Gjejlan Pasoma
3067 Articles0 Comments

Qofte në tepsi

Përbërësit 500 gr mish i bluar 1 vezë 1 qepë 1 filxhan të kafës griz 1 filxhan qumësht biber të zi vegete hudhër sipas dëshirës Hapat E përzieni të gjithë glazurën dhe i vendosni në tepsi. Le të pjekën në…

Pogaçe shumë e lehtë

Përbërësit 2 vezë 2 gota të ujit kos 1 gotë të ujit vaj 1 lugë mesatare kripë Pluhur pjekje Hapat E përzieni gjithe glazurën mirë.! I shtoni burmit speca, trosha(buke),djathë,sallam. Përmbi i lyeni me ve dhe susam. E vendosni në…

Toplla praktike

Përbërësit 1 kg keksa Petit beure 1 kg qumësht 1 margarinë 2 rrush të terur 2 kokos kakao arra Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sheqerpare

Përbërësit 1 gotë të ujit uje te ngrohte 2 gota të ujit vaj 1 Pluhur pjekje 1 vanille sheqer 1 kg miell kokos arra SHEBETI 4 gota të ujit sheqer 3 gota të ujit ujë o i o i o…

Kifle

Përbërësit 2 të bardhë të vezës 1 gotë të ujit qumësht 1 gotë të ujit vaj 1 gotë të ujit kos 1 lugë të gjellës sheqer gjysmë luge të gjellës kripë 2 Pluhur pjekje Hapat E bëjmë hapjën e brumit…

Biskota super të shpejtë

Përbërësit 4 filxhana uje te ngrohte 3 filxhana vaj 1 Pluhur pjekje miell o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Torte mozaiku

Përbërësit biskota petibor 2 lugë kakao 100 gr kokos 1.5 gota qumësht 2 lugë sheqer o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Krofne me jogurt

Përbërësit 3 vezë 1 gotë kos ose jogurt 14 lugë të gjellës miell 2 Pluhur pjekje vaj për fërgim sheqer pluhur Hapat Tunden të gjithë përbërësit, përpos sheqer pluhurit. Me lugë nxirren krofnet dhe hidhen në yndyrë të nxehtë për…

Hallve

Përbërësit 1.5 gota sheqer 1.5 gota ujë 100 gr margarinë oes gjalpë Hapat Përzieni mirë sheqerin me ujë. Shtoni margarinën ose gjalpin. Një gote ujë shtoni dhe përzieni pandërprerë. Deri sa ta merr ngjyrën e verdhë përzieni, pastaj shtoni lajthitë.…

Tortë me çokollatë

Përbërësit 3 vezë 1 gotë të ujit sheqer 1 filxhan ujë 1 vanilje 1 Pluhur pjekje 1 gotë të ujit miell kakao o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Kofsha pule me sos

Përbërësit 2 kofshe pule 1 Coca-cola salce soje Hapat I vendosni në një tigan kofshat. Coca-colën dhe salcë sojën ia hidhni përmbi. Për 45 minuta i fërgoni. Kur coca cola dhe salca iu është ngjitur e ulni temperaturën. Dhe tani…

Ëmbëlsirë e Çipros

Përbërësit 2.5 gota sheqer 3 gota ujë duke i shtuar e bëjmë shurupin 4 vezë 1 gotë të ujit sheqer 1 gotë të ujit kokos 1 gotë të ujit miell misër 1 gotë të ujit arra gjysmë gote vaj vegjetal…

Pogaçe të lehta

Përbërësit 150 gr gjalpë 1 gotë të çajit vaj vegjetal 1 gotë të çajit jogurt 2 vezë 1 pluhur sheqer 1 lugë të gjellës kripë 1 lugë të gjellës sheqer 1 koper 4 – 4,5 gotë të ujit miell PËR…

Gurabija të shijshme

Përbërësit 1 pako margarinë ose gjalpe 2 pako sheqer pluhur 1 vezë 1 pako vanilje Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Gurabija praktike

Përbërësit 1 pako margarinë 250 gr 1 gotëtë çajit vaj vaj vegjetal 1 vezë 1 pako vanilje 1 pako Pluhur pjekje gotë të ujit pluhur sheqer miell Hapat o i o i o i o i o i o i…

Gurabija me marmelatë

Përbërësit 250 gr margarinë ose gjalpë 1 vezë 1.5 gota të ujit sheqer pluhur 1-2 lugë niseshte 1 pako vanilje gjysmë Pluhur pjekje PËRMBI kokos ose marmelatë luleshtrydhe te freskëta Hapat o i o i o i o i o…

Gurabija me lajthi

Përbërësit 200 gr margarinë 3-4 lugë vaj vegjetal 1 vezë 1 lugë gjelle uthull 1 lugë çaji badem 1 lugë gjelle sheqer pluhur 1 lugë gjelle kripë 1 gotë të ujit Lajthi te grira 1 pako Pluhur pjekje o i…

Gurabija speciale

Përbërësit 250 gr gjalpë 1 gotë të ujit vaj vegjetal 1.5 gotë të ujit pluhur sheqer 1 gotë të ujit niseshte 2 vezë 1 pako vanilje Gjysmë Pluhur pjekje 6.5 gota të ujit miell Hapat o i o i o…

Ëmbëlsirë me ftonj

Përbërësit 4 ftonje 1.5 gotë të çajit sheqer pluhur 1 kanellë 2.5 gotë të çajit ujë Hapat Ftonjtë ndani në dy pjesë. Preni në copa të vogla (rreth 8-10 copa) dhe vendosni në tenxhere kanellën së bashku me ujë. Le…

Gurabija portokalli

Përbërësit 1 vezë 1 gotë të ujit sheqer 1 gotë të ujit vaj vegjetal 1 gotë të ujit kos 1 gotë të ujit portokall lëng 1 lugë e çajit karbonat 3 ose 4 gotë të ujit miell 1 arra Hapat…

Kadajif i lehtë

Përbërësit 750 gr kadaif tel 250 gr margarin i shkrire gjysme gote të çajit vaj Një tas thyera arra PËR SHERBETIN 2,5 gotë të ujit sheqer 3 gota ujë disa pika limon Hapat Së pari vloni sherbetin. Lëreni le të…

Byrek Trekëndëshi

Përbërësit 3 copa petë të mjaftueshme djathë PËR SALCË 1 vezë 1 gotë te çajit qumësht Një filxhan të vogël vaj vegjetal Hapat I ndani petët në formën e trekëndëshit, pastaj e përzieni glazurën e sosit. Me ndihmë të lugës…

Byrek i lehtë

Përbërësit 1 pako petë të ballkavës ose pitës 200 gr ose gjalpë margarinë ose gjalpë patate ose spinaq ose djathë (sipas dëshirës) Hapat E fërgoni vajin, 2 petë i shtrijmë njëra mbi tjetrën. Pastaj i lyejmë edhe 2 petë të…

Byrek me djathë

Përbërësit 3 vezë 1 gotë të ujit kos 1 gotë të ujit vaj vegjetal 500 gr (apo gjizë) djathë të bardhë majdonoz te fresket 2 gota të ujit miell 2 pako Pluhur pjekje Hapat Përzieni vezët. E shtojmë kosin, vajin…

Petulla praktike

Përbërësit 2 gota qumësht 1 vezë 1 pako Pluhur pjekje sipas shijës tuaj kripë miell vaj Hapat Qumështin, vezën, kripën dhe pluhur pjekje fillojmë ta përziejmë Tani e shtojmë miellin duke e ngjeshur butë Fillojmë ta bëjmë hapjën e brumit…

Torta më e lehte në botë

Përbërësit 2 banane mjalte arra karamel ose sos i çokollatës fëstëkë Hapat Largoni lëvoren nga banania dhe vendosni ne piiatë. Mjaltin hidheni përmbi banane. Arrat e grimcuara. Nëse dëshironi sos te çokollatës ose fistike vendosni. Dhe tani mund ta shërbeni.…

Tortë me fruta

Përbërësit 2 pako shllag krem 2 gota të ujit qumësht 4-5 copa fiq i thatë 4-5 copa kajsi të thatë 1 gotë të çajit rrush i thatë 1 gotë të çajit arra te grira 1 pako biskota Pettit Hapat Fillimisht…

Omlet i shijshëm

Përbërësit 3 vezë kripë Biber i zi 1 lugë të gjellës gjalpë Suxhuk spec djathë i grirë kaçkavall Hapat Vezëve shtoni kripë, biber të zi dhe përzieni. Tiganit shtoni gjalpë, copëzat e suxhukit dhe specin e prerë në copa të…

Kek me çokollatë

Përbërësit FAZA E PARË PAS PJEKJËS 3 vezë 1 gotë të ujit sheqer 1 gotë të ujit qumësht ½ gotë të ujit vaj 2 lugë të gjellës kakao 2 gota të ujit miell 1 Pluhur pjekje 1 vanilje FAZA E…

Byrek praktik

Përbërësit 4 petë 6-7 patate një tubë majdonoz te fresket 1 qepë 1 gotë të ujit vaj ulliri kripë Biber i zi sos domatesh Hapat Patatet i fërgojmë dhe i ndajmë në copa të vogla. E preni qepën në copa…

Torte super e lehtë

Përbërësit 125 gr gjalpë e shkrirë ose margarin 1 gotë e ujit miell 1.5 gota sheqer 1 lt qumësht 1 pako vanilje 1 pako biskota me cokollate o i o i o i o i o i o i o…

Hallkë me Qepë

Përbërësit 2 qepe e bardhë 1 gote e ujit miell 1 vezë Gjysmë Pluhur pjekje 1 lugë të çajit (sipas dëshirës) pluhur hudhër 1 lugë të gjellës kripë pak Biber i zi 1 gotë të ujit qumësht Gjysme gote të…

Puding 3 ngjyrësh

Përbërësit 1 lt qumësht 1 gotë të ujit miell 1 gotë të ujit sheqer 1 pako vanilje 1 pako shllag krem PËR NGJYRËN E GJELBËR fëstëk i gjelbër 2 gota të ujit qumësht PËR NGJYRËN VJOLLCE 2 lugë të gjellës…

Kek me fruta

Përbërësit 2 vezë 1 gotë të çajit sheqer 1 gotë të çajit qumësht ¼ gotë të çajit vaj vegjetal 2 lugë të gjellës kakao 2 gota të çajit miell 1 Pluhur pjekje PËRMBI 1 pako shllag krem 1.5 gotë të…

Byrek me patate

Përbërësit 1,5 gotë të ujit qumësht Gjysmë gotë të ujit vaj Gjysmë gotë të ujit gjalpë e shkrirë 1 vezë 3 lugë të gjellës sheqer 1 lugë të gjellës kripë miell 1 pako majë të thatë 100 gr mish të…

Byrek me sheqer

Përbërësit 500 gr gjize pa kripe 1,5 gotë të çajit sheqer 2 vezë 2 lugë(edhe vaj mund të përdoret) margarinë PËR BRUMIN. 5 deri në 6 gota miell Gjysmë tharme e lagur 1 lugë gjelle vaj ulliri Hapat Gatuani një…

Sarma me fleta të rrushit

Përbërësit Gllazur të nevojshem Hardhinë e rrushit 2 gota oriz 1 lugë të gjellës Salce domate kripë biber një lugë të gjellës nenexhik më pak se 1 filxhan vaj ulliri qepë 3 hudhër Hapat Qepën, hudhërën e grini. E pastroni…

Kek me limon

Përbërësit 3 (madhësia e madhe) vezë 1.5 gotë të ujit sheqer 1 gotë të ujit kos Gjysme gote e ujit vaj vegjetal Gjysme gote e çajit lëng limoni 1( levore) oreks limoni 2 pako Pluhur pjekje 2.5 gota miell Hapat…

Miell misri (hallve)

Përbërësit Klikoni mbi videon e më poshtme për ta parë se si përgatitet kjo recetë: 3 lugë të gjellës gjalpë 1 gotë e çajit vaj luledielli 2 gota të çajit miell misër 4 gota të çajit miell 1 filxhan sheqer…

Gurabije me çokollatë

Përbërësit 1 ve 100 gr gjalpë e shkrirë ose margarin 1 gotë të çajit vaj vegjetal 1 gotë të çajit dhe shtesë 1 lugë gjellës pluhur sheqer 1 gotë të çajit kokos 1 gotë të çajit çokollatë 2.5 lugë të…

Profiterol

Përbërësit 1 filxhan ujë 75 gram gjalpë Një majë kripë 1 gotë të çajit miell 1 lugë çajit Pluhur pjekje 4 për krem vezë 1 pako për krem Hapat E vendosim ujin në zjarr, pasi që të vlon i shtojmë…

Pan kek

Përbërësit 2 vezë 2 gota të ujit qumesht te fresket 3 lugë të gjellës sheqer 4 lugë të gjellës vaj vegjetal 2-2.5 gota miell 1 pako Pluhur pjekje 1 pako vanilje Hapat Vezët dhe sheqerin i përziejmë me mikser elektrik.…

Pogaçe super të shpejta

Përbërësit 3 pako Pluhur pjekje 2 gotë të çajit jogurt 1 gotë të çajit vaj 1 lugë të gjellës kripë miell Hapat Të gjithë përbërësit përzieni në një enë. Djathë, apo ndonjë përbërës tjetër që keni në shtëpi mund ta…

Pallaqinka

Përbërësit 3 vezë 1,5 gotë të çajit qumësht lugë të gjellës sheqer gjysmë luge kripë 3 lugë të gjellës vaj ose margarin 1 gotë e çajit miell Hapat Përzieni të gjithë glazurën mirë. E vendosni në një fërtere e cila…

Bukën bajat, bëje të shijëjshme!

Përbërësit pak ketchup pak Suxhuk pak kackavall Hapat Bukën e preni në formën e dëshiruar I vendosëni përbërësit 5 – 10 minuta pjekje iu duhet Ju bëftë mirë

Ilaç kundër kollitjës

Përbërësit 500 gr mjaltë gështenje 2 copa xhenxhefil 2 copa limon 4-5 copa kanellë 1 lugë e gjellës Biber i zi Hapat Xhenxhefilin dhe limonin e pastrojmë mirë. Limonët i premë dhe i vendosim në kavanoz, i shtojmë copa të…

Sallatë peshku me 100 kalori!

Përbërësit 1 lugë e gjellës peshk ton 2 lugë e gjellës miser lugë e gjellës uthull lugë e gjellës limon 5 fleta lule lakër Hapat Peshkun Ton e përziejmë mirë me përbërësit e tjerë. Ju bëftë mirë!

Gurabija me kripë

Përbërësit 1 gotë të ujit vaj 125 gr gjalpë 1 lugë të gjellës uthull 1 lugë të gjellës kripë 1 lugë të gjellës sheqer gjysmë gotë të çajit susam gjysmë gotë të çajit Fara të zeza 1 pako Pluhur pjekje…

Limonadë shumë e shijshme

Përbërësit 1 portokall 2 copa limon 1 lugë të çajit acid citrik 1 gotë sheqer 2 litra ujë Hapat Limonin dhe portokallin një natë përpara vendoseni në frigorifer. Portokallin dhe limonin ndani në copa të vogla (përafërsisht 15 minuta) e…

Çorbë me brokoli

Përbërësit 2 copa kofshe pule gjysmë gote fide 1 copë kungull 1 copë brokoli Hapat Në një tenxhere zieni kofshën e pulës me ujë. Shtoni perimet. Pak para se te zihen perimet, shtoni fidet. Kofshën e pulës të zier ndani…

Hamburger për fëmijë në kushte shtëpiake

Përbërësit 250 gr mish 1 qepë 1 hudhër 1 vezë 2 lugë të gjellës miell majdonoz te fresket 1 lugë të gjellës biber i kuq 1/2 lugë të gjellës karbon 1/2 lugë të gjellës nane Biber i zi kripë Hapat…

Çipsa shtëpie super të shpejtë

Përbërësit 4 patate vaj Krip, piper Rigon pluhur djegës spec i kuq Hapat Qëroni patatet dhe pastroni mirë Patatet preni me një thikë ose me aparat të prerjes së patates Patatet vendosni në një enë, dhe shtoni përmbi vajin dhe…

Pogaçe me uthull

Përbërësit 1 gotë uje te ngrohte 1 gotë e çajit qumësht 1 gotë e çajit vaj vegjetal 1 pako maja 1.5 lugë të gjellës sheqer 1 lugë të gjellës Krip 2 lugë të gjellës uthull 4-5 gotë të ujit miell…

Pide praktike

Përbërësit 1 pako majë të thatë 1 gotë qumësht 2 gota uje te ngrohte mish i bluar Hapat Një sasi sa e shihni ju si të nevojshme miell dhe 1 lugë të gjellës kripë. Brumin e bëjmë të butë dhe…

Pilaf i larëm

Përbërësit 2 gota të ujit oriz 1 qepë 3-4 lugë vaj 1 lugë të gjellës gjalpë gjalpë 1 patate 2 karrota 1 tas bizele 2 speca 1 biber 1 nohut të zier 1 majë kripë uje te ngrohte Hapat Preni…

Sallata e Nohutit

Përbërësit 1 tas nohut të zier 1 domate 1 në sasi të vogël majdonoz te fresket 2-3 qepë 1 sasi të vogël koper 1 copë qepë të kuqe 4-5 të gjellës vaj ulliri gjysmë lëng limoni kripë SIPAS DËSHIRËS SHEGË…

Pogaçe super e lehtë

Përbërësit 2 gota qumësht të ngrohtë vaj ulliri filxhan 2 vezë 2 lugë të gjellës sheqer 1,5 lugë të gjellës kripë 5,5 gota të pijës miell 1 pako (11gr) majë të thatë Hapat Miellin, kripën, sheqerin dhe majën përzieni. Shtoni…

Waffel

Përbërësit 4 vezë 150 ml qumësht 80 ml sheqer 150 gr gjalpë e shkrirë ose margarin 1 pako vanilje Gjysmë Pluhur pjekje 250 gr miell ZBUKURIME SIPAS DËSHIRËS 1 banane 250 gr dredhëza Cokollatë ose recel PËRMBI sheqer pluhur karamel…

Byreku me patate

Përbërësit 5 copa petë 5 patate 1 qepë 1 lugë të gjellës salcë biber Krip vaj 1 te kuq te vezes Hapat I pjekim patatet. Pasi që të pjekën i ndrydhim me pirun. Tepsisë i qesim pak vaj. Qepët të…

Gurabija me çokollatë

Përbërësit 1 pako kakao 3 vezë 1 pako sheqer pluhur 1 pako vanilje 3 gota miell 3 gota të çajit qumësht 1 lugë e gjellës vaj PARA SE TI VENDOSNI NË FURRË MUND TI SHTONI COPËZA TE ÇOKOLLATËS Hapat Përzieni…

Ëmbëlsirë kungulli në qese furre

Përbërësit 2 kg kungull 3 gota sheqer pluhur Hapat Qërojeni kungullin ,ndani në madhësinë që dëshironi dhe futeni në qesën e furrës. Shtoni sheqer pluhurin përmbi dhe përziejeni mirë. Pas përzierjës mbylleni qesën mirë. Furrën ndizeni në 200 gradë celsius…

Lëng natyral për të humbur peshë!

Kjo është një recetë e lehtë, e efektshme dhe e shijshme. Përbërësit: 4 kivi ¼ lugë çaji me pluhur hudhre 2 mollë 1 dardhë 1 tufë nenexhik lëngu i 2 kokrrave limoni 5 gota me ujë Pergatitja: Hidhini të gjithë…

Receta e Kumpirit

Përbërësit 2 patate mesatare 1 pjatë mesatare garniturë keçap 5-6 copë turshi 1 majë kripe ullinjë sipas dëshirës sallame PËR TË BËRË KUMPIRIN MË TE SHIJSHËM 1 filxhan kackavall te grire 2 lugë gjalpë Hapat Pastroni mirë patatet të cilat…

Byrek i shpejtë

Përbërësit 4 copa petë 4 lugë të gjellës miell 1 gotë e çajit vaj 1 lugë e gjellës uthull rrushi kripë djathë i bardhë 1 te kuq te vezes (pak vaj) Hapat Së pari e përgatitni sosin. Miellin vendosni në…

Kek çokollade

Përbërësit 2 vezë 1 gotë të çajit sheqer 2 lugë të gjellës qumësht 1,5 gotë e ujit miell Pluhur pjekje 1 gotë të çajit kakao 1 lugë të gjellës vaj kanelle DUHET TA SPËRKATË KEKUN 2 gotë të ujit qumësht…

Katrorka kremoze me kokos

Përbërësit 280 gr fjolla tershere (kornflex tershere) 100 gr kokos 1 luge margarinë 100 ml qumësht 2 luge sheqer pluhur 2 luge pudinga vanilje 1 luge nisheste 1 l qumësht 120 gr sheqer 150 gr kokos 1 qese (10 gr)…

Gurabija me çokollatë

Përbërësit 100 gr gjalpë 100 gr çokollatë 75 gr sheqer pluhur 2 vezë 2 gota lajthi 1 pluhur pjekje 1,5 gota miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…