Horoskopi ditor, 22 dhjetor 2018

Dashi Do të jeni nën ndikimin e planetit të Hënës gjatë gjithë ditës. Do të keni mbështetje në çdo sektor, si në atë profesional edhe sentimental Demi Kjo e shtunë do ju gjejë tejet të tensionuar, ku do të jeni…

Më thuaj shenjën e horoskopit, të të them çfarë të bën të lumtur

Çfarë ju duhet për të qenë të lumtur? Ne e dimë se nevojat tona themelore janë ushqimi, uji, ajri, strehimi, dhe gjumi. Pasi i kemi plotësuar këto nevoja primare, ka disa nevoja fiziologjike të tilla si siguria, kujdesi shëndetësor, puna,…

Limoni, fruti që nuk duhet të mungojë në shtëpi!

Lëngu i limonit ka aciditet të lartë. Ai shërben si dizinfektues dhe e luan këtë rol mjaft mirë. Aroma e kësaj agrumeje preferohet shumë nga njerëzit, por urrehet nga insektet. Limoni është i dobishëm në ruajtjen e ushqimeve dhe në…

Produktet natyrale që ndihmojnë në pastrimin e enëve të gjakut

Enët e bllokuara të gjakut janë arsyeja kryesore për shumë probleme të rrezikshme të zemrës Arterioskleroza cilësohet si sëmundja gjatë të cilës muret e enëve të gjakut, si arteriet, ngurtësohen dhe bllokohen. Arterioskleroza fatkeqësisht cilësohet vdekjeprurëse. Kjo është arsyeja pse…

Disa gjëra që ndodhin me trupin tuaj kur vendosni të mos hani

Mos ngrënia (agjërimi) është një praktikë që ka ekzistuar për shumë vite dhe ata që e bëjnë këtë e bëjnë për disa arsye Ka nga ata që e bëjnë ata për arsye të fesë, të tjerët për të pastruar trupin…

Luftoni ftohjet e dimrit me këto çajra!

Çaji është aleat i shëndetit dhe na ndihmon në luftën kundër shumë sëmundjeve, veçanërisht kundër kolitit, ftohjes dhe nervave Avantazhet e kësaj pije të shëndetshme janë me të vërtetë të shumta dhe ndihmon për të gjetur ekuilibrin e duhur psikofizik,…

Role me gështenja

Përbërësit: 300gr biskota 250gr gështenja të grira 1 pako margarinë 150gr çokollatë për gatim 100gr kokos 100gr sheqer pluhur 200gr sheqer pluhur 100gr margarinë 50ml ujë Përgatitja: I thërrmojë biskotat dhe i vëmë në enë të madhe e të thellë…

Krem torte e papjekur

Përbërësit për pandispanjë 400gr sheqer 12 lugë ujë 150gr biskota 150gr arra të grira 125gr gjalpë Për kremin kafe 250gr gjalpë 4 vezë 300gr krem çokollatë 8 lugë sheqer 200gr arra të grira Për kremin e verdhë 3 vezë 125gr…

Tre truke të thjeshta pastrimi që duhet të njohë çdo zonjë shtëpie

Ardhja e fundjavës është një mundësi shumë e mirë për t’u qetësuar nga stresi i ditëve të lodhshme në punë e në shkollë. Por për shumë zonja shtëpie, e shtuna është dita e parë e procesit ‘’fshesa’’ ose siç njihet…

MJAFT harxhuat para për detergjentë të shtrenjtë, provoni këto 3 metoda për rroba të bardha si bora

Shiu i kësaj të marte na kujtoi edhe një herë se ndoshta para se të lani veshjet e trasha duhet të shihni parashikimin e motit, ose të lexoni Living dhe këshillat që përgatisim për ju çdo ditë. Në artikullin e…

8 ushqimet më të mira për memorie, fokus dhe humor më të lartë

Një fakt i trishtuar, por i vërtetë i ekzistencës njerëzore është pashmangshmëria që mendjet tona do të “pakësohen” kur ne të jemi më të moshuar Në këtë drejtim është e rëndësishme të mos neglizhojmë ushqimet që hamë, pasi ato na…

Mollë, karotë dhe panxhar/kombinimi çudibërës që lufton të ftohtin dhe infeksionet e mushkërisë

Siç tashmë e dini, gjatë dimrit sistemi ynë imunitar është më i ekspozuar ndaj baktereve, ndryshimeve klimaterike dhe epidemive që qarkullojnë kryesisht në ambiente publike Kjo ëshët edhe arsyeja kryesore përse duhet të merrni të gjitha vlerat e nevojshme ushqyese…

Pse nuk duhet të hani shpesh çëmçakëz

Kush vuan? Stomaku, dhëmbët dhe kujtesa afatshkurtër Ka disa pasoja kur hani çëmçakëz shpesh. Procesi i përtypjes stimulon prodhimin e lëngut në stomak Pra, mos e përtypni çamçakëzin përpara se të hani. Kjo mund të çojë në gastrit, madje edhe…

Jo vetëm për të aromatizuar pastat dhe ballkonet tona. 15 dobi shëndetësore të borzilokut

Borziloku njihet si një barishte me përdorim të gjithanshëm. Mund të përdoret në sallatra, supra, garniture, pjekje e pasta. Borziloku rritet kollaj dhe gjethet e tij janë të pasura plot me vitamina dhe minerale esenciale për një trup të shëndetshëm.…

Nga ananasi te rrushi i thatë, 5 frutat më të pasura me karbohidrate

Përveç vitaminave, mineraleve, fibrave dhe antioksidantëve, frutat gjithashtu përmbajnë sheqer (fruktoza), i cili është një karbohidrat i thjeshtë, kështu që nuk është e përshtatshme të abuzoni (por jo ta kufizoni atë shumë) Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar duhet…

7 shenjat e anemisë të cilat nuk i kuptoni edhe nëse i keni

Anemia është një gjendje ku trupi juaj nuk ka mjaftueshëm qeliza të shëndetshme të kuqe Me fjalë të tjera kur nuk mbajnë hemoglobinë të mjaftueshme, ose kur këto qeliza nuk bëjnë atë që duhet të bëjnë. Qelizat e kuqe të…

Gabimet që bëhen gjatë modelimit të kuzhinës

Kuzhina është pjesa kryesore e të gjitha shtëpive, kjo pasi koha më e madhe e ditës kalohet në të Dhe modelimi i saj në mënyrë korrekte është mjaft i rëndësishëm, në mënyrë që të mos bëhen gabime të cilat mund…

Metoda 100% natyrale që pastron pankreasin dhe detoksikon mëlçinë

Ndodh shpeshherë që vetë trupi ynë në një mënyrë a në një tjetër, të na dërgojë disa sinjale paralajmëruese sa herë që diçka nuk shkon mirë më organizmin Për shembull në qoftë se ndiheni të lodhur dhe të fryrë pas…

Si të përshpejtojmë metabolizmin – sekrete nga dietologët

Përshtati në shqip: Blertina Koka Një gotë ujë në mëngjes Vini në funksion metabolizmin sapo të zgjoheni duke pirë një gotë me ujë. Nëse nuk ju pëlqen uji, mund të konsumoni edhe lëngje të tjera, si dhe fruta dhe perime…

Si mund të merrni 100% të hekurit prej produkteve bimore?

Përshtati në shqip: Blertina Koka Nëse jeni vegjetarianë apo jeni më pro dietës me pak mish, duhet të siguroheni patjetër të merrni sa më shumë hekur nga produktet bimore. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit, të rriturit duhet të marrin çdo…

Dieta jetike për të sëmurët me diabet

Përshtati në shqip: Blertina Koka Dieta e duhur do t’ju ndihmojë të kontrolloni nivelet e sheqerit në gjak, të mbani nën kontroll peshën trupore dhe të ndiheni më mirë. Plane të ndryshme të ngrënies mund t’ju ndihmojnë në këto raste…

Arrorët, produktet e vërteta natyrale të jetëgjatësisë

Përshtati në shqip: Blertina Koka Përfshirja e arrorëve në dietë do t’ju shtojë jetën. Arrorët apo frutat e thata përmbajnë acide yndyrore të pangopura dhe lëndë të tjera ushqyese shumë të shëndetshme për zemrën. Ato janë ushqimi perfekt për mesvaktet…

10 ushqimet më të mira mbi tokë

Nga Blerina Bombaj, dietologe Limonët Ja pse bëjnë mirë: Vetëm një limon përmban 100 % të nevojave ditore në vitaminë C. Vitamina C rrit kolesterolin e mirë dhe na forcon kockat Flavonoidet e agrumeve ndihmojnë në ndaljen e rritjes se…

Kura për shëndetin e mendjes me majdanoz, limon dhe mjaltë

Çaji i majdanozit me limon e mjaltë ul inflamacionin Kur dëgjon për majdanozin, gjëja e parë që të vjen ndërmend është një supë e shëndetshme, ose një sallatë e zbukuruar me gjethet e gjelbra të kësaj barishteje. Majdanozi mund të…

Këta janë artikujt që janë importuar më së shumti nga Serbia në Kosovë

Menjëherë pas vendosjes së masës prej 100 për qind ndaj mallrave serbe nga Qeveria e Kosovës, në opinion është nxitur një debat, se cila kompani në vend importon më së shumti produkte nga Serbia. I apostrofuar më së shumti në…

Lëreni portokallin të punojë magjinë natyrale në lëkurën tuaj!

Portokallet janë një frut i dashur në të gjithë botën dhe jo më kot pasi përveç shijes kanë edhe disa përfitime të mahnitshme për bukurinë tuaj Lëreni këtë frut të punojë magjinë e saj natyrale në lëkurën tuaj Më poshtë…

Kek me bajame dhe mandarina, ëmbëlsira më e shijshme e vjeshtës

Përbërësit për tavë 24 cm: 7 mandarina bio, dy prej të cilave për zbukurim 125g gjalpë i butë në temperaturë ambienti 150g sheqer kaf 240g miell bajamesh ose bajame të bluara 100g miell integral (i zi) 3 vezë 1 bustinë…

Kura për shëndetin e mendjes me majdanoz, limon dhe mjaltë

Kur dëgjon për majdanozin, gjëja e parë që të vjen ndërmend është një supë e shëndetshme, ose një sallatë e zbukuruar me gjethet e gjelbra të kësaj barishteje. Majdanozi mund të quhet kampion i barishteve që përdoren për shije shtesë…

3 maska me sheqer për një lëkurë të butë dhe të pastër

Sheqeri është i njohur gjerësisht për vetitë e tij të shumta në kujdesin e lëkurës Ai shërben si skrab (scrub) për të pastruar fytyrën nga papastërtitë, për të larguar qelizat e vdekura dhe për të eliminuar njollat. Kështu do të…

Blerina Bombaj: Si të luftojmë ftohjen dhe gripin nëpërmjet ushqimit

Temperaturat e ulëta, por edhe mungesa e rrezeve të diellit janë dy faktorët që ulin rezistencën dhe dobësojnë sistemin imunitar. Për gazetën “Mapo” dietologia Blerina Bombaj tregon ushqimet që luftojnë ftohjen dhe gripin, arrijnë të forcojnë imunitetin, luftojnë mikrobet dhe…

Ushqimet që nuk duhen ngrohur, sepse helmoheni!

Shumë njerëz mund të konsumojnë ushqimin që ka mbetur nga dreka ose darka për herë të dytë apo të tretë. Disa ushqime mund të konsumohen pas ringrohjes së tyre, por disa të tjera mund të rezultojnë të dëmshme për organizmin.…

Përgatiteni lëngun i cili do t’ju lirojë nga helmet dhe kilogramët e tepërt!

Egjiptianët aloe verën e kanë quajtur bima e pavdekësisë, ndërsa indianët shkop parajse Bima aloe vera vepron kundër inflamacionit, viruseve, baktereve dhe kërpudhave, është e shkëlqyeshme për lëkurën si edhe për shëndetin në përgjithësi Është plot e mbushur me vitamina…

Kujdes! Deri më sot e kemi përdorur gabim furçën e dhëmbëve

Larja e rregullt e dhëmbëve është një nga gjërat më të mira që ne bëjmë për shëndetin tonë dentar, por shesh gabojmë me mënyrën se si e përdorim furçën e dhëmbëve Më poshtë ne do ju sjellim disa raste se…

Maska me ushqimet që i hamë çdo ditë

Ushqimet që i konsumojmë çdo ditë shumë lehtë mund të kthehen në produkte bukurie Më poshtë janë disa receta për maska shumë efektive për mirëmbajtjen e lëkurës, transmeton Klan Kosova Mbani shënim, jemi të sigurt se do të na falenderoni!…

Pse duhet konsumuar uji para gjumit

Pirja e ujit para gjumit ka shumë përfitime, që nga mbajtja e organizmit të shëndetshëm dhe të hidratuar, deri në pastrimin e puçrrave të fytyrës. Uji përmban minerale shumë të vlefshme dhe ushqyes, për të cilët trupi ka nevojë për…

11 gjëra që është koha t’i hidhni. Po ju zënë frymën dhe hapësirën në shtëpi!

Shtëpia juaj është një vend komod ku duhet të ndihesh i qetë dhe i sigurt. Por ndonjëherë ne mbajmë gjëra të padobishme dhe madje edhe të rrezikshme që marrin shumë hapësirë dhe ndikojnë negativisht në shëndetin tonë Më poshtë ju…

Gjashtë ‘sekretet’ e kafes turke

Kafeja turke është më shumë kulturë se sa pije Të gjithë në shtëpitë tona kemi kafe turke të cilën me shumë dashuri dhe përkushtim prindërit tanë e pinë në mëngjes ose në mbrëmje Kafeja turke është më shumë kulturë se…

Luftojeni lodhjen me ilaçin shtëpiak me karota dhe hudhër

Kohë pas kohe, e gjejmë veten duke luftuar dhimbjet mendore dhe fizike. Provojeni këtë ilaç vendor nga hudhra dhe karota kur të jeni në luftë me lodhjen. Me ndryshimin e stinëve sistemi imun mundet të jetë më pak efektiv sesa…

Receta që ju ndihmon t’i eliminoni dhimbjet në gju për 5 ditë!

Një formulë befasuese që do të ndihmojë të ecni më mirë, duke i bërë gjunjtë, këmbët dhe disa ligamente të tjera të funksionojnë më mirë Lodhja dhe dhimbjet që mund të ndjeni në gju mund të jenë për shkak të…

Shpesh e shkelim dhe nuk i kushtojmë vëmendje, por kjo bimë shëron shumë sëmundje!

Derisa shëtisim nëpër livadhe dhe pyje, zakonisht nuk i kushtojmë vëmendje asaj që e shkelim me këmbë. Kështu e shkelim edhe bimën gjethe delli. Kjo bimë me gjethe të gjera është ideale për të ofruar ndihmën e parë në rast…

Kjo recetë e supës me hudhra është armiku i të ftohtit, gripit madje dhe virusit më të fortë!

Në këtë artikull, do t’ju paraqesim një supë që do t’ju ndihmojë të harroni gjurmët e gripit. Ai përmban qepë, trumzë, më shumë se 50 thelpi hudhra, si dhe limon! Është në gjendje të shkatërrojë çdo virus si gripi, ftohjet…

Limonada e zezë: Lëngu që jua pastron organizmin dhe kthen energjinë!

Nëse ditëve të fundit keni hulumtuar internetin, atëherë me siguri se keni hasur së paku në një tekst ku zbulohen vetitë shëruese të limonadës së zezë, e cila i zgjidh problemet tuaja me mungesën e energjisë. Detoksikimi është po ashtu…

Çfarë zbulojnë zonat e akneve të fytyrës për shëndetin tuaj

Sipas mjekësisë popullore kineze, besohet se pozicionimi i akneve në fytyrë korrespondon me një gjendje shëndetësore të organeve të ndryshme në trup. Në bazë të pozicionit të tyre, është e mundur të kuptojmë nëse kemi një problem me të cilin…

Për një fytyrë pa njolla dhe që shkëlqen ju duhet maska me qumësht dhe mjaltë

Ëndrra e çdo vajze është që të ketë një fytyrë perfekte, pa njolla, pa shenja a akne dhe plot shkëlqim Duke u përpjekur të kemi një fytyrë të tillë ne provojmë shumë produkte që blejmë në farmaci apo në dyqane…

Shumica nuk i vë rëndësi, çfarë duhet të dini për vitaminat

Ekzistojnë të dhëna në lidhje me vitaminat, të cilat duhet t’i dini para se të filloni t’i përdorni. Këto janë dhjetë më themeloret Temperatura Nëse në frigorifer gjenden përbërës, të cilët përmbajnë vajra, acide yndyrore ose probiotikë dhe, nëse vitaminat…

“Ëmbëlsira Vullkan” që do ju bëjë të ju rrjedh lëng nga goja

Këtë recetë duhet ta provoni patjetër. Një ëmbëlsirë mjaft e veçantë që vetëm nëse e shihni do ju bëjë për vete, e lëre më ta provoni! Shikojeni recetën dhe mos e humbisni rastin që të mësoni një ëmbëlsirë të jashtëzakonshme…

Torte me krem

Perbersit: 3 vezë gjysmë gote sheqer 1 gotë kokos 1 gotë arra 1 gotë miell misri 1 Pluhur pjekje PËR SHERBET 2 gota sheqer 2,5 gota ujë gjysmë limon PËR KREM: 1 litër qumësht 2 lugë nisheste 2 lugë miell…

Tiramisu dietike

Përbërësit: 100 gr savoiardi (biskota të gjata) 250 gr gjizë lope 2 të bardha veze 60 gr ëmbëlsues ose sheqer diabetik kafe Një bustinë shafran Kakao pluhur pa sheqer Kripë Përgatitja: Rrihni të bardhat e vezëve me pak kripë. Në…

Nussecke

Perbersit: 2 gota miell 2 vezë gjysme gote sheqer 130 gr gjalpë ose margarinë 1 lugë Pluhur pjekje PËRMBI gjysme gote sheqer 200 gr gjalpë ose margarinë 200 gr lajthia të shtypura 4 lugë recel kajsie 4 lugë ujë PËR…

Kek me qershi

Përbërësit: 50 gr qokollad per gatim 175 gr buter te bute 1 pako sheqer vanille 125 gr sheqer 3 veze 100 gr jogurt 225 gr miell 50 gr niseshte 1 pako bakin 500 gr Qershia kompot 1 Tortenguss Kripe Përgatitja:…

Tiramisu dietike

Përbërësit: 100 gr savoiardi (biskota të gjata) 250 gr gjizë lope 2 të bardha veze 60 gr ëmbëlsues ose sheqer diabetik kafe Një bustinë shafran Kakao pluhur pa sheqer Kripë Përgatitja: Rrihni të bardhat e vezëve me pak kripë. Në…

Tortë me kivi dhe me banane

Përbërësit për pandispanjë: 150gr gjalpë 150gr sheqer pluhur 1 pako sheqer vanilje 4 vezë 100gr miell 100gr lajthi të grira 2 lugë kafeje aditiv per brumë Për krem: 1 pako xhelatinë 400ml shtalp 1/2 jogurt frutash me banane 3 banane…

Rolladë me Banane

Perberesit per pandispanjen: 6 veze 6 luge gjelle sheqer 6 luge gjelle miell 1 pecive (pluhur per pjekurina) Filli: 1/2 liter qumesht 1/2 margarine 9 luge gjelle miell 9 luge sheqer 2 luge kakao Per dekor: 4 banane 1 shllag…

Revani me griz

Perbersit: 1 filgjan sheqer (filgjani 250ml) 1 filgjan miell 1 filgjan kokos 1 filgjan vaj 1 filgjan qumësht ose kos 1 filgjan grizë 1 pluhur për pjekje 1 sheqer vanilje 3 vezë SHERBETI: 2 filgjan sheqer 1 filgjan ujë 2…

Ëmbëlsirë me fruta mali dhe ajkë

Përbërësit: 200gr biskota 100gr gjalp 50gr qokollade e zezë (60% kakao) 10gr kakao Kremi: 400gr ajkë 400ml krem pana Hopla 400gr fruta mali 150gr sheqer 10gr zhelatinë Përgatitja: Së pari shkrihet gjalpi bashk me qokolladë, pastaj ia shtojmë biskotave te…

Torte me djathë dhe mango

Përbërësit: 300 g gjizë 300 g djathë i butë 300 g biskota të thërrmuara 70-80 g gjalpë 200 g sheqer 70 g miell 4 kokrra vezë 70 g krem qumështi 2 mango pak kanellë pak çokollatë të grirë dhe pak…

Tortë me Arra

Përbërësit: 6 vezë 300gr sheqer 200gr gjalp 300gr arra 1 lugë gjelle miell ½ pluhur për pjekje 30gr kakao 2 pako sheqer vanilj Mbulesa: Qumësht të kondenzuar ose qokolladë të zezë Përgatitja: Së pari tundim të verdhat e vezëve me…

Kek shtëpie me kungull vjeshte – Ëmbëlsi e lehtë plot shije

Keku me kungull të verdhë është ndoshta ëmbëlsira më e mirë që duhet përgatitur patjetër gjatë stinës së vjeshtës e që çdo amvisë duhet të provojë patjetër. Me pak përbërës që gjenden lehtë në kuzhinën e çdo amvise, keku me…

Dardha frut i rëndë? Mësoni si ta përdorni në menunë e fëmijëve

Mësoni si të përgatisni ushqimet e përkryera me dardhë për bebe me anë të recetave, ideve dhe këshillave tona. Mendojmë se nuk ka asgjë më të shijshme se një dardhë e pjekur plot lëng … dhe bebet në çdo vend…

Tortë me lajthi e çokollatë

Perbersit: 150 gr gjalpë 100 gr kakao 5 lugë gjelle sheqer 4 lugë gjelle lajthi të bluara 3 lugë gjelle miell 1 pluhur pjekurinash Dressing: 100 ml qumësht 100 ml lëng portokalli Kremi: 700 ml ajkë për gatim 200 gr…

Tortë me dredheza

Përbërësit: 3 Gota miell 4 Veze 2 Gota sheqer Gjysem gote vaj 1 Gote uje me gaz 3 Luge qaji bakin 500 gr Dredheza 2 Pako tortenguss (Torte fix) ngjyre te kuqe 400 ml Ajke 2 Perforcues per ajken 1…

Tortë me Karrota

Përbërësit: 167 ml gjalpe 2 veze te medha vanilje 180 gr karrote e grire 80 gr arra 295 gr sheqer kafe 200 gr miell 1 luge gjelle kanelle sode buke arra per zbukurim Parangrohim stufen me 180 grade Përgatitja: Perziejme…

Biskota të shpejtë

Perbersit: 1 pako biskota 1 gotë qumësht 1 shllag krem 1 gotë të çajit kokos çokollatë sheqereza me ngjyre. Pergatitja: Biskotat i zhytim në qumësht dhe në midis ia vendosim krem shllagun, me një biskotë tjetër përmbi e mbyllim. Biskotat…

Kek me molla

Përbërësit: 5-4molla te medha, 2 vezë, 1got qumësht, 1gotë vaj, 1 gotë sheqer, 12 lugë miell, 1 pecivë, 1 vanill sheqer. Përgatitja: Keta perberes i perzien se bashku mollet i pergadisim me heret si ne foto e pjek ne temperatur…

Bakllava Turke

Përbërësit për petet: 1kg miell 00 7 veze (4 te plota dhe 3 te verdhat) 230ml vaj luledielli (ose 1 filxhan) 250ml qumesht (ose 1 filxhan) 1/2kg gjalp i shkrire ne mikrovale niseshte per sperkatje Përbërësit për mbushjen: 1/2kg arra…

Oriz me pulë me erëza

Perbersit: 400 gr oriz 2 mish gjoks pule 3 bishtaja jeshile kardamoni 1 qepë 6 lugë vaj vegjetal 250 gr domate 125 gr bizele 1 lugë majdanoz 20 gr bajame 1 limon kripë Biber i zi. Pergatitja: Fërgoni qepën në…

Kek me Portokallë

Përbërësit: 40 gr portokalle me cipë të hollë 200 gr bajame të grira 150 gr sheqer 40 gr miell 6 vezë 2 lugë maja ëmbëlsirash Vanilje Mbulesa: 20 gr gjalpë 120 gr kuverturë (qokollate per gatim) 1 lugë pana Përgatitja:…

Revani me kadaif

Perberist: 4 vezë 1 gotë uji qumësht 1 gotë uji sheqer 1 gotë uji vaj 1/2 gotë uji grizë/ermik/semolina 1 gotë uji miell 200 gr kadaif 1 pluhur pjekurinash lëvorja e një portokalli Sherbeti: 3 gota ujë 3 gota sheqer…

Torte e zezë

Perberesit: 5 veze 1 gote te madhe vaj 1 gote te madhe qumesht 18 luge sheqer 12 luge miell 1 pecive 1 kakao Pergatitja: Per te formuar qullin (masen) duhet vezet, vajin, qumeshtin, sheqerin, miellin, peciven dhe ne fund kakaon,…

Tortë turke pa gluten me portokall dhe bajame

Perbersit: 4 portokaj 6 vezë 200 gr sheqer 2 lugë gjelle lëng limoni 1 lugë e mesme pluhur pjekurinash 280 gr bajame të bluara. Pergatitja: Ndizni furrën në 180 C. Mbuloni portokajtë me ujë të ftohtë në një tenxhere. Lini…

Rollatë Raffaelo

Përbërësit: 200 gr margarin, 100 gr sheqer, 1 sheqer vanilje, 1 vezë, 200 ml kos, Maje gishtash kripë, 500 gr miell, 50 gr kokos, 1 pluhur për pjekje Përbërësit për mbushjen: 600 ml qumësht, 5 luge sheqer, 2 puding, 100…

Ëmbëlsirë me reçel e çokollatë

Perbersit: 3 gota miell 2 gota qumësht 1 gotë sheqer 6 lugë gjelle reçel kajsie 2 lugë gjelle kakao 3 gr kanellë 5 gr sodë bikarbonë 1 sheqer vanilje Podravka Glazura: 100 gr cokollatë gatimi 3 lugë gjelle qumësht 2…

Tiramisu pa vezë

Perbersit: 250 ml ajkë e embel 500 gr Krem djathi-mascarpone 100 gr sheqer pluhur 1 sheqer vanilje 250 ml kafe e ftohet 40 ml liker amareto 60 pishkote 60 kakao. Pergatitja: Ne kafen e zier te ftohur shtojme likerin amareto(per…

Ballakume

Përbërësit: 1 kg miell ballakumesh 1 kg sheqer 8 veze 450 g gjalp pak finjë (uji i perzier me hi, qe kullohet) Ene barki dhe luge druri Pergatitja: Ne fillim shkrihet pak gjalpi nese eshte i ngrire perndryshe ne temperature…

Tatli me Mak

Përbërësit: 2 vezë 1 gotë të çajit sheqer 1 gotë të çajit qumësht 2 gota të çajit bollgur 2,5 gota të çajit miell 1 gotë të çajit mak 1 vanilje 1 Pluhur pjekje Për sherbet: 2 gota sheqer 2 gota…

Torta e Diamantit

Përbërësit: 1 filxhan biskota grirë ¼ filxhan kakao 2 lugë sheqer ¼ filxhan gjalpë i shkrirë Mbushja / klasës së parë: 450 g krem djathi zbutur ½ filxhan sheqer 2 vezë 60 g shkrirë çokollatë e errët 1 lugë çaji…

Tortë pa pjekje

Perbersit: 150 gr biskota te bluara 50 gr lajthia te bluara 1 luge nutella 80 ml qumësht KREMI I BARDHË: 500 gr Krem djathi neutral (philadelphia,abc etj) 250 ml ajkë e embel (hoplla per embelsira) 1 luge mjalte 8 gr…

Torte me mak

Perbersit: 3 vezë 1 gotë pluhur sheqer 1 gotë bollgur 1 gotë miell 1 gotë vaj vegjetal 1 gotë mak 1 Pluhur pjekje PËR SHERBET 2 gota ujë 1,5 gota sheqer Pergatitja: Vezët dhe sheqerin i derdhni në një enë,…

Gurabija portokalli

Përbërësit: 1 vezë 1 gotë të ujit sheqer 1 gotë të ujit vaj vegjetal 1 gotë të ujit kos 1 gotë të ujit portokall lëng 1 lugë e çajit karbonat 3 ose 4 gotë të ujit miell 1 arra Pergatitja:…

Tortё grizi me luleshtrydhe

Përbërësit: 5 decilitra qumësht, 1 shkop vanilje, 100 gr grizë, pak kanellë, 150 gr sheqer, 50 gr gjalpë, 2 vezë, 4 lugё bajame tё grimcuara. PЁR SALCЁ 200 gr luleshtrydhe, 50 gr sheqer, 1 filxhan ujë. Hapat Nё enё ngrohet…

Torte me kakao dhe shërbet

Përbërësit: 3 veze 2 gota sheqer gjysem gote qumesht 4 gota miell 3 luge te medhaja kakao 1 luge te madhe prashak per torte (pecive apo pluhur per pjekurina) 1 luge sheqer vanilje Shërbeti: 100 gr margarine 4 gota sheqer…

5 punët e shtëpisë që mund t’i bëjnë fëmijët e vegjël

Vjen një moment ku për fëmijët, lojërat e vogla, kanë më pak interes në aktivitetin e tyre argëtues. Megjithatë, mami apo babi janë të sigurt se çfarë është më e mirë për t’u argëtuar sesa makinat apo kukullat. Sipas këshillave…

Bima që ndalon rënien e flokëve, rritet pikërisht në Shqipëri. Ja si ta përdorim

Shumë nga ne e kemi kuptuar, ndoshta edhe pse e kemi vuajtur vetë, që në vjeshtë nuk bien vetëm gjethet. Rënia e flokëve në këtë periudhë është një problematikë që ata që e kanë provuar, e kuptojnë rëndësinë e saj.…

Doni një lëkurë të pastër dhe pa akne? Ndiqni këshillën tonë…

Kripa në mënyrë natyrale e pastron lëkurën. Ajo jo vetëm që i pastron poret, por edhe i than aknet. Notimi në ujë deti të kripur është një trajtim i mirë për aknet, por meqë në det nuk shkojmë dot gjatë…

RECETA E DITËS: Tortë e ftohtë me biskota e puding

E shpejtë dhe e shijshme! PËRBËRËSIT: 200 gr biskota 600 ml qumësht 1 bustinë puding me çokollatë 2 lugë kakao 2 lugë sheqer bajame ose arra PËRGATITJA: Në fillim përgatisim pudingun. Vendosim të ngrohet 500 ml qumësht dhe i hedhim…

Sa shpesh dhe sa shumë ushqim duhet t’i japësh fëmijës nën moshën pesë vjeç. Çfarë prindërit duhet të dinë

Për shumë prindër, dilema më e madhe në lidhje me ushqimet e shëndetshme për fëmijët e tyre dhe një dietë të pasur ushqimore përbëjnë një nga problemet më të qenësishme. Sidomos pyetjet, se sa shumë apo sa shpesh duhet ushqyer…

Torte me banane

Perberesit: 4 banane cokollate e zeze per gatim 200 g gjalp ose margarine 100 g sheqer pluhur 120 g sheqer 3 veze 500-700 ml shtalp ose qumesht pana per embelsire Per pandespnajen: 4 veze 4 luge miell 8 luge sheqer…

Tortë me kajsi

Përbërësit 3 vezë 3 lugë sheqer 3 lugë miell 3 lugë grizë 3 decilitra qumësht 3 gota ujë 500 gr kajsi 2 qese puding 8 lugë ujë 1 qese krem pluhur 1 decilitër qumësht vaj Hapat Vezën rrihen mirë me…

Saralji

Përbërësit: 500gr petë bakllave, 20 lugë arra të bluara, 12 lugë grizë, 20 lugë sheqer, ½ pluhur për pjekje, vaj, 250 ml ujë të vakët. Për sherbetin: 600gr sheqer, 500ml ujë, 1 sheqer vanilje, pjeseza limon. Përgatitja: Ziejme sherbetin me…

Doktorët me urdhër të prerë: Para se të pini kafen në mëngjes, kini parasysh këto gjëra

Vjen një lajm i mirë për të gjithë adhuruesit e kafesë: Është e mirë për trurin, lëkurën dhe trupin. Këtu janë 5 arsye të mira (dhe të shëndetshme) për ta pirë kafen: 1) Është e pasur me antioksidantë: sipas një…

Torte mozaiku

Përbërësit 2 biskota petit beuro 1 gotë çaji sheqer pluhur 1,5 gotë çaji qumësht 1 gotë çaji lajthi 2 lugë kakao 50 gr gjalpë Hapat   Në një enë të thellë e derdhni qumështin, sheqer pluhurin, kakaon, gjalpin e shkrini…

Gurabija me kokos

Përbërësit 250 gr gjalpë 1 gotë kokos 3,5 gota sheqer pluhur 1 gotë çaji vaj vegjetal 3,5 gota miell Përmbi 1 gotë çaji sheqer pluhur 1 gotë çaji kokos Hapat Gjalpin, vajin vegjetal, kokosin dhe sheqer pluhurin e derdhim në…

Gurabija me karamele

Përbërësit 1 vezë 150 gr gjalpë 1 gotë çaji sheqer pluhur 1 filxhan vaj vegjetal 2 lugë nisheste misri 1 pluhur pjekje 2 vanilje 3,5 gota miell Hapat o i o i o i o i o i o i…

Kek me portokall

Përbërësit 6 vezë 6 filxhan sheqer pluhur 6 filxhan miell 1 gotë çaji lëng portokalli 1 gotë lëvore portokalli 2 pluhur pjekje 2 vanilje Pak kripë Pak lëng limoni Hapat o i o i o i o i o i…

Gurabija me lajthi

Përbërësit 1 gotë tahin 1 gotë sheqer pluhur 1 gotë vaj vegjetal 1 gotë çaji lajthi 4 gota miell 1 pluhur pjekje Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Tatlia me grizë

Përbërësit 2 vezë 125 gr gjalpë Gjysmë gote çajit vajit vegjetal 4 lugë sheqer pluhur Gjysmë pluhur pjekje 3 gota miell Për ta lyer 1 tas grizë Për shërbet 2 gota sheqer 3 gota ujë Disa pika lëng limoni Hapat…

Kadaif me arra

Përbërësit 500 gr kadaif 1 gotë gjalpë 1 gotë arra Për sherbet 4 gota ujë 3,5 gota sheqer Disa pika lëng limoni Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Granol me banane

Përbërësit 1 banane 3 lugë mjaltë 2 gota drithëra 2 lugë kokos 1 lugë çaji kanellë 1 lugë vaj vegjetal 50 gr lajthş 25 gr badema 2 lugë fara 1 filxhan arra 1 gotë çaji rrush të thatë Hapat o…

Torte me çaj

Përbërësit 3 vezë 1,5 gota sheqer 1 gotë qumësht Gjysmë gote vajv egjetal 1 pluhur pjekje 1 vanilje Arra Lajthi 3 gota miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Torte me kafe dhe çokollatë

Përbërësit 4 vezë 1 gotë sheqer 1 gotë qumësht 1 gotë vaj vegjetal 1 vanilje 3 lugë kakao 2,5 gota miell 1 pluhur pjekje Për ta lagur 1,5 gota qumësht 1 lugë neskafe Në brendësi 1 shllag krem 1 gotë…