Gjejlan Pasoma
3067 Articles0 Comments

Peshk me karrota

Përbërësit 600 gr karrota 3 qepë 600-800 gr pershk Piper Vaj Majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatё me fasule jeshile

Pёrbёrёsit 450 gr fasule jeshile Vaj Kripё 1 lugё mustardё 1 lёng limoni Piper 1 gjysmё thelb hudhёr Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Tortë me mjedra

Përbërësit 200 gr krem pluhur 4 decilitra qumësht 2 paketime biskota 4 gota krem kosi 400 gr mjedra Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Tortë dardhash

Përbërësit 200 gr miell 4 lugë ujë 150 gr gjalpë Pak kripë 800 gr dardha 1 lëng limon 2 vezë 6 lugë sheqer 2 lugë krem kosi 100 gr lajthi 5 lugë ujë Hapat o i o i o i…

Krep

Pёrbёrёsit 2 vezë 1 lugë sheqer Pak kripe 0,5 decilitra qumësht 300 gr miell 200 gr çokollatë 100 gr sheqer 1 decilitër krem Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Krem i shpejtё

Pёrbёrёsit 3 tё bardha vezёsh 3 lugё sheqer 1 lugё pekmez kajsish Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Tortë me kajsi

Përbërësit 3 vezë 3 lugë sheqer 3 lugë miell 3 lugë griz 3 decilitra qumësht 3 gota ujë 500 gr kajsi 2 qese puding 8 lugë uje 1 qese krem pluhur 1 decilitër qumësht Vaj Hapat o i o i…

Sallatё me lulelakёr

Pёrbёrёsit  1 lulelakёr 2 gota vaj 1 lёng limoni 150 gr qepё 2 vezё Gjysmё tufe majdanoz Kripё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Tortë me qershi dhe kos

Përbërësit 4 vezë 4 gota sheqer 2 filxhan vaj 6 gota miell 1 qese pluhur pjekje 2 decilitra kos 500 gr komposto vishnjash Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Supë franceze

Përbërësit 45 gr gjalpë 4 lugë vaj 1 kg hudhër 1 lugë sheqer 30 gr miell 1,8 decilitra supë kubike Kripë Piper 8 copa bukë franceze Kaçkavall Hapat o i o i o i o i o i o i…

Bukë-Pite

Përbërësit 1 kg bukë 50 gr margarinë 2 domate 250 gr dajthë 4 vezë 1 lugë çaji mustardë Pak erëza 1 lugë çaji piper i kuq Piper i zi Kripë 4 decilitra qumësht Hapat o i o i o i…

Wafers me mollë

Përbërësit 750 gr sheqer 1 limon 1 filxhan ujë 1,5 kg mollë 1 paketim wafers Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Kek me çokollatë

Përbërësit 3 vezë 2 filxhan sheqer 6 lugë miell 1 filxhan arra 1 filxhan griz 1 filxhan vaj 1 qese pluhur pjekje 2 molla Për sos 100 gr çokollatë 50 ml qumësht 1 lugë sheqer Hapat o i o i…

Peizazh frutash

Përbërësit Për kore 5 vezë 5 lugë sheqer 200 gr miell 1 qese pluhur pjekje 100 gr çokollatë 1 decilitër vaj 1 decilitër qumësht Për krem 3 qese puding luleshtrydhe 1 litër qumësht 10 lugë sheqer 250 gr gjalpë Fruta…

Çorbë peshku

Përbërësit 1 qepë 2 thelpinj hudhër 400 gr misër 1 qese erëza për peshk 1 fletë dafine 300 gr peshk Kripë Piper Vaj Feta limoni Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Pite me kajmak dhe kungull të njomë

Përbërësit 5 kunguj të njomë 3 vezë 150 gr kajmak 1 kërceşş presh Perime të përziera Pak piper Kripë Vaj 500 gr petë për byrek 2,5 decilitra qumësht Hapat o i o i o i o i o i o…

Kuba bananesh

Përbërësit Për korën 3 vezë 3 lugë sheqer 3 lugë miell Për krem 5 decilitra qumësht 100 gr sheqer 1 qese puding vanilje 6 fletë xhelatinë 2 decilitra krem 6 banane Hapat o i o i o i o i…

Topa molle

Përbërësit 1 kg mollë 500 gr sheqer 2 lugë lëng portokalli 50 gr arra Sheqer Kristal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Byrek me qershi

Përbërësit 400 gr miell 200 gr yndyrë 2 të verdha vezësh 2 lugë sheqer 2 decilitra qumësht 500 gr kompota vishnjesh 50 gr thërrime buke 50 gr griz 100 gr sheqer 100 gr sheqer pluhur Margarinë për lyerje Hapat o…

Byrek me mollë

Përbërësit Për koren 500 gr yndyrë 6 lugë sheqer 2 vezë 2 decilitra kos 1 kg miell Margarinë Për mbushjën 1 kg mollë 6 lugë sheqer 250 gr arra 3 lugë griz 100 gr sheqer pluhur Hapat o i o…

Torte me kumbulla

Përbërësit 200 gr margarinë 100 gr sheqer vaniljë 4 të verdha vezësh 400 gr miell 800 gr kumbulla 300 gr sheqer 6 të bardha vezësh Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Çorbë me griz

Përbërësit 3 lugë vaj 4 lugë oriz 2 thelpinj hudhre 1 lugë perime të përziera Piper Kripë 8 decilitra ujë Kube buke të thekura Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Pite me makarona dhe me mish

Përbërësit 0,5 kg mish viçi 1 qepë 200 gr gjalpë ose margarinë 3 domate Kripë Piper 0,5 kg makarona 300 gr kaçkavall të grirë 3 vezë 1 filxhan thërrime buke Salcë beshamel Rigon Hapat o i o i o i…

Role me banane

Përbërësit Për koren 4 vezë 4 lugë sheqer 2 lugë miell 4 lugë arra 1 pluhur pjekje 1 lugë kakao Margarinë Për mbushjën 8 decilitra qumësht 5 lugë sheqer 2 puding vanilje 100 gr çokollatë 250 gr margarinë 100 gr…

Torte me kivi

Përbërësit Për koren 5 vezë 5 lugë sheqer 5 lugë miell 1 pluhur pjekje 2 lugë kakao 1 decilitër vaj 1 decilitër qumësht Për mbushjën 6 decilitra qumësht 6 lugë miell 6 lugë sheqer 2 sheqer vanilje 200 gr margarinë…

Torte me molla dhe krem

Përbërësit 1 kg molla të tharta 4 vezë 4 gota sheqer 2 gota vaj 4 gota miell 1 qese pluhur për krem 1 decilitër qumësht Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Torte me luleshtrydhe dhe krem të bardhë

Përbërësit Për korën 3 të bardhat e vezës 3 lugë sheqer 3 lugë miell Për mbushjën me luleshtrydhe 3 qese salcë për ëmbëlsira 2 decilitra lëng luleshtrydhe 500 gr luleshtrydhe 4 lugë sheqer Për kremin e bardhë 2 vezë 3…

Pite me sallame

Përbërësit 300 gr djathë 2 të verdha vezësh Kripë Piper 300 gr sallamë 400 gr peta për pite 30 gr gjalpë 150 gr marule 100 gr përshutë Kaçkavall Hapat o i o i o i o i o i o…

Peshk në mënyrë Italiane

Pёrbёrёsit 1 qepё 200 gr domate tё vogla 1 kg fileto peshku 2 lugё koper 2 lugё thёrrime buke 1 tufё majdanoz Vaj Kripё Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Supë me presh dhe patate

Përbërësit 600 gr patate 2 kërcell presh 1 litrë supë kubike 2 lugë salcë kosi Kripë Piper Vaj Majdanoz Hapat Patatet lahen, qërohen dhe priten në kube, preshi pastrohet nga gjethet jeshile dhe pritet imët në rrathë Në një tenxhere…

Mёlçi viçi me qepё

Pёrbёrёsit 600 gr mёlçi viçi 150 gr qepё 1 decilitёr vaj Kripё Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Peshk me domate

 Pёrbёrёsit  1 kg fileo peshku 2 qepё 1 thel hudhёr 300 gr pastё domatesh 600 gr domate tё freskёta Vaj Kripё Piper Perime tё thata 1 lugё uthull Majdanoz Hapat o i o i o i o i o i…

Pite me ton

Pёrbёrёsit 1 konserv ton 1 petё pёr pite 4 vezё Kripё Piper 4-5 lugё ajvar 2 decilitra krem kosi 1 e verdhё veze Fara susami 1 margarinё Hapat o i o i o i o i o i o i…

Çorbë me toptha majdanozi

Përbërësit 1 qepë 300 gr mish pule 1 karrotë 30 gr miell 2 litra supë kubike 1 gjeth dafine Piper Kripë 1 tufë majdanoz 50 gr thërrime buke 1 vezë 30 gr gjalpë Hapat o i o i o i…

Krep me bajame

Përbërësit 300 gr miell Pak kripë 1 lugë sheqer 2 vezë 0,5 decilitra vaj 5 decilitra qumësht 50 gr bajame të copëtuara Mjaltë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Bukë- Simite

Përbërësit 3 vezë 250 gr djathë 2 decilitër salcë djathi Gjysmë luge miell 6 decilitra qumësht Kripë 1 gotë vaj 1 copë bukë bajat 200 gr përshutë Pak majdanoz Hapat o i o i o i o i o i…

Supë domatesh me kaçkavall

Përbërësit 1 litër supë kubike 4 domate 40 gr gjalpë 40 gr kaçkavall Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pite me perime

Përbërësit 3 karrota 1 selino 2 patate 500 gr petë për pite 80 gr kërpudha 2 qepë 2 decilitra vaj 5 vezë 1 decilitër krem kosi 80 gr djathë 50 gr krem Pak erëza 0,5 decilitra qumësht Gjysmë tufe majdanoz…

Krepe frënge me limon

Përbërësit 150 gr miell Veze 2,5 decilitra qumësht Pak vaj Kripë Për salcë 60 gr sheqer 60 gr gjalpë 1,2 decilitra lëng portokalli 1 lëng limoni 2 lugë liker me aromë portokalli Fletë bajamesh për dekorim Hapat o i o…

Çorbë e tharët

Përbërësit 4 lugë vaj 1 qepë 1 lugë gjelle miell Gjysmë luge piper i kuq 1 limon 4 vezë Kripë Gjysmë tufe majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pite me fasule të gjelbër

Përbërësit 500 gr brumë i ngrirë 5 kokra qepë të kuqe 1 pjesë gjalpë 250 gr fasule jeshile Kripë Piper Erëza 200 gr djathë 1 vezë Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Kulla krepesh me çokollatë

Përbërësit 2,5 decilitra qumësht 150 gr miell Vezë 40 gr sheqer 60 gr gjalpë Pak vaj 200 gr çokollatë 3 deciltra krem kosi 2 shega Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Gjoks pule me bajame

Përbërësit 800 gr gjoks pule 3 lugë rozmarinë 100 gr bajame të bluara 2 të bardha vezësh Kripë Piper i zi Gjethe marule Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krep të mbushura me krem dhe fruta

Përbërësit 150 gr miell Vezë 2,5 decilitra qumësht Pak vaj Kripë 2 pjeshka 1 decilitër krem 100 gr çokollatë 300 gr mjedra Çokollatë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pite fizarmonikë

Përbërësit 500 gr petë për pite 0,5 decilitra kos 2 decilitra krem kosi 4 vezë Vaj Kripë Fara susami Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Çorbë pule me perime

Përbërësit 3 krahë mish pule 2 karrota 2 patate 1 qepë 2 lugë bizele 1 decilitër vaj 1 decilitër lëng domatesh 2 të verdha vezësh 2 lugë salcë kosi 1 limon Kripë Hapat o i o i o i o…

Shportëza

Përbërësit 2 vezë 300 gr miell 5 decilitra qumësht 0,5 decilitra vaj Pak kripë Pak sheqer vanilje Gjysmë limoni 2 portokalla 4 kivi 2 banane 3 lugë mjaltë 250 gr kube të konservuara Vaj për tiganisje Hapat o i o…

Krep me çokollatë

Përbërësit 150 gr miell Vezë Pak vaj 2,5 decilitra qumësht 2 lugë sheqer Kripë Ekstrakt vanilje 30 gr miell kokosi Çokollatë Krem pluhur çokollatë Çokollatë e lëngshme Hapat o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me patate

Përbërësit 1 kg patate 2,5 decilitra vaj 4 thelpinj hudhre Kripë Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Çorbë me lulelakër

Përbërësit 1 kokë lulelakër 1 lugë vaj 1 lugë miell 1 litër supë 1 vezë 1 lugë salcë kosi Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pite franceze

Përbërësit 200 gr miell Gjysmë luge çaji kripë 100 gr gjalpë 5 lugë ujë të ftohtë 1 copë gjalpë Pak miell për vajosje të tepsisë 100 gr përshutë 150 gr mish 2 vezë 250 gr krem kosi Pak piper i…

Shish pule

Përbërësit 300 gr mish pule 3 mëlçi pule 100 gr përshutë Qepë të reja Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Qofte Greke

Përbërësit 100 gr qepë Vaj 400 gr mish të grirë 1 lugë pastë domatesh 1 vezë Gjysmë tufe majdanoz Gjysme tufe erëza Kripë Piper Thërrime buke Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Kaqika

Përbërësit 4 këmbë pule 10 ullinj jeshil 2 qepë 1 thel hudhër 2 lugë kerri Kripë Perime të përziera Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Byrek me mish

Përbërësit 1 kg mish i grirë Pak vaj 4 qepë 4 kërcje presh 3 lugë sheqer ngjyrë kafe Kripë Piper 1 lugë gjelle trumzë 1 lugë gjelle borzilok 1 pako peta të gatshme 2 lugë mustardë Hapat o i o…

Fileto peshku me kërpudha

Përbërësit 800 gr peshk 40 gr miell Pak miell 300-400 gr kërpudha marinuara të prera në feta 2 decilitra krem neutral 1 tufë majdanoz Kripë Piper Perime të thata Hapat o i o i o i o i o i…

Sallatë me kunguj të zier

Përbërësit 1 kg kunguj të njomë Kripë Piper 3 thelpinj hudhër 1 tufë majdanoz Uthëll Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Krem- supë spinaqi

Përbërësit 200 gr spinaq 1 qepë 3 thelb hudhër 1 lugë gjalpë 7-8 decilitra supë 2 decilitra qumësht Miell Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Krem çorbë me kërpudha

Përbërësit 300 gr kërpudha 100 gr gjalpë 3 lugë miell 5 decilitra qumësht 5 decilitra ujë 1 decilitër supë Kripë Piper 1 vezë 2 lugë salcë kosi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Toptha të ëmbël

Përbërësit 50 gr gjalpë 250 gr miell të butë Kripë 100 gr sheqer Lëvore limoni 2 vezë 50 ml qumësht Pak pluhur pjekje Vaj Sheqer- për ti rrotullosur Hapat o i o i o i o i o i o…

Filetë viçi me hudhër

Përbërësit 600 gr filetë viçi 2 decilitra vaj Kripë Piper Miell 2 thelpinj hudhre 1 tufë majdanoz 2 lugë pastë domatesh Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me selino

Përbërësit 400 gr selino Kripë 1 lëng limoni 2 decilitra krem kosi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pulë me oriz

Përbërësit 300 gr fileto pule 1 qepë 250 gr perime të përziera Pak kerri Kripë Piper Perime të përziera 250 gr oriz Majdanoz Pak piper i kuq Hapat o i o i o i o i o i o i…

Troftë me kajmak

Përbërësit 4 trofta Miell misri Limon 4 lugë kajmak Kripë Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Biftek Mediterani

Përbërësit 300 gr biftek viçi 150 gr domate të vogla 50 gr ullinj të zinj Pak borzilok Kripë Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Fileto Parisi

Përbërësit 4 fileto viçi 2 vezë 1 filxhan qumësht Miell Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Bërxolla

Përbërësit 4 bërxolla viçi 4 kokë qepë të kuqe Vaj Kripë Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Supë selinoje

Përbërësit 1 rrënjë selino 1 lugë oriz 40 gr gjalpë 2 lugë miell 1 vezë 2 lugë krem kosi Kripë Piper Parmixhan Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Çorbë nga kungulli i njomë

Përbërësit 2 kunguj të njomë 1 lugë gjelle vaj 1 lugë gjelle miell Gjysmë tufe erëza 1 e verdhë veze 2 lugë salcë kosi Lëng limoni Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Paelja

Përbërësit 1 qepë 2 thelpinj hudhre 3 karrota 1 filxhan oriz 1 filxhan bizele 1 lugë piper i kuq 3 lugë pastë domatesh Vaj Kripë Piper Majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i…

Pashtetë Fasulje

Përbërësit 400 gr fasule e konservuar 3 thelpinj hudhër 1 lugë rozmarinë 3 lugë vaj Lëng limoni Kripë Piper Ullinj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Patate të thekura

Përbërësit 750 gr patate 90 gr gjalpë Kripë Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Spinaq i pjekur me krem kosi

Përbërësit 750 gr spinaq i ngrirë 125 ml krem kosi 1-2 lugë parmixhan 2 thelpinj hudhër Kripë Piper Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sheqerpare

Përbërësit 125 gr margarinë 2 vezë 1 gotë çaji bollgur 1 gotë çaji sheqer pluhur 1 vanilje 1 pluhur pjekje 3 gota miell Për shërbet 3 gota sheqer 3 gota ujë 1 copë limon Hapat o i o i o…

Çorbë qepe

Përbërësit 200 gr qepë 40 gr gjalpë 1 lugë gjelle miell 3 lugë salcë kosi Kripë Piper Parmixhan Kube buke të skuqur Pak majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Petulla me djathë

Përbërësit 3 decilitra ujë 60 gr gjalpë 125 gr miell 2 të verdha vezësh 2 vezë të tëra 125 gr djathë Kripë Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Makarona me ton

Përbërësit 1 qepë 1 thelb hudhër 2 konserva me ton 500 gr domate të pastruara 1 decilitër krem kosi 500 gr makarona Majdanoz të copëtuar Kripë Piper Hapat o i o i o i o i o i o i…

Perime të thekura

Përbërësit 1 qepë 1 piper i kuq 2 karrota 2 patate 1 rrënje selino Kripë Piper 60 gr krekër të kripura 40 gr gjalpë Majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Qofte djathi

Përbërësit 200 gr djathë 80 gr thërrime buke 30 gr djathë parmixhan 2 vezë Kripë Biber Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Kube me kadaif

Përbërësit 1 litër qumësht 1 gotë sheqer 2,5 lugë nisheste gruri 2 lugë miell 1 krem shllag 1 kuti krem 1 vanilje Për pjesën me kadaif 1 kadaif Hapat o i o i o i o i o i o…

Kek me fruta

Përbërësit 2 gota qumësht 2 shllag krem 1 kuti biskota 15 luleshtrydhe 2 banane 4 kajsi 1 sheqer vanilje 1 filxhan copëza çokollate Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Qofte patatesh

Përbërësit 600 gr patate 1 qepë e vogël 1 vezë 1 lugë miell Pak vaj Kripë Biber Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Bizele të skuqura

Përbërësit 1 qepë e vogël 400 gr bizele Vaj Kripë Perimë të përziera Pak sodë për pjekje 1 lugë miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Patate të ziera

Përbërësit 1 kg patate 2 qepë mesatare Kripë Biber i zi Spec i kuq Vaj Hapat Lajini patatet dhe vloni në ujë të kripur, sapo të zihen edhe pse të ngrohta, priten në rrathë Më parë në vaj kemi skuqur…

Oriz me perime

Përbërësit 300 gr oriz 4 lugë vaj Kripë Perimet të përziera 1 vezë e zier Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Karrota të skuqura

Përbërësit 600 gr karrota 1 kokë qepë e vogël Vaj 1 lugë miell Kripë Perime të përziera Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Kek me kakao

Përbërësit 1 gotë sheqer 3 vezë 1 gotë vaj vegjetal 1 gotë jogurt 2 pluhur pjekje 1 vanilje 25 gr kakao 2 gota miell Përmbi Çokollatë të zezë Kokos Hapat o i o i o i o i o i…

Kajmakpare

Përbërësit 1 kajmak 1 gotë vaj vegjetal 1 pluhur pjekje 1 vanilje 4 gota miell Për sherbet 3 gota ujë 3 gota sheqer Gjysmë lëng limoni Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Magnolia me luleshtrydhe

Përbërësit 1 litër qumësht 2 vezë 2 lugë nisheste 3 lugë miell 1 gotë sheqer 1 vanilje 200 ml krem Për ta zbukuruar Luleshtrydhe 1 biskota Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Gurabija me sherbet

Përbërësit 1 vezë 1 gotë çaji vaj vegjetal 1 gotë çaji sheqer 125 gr margarinë 4 lugë kakao 1 pluhur pjekje 1 vanilje 3 gota miell Për sherbet 2 gota çaji ujë 2 gota çaji sheqer Hapat o i o…

Biskota të shpejtë

Përbërësit 3 pako biskota 1 krem shllag 1 gotë qumësht Për ta lyer 1 tas qumësht 1 tas kokos Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Gurabija me nisheste

Përbërësit 200 gr margarinë 1 vezë 1 gotë sheqer pluhur 1 lugë vaj vegjetal 1 pluhur pjekje 1 vanilje 4 gota nisheste Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Keka të vogël

Përbërësit Për torte 2 vezë 1 gotë çaji sheqer 1 gotë çaji vaj vegjetal 1 gotë çaji qumësht 3 gota çaji miell 2 lugë kakao 1 pluhur pjekje Për ta lagur ½ gota çaji qumësht Përmbi 1 puding 2 banane…

Pogaçe me nisheste gruri

Përbërësit 1 majë 2 gota qumësht i vkaët 1 gotë vaj vegjetal 2 lugë sheqer 1 veze 1,5 lugë kripë 1 gotë nisheste misir 6 gota miell Përmbi Susam Hapat o i o i o i o i o i…

Revani

Përbërësit 3 vezë 1 gotë sheqer 1 gotë vaj vegjetal 1 gotë jogurt 1 gotë bollgur 1,5 gotë miell 1 vanilje 1 pluhur pjekje 1 lëvore limoni Për sherbet 3 gota sheqer 3,5 gota ujë Pak lëng limoni Hapat o…

Kek me sos

Përbërësit Për kek 4 vezë 1,5 gota sheqer 1 gotë qumësht Gjysmë gote vaj vegjetal 1 pluhur pjekje 1 vanilje 3 lugë kakao 2 gota miell Për sos 1 krem 1 gotë qumësht Gjysmë gote vaj vegjetal Gjysmë gote sheqer…

Sheqerpare

Përbërësit 1 margarinë 2 vezë 1 vanilje 1 pluhur pjekje 5 lugë sheqer pluhur 3 gota miell Për shërbet 4 gota sheqer 5 gota ujë Gjysmë limoni Hapat o i o i o i o i o i o i…

Byrek samsa

Përbërësit 500 gr miell 200 ml ujë 1 lugë çaji kripë 50 gr gjalpë Përbërësit e brendshëm Djathë Majdanoz Hapat Miellin vendosni në një enë, në midis të enës ia vendosni ujin, kripën dhe gjalpin e shkrirë E përzieni mirë…

Simit- Pogaçe

Përbërësit Për brum 2 gota qumësht ½ majë 1,5 lugë sheqer pluhur 1 lugë kripë 1 gotë vaj vegjetal 2 vezë Miell Përbërësit e brendshëm Djathë Përmbi Susam Hapat o i o i o i o i o i o…

Pilav i përzier

Përbërësit 2 gota oriz 1,5 gota ujë të vakët 1 lugë gjalpë 2 lugë vaj vegjetal 2 lugë lajthi, 1 gotë çaji fëstëk 1 lugë çaji rrushë të thatë Biber i zi Kripë Hapat o i o i o i…