Blerta Spahiu
8989 Articles0 Comments

Ravioli me djathe e kerpudha

Përbërësit 500 gr ravioli me djathë 1 presh 250 gr kërpudha 1 brokoli 200 gr djathë mocarela 250 gr domate te konservuara 200 gr tomatina 1 pako salcice pule 2 dl supë viqi 5 lugë vaj borzilok melmesa të përziera…

Torta me çokollatë

Përbërësit 16 vezë 500 gr sheqer pluhur 500 gr gjalpë 200 gr biskota të bluara 600 gr çokollatë për zierje 300 gr krem pana Hapat Te bardhe ndahet nga te verdhet e vezeve dhe tundet derisa te behet nji shkume…

Torte ”Dite e nate”

Përbërësit PANDISPANJA 5 vezë 200 gr gjalpë 250 gr sheqer 1 dl qumësht 250 gr miell 1 pluhur për pjekje 1 luge kakao KREMI 180 gr çokollatë për zierje 1 dl qumësht 2 të verdhë të vezëve 140 gr sheqer…

Kifle pa veze

Përbërësit 1L qumësht 4filxhana vaj 4luge kripë 8luge sheqer 1.5luge maja miell Hapat Te gjitha perzihen deri sa te formohet brumi. Lihet te qendroj deri sa te dyfishohet (afro 40-50 minuta). Pastaj ndahet ne kuleq te mdhej. Cdo kuleq shtrihet…

Ashure

Përbërësit PER 4 PERSONA 300gr grurë për ashure (grurë të rrahur) 100gr sheqer të bardhë ose kane 100gr arra 100gr bajame 100gr lajthia 50gr Rrush te thate 3-4 fiq të thatë 3-4 karafil disa kokrra shegë për zbukurim (sipas dëshires)…

SUPË ME AVOKADO

Përbërësit 1 avokado 2 lugë lëng limoni 1/2 litër jogurt 2 lugë ajkë kosi 1/2 lugëz salcë tabasko kripë piper majdanoz Hapat Avokadoja pastrohet, pritet në katrorë dhe vendoset në enë ku do të bluhet. Shtohen të gjithë përbërësit dhe…

Krepe me shpageta

Përbërësit 150gr miell 2.5decilitra qumësht 1 vezë 50gr kackavall te grire sipas deshires erza,vaj ,krip,dhe piper te zi 175gr shpageta te ziera 40gr gjalpë PER MBUSHJEN; 1 kozerev peshku ton 20gr kackavall parmigjan te grire 1deciliter salce kosi 15gr mustardë…

PERZIERJA BAZE PER KREPE

Përbërësit 600gr miell te bute 1L qumësht 4 vezë 1deciliter vaj 1luge kripë Hapat Perzihet mielli,qumshti,vezet dhe kripa dhe behet nje perzierje e lehte dhe lihet te qendroje 30 minuta. Krepat piqen ne tigan te nxehte me vaj paraprakisht dher…

Krepa me oriz

Përbërësit 12 krepa 100gr oriz 2 qepë 100gr gjalpë 2 vezë të ziera 100gr proshute e grire erza,vaj ,krip,dhe piper te zi Hapat epet i grijme holle dhe i skuqim nr gjalpe,pastaj shtojme vezet e ziera dhe te grira ne…

Krepa te mbushura me djathe dhe proshute

Përbërësit 12 krepa 100gr proshute e tymosur 150gr djathë 1decilter salce kosi pak gjalpë krip,piper, ereza 50gr kackavall te grire Hapat Proshuten e grijme holle dhe e bashkojme me djathin dhe e shtojme ngadale salcen e kosit duke krijuar keshtu…