Gjejlan Pasoma
3067 Articles0 Comments

Akullore frutash

Pёrbёrёsit 1 pjeshkё 2 kivi 3/ 4 gota luleshtrydhe ½ gotё boronicё 1,5 gota rrush 1 lёng limoni Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Kube çokollate me banane

Pёrbёrёsit Pёr koren 200 gr biskota 150 gr margarinё Pёr mbushjёn e parё 7,5 decilitra qumёsht 70 gr nisheste 6 lugё sheqer 100 gr cokollatё e zezё 2 lugё kakao Pёr mbushjёn e dytё 7,5 decilitra qumёsht 70 gr nisheste…

Bukё bajat

Pёrbёrёsit 1 bukё 6 copa hudhёr 100 gr gjalpё 1 gotё kackavall i grirё 1 gotё djathё cheddar Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Akullore me mjedra

Pёrbёrёsit 500 gr mjedra 1 gotё ujё ½ gota sheqer 1 lёng limoni Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Molla tё mbushura

Pёrbёrёsit 5 mollё Gjysmё lёng limoni 4 biskota 2 lugё sheqer 2 lugё rrush tё thatё Pak kanellё 4 lugё recel kajsi 2 lugё arra tё copёtuar Hapat o i o i o i o i o i o i…

Pastё me kumbulla

Pёrbёrёsit 1 kg patate 50 gr margarinё Pak kripё 1 vezё 150 gr miell 150 gr griz 1 kg kumbulla Pak vaj 200 gr thёrrime buke 100 gr sheqer Hapat o i o i o i o i o i…

Tartu me kumbulla

Pёrbёrёsit 100 gr miell 1 luge sheqer 150 gr gjalpё 50 gr arra 50 ml ujё 600 gr kumbulla 120 gr sheqer Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pite me arra

Pёrbёrёsit 300 gr miell 300 gr gjalpё 450 gr sheqer 6 vezё 3 lugё arra 300 gr thёrrime buke 100 gr bajame e gatuar 1 sheqer vanilje Sheqer pluhur Hapat Brumi bёhet nga mielli, gjalpi dhe 150 gr sheqer, ndahet…

Tortё me çokollatё dhe luleshtrydhe

Pёrbёrёsit 300 gr coikollatё 200 gr gjalpё 3 vezё 200 gr sheqer 80 gr miell 50 gr lajthi tё grimcuara 200 gr cokollatё 300 gr manaferra 1 qese krem pluhur 1 decilitёr qumёsht Margarinё pёr lyerje Hapat o i o…

Pite me molla

Pёrbёrёsit 500 gr mollё 50 gr rrush 320 gr miell 120 gr gjalpё ose margarinё 1 vezё Pak kripё 2 lugё qumёsht Limon 5-6 lugё sheqer 1 sheqer vanilje Hapat Mollёt lahen dhe copёtohen nё rrathё njё gisht tё trasha,…

Kuglof me vishnje

Pёrbёrёsit 400 gr miell 30 gr majё 1,5 decilitra qumёsht 5 lugё sheqer 200 gr gjalpё 2 tё verdha vezёsh 200 gr komposto vishnjash 1 lugё sheqer pluhur Vaj pёr lyerje Hapat o i o i o i o i…

Shporta me mollё

Pёrbёrёsit Pёr shportat 450 gr miell 1 qese pluhur pjekje 200 gr margarinё 150 gr sheqer pluhur 2 vezё Pёr mbushjёn 1 kg mollё 5 lugё sheqer 100 gr rrush i thatё Pak kanellё Hapat o i o i o…

Makarona me mish tuna

Pёrbёrёsit 400 gr makarona 300 gr mish tuna 150 gr kungull 6 copё domate Katёr fije borzilok 2 kokrra qepё 2 thelba hudhёr 2 lugё vaj vegjetal 2 lugё salcё domate 4 lugё djathё Kripё Piper origano Hapat o i…

Tortё pa vezё dhe qumёsht

Pёrbёrёsit 1 kg mollё tё tharta 2 gota vaj 4 gota sheqer 2 lugё sodё buke Pak kanellё 4 gota miell Vaj pёr lyerje 1 filxhan arra tё copёtuara Hapat o i o i o i o i o i…

Kek me banane

Pёrbёrёsit 70 gr gjalpё 4 lugё sheqer 2 vezё 4 banane 1 qese pluhur pjekje Pak kripё 100 gr cokollate 250 gr miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Role me vishnje

Pёrbёrёsit Pёr koren 4 vezё 4 lugё sheqer 2 lugё miell 1 qese pluhur pjekje Pёr mbushjёn 1 qese pudding mjedrash 3 decilitra quёmsht 4 lugё sheqer 400 gr komposto vishnjash Hapat o i o i o i o i…

Biskota me mjedra

Pёrbёrёsit Pёr brumin 250 gr gjalpё 50 gr sheqer 1 qese sheqer vanilje Pak kore e limonit 2 lugё krem kosi 350 gr miell 8 lugё bajame tё grimcuara Pёr kremin 200 gr cokollatё 100 gr mjedra 1 lugё cjai…

Freski frutash

Pёrbёrёsit Pёr koren 300 gr biskota 150 gr margarinё 1 decilitёr lёng portokalli Pёr kremin 500 gr krem djathё I pa kripur 2 lugё krem kosi 150 gr pluhur qumёshti 3 qese sheqer vanilje 3 lugё sheqeri pluhur 3 qese…

Makarona me bizele

Pёrbёrёsit 300 gr makarona 500 gr bizele 3 lugё vaj 1 kokёr qepё Njё lugё miell Majdanoz Erёza 1 spec i kuq 1 karrotё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Shporta me mandarina

Pёrbёrёsit Pёr brumin 100 gr miell 100 gr gruri 100 gr gjalpё 1 lugё kakao 3 lugё sheqer 1 vezё Vaj pёr lyerje Pёr mbushjёn 3 mandarina 100 gr sheqer 1 decilitёr ujё 120 ml krem kosi 1 qese sheqer…

Biskota me fёstёk dhe limon

Pёrbёrёsit 200 gr miell 1 vezё 125 gr gjalpё 2 lugё sheqer pluhur 1 lugё caji limon 1 lugё caji lёng limoni 30 gr fёstёk tё copёtuar Vaj pёr lyerje Hapat o i o i o i o i o…

Tortё ananasi

Pёrbёrёsit Pёr kore 4 vezё 4 lugё sheqer 2 lugё miell 1 lugё griz 1 qese pluhur pёr pjekje 4 lugё arra tё grimcuara Pёr kremin 100 gr sheqer 80 gr nisheste 2 decilitra lёng ananasi 2 decilitra krem kosi…

Pite me reçel kajsish

Pёrbёrёsit 200 gr margarinё 480 gr miell Gjysmё qese pluhur pjekje Kripё 200 gr sheqer 2 vezё 1 grusht arra tё grimcuara 2 decilitra qumёsht Limon Recel kajsish Sheqer pluhur pёr pluhurosje Hapat Nga margarina e shkrirё, mielli dhe pёrzierja…

Makarona me mish tё bluar

Pёrbёrёsit 400 gr makarona 350 gr mish i bluar 4 lugё vaj vegjetal 2 domate 1 qepё 1 thelb hudhёr Kripё piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Byrek i zbraztё

Pёrbёrёsit 2 decilitra ujё 3-4 lugё margarinё Kripё 500 gr petё pёr pite Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Tortё me krem dhe me banane

Pёrbёrёsit Pёr koren 250 gr miell 150 gr margarinё 3 lugё sheqer 2 tё verdha vezёsh Gjysmё  filxhani kem kosi Gjysmё qese pluhur pjekje Pёr kremin 5 decilitra krem 3 lugё sheqer pluhur 2 banane 1 lugё lёng limoni 1…

Tortё grizi dhe me luleshtrydhe

Pёrbёrёsit 5 decilitra qumёsht 1 shkop vanilje 100 gr griz gruri Pak kanellё 150 gr sheqer 50 gr gjalpё 2 vezё 4 lugё bajame tё grimcuara Pёr salcё 200 gr luleshtrydhe 50 gr sheqer 1 filxhan me ujё Hapat o…

Sallatё me makarona

Pёrbёrёsit 250 gr makarona 100 gr pёrshutё 3 tranguj turshi 1 kokёr qepё Kripё Piper Vaj vegjetal majdanoz Hapat Makaronat e imta zihen nё ujё tё kriposur duke i hedhur fijet nё mёnyrё graduale Makaronat kullohen nga uji i nxehtё…

Luleshtrydhe me çokollatё

Pёrbёrёsit 15-20 luleshtrydhe Cokollatё Lajthi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Makarona me gullash

Pёrbёrёsit 300 gr makarona 600 gr mish vici 200 gr domate 2 kokra qepё 2 thelba hudhre 2 lugё piper i kuq 4 lugё vaj Kripё Piper Hapat o i o i o i o i o i o i…

Tortё me mjaltё dhe me dardha

Pёrbёrёsit Pёr kore 250 gr miell 100 gr mjaltё 125 gr gjalpё 1 vezё Pёr krem 6 dardha 2,5 decilitra ujё 2 lugё sheqer 3 vezё 150 gr mjaltё 100 gr bajame 100 gr miell 1 lugё bajame Hapat o…

Tortё me krem dhe me kivi

Pёrbёrёsit Pёr koren 2 tё bardha vezёsh 4 lugё ujё tё ftohtё 1 qese sheqer vanilje 200 gr sheqer 1 lugё uthull 1,5 lugё niseshte Pёr kremin 2 decilitra krem kosi 2 lugё sheqer pluhur 4 kivi Hapat o i…

Sarma

Pёrbёrёsit 5 kёrcej presh 250 gr kёrpudha 150 gr speca tё kuqe 200 gr misёr Erёza tё thata 200 gr petё pёr byrek Pak salcё domatesh kripё Hapat o i o i o i o i o i o i…

Makarona napoletane

Pёrbёrёsit 350 gr makarona 200 gr domate tё prera 1 tufё gjethesh majdanoz 2 lugё origano 100 gr djathё kackavall 1 lugё vaj vegjetal Gjysmё luge piper Vaj kripё Hapat o i o i o i o i o i…

Tortё me kube mollёsh

Pёrbёrёsit 3 vezё 1 lugё ujё tё ngrohtё 2 gota sheqer Gjysmё qese pluhur pjekje 2 gota miell 1 filxhan vaj 0,5 kg mollё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Tortё ananasi

Pёrbёrёsit Pёr koren 4 vezё 4 lugё sheqer 2 lugё miell 1 lugё griz 1 qese pluhur pёr pjekje 4 lugё arra tё grimcuara Pёr kremin 100 gr sheqer 80 gr nisheste 2 decilitra lёng ananasi 2 decilitra krem kosi…

Keka me kivi

Pёrbёrёsit 400 gr kivi 4 vezё 4 lugё sheqer 2 lugё vaj 4 lugё miell 2 lugё kos 1 qese pluhur pjekje 1 qese sheqer vanilje 1 lugё cjai kanellё 4 lugё bajame tё grimcuara Hapat o i o i…

Pite soje

Pёrbёrёsit 1 kokё qepё e kuqe 1 kёrcell presh Vaj 450 gr kёrpudha 120 gr lёvore soje Pak djathё 2 thelpinj hudhre Kripё Pipёr Rigon 500 gr petё pёr pite Pak ujё tё tharёt Hapat o i o i o…

Makarona me kёrpudha

Pёrbёrёsit 500 gr makarona 2 tufa presh 250 gr kёrpudha 2,5 decilitra ajkё 2 kokrra qepё 3 thelba hudhre 2 lugё gjalpё 4 lugё djathё kackavall Kripё piper Hapat o i o i o i o i o i o…

Pite me patate

Pёrbёrёsit 1 kg patate 3 kokё qepё Pak kripё Piper Vaj 500 gr yndyrё 800 gr petё pёr pite Pёr salcёn 2,5 decilitra ujё 1 lugё caji vaj kripё Hapat Patatja e qёruar grihet nerende, qepa pritet imёt shtohet pak…

Role me mjedra

Pёrbёrёsit Pёr kore 4 vezё 2 lugё miell 1 qese pluhur pjekje 1 lugё kakao Pёr mbushjёn 2 pudig qese vanilje 5 decilitra ujё 4 lugё sheqer 1 qese me krem pluhur 1 decilitёr qumёsht 200 gr mjedra Hapat o…

Sallatё me lakёr tё kuqe

Pёrbёrёsit 1 lakёr tё kuqe 1 gotё jogurt Hudhёr Limon Kripё arra Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pastё me pjeshkё

Pёrbёrёsit Pёr brumin 250 gr miell 2 lugё sheqer 1 vezё 125 gr gjalpё Pёr salcё 200 gr marmelatё kajsish 1 kg pjeshkё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sufle me luleshtrydhe

Pёrbёrёsit 2 vezё 5 lugё sheqer 2 lugё miell 200 gr luleshtrydhe 1 decilitёr lёng luleshtrydhe 1 decilitёr ujё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Torte tё vogla me vishnje

Pёrbёrёsit 1,5 decilitra lёng vishnjash 2 lugё niseshte 400 gr komposto vishnjash 2 vezё 4 lugё sheqer 50 gr griz 1 qese sheqer vanilje 50 gr margarinё 50 gr bajame Hapat o i o i o i o i o…

Pite me lakra

Pёrbёrёsit 1,5 kg lakёr 8 lugё arra tё grimcuara 1 filxhan vaj Pak vaj pёr petё 1 lugё caji piper i kuq Piper i zi Kripё Majdanoz 500 gr petё pёr pite 1,5 decilitra ujё mineral Hapat o i o…

Smoothie energjike

Perberesit 1 banane 200 ml qumёёsht 1 lugё boronicё 1 lugё çaji kanellё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Kek portokalli

Pёrbёrёsit Pёr koren 250 gr miell 125 gr margarinё 1 vezё 2 lugё sheqer 1 lugё kakao Pёr mbushjёn 3 decilitra lёng portokalli 3 lugё sheqer 80 gr niseshte 50 gr gjalpё 1 lugё recel kajsie Pёr salcёn 100 gr…

Krem me luleshtrydhe

Pёrbёrёsit 2 gota manaferra tё freskёta 1/filxhan sheqer 1 lugё caji lёng limoni Pak kripё 1 lugё caji ekstrakt vanilje Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pastё me luleshtrydhe

Pёrbёrёsit Pёr brumin 250 gr gjalpё 50 gr sheqer 3 tё verdha vezёsh 300 gr miell Prё mbushjёn 3 tё bardha vezёsh 150 gr sheqer 500  gr luleshtrydhe Hapat o i o i o i o i o i o…

Krem bananesh

Pёrbёrёsit 2 lugё gjalpё ½ filxhan sheqer ½ filxhan lёng portokalli 4 banane Rrush i thatё Gjysmё qese kanellё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pite me kёrpudha

Pёrbёrёsit 2 kokё qepё tё kuqe 0,5 decilitra vaj 350 gr kёrpudha Piper Kripё 1 lugё thёrrime buke 1 lugё borzilok 500 gr petё tё gatshme Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Pёrrallё frutash

Pёrbёrёsit 2 konserva ananas 6 kivi 4 banane 1 pako biskota 7 qese salcё tё kuqe pёr tora 20 lugё sheqer 1,2 litra ujё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Tortё me shegё

Pёrbёrёsit 200 gr margarinё 200 gr pllazma biskota 50 gr bajame tё bluara 8 feltё xhelatinё 1 decilitёr lёng portokalli 1 decilitёr shegё 5 decilitra kos 125 gr sheqer 1 qese krem pluhur 1 decilitёr qumёsht 1 shegё 1 qese…

Tortё me krem dhe manaferra

Pёrbёrёsit Pёr koren 1 e verdha vezёsh 2 vezё 6 lugё sheqer 1 lugё ujё tё ngrohtё 6 lugё miell 1 qese sheqer vnailje 1 qese pluhur pjekje Pёr kremin 4 tё bardha vezёsh 2 qese xhelatinё 10 lugё ujё…

Tortё rrushi

Pёrbёrёsit Pёr koren 2 vezё 4 lugё sheqer 4 lugё miell 4 lugё nisheste 3 lugё quёmsht Gjysmё qese pluhur pjekje Pёr mbushjёn 6 fletё xhelatinё 250 gr djath 3 decilitra kos 2 lugё sheqer pluhur 1 qese me krem…

Byrek me vishnje

Pёrbёrёsit 400 gr miell 200 gr yndyrё 2 tё verdha vezёsh  2 lugё sheqer 2 decilitra qumёsht 1 fare bukё e butё 500 gr komposto vishnjash 50 gr thёrrime buke 50 gr oriz 100 gr sheqer pluhur Margarinё pёr lyerje…

Biskota vishnjesh

Pёrbёrёsit 250 gr margarinё 250 gr sheqer pluhur 4 vezё 200 gr cokollatё 300 gr kompot vishnjash 30 copё biskota- petit beuro 1,5 decilitra qumёsht Hapat Sё pari pёrzihen me mikser margarina me sheqer pluhur, dhe me tundje tё vazhdueshme…

Burek me mollё

Pёrbёrёsit 1,5 kg mollё 100 gr rrush tё thatё Gjysme qese kanellё 3 qese sheqer vanilje 50 gr sheqer pluhur 150 gr nisheste 350 gr miell 250 gr margarinё 10 lugё ujё Margarinё pёr lyerje Hapat o i o i…

Tortё me rrush tё zi

Pёrbёrёsit Pёr korёn 200 gr biskota 200 gr gjalpё Pёr kremin 8 fletё xhelatinё e bardhё  1 grejfrut 150 gr rrush i zi 1 qese puding vanilje 5 decilitra qumёsht 4 lugё sheqer 5 decilitra kos Pёr tё dekoruar 150…

Krem limoni

Pёrbёrёsit 200 gr sheqer 120 ml lёng limoni 2 lugё kore limoni tё grirё nerende 3 vezё 240 ml krem kosi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pite me kungull

Pёrbёrёsit 40 gr margarinё ose vaj 1 kg kungull 250 gr sheqer 1 grush rrush i thatё 1 grusht rrush serezi 1 qese kanelle apo vanilje 1 grusht arra tё copёtuara 1 kg petё pёr pite Sheqer pluhur pёr spёrkatje…

Krem frutash

Pёrbёrёsit 2 lugё gjalpё 1 filxhan frutash me kokra 3 lugё sheqer Gjysmё filxhani lёng portokalli Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Lule frutash

Pёrbёrёsit 1 pako petё tё gatshme 3 lugё lёng limoni 1 qese me krem pluhur 3 lugё sheqer pluhur Fruta tё pёrzier Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Shportё frutash

Pёrbёrёsit 1 pako peta tё ngrira 200 gr krem i pёrzier 100 gr sheqer 200 gr fruta 150 gr bajame tё prera Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pitja e Mirёs

Pёrbёrёsit 1 kg molla 200 gr sheqer 30 gr margarinё 2 grusht arra tё copёtuara Rrush tё thatё 1 lёvore portokalli Vaj 500 gr petё pёr pite Hapat o i o i o i o i o i o i…

Pite me fruta

Pёrbёrёsit 250 gr fruta tё pёrzier 4 lugё sheqer 2,5 decilitra ujё 3 lugё nisheste 1 pako petё 1 qese krem pluhur Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pite me drithёra

Pёrbёrёsit 300 gr grurё 250 gr sheqer 1 grusht arra tё grimcuara 1 filxhan vaj arrёmyshk 500 gr kore tё holla pёr pite Sheqer pluhur Hapat Gruri i larё dhe i zier kullohet, kur tё ftohet, shtohet sheqeri, arrat dhe…

Thёrrime perandorake

Pёrbёrёsit 8 lugё miell 1 vezё 1 lugё sheqer Qumёsht Sheqer vanilje Njё grush rrush tё thatё Pak vaj pёr tiganisje Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Zemёr çokollatё

Pёrbёrёsit Pёr brumin 125 gr miell 25 gr sheqer pluhur Gjysmё levore limoni 1 qese sheqer vanilje 1 vezё 10 gr gjalpё 1 lugё caji Pluhur pjekje Pёr mbushjёn 2 vezё 80 gr sheqer 80 gr margarinё 70 gr cokollatё…

Tortё karamele

Pёrbёrёsit 100 gr sheqer 2.5 decilitra qumёsht 125 gr margarinё 3 lugё miell 125 ml qumёsht 250 gr biskota 2 rreshta cokollatё 1 copё gjalpё 2 lugё sheqer pluhur Hapat Sheqeri skuqet tё marrё ngjyrё kafe tё artё, tёrhiqe nga…

Sallatё Çezariane

Pёrbёrёsit 1 kokё marule 4 lugё vaj vegjetal 2 lugё lёng limoni Kripё Piper 2 vezё tё ziera 30 gr parmixhan 3 copa buke 1 thelb hudhёr Hapat o i o i o i o i o i o i…

Koh (revani) me griz

Pёrbёrёsit 6 vezё 6 lugё sheqer 1 qese sheqer vanilje 1 lёvore limoni 12 lugё griz Pёr salcёn 130 ml qumёsht 6 lugё sheqer 1 qese sheqer vanilje Hapat Ndahen tё verdhat nga tё bardhat e vezёve, tё bardhat pёrzihen…

Tortё e shpejtё

Pёrbёrёsit 160 gr cokollatё 180 gr cokollate tё bardhё 250 gr hurma pa fara 160 gr bajame 80 gr arra 4 tё bardha vezёsh Pak kripё 80 gr sheqer Hapat o i o i o i o i o i…

Byrek me vishnje dhe boronicё

Pёrbёrёsit 250 gr margarinё 5 lugё sheqer pluhur 2 lugё qumёsht 250 gr miell 200 gr vishnje 200 gr boronicё 150 gr sheqer pluhur Gjysmё qese kanellё Sheqer pluhur pёr pluhurosje Hapat o i o i o i o i…

Ёmbёlsirё e lehtё

Pёrbёrёsit  1 vezё 40 gr sheqer 100 gr djathё krem 100 gr krem kosi 50 gr cokollatё Kakao pluhur pёr pluhurosje Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Kifle bystek

Pёrbёrёsit 10 gr gjalpё 30  gr miell 7 tё vedha vezёsh 1 e bardhё vezёsh Pak kripё 80 gr sheqer pluhur Vaj Sheqer pluhur Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Krem çokollatё

Pёrbёrёsit 80 gr cokollatё gatimi 3 vezё 3 lugё sheqer Bonbone pёr dekorimin Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pite me lakër turshi

Përbërësit 1,5 kg lakër turshi Vaj Piper i kuq 1 fletë dafine Piper Kripë 4 vezë 500 gr petë të gatshme Hapat Lakra turshi me pak vaj, piper të zi, piper të kuq, kripë dhe fletë dafine piqet në furrë.…

Kube akulli

Pёrbёrёsit  5 vezё 14 lugё sheqer 2 lugё recel kajsi 1 litёr qumёsht 2 lugё miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatё me vezё

Pёrbёrёsit 2 koka sallatё jeshile 2 vezё tё ziera Kripё 1 lёng limoni Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatё me rrikё dhe salcё kosi

Pёrbёrёsit 2 tufa rrika tё reja Kripё 2 decilitra krem kosi 1 lugё vaj Piper 1 lugё lёng limoni Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Katrore dyngjyrёshe

Pёrbёrёsit 150 gr sheqer 1 decilitёr ujё 125 gr gjalpё ose margarinё 50 gr cokollatё 250 gr biskota 100 gr arra Pjesa e ndritur 200 gr sheqer 5 decilitra 125 gr gjalpё ose margarinё 250 gr qumёsht Hapat o i…

Kifle tё vogla

Pёrbёrёsit 250 gr miell 80 gr sheqer pluhur 1 lёvore limoni 1 qese sheqer vanilje 2 vezё 250 gr gjalpё 2 lugё vinjak Gjysmё pluhur pjekje Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Sallatё me qepё tё reja

Pёrbёrёsit 2 tufa qepё tё reja 150 gr djathё 2 decilitra kos Gjysmё tufe majdanoz Kripё Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Kube me biskota

Pёrbёrёsit 200 gr gjalpё 250 gr sheqer 4 tё verdha vezёsh 300 gr miell 25 gr biskota 50 gr kakao 8 decilitra qumёsht 150 gr cokollatё 70 gr arra Hapat o i o i o i o i o i…

Sallatё Boshnjake

Pёrbёrёsit 0,5 kg patate 4 vezё 5 tranguj turshi Kripё Piper 1 lёng limoni 2 decilitra krem kosi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pite me kungull

Përbërësit 1 kg kungull i njomë 4 vezë 1-2 speca të kuq 150 gr djathë 6 lugë griz Piper i zi Pak spec i kuq 1 decilitër vaj Kripë Rigon Borzilok Hapat Kungujt e njomë lahen dhe grine nereden, shtohet…

Tiramisu nё gotё

Pёrbёrёsit 124 ml kafe 500 gr djathё krem Sheqer pluhur 4 lugё çokollatё 16 biskota Pak çokollate e grirё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Feta molle

Pёrbёrёsit Pёr brumin 3 vezё 1 gotё sheqer 1 kotё vaj 2 gota miell 2 decilitra kos 1 qese pluhur pёr pjekje Sheqer pluhur Pёr mbushjёn 1,5 kg mollё 2 lugё sheqer 2 lugё vaj 2 lugё thёrrime buke 100…

Tortё e thjeshtё

Pёrbёrёsit 100 gr bukё bajat 100 gr biskota tё grimcuar 375 ml qumёsht 25 gr gjalpё 50 gr sheqer 25 gr cokollatё 60 gr kakao 50 gr fruta tё konservuara 25 gr rrush 20 gr bajame 1 vezё 1 lugё…

Sallatё fasuleje dhe misri

Pёrbёrёsit 400 gr fasule 400 gr misёr Kripё Piper 2 qepё Uthull Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pite e shpejtë me mish

Përbërësit 1 qepë 4 vezë 300 gr mish i grirë viçi 2 domate Majdanoz Piper i zi Kripë 1 pako petë të gatshme Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Toptha me vishnje

Pёrbёrёsit 100 gr sheqer 50 gr cokollatё 3 lugё kakao 150 gr arra 1 tё bardhё veze Vishnje Sheqer pluhur Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Kek me molla

Përbërësit 1 kg mollë 4 vezë 4 lugë sheqer 1 decilitër qumësht 2 lugë miell 1 lugë reçel kajsi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Role e papjekur

Pёrbёrёsit 300 gr biskota 100 gr sheqer 1,5 decilitёr kafe e zezё 150 gr gjalpё 150 gr sheqer pluhur 1 qese sheqer vanilje 1 e verdhё veze Hapat o i o i o i o i o i o i…

Karrotё dhe rrikё turshi

Pёrbёrёsit 300 gr karota 300 gr rrikё tё bardhё  1 tufё majdanoz Kripё Piper Vaj uthull Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pite me mish

Përbërësit 2 decilitra krem kosi 60 gr thërrime buke 1 qepë 30 gr margarinë 1 tugë majdanoz 4 vezë 500 gr mish i grirë Piper Kripë 500 gr petë për pite 200 gr djathë Hapat o i o i o…

Filetë me kaçkavall

Përbërësit 4 filetë viçi 100 gr përshutë 50 gr djathë Thërrime buke 2 vezë Kripë Piper Vaj Limon Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Simite me bukë për tost

Përbërësit 1 kg copë buke për tost Vaj 6 vezë 250 gr kajmak 200 gr djathë 150 gr përshutë 2 decilitra krem kosi Margarinë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…