Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Gjellë me kungulleshë

Përbërësit 1 kungullesh 2 qepë 2 speca 1 lugë biber i kuq ½ gotë çaji vaj vegjetal 1 luge çaji kripë 1 lugë çaji biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Gjellë me mish pule dhe bizele

Përbërësit 500 gr mish pule 1 gotë bizele 1 karrotë 1 qepë ½ tubë majdanoz 1 lugë kripë 1 lugë çaji biber i zi 2 domate 1 lugë salcë domatesh 1 lugë vaj vegjetal 1 gotë ujë Hapat o i…

Gjyveç me perime

Përbërësit 1 qepë e kuqe 2 patëllxhana 2 patate 2 kungullesha 4 domate 5 copa hudhër 1 lugë salcë domatesh 1 gotë çaji vaj vegjetal 1 lugë biber i zi 1 lugë çaji kripë 2,5 gota çaji ujë Hapat o…

Gjellë me mish dhe patate

Përbërësit 400 gr mish viçi 2 patate 1 karrotë 2 copa hudhër 1 lugë salcë të specave 2,5 gota ujë 2,5 lugë vaj vegjetal 2 lugë çaji kripë 1 lugë çaji biber i zi 1 lugë çaji biber i kuq…

Lazanje me patëllxhanë

Përbërësit 1 patëllxhan 1 kungullesh 6 lugë mocarellë Vaj vegjetal Kripë Biber i zi 1,5 gotë sos domatesh Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Patëllxhana me jogurt

Përbërësit 3 patëllxhanë ¼ gota vaj vegjetal Kripë Biber i zi Për sos 1 gotë jogurt 1 copë hudhër 1 lugë qimnon 2 lugë lëng limoni 2 lugë tahin Kripë Biber i zi Përmbi 2 lugë nane 2 lugë majdanoz…

Speca me pulë

Përbërësit 7-8 speca 500 gr mish pule Cheddar 2 copa hudhër Vaj vegjeal Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Role me speca të pjekur

Përbërësit 10 speca të pjekur 400 gr mish i bluar 100 gr përshutë 1 kokë qepë 1 lugë biber i kuq 100 gr kaçkavall 3 vezë 2 decilitra shtalpë për zierje 40 gr djathë parmezan 2 decilitra qumësht 0,5 decilitra…

Sarma të rreshkura

Përbërësit 1 lakër turshi 800 gr turshi e grirë 500 gr mish i bluar viçi 2 kokë qepë 1 vezë 150 gr tarhna 200 gr përhsutë 1 decilitër lëng domatesh 1 decilitër ajkë 1 lugë biber i kuq 1 decilitër…

Tavë patatesh me salsiçe

Përbërësit 500 gr salsiçe 1 kg patate 2 kokë qepë 2 lugë biber i kuq 2 karrota 2 lugë miell 0,5 decilitra vaj 6 decilitra supë viçi Mëlmesa të përziera Biber i zi Hapat o i o i o i…

Lakër Greke

Përbërësit 500 gr mish i bluar viçi 1 lakër 2 kokë qepë 1 lugë biber i kuq 150 gr përshutë 4 decilitra jogurt 6 decilitra supë viçi 3 vezë 0,5 decilitra vaj Mëlmesa të përziera Biber i zi Hapat o…

Mish pule në salcë bashamel

Përbërësit 700 gr mish i bardhë pule 400 gr kërpudha 100 gr gjalpë 2 lugë miell 5 decilitra qumësht 150 gr kaçkavall 1 decilitër ajkë 1 lugë lëvore e grirë limoni ½ tubë majdanoz 1 i verdhë i vezës 0,5…

Tavë me mish e kërpudha

Përbërësit 700 gr mish viçi 250 gr kërpudha 120 gr përshutë 160 gr djathë i tymosur 4 tranguj turshi 100 gr gjalpë 2 lugë miell 4 decilitra qumësht 0,5 decilitra vaj 1 lugë e vogël biber i kuq Arrë muskati…

Gullash me lakra turshi

Përbërësit 600 gr mish kofshe viçi 500 gr lakër turshi 3 kokë qepë 1 lugë biber i kuq 8 decilitra supë viçi 1 decilitër ajkë 0,5 decilitra vaj Mëlmesa Kripë Biber i zi Hapat Mishi i viçit pritet në katrorë…

Musakë me kërpudha

Përbërësit 500 gr mish i bluar viçi 400 gr kërpudha 1 copë presh 3 vezë 200 gr miell 3 lugë pure domatesh 2 toptha djathë mocarellë 1 lugë biber i kuq 4 decilitra vaj Mëlmesa Rigon Për salcë 3 vezë…

Musaka me kungulleshka e karrota

Përbërësit 4 karrota 4 kungullesha 400 gr mish i bluar 70 gr luspa soje 1 kokë qepë 1 lugë biber i kuq 1 decilitër vaj 2 lugë miell 3,5 decilitra supë viçi 3 të verdhë të vezës 1 lugë djathë…

Musakë me lakër

Përbërësit 8 fletë jeshile 3 vezë 150 gr miell 1 kokë qepë 2 karrota 600 gr file pule 3 decilitra supe pule 2 decilitra vja Erëza Kripë Biber i zi Për salcë 5 decilitra jogurt 2 vezë Hapat o i…

Speca të mbushur në salcë koper

Përbërësit 8 speca të kuq 600 gr mish i bluar 1 presh ½ selino 2 karrota 200 gr domate të konservuara 20 gr djathë parmezan 1 vezë 100 gr fasule të kuqe 50 gr misër 0,5 decilitra vaj Erëza Biber…

Medaljone në mënyrë Meksikane

Përbërësit 2 file viçi 1 spec i verdhë 1 spec i kuq 1 kokë qepë 200 gr domate 150 gr fasule 75 gr misër 1 feferon 2 lugë pure domatesh 1 lugë niseshte 3 decilitra supë viçi 0,5 decilitra vaj…

Çomlek me makarona

Përbërësit 700 gr mish viçi 1 kokë qepë 1 spec i kuq 1 spec i gjelbërt 3 karrota 4 thelpinj hudhre 3 lugë pure domatesh 2 lugë miell 3 decilitra supë viçi 1 tubë majdanoz 1 lugë biber i kuq…

Oriz me kërpudha

Përbërësit 250 gr kërpudha 1 tubë qepë 300 gr përshutë 2 lugë vaj 200 gr oriz 300 ml supë perimesh 150 gr ajkë Kripë Biber I zi 50 gr djathë parmezan 2-3 tubë borzilok Hapat o i o i o…

Kungullesha të mbushur me salcë jogurti

Pёrbёrёsit 8 kungullesha të vogla 3 thelpinj hudhre 1 kokë qepë 500 gr domate të konservuara 40 gr djathë parmesan 1 karrotë 5 lugë vaj Erëza të përziera Biber i zi Për salcë jogurti 1 lugë gjalpë 3 thelpinj hudhre…

Gullash me gёshtenja

Pёrbёrёsit 800 gr mish vici 4 kokë qepë 300 gr karrotë 1 selino e vogël 2 lugë pure domatesh 2 lugë miell 1 kg gështenja 5 lugë vaj 1,5 litër supë vici Mëlmesa Trumzë Biber I zi Hapat Mishi i…

Kungullesha në salcë domatesh

    Pёrbёrёsit 4 kungullesha 400 gr mish i bluar vici 1 vezë 1 lugë mustardë 1 kokë qepë 5 lugë vaj Erëza të përziera Biber i zi Për salcë domatesh 300 gr domate të konservuara 1 lugë pure domatesh 1…

Tortë e njelmët me mish peshku ton

    Pёrbёrёsit 1 pako petë 2 konserva mish peshku ton 1 kokë qepë 5 tranguj turshi 1 lugë mustardë 200 gr gjizë 200 gr majonezë 1 tubë majdanoz Kripë Biber i zi Për dekorim 2 decilitra ajkë 150 gr misër…

Role me kërpudha

Pёrbёrёsit 500 gr brumë sfoliat 500 gr kërpudha 200 gr djathë 40 gr gjalpë 2  kokë qepë 100 gr miell 1 tubë majdanoz 1 vezë 30 gr susam Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o i o…

Role me lakër turshi

Pёrbёrёsit 1 paketim brumë sfoliat 500 gr lakër turshi 150 gr përshutë 1 kokë qepë 2 vezë 30 gr susam Kripë Biber i zi 0,5 decilitra vaj Hapat Qepa pritet në katrorka, ndërsa përshuta pritet në shkopinj Në pak vaj…

Role me salcё

Pёrbёrёsit 700 gr mish vici pa asht 100 gr sallam 150 gr kackavall 100 gr krem djathi 1 djathё I butё 1/ 2 tubё majdanoz 50 gr pure domatesh 2 decilitra supё vici 5 lugё vaj Mёlmesa Biber I zi…

Çomlek me mish viçi

Përbërësit 700 gr mish viçi pa asht 300 gr kërpudha 150 gr tranguj turshi 1 lugë mustardë 1 lugë nisheste 1 lugë e vogël biber i kuq 300 gr makarona Mëlmesa 5 lugë vaj Biber i zi Hapat Mishi dhe…

Mish viçi me thjerrëza

Përbërësit 600 gr mish viçi 300 gr thjerrëza 1 kokë qepë 3 karrota 2 thelpinj hudhre 100 gr selino 2 patate 150 gr përshutë 2 gjethe dafine 1 lugë nisheste 1 lugë biber i kuq 0,5 decilitra vaj Mëlmesa Biber…

Patëllxhanë në furrë

Përbërësit 2 patellxhana 250 gr mish 1 qepë 1 lugë gjalpë 2 copa hudhër 1 spec 1 domate 1 lugë salcë Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Mushkëri pule me domate e ullinj

Përbërësit 700 gr mushkëri pule 400 gr domate të konservuara 100 gr ullinj 1 kokë qepë 1 karrotë 2 thelpinj hudhre 0,5 decilitër vaj 2 decilitra supë pule 200 gr oriz Mëlmesa Kripë Biber i zi Hapat Qepa dhe domatet…

Speca të mbushur

Përbërësit 8 speca të pjekur 150 gr mish viçi 150 gr kaçkavall 4 tranguj turshi 3 vezë 2 decilitra shtaplë për zierje 1 decilitër qumësht 3 lugë vaj ½ lugë hudhër pluhur Mëlmesa Hapat Specat e pjekur qërohen, u priten…

Musakë me brokoli

Përbërësit 2 brokoli 500 gr mish i bluar viçi 1 kokë qepë 2 decilitra lëng domatesh 1 lugë biber i kuq 250 gr kërpudha 3 vezë 2 decilitra ajkë 4 decilitra qumësht 5 lugë vaj Erëza Kripë Hapat o i…

Krem çorbë me kungullesha

Përbërësit 500 gr kungullesha 1 karotë 2 patate 1 kokë qepë 1 decilitër ajkë 1,5 decilitra supë viçi 5 lugë vaj Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Çorbë me krap

Përbërësit 500 gr krap 3 kokë qepë 1 tubë majdanoz 2 decilitra lëng domatesh 1 qeskë mëlmesa për çorbë peshku 5 lugë vaj Kripë Biber i zi Hapat Qepët priten në katrorë ndërsa majdanozi grihet imët, në pak vaj kaurdisen…

Biftek me salcë mustarde

Përbërësit 6 biftekë viçi 150 gr përshutë 3 thelpinj hudhre 2 lugë mustardë 2 decilitra ajkë 1 lugë miell ½ tubë majdanoz 5 tranuj turshi 1 decilitër supë viçi 0,5 decilitra vaj Mëlmesa Biber i zi Hapat Përshutën dhe trangujt…

Gullash me fasule

Përbërësit 500 gr fasule 3 karrota 2 rrënjë majdanozi 1 selino 2 patate 2 kokë qepë 4 thelpinj hudhre 1 lugë biber i kuq 2 lugë miell 3 decilitra lëng domatesh 1 deciltër vaj Mëlmesa Biber i zi Hapat o…

Role pikante me patëllxhanë

Përbërësit 3 patëllxhanë 150 gr mish 250 gr krem djathë 1 decilitër ajkë 1 lugë susam 50 gr majonezë 50 gr ullinj 1 decilitër vaj vegjetal Mëmelsa Kripë Hapat o i o i o i o i o i o…

Gullash me mish viçi e makarona

Përbërësit 700 gr mish viçi 100 gr përshutë 1 kokë qepë 200 gr kërpudha 5 tranguj mesatar 1 gjethe dafine 2 lugë pure domatesh 1 lugë miell 1 decilitër ajkë 400 gr makarona 5 lugë vaj vegjetal Bibër të zi…

Tavë Gostivari

Përbërësit 500 gr mish viçi 250 gr mish i bluar viçi 200 gr kërpudha 2 kungullesha 1 presh ½ kokë qepë 3 lugë therrime buke 1 lugë biber i kuq 1 gjethe dafine 1 lugë biber i zi Hapat o…

Tasqebap me perime e mish pule

Përbërësit 1 kg mish pule 2 karrota 2 kungullesha 200 gr bizele 200 gr misër 1 të bardhët e vezës 200 gr oriz 5 lugë vaj vegjetal Erëza Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o…

Patëllxhana me qofte

Përbërësit 5 patëllxhana 250-300 gr mish 1 qepë Kripë Biber të zi Qimnon Gjysme gote çaji vaj vegjetal 4-5 lugë sos të domateve Gjysmë gote çaji uji i vakët Hapat o i o i o i o i o i…

Gjellë me perime(pa mish)

Përbërsit: 1 laker e vogle 2-3 karrota 1 tufe qepe te reja 4-5 thelpinje hudher 2-3 patate Spec i gjelbert(djeges dhe padjeges) 1-2 domate ose salce domatesh Vegete,piper i kuq 1 luge miell Pak vaj Udhëzimet: o i o i…

Qofte të mbushura me patëllxhanë

Përbërësit 3 patëllxhanë Për qofte 300 gr mish 1 qepë Kripë Erëza Hudhër Gjalpë Për sos Gjalpë 1 lugë salcë Gjysme gote çaji ujë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Fileta viçi me zarzavate pikante

Përbërësit 500 gr filetë viçi 500 gr patate 125 gr fasule 125 gr bizele 1 thelb hudhër 75 gr ullinj jeshil ½ spec i kuq 1 lugë majdanoz 2 domate Kripë Biber i zi Hapat o i o i o…

Torte e njelmët me mish të bluar

Përbërësit 500 gr mish të bluar 1 qepë 2 speca 1 karotë 2 lugë salcë domatesh 250 gr kërpudha 1 lugë çaji rigon Kripë Biber i zi Vaj vegjetal 250 gr oriz 20 gr gjalp 500 ml salcë beshamel 100…

Pulë me spinaq dhe pesto

Përbërësit 400 gr file pule 200 gr spinaq 1 lugë salcë 30 gr oriz 1 kungulleshë 1 patëllxhan Kripë Biber i zi 30 ml vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Mish qengji i mbështjellë me gjethe lakre

Përbërësit 4 gjethë lakër të kuqe 4 gjethe lakër jeshile Mishi i qengjit dhe mbushja 185 gr mish qengji 75 gr stafidhe 90 gr oriz 60 gr bajame 3 qepë 2 lugë koper 1 lugë çaji erëza të përziera 1…

Qofte në salcë domatesh

Përbërësit 500 gr mish i bluar 1 qepë 4-5 lugë ujë 400 gr thërrima buke Kripë Biber i zi Salca 600 ml salcë domatesh 1 qepë 4-5 thelpinj hudhër 1 lugë xhem Kripë Biber i zi Vaj vegjetal Hapat o…

Oriz rozë

Përbërësit 200 gr oriz 40 gr gjalp 1 qepë 80 gr parmezan 1 rrepë Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Kallamari me polentë

Përbërësit 150 gr polentë 20 ml vaj vegjetal 1 litër ujë Kripë 1 kg kallamari 2 koka hudhre 400 ml salcë të domateve Majdanoz i freskët Kripë Biber i zi Hapat Në një tenxhere vendosim ujin që të vlojë, ku…

Elb me perime

Përbërësit 1 filxhan elb i zhveshur 1 lugë vaj 4 presh 2 thelpinj hudhre 2 lugë çaji pluhur 2 patate të prera në copa të mëdha 375 gr kungull të prera 4 filxhan me ujë 250 gr lule brokoli Hapat…

Speca të mbushur

Përbërësit 400 gr gjoks pule 300 gr spinaq 1 hudhër 40 gr bollgur Vaj vegjetal 1 lugë çaji oregano 2-3 domate Speca Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Musakë

Përbërësit 1 kg patate 100 gr karrota 1 qepë Kripë Biber i zi Majdanoz i freskët 300 gr mish të bluar 3 vezë 50 ml qumësht Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o…

Musakë me patate

Përbërësit 500 gr mish 1 qepë 3 thelpinj hudhre 1 karrotë 100 ml salcë domatesh Kripë Biber i zi Vaj vegjetal Borzilok 200 ml qumësht 3 vezë Hapat o i o i o i o i o i o i…

Pilaf me thjerrëza

Përbërësit 1 lugë vaj 1 qepë 2 lugë çaji xhenxhefil 1 thelb hudhër 1 lugë çaji shafran 2 degë kanellë 440 gr oriz 200 gr thjerrëza të kuqe 750 ml ujë 500 ml qumësht 125 gr bajame të thekura Hapat…

Pulё me brokoli

Pёrbёrёsit 500 gr gjoks pule 1 brokoli 3-4 thelpinj hudhre Kripё Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Lazanje me kungullesha

Pёrbёrёsit 3-4 kungullesha mesatare 3-4 thelpinj hudhre 300 gr filetë pule Vaj vegjetal Kripë Biber i zi 40 gr gjalp 500 ml qumësht 100 gr djathë parmezan Hapat o i o i o i o i o i o i…

Pure spinaqi me piper të kuq

Pёrbёrёsit 800 gr spinaq 3 lugë vaj 1 qepë të vogël Biber i kuq Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Kungullesha tё mbushura me kёrpudha

Pёrbёrёsit 800 gr kungullesha 50 gr kërpudha 1 kokë hudhër 100 gr oriz 1 kg domate 5-6 gjethe borzilok 100 gr parmezan Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Tavë me mish pule dhe perime

Përbërësit 1 pako file pule 2 patatet 1 qepë 2 speca 3 copa hudhër Biber të zi Qimnon Krşpë Gjysmë gote te çajit vaj vegjetal 1,5 lugë salcë domtesha 1,5 gota ujë të vakët Hapat o i o i o…

Rolladë me mish pule

Përbërësit 500 gr filetë pule 50 gr mish të tharë 50 gr djathë kaçkavall 50 gr spinaq 5-6 gjethe borzilok 1 karrotë Kripë Biber i zi Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o…

Hardhime rrushi

Pёrbёrёsit 500 gr mish 1 qepë 2 hudhra 3 lugë salcë 1,5  gota oriz 3 fije majdanoz 1 gotë e cajit vaj vegjetal Kripë Biber i zi Fleta hardhie Hapat o i o i o i o i o i…

Gjoks pule i mbushur me spinaq

Përbërësit 500 gr gjoks pule Kripë Biber i zi 300 gr spinaq ½ lugë çaji hudhër e tharë 100 gr djathë mocarella Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Filetё pule me lime dhe misёr

Pёrbёresit 4 gjoks pule Lёvore dhe lёngu I nje lime 1 spec i djegёst Pak majdanoz Vaj vegjetal 500 gr misёr 10 gr gjalp Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Oriz me kërpudha dhe të verdha të vezëve

Përbërësit 300 gr oriz 500 gr kërpudha 10 gr gjalp 4 të verdhat e vezës 200 ml krem pana 100 gr djathë parmezan Vaj vegjetal Kripë Biber i zi Majdanoz Hapat Kërpudhat ndahen dhe skuqen në vaj vegjetal, pasi që…

Gjyveq në kavanoz

Përbërësit 750 gr mish qingji 1 tas domate të vogla 4 speca 6-7 copa hudhër 2 patatet 1 tas qepë 3 lugë vaj vegjetal 3 lugë kripë Biber të zi Hapat o i o i o i o i o…

Patate me kërpudha dhe presh

Përbërësit 800 gr patatet 400 gr kërpudha 1 presh 1 lugë borzilok 1 vezë 50 ml qumësht 100 gr djathë parmezan Vaj vegjetal Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Tavë me kungullesha dhe patëllxhan

Përbërësit 2 kungullesha 2 patëllxhan 500 gr mish të bluar 1 qepë 3-4 thelpinj hudhër 300 ml salcë domatesh 50 gr bollgur Vaj vegjetal Kripë Biber të zi Rigon të tharë Hapat o i o i o i o i…

Rolle patëllxhani në tavë

Përbërësit 3-4 patëllxhanë 400 gr gjoks pule 40 gr oriz 1 qepë 2-3 degë selino Majdanoz Kripë Biber të zi Vaj vegjetal 700 ml salcë domatesh ½ lugë çaji hudhër të tharë Hapat o i o i o i o…

Rizoto me pulë

Përbërësit 300 gr gjoks pule 150 gr oriz 300 ml lëng perimesh 50 gr djathë parmesan 20 gr gjalp Vaj vegjetal Kripë Biber I zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Tavë me karkaleca dhe bollgur

Përbërësit 1 qepë 1 spec i kuq 4 thelpinj hudhre 50 gr karkaleca 400 gr bollgur Kripë Biber të zi Majdanoz të freskët Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…