Pite Pranverore me kërpudha dhe patëllxhanë

Përbërësit 10 petë për pite 150 gr gjalpë Qumësht sipas nevojës 500 gr kërpudha 3 patëllxhanë 100 gr djathë kaçkavall 1/3 tufë majdanoz Pak susam Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i…

Bukë e mbushur me mish të thatë dhe djathë

Përbërësit 100 gr miell elbi 100 gr miell thekre 200 gr miell gruri 10 gr majë buke 2 të kuqët e vezës 1 lugë sheqer 40 gr gjalpë 50 ml vaj vegjetal 200 ml vaj vegjetal Mbushja 200 gr djathë…

Petulla me karbonat

Përbërësit 1 vezë 3 lugë jogurt 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji karbonat 2 gota miell Për ta fërguar 3 gota vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Picë me patate

Përbërësit 4 patate 16 copa suxhuk ½ gota kaçkavall 1 lugë hudhër pluhur 220 gr djathë mozarela 1 gotë sos domatesh Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pogaçe me mish të terur

Përbërësit 300 gr miell 2 vezë 120 gr gjalpë ¼ lugë sodë bikarbonş ¼ lugë çaji kripë 200 gr djathë 100 gr mish të thatë Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Pite me preshë

Përbërësit 200 gr gjalpë 2 vezë 450 gr miell 80 gr susam 1 lugë çaji majdanoz 1/ lugë çaji sodë bikarboni Kripë 1 kg presh 400 gr gjizë 2 lugë kos Kripë Biber i zi Hapat o i o i…

Kifle e mbushur me fiq dhe djathë dhie

Përbërësit 400 gr miell 100 gr miell integral 2 vezë 150 ml vaj 14 gr majë buke 30 gr mjaltë 300 ml qumësht 1 ajkë 10 gr kripë Xhem fiku 300 gr djathë dhie Hapat o i o i o…

Bukë me banane

Përbërësit 2 gota miell Gjysmë gote arra 1 gotë sheqer 4 banane 1 gote çaji jogurt 2 vezë 125 gr gjalpë 1 vanilje 1 lugë çaji karbonat 1 lugë çaji pluhur pjekje Gjysmë luge çaji kripë Përmbi Copëza çokollate Banane…

Muffin me mish

Përbërësit Petë milfoj Mish Domate Speca Qepë Hudhër Salcë Vaj vegjetal Kaçkavall Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Byrek Praktik

Përbërësit 6 petë gjysmë gote çaji vaj vegjetal 3 lugë gjalpë ujë Përmbi 1 të kuqët e vezës Përbërësit e brendshëm Djathë Patate Spinaq Mish Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Bukë İtaliane me domate

Përbërësit 300 gr miell 200 ml ujë 7-8 gr majë buke 30 ml vaj vegjetal 1 lugë sheqer Kripë 200 gr domate 1 kokë hudhre 3-4 gjethe borzilok Hapat o i o i o i o i o i o…

Kifle trendafila

Përbërsit: 2 veze 2 gota qumesht te vaket(gota 200ml) 1 gote uje te vaket ½ gote vaj 1 luge maja 1 luge sheqer 1 luge krip 6 gota miell 125 gr margarin Djath i thermuar Fara te zeza,susam etj Udhëzimet:…

Bukë e ëmbël me vishnje

Përbërësit 500 gr miell 2 lugë çaji majë buke 2 lugë mjaltë 1 lugë çaji kripë 1 vezë 250 ml qumësht 40 gr gjalpë 100 gr djathë krem 50 gr sheqer pluhur 200 gr vishnje Hapat o i o i…

Kifle të shkrifta

Përbërsit: 1 gote qumesht te vaket(gota 150ml) 1 gote uje te vaket 2 te bardha veze(te verdhat lihen per pyerje) ½ gote vaj 500-600 gr miell 1 luge maja 2 luge sheqer 1 luge e mesme krip Udhëzimet: Ne goten…

Pogaçe me djathë

Përbërësit 80 gr gjalpë 100 ml ujë 140 gr miell 3 vezë Gjysmë luge çaji kripë Pak arrë muskati Mbushja Djathë krem Suxhuk Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Pite me pulë

Përbërësit 500 gr petë për pite 500 gr filet për pule 2 lugë salcë domatesh 2 qepë 1 lugë çaji rigon Kripë Biber i zi 150 ml jogurt 150 gr gjalpë Hapat o i o i o i o i…

Krofne Franceze

Përbërësit 500 gr miell 10 gr majë buke 100 gr sheqer 10 gr kripë 100 ml qumësht 5 vezë 250 gr gjalpë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Dardha në Tart

Përbërësit 250 gr miell 120 gr gjalpë 70 gr sheqer 2 të verdha të vezës 1 lugë çaji  ekstrakt vanilje Mbushja 2 vezë 70 gr sheqer 80 gr gjalpë 100 gr lajthi 1 lugë miell 1 lugë çaji ekstrakt vanilje…

Pogaçe të vogla me kungullesha

Përbërësit 2 vezë 30 ml qumësht 30 ml vaj ½ pluhur pjekje 120 gr miell 200 gr kungullesha 100 gr mish të tharë Borzilok të tharë Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Fli integrale me pesë lloje miellrash

Përbërësit 800 gr miell gruri 100 gr miell thekre 100 gr miell hikror 100 gr miell elbi 20-30 gr miell soje 10 gr kripë 1,2 litra ujë 400 gr ajkë 12% yndyrë 200 gr gjalpë Hapat o i o i…

Rolladë me arra

Përbërësit 600 gr miell 2 vezë 80 gr gjalp 10 gr majë buke 220 ml qumësht 40 gr mjaltë Mbushja 200 gr arra 100 gr sheqer 200 gr xhem kajsie Hapat o i o i o i o i o…

Pite e ëmbël me shije vanilje

Përbërësit Për brum 800 gr miell 2 lugë gjelle 1 lugë kripë Ujë Mbushja 400 gr gjalpë 500 ml jogurt 8 vezë 200 gr sheqer Mjaltë 3 pako sheqer vanilje Lëvore e një portokalli Rreth 250 gr gjalpë Sheqer pluhur…

Rolladë me mjedra

Përbërësit 500 gr kore për pite ose baklava 3 vezë 200 gr sheqer 400 ml jogurt 150 gr bollgur 200 ml vaj vegjetal 2 sheqer vanilje 1 pluhur pjekje 500 gr mjedra Hapat Së pari në një enë të madhe…

Pite me mish viçi

Përbërësit 500 gr petë për pite 300 gr mish viçi 1 copë presh 200 gr thërrime soje 3 decilitra supë 5 decilitra jogurt 4 vezë 2 speca të freskët 1 decilitër vaj Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o…

Pite me patate

Përbërësit 500 gr miell 2,5 decilitra ujë 80 gr gjalpë 2 kokë qepë 800 gr patate 0,5 decilitra vaj Kripë Biber Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Bukë të vogla të shpisë

(te ngrohta per iftare jane mese te shijshme-mmm) Përbërsit: 500ml uje te vaket 1 luge e vogle sheqer 1 luge krip 1 luge maja 1 kg miell Udhëzimet: Nga uji ndajm nje gote uje te vaket,qesim sheqerin dhe majen dhe…

Pite me kungull

Përbërësit 500 gr petë për pite 1,5 kg kungull 0,5 decilitra vaj 2,5 decilitra qumësht 120 gr miell 250 gr sheqer 2 sheqer vanilje Kanellë Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Mini – Picca

Përbërësit 1 paketim brumë 250 gr pure domatesh Kripë Biber i zi 125 gr mocarele 80 gr feta përshutë 1 qepë e prerë në rriska 80 gr bishtaja të konservuara 80 gr karrota 36 ullinj të vegjeël 80 gr kaçkavall…

Pite të vogla

Përbërësit 1 paketim brumë 500 gr spinaq 150 gr përshutë 75 gr gjalpë 2 lugë niseshte 2 decilitra ajkë 4 vezë 2 të verdhtë e vezëve 3 lugë vaj Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i…

Shportëza me përshutë

Përbërësit 500 gr brumë 3 qepë të kuqe 250 gr përshutë 1,5 decilitër shtalpë për zierje 200 gr gjizë 2 vezë Trumzë Borzilok Mëlmesa Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Pite me sardele

Përbërësit 400 gr miell 2 decilitra qumësht ½ tharm i freskët 1 decilitër vaj vegjetal 1 vezë 1 lugë e vogël sheqer 2 toptha mocarellë 2 lugë pure domatesh 2 domate 2 konserva me sardele 100 gr ullinj të zinj…

Shtrudël me lakër dhe salsiçe

Përbërësit 400 gr brumë sfoliat 500 gr lakër turshi 1 kokë qepë 4 salsiçe të pulës 2 vezë 1 decilitër vaj Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Llokuma me djathë

Përbërësit 700 gr miell 5 vezë 1 decilitër qumësht 500 gr djathë 1 tharm i freskët 1 lugë e vogël sheqer 4 decilitra vaj Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Kollpite me kërpudha

Përbërësit 500 gr petë për pite 2 copë presh 400 gr kërpudha 1,5 decilitra vaj 4 vezë 2 decilitra ajkë 1 pluhur për pjekje 3 decilitra qumësht Mëlmesa Biber i zi Rigon Hapat o i o i o i o…

Pogaçe e mbushur

Përbërësit 600 gr miell 1 tharm i freskët 3 decilitra qumësht 150 gr gjalpë 2 vezë 300 gr gjizë 150 gr rriska gjoks pule 1 lugë susam 1 lugë afion 1 lugë e vogël sheqer Kripë pak Rigon Mëlmesa Hapat…

Kifle me përshutë

Përbërësit 700 gr miell 3 decilitra qumësht 2 decilitra vaj 1 tharm i freskët 250 gr gjizë 150 gr përshutë 2 të verdhtë e vezëve 2 vezë Kripë 30 gr susam 1 lugë e vogël sheqer Hapat o i o…

Shkopinj me kaçkavall

Përbërësit 500 gr miell 150 gr gjalpë 2,5 decilitra qumësht 2 vezë 1 pluhur pjekje 150 gr kaçkavall 30 gr susam Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Tavë me presh

Përbërësit 300 gr brumë sfoliat 2 copë presh 150 gr suxhuk shtëpie 2 salsiçe 150 gr përshutë 4 domate 3 decilitra shtalpë për zierje 200 gr kaçkavall 6 vezë 0,5 decilitra vaj 1 lugë miell ½ tubë majdanoz Mëlmesa Hapat…

Petulla të shpejta

Përbërsit: 1 veze 200 gr miell ½ pluhur per pjekje Pak krip 150 ml kos Vaj per fergim Udhëzimet: Perziejme vzen me kosin,shtojme kripen dhe miellin e perzier me pluhurin per pjekje. Masa perzihet mire qe mos te mbeten kokerrza…

Pogaçe Luledielli

Përbërësit 700 gr miell 1 tharm I freskët 3 decilitra qumësht 1 decilitër vaj 1 lugë e vogël sheqer 1 lugë kripë 150 gr përshutë 150 gr kaçkavall 1 vezë 20 gr susam Hapat o i o i o i…

Pogaçe me ajkë

Përbërësit 800 gr miell 3 decilitra ajkë 3 vezë 1 decilitër qumësht 1 tharm i freskët 1 lugë kripë 1 lugë e vogël sheqer Për mbushje 300 gr gjizë 2 vezë Hapat o i o i o i o i…

Gjevrekë të mbushura me djathë

Përbërsit: 900 gr miell 1 luge krip 400 ml qumesht e ngrohet 120 ml uje i vaket 3 luge te vogla sheqer 170 ml vaj 30 gr margarin e shkrire 1 luge maja 2 veze Mbushja: 4-5 luge vaj ulliri…

Pite me gjizë e përshutë

Përbërësit 5 vezë 200 gr gjizë 150 gr përshutë 2 decilitra ajkë 5 tranguj turshi 350 gr miell 1 decilitër vaj 1 pluhur për pjekje Rigon Mëlmesa të përziera Biber i zi Hapat o i o i o i o…

Kavurma

Përbërësit 1 presh 2 thelpinj hudhre 300 gr kërpudha 400 gr mushkëri pule 4 vezë 2 decilitra ajkë 1 lugë miell 5 lugë vaj Mëlmesa të përziera Biber i zi Hapat o i o i o i o i o…

Pite me spinaq e ton

Përbërësit 400 gr brumë sfoliat 100 gr mish peshku ton 1 tubë qepë të reja 300 gr spinaq 300 gr djathë 1 decilitër jogurt 3 vezë 4 lugë vaj Susam Kripë Biber i zi Mëlmesa Hapat o i o i…

Mini pica me spinaq

Pёrbёrёsit Për brumë 600 gr miell i butë 1 tharm i freskët 2,5 decilitra qumësht 0,5 decilitra vaj 300 gr spinaq 1 lugë e vogël sheqer 1 vezë Kripë Për mbushje 150 gr pure domatesh 250 gr kackavall 200 gr…

Shportëza me djathë e përshutë

Pёrbёrёsit 400 gr miell 1 lugë e vogël kripë 1 decilitër vaj 2,5 decilitra qumësht 250 gr margarinë Për mbushje 150 gr përshutë 300 gr djathë 2 vezë Hapat o i o i o i o i o i o…

Pite të vogla me gjizë

Pёrbёrёsit     500 gr petë për pite 500 gr gjizë 1 preshëë 200 gr kërpudha 2 vezë 1 pluhur për pjekje 1,5 decilitër vaj Mëlmesa Qimnon Hapat o i o i o i o i o i o i…

Tortë e njelmët me mish pule

Pёrbёrёsit 300 gr brumë sfoliat 500 gr mish pule 200 gr kërpudha 150 gr krem djathë 3 vezë 1 decilitëre ajkë 30 gr susam 5 lugë vaj Salcë curry Biber I zi Mëlmesa Hapat o i o i o i…

Pitalka për iftarë

Përbërsit 1 l uje te vaket 1 luge krip 1 luge maja 1.5 kg miell Udhëzimet Ne nje gote uje te vaket qesim majen,nje luge te vogle sheqer dhe leme derisa maja te fermentohet Me pas ne ujin e mbetur…

Salsiçe në brumë sfoliat

Përbërësit 20 salsiçe të vogla 800 gr brumë sfoliat 2 vezë 40 gr susam Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Bretzel me djathë

Përbërësit 250 gr margarinë 250 gr gjizë 250 gr miell 1 pluhur pjekje 1 vezë 30 gr susam 30 gr fara liri Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pogaçe të vogla me suxhuk

Përbërësit 250 gr gjizë 250 gr margarinë 250 gr miell ½ presh 200 gr suxhuk shtëpie 1 vezë Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pite me mish

Përbërësit 500 gr miell i butë 1 tharm i freskët 125 gr margarinë 2,5 decilitra qumësht 2 vezë 400 gr kërpudha 600 gr mish i bluar viçi 1 kokë qepë 1 lugë biber i kuq 1 lugë rigon Mëlmesa Susam…

Ushqimet e preferuara për syfyr

Per nje agjerim te lehte dhe te shendetshem,ju sugjerojme disa lloje ushqimesh te cilat na mbajne te ngopur pergjate tere dites dhe njekohesisht jane te shendetshme. -Ushqimet e pasura me proteina si gjeldeti(mish qure),mish pule,peshk. -bollguri,sepse eshte i pasur me…

Role me spinaq e mish pule

Përbërësit 300 gr spinaq 5 vezë 1 decilitër qumësht 5 lugë miell 1 pluhur pjekje 20 gr djathë parmezan Për mbushje 1 presh 400 gr mish i bardhë 200 gr gjizë 5 lugë vaj Mëlmesa Biber i zi Kripë Hapat…

Pite të vogla me mish të bluar

Përbërësit 300 gr miell misri 300 gr mish i bluar 1 tharm i freskët 4 vezë 2 decilitra jogurt Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pite me bollgur

Përbërësit 8 petë për pite 3 decilitra jogurt 200 gr bollgur 1 decilitër vaj 1 pluhur pjekje 250 gr rriska përshutë 250 gr kaçkavall 150 gr keçap 150 gr kërpudha 1,5 decilitra ajkë 3 vezë Rigon Hapat o i o…

Pite me speca

Përbërësit 4 petë për pite 8 speca ½ kg gjizë 4 vezë 100 gr përshutë 100 gr kërpudha 200 gr kaçkavall 2 decilitra ajkë 5 lugë vaj 3 lugë qumësht Mëlmesa Hapat o i o i o i o i…

Pitalka me suxhuk

Përbërësit 500 ml qumësht i vakët 10 gr tharm buke 1 lugë kripë 1 lugë çaji sheqer 3 lugë vaj 1 vezë 600 gr miell Susam Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Pankek për Syfyr

Përbërësit 125 gr miell 60 gr miell misri 1 lugë pluhur pjekje 200 gr jogurt 70 gr mjaltë 100 ml qumësht 1 lugë lëng limoni 1 lugë vanilje 2 vezë Hapat o i o i o i o i o…

Pogaçe Ramazani

Përbërësit 1 gotë ujë qumësht i vakët 1 gotë ujë të vakët 1 lugë majë 1 lugë kripë 5 lugë vaj Miell Hapat I derdhim në një enë mesatare të gjithë përbërësit I përziejmë mirë dhe e ngjeshim brumin, brumin…

Kifle- Gërsheta me rrush të thatë

Përbërësit 550 gr miell i butë 1 tharm 80 gr sheqer 80 gr gjalpë 1 sheqer vanilje 1 lëvore limoni 150 gr rrush i thatë 3 decilitra qumësht 1 vezë 1 i verdhë i vezës 2 lugë sheqer pluhur Hapat…

Pitalka të shpejta për ramazan

Përbërsit 1 gote kos(gota 200ml) 2 gota miell+miell per berjen e brumit 1 luge e vogle krip 1 pluhur per pjekje Udhëzimet Ne nje ene qesim kosin,kripen,pluhurin per pjekje dhe miellin Perzijme nje brum te bute dhe sipas nevojes shtojme…

Pite me spinaq e mish pule

Përbërësit 1 paketim petër për pite 250 gr djathë 2 decilitra ajlë 2 decilitra jogurt 300 gr spinaq 400 gr mish pule 6 vezë 0,5 decilitra vaj Mëlmesa Hapat o i o i o i o i o i o…

Krofne për Syfyr

Përbërësit 250 gr miell i bute 250 gr miell i eger 1 tharm 100 gr gjalpë 50 gr sheqer 1 vezë 2 të verdhe të vezëve 2,5 decilitra qumësht 1 lëvore e grirë limoni 1 decilitër vaj 200 gr marmelaate…

Pite me oriz dhe kërpudha

Përbërësit 500 gr petë për pite 300 gr oriz 2 copë presh 4 karrota 150 gr kërpudha 1 pluhru për pjekje 1,5 decilitër vaj Shafran Mëlmesa Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Piroshka me mish për syfyr

Përbërësit 600 gr miell 2 decilitra ajkë 200 gr gjalpë 1 tharm i freskët 1 decilitër qumësht 500 gr mish i bluar 1 kokë qepë 3 decilitra vaj 1 lugë e vogël sheqer Mëlmesa Biber i zi Kripë Hapat o…

Krelanë me përshutë e speca

Përbërësit 200 gr miell misri 200 gr miell gruri 1 decilitër qumësht 2 decilitra kos 2 vezë 1 decilitër vaj 1 pluhur pjekje 150 gr djathë feta 1 spec i kuq 150 gr përshutë Mëlmesa Hapat o i o i…

Simita integral

Përbërësit 500 gr miell i zi 20 gr miell i bardhë 25 gr tharm buke Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Bukë hikrre

Përbërësit 500 gr miell hikre 5 decilitra qumësht 1 kg miell gruri 1 tharm buke 1 lugë kripë 60 gr gjalpë 1 lugë vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Mantia

Përbërsit: 300 ml uje te vaket 500-600 gr miell 1 luge e mesme krip 1 luge vaj 500 gr mish i bluar 1 qepe melmesa(krip,piper i kuq) Vaj 125 gr margarin Udhëzimet: o i o i o i o i…

Kifle me djathë

Përbërsit: 1 gote qumesht te vaket(gota 250ml) 1 gote uje te vaket ½ gote vaj 2 veze 125 gr margarin 1 luge krip 1 luge sheqer 1 luge maja 200 gr djath 5-6 gota miell Susam Udhëzimet: o i o…

Mantia praktike

Përbërësit 2 petë 250 gr mish 1 qepë 1 tubë majdanoz Kripë Biber i zi Për sos Gjalpë Biber i kuq Jogurt me hudhër Për mish Mish i bluar Majdanoz Kripë Qepë Hapat o i o i o i o…

Pite me patëllxhanë

Përbërësit 500 gr petë për pite 800 gr patëllxhanë 250 gr djathë feta 4 thelpinj hudhre 1 lugë biber i kuq 3 decilitra qumësht 2 decilitra ajkë 3 vezë 1 decilitër vaj Mëlmesa Kripë Hapat o i o i o…

Somuna të mbushur

Përbërsit: 600 gr miell 500 ml uje 25 gr maja te fresket 1 luge e vogle krip 1 luge e volge sheqer 2 luge vaj 250 gr pershute ose sallami 350 gr maze ose ajke per lyere te bukes Udhëzimet:…

Pite të vogla me gjizë

Përbërësit 500 gr petë për pite 500 gr gjizë 1 preshë 200 gr kërpudha 2 vezë 1 pluhur pjekje 1,5 decilitër vaj Mëlmesa Qimnon Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Pogaçe të vogla me djathë feta

Përbërësit 250 gr djathë feta 250 gr margarinë 300 gr miell 1 lugë kripë 100 gr përshutë 1 vezë Susam Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Piroshka me bukë bajat

Përbërësit 500 gr bukë bajat 100 gr kaçkavall 100 gr përshutë ½ presh 300 gr thërrime buke 100 gr djathë 1 karrotë 6 tranguj turshi 3 vezë 150 gr miell 100 gr majonezë 1 decilitër ajkë 3 decilitra vaj Mëlmesa…

Pite me makarona

Përbërësit 4 petë për pite 500 gr djathë feta 300 gr makarona 150 gr djathë 150 gr përshutë 5 vezë 4 decilitra qumësht 0,5 mëlmesa Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Katrote me mish pule

Përbërësit 600 gr mish pule ½ presh 2 lugë pure domatesh 400 gr kaçkavall 200 gr përshutë 4 vezë 2 decilitër ajkë 0,5 decilitër qumësht 5 lugë vaj vegjetal Mëlmesa Hapat o i o i o i o i o…

Role me lakër turshi

Përbërësit 1 brum 500 gr lakër turshi 150 gr përshutë 1 kokë qepë 2 vezë 30 gr susam Kripë Biber i zi 0,5 decilitër vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Picë me kaçkavall dhe perime

Përbërësit 10 gr tharm buke 70 gr gjalpë Kripë 250 gr miell 500 gr domate 500 gr kungullesha 80 gr kaçkavall 2 vezë 100 gr ajkë 1 lugë trumzë Hapat o i o i o i o i o i…

Pica të vogla me brokoli

Përbërësit 200 gr miell Kripë Biber i zi 75 gr gjalpë 200 gr brokoli 50 gr përshutë 100 gr misër 100 gr djathë 2 të bardhët e vezës Hapat o i o i o i o i o i o…

Trekëndesha të pites

Përbërsit: 500 gr pete te gatshme per pite 500 gr djath 4 veze Pak krip 200 ml uje me gaz 1 pluhur per pjekje 100-120 gr margarin ose 120 ml vaj Udhëzimet: o i o i o i o i…

Pite me lakër

Përbërësit 1 brumë 300 gr lakër 150 gr përshutë 3 vezë 300 gr gjizë 1 spec 1 decilitër qumësht 4 lugë vaj Erëza Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Profiterol

Përbërësit 10 milfoj Për krem 2,5 gota qumësht 3 lugë miell 1,5 lugë çaji sheqer 1 vezë 1 vanilje Përmbi Sos çokollate Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Byrek pa petë

Përbërësit 500 gr mish i bluar viçi 4 vezë 12 lugë miell 2 decilitra jogurt 3 kokë qepë 1 pluhur pjekje Kripë Biber i zi 5 lugë vaj Erëza Hapat o i o i o i o i o i…

Shtrudëll me mish

Përbërësit 1 brum 1 kokë qepë 500 gr mish i bluar 250 gr kërpudha 1 lugë biber i kuq 2 vezë 150 gr kaçkavall Susam 4 lugë vaj Rihon Erëza Biber i zi Hapat o i o i o i…

Pite me salsiçe

Përbërësit 1 salsiçe 6 vezë 2 decilitra jogurt 600 gr miell 1 pluhur pjekje 200 gr gjizë Erëza Kripë Biber të zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Krelanë me kungull

Përbërësit 400 gr kungull 4 vezë 100 gr sheqer 200 ml jogurt Vaj vegjetal 100 ml miell misri 50 gr bollgur 1 lugë çaji kanellë 1 sheqer pluhur 1 pluhur për pjekje Hapat o i o i o i o…

Pite me patate

Përbërësit 500 gr petë 200 gr gjalpë Qumësht ose jogurt 4 qepë mesatare 1 kg patate Kripë Biber të zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Bukë e shpejtë

Përbërësit 370 gr miell 130 gr miell integral 40 gr gjalpë 300 ml jogurt 1 lugë kripë 1 lugë mjaltë 1 lugë sodë bikarbon Fara Susam Fara të zeza Hapat o i o i o i o i o i…

Bukë integrale

Përbërësit 1 kg miell integral 100 ml kos 15 gr majë bue 500 ml ujë të vakët 15 gr sheqer 15 gr kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Muffina të njelmët

Përbërësit 2 vezë 300 ml kos ose jogurt 100 ml vaj vegjetal 1 lugë çaji kripë Gjysmë pluhur pjekje 120 gr miell 120 gr miell misri Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Pite e ëmbël me portokall

Përbërësit 12 petë për pite 1 kg portokall 150 ml vaj vegjetal 300 ml jogurt 4 vezë 100 gr sheqer 1 gotë bollgur 1 pako sheqer vanilje Lëvore e një portokalli Për sherbet 200 gr sheqer të parafinuar 200 ml…

Gjevreka

Përbërsit: 1 gote uje te vaket(gota 200ml) 1 gote qumesht te vaket ½ gote vaj 1 luge e mesme krip 1 luge sheqer 1 luge maja 1 veze Miell Udhëzimet: o i o i o i o i o i…

Petë të mbushura Çerkeze

Përbërësit Për brum 1 gotë ujë të vakët 1 lugë çaji kripë 1,5 gota miell Përbërësit e brendshëm Spinaq Djathë Pak kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Mini pica-pogaçe

Përbërësit 2 vezë 1 gotë çaji vaj vegjetal 1 gotë qumësht 4-5 gota miell 1 majë 1 lugë çaji kripë 2 lugë sheqer 3 lugë gjalpë i shkrirë Hapat o i o i o i o i o i o…

Byrek zarfi me djathë

Përbërësit 2 petë Për sos 1 vezë 1 filxhan vaj vegjetal 2 lugë jogurt 1 të bardhët e vezës Në brendësi Djathë Spinaq Përmbi susam Hapat o i o i o i o i o i o i o i…