Lumturije
104 Articles0 Comments

Petulla më ndryshe

Përbërësit 2 vezë 1 gote yogurt 1 lugë qaji sode buke pak Krip pak sheqer 1 gote ujë ujë i ftohtë sheqer pluhur Reqel opcionale Hapat Rrahim vezët, shtojmë jogurtin, pastaj shtojmë miellin, sdoen e bukëve, krypen dhe sheqerin, masen…

Sallatë verore

Përbërësit djath domate tranguj sallate jeshile ullinj te zinj Krip piper i zi vaj ulliri 2 luge uthull balsamike Pak Rigon Pak magdanoz Hapat Të gjithë përbërsit që kemi listuar i pastrojmë, ullinjëve ua largojmë farat, pastaj i coptojmë në…

Tavë për drekë

Përbërësit 1 pako brokoli të ngrirë (mundë të jetë dhe i freskët) 2 gota përshutë 1 qepë 1 gotë kërpudha 1 grusht magdanoz 1 lugë gjalpë 3 vezë 4 lugë gjelle ajkë apo krem për gjella 50 gr djath Piper…

Fileto peshku

Përbërësit PËR 1 PERSON: 1 fileto peshku Pak magdanoz 1 limon 1 vezë miell vaj Krip Piper te zi Hapat Fileton e pastruar, e vendosim në një enë, sipër i shtojmë lëngun e lemonit, vaj ulliri, magdanozin, krypë dhe piper…

Krem për mish

Përbërësit 1 lugë mazë qumështi Pak gjalpë 1 kubë supë 4 lugë uje te nxehet 1 lugë gjelle miell Krip Piper te zi Hapat Fillimisht pjekim miellin, në një tigan, derisa ai të mer ngjyrë ari, pastaj e largojmë nga…

Bukë e ëmbël me qumësht

Përbërësit 4 vezë 2 gota sheqer gjysëm gotë vaj 1 dhe 1\2 gotë miell 1 liter qumësht 1 pako vanillë Hapat I përziejmë vezët, bashkë me sheqerin, soden e bukëve dhe miellin, përbërsit i rrahim mirë. Marim taven e lyejmë…

Torta magjike

Përbërësit 250 gr gjalpë 2 gota qumësht 4 vezë 150 gr sheqer 1 lugë ujë 1 gotë miell 1 vanillë për dekor sheqer pluhur Hapat Fillimishtë nxejmë furren në 160 gradë. Shkrijmë gjalpin dhe e lëm të ftohet. Qumështin e…

Krem me banane

Përbërësit 4 banane 400 ml qumësht 100 gr sheqer 5 te verdha te vezes 3 luge miell 1 luge gjalpë 1 pako vanillë Hapat I shtypim bananet dhe i bëjmë pure. Qumështin e vendosim në tenxhere dhe e ziejmë bashkë…

Tortë vetëm me dy përbërës

Përbërësit 5 vezë 3 çokollata mesatare për torta Për dekor Kokos, Sheqer pluhur opcionale Hapat Fillimisht i shkrijme qokollatat në një enë me avull. Pastaj ndajme vezët, te bardhat i miksojmë derisa të fitojmë shkumë nga to. Të verdhat e…

Tavë me patate dhe preshë

Përbërësit 1.5 kg patate 350 gr preshë 1 kubë supë 120 ml ujë 3 lugë magdanoz 1 lugë vaj ulliri 1 lugë gjalpë 1 thelbë hudhër 2 vezë 1 gotë qumësht Hapat Në një tavë të qeramikes, vendosim gjalpin, patatet…

Sallatë pranverore

Përbërësit 200 gr lakër të grirë 2 domate 1 qepe e kuqe 2 tranguj 2 lugë uthull 5 lugë vaj ulliri Krip Piper te zi magdanoz Hapat Lakren e presim në rende. Trangujt i presim fillimisht në forma rrethore, pastaj…

Tavë me mish pule dhe kungulleshkë

Përbërësit 2 copa mish gjoks pule 2 kungulleshka mesatare 3 domate 150 gr kërpudha 1 qepë 2 gota djathë mocarella apo djathë të butë 2 thelbinjë hudhër 1 filxhan kafeje ajkë (bën dhe qumësht) 2 lugë djath kaçkavall Krip Piper…

Sallatë me qepë e shoqëruar me qofte

Përbërësit 1 qepë e ëmbël 3 lugë gjelle uthull pak Krip pak piper të kuq pak magdanoz Piper te zi Hapat Qepën e prejmë në forma rrethir. Uthullen e shtojmë sipër qepëve, pastaj shtojmë piperin e kuq, krypen dhe piperin…

Sallat brokoli

Përbërësit 2 gota pjesë brokoli 1 domate ose 1 gotë doamte të vogla 1 gotë djathë më të fortë 1 qepë e kuqe e vogël 1 karrotë e vogel 2 thelbinjë hudhër 4 lugë gjelle ajkë 2 lugë gjelle majonez…

Preshë i pjekur në tavë

Përbërësit 4 preshë 120 ml uthull 3 thelbinjë hudhër vaj Piper te zi Krip Hapat Preshët i pastrojmë nga gjethet, pastaj i prejmë përgjysmë, i kryposim dhe i shtojmë piper të zi sipas shijes. Marim një tigan vendosim vetëm pak…

Role me preshë, përshut dhe djathë

Përbërësit 900 gr preshë 12 pjesë përshutë të tymosur 12 pjesë djath (djathin që përdorim për hamburger) 1 gote ajkë 1 luge miell 1 luge gjalpë 1 gote djathë të grirë në rende piper i zi Krip Hapat Preshin e…

Lakra brukseli me përshutë

Përbërësit 750 gr lakra brukseli 170 gr përshutë 3 thelbinjë hudhër 2 lugë vaj Piper te zi Krip Hapat Lakrat i ndajmë në gjysmë, i vendosim në tenxhere me ujë të kripur, pastaj i ziejmë në zjarrë të ngadaltë. Lakrat…

Musakë me patëllxhan, mish dhe djathë

Përbërësit 1 patëlxhan më i madh 350 gr mish i grirë 1 domate 1 luge Salce domate 1 qepë 3 thelbinjë hudhër 3 luge miell 1 gote ajkë 1 gote ujë 2 gota djathë të grirë në rende vaj Krip…

Jogurt me boronica të ngrira

Përbërësit boronica të ngrira 2 luge gjelle kos të ngrirë 1 luge gjelle lëng limoni 3 luge mjalte Hapat Boronicat i vendosim në blender, dhe i përziejmë për 10 minuta (disa boronica mundë t’i ruajmë për servim). Pasi boronicat të…

Kungulleshka të mbushura

Përbërësit 3 kungulleshka mesatare 500 gr mish të grirë 1 domate 1 spec i kuq 200 gr djathë Krip Piper te zi vaj Hapat Kungulleshkat i dajmë në gjysmë, i pastrojmë brenda. Pjesët e kungulleshkes, mishin e grirë, domaten dhe…

Akullore tiramisu

Përbërësit PËRBËRSIT PËR 2 PERSONA: 240 ml qumësht 3 luge sheqer pluhur 100 gr djathë mascarpone 1 luge qaji vanillë ose ekstrakt vanille kakao Hapat Qumështin dhe sheqer pluhurin i bëjmë bashkë, dhe i ziejmë në zjarrë shumë të ngadaltë,…

Straqatell akullore

Përbërësit 500 ml ajkë e ëmbël (Hopla ose ndonjë tjetër) 200 ml shmand 100 gr sheqer pluhur 2 pako Sheqer vanille 200 gr çokollatë për zierje Hapat Në një enë rrahim me mikser hopllën bashkë me sheqerin derisa të krijohet…

Sallat me bizele të ngrira

Përbërësit 1 filxhan Krem apo ajkë 1 lugë gjelle majonez 1 lugë uthull 4 gota bizele te ngrira 8 pjesë pershute e tymosur 1 qepe e kuqe 3 lugë magdanoz të freskët 1 gotë djath (për këtë rast kemi djathë…

Shpageta me mish të grirë

Përbërësit 1 pako shpageta 350 gr mish të grirë 2 qepë 1 qepë e njomë Krip Piper te zi oregano 1 gote ujë 1 kub supë pule Hapat Fillimisht i presim qepët dhe mishin, i vendosim në tigan dhe i…

Qofte me kungulleshka

Përbërësit 2 gota kungulleshkë të grirë në rende 1\3 e gotes me djathë të grirë në rende 3\4 e gotes me miell 2 lugë gjelle magdanoz i grirë në rende 1 luge e vogel Rigon vaj Krip Piper te zi…

Pilaf i shoqëruar me gullash

Përbërësit 1 gote oriz 2 gota ujë 1 lugë gjalpë 300 gr mish viçi 3 lugë pure domatesh 1 qepë 1 lugë miell piper të kuq Krip Piper te zi vaj ujë Hapat Në një tenxhere vendosim gjalpin e djegim…

Oriz me mish pule, brokoli dhe susam

Përbërësit 1 gote oriz 2 gota ujë 200 gr mish pule 200 gr brokoli 1 luge gjelle susam vaj Krip Piper te zi Hapat Në një tenxhere vendosim orizin së bashku me ujin, vendosim kry, piper të zi sipas shijes.…

Omlet me sallatë spinaqi

Përbërësit 3 vezë 4 kërpudha 1 thelbë hudhër 200 gr spinaq 1 qepë e njomë 1 filxhan kërpudha turshi domate te vogla pak djath Krip Piper te zi vaj Hapat Kërpudhat i pastrojmë dhe i prejmë shumë imët, poashtu dhe…

Mish pule me perime

Përbërësit 300 gr mish pule 3 qepë 150 ml salce domatesh ose hajvar 3 karrota 2 gota ujë 2 patate 1 domate Piper te zi vaj miell Krip erëza të tjera pak magdanoz Hapat Marim mishin dhe e prejmë në…

Mish me perime

Përbërësit 300 gr mish 200 gr patate 1 gote bizele 1 domate 1 kub supë pule 3\4 ujë 1 lugë mustardë Krip Piper te zi vaj Hapat Fillimisht ndajmë copat e mishit, i kryposim ato, pastaj i vendosim në tigan…

Gullash me mish pule dhë kërpudha

Përbërësit 500 gr mish pule 1 qepë 200 gr kërpudha 2 thelbinjë hudhër 600 ml leng pule 2 lugë Salce domate 1 spec i kuq 2 lugë miell misri vaj Krip Piper te zi piper të kuq Hapat Mishin e…

Kungulleshkë e mbushur me spinaq dhe djathë

Përbërësit 2 kungulleshka rrumbullake 1 grusht spinaq gjysëm gote djathë të grirë në rende 2 lugë gjelle magdanoz 4 lugë prezlla (apo bukë bajate, bukë e ftohtë) Krip Piper te zi vaj Hapat Kungulleshken e prejmë në maje, pastaj heqim…

Gullash klasik

Përbërësit 600 gr mish viçi 3 lugë pure domatesh 1 domate 1 patate 3 qepë miell piper të kuq Krip Piper te zi magdanoz vaj ujë Hapat Mishin e pastrojmë pastaj e prejmë në kube, pastaj e vendosim në vaj…

Toptha të gjelbër

Përbërësit 1 qokollate e bardhe 2 lugë gjelle kremë për torta 1 lugë gjelle pluhur të gjelbër për torta PËR DEKORIMET: çokollatë e zezë kakao pluhur të gjelbër për pjekurina opcionale Hapat Në një enë me avull vendosim qokollaten, kremin…

Panna Cotta me me mjaltë dhe fëstek

Përbërësit 550 ml pana (krem për torta) 160 ml qumësht 130 gr sheqer 10 gr xhelatinë bimore 1 lugë vanillë 2 lugë mjalte Fëstek të bluar Hapat Fillimisht zbusim xhelatinen në ujë të ftohtë për 20 minuta. Në një tenxhere…

Pasta Cannelone me mish të bluar dhe spinaq

Përbërësit 500 gr spinaq 300 gr mish i bluar 1 flixhan kafeje Salce domate 1 flixhan kafeje ujë 3 thelbinjë hudhër 2 qepë 200 gr pasta cannelone 150 gr djathë 2 lugë gjelle kremë schmand 1 gotë qumësht 3 vezë…

Supë kremoze me patate, brokoli dhe preshë

Përbërësit 3 preshë 2 patate 2 gota brokoli të grirë 2 gota ujë 1 kubë supë pule 225 gr qumësht Krip Piper te zi Hapat Në një tigan të nxehtë me pak vaj në të, fërgojmë preshin e coptuar, për…

Kungulleshka dhe speca të mbushura me qofte

Përbërësit 350 gr mish i grirë 1 karrote 1 qepë 2 thelbë hudhër 1 kungulleshkë e gjelbër 1 kungulleshkë e verdhë (që tava të duket më e mirë) 1 spec i kuq 1 lugë Erza (vegetë) vaj Krip Piper te…

Krem me boronica

Përbërësit PËR PURET E BORONICAVE: 5 lugë boronica 50 gr vanille sheqer 10 lugë gjelle ujë PËR KREMIN: 550 ml pana (krem për torta) 160 ml qumësht 130 gr sheqer 10 gr xhelatinë 1 lugë vanillë Hapat PËR PURET E…

Muffins me banane dhe gjalpë kikiriki

Përbërësit 1 gotë gjalpë kikirikësh (mundë të jet edhe gjalpë e zakonshme) 2 banana 2 vezë 1 vanillë 2 lugë sheqer gjysëm pluhur paste(pecive) pak Krip 1 lugë uthull molle çokollatë (e preferushme qips qokollat) Hapat Furren e nxejmë në…

Gjellë klasike

Përbërësit 250 gr mish 1 karrote 1 qepë 3 patate 3 lugë Salce domate 3 gota ujë 1 lugë uthull 4 thelbinjë hudhër magdanoz Krip piper i zi vaj Hapat Mishin e prejmë në copë më të mëdha, e kryposim…

Truffles me qokollatë dhe kakao

Përbërësit PËR 16 TOPTHA: 2\3 e gotes kremë për torta (hoplla etj.) 1 çokollatë e zezë 1 lugë ekstrakt vanileje 1\3 premium kako Hapat Në një tenxhere vendosim kremin dhe e lëm pak të ziej, pastaj e largojmë nga zjarri,…

Truffle me arra, kakao dhe sheqer pluhur

Përbërësit PËR BRUMIN: 1 pako krem djathi 1 çokollatë e zezë 1 lugë ekstrakt vanileje PËR GLASUREN: 1 gotë arra të bluara 1 gotë sheqer pluhur kakao Hapat Në një tenxhere vendosim kremin djathin dhe e lëm të shkrihet, e…

Bakllavë me fëstek

Përbërësit PËR BRUMIN: 500 gr miell 5 vezë 1 gotë vaj 1 gotë qumësht 1 lugë sheqer pak Krip PËR GARNITUREN: 500 gr fëstek i bluar niseshte grize sheqer 300 gr gjalpë PËR SHERBETIN: 1 kg sheqer 1.5 liter ujë…

Embëlsirë me sheqer të kaftë dhe kanellë

Përbërësit 4 te verdha te vezes 1 vezë e plotë gjysëm gote sheqer të kaftë 2 lugë vanillë 1 lug qaji kanelle (cimet) 11\3 gotë kremë për torta Hapat Vezët i rrahim mirë me mikser së bashku me sheqerin dhe…

Tortë me kungull

Përbërësit 3 filxhana kungull të grirë në rende 1 gotë vaj 2 gota miell 1 gotë sheqer Pak kanellë për shije 1 pluhur paste(pecive) Hapat Fillimisht përziejmë kungullin, sheqerin dhe peciven, pastaj i vendosim në frigorifer për 40 minuta. Masen…

Bukë me kungulleshka

Përbërësit 2 gota kungulleshkë të grirë në rende 1 lugë gjalpë 3 vezë 1 filxhan kafeje vaj 1 gotë e gjysëm sheqer 1 vanillë 2 gota e gjysëm miell 2 lugë të vogla sode buke 1 lugë e vogël pluhur…

Embëlsirë magjike

Përbërësit 3 pako xhelatinë të boronicave 3 gota ujë të vakët 3\4 uje të ftohet 1 gotë boronica 2 gotë vanilla jogurt Hapat Në nw njw enw vendosim 1 got ujë të vluar, së bashku me një pako xhelatinë në…

Tortë kremoze

Përbërësit PËR PETËN: 8 biskota oreo 2 lugë gjalpë PËR KREMIN: 1 l qumësht 3 pudinga vanilje 3 lugë eurokrem 10 lugë sheqer 500 ml Hoplla 1 gotë arra të shtypura Hapat PËR PETEN: Shtypim biskotat oreo, shtojmë 2 lugë…

Toptha kokos-çokollatë

Përbërësit PËR KREMIN E BARDHË: 1 gotë kokos 1 lugë ekstrakt vanileje 100 gr sheqer pluhur 200 gr ajkë (hoplla, kremë për torta) 50 gr margarinë PËR KREM QOKOLLATEN: çokollatë për zierje 1 lugë gjelle margarinë Hapat Marim një tenxhere,…

Kroketa me përshutë

Përbërësit 125 gr përshutë 320 ml ajkë 45 gr gjalpë 85 gr miell 1 qepë 5 thelbinjë hudhër 4 vezë 100 gr prezlla Piper te zi Krip Hapat Së pari coptojmë qepët dhe hudhrat, dhe i fërgojmë për 4 minuta,…

Domate të pjekura në furrë

Përbërësit 2 domate të mëdha 2 lugë vaj ulliri gjysëm luge Rigon Piper te zi Krip Hapat Domatet i prejmë horizontalisht, në nga tri pjesë. I spërkasim me rigon, piper të zi dhe kryp sipas shijes. Pastaj marim taven vendosim…

Mish me rrush të thatë dhe uthull

Përbërësit 1 copë (300gr) mish 1 qepë 2 gota ujë të ngroht 1 kubë supë 4 lugë Uthëll 2 lugë gjelle Rrush te thate 2 lugë gjalpë vaj Krip Piper te zi pak magdanoz Hapat Rrushin e thatë e vendosim…

Tart me banane

Përbërësit 85 gr miell 55 gr gjalpë i ngrirë 2 banana 2 lugë sheqer pluhur pak Krip kokrra të sheges opcionale 2 lugë ujë 1 lugë sheqer Hapat Gjalpin (e prejmë në kube) dhe miellin i vendosim në enë të…

Role më kungulleshka, djathë dhe përshutë

Përbërësit 1 kungulleshka të vogla 155 gr djathë mocarela 10 pjesë përshutë gjethe të gjelberta si psh.magdanos, dafinë apo borzilok piper i zi Hapat Fillimisht pastrojmë kungulleshken, pastaj e ndajmë në 10 pjesë, duke e prerë për së gjati, pjesët…

Pitalka me fara të zeza dhe susam

Përbërësit 300 ml ujë 300 ml qumësht 300 ml kos 1 të verdha veze 2 lugë maja buke 2 lugë vaj Krip 1 kg miell susam Fara të zeza Hapat Brumin e ulim njëjtë si brumin e zakonshëm për bukë,…

Pure me bizele

Përbërësit 450 gr bizele 6 thelbinjë hudhër 5 gota ujë 1 kubë supë Piper te zi Krip magdanoz Hapat Bizelet i patrojmë me ujë, pastaj i vendosim në tenxhere, në të shtojmë thelbinjtë e hudhrës të pa prerë,magdanozin, ujin, krypen…

Muffins me miell misri dhe susam

Përbërësit 3 vezë 2 gota kos 1 gotë vaj 1 lugë e mesme Krip 9 lugë gjelle miell gruri 9 lugë gjelle miell misri 100 gr susam 1 pluhur paste(pecive) Hapat Në një enë vendosim vezët, kosin, vajin dhe kripën,…

Peshk i pjekur në furrë

Përbërësit 1 peshkë mesatar 5 thelpinj hudhre vaj Piper te zi Krip pak Rigon Hapat Fillimisht pastrojmë peshkun, e lyejmë me vaj, i shtojmë krype dhe piper të zi sipas shijes. Hudhrrat i qërojmë dhe i shtypim mirë, pastaj i…

Embëlsirë Jaffa

Përbërësit 6 vezë 330 gr sheqer pluhur 225 gr miell 1 pluhur paste(pecive) 185 gr gjalpë e shkrirë lëkura dhe lëngu i një portokalli SIRUPIN: 180 ml lëng portokalli 2 lugë ujë 2 lugë sheqer KREM QOKOLLTEN: 200 gr çokollatë…

Gjellë me speca dhe vezë

Përbërësit 500 gr speca te kuq 1 gotë qumësht 4 vezë 200 gr djath 4 lugë vaj Krip piper i zi Hapat Specat i pastrojmë dhe i coptojmë, pastaj i vendosim në tigan dhe i fërgojmë në zjarrë të ngadaltë.…

Biskota lemoni

Përbërësit 260 gr miell 125 gr gjalpë 125 gr sheqer 2 lemon 1 vezë Për dekor sheqer pluhur Hapat Fillimisht lemonave ua grijmë lëkuren në rende Pastaj rrahim gjalpin me mikser derisa të krijohet krem nga ai, shtojmë vezën, miellin…

Bukë me arra dhe sallam

Përbërësit 20 gr maja buke 1 vezë 100 ml uje të ftohet 3 lugë vaj 1 lugë e vogël Krip 1 lugë e vogël sheqer 600 gr miell 200 gr sallame 100 gr arra 1 lugë e mesme susam Hapat…

Salcë magdanozi

Përbërësit 1 gotë kos i trash Gjysëm gotë kremë schmand 1 grushtë magdanoz 4 thelbinjë hudhër Krip Piper te zi Hapat Rrahim jogurtin me vajin dhe kremin, shtojmë magdanozin dhe hudhrat e coptuara imët, krypë dhe piper sipas shijes Masën…

Tavë mëngjesi me perime dhe vezë

Përbërësit 3 vezë 4 lugë gjelle ajkë 55 gr djath 50 gr përshutë 2 speca 1 kërpudha opcionale gjysëm domate 1 thelb hudhër opcionale 1 grusht magdanoz 1 lugë gjalpë Piper te zi Krip Hapat Në një enë më të…

Pallaqinka me bukë bajate

Përbërësit 155 gr buke 200 ml qumësht 2 vezë 3 lugë sheqer pluhur gjysëm luge pluhur paste(pecive) 2 lug gjelle Rrush te thate vaj Krip Hapat Buken e coptojmë, pasatj e bluajmë në blender. Shtojmë qumështin, vezët, sheqerin, peciven dhe…

Omlet me kërpudha dhe suxhuk

Përbërësit 5 vezë 70 gr suxhuk shtëpie 4 kërpudha 1 thelbë hudhër Krip Piper te zi vaj Hapat Kërpudhat i pastrojmë dhe i prejmë në feta të holla, poashtu dhe suxhukun e prejmë në feta. Fillimisht e fërgojmë për 4…

Tostë i fërguar

Përbërësit 4 pjesë të bukes 2 pjesë djathi (djathë për hamburger) 2 feta përshutë të tymosur 2 domate te vogla 2 lugë gjalpë magdanoz Piper te zi Krip Hapat Pjesëve të prera të bukes ua largojmë koret. Sipër u shtojmë…

Tavë brokoli me djathë të butë

Përbërësit 700 gr brokoli 4 vezë 120 gr djath 2 lugë mustardë Pak magdanoz Piper te zi Krip Hapat Fillimisht nxejmë furrën në 190 gradë. Taven e lyjem me gjalpë Ziejmë brokolin në ujë të kripur. Pastaj e kullojmë nga…

Mini-kek me karrota

Përbërësit 100 gr miell 100 gr karrotë e grirë në rende 100 gr sheqer pluhur 2 vezë 1 luge qaji sode buke 1 luge qaji qajikanellë 1 luge qaji vanillë 1 luge gjelle gjalpë pak Krip 2 lugë qumësht Hapat…

Tortë pudingu e pjekur

Përbërësit 1 lugë gjalpë 4 vezë 5 lugë gjelle miell gjysëm gote kremë për torta 1 lugë qaji vanillë 1 gotë luleshtrydhe (opcionale, mundë të jenë dhe fruta të tjera) gjysëm gote sheqer Hapat Tepsin e lyejmë mirë me gjalpë.…

Tortë me boronica

Përbërësit 200 gr biskota 100 gr gjalpë 1 filxhan kafeje arra të shtypura opcionale filxhan kafeje susam opcionale PËR KREMIN: 2 gota boronica të ngrira 1 filxhan kafeje lëng frutash 250 ml ajkë e ëmbël 100 gr krem djathi 3…

Tortë me bukë bajate

Përbërësit 250 gr buke bajate (2 ditë) 100 gr arra 150 gr sheqer pluhur 360 ml qumësht (3.5%) 30 gr gjalpë 1 vezë pak Krip Hapat Buken e prejmë në kube shumë të vogla, ia shtojmë qumshtin, pastaj e përziejmë…

Tortë e pjekur me krem djathi

Përbërësit 155 gr biskota dietike 45 gr gjalpë e shkrirë 350 gr krem djathi (philadelphia) 70 gr sheqer pluhur 1 luge gjelle miell misri 1 luge gjelle miell 2 vezë pak Krip Hapat Biskotat i bluajmë në mikser, pastaj shtojmë…

Tortë dëbore me kokos

Përbërësit PËR 10 PORCIONE: 100 ml kafe vanillë (pluhur; nescafe, apo marken tuaj të preferuar) 200 gr sheqer 280 gr miell 100 gr kokos 100 gr kos 3 vezë 200 gr qumësht 200 gr çokollatë të bardhë për zierje 200…

Tortë e papjekur-Oreo Cheesecake

Përbërësit 8 biskota oreo 2 lugë gjalpë PËR KREMIN: 250 ml ajkë e ëmbël 100 gr krem djathi (cheese cake) 3 lugë sheqer pluhur 6 biskota oreo Hapat Shtypim biskotat oreo, shtojmë 2 lugë gjalpë të shkrirë, masen përziejmë mirë,…

Tortë me gjalpë kikiriki

Përbërësit 2 gota sheqer gjysëm gote qumësht 1 lugë lëng vanille 2 lugë gjelle gjalpë kikirikësh (peaunt butter) Qokollatë të shkrirë opcionale Hapat Në nje tenxhere vendosim qumështin së bashku me sheqerin, i përziejmë mirë dhe i vendosim në zjarrë…

Toptha me kafe dhe qokollatë

Përbërësit 155 gr çokollatë e zezë 3 lugë Krem 1 lugë sheqer të kaftë 1 lugë vaj 1 lugë instant kafe 1 lugë kakao pak Krip Hapat Marim një tenxhere vendosim pak ujë në të, sipër saj vendosim një enë…

Tortë Munchmallow

Përbërësit PËR PETËN ME KAKO: 4 te verdha te vezes 2 gota miell 1 gotë qumësht 1 gotë vaj 1 gotë sheqer 1 pluhur paste(pecive) 2 lugë kakao PËR PETEN E BARDHË: 4 te bardha te vezes 8 lugë sheqer…

Supë me hithra dhe vezë

Përbërësit 500 gr hithra 4 vezë 200 gr djath 3 qepe te njoma gjysëm filxhani vaj Piper te zi 1 filxhan kafeje ujë Hapat Patrojmë hithrat, i shpëlajmë pastaj i ziejmë për 2 minuta, i kullojmë dhe i shpëlajmë prapë…

Tortë shumë e lehtë

Përbërësit 3 vezë 4 gota miell 1 gotë gjalpë 1 lugë sode buke 2 gota kos 1 gotë sheqer 2 lugë gjelle sheqer pluhur Hapat Në një enë sitim miellin, shtojmë soden e bukëve dhe sheqerin, pastaj shtojmë kosin, përbërsit…

Xhem me luleshtrydhe

Përbërësit 2 kg luleshtrydhe 90 gr sheqer Hapat Luleshtrydhet i pastorjmë, ua heqim bishtat dhe i kullojmë mirë nga uji. Sipër ua shtojmë sheqerin dhe i lëm të qëndrojnë ashtu për 10 orë rresht. Pastaj xhemin e ziejmë në zjarrë…

Tortë e papjekur, me keksa dhe arra

Përbërësit 500 gr keksa Petit beure 20 gr sheqer 1 lugë ekstrakt vanileje opcionale 150 gr arra të grimcuara 2 lugë gjelle kakao 1 gotë ujë 160 gr margarinë 1 çokollatë e zezë për zierje 1 gotë ajkë e ëmbël…

Toptha vetëm me 3 përbërës

Përbërësit Hoplla (ajkë, kremë për torta) keksa kokos Varësisht sa toptha dëshirojmë, ashtu përdorim masen e produkteve Hapat Marim një enë dhe e miksojmë hopllen, derisa të fitojmë kremë nga ajo Keksat i shtypim mirë Të dy përbërsit i bëjmë…

Sallatë me pasta

Përbërësit 1 pako makarona 6 domate te vogla 12 ullinj te zinj 150 gr nga lulet e brokolit Krip vaj Piper te zi pak djath Hapat Pastat i ziejmë (për aq minuta sa të jetë e nevojshme), 7 minuta para…

Tavë pule me karrotë dhe kërpudha

Përbërësit 1 pulë 400 gr kërpudha 5 patate mesatare 7 karrota mesatare 1 qepë 4 thelpinje hudher 1 spec djegës 200 ml ujë Krip piper i zi vaj Hapat Pulen e pastrojmë, e prejmë në pjesë dhe e vendosim në…

Sallatë frutash me kremë

Përbërësit 500 ml kremë për ëmbëlsira 2 lugë vanillë 3 banane 2 molle 4 mandarina 100 gr rrush Hapat Rrahim kremin me mikser. Shtojmë vanillen për shije. Frutat i marim i pastrojmë pastaj i prejmë sipas formes që dëshirojmë. Frutat…

Tortë me keksa Petit beurre

Përbërësit 2 puding çokollate 2 lugë niseshte 1 pako keksa Petit beure 1 liter qumësht Hapat Fillimishtë e përgadisim pudingun, niseshten e përziejmë me puding qokollaten, në këtë mënyrë fitojmë masë të dendur (nësë ju mungon niseshtja, mudë t’i shtojmë…

Kremë i lehtë vanille

Përbërësit 1 liter qumësht 4 vezë 1 gotë sheqer 1 gotë miell 2 luge vanillë Hapat Rrahim vezët bashkë me sheqerin, shtojmë gjysmen e miellit dhe gjysëm gote qumësht, masen e përziejmë mirë derisa ajo të bëhet homogjene. Pjesën tjeter…

Gjellë me ullinjë dhe mish viqi

Përbërësit 900 gr mish viçi 100 gr ullinjë të gjelbër 3 luge miell 3 thelbinjë hudhër pak magdanoz 1 luge qaji piper i kuq 3 gota ujë vaj piper Krip Hapat Mishin e prejmë në kube të vogla, Marim një…

Kremë ekonomik (për mish dhe sallata)

Përbërësit 1 kubë supë 4 lugë uje te ngrohte 1 lugë gjelle miell 1 lugë gjelle Krem (schmand, ajkë, apo mazë qumështi) 1 lugë gjelle gjalpë krypë për shije Hapat Fillimisht pejkim miellin, në një tigan, derisa ai të mer…

Reqel qershie

Përbërësit 1 kg qershi 800 g sheqer gjysëm gote ujë gjysëm luge qaji limontoz Hapat Qershit duhet të jenë të pjekura. i pastrojmë, i kullojmë, pastaj ua heqim bishtat dhe bërthamat, pastaj i lëm për 15 minuta që të kullojë…

Qofte me përshutë dhe vezë

Përbërësit 400 gr proshutë 4 vezë të ziera 3 qepe te njoma 2 vezë pak magdanoz prezlla (bën dhe miell) Krip piper i zi vaj Hapat Përshuten, magdanozin dhe qepët, i coptojmë shumë imët. Vezët e ziera i shtypim mirë,…

Pink toptha

Përbërësit 300 gr biskota 250 gr krem djathi 250 gr çokollatë të bardhe 4 lugë pluhur pink per pjekurina Hapat Biskotat i shtypim mirë Kremin djathin e rrahim me mikser, pastaj i shtojmë biskotat e shtypura dhe 2 lugë gjelle…

Qepë të skuqura

Përbërësit 1 qepë 1 gotë ajkë 1 lugë qaji piper i kuq Piper te zi Krip 1 thelb hudhër 1 filxhan kafeje miell Hapat Qepa duhet të jetë më e madhë, e pastrojmë atë, dhe e ndajmë përgjysmë, pastaj e…

Pilaf me mish dhe perime

Përbërësit 150 gr mish viçi 2 gota oriz 2 karrota 1 qepë 8 gota ujë Hapat Fillimishtë vendosim orizin në një tenxhere dhe e ziejmë me 3 gota ujë për 10 minuta. Pastaj prejmë mishin ne kube të vogla, dhe…

Picë nga brumi i mbetur i bukëve

Përbërësit 1 kulaq i vogël nga bumi i bukes pak mish pule apo lloj tjeter mishi 1 gotë spinaq të freskët 1 spec i kuq 1 domate te vogla 1 gotë djath Piper te zi 4 kerpudha te fresketa Hapat…

Krepa waffels

Përbërësit 2 vezë 2 lugë sheqer 2 gota miell 2 lugë qaji pluhur për pjekje (pecivë) gjysëm luge qaji Krip 450 ml qumësht 4 lugë gjalpë e shkrirë ose margarinë PËR AKULLOREN: 10 biskota oreo gjysëm lugë lëng vanille 250…

Kërpudha të mbushura me oriz dhe kremë

Përbërësit 400 gr kërpudha të mëdha 100 gr oriz 1 gotë Krem (schmand apo tjeter) 2 lugë gjelle prezlla Arra opcionale pak magdanoz 1 got ujë 100 gr djath Krip piper i zi gjalpë Hapat Orizin e ziejmë për 15…

Bounty çokollatë

Përbërësit 100 gr sheqer 200 gr ajkë e ëmbël 50 gr gjalpë çokollatë për zierje Hapat Marim një tenxhere, vendosim hopllen në të, gjalpin dhe sheqerin. Masën e lëm të ziej, pastaj e vendosim sheqerin, e përziejmë masen për 8…