Tortë me portokall & çokoladë

Përbërësit 6 vezë 100 gr sheqer 200 gr margarinë 3 luge kakao 3 luge miell 1 pluhur për pjekurina PËR KREM 500 ml ajkë e ëmbël 300 gr çokollatë kuzhine 1 lëvorja e portokallit Hapat Fillimisht rrahim margarinen me sheqer,pastaj…

Myfle

Përbërësit 1 pete sfoljat 350 gr krem diplomatik sheqer pluhur 1 vezë PER ZBUKURIM copeza cokollate/fruta te fresketa/fruta komposto Hapat Pregatisim rreth 350gr krem diplomatik sipas recetes qe do ta gjeni ketu. Shtrojme peten sfoljat ne tavolinen e punes dhe…

Simite të ëmbla me rrush të thatë

Për brumin 500 gr miell 300 ml qumësht 50 gr gjalpë 50 gr sheqer 250 gr maja birre 1 lekuren e grire e limonit pak kripë Për mbushjen 200 gr rrush i thatë sheqer pluhur me vanilje Hapat Pregatisim brumin…

Tiramisu me fruta pylli

Përbërësit PER SALCEN ME FRUTA PYLLI 500 gr fruta pylli te fresketa 100 gr sheqer 150 gr ujë PER KREMIN E TIRAMISÙ-SE 400 gr biskota Savoiardi 500 gr krem maskarpone 100 gr sheqer 5 vezë 2 gota leng frutash pylli…

Kupa me luleshtrydhe dhe kek të shkrifët

Përbërësit PER KEKUN E SHKRIFET 120 gr miell 20 gr sheqer 60 gr gjalp te ftohte 100 ml qumësht 1/2 luge pluhur për pjekje nje maje e luges kripë PER LULESHTRYDHET E MARINUARA 300 gr luleshtrydhe 70 gr sheqer PER…

Embelsire me 3 kate me pana dhe Luleshtrydhe

Përbërësit 3 padispanje te gateshme 1kg luleshtrydhe 400gr pana 50gr sheqer per zbukurim krem pana Hapat Ne fillim lajme dhe pastrojme luleshtrydhet, i leme pak te thahen dhe i presim në gjysmë, por duhet te leme dhe pak per siper…

Popsa me shalqi

Përbërësit 1/2 shalqi i ndare ne copa 50 gr sheqer 180 ml vodka me pjeper disa gjethe mente e fresket Hapat Bashkojme ne mikser shalqirin e ndare ne copa me sheqerin dhe vodken duke i perziere mire derisa te formohet…

KEK ME KOS

Përbërësit 125 gr kos 2 gota sheqer 2 gota miell 1 gote niseshte 1 gote vaj luledielli 3 vezë 1 bustine me sode Hapat Perzieni mire vezet me sheqerin derisa vezet te dyfishojne vellimin, perzieni ne mixer, shtoni kosin, vajin,…

Krostata (EMBELSIR ME RECEL KAJSIE )

Përbërësit 300gr miell 150gr sheqer pak kripë 150gr gjalpë 1/2 pluhur fryres per embelsira 2 vezë 450gr recel kajsie Hapat Zeme brumin dhe e leme te pushoje ne frigorifer te mbuluar me nje qeske kuzhine qe te mos thahet brumi.…

Rafaello

Përbërësit 300gr arra kokosi pluhur 1/2kg sheqer 400gr qumesht pluhur 250gr margarinë 2 sheqer 2filxhana ujë sipas deshires lajthia Hapat 2 filxhana uji i vendosim ne nje tenxhere dhe e lejme zieje. I hedhim margarin ,sheqerin pasi te zieje dhe…

Krem karamele

Përbërësit 6 vezë 1L qumësht 1 vanilje 1/2kg sheqer PËR KARAMELEN: 5luge sheqer Hapat Së pari përgatisni karamelen duke përzier mirë sheqerin deri sa të përfitoni një lëng ngjyrë kafeje të cilin do ta shpërndani nëpër tasa. Nga ana tjetër…

Ëmbëlsirë me mjaltë dhe manaferra

Përbërësit 50gr xhelatinë 5decilitra qumësht 160gr mjalte manaferra arra 4 të verdha veze Hapat Ngroh 160 g mjaltë në zjarr derisa të bëhet një masë e lëngshme. Më pas në tenxheren ku është mjalti bashko edhe qumështin dhe 4 të…

Tortë me fiq të thatë

Përbërësit 4 vezë 1pako fiq të thatë 100gr gjalpë 170gr sheqer 250gr miell 125gr kos 1luge kanellë 1qese maja 1gote rum Hapat Prisni në copa të vogla fiqtë dhe lageni me rumin Përziejini vezët me sheqerin Shkrini gjalpin në zjarr…

Ëmbëlsirë në formë shalqiri

Përbërësit 500 gr biskota të bluara 300 gr sheqer 1 gote ujë 200 gr arra të bluara 125 gr margarinë 1 portokall i vogël Hapat Vlohet sherbeti nga sheqeri, uji dhe margarina. Shtohen biskotat dhe arrat e bluara. Hidhen lëngu…

Tortë me të bardha të vezëve

Përbërësit 6 të bardha të vesë 1 gote sheqer 1/2 gote vaj 1 gote miell 1 vanil sheqer 100 gr pemë të thata të përziera 1/5 qokoladë kuzhine 1 luge qaji pluhur për pjekurina Hapat Të bardhat e vezëve i…

Kek me banane

Përbërësit 500gr banane të pjekura 70gr gjalpë 200gr sheqer 2 vezë 200gr miell që fryhet vetë 1/2luge kripë 1/4luge sode buke 70gr arra të shtypura PËR MBULESËN E JASHTME: 25gr gjalpë 2luge kakao 175gr sheqer pluhur aromë vanilje per garnitur…

Syri i vjehrrës

Përbërësit 300gr biskota 200gr fiq i thatë 100gr thelpinj arrash 250gr gjalpë 50gr çokollatë 300gr sheqer 16luge ujë Hapat Fiqve ua heqim bishtat dhe sipër tyre hedhim ujë të valuar, për t’u zbutur. I thërrmojmë biskotat me petës dhe i…

Gliko arre

Përbërësit arra 2kg sheqer karafil kanellë 1 lëng limoni Hapat PËRGATITJA E GËLQERES: Marrim 3 luge gjelle me gelqere dhe e tresim ne uje deri sa te shkrije. Mbasi eshte tretur mire gelqerja e marrim dhe e hedhim ne nje…

Xup me luleshtrydhe

Përbërësit 500gr krem pana 6 puding vanilje qumësht qumeshte i koncetruar 500gr luleshtrydhe 1 fruta pylli Hapat Ne nje tas te thelle rrahim panen me shpejtesi maksimale. Eshte e keshillueshme qe pana te jete e ftohte dhe ena te jete…

Revani me ngjyra

Përbërësit 4 të verdhë të vezëve 4 vezë 8luge sheqer 12luge miell 1/2 pluhur për pjekurina PJESA E BARDHË: 4 të bardha të vesë 4luge sheqer 4luge miell 1/2 pluhur për pjekurina SHERBETI: 450gr sheqer 750ml ujë 1 vanil sheqer…

Tortë me kakao

Përbërësit 1 vezë 80gr sheqer 1 vanil sheqer 100gr margarinë 2luge qumësht 1/2luge sodë bikarbone 300gr miell 3luge kakao FILLI: 9decilitra qumësht 8luge sheqer 10luge miell 2 vanil sheqer 130gr margarinë Hapat Vezët,sheqeri dhe vanill sheqeri përzihen me pirun,i shtojmë…

Ëmbëlsirë ne forme Pjeshke

Përbërësit 4 vezë 4 filgjana sheqer 4 filgjana vaj 1 pluhur paste(pecive) miell puding ose cokollate Coca-cola ose Fanta Hapat Pereberesit i bejme bashke dhe i rrahim me mikser. Me pas masen e fituar ngadale e veme ne miell duke…

Torte trendafilash

Përbërësit 500gr miell 3 vezë 1luge mjalte pak kripë 180-200ml qumësht 10gr maja birre 1 lekura e grire portokalli 1 vanilje 80gr sheqer 100gr gjalpë PER MBUSHJEN: 200gr marmallate portokajsh 100gr gjalpë 100gr sheqer 3-4luge krem pana 100gr bajame pluhurose…

Kek me arra

Përbërësit 3 vezë 1gote qumësht 1gote gjalpë 2gota miell 1gote sheqer 1 pluhur për ëmbëlsira 1filxhan arra te qerruara dhe te shtypura Hapat Ne nje ene te thelle rrahim vezet me sheqerin, pastaj shtojme me rradhe gjithe perberesit e tjere…

Torte me fruta

Përbërësit PER BRUMIN FROLLA 250gr miell 100gr sheqer pluhur 2 të verdha veze 125gr gjalpë 1 vanilje PER KREMIN E PASTIÇERISE: 50gr niseshte 6 të verdha veze 500ml qumësht vanilje 150gr sheqer PER MBUSHJEN: 1 banane 1 kiwi 100gr luleshtrydhe…

Embelsire me luleshtrydhe

Përbërësit 3-4filxhana luleshtrydhe 2 pete rumbullake 1/2filxhan sheqer 1/2filxhan ujë 3luge niseshte 1 të verdha veze Hapat Ne nje tenxhere presim luleshtrydhet, e lara dhe te qerruara, ne copa dhe i perzjejme me sheqerin. Me pas bashkojme me ujin dhe…

Revani

Përbërësit 10 vezë 10luge sheqer 10luge miell SHERBETI 1kg sheqer 5gota ujë 1 sheqer vanilje 4 rrathë të hollë limoni Hapat Tunden vezët me sheqer derisa të krijohet një shkumë e qëndrueshme dhe të shtojnë vëllimin 4-5 herë. Shtohen të…

Akullore me fruta pylli

Përbërësit 400gr fruta pylli 170gr sheqer 1/4 krem pana 1/2 limon Hapat Pastroni, lani e thani frutat, hiquni bishtat. Vendosni në frulator. Shtoni dhe lëngun e gjysëm limoni të filtruar në kullesë, sheqerin dhe panën. Frulojini të gjitha. Pastaj hidheni…

Akullore me manaferra

Përbërësit 600gr manaferra 130gr sheqer 1.5decilitra ujë 2luge lëng portokalli Hapat Hidhni sasinë e caktuar të ujit në një enë, shtoni sheqerin dhe lëngun e portokallit, jepini një valë dhe lëreni të ziejë akoma ngadalë për 5 minuta, ftoheni. Ndërkohë…

Akullore me limon

Përbërësit 200gr ajkë qumështi 150gr sheqer 1.25decilitra qumësht 3 limon 1 molle lëng limoni Hapat Rrihni mirë, do të ishte më mirë nëse do të bënit me rrahësen elektrike lëngun e limonave të filtruar më parë në kullesë me sheqerin.…

Luleshtrydhe dhe banane me çokollatë të bardhë

Përbërësit 400gr luleshtrydhe 2 banane 150gr çokollatë e bardhë 3luge ajkë e freskët Hapat Ndajmë luleshtrydhet dhe bananet në 4 kupa qelqi, ku secila kupë t’i përmbajë secilin lloj të frutave të lartpërmendura. Tresim çokollatën me ajkën derisa të përftohet…

ËMBËLSIRË ME MOLLË

Përbërësit 3 vezë 300gr sheqer 1 sheqer vanilije kanellë 1 margarin e shkrire 1 lëvore limoni 700gr miell 2kg mollë të tharta 100gr sheqer Hapat Mollat e qëruara kalohen në rende.Shtohet sheqer dhe lëngu i ½ limonit. Tunden pak vezët…

KATRORKA ME XHEM KAJSISHË

Përbërësit 200gr gjalpë 4 vezë 250gr sheqer 100gr arra të bluara 50gr arra te grimcuara 300gr miell 300gr Xhem kajsishë 1/2 lëngu dhe lëvorja 1 pluhur paste 1 puding vanilje Hapat Tundet gjalpi me 5 lugë sheqer. Shtohen të verdhat…

Manchmelow

Përbërësit 4 të kuqën e vesë 100gr sheqer 1deciliter vaj 1deciliter qumësht 1luge kakao 200gr miell FILLI: 4 të bardha të vesë 10luge sheqer GLAZURA: 100gr qokoladë kuzhine pak vaj Hapat Rrahim të kuqtë e vezëve me sheqer,pastaj i shtojmë…

Pjeshka

Përbërësit 3 vezë 180gr sheqer 225gr vaj 3luge qumësht 1 vanil sheqer 2 pluhur për pjekurina 450gr miell PËR FILLIN: 350gr marmelatë thermijat e pjeshkave Hapat Përziejmë vezët me sheqer dhe i shtojmë vajin e përziejm mirë deri sa të…

Torte me vishnje

Përbërësit PËR KREMIN E KUQ: 500gr vishnje 5decilitra kompot vishnje 2.5decilitra ujë 150gr griz 150-180gr sheqer KREMI I VERDHË: 2 puding vanileje 3luge sheqer 7.5decilitra qumësht 2 vanil sheqer 250gr margarinë 250gr sheqer pluhur Hapat Ne një tepsi i renditim…

Torte me biskota

Përbërësit 600gr biskota 400gr çokokrem 500ml krem pana 500ml qumësht kakao e hidhur Hapat Eshte e rendesishme qe perpara se te nisni torten te keni lene panen te pakten 3 ore ne frigorifer dhe gjithashtu nese mundeni lini 30′ dhe…

Croissant (molto)

Përbërësit 600gr gjalpë 1050gr miell 40gr maja birre 250gr uje i vakur 150gr sheqer kallami 6 vezë 15gr kripë qumësht Hapat Perzjejme 500gr gjalpe me 50gr miell dhe formojme me to nje brume te cilin do e veme te pushoje…

TORTË SHËN VALENTINI

Përbërësit BRUMI: 6 vezë 170 gr arra të bluara 170 gr sheqer pluhur 170 gr çokollatë pluhur 170 gr gjalpë 2 luge miell GLAZURA: 100 gr çokollatë 100 gr gjalpë Hapat Tundet gjalpi i zbutur. Shtohen të verdhat e vezëve,…

TULLUMBA

Përbërësit 9filxhan ujë 1filxhan vaj pak kripë 7filxhana miell 3filxhana niseshte 1 pluhur paste 6 vezë 1L vaj SHERBETI: 1 ½ kg sheqer 7 ½deciltra ujë 1 lëng limoni 1 sheqer vanilije Hapat Uji vlon me një majë thike kripë…

TORTË E NDËRRIMIT TË VITEVE

Përbërësit 12 vezë 12 luge sheqer 250 gr arra të bluara 8 luge miell lëvore limoni sheqer vanilije KREMI 1/2 L ajkë 4 luge sheqer pluhur 250 gr arra të bluara 400 gr çokollatë 4 luge rum Hapat Gatuhen dy…

TORTË JAFA

Përbërësit 2 patishpanë me nga 7 vezë 7 luge sheqer 15 luge arra të bluara 3 luge miell 3 biskota “Jafa” FILLI I BARDHË: 1 L qumësht 7 luge sheqer 1 sheqer vanilije 7 luge miell 1 margarin i zbutur…

MUFFINS

Përbërësit 4 vezë 3-4filxhana sheqer 3filxhana vaj 3filxhana kos 1 puding vanilje 1 lëvore limoni 1 pluhur paste(pecive) 7filxhana miell 100gr rrush të terur Hapat Kyçet furra në 200* C Me tel kuzhine tunden vezët me sheqer Shtohen vaji,kosi, vanilja,lëvorja…

Roladë me çokollatë

Përbërësit 8 vezë 8 luge sheqer 6 luge arra të bluara 5 luge miell lëvore limoni 100 gr çokollatë 4 decilitra ajkë e ëmbël o i o i o i o i o i o i o i o i…

Torte e zezë

Përbërësit 5 vezë 1 gote vaj 1 gote qumësht 18 luge sheqer 12 luge miell 1 kakao 1 pluhur për pjekurina 200 gr çokollatë Hapat Fillimisht përzihen vezët pastaj shtohen të gjithë përbërësit e tjerë dhe qiten në tepsi të…

Embëlsirë me shtrudlle

Përbërësit 18 shtrudlle me shije vishnje ose fiku 1/2 L qumësht 1 puding vanileje 1 puding maline 125 gr margarinë 8 luge sheqer Hapat Qumështi dhe sheqeri vlohen ,kur fillon të vlojë qiten të dy keset me puding dhe zihen…

Torte me kokos (pa vezë)

Përbërësit 2 gota kos 2 gota miell 1.5 gota sheqer 1 gote vaj 100 gr kokos 1 pluhur për pjekurina 1 qokoladë kuzhine Hapat Të gjitha këto përzihen ,qiten në tepsi jo aq të madhe dhe piqen në temperaturë 170-180…

Torte me kakao

Përbërësit 2 gota sheqer 2 gota uje mineral 2 gota uje mineral 3 gota miell 1/2 gota vaj 1 luge sodë bikarbone 1/2 qese kanellë 1/2 qese pluhur për pjekurina 1 luge kakao 3 luge marmeladë kajsie Hapat Të gjitha…

Trileqe

Përbërësit 6 vezë 400 gr sheqer 400 gr miell 1 pluhur paste 1 vanil sheqer 1/2 L ajkë e ëmbël 1/2 L qumësht 300 gr qumesht pluhur 1/2 kg karamel Hapat Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë…

MUFFINS ME SHIJE TE NJELMET

Përbërësit 1 gote miell kollomoqi 1 gote miell 1/2 gote vaj 1.5 gote qumësht 200 gr djathë 1 vezë 1 pluhur për pjekurina pak kripë Hapat Përzihen të gjithë përbërësit dhe qiten në kallëpet te cilat jane lyer me margarin…

Tortë zebra

Përbërësit 4 vezë 1 gote sheqer 1 vanil sheqer 1 gote qumësht 1 gote vaj 2 gota miell 2 luge kakao 1 pluhur për pjekurina Hapat Fillimisht i rrahim vetëm të bardhat e vesë(vezët duhen të jenë në temperaturë dhome…

Torte shtresore

Përbërësit 7 vezë 220 gr sheqer 100 gr miell 320 gr çokollatë për zierje 250 gr gjalpë 1 lëvorja e portokallit kripë Hapat Thyhen 7 ve, dhe të verdhat e vezëve përzihen me 1450 g sheqer, miksohen, bëhet një masë…