Gjejlan Pasoma
3067 Articles0 Comments

Torte mozaiku

Përbërësit 2 biskota petit beuro 1 gotë çaji sheqer pluhur 1,5 gotë çaji qumësht 1 gotë çaji lajthi 2 lugë kakao 50 gr gjalpë Hapat   Në një enë të thellë e derdhni qumështin, sheqer pluhurin, kakaon, gjalpin e shkrini…

Gurabija me kokos

Përbërësit 250 gr gjalpë 1 gotë kokos 3,5 gota sheqer pluhur 1 gotë çaji vaj vegjetal 3,5 gota miell Përmbi 1 gotë çaji sheqer pluhur 1 gotë çaji kokos Hapat Gjalpin, vajin vegjetal, kokosin dhe sheqer pluhurin e derdhim në…

Gurabija me karamele

Përbërësit 1 vezë 150 gr gjalpë 1 gotë çaji sheqer pluhur 1 filxhan vaj vegjetal 2 lugë nisheste misri 1 pluhur pjekje 2 vanilje 3,5 gota miell Hapat o i o i o i o i o i o i…

Kek me portokall

Përbërësit 6 vezë 6 filxhan sheqer pluhur 6 filxhan miell 1 gotë çaji lëng portokalli 1 gotë lëvore portokalli 2 pluhur pjekje 2 vanilje Pak kripë Pak lëng limoni Hapat o i o i o i o i o i…

Gurabija me lajthi

Përbërësit 1 gotë tahin 1 gotë sheqer pluhur 1 gotë vaj vegjetal 1 gotë çaji lajthi 4 gota miell 1 pluhur pjekje Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Tatlia me grizë

Përbërësit 2 vezë 125 gr gjalpë Gjysmë gote çajit vajit vegjetal 4 lugë sheqer pluhur Gjysmë pluhur pjekje 3 gota miell Për ta lyer 1 tas grizë Për shërbet 2 gota sheqer 3 gota ujë Disa pika lëng limoni Hapat…

Kadaif me arra

Përbërësit 500 gr kadaif 1 gotë gjalpë 1 gotë arra Për sherbet 4 gota ujë 3,5 gota sheqer Disa pika lëng limoni Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pije me fara chia

Përbërësit 1 gotë qumësht 1 lugë fara chia Gjysmë gote të çajit pluhur kanelle ose shkopinj 1 lugë arra ose lajthi Fruta Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Granol me banane

Përbërësit 1 banane 3 lugë mjaltë 2 gota drithëra 2 lugë kokos 1 lugë çaji kanellë 1 lugë vaj vegjetal 50 gr lajthş 25 gr badema 2 lugë fara 1 filxhan arra 1 gotë çaji rrush të thatë Hapat o…

Byrek me mak

Përbërësit 1 gotë qumësht i vakët 1 gotë ujë të vakët 1 lugë majë ½ lugë sheqer ½ gota vaj vegjetal 1 lugë kripë 2,5 gota miell 1 gotë mak 1 gotë arra 6 lugë vaj vegjetal 2 të kuqe…

Gjellë me perime

Përbërësit 1 kg mish Qepë të vogla 6 copa hudhër 1 spec i gjelbërt 1 spec i kuq 3 domate 2 lugë vaj vegjetal Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o…

Pogaçe me koper

Përbërësit 2 vezë 125 gr gjalpë ose margarinë Gjysmë gote vaj vegjetal 1 gotë çaji jogurt 1 pluhur pjekje 1 lugë sheqer 1 lugë çaji kripë 1 lugë uthëll 1 tas koper 3 gota miell Në brendësi Djathë Hapat o…

Sallatë me speca

Përbërësit Gjysmë kg speca të kuq 2,5 gota jogurt 4 copa hudhër Kripë Përmbi 1 lugë gjalpë 1 lugë vaj vegjetal 1 lugë çaji biber i kuq Hapat o i o i o i o i o i o i…

Sallatë Ruse

Përbërësit 1 patate 2 karrota 1 gotë bizele 6 copa tranguj 5 lugë majonezë 5 lugë jogurt 1 lugë kripë ½ lugë biber të zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë İtaliane

Përbërësit 1 gotë bizele 1 patatet 1 karrotë 5-6 copa sallam 4-5 tranguj turshi 2 lugë majonez Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Keksa me susam

Përbërësit 250 gr gjalpë 2 vezë 3 lugë vaj vegjetal 2 lugë uthëll Gjysmë gote e çajit sheqer pluhur 1 lugë kripë 1 pluhur pjekje 4 gota miell 1 gotë çaji lajthi Susam Hapat Gjalpin e shkrimë në temperaturë të…

Torte me çaj

Përbërësit 3 vezë 1,5 gota sheqer 1 gotë qumësht Gjysmë gote vajv egjetal 1 pluhur pjekje 1 vanilje Arra Lajthi 3 gota miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me patate

Përbërësit 5 patate 1 spec i kuq 6,7 copa qepë 5-6 gjethe roka Pak koper 1 limon Kripë Vaj vegjetal erëza Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pogaçe të thjeshta

Përbërësit 1 gotë qumësht 1 vezë 1 gotë çaji ajran 1 gotë çaji vaj 1 gotë ujë mineral Gjysmë maje 1 lugë kripë 1 lugë sheqer 2,5 gota miell Hapat o i o i o i o i o i…

Torte me kafe dhe çokollatë

Përbërësit 4 vezë 1 gotë sheqer 1 gotë qumësht 1 gotë vaj vegjetal 1 vanilje 3 lugë kakao 2,5 gota miell 1 pluhur pjekje Për ta lagur 1,5 gota qumësht 1 lugë neskafe Në brendësi 1 shllag krem 1 gotë…

7 Mënyra detoxuese për ata që vuajnë nga Diabeti!!!

1.Mos qëndroni pa gjumë. Pagjumësia çon në ushqime me sheqer. 2. Bëni një mëngjes të pasur me proteina. Ajo ju mban të ngopur dhe zvogëlon nevojën për sheqer. 3. Mos i hedhni sheqer kafës ose çajit, ky është detoksifikimi më…

Byreka të vogël

Përbërësit 1,5 gota miell 1 vezë ½ gota ujë ½ lugë çaji pluhur ½ lugë çaji kriipë Në brendësi 200 gr djathë ¼ tubë majdanoz Për ta fërguar 2 gota vaj Hapat Miellin vendosni në një enë në midis ia…

Sallatë me patëllxhanë dhe arra

Përbërësit 1 kg patëllxhanë  3 lugë tahin 3-4 lugë jogurt 1-2 copa hudhër Vaj vegjetal Kripë Qimnon 1 lugë biber i kuq Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Patate me sos barbecue

Përbërësit 4 patatet ½ gota sos të barbikjus 3 lugë vaj vegjetal 1 lugë biber i kuq i ëmbël 1 lugë biber I kuq 1 lugë pluhur hudhre 1 lugë kripë 1 lugë biber i zi Hapat o i o…

Chicken fingers

Përbërësit 700 gr mish pule Për sos 2 veze Gjysmë gote miell Gjysme gote nisheste 1 shishe ujë mineral 1 lugë çaji karbonat Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Kek me sos

Përbërësit 3 vezë 1 gotë sheqer pluhur 1,5 gota qumësht 1 gotë çaji vaj vegjetal 4 lugë kakao 1 vanilje 2,5 gota miell 1 pluhur pjekje Për ta lyer enën Gjalpë Vaj vegjetal Hapat o i o i o i…

Hallka me sherbet

Përbërësit 2 veze 1 gotë çaji qumësht 1 gotë çaji jogurt 1 gotë çaji vaj vegjetal 2 gota grizë 2 gota miell Gjysmë pluhur pjekje Për sherbet 3,5 gota sheqer 3 gota ujë 1 lugë lëng limoni Hapat o i…

Gurabija me marmelatë

Përbërësit 1 gjalpë 1 gotë sheqer pluhur 250 gr nisheste Miell 1 vanilje Marmelate Marmelatë kajsish Hapat Gjalpë dhe sheqer pluhurin e përzieni derisa t’i ndërrojë ngjyra Pastaj ia shtoni nishestën, miellin, vaniljën dhe e përzieni e gjithë brumin Brumin…

Pogaçe me koper

Përbërësit Gjysmë gote ujë mineral 2 lugë jogurt 1 gotë vaj vegjetal 1 lugë sheqer 1 lugë majë 2 gota qumësht i vakët 2 vezë 1,5 lugë kripë Miell Përmbi Koper Hapat o i o i o i o i…

Akullore me pjeshka

Përbërësit 1 gotë jogurt ¼ gota sheqer 1 gotë krem ¼ lajthi 2 lugë lëng limoni 1 lugë mjaltë 4 pjeshka ½ nenexhik të freskët Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Puding me lajthi

Përbërësit 2 lugë sheqer 2 lugë nisheste misir 2 lugë kakao 1 gotë qumësht ¾ gota krem ½ gota çokollatë të zezë ½ gota çokollatë të bardhë 3 lugë krem të lajthisë 1 lugë vanilje ½ gota lajthi Hapat o…

Sallatë me spinaq

Përbërësit 1 kg spinaq 1 gotë çaji vaj vegjetla 2 lugë miell 1 tas jogurt 2 copa hudhër 1 lugë majonez Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Kifle bystek

Përbërësit 250 gr gjalpë 3 lugë vaj vegjetla 2 të kuqët e vezës 2 lugë uthëll 1 filxhan sheqer 1 lugë kripë 1 pluhur pjkeje 4 gota miell Përmbi Të kuqët e vezës Susam Hapat o i o i o…

Llokuma

Përbërësit 1 gotë qumësht i vakët Gjysme gote ujë të vakët 1 gotë çaji vaj vegjetal 1 vezë 1 lugë sheqer 1 lugë kripë 1 lugë majë 4,5 gota miell Për ta fërguar Vaj vegjetal Hapat Qumështin e vakët, ujin,…

Patate me djathë dhe qepë

Përbërësit 4 patate 3 lugë vaj vegjetal 2 gota djahtë 1 lugë pluhur qepe 1 lugë kripë ½ lugë biber i zi Hapat Djathin vendosni në blendar për grimcim, patatet preni në copa të vogla I vendosni në tavë përmbi…

Krem të bademave

Përbërësit 1 gotë badema 1 lugë tahin Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Hallve me vezë dhe arra

Përbërësit 1 gotë miell Gjysmë gote vaj vegjetal 1 vezë 1 lugë kokos Për sherbet 1 gotë sheqer 1 gotë ujë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Tost me kërpudha dhe përshutë

Përbërësit ½ gota kaçkavall 100 gr përshutë 4 copa bukë 2 lugë vaj vegjetal 1 lugë gjalpë Kripë Biber I zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Patate me biber të kuq

Përbërësit 4 patate 4 lugë vaj vegjetal 1 lugë biber i kuq 1 lugë pluhur hudhër 1 lugë biber i djegëst 1 lugë kripë ½ lugë biber i zi Hapat o i o i o i o i o i…

Byrek me petë të gatshme

Përbërësit 3 petë djathë Për sos 2 vezë 1 gotë vaj vegjetal 1 gotë qumësht Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me lakër të kuqe

Përbërësit 1 lakër të kuqe 1 tas jogurt 2-3 copa hudhër 3 lugë vaj vegjetal Arra Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Shurup i shëndetshëm

Përbërësit Gjysmë tube borzilok Gjysmë tube nane 1 shkopinj kanellë 1 gotë sheqer Gjysmë limoni 8 gota ujë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Gurabija lule

Përbërësit 200 gr gjalpë Gjysmë gote vaj vegjetal 1 gotë çaji sheqer pluhur 2 vezë 1 gotë grizë 1 pluhur pjekje 1 vanilje 4 gota miell Për sherbet 4 gota ujë 3 gota sheqer 2-3 pika lëng limoni Hapat o…

Gurabija me sherbet

Përbërësit Për sherbet 2 gota çaji ujë 2 gota çaji sheqer Për gurabija 100 gr gjalpë 1 gotë çaji vaj vegjetla 1 gotë çaji sheqer pluhur 1 vezë 3 lugë kakao 1 vanilje 1 pluhur pjekje 3 gota miell Hapat…

Patate me sodë buke

Përbërësit 4 patate 1 lugë sodë buke 1 lugë kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Omlet me qepë

Përbërësit 1 kg qepë 2 vezë 4,5 lugë miell misri Kripë Erëza Ujë i vakët Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Toptha me kornfleksa

Përbërësit 2 lugë mjaltë 2 lugë vaj vegjetal 5 copa çokollatë 250 gr kornfleksa Kallëpa Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Shurup me mjedra

Përbërësit 1 kg mjedra 15 gr pluhur limoni 1 kg sheqer 4 karanfila 1 litër ujë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pogaçe me miell misër

Përbërësit 3 pluhur pjekje 2 gota jogurt 1 gotë vaj vegjetal 1 lugë kripë 5 gota miell ½ gota miell misri Djathë 1/3 majdanoz Hapat Në një enë derdhni jogurtin, vajin vegjetal, pluhur pjekjën, kripën e përziejmë në atë enë.…

Meze e djegëst

Përbërësit 3 speca të gjelbërt 1 qepë 1 tubë majdanoz 2 lugë uthëll shege Gjysmë lëng limoni 2 copa hudhër 1 lugë salcë të specave Kripë Biber i zi Biber i kuq Vaj vegjetal Hapat o i o i o…

Keka dietal

Përbërësit 2 vezë 10 kajsi të thata 2 lugë vaj vegjetal 2 lugë çaji kanellë 1 gotë qumësht 15 lugë miell misri 1 pluhur pjekje 1 lugë niseshte misir 1 lugë mjaltë 2 lugë kokos Hapat o i o i…

Gurabija- hallve

Përbërësit 125 gr gjalpë 1 vezë 1 gotë çaji vaj vegjetal Gjysmë gote çaji nisheste 1 gotë sheqer pluhur 1 lugë çaji pluhur pjekje 1 vanilje 2 gota miell Hapat o i o i o i o i o i…

Revani me sherbet

Përbërësit Për sherbet 3 gota sheqer 3 gota ujë 1 copë limon Për torte 3 vezë 1 gotë çaji sheqer 1 gotë qumësht 1 gotë vaj vegjetal 1 gotë grizë 1 gotë miell 1 vanilje 1 pluhur pjekje Hapat Fillimisht…

Çorbë me fasule

Përbërësit 2 gota fasule- barbunje 1 litër ujë 1 qepë 1 lugë gjalpë ½ gota krem Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Gurabija zemër

Përbërësit Për brum 2 gota miell 250 gr gjalpë 2 vezë 1 gotë sheqer pluhur 1 gotë çaji nisheste 1 vanilje Për krem 1,5 gota qumësht 2 lugë miell 1 lugë nisheste 1 gotë çaji sheqer pluhur 1 vanilje Sheqerna…

Kek me reçel të luleshtrydhës

Përbërësit 2,5 gota miell 1 lugë pluhur pjekje ½ gota sheqer ½ lugë kripë 1,5 gotë qumësht 1,5 lugë lëng limoni ¼ gota gjalpë 2 vezë 1 lugë vanilje Reçel të luleshtrydhës Hapat o i o i o i o…

Pogaçe me djathë

Përbërësit 1 gotë jogurt 2 vezë 1 gotë vaj vegjetal ½ gota gjalpë ose margarinë 6 gota miell 200 gr djtahë Gjysmë tube majdanoz 1 pluhur pjekje Kripë Hapat o i o i o i o i o i o…

Shurup me ananas

Përbërësit 1 ananas Gjysmë limoni 5 lugë sheqer 5 gota ujë Akull Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Toptha

Përbërësit 1 krem 1 gotë qumësht 1 gotë sheqer 5 gota kokos Sheqerna Lajthi Fëstëk Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Shurup me pjepër

Përbërësit 125 gr mjaltë 300 gr pjepër 1 gotë çaji sheqer 1 lëng limoni 1 lugë çaji xhenxhefil 2 litra ujë 2 gjethe dafine Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Tart me dardha

Përbërësit 2 vezë 125 gr gjalpë ose margarinë 3 lugë qumësht 2,5 gota miell 1 gotë sheqer 2 lugë kakao 1 pluhur pjekje 4-5 dardha Lëng limoni Për krem 1 çokollatë Qumësht ( për çokollatë) Hapat o i o i…

Simita të vogël

Përbërësit 1 vezë ½ gjalpë ose margarinë 1 lugë jogurt 2,5 gota miell 2 lugë uthëll 1 lugë pluhur pjekje 1 të kuqët e vezës Susam Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i…

Gurabija me llokum

Përbërësit 1 vezë 1 gotë vaj vegjetal 3,5 gota miell 3 lugë sheqer pluhur Llokuma të ëmbël Përmbi Sheqer pluhur Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Puding me luleshtrydhe

Përbërësit ½ kg luleshtrydhe 3 lugë sheqer 1 litër qumësht 9 lugë sheqer ( për puding) 7 lugë grizë 2 vanilja Përmbi ½ shllag krem ½ gota qumësht Hapat o i o i o i o i o i o…

Torte me lajthi

Përbërësit 3 vezë 1 gotë vaj vegjetal 1 gotë qumësht 2 gota sheqer 3 gota miell 1,5 pluhur pjekje 1,5 gota lajthi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Molla me surprizë

Përbërësit 5 molla 5 lugë sheqer 5 lugë lajthş Për brum 1 vezë 125 gr gjalpë ose margarinë 1 lugë çaji pluhur pjekje 3 gota miell 1 lugë jogurt 1 gotë çaji sheqer pluhur Hapat o i o i o…

Torte me fruta

Përbërësit 3 tako Për krem 500 gr qumësht 125 gr sheqer pluhur 1 vezë 2,5 lugë miell 1 vanilje ½ gota qumësht ( për krem shllag) 50 gr margarinë 1 shllag krem Frutat Banana Kivi Luleshtrydhe Mollë Pjeshka Hapat o…

Mish pule me miell misër

Përbërësit 500 gr mish pule ¼ gota miell 1 vezë 1 gotë miell misri 1 lugë biber i kuq 1 lëvore limoni Kripë Biber i zi ½ lugë vaj vegjetal 2 lugë majdanoz Hapat o i o i o i…

Shurup i mollës jeshile

Përbërësit 2 molla jeshile 1 kg sheqer pluhur 2 litra ujë 2 shkopinj kanellë 2 lëvore molle nerende Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Shurup i pjeshkës

Përbërësit 2 kg pjeshka 1 kg sheqe rpluhur 3 karanfila 1,5 litra ujë 1  lëvore limon 1 lugë lëng limoni Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Gjyveç me mish

Përbërësit 400 gr mish viçi 5 copa hudhër 3 domate 1,5 lugë salcë speci 1 lugë çaji biber i zi 1 lugë çaji biber i kuq 1 lugë çaji qimnon 1 qepë e kuqe 1 lugë vaj vegjetal 2 lugë…

Pije që djeg dhjamin

Përbërësit 1 tranguj 1 tubë majdanoz 1 limon 1 lugë xhenxhefil ½ gota ujë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Byrek me arra

Përbërësit Për brum 2 gota qumësht i vakët 1 gotë çaji ujë i vakët 1 majë 1 lugë kripë 2 lugë sheqer pluhur 3 lugë vaj vegjetal Miell Për ta lyer 100 gr gjalpë 1 tas arra Hapat o i…

Torte me biskota

Përbërësit Biskota Luleshtrydhe Banana Çokollatë 1 krem shllag 1 gotë çaji qumësht Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Gurabija me kripë

Përbërësit 190 ml ujë 250 gr gjalpë 1 gotë çaji vaj vegjetal 1 vezë 1 lugë kripë 1 lugë sheqer 4 lugë sheqer pluhur 4 lugë uthëll 1 pluhur ojekje 5 gota miell Përmbi Susam Hapat o i o i…

Gurabija të mbushura

Përbërësit 2 vezë 1 gjalpë ose margarinë 2 lugë jogurt 5 gota miell 1 gotë sheqer 1 pluhur pjekje Në brendësi 1 lugë reçel marmelate ose mjaltë 1 gotë rrush i thatë 3 lugë sheqer 2 lugë lajthi 1 lugë…

Cup cake

Përbërësit 1 vezë 60 gr gjalpë 1 gotë miell ¾ gota qumësht 1 gotë sheqer pluhur 30 gr kakao 1 lugë çaji pluhur pjekje 1 vanilje Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Gjellë me patëllxhanë

Përbërësit 2 lugë vaj vegjetal 1 lugë gjalpë 10 domate te vogla 3 patëllxhana 2 gota bollgur 4 gota ujë Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pitalka të fërguara në tigan

Përbërësit 2-3 gota miell 1 gotë ujë i vakët 1 lugë majë 1 lugë kripë 1 lugë sheqer ½ gote çaj vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Kek me limon

Përbërësit 4 vezë 2 gota sheqer 1 gotë qumësht i vakët 3 gota miell 1 vanilje 1 pluhur pjekje 1 lëng limoni 2 lëvore limoni Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Padishpanjё me krem

Pёrbёrёsit 5 vezё 4 filxhana sheqer 6 filxhana miell 1 pluhur pjekje 1 gotё çaji lёng limoni 1 lёvore limoni Pёr ta lagur ¾ gota lёng limoni 4-5 kivi 1 banane Pёr krem ½ gota sheqer 4 lugё lёng limoni…

Torte e shpejtё pёr Bajram

Pёrbёrёsit 3 vezё 1,5 gota sheqer 1 gotё caji vaj vegjetal Gjysmё gote caji ujё i vakёt 1 vanilje 1 pluhur 3 lugё kakao 3 gota miell Hapat o i o i o i o i o i o i…

Lule molle

Pёrbёrёsit Pёr brumin 200 gr miell 125 gr gjalpё 1 decilitёr krem kosi Pak kripё Pёr mbushje 4 mollё tё tharta 50 gr gjalpё 50 gr rrush tё thatё 1 lugё sheqer 1 lugё çaji kanellё Hapat o i o…

Jogurt me fiqa

Pёrbёrёsit 1 tas jogurt yoğurt 2 copa fiqa Lajthi Gjysmё luge tё cajit vanilje Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Smoothie me ananas dhe limon

Pёrbёrёsit 200 ml qumёsht pa laktoz 80 gr ananas 60 gr banane 1 lugё jogurt 1 lugё mjaltё ½ lugё çaji mjaltё 1 lugё kokos Gjysmё lёng limoni Hapat o i o i o i o i o i o…

Supё e ftohtё

Pёrbёrёsit 500 gr jogurt 4 gota ujё tё ftohtё 3 tranguj 4 lugё grizё tё zier 2 lugё misёr ½ tubё koper ¼ tubё majdanoz 2 lugё vaj vegjetal ½ lugё caji kripё Hapat o i o i o i…

Qofte me pure tё fasulёs

Pёrbёrёsit 300 gr fasule te ziera ( barbunje) 1 vezё 1 qepё 2 lugё miell misri 1 lugё caji qimnon 1 lugё caji kripё 1 lugё caji biber i zi 1 tubё majdanoz Pёr ta lyer 1 gotё miell misri…

Mish pule me sos

Pёrbёrёsit 1 pule ose kofshe tё pulёs 1 lugё salcё 2 lugё jogurt 2 lugё vaj vegjetal Kripё Piper Pёr ta fёrguar 1 gotё çaji vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i…

Byrek

Pёrbёrёsit 500 gr yndyrё 200 gr kajmak 1 kg petё pёr byrek 10 vezё 2 lugё salcё kosi Pak piper Kripё 6 decilitra qumёsht Vaj Hapat Nё djathin e grimcuar pёrziejmё kackavallin, 8 vezё pak tё rrahura, krem, piper dhe…

Bakllava me boronicё

Pёrbёrёsit 200 gr rrush serezi 50 gr rrush tё thatё 300 gr arra 150 gr margarinё 200 gr sheqer Limon 500 gr petё tё holla pёr pite Hapat o i o i o i o i o i o i…

Bakllava me arra

Pёrbёrёsit 100 gr rrush 400 gr arra tё bluara 100  gr arra tё copёtuara Arrёmyshk 350 gr margarinё 1 kg petё pёr pite 1 kg sheqer 5 decilitra ujё 1 limon Hapat o i o i o i o i…

Shish pule

Pёrbёrёsit 2 copa mish pule 2 patёllxhana 1 qepё 8 copa kёrpudha tё prera 1 kungulleshё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pite me salsiçe

Pёrbёrёsit 250 gr petё pёr pite 5 vezё 400 gr djathё Kripё 5 copё salsice 2 decilitra krem kosi Rigon Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Muffin kek

Pёrbёrёsit 4 vezё 2 gota sheqe rpluhur 1 gotё qumёsht 1 gotё vaj vegjetal 2 pluhur pjekje 2 vanilje 4 gota miell 1 gotё copёza cokollate Hapat Nё njё enё tё thellё i derdhni vezёt dhe sheqerin, i pёrzieni derisa…

Pulё me sos hudhre dhe limoni

Pёrbёrёsit 6 krahe pule 6-7 copё hudhra Majdanoz 1 limon Vaj vegjetal Gjalpё Kripё Biber I zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Çorbё e ftohtё

Pёrbёrёsit 1 litёr jogurt 1 tas thjerrёza tё ziera Pak koper Vaj vegjetal Kripё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Qofte me kungullesha

Pёrbёrёsit 3 kungullesha 1 qepё Gjysmё tube majdanoz ose koper 1 vezё 4 lugё miell 1 pluhur pjekje Gjysme gote kackavall Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Kek pa qumёsht

Pёrbёrёsit 3 vezё 1,5 gota sheqer 1 shishe ujё mineral 1,5 gotё caji ujё 1 pluhur pjekje ¾ gota vaj vegjetal 1 vanilje 3 lugё kakao 2,5 gota miell 2 gota lёng limoni Hapat o i o i o i…

Pankek me çokollatë dhe luleshtrydhe

Pёrbёrёsit 1 cokollatё Luleshtrydhe Pёr pankek 2 vezё 2 lugё sheqer 1 gotё qumёsht 1 gotё miell 1 pluhur pjekje 1 vanilje Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Puslice me shegё

Pёrbёrёsit 3 shega 200 gr sheqer 4 tё verdha  vezёsh 4 lugё niseshte 0,5 decilitra qumёsht 2,5 decilitra krem kosi 300 gr puslicia tё gatshme 15 copё biskota petit beuro Hapat o i o i o i o i o…