Linda Halimi tërheq vëmendjen me videon e fundit

Linda Halimi ka provokuar rëndë ndjekësit e saj. Këngëtarja e njohur, Linda Halimi, padyshim se është shembulli më i mirë që format trupore mund të arrish ti ndryshosh. I madh ka qenë mundi me dieta e ushtrime mirëpo tash që…

Ariana tregon linjat trupore në xhinse të ngushta

Ariana Fejzullahu është reja e njohur e Sabri Fejzullahut. Ajo është e martua me Ermalin dhe janë prindër të katër fëmijëve, shkruan “Kosovarja”. Falë reputacionit të vjehrrit e bashkëshortit as Ariana nuk ka munguar pa marrrë vëmendje mediatike, lirshëm mund…

Greta Koçi : Lum kush m’ ka

Këngëtarja, Greta Koçi nuk ka qenë edhe aktive me postime gjatë kohës së pandemisë.Sidoqoftë, sot ajo ka postuar një imazh në ‘Instagram’ e cila është shfaqur joshëse. Me një fustan ngjyrë rozë me pupla dhe në pjesën e sipërme shumëngjyrëshe,…

Luana Vjollces i digjet gjoksi

Luana Vjollca është prezantuesja e famshme shqiptare, e cila i ngjiti guximshëm shkallët në botën e televizionit, shkruan “Kosovarja”. Sot, është pa dyshim një nga bjondet më të famshme të ekranit, që e njohin te gjithë dhe e pëlqejnë një…

Mjekja shqiptare në Gjermani flet për vaksinën kundër Covid-19

Pandemia globale e Covid-19 vijon agresivitetin e saj në të gjithë botën, duke shkaktuar një numër të lartë vdekjesh dhe të infektuarish. Por, krahas ecurisë së pandemisë, shkencëtarët po përpiqen të gjejnë vaksinën e duhur për të frenuar këtë virus,…

Kështu dukej ministrja Albulena Haxhiu në ditën e dasmës

Është publikuar foto e Albulena Haxhiut në ditën e dasmës. Këto ditë Albulena Haxhiun e kemi parë në detyrën e ministres së Drejtësisë, një nga digasterët më të rëndësishëm të Qeverisë.   Haxhiu rrjetet sociale i shfrytëzon më shumë për…

Nora Istrefi në këtë foto si afrikane

Nora Istrefi është këngëtarja e njohur kosovare e cila vazhdon të rrëmbejë vemendjen e publikut qysh nga paraqitja e saj e parë. Viti 2019 ishte një vit i sfidave të mëdha për këngëtaren. Ndarja me Robertin e transformoi në personazhin…

Astrologia Meri flet per karantinen, keto 4 shenja po ja kalojne shume mire ne shtepi

Në një lidhje direkte për Pop Culture, Meri Shehu tregoi se cilat nga shenjat nuk po e durojnë dot karantinën, cilat po përshtaten dhe cila nga shenjat po bëhet e bezdisur për familjarët. 4 shenjat që po qëndrojnë të lumtura…

Albërie Hadërgjonaj dyshohet për koronavirus

Këngëtarja e njohur e skenës shqiptare, Albërie Hadërgjonaj, është mjaft aktive dhe e ndjekur në rrjetet sociale. Ajo së fundmi ka ndarë me fansat e saj disa video në Instagram, përmes të cilave tregon se nuk ka qenë mirë këto…

Sinan Vllasaliu bën ndryshim të madh në pamje

Ditët e izolimit e kanë ‘detyruar’ Sinanin të bëjë një ndryshim në pamje. Këngëtari Sinan Vllasaliu po qëndron po ashtu i vetizoluar. Duke ndenjur në shtëpi, ai ka vendosur të bëjë edhe një ndryshim në pamje i cili për fansat…

Ja Edona dhe Miloti si këndojnë për vete

Edona e Milot Llalloshi janë të njohur për publikun shqiptar të cilët që kur hynë në botën e muzikës arritën të ketë rreth vetes ndjekës të shumtë. Të dy këngëtar të afirmuar shpesh-herë kanë sjellë edhe duete së bashku duke…

Si duhet të sillemi me fëmijët gjatë karantinës, psikologia e njohur tregon çfarë duhet të bëjnë prindërit

Pothuaj shumica e vendeve në Europë janë vendosur në karantinë për shkak të pandemisë së Covid-19. Persona të ndryshëm me veçori të ndryshme e përjetojnë këtë situatë në mënyra të ndryshme. Për të folur në lidhje me këtë psikologja shqiptare…

Ndikimi i çokollatës së zezë në organizëm

Çokollata e zezë mund të parandalojë sëmundjet vdekjeprurëse dhe ndihmon shumë trurin, thonë ekspertët.  Kjo çokollatë përmban flavanol, i cili parandalon inflamacionin dhe mund të zvogëlojë inflamacionin e indeve. Çokollatat që përmbajnë 70% kakao stimulojnë trurin dhe sistemin kardiovaskular duke…

Shpendi i kërkon Kurtit ta rishikojë vendimin për orë policore: S’është dobësi me ndërru politikën

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka kërkuar nga kryeministri Kurti dhe në përgjithësi nga niveli qëndror qeveritar që të rishikojë vendimin për kufizimin e lëvizjes. Përmes një statusi në Facebook mbrëmë Ahmeti ka thënë se vendimi në fjalë për këto…

Krem kafeje

Përbërësit e krem kafesë  5 gr kakao pluhur (i hidhur) 150 gr qumësht (i freskët) 80 gr sheqer kaf 100 gr çokollatë e zezë 50 gr kokrra kafeje 6 vezë (të verdhat) 1 shkop vanilje Përgatitja e krem kafesë Për…

Fundjava ju gjen të vetizoluar: Provojeni këtë recetë të ëmbël por të shëndetshme

Edhe dita e nesërme do të ju gjej të vetizoluar, andaj këto biskota të shëndetshme me banane dhe hurme duhet t’i provoni Përbërësit e nevojshëm: 2 banane 2 gota tërshërë rreth dhjetë hurme një grusht arra 1 lugë çaji ekstrakt…

Angela Merkel shihet duke blerë vetë në një dyqan

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, duket se është duke e përjetuar krizën e koronavirusit njësoj si miliona gjermanë të tjerë. Ajo është parë si kliente në një dyqan, duke shkuar nga rafti në raft për të kërkuar produkte të nevojshme.…

FSK në mbështetje të institucioneve dhe qytetarëve të Republikës së Kosovës

Bazuar në vendimet e Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe me urdhër të Komandantit të FSK-së, Forca e Sigurisë së Kosovës ka ngritur gjendjen e gatishmërisë operacionale në nivelin 2 dhe ka krijuar Forcën për Detyrë. “Me njësitë e specializuara…

Festë e dyfishtë në familjen e “Çënarit”

Familja e aktorit të njohur turk Tolgahan Sayisman që te shqiptarët njihet si “Çënari”, është një nga familjet më të përfolura, e vëmendjën e mori prej kur Tolgahan u martua me bukuroshen shqiptare Almeda Abazi. Familja e tyre përbëhët nga…

Me këtë imazh Gresa e vulos shtatzëninë

Gresa Behluli vazhdon të jetë e përcjellur si në aspektin profesional ashtu edhe në jetën private. Duke qenë një këngëtare e dalluar, ajo nuk i ndal asnjëherë postimet e shumta në rrjete sociale, shkruan “Kosovarja”. Gresa gjithmonë është munduar që…

Kështu po e përjeton tragjendinë bashkëshortja e Kobe Brayant

Mëngjesin e 26 janarit, legjenda e basketbollit, Kobi Brajan humbi jetën së bashku me vajzën e tij 13-vjeçare, pas një aksidenti me helikopter. Mediat e huaja bëjnë të ditur se gruaja e Kobit, Vanesa po lufton për të qëndruar e…

Kur Gili e Iliri dashuroheshin marrëzisht

E kush nuk e simpatizon këtë çift kaq të këndshëm?! Ata kanë një histori të bukur dashurie që po e jetësojnë dhe po e shkruajnë edhe sot, shkruan “Kosovarja”. Dashuria e tyre nisi qysh në bankat e shkollës, e cila dita-ditës…

Marina i reklamon këmbët e saj të holla e të gjata

Marina Vjollca përveç që është një moderatore mjaftë e suksesshme, ajo është edhe një grua e bukur dhe tërheqëse, shkruan “InfoKosova”. Marina ishte në Dubai për pushime me burrin e saj reperin Getoar Selimi dhe me motrën e saj Luana…

Marina bëhet muslimane? E vendos shaminë dhe shkon në xhami

Getoar Selimi dhe gruaja e tij Marina Vjollca kanë udhëtuar drejtë vendit më të bukur, Dubai, shkruan “InfoKosova”. Çifti i famshëm janë duke kaluar pushimet e tyre të këtij fillim viti në këtë vend të nxehtë arab. Por, një gjë…

Një biondinë e zjarrtë si Tayna

Rep artistja e njohur kosovare Tayna po vazhdon të cilësohet si një ndër zërat më të bujshëm këto kohët e fundit. Edhe pse i takon një zhanri që shumë pak femra mund të marrin këtë rrugë, ajo ia ka dalë…

Kida e thotë publikisht: Nuk kam bërë sek** asnjëherë!

Kida është vënë në siklet derisa është pyetur troç për jetën e saj personale. Kida është një ndër këngëtaret që e ka fituar suksesin shumë shpejt. Këngët i saj janë kthyer në hite menjëherë. E ftuar pasditen e sotme në…

Ky do të jetë moti për fundjavë

Fushat e presionit më të lartë që ndodhen mbi rajonin tonë, gradualisht do të fillojnë të dobësohen, nga që fusha të presionit të ulët nga Atlantiku po fillojnë të shtrihen mbi Evropën perëndimore, e nga fundjava një ciklon më i…

Kështu dukej Lulja e sapo dalë nga spitali

Bashkëshortja e Medes, Lulja, komentohet më shumë gjatë periudhes së shtatzanisë, pak para dhe pas lindjes, shkruan “Kosovarja”. Lulja, që është rritur në Gjermani, u dashurua në këngëtarin gjarë një mbrëmje të tij. Ata e lidhen jetën bashkë dhe krijuan…

Kjo është gjendja në Thumanë dhe Bubq sonte

Fshati shqiptar që u zhduk nga tërmeti, në natën e sotme duket më i qet. Balta nuk e pengon Gentin e vogël që të shkojë matanë tendës tjetër. Situatën ia vështirëson vetëm nëna që mundohet ta mbajë me zor brenda.…

A e dini çka thojnë në Mushtisht për Motrat Mustafa, Remzien e Shyhretën?

Mushtishti njihet si fole e bilbilave, vendlindja e këngëtareve të njohura e zë ëmbla, si Shyhrete Behluli, Shkurte Fejza, Remzie Osmani e motrat Mustafa, që janë motra kallabllak. Dikur të gjitha shoqe, si motra, e sot një pjesë prej tyre…

Adelina zgjedh veshjen më provokative për të dalë me bashkëshortin

Adelina Tahiri është këngëtare shumë e dashur që asnjëherë nuk u harrua nga publiku shqiptar. Këngëtarja maqedonase për vite me radhë ka dhuruar këngë të bukura e videoklipe të magjishme, shkruan Kosovarja. Është bërë e pëlqyer falë mundit dhe sakrificave…

Engjëllusha Salihu publikon këngën ‘Tezes i vjen era nënë’

Engjëllusha Salihu po ndjek hapat e nënës, duke korrur një sukses të madh. Këngëtarja e njohur deri më tani ka publikuar projekte me tekste mjaft domethënëse. Së fundi ajo ka publikuar këngën më të rë kushtuar tezeve. “Tezes i vjen…

Motrat Mustafa përsëri me stilin e njëjtë të flokëve

Motrat Mustafa janë këngëtaret më të dashura dhe më të adhuruar për publikun shqiptar. Ndër vite me radhë kanë bërë të jenë të pazëvendësueshme me këngët dhe projektet e tyre, shkruan Kosovarja. Ato ngado që marrin pjesë kujdesen të lëjnë…

Agnesa Gashi motra e Labit bëhet shumë serioze

Të gjithë tashmë e njohin Agnesa Gashin, pejanen bukuroshe që jep shembullin e një femra dhe nëne ideale, shkruan “Kosovarja”. Agensa Gashi, dikur modele e imazh brendesh, tashmë është nënë me kohë të plotë, ndonëse ende duket si në të…

Adea Pula më të re nënën se vet!

Ndonëse prej vitesh u largua nga skena muzikore, Adea Pula dikur u pëlqye pamasë nga moshat e reja. Kurse sot Adea është një vajzë në moshë madhore tejet atraktive me linja joshëse të cilat nuk heziton t’i ekspozojë sa herë…

Si rrallë herë Learta shfaqet pa pikë grimi

Sa herë e shikon fiton bindjen se është një prej atyre femrave që nuk bëhet kurrë bajat. Flasim për renë e këngëtares së njohur Shyhretes, pra Leartën e cila padyshim që është ndër emrat më të komentuar që prej se…

Morena: S’ma do zemra t’i lëndoj ata që hëngrëm bukë bashkë në një sofër

Është një nga femrat më guximtare dhe më me zë në estradë. Është kjo këngëtarja shumë e dashur Morena Taraku, emri i së cilës shtypet shpesh në mediat rozë vetëm për gjëra pozitive dhe të mira, shkruan Kosovarja. Po, këngëtarja…

Ushtarakja heq uniformën dhe… ‘shpërthen’ me linjat superseksi

Pas nëntë vitesh në krye të detyrës si pjesëtare e Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara, Alysia Macedo e hoqi uniformën për t’iu përkushtuar këshillave për një jetë të shëndetshme dhe aktive. Përmes profilit të saj në Instagram, ku numëron…

Portret i bukur familjar, Safete Mustafa me bashkëshortin dhe vajzat drekojnë bashkë

Safete Mustafa është njëra ndër këngëtaret tona e cila në duhet me të motrën Sahiden bëjnë një dyshe fantastike të muzikës popullore, shkruan “InfoKosova”. Safetja ka dy vajza me të ndjerin bashkëshortin e saj. Vajzat janë rritur dhe bërë të…

Çfarë bën Majlinda kur ndodhet vetëm me djalin në shtëpi? Shikojeni tani

Majlinda Zeka nëna e djalit të Majkut, Roanit, është njëra ndër nënat beqare më të komentuara në shtypin rozë, shkruan “InfoKosova”. Majlinda një grua e bukur dhe me një stil të veçantë, arriti që shumë shpejt në instagram të mbledh…

Na e ktheu verën me këto pamje Aurela Hoxha

Modelja e njohjur e Instagramit Aurela Hoxha ka kthyer verën për fansat e saj. Bukuroshja shqiptare ka postuar një video të nxehtë. Nuk kanë përfunduar pushimet për modelen shqiptare. Aurela Hoxha është emër mjaft i lakuar në shoubizin shqiptar, kjo…

Vjen me pamje të papara nga prapaskenat e klipit të ri Dafina Zeqiri

Ka sjellur pamje nga klipi i saj më i ri Dafina Zeqiri. Këto pamje nuk i keni parë ngase janë bërë prapa xhirimeve. Dafina Zeqiri së fundi publikoj projektin e ri muzikor në bashkëpunim me reperin nga Shqipëria, Varrosi. Përveç…

Gresa po na provokon kësaj here

Gresa Behluli kohën e fundit është duke u ekspozuar më shumë se viteve të tjera, shkruan “InfoKosova”. E bukur dhe me një gjatësi që jo të gjitha këngëtaret e kanë, Gresa dallohet nga largësia. Por, edhe kur ajo ndryshon ndonjë…

Ndryshimi drastik i Ermalit pas martesës

Këngëtari i mirënjohur Ermal Fejzullahu dhe bashkëshortja e tij Ariana janë në mesin e çifteve më të përfolura të estradës. Kanë kaluara 10 vite nga martesa e tyre, ndërkohë që akoma vazhdojnë të jenë në ballinat e mediave, shkruan “Kosovarja”. Sigurisht…

Kush do të thoshte se kjo Tuna do bëhet kaq e bukur

Me tu ngjitur në skenën muzikore arriti të bëj nam që me paraqitjen e saj të parë.Ende mbahet mend performanca e saj e parë e mbushur plot zjarr. Flasim për këngëtaren nga Shkupi, Altuna Sejdiun krijuesen e hitit’Piroman’, shkruan “Kosovarja”.…

Dardan aka DARD këngëtari shqiptar që së shpejti do shkaktoi “Termet” në industrin muzikore (Foto-Video)

Industria muzikore shqiptare aktualishtë është shumë produktive, fal artistave të talentuar dhe përqafimit me rryma të reja muzikore aktualisht kjo industi po sundon Europen. Një artist i ri po që premton shumë në industrinë e muzikës është Dardan aka DARD…

Ja si u dashurua Kanye West me Kim Kardashian

Kanye West me të vërtetë është i mirë me fjalët. Kim Kardashian dhe burri i saj kujtojnë ditët e para të marrëdhënies së tyre në këtë klip ekskluziv nga e emisioni True Hollywood, e cila analizon rrugën e jotradicionale të…

Si rrallë herë Njomza Martinaj sjell portretin e bashkëshortit me djalin

Njomza Martinaj është vajza e madhe e Shyhrete Behlulit, e cila edhe pse nuk merret me muzikë, kudo e ngado e sheh të rrethuar më këngëtarë e artistë të njohur. E kjo falë profesionit të saj si një grimere profesionale,…

Do iu ngelin sytë duke shikuar Yllkën se si shndërrit me këtë pamje

Yllka Kuçi këngëtarja gjakovare po vazhdon të pëlqehet për kënëgët e bukura që i sjell publikut. Zëri dhe stili i saj kanë bërë që të pozicionohet mirë tash e sa vite në tregun muzikor, shkruan “Kosovarja”. Përveç, këngëve të bukura…

A do të besonit se këto janë Kim dhe Kourtney Kardashian

Sot janë prej femrave më të famshme dhe më të përfolura në botë. Çdo gjë që ato bëjnë shpejt kthehet në lajm, ndërsa janë linjat dhe fiziku i tyre që komentohet më së shumti. Ndonëse akuzohen për ndërhyrje plastike, Kim…

Ç’ke Leonorë që t’ka kapluar nostalgjia

Vazhdon të cilësohet si ikona e muzikës shqiptare dhe mbretëreshë e skenës muzikore. Leonora Jakupi pas disa viteve pauzë në muzikë, iu rikthye fansave të saj me një super projekt qe u pëlqye dhe u mirëprit jashtëzakonisht shumë nga të…

Meda gabon, n’vend të Lules e puthë Sabriun

Si çdo sezonë tjetër edhe këtë verë këngëtari i mirënjohur Meda e ka pasur shumë të ngjeshur më dasma e ahengje familjare. Meda dhe Lulja përbëjnë një prej çifteve më të dashura në estradë e që kohët e fundit po…

Sasa bën ndryshim në pamje

Adridana Matoshi është një prej aktoreve më të suksesshme shqiptare. Ajo luajti shumë role që në fillimin e karrierës mirëpo, është roli i ‘Sasës’ ai që u bë më i pëlqyeri në publik. Ferat Shala për Ndërmarrjen Trepça Voto PDK…

Bashkëshortja e Genës merr vëmendje me fustanin e saj në dasmen e Bleros

Blero dhe Afrona i kanë dhënë fund beqarisë me një dasmë madhestore të organizuar të shtunën. Në këtë dasmë ishin të ftuar fytyra të shumta nga shou bizi shqiptar. Këngëtari i mirënjohur shqiptar, Gena dhe bashkëshortja e tij, Lori, ishin…

Melinda ngrit temperaturat me postimin e fundit

Melinda ka ‘ngritur’ temperaturat me postimin e fundit. Melinda Ademi sapo publikoi një imazh në llogarinë e saj në Instagram me të cilën e ‘bëri’ verë sërish. Këngëtarja është shfaqur shumë seksi në foton e ndarë, ajo është paraqitur në…

Ja roli i veçantë që pati Tara në dasmën e babit

Drejt altarit ku janë kurorëzuar nga Nënkryetari i Prishtinës, Afrona dhe Blero kanë zgjedhur për t’u shoqëruar nga persona tejet të veçantë. Bukuroshja, siç e do tradita, për krah kishte babain, për të cilin dihet fare pak sepse jeton ndaras…

Kiara tregon a e ka tradhëtuar Butrinti

Ditët e fundit Kiara Tito dhe Butrint Imeri kanë qenë në qendër të vëmendjes së mediave për shkak të thashethemeve se dyshja janë ndarë. Shkak u bë një video ku Butrinti shfaqej me pushime me një vajzë tjetër dhe jo…

Tuna përfundimisht tregon të vërtetën rreth ndarjes me Patrisin

Altuna Sejdi është këngëtarja shqiptare nga Maqedonia e që për publikun njihet me emrin artistik, Tuna. 100% Përkushtim, 100% Guxim dhe dije, 100% Shtet. 100% Përkushtim,100% Guxim dhe dije, 100% Shtet. Gepostet von Shyqiri Bytyqi am Donnerstag, 19. September 2019…

Shkurte Fejza ndan momente dashurie me bashkëshortin

Për të gjithë fytyrat e estradës kjo kohë po shfrytëzohet për pushime. Sigurisht nga një sezonë e ngarkuar, shumica e këngëtarëve po relaksohen në vende të ndryshme, në prani të familjarëve, shkruan “Kosovarja”. Pushimi nuk mungon as për këngëtaren e…

Kështu dukej Gili para 17 viteve

Gili që shumë vite është pjesë e ekranit televiziv. Ajo është një ndër këngëtaret e cila preferohet tej made nga ndjekësit e saj, shkruan “Kosovarja”. Përveç që ka një karrierë të bujshme, Gili bart edhe një stilt ë veçantë duke…

Enca nuk ndalet, ekspozohet kështu para pasqyrës

Enca Haxhia nuk e ka ndërmend të ndalet. Enca Haxhia e ka postuar një foto të re me të cilën i ka “çmendur” ndjekësit e saj. Në minutat e parë të publikimit pranë postimit që e ka bërë në llogarinë…

Një histori interesante e këngës “ Ky merak”. Do habiteni

Muza që ka inspiruar një prej këngëve më të bukura të dashurisë (“Ky marak” nga Pjetër Gaci), ishte një prej femrave më të bukura shkodrane, në vitet ’70 të shekullit të kaluar. Por, kjo “dashuri” që ngjan me “Elegjinë e…

Ky mashkull ledhaton dhe shprishë flokët e Arianës

Një femër e guxishme dhe e zonja. Vetëm që të duket bukur në fizikun e saj, Ariana edhe në ditët e fundit të shtatzanisë rrezikon që të ndërhyjë në flokët e saj, shkruan “Kosovarja”. Në periudhën e pritjes e fëmijës…

Të gjitha i ka për qejfi, por këtë kunatë Learta e konsideron më të mirën

Learta e kunatat e saj kanë raporte ndërmjet veti sikur të ishin motra. Ajo u bë e njohur pikërisht për shkak të pozitës që mori në familjen e këngëtares, si nusja e djalit të saj, shkruan “Kosovarja”. Është karakeri i…

Tuna relakson vetën në këtë vend përrallorë

Tuna pa Patrisin dhe pa djalin e saj Tianin ka vendosur të kaloj disa ditë pushimi. Çdo moment atje ajo po e ndan me fansat në Instagramin e saj. Tuna ka zgjedhur ishullin Mauritius, në të cilin tash e sa…

Nënë e bijë si dy bukuri, shfaqen për mrekulli

Sikur secila familje e fytyrave publike që është mediatizuar ashtu edhe familja e Remzie Osmanit është bërë e tillë. Për të gjithë anëtarët e familjes së saj përflitet qoftë edhe për më të voglën arsye, sepse të gjithë duan të…

Sa shumë është rritur vajza e Milot Binakut

Ditë më parë qarkullonin lajme se Milot Binaku i dha fund martesës me gruan e tij Vjosa Shehun. Mirëpo, doli të jetë diçka e gabuar, pasi që jo shumë pas kësaj Miloti dhe gruaja e tij u shfaqën së bashku…

Shuma marramendëse e bikineve të Era Istrefit

Era Istrefi kohë më parë sollën këngë më të re para fansave dhe publikut të gjerë, ku bashkëpunoi me reperin rus, Sayonara. Këngëtarja po shijon çdo moment të suksesit të këngës, “Eldjey” i cili u mirëprit dhe deri më tani…

Geta sjell imazhe nga pushime

Bodybuilderja’ Geta Beqa është kthyer tashmë në një personazh mjaft të përfolur. Ajo është një ndër të paktat femra shqiptare, e cila ka një trup aq muskulor. Fituesja e medaljes së artë për titullin “Fitness Physique” është gjithashtu mjaft aktive…

Ambasadori amerikan në Kosovë shfaqet me plis në kokë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Philip Kosnett është shfaqur me plis në kokë. Kosnett plisin e ka vendosur derisa ka qenë pjesë në natën përmbyllëse të festivalit ‘Etnofest’ në mesin e shumë vizitorëve. Në ‘Etnofest’ i pranishëm…

Bleona, e zdeshur po, por shëndrritë e veshur

Fytyrat e estradës tonë jemi mësuar gjithmonë t’i shohim të zhveshura. Por, një fytyre të çiltër siç është Bleona i ka hije gjithqka, shkruan “Kosovarja”. Gjithmonë kur përmendet emri i saj, jo vetëm ka lajme, por ajo është si një…

Ju kujtohet Miss Kosova 1990, kështu duket si 47 vjeçare

Ajo e kishte fituar konkursin e parë të bukurisë që ishte mbajtur në vendin tonë, “Miss Kosova 1990”. Bëhet fjalë për Afërdita Paçaradën, e cila është nënë e dy fëmijëve si dhe bashkëshortja e këshilltarit të ish-kryeministrit, Ramush Haradinajt, Gazmend…

Linda Halimi pyet fansat nëse duhet të marrë pjesë në “Kënga Magjike”

Këngëtarja Linda Halimi është shumë aktive në rrjetet sociale. Ajo është gjithnjë shumë e hapur me fansat e saj, duke ndarë me ta imazhe apo statuse të ndryshme nga jeta e saj e përditshme. Së fundmi, Linda ka publikuar në…

Kush i bëri ofertë Leonorës që të hyjë në politikë

Këngëtarja e skenës muzikore, është emri që vazhdon të jetë kurioz për të gjithë njerëzit që e adhurojnë. Çdo lëvizje e saj menjëherë kalon në lajm, shkruan “Kosovarja”. Me një Insta story këngëtarja ka vendosur të jap një përgjigjie të…

Ëmbëlsira më e thjeshtë në botë, por ka shije të jashtëzakonshme

Jemi befasuar se si e kemi bërë këtë recetë: Nevojiten: – 5 vezë, – 5 lugë sheqer, – 5 lugë miell, – 2 lugë kakao, – 1 qese pluhur për ëmbëlsira, – 500 ml qumësht. Për shtojcë: – 250 g…

Ëmbëlsirë shumë e shijshme me kokos dhe çokollatë (Foto)

Një recetë tepër e shijshme dhe e lehtë për t’u bërë. Përgatiteni atë sepse nuk do të zhgënjeheni! Përbërësit: • 443ml çokollatë • tre qese kokos • qumësht Hopla Përgatitja: 1. Në një tas mesatar, përziejmë kokosin dhe qumështin Hopla duke…

Tortë me bajame dhe mandarina

Që të dy përbërësit e cekur në titull mund të gjenden në markete edhe në stinën e dimrit dhe të verës. Përbërësit për tavë 24 cm: 7 mandarina bio, dy prej të cilave për zbukurim ● 125g gjalpë i butë…

Ëmbëlsirë pa pjekje e cila cilësohet më e shpejta që mund të pregaditet !

Përbërësit: 1 kg biskota 1 l jogurt 50 gr sheqer pluhur 500 gr dredhëza 300 ml ajkë e ëmbël gjalpë Përgaditja: Hapi 1 Biskotat e thërmuara vërini në një enë të thellë. Hapi 2 Shtoni jogurtin dhe jepini një të…

Shije fenomenale, dhe është ëmbëlsira më e thjeshtë në botë

Nevojiten: – 5 vezë, – 5 lugë sheqer, – 5 lugë miell, – 2 lugë kakao, – 1 qese pluhur për ëmbëlsira, – 500 ml qumësht. Për shtojcë: – 250 g sheqer – 500 ml ujë, – Sheqer vaniljeje. Për…

Ëmbëlsirë me krem karamele

Sot do ju tregojmë për ëmbëlsirën me krem karamele, e cila është shumë e lehtë për tu përgatitur dhe është shumë e shijshme. Përbërësit 4 vezë 100 gr sheqer 100 gr gjalpë 70 gr miell 30 gr kakao ¼ Pluhur…

Për Festën e Bajramit: Ëmbëlsira çokollatë me jogurt

Gatuhet shpejt, nuk kushton shumë, ndërkaq ka shija fantastike. Përbërësit: Biskota, Dy gota (prej 2 dl) jogurt, Dy gota miell, Një gotë vaj, Dy gota sheqer, Dy lugë kakao pluhur, Një lugë e vogël sodë buke. Për lyerje: 100 ml…

Ëmbëlsirë pa miell dhe sheqer – hit botëror: Desert shumë i mirë

Ëmbëlsirat më të mira bëhen nga artikujt natyrorë. Desertët vërtet të mirë bëhen shumë lehtë, ndërsa receta ka arritur nga Amerika Latine.   Ne e adhurojmë, sepse bëhet lehtë dhe për gatimin e saj ju nevojiten vetëm këta përbërës: – 4…

Pse “vdesim” për ëmbëlsira, kur jemi të stresuar?

Ndonëse truri ynë përbën vetëm 2 për qind të peshës tonë trupore, ky organ konsumon gjysmën e kërkesave të përditshme në karbohidrate, dhe glukoza është “karburanti” më i rëndësishëm i tij. Kur ndodhet në një stres akut, truri kërkon rreth…

5 ëmbëlsira të lehta, të shpejta dhe të shijshme

Nuk keni kohë për të përgatitur një tortë? Ju keni fëmijë dhe ju doni të përgatisni një vakt për zemër të lehtë të shëndetshëm dhe të shijshëm pa ju marrë gjithë pasditen. Çokollatë, me mollë, me gjizë, kokos apo misër:…

Strudel’ me mollë, ëmbëlsira e shijshme që duhet gatuar

Strudeli mund të përgatitet në disa mënyra. Por, me siguri që receta e mëposhtm është ajo më e shijshmja. PËRBËRËSIT PËR BRUMIN FROLA: • 125 g gjalpë i butë si krem • 125 g sheqer pluhur • 1 bustinë vanilje…

Mësoni çfarë ndodh me trupin tuaj kur e teproni me sasinë e ëmbëlsirave

Tërheqja kryesore ndaj sheqerit për njerëzit është shija e tij e ëmbël. Në natyrë, ky është një tregues i dobishëm i ushqime që janë të sigurta për tu ngrënë, si frutat dhe bimët helmuese, që priren të jenë të thartë…

Tortja me salcë portokalli, ëmbëlsira më e shijshme e festave të Bajramit

Në qoftë se sheqerparja dhe bakllavaja tradicionale ju duken shumë të vështira për t’u përgatitur, nuk keni pse të vraponi në pastiçerinë e parë në lagje, pasi me pak punë dhe kreativitet mund të realizoni ëmbëlsirën më të mirë të…

Bakllava ekspres: Shije që gatuhet për vetëm gjysmë ore!

E kush nuk e pëlqen bakllavanë! E lehtë, e shpejtë dhe e shijshme, çfarë mund të kërkosh më shumë nga një ëmbëlsirë?! Përbërësit: – 4 vezë, – 2 filxhanë (nga 2 dcl) sheqer, – 1 filxhan vaj, – 1 filxhan…

Ëmbëlsirë shumë e shijshme me arra dhe lajthi!

Përbërësit: – 10 vezë, – 150 gr gjalpë, – 160 gr sheqer, – 120 gr arra, – 80 gr çokollatë, – Pak kanellë. Për fill: – 10 të verdhë të vezëve, – 10 lugë sheqer, – 200 gr gjalpë, –…

Biskota me mollë

Përbërësit: – 120g sheqer – ½ lugë çaji ekstrakt vanilje – 4 vezë – 200g margarinë – 500g miell – 1 lugë çaji pluhur gatimi – 3 mollë Instruksionet: – Përzieni vezët, sheqerin dhe vaniljen – Shtojeni margarinën dhe përzieni…

Historia e bakllavasë

Atmosfera e festave do të ishte shumë çalamane nëse do të mungonte më e pa munguara, simboli e miti i festimeve, bakllavaja. Fjala bakllava e ka prejardhjen nga rrënjët mongole “bayla”, mblidh ose lidh, duke u përzier me fundoren foljore…

Kek me vishnje e djath

Njjë desert praktik dhe i lehtë, me të cilin do të kënaqen familjarë tuaj. Furrën ngroheni në 180 gradë e tavën lyejeni me vaj. Të gjithë përbërësit e thatë bëjini bashkë e më pas ndajini në tre pjesë të barabarta.…

Bakllava të këtillë akoma nuk keni provuar

Po ju prezantojmë recetën fenomenale dhe paksa ndryshe për ëmbëlsirën e pëlqyer turke Përbërësit: – petë për bakllava, – 1,5 kg mollë, – 4 vezë, – 20 dkg sheqer, – 2 dcl jogurt, – 1 dcl vaj, – 1 qese…

Biskota të shijshme me çokollatë

Përbërësit: – 240g çokollatë për gatim – 4 lugë gjelle gjalpë – 2/3 gotës miell – ½ lugë çaji pluhur për gatim – ½ lugë çaji kripë – 2 vezë – ¾ gotës sheqer – 1 lugë çaji sheqer vanilje…

Palapeta me kafe

Përbërësit: – 240g miell – 1 lugë gjelle pluhur kafeje – 2 lugë gjelle sheqer – 1 lugë çaji pluhur për gatim – 30g gjalpë – 1 gotë qumësht – 1 vezë – Kripë Përgatitja: – Në një enë të…

Përmes kësaj mënyre mund ta shkrini çokollatën më lehtë [VIDEO]

Çokollata e shkrirë është shtojcë e përsosur për akullore, tortë dhe ëmbëlsira. Nëse nuk dëshironi të blini glazurë të gatshme, kjo është mënyra se si ta bëni vetë pa u lodhur shumë. Kjo video do t’ju bindë që menjëherë të…

Krem kajsie- më i shijshëm se akullorja

Përbërësit: 3 pjeshkë 8 kajsi 200 ml qumësht 200 ml ajkë e ëmbël 30 gr sheqer 1/2 lëng limoni Hapi 1 Qumështin, ajkën dhe sheqerin ziejini në zjarr të ulët derisa të shkrihet sheqeri. Hapi 2 Pjeshkët e kajsitë qërojini…

Recetë: Kadaif me arra

Një nga ëmbëlsirat që nuk duhet të mungojë në tavolinën tuaj është kadaifi. Kjo është një ëmbëlsirë turke, e cila kërkon shumë pak kohë për t’u përgatitur. Përzieni sheqerin me ujin. Vendoseni tenxheren në zjarr dhe lëreni të marrë një…

Ëmbëlsira të cilën të gjithë e adhurojnë

E butë, e ëmbël si fjollë bore. Për kazandibi nuk janë të nevojshëm artikuj të shtrenjtë, por kujdesi dhe durimi. Përbërësit: – 1 litër qumësht; – 3 lugë miell orizi (bën edhe miell gruri), – 3 lugë nisheste; – 1…

Gili n’ Shkup e n’ Shkodër. Asnjë hap pa të

Shumë femra të estradës kemi që menaxhohen nga bashkëshortët e tyre, duke qenë ata mbështetja më e madhe dhe më e fortë për to. Kanë pasur fatin të iu prijë kjo siguri, andaj gjithmonë janë shfaqur dhe kanë udhëtuar pa…