Dieta e trupit me formën e orës së rërës përmban ushqime që ndihmojnë në balancimin e hormoneve, duke përfshirë edhe karbohidratet komplekse, të tilla si buka e grurit dhe orizi, plus ushqime të pasura me acide yndyrore esenciale, si vaj ulliri dhe vaj peshku. Hormonet ndryshojnë tek gratë pas të 30-tave dhe metabolizimi i tyre ngadalësohet, por edhe oreksi rritet me deri në 70%.

Kjo gjendje, e njohur si ‘somatopause’ sjell edhe gjendje me efekte të rënda shëndetësore, pasi rritja e masës së dhjamit në zona të caktuara shton rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe disa lloje kanceresh.

Dietologia e “Mirror” tregon se nëse ndiqni planin e mëposhtëm për 6 javë do të keni më shumë rezultate. Mbani mend se gjithmonë duhet të konsultoheni me mjekun para se të filloni ndonjë plan diete apo ushtrim fizik.

Plani i dietës

Dita 1

Mëngjesi: 1 gotë lëng molle, tas me muesli pa sheqer me qumësht të skremuar
Paradite: perime të ziera
Dreka: pite e mbushur me sallatë
Darka: tofu e skuqur, e ndjekur nga një fetë pjepër (ose frut tjetër)

Dita 2

Mëngjesi: smoothie me mango dhe banane dhe një grusht fara luledielli
Paradite: gjashtë kajsi të thata
Dreka: makarona me speca të kuq dhe arra
Darka: gjoks pule i pjekur në skarë, me patate të pjekura

Dita 3

Mëngjesi: 1 gotë me lëng ananasi, një tas me fruta ekzotike dhe pak bukë e thekur
Paradite: gjashtë kajsi të thata
Dreka: patate të vogla të pjekura me 125 g dhe gjizë
Pasdite: dy biskota me tërshërë dhe një pjeshkë
Darka: sallatë me gjoks pule me salcë Thai

Dita 4

Mëngjesi: një frutt dhe një fetë tost me pak vaj ulliri
Paradite: dy biskota me tërshërë
Dreka: pita me 100g salmon dhe sallatë. Kos me pak yndyrë dhe fruta
Pasdite: 1 mollë dhe 3 kumbulla
Darka: salmon me perime dhe një banane e pjekur (gatuar për 10 minuta me një lugë gjelle mjaltë dhe lëng limoni)

Dita 5

Mëngjesi: një gotë me lëng portokalli dhe një omëletë me dy vezë, me speca të kuq dhe kërpudha
Paradite: disa kokrra bajame
Dreka: një sallatë frutash ekzotike
Darka: biftek i pjekur në skarë, perime dhe oriz, një dardhë

Dita 6

Mëngjesi: Një gotë me lëng molle dhe disa kajsi të thara
Paradite: perime
Dreka: sallatë me oriz dhe pulë, me perime të freskëta si kastravec, selino, spec i kuq, domate dhe pak mish pule i pjekur në skarë
Pasdite: gjashtë arra
Darka: fileto pule, një grusht mana dhe kos natyral

Dita 7

Mëngjesi: smoothie me boronicë dhe banane, tost dhe pak gjalpë kikiriku
Paradite: gjashtë kumbulla të thata
Dreka: omëletë me dy vezë, kërpudha, spec të kuq dhe qepë, shërbyer me gjethe të përziera sallate
Darka: argjinare të pjekura me kopër, me biftek skare dhe dy kivi