Gjejlan Pasoma
30 Articles0 Comments

7 Mënyra detoxuese për ata që vuajnë nga Diabeti!!!

1.Mos qëndroni pa gjumë. Pagjumësia çon në ushqime me sheqer. 2. Bëni një mëngjes të pasur me proteina. Ajo ju mban të ngopur dhe zvogëlon nevojën për sheqer. 3. Mos i hedhni sheqer kafës ose çajit, ky është detoksifikimi më…

Dalloni ushqimin e mirë nga ai i dëmshmi!

Ushqime që përmbajnë ynydyra të ngopura dhe shumë kolesterol janë: gjalpi, kremi, djathi me yndyrë, mishi i dhjamosur, salami, salsiçet, suxhuku. Ushqime me shumë yndyrë: ëmbëlsirat, tortat dhe pastat, të skuqurat, buka, margarinat. Ushqime me yndyra të ngopura, por që…

8 ushqime që ju ndihmojnë për të luftuar celulitin!

Duke qenë se vera është shumë pranë të gjithë po mendojnë për plazhin, një prej shqetësimeve kryesore të verës është pamja e trupit, kryesishte celuliti. Shfaqja e celulitit ka të bejë me mënyrën e jetesës dhe ushqimet që konsumoni, prandaj…

Uji detox që ndjeg yndyrë të barkut

Limoni dhe tranguji do t’iu ndihmojë që tërë ditën trupin ta mbani të freskët, ndërsa nenexhiku dhe xhenxhili do t’iu ndihmon të jeni më të shëndetshëm. Përbërësi më sekret, karbonati, jep një ndjenjë të ngopjes dhe rrit vlerën alkaline të…

Ja disa truke kuzhine që do ta bëjnë gatimin më të këndshëm dhe më të lehtë.

Merrni parasysh se cilat perime nuk duhet të ruhen në frigorifer. Shumica prej nesh ende i ruajmë të gjitha frutat dhe perimet e tyre në frigorifer, me sa duket i mbajnë ato të freskëta për më shumë kohë. Megjithatë, ky…

Për një jetë plot energji dhe shëndet!

Mënjanoni ose pakësoni drejt minimumit; Yndyrat e ngropura dhe yndyrnat e tejngopura ( këto të fundit, janë më të dëmshmë ose ato të ngopura) Kaloritë që vijnë nga yndyrat ( mbani mend që ato janë lëndët ushqyese që përmbajnë më…

Më larg kolesterolit më larg doktorit!

Pllakëzat e kolesterolit bllokojnë arteriet, të cilat shkaktojnë sëmundje të zemrës, që ndonjëherë kanë edhe pasoja serioze. Megjithatë, kolestoreli rezulton thelbësor ( i nevojshëm) për formimin e hormoneve, për tretjën e ushqimit dhe për muret qelizore. o i o i…

Këtu do ta keni recetën ideale që mund ta parandaloni gripin!!!

Këtu do ta keni recetën ideale që mund ta parandaloni gripin! Biskotë ose pastil ashtu siç dëshironi emërtoni, por një gjë e keni të garantuar nga doktorët! Fyti juaj do t’iu falenderoj gjatë gjithë stinës. Parandalo gripin me përgatitjës e…

Si ta shpejtojmë metabolizmin?

Si ta shpejtojmë metabolizmin? Dëshironi të humbi kg por nuk mundeni! A e keni menduar pse ?! o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

A i njihni këto fara shpëtuese!

Farat Chia kanë shije shumë të butë dhe të këndshme, ndërsa mënyra më e thjeshtë është që farat t’i përzieni me ndonjë smoothie, apo t’i vendosni në një sallatë, po mund ti hani edhe te pastra. Zhytni për 15 minuta…