Blerta Spahiu
22618 Articles0 Comments

Myfle

Përbërësit 1 pete sfoljat 350 gr krem diplomatik sheqer pluhur 1 vezë PER ZBUKURIM copeza cokollate/fruta te fresketa/fruta komposto Hapat Pregatisim rreth 350gr krem diplomatik sipas recetes qe do ta gjeni ketu. Shtrojme peten sfoljat ne tavolinen e punes dhe…

Kremi i pasticerise

Përbërësit 500 ml qumësht 50 gr miell 150 gr sheqer 6 të verdha veze vanilje/lekure limoni/lekure portokalli Hapat Fillimisht, vendosim qumeshtin per t’u ngrohur ne zjarr te moderuar pervec nje gote e cila do te na nevojitet ne nje faze…

Kremi Shantili

Përbërësit 250 ml pana te fresket 50 gr sheqer pluhur vanilje

Simite me susam

Përbërësit 600 gr miell 100 ml qumësht 200 ml ujë 20 gr gjalpë 20 gr maja birre 1 luge kripë 1 luge sheqer per zbukurim fara susami 1 të bardha të vesë Hapat o i o i o i o…

Rizoto me presh

Përbërësit 350 gr oriz per rizoto 4 presh 2 luge djath kackavall te grire 2 luge gjalpë 1/2 gote vere te bardhe lëng perimesh të përziera Piper te zi Hapat Vendosim fillimisht ne zjarr te ulet lengun e perimeve ose…

Salcë xaxiqe

Përbërësit 400 gr kos i trash 4 thelpinje hudher 4 luge vaj ulliri 2 luge uthull 1 kastravec kripë pak koper Hapat Si fillim, grijme kastravecin ne fije te trasha nga ana me e trashe e grireses dhe shtrydhim me…

Rolè proshute të shijshme

Përbërësit 8 feta proshute te pjekur 200 gr djath kremoz 15 ullinj jeshil 1/2 domate 2 luge qumësht disa gjethe borzilok te fresket kripë piper Hapat I heqim berthamen ullinjeve dhe i presim ne copeza te vogla; presim ne kubik…

Vezë alla greke

Përbërësit 4 vezë 100 gr djath Feta 4 fileto açuge 1 spec te kuq te pjekur 3 luge vaj ulliri 2 luge majdanoz te grire kripë piper te bardhe Hapat o i o i o i o i o i…

Patate me pana në furrë

Përbërësit 4 patate 500 ml pana per kuzhine 100 gr djath parmixhano te grire gjalpë kripë piper Hapat Qerojme dhe lajme nen uje te rrjedhshem patatet duke i prere ne feta shume te holla me ndihmen e nje thike apo…

Supë krem me perime dhe domate

Përbërësit 600 gr domate 1 patate 1 spec i kuq9 1 karrote 1 dege selino 1/2 qepë 700-800 ml leng pregatitur me koncentrat perimesh 2 luge gjalpë pak spec te kuq djeges 1 luge miell 4 feta buke 100 ml…

Bizele të stufuara me pançeta

Përbërësit 450 gr bizele te ngrira 50 gr pançeta te tymosur 1 qepe te njome 3 luge vaj ulliri 1 kubik koncentrate viçi kripë piper Hapat Vendosim ne zjarr nje tenxhere me uje dhe e mbajme gjithmone te ngrohte ne…

Sallatë me spinaq dhe luleshtrydhe

Përbërësit 400 gr luleshtrydhe 100 gr spinaq me gjethe te vogla 50 gr rukola 200 gr djath i bardhe dhie 4 luge vaj ulliri 1/2 lëng limoni stika pishe/arra/bajame/lajthi kripë Hapat Lajme dhe thajme shume mire spinaqin dhe rukolen (ose…

Copëza patate në furrë me proshutë

Përbërësit 1 kg patate 200 gr proshute krudo 2 thelbë hudhër djath kackavall te grire pak rozmarine vaj ulliri pak gjalpë kripë piper Hapat Lajme mire patatet, i ziejme me gjithe lekure ne uje te kripur per 20-25 minuta, i…

Simite të ëmbla me rrush të thatë

Për brumin 500 gr miell 300 ml qumësht 50 gr gjalpë 50 gr sheqer 250 gr maja birre 1 lekuren e grire e limonit pak kripë Për mbushjen 200 gr rrush i thatë sheqer pluhur me vanilje Hapat Pregatisim brumin…

Tiramisu me fruta pylli

Përbërësit PER SALCEN ME FRUTA PYLLI 500 gr fruta pylli te fresketa 100 gr sheqer 150 gr ujë PER KREMIN E TIRAMISÙ-SE 400 gr biskota Savoiardi 500 gr krem maskarpone 100 gr sheqer 5 vezë 2 gota leng frutash pylli…

Patatina të bëra në shtëpi

Përbërësit patate vaj luledielli per skuqje kripë piper/rigon/spec te kuq per shije Hapat Qerojme patatet shume mire duke mos lene asnje njolle jeshile ose syth te mbire. I lajme dhe i presim ne feta sa me te holla te jete…

Kupa me luleshtrydhe dhe kek të shkrifët

Përbërësit PER KEKUN E SHKRIFET 120 gr miell 20 gr sheqer 60 gr gjalp te ftohte 100 ml qumësht 1/2 luge pluhur për pjekje nje maje e luges kripë PER LULESHTRYDHET E MARINUARA 300 gr luleshtrydhe 70 gr sheqer PER…

Supë krem me brokoli

Përbërësit 400 gr brokoli 150 gr patate 40 gr makarona spageti 1 thelbë hudhër mente e fresket borzilok lëng mishi vaj ulliri kripë piper Hapat Fillimisht qerojme hudhren, e presim shume imet dhe e vendosim ne nje ene te vogel…

Sallatë greke (Koriatiki salada)

Përbërësit 2 domate 2 kastraveca te vegjel 1 qepe e kuqe e embel 1 spec jeshil 200 gr djath Feta 8 ullinj te zinj 4luge vaj ulliri Rigon sipas deshires kripë Hapat Lajme dhe presim holle specin jeshil, qerojme qepen…

Sallata Çezar

Përbërësit 300gr sallate romane 100gr djath parmixhano te grire 2feta buke te bardhe 1 veze te ziere 2 Hudhra 10luge vaj ulliri 1luge uthull te bardhe 1luge salce Worcestershire 1/2 lëng limoni kripë piper Hapat Pregatisim si fillim salcen me…

Embelsire me 3 kate me pana dhe Luleshtrydhe

Përbërësit 3 padispanje te gateshme 1kg luleshtrydhe 400gr pana 50gr sheqer per zbukurim krem pana Hapat Ne fillim lajme dhe pastrojme luleshtrydhet, i leme pak te thahen dhe i presim në gjysmë, por duhet te leme dhe pak per siper…

Popsa me shalqi

Përbërësit 1/2 shalqi i ndare ne copa 50 gr sheqer 180 ml vodka me pjeper disa gjethe mente e fresket Hapat Bashkojme ne mikser shalqirin e ndare ne copa me sheqerin dhe vodken duke i perziere mire derisa te formohet…

Sallatë e ftohtë me oriz

Përbërësit 300 gr oriz kokerrgjate 150 gr djath kaçkavall 100 gr bizele te ziera 100 gr ullinj te zinj 10-15 domate qershize 1 spec te madh te kuq 2 peshk ton 4 salcice 4-5 kastraveca te vegjel turshi 1 tuf…

KEK ME KOS

Përbërësit 125 gr kos 2 gota sheqer 2 gota miell 1 gote niseshte 1 gote vaj luledielli 3 vezë 1 bustine me sode Hapat Perzieni mire vezet me sheqerin derisa vezet te dyfishojne vellimin, perzieni ne mixer, shtoni kosin, vajin,…

Krostata (EMBELSIR ME RECEL KAJSIE )

Përbërësit 300gr miell 150gr sheqer pak kripë 150gr gjalpë 1/2 pluhur fryres per embelsira 2 vezë 450gr recel kajsie Hapat Zeme brumin dhe e leme te pushoje ne frigorifer te mbuluar me nje qeske kuzhine qe te mos thahet brumi.…

Rafaello

Përbërësit 300gr arra kokosi pluhur 1/2kg sheqer 400gr qumesht pluhur 250gr margarinë 2 sheqer 2filxhana ujë sipas deshires lajthia Hapat 2 filxhana uji i vendosim ne nje tenxhere dhe e lejme zieje. I hedhim margarin ,sheqerin pasi te zieje dhe…

Salmon me salcë domatesh

Përbërësit 4 fileta salmoni 4decilitra vaj ulliri 1 qepë 4-5 domate 2-3 thelpinj hudhre 50gr gjalpë 1/5kg spinaq të freskët 3decilitra vere te bardhe 2luge uthull 1luge gjalpë 1luge miell 2decilitra qumësht Hapat Çdo copë e salmonit pritet horizontalisht në…

Patate me xhakete

Përbërësit 8 patate 100gr gjize deleje 150gr krem maskarpone 50gr salmon i tymosur pak bishta qepe te njome kripë pier i bardhe Hapat Lajme patatet me gjithe lekure dhe i mbeshtjellim nje nga nje me leter alumini, me pas i…

Fileto pule (recetë kineze)

Përbërësit 1 karotë 100gr mashurka te pastruara 1 spec i kuq 100gr brokoli 2 fileto pule 3luge vaj 6 qepë të grira 1 thelbë hudhër 1 xhenxhefil 20cl leng pule 1luge niseshte 3luge salce soje 2luge sheqer kripë Hapat Hedhim…

Biftek perimesh me patate

Përbërësit 1/2kg patate 100gr spinaq të ngrirë 100gr djathë kaçkavall të grirë 2 vezë 1 karrote 4 Bukë e thatë e thërrmuar 2-3luge fara susami kripë piper i zi Hapat Kjo antipastë rekomandohet jo vetëm për festa por edhe darka…

Makarona me krem specash

Përbërësit 600gr makarona 5 speca të kuq dhe të verdhë 1 ajkë kuzhine 3luge vaj ulliri 3luge kripë Hapat Qëro specat, priji fije-fije, kriposi dhe zieji në një tigan me vajin. Pasi të jenë zier, kaloji në kullesën e zarzavateve…

Qofte me lëng

Përbërësit 400gr mish i grirë viçi 100gr salcice 20gr djathë i grirë kaçkavall 500gr domate të qëruara 4luge vaj ulliri 1 vezë piper kripë Hapat Bashko me një tas mishin e grirë me salsiçet pasi u ke hedhur cipën, me…

Krem karamele

Përbërësit 6 vezë 1L qumësht 1 vanilje 1/2kg sheqer PËR KARAMELEN: 5luge sheqer Hapat Së pari përgatisni karamelen duke përzier mirë sheqerin deri sa të përfitoni një lëng ngjyrë kafeje të cilin do ta shpërndani nëpër tasa. Nga ana tjetër…

Ëmbëlsirë me mjaltë dhe manaferra

Përbërësit 50gr xhelatinë 5decilitra qumësht 160gr mjalte manaferra arra 4 të verdha veze Hapat Ngroh 160 g mjaltë në zjarr derisa të bëhet një masë e lëngshme. Më pas në tenxheren ku është mjalti bashko edhe qumështin dhe 4 të…

Tortë me fiq të thatë

Përbërësit 4 vezë 1pako fiq të thatë 100gr gjalpë 170gr sheqer 250gr miell 125gr kos 1luge kanellë 1qese maja 1gote rum Hapat Prisni në copa të vogla fiqtë dhe lageni me rumin Përziejini vezët me sheqerin Shkrini gjalpin në zjarr…

Ëmbëlsirë në formë shalqiri

Përbërësit 500 gr biskota të bluara 300 gr sheqer 1 gote ujë 200 gr arra të bluara 125 gr margarinë 1 portokall i vogël Hapat Vlohet sherbeti nga sheqeri, uji dhe margarina. Shtohen biskotat dhe arrat e bluara. Hidhen lëngu…

Tortë me të bardha të vezëve

Përbërësit 6 të bardha të vesë 1 gote sheqer 1/2 gote vaj 1 gote miell 1 vanil sheqer 100 gr pemë të thata të përziera 1/5 qokoladë kuzhine 1 luge qaji pluhur për pjekurina Hapat Të bardhat e vezëve i…

Petulla amerikane (pancakes)

Përbërësit 135 gr miell 1 luge caji pluhur për pjekurina 1/2 luge kripë 2 luge sheqer 130 ml qumësht 1 vezë 2 luge margarin të shkrirë Hapat Përzihen mielli,kripa,sheqeri,pluhuri për pjekurina pastaj i shtohen qumështi ,margarina dhe veza. Përzihen mirë…

Kek me banane

Përbërësit 500gr banane të pjekura 70gr gjalpë 200gr sheqer 2 vezë 200gr miell që fryhet vetë 1/2luge kripë 1/4luge sode buke 70gr arra të shtypura PËR MBULESËN E JASHTME: 25gr gjalpë 2luge kakao 175gr sheqer pluhur aromë vanilje per garnitur…

Komposto kumbulle

Përbërësit 1kg kumbulla 5gota ujë sheqer 1luge kafeje 5lule karafil Hapat Qerojme kumbullat nga lekura e farat i shplajme dhe i veme ne kullese per te kulluar. Ne nje tenxhere do te hedhim masen e ujit dhe lengun e limonit…

Lepur me domate

Përbërësit 1 lepur 300gr domate 1luge majdanoz 1 thelbë hudhër 1 gjethe dafine 1gote verë e bardhë Hapat Lajme lepurin dhe e fshijme me leter kuzhine. Ne nje tenxhere te gjere dhe te thelle hedhim 3luge vaji dhe gjalpin e…

Syri i vjehrrës

Përbërësit 300gr biskota 200gr fiq i thatë 100gr thelpinj arrash 250gr gjalpë 50gr çokollatë 300gr sheqer 16luge ujë Hapat Fiqve ua heqim bishtat dhe sipër tyre hedhim ujë të valuar, për t’u zbutur. I thërrmojmë biskotat me petës dhe i…

Oriz me gorgonxola

Përbërësit 200gr gorgonxola 300gr oriz 1/2 qepë 1/2 verë e bardhë 1L leng vegjetal 30gr gjalpë 2luge krem pana kripë piper Hapat Heqim pjesen mbeshtjellese te djathit dhe e presim ne copa te vogla. Qerrojme qepen dhe e presim holle,…

Gliko arre

Përbërësit arra 2kg sheqer karafil kanellë 1 lëng limoni Hapat PËRGATITJA E GËLQERES: Marrim 3 luge gjelle me gelqere dhe e tresim ne uje deri sa te shkrije. Mbasi eshte tretur mire gelqerja e marrim dhe e hedhim ne nje…

STRUDEL ME MOLLE

Përbërësit 1pako sfoliat 2filxhane buke e thermuar 1filxhan arra te grimcuara 4 molle te verdha 3luge gjalpë 4luge sheqer 2 kanellë Hapat Marrim gjalpin e hedhim ne tigan qe te shkrije pastaj hedhim galeten buken dhe e kavardisim pasi e…

Komposte qershie

Përbërësit 1kg qershi te embla 1filxhan sheqer 5gota ujë 1/2 limon Hapat I lajme qershite i heqim bishtat dhe po te doni i hiqni berthamat. Mbasi i kemi lare i kullojme ne nje kullese. Hedhim ne nje tenxhere 5 godat…

Fileta pule – recete kineze

Përbërësit 1 karotë 100gr mashurka te pastruara 1 spec i kuq 100gr brokoli 2 fileto pule 3luge vaj 6 qepë 1 thelbë hudhër 1 xhenxhefil 20cl leng pule 1luge niseshte 3luge salce soje 2luge sheqer kripë Hapat Hedhim ne uje…

Buke me djathe dhe hudhra te njoma

Përbërësit 1 buke 2-3 Hudhra djathi kaçkavall sipas deshires vaj ulliri sipas deshires erëza Hapat Nese doni mund te shtoni dhe domate qershiza te prera pegjysem. Presim buken si ne figure. Shtojme te gjithe perberesit duke i shperndare ne menyre…

Si te gatuajme midhjet

Përbërësit 1/2gote vaj ulliri 2-3 thelpinj hudhre piper i zi majdanoz 2kg midhje Hapat Hapi i pare dhe me i “lodhshmi” eshte pastrimi i midhjeve 1 nga 1 duke ju hequr qimet qe dalin jashte dhe me pas duke pastruar…

Guacamole – Recete Meksikane

Përbërësit 2 avocado 1/2 qepë 1 domate kripë lëng limoni spec djegës Hapat PER PERGATITJEN E GUACAMOLES VEPROJME NE KETE MENYRE: Presim ne kube te vegjel domaten dhe qepen. Qerrojme dhe shtypim avokadon derisa te behet pure. Ne nje ene…

Supe krem me karrota

Përbërësit 4 qepë 1kg karrota 1 limon 200gr gjalpë 200gr pana per kuzhine 1luge sheqer 1 koncentrat perimesh majdanoz kripë piper i zi arre moskat Hapat Qerrojme dhe grijme holle qepet. Presim karrotat me trashesi rreth 3mm. Shtrydhim dhe filtrojme…

Buding me pandispanje

Përbërësit 6 vezë 6luge sheqer 6luge miell rrush i thatë beker dhe vanilje PER SHURUPIN: 2gota sheqer 3gota ujë PER KREMIN 6luge sheqer 4 vezë 4luge miell 4gota qumësht Hapat Rrahim vezet me sheqerin, hedhim vaniljen, bekerin pastaj miellin e…

Xup me luleshtrydhe

Përbërësit 500gr krem pana 6 puding vanilje qumësht qumeshte i koncetruar 500gr luleshtrydhe 1 fruta pylli Hapat Ne nje tas te thelle rrahim panen me shpejtesi maksimale. Eshte e keshillueshme qe pana te jete e ftohte dhe ena te jete…

Si te ruajme erezat e fresketa ne vaj ulliri

Hapat Perzgjidhni nga kopeshti juaj ose nga supermarketi te gjitha llojet e erezave te fresketa qe deshironi. Ndajme gjethet ose i leme me gjithe kercell sipas deshires. I vendosim ne tabakane e kubeve te akullit. Erezat mund ti vendosim te…

Domate te mbushura

Përbërësit 4-5 domate 2 qepë 2 thelpinj hudhre 150-200gr oriz Rrush te thate Stika pishe Piper te zi pak sheqer 2gota lëng mishi pak kanellë Hapat Grijme qepen si per sallate. Ne nje tigan te vene ne zjarr hedhim qepen…

Revani me ngjyra

Përbërësit 4 të verdhë të vezëve 4 vezë 8luge sheqer 12luge miell 1/2 pluhur për pjekurina PJESA E BARDHË: 4 të bardha të vesë 4luge sheqer 4luge miell 1/2 pluhur për pjekurina SHERBETI: 450gr sheqer 750ml ujë 1 vanil sheqer…

Tortë me kakao

Përbërësit 1 vezë 80gr sheqer 1 vanil sheqer 100gr margarinë 2luge qumësht 1/2luge sodë bikarbone 300gr miell 3luge kakao FILLI: 9decilitra qumësht 8luge sheqer 10luge miell 2 vanil sheqer 130gr margarinë Hapat Vezët,sheqeri dhe vanill sheqeri përzihen me pirun,i shtojmë…

Ëmbëlsirë ne forme Pjeshke

Përbërësit 4 vezë 4 filgjana sheqer 4 filgjana vaj 1 pluhur paste(pecive) miell puding ose cokollate Coca-cola ose Fanta Hapat Pereberesit i bejme bashke dhe i rrahim me mikser. Me pas masen e fituar ngadale e veme ne miell duke…

QOFTE

Përbërësit 1kg mish i bluar 1luge kripë 1/2luge Biber i zi 1luge erëza 1/2luge sodë bikarbone 4luge miell 2decilitra ujë 1 qepë

Torte trendafilash

Përbërësit 500gr miell 3 vezë 1luge mjalte pak kripë 180-200ml qumësht 10gr maja birre 1 lekura e grire portokalli 1 vanilje 80gr sheqer 100gr gjalpë PER MBUSHJEN: 200gr marmallate portokajsh 100gr gjalpë 100gr sheqer 3-4luge krem pana 100gr bajame pluhurose…

Kek me arra

Përbërësit 3 vezë 1gote qumësht 1gote gjalpë 2gota miell 1gote sheqer 1 pluhur për ëmbëlsira 1filxhan arra te qerruara dhe te shtypura Hapat Ne nje ene te thelle rrahim vezet me sheqerin, pastaj shtojme me rradhe gjithe perberesit e tjere…

Torte me fruta

Përbërësit PER BRUMIN FROLLA 250gr miell 100gr sheqer pluhur 2 të verdha veze 125gr gjalpë 1 vanilje PER KREMIN E PASTIÇERISE: 50gr niseshte 6 të verdha veze 500ml qumësht vanilje 150gr sheqer PER MBUSHJEN: 1 banane 1 kiwi 100gr luleshtrydhe…

Embelsire me luleshtrydhe

Përbërësit 3-4filxhana luleshtrydhe 2 pete rumbullake 1/2filxhan sheqer 1/2filxhan ujë 3luge niseshte 1 të verdha veze Hapat Ne nje tenxhere presim luleshtrydhet, e lara dhe te qerruara, ne copa dhe i perzjejme me sheqerin. Me pas bashkojme me ujin dhe…

Revani

Përbërësit 10 vezë 10luge sheqer 10luge miell SHERBETI 1kg sheqer 5gota ujë 1 sheqer vanilje 4 rrathë të hollë limoni Hapat Tunden vezët me sheqer derisa të krijohet një shkumë e qëndrueshme dhe të shtojnë vëllimin 4-5 herë. Shtohen të…

Akullore me fruta pylli

Përbërësit 400gr fruta pylli 170gr sheqer 1/4 krem pana 1/2 limon Hapat Pastroni, lani e thani frutat, hiquni bishtat. Vendosni në frulator. Shtoni dhe lëngun e gjysëm limoni të filtruar në kullesë, sheqerin dhe panën. Frulojini të gjitha. Pastaj hidheni…

Akullore me manaferra

Përbërësit 600gr manaferra 130gr sheqer 1.5decilitra ujë 2luge lëng portokalli Hapat Hidhni sasinë e caktuar të ujit në një enë, shtoni sheqerin dhe lëngun e portokallit, jepini një valë dhe lëreni të ziejë akoma ngadalë për 5 minuta, ftoheni. Ndërkohë…

Akullore me limon

Përbërësit 200gr ajkë qumështi 150gr sheqer 1.25decilitra qumësht 3 limon 1 molle lëng limoni Hapat Rrihni mirë, do të ishte më mirë nëse do të bënit me rrahësen elektrike lëngun e limonave të filtruar më parë në kullesë me sheqerin.…

Makarona me peshk ton

Përbërësit 250gr makarona 160gr peshku ton 2 speca 1grusht majdanoz 2luge vaj ulliri 1 lëng limoni 2-3 thelpinj hudhre kripë piper i zi Hapat Në një tenxhere zieni makaronat. Në anën tjetër pritini hollë specat, shtojini sipër thelpinjtë e grirë…

Luleshtrydhe dhe banane me çokollatë të bardhë

Përbërësit 400gr luleshtrydhe 2 banane 150gr çokollatë e bardhë 3luge ajkë e freskët Hapat Ndajmë luleshtrydhet dhe bananet në 4 kupa qelqi, ku secila kupë t’i përmbajë secilin lloj të frutave të lartpërmendura. Tresim çokollatën me ajkën derisa të përftohet…

BYREK ROLE ME MISH

Përbërësit 8 petë byreku 600gr mish qengji 1 qepë 3luge vaj ulliri 1/2luge Rigon 2 karotë 1 domate 1luge majdanoz 200gr djathë të bardhë 1filxhan djathë kaçkavall të grirë 3luge gjalpë Hapat Në një tenxhere kaurdisni qepët dhe mishin e…

ËMBËLSIRË ME MOLLË

Përbërësit 3 vezë 300gr sheqer 1 sheqer vanilije kanellë 1 margarin e shkrire 1 lëvore limoni 700gr miell 2kg mollë të tharta 100gr sheqer Hapat Mollat e qëruara kalohen në rende.Shtohet sheqer dhe lëngu i ½ limonit. Tunden pak vezët…

KATRORKA ME XHEM KAJSISHË

Përbërësit 200gr gjalpë 4 vezë 250gr sheqer 100gr arra të bluara 50gr arra te grimcuara 300gr miell 300gr Xhem kajsishë 1/2 lëngu dhe lëvorja 1 pluhur paste 1 puding vanilje Hapat Tundet gjalpi me 5 lugë sheqer. Shtohen të verdhat…

Manchmelow

Përbërësit 4 të kuqën e vesë 100gr sheqer 1deciliter vaj 1deciliter qumësht 1luge kakao 200gr miell FILLI: 4 të bardha të vesë 10luge sheqer GLAZURA: 100gr qokoladë kuzhine pak vaj Hapat Rrahim të kuqtë e vezëve me sheqer,pastaj i shtojmë…

Pjeshka

Përbërësit 3 vezë 180gr sheqer 225gr vaj 3luge qumësht 1 vanil sheqer 2 pluhur për pjekurina 450gr miell PËR FILLIN: 350gr marmelatë thermijat e pjeshkave Hapat Përziejmë vezët me sheqer dhe i shtojmë vajin e përziejm mirë deri sa të…

Torte me vishnje

Përbërësit PËR KREMIN E KUQ: 500gr vishnje 5decilitra kompot vishnje 2.5decilitra ujë 150gr griz 150-180gr sheqer KREMI I VERDHË: 2 puding vanileje 3luge sheqer 7.5decilitra qumësht 2 vanil sheqer 250gr margarinë 250gr sheqer pluhur Hapat Ne një tepsi i renditim…

Çervish me mish të pulës

Përbërësit 1 pulë 15luge miell misri 200gr gjalpë 1 qepë 1luge kripë 200gr petë bakllave biber të kuq biber të zi Hapat Mishin e pulës e zijmë me qepë,krip, biber t’kuq dhe biber t’zi afër 1 orë varësisht qfare është…

Torte me biskota

Përbërësit 600gr biskota 400gr çokokrem 500ml krem pana 500ml qumësht kakao e hidhur Hapat Eshte e rendesishme qe perpara se te nisni torten te keni lene panen te pakten 3 ore ne frigorifer dhe gjithashtu nese mundeni lini 30′ dhe…

Croissant (molto)

Përbërësit 600gr gjalpë 1050gr miell 40gr maja birre 250gr uje i vakur 150gr sheqer kallami 6 vezë 15gr kripë qumësht Hapat Perzjejme 500gr gjalpe me 50gr miell dhe formojme me to nje brume te cilin do e veme te pushoje…

Bukë kollomoqe

Përbërësit 1kg miell misri 700ml ujë 3-4luge kos Hapat Në drasën e gatimit e hedhim miellin e misrit dhe ne mesin e tijë fillojmë ta zbrazim ujin e vëluar duke e perzirë vazhdimisht me lugë druri gjër sa mielli e…

Limonada

Përbërësit 1L ujë 2-3 limon sipas deshires sheqer Hapat E tretim sheqerin në ujë të ftohët, pastaj ia shtojmë langun e limonave të shtrydhur.

FLI KOSOVE

Përbërësit 2 kg miell 400 gr mazë ose gjalpë 3 decilitra ajkë ose kos i trashë kripë ujë o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

TORTË SHËN VALENTINI

Përbërësit BRUMI: 6 vezë 170 gr arra të bluara 170 gr sheqer pluhur 170 gr çokollatë pluhur 170 gr gjalpë 2 luge miell GLAZURA: 100 gr çokollatë 100 gr gjalpë Hapat Tundet gjalpi i zbutur. Shtohen të verdhat e vezëve,…

Pogaqe – Buknore

Përbërësit 1kg miell 0.5L kos 1 vezë 3luge sodë bikarbone 1luge kripë Hapat Kosit i shtohet sodë,kripë, një vezë dhe miell Brumin e formuar nga këta përbërës e ngjeshim shumë, gjerë sa të fitojmë brum të fortë homogjen Para se…

Mantija

Përbërësit MISHI: 1kg mish te bluar 2 qepë 1luge kripë biber të zi biber të kuq BRUMI: 1.5kg miell 0.7decilitra ujë 1luge kripë 150gr gjalpë Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

TULLUMBA

Përbërësit 9filxhan ujë 1filxhan vaj pak kripë 7filxhana miell 3filxhana niseshte 1 pluhur paste 6 vezë 1L vaj SHERBETI: 1 ½ kg sheqer 7 ½deciltra ujë 1 lëng limoni 1 sheqer vanilije Hapat Uji vlon me një majë thike kripë…

Leçenik (krelan misri)

Përbërësit 1 kg miell misri 3 tasa kos 1 ajkë 3 vezë 200 gr djathë 150 gr puter të shrirë 1 luge kripë 1 paketim pluhur paste Hapat Mielli, kosi, vezët, kripa, djati dhe puteri i shkrirë perzihën mirë dhe…

Tavë me patligjana

Përbërësit 1 kg mish viçi 3 kg domate 2 qepë 2 speca 2 patëlgjana të zi 150 gr gjalpë 1-2 luge kripë sipas deshires Bamje Hapat Qepën e grijmë , e kavë rdisim dhe e hedhim në tavë, pastaj ia…

TORTË E NDËRRIMIT TË VITEVE

Përbërësit 12 vezë 12 luge sheqer 250 gr arra të bluara 8 luge miell lëvore limoni sheqer vanilije KREMI 1/2 L ajkë 4 luge sheqer pluhur 250 gr arra të bluara 400 gr çokollatë 4 luge rum Hapat Gatuhen dy…

TORTË JAFA

Përbërësit 2 patishpanë me nga 7 vezë 7 luge sheqer 15 luge arra të bluara 3 luge miell 3 biskota “Jafa” FILLI I BARDHË: 1 L qumësht 7 luge sheqer 1 sheqer vanilije 7 luge miell 1 margarin i zbutur…

POGAÇE LULE

Përbërësit 1 kg miell 1/2 L qumësht 2 vezë 125 ml vaj 1-2 luge sheqer 1 luge kripë 1 sheqer vanilije 2 tharme buke 100 gr gjalpë Hapat Ulet tharmi në ½ gotë qumësht të vakët(merret nga masa e qumështit)me…

SALLATË ME RRËNJË PERIMESH

Përbërësit 1 rrënjë selinoje 1-2 rrepa të kuqe 2-3 karrota qepë të reja disa thelpinje hudher majdanoz kripë vaj ulliri Hapat Rrënjët kalohen në rende në enë të veçanta. Rrënjës së selinos i hidhet menjëherë lëng limoni që të mos…

Sallata ruse

Përbërësit 1 pulë 200gr karrota 5 patate 5 vezë 250gr bizele 500gr tranguj turshi 500gr majoneze kripë Hapat Veçan zihet pula dhe perimet. Mishi I zier largohet nga eshtrat dhe pastrohet nga lëkura. Pritet imët. Të gjitha perimet dhe vezët…

MUFFINS

Përbërësit 4 vezë 3-4filxhana sheqer 3filxhana vaj 3filxhana kos 1 puding vanilje 1 lëvore limoni 1 pluhur paste(pecive) 7filxhana miell 100gr rrush të terur Hapat Kyçet furra në 200* C Me tel kuzhine tunden vezët me sheqer Shtohen vaji,kosi, vanilja,lëvorja…

Roladë me çokollatë

Përbërësit 8 vezë 8 luge sheqer 6 luge arra të bluara 5 luge miell lëvore limoni 100 gr çokollatë 4 decilitra ajkë e ëmbël o i o i o i o i o i o i o i o i…

Mazë me speca

Përbërësit 1konzerve mazë 1/2kg speca kripë Hapat Mazën me pak kripë e vlojmë për 5- 10 min. mandej i shtojmë specat e pjekur,të qëruar dhe të kryposur Ashtu të përziëra i lëmë të vlojnë afër 10 min dhe i largojmë…

Djath I bardhë

Përbërësit 3-5L qumësht 1-2luge tharmë djathi o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Torte e zezë

Përbërësit 5 vezë 1 gote vaj 1 gote qumësht 18 luge sheqer 12 luge miell 1 kakao 1 pluhur për pjekurina 200 gr çokollatë Hapat Fillimisht përzihen vezët pastaj shtohen të gjithë përbërësit e tjerë dhe qiten në tepsi të…

Embëlsirë me shtrudlle

Përbërësit 18 shtrudlle me shije vishnje ose fiku 1/2 L qumësht 1 puding vanileje 1 puding maline 125 gr margarinë 8 luge sheqer Hapat Qumështi dhe sheqeri vlohen ,kur fillon të vlojë qiten të dy keset me puding dhe zihen…

Sallatë verore me spec dhe patëllxhan të pjekur

Përbërësit 1kg speca 3-4 patellxhan 3-4 domate majdanoz 5-6 thelbë hudhër vaj kripë Uthëll Hapat Përbërsit e kësaj sallate pjeken ne furrë, qërohen dhe grihen. Pastaj iu shtohet hudrat, kripa, uthulla, vaji dhe majdanozi i grirë. Kjo sallate servohet me…

Lakra turshi me mish të terur

Përbërësit 1 lakër turshi 500-700 gr mish të terur 1 qepë 200 gr gjalpë biber të kuq Biber i zi Hapat Mishin e terur e lajmë, e prejmë dhe e zijmë për 10 minuta. Qepën e kaurdisim me biber të…